Wapenhandel beperking? DE BROQUEVILLE EXIT De zegetocht van de „Uiver" Het nieuws van heden MET VOLMACHTEN IN DEN ZAK DE BAROMETER HEDENAVOND SPREEKT VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Flandin heeft succes De Broqueville Het nieuwe schandaal in Frankrijk Het aantal beschuldigden groeit Werk voor ÏO millioen Amerikanen Initiatief der V.S. wegens het stagneeren der ontwape ningsconferentie De onderzeëer K XVIII, welke uit Den Helder voor een reis van 20.710 mijlen is vertrokken. Zooals men weet bevindt zich aan boord prof. Vening Meiness, die met zelfregistreerende apparaten van prof. Clay metingen van cosmische stralen en doordringingsvermogen zal verrichten. De bemanning gaat aan boord Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^ Bisschop van Oviedo overleden Parmentier zou het liefst in twee dagen terugvliegen, maar een uitgebreid programma wacht nog Geschenkenregen houdt aan Vol vertrouwen Te Medan aangekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Flandin's debuut Het partijenbestand voortgezet Tweede en derde Inter nationale Prinses Juliana kwam Maandag te Burgsteinfurt aan. Vorst zu Bentheim, Prinses Frederike en H. K. H. Prinses Juliana ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19045 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Er is in dezen tijd van nood en crisis een wereldvraag' naar „sterke mannen", maar onder de vele geroepenen zijn weinig uit verkorenen. Sterken man spelen, kan men wel een tijd lang volhouden, maar iets anders is het sterke man te zijn. Ook zijn er zgn. „sterke mannen", die hun kracht meenen te moeten demonstreeren door bruut geweld en dwinge landij, daarmede bewijzend, hoe zwak zij eigen lijk zijn. Dat de thans afgetreden Belgische minister-president de katholiek-conservatieve graaf de Broqueville een „sterke man" is, heeft hij waarschijnlijk alleen maar zelf geloofd. Hij heeft bij herhaling volmachten aan het parle ment gevraagd om de handen vrij te krijgen voor het noodzakelijke financieele en economi sche saneeringswerk en steeds schoorvoetender heeft het parlement hem die gegeven. Hij heeft zeer schoone beloften afgelegd, maar de in lossing daarvan liet op zich wachten. Hü heeft eens een poging gewaagd om België politiek los te weeken van Frankrijk, maar moest toestaan, dat zijn kordate en manhafte woorden, welke op een nieuwe oriëntatie der Belgische buiten- landsche politiek in de richting van Engeland schenen te wijzen, haastig door zijn toenmaligen minister van buitenlandsche zaken Paul Hy- mans weer werden ingeslikt om den verontrus ten Barthou in het gevlei te komen. De quaes- tie-Huyten-Devère betreffende het systeem der landsverdediging viel ten voordeele van den mi nister van defenSie en ten r.adeele van den chef van den generalen staf uit, en daaruit bleek ook, dat Frankrijk voor België nog altijd een hoogere troefkaart is dan Engeland. Het was niet de Broqueville, maar Koning Leopold zelf, die beide systemen van landsverdediging n.l. dat wat zuiver aansluit bij het Fransche langs de grenzen en dat wat gebaseerd is op linies achter deze grenzen wist te vereenigen in een allen partijen bevredigend compromis. De regeeringen van den 72-jarigen de Broque ville steunden op de innerlijk zwakke coalitie van Katholieken en liberalen en werd „faut de mieux" door de christen-democraten getolereerd. Zij hadden uitgesproken autoritaire neigingen, maar de Broqueville miste de autoriteit om de eensgezindheid in zijn kabinetten te bewaren. Eigenlijk verkeerden de ministeries-de Broque ville voortdurend in uiterst labiel evenwicht en dreigend crisisgevaar, en het mag wel merk waardig heeten, dat er eerst thans een einde is gekomen aan de Broqueville's langdurig pre mierschap. Op één punt is de Broqueville echter standvastig gebleven, n.l. op het 'gebied van handhaving van den Belgischen franc op de huidige waarde. Daarvoor moest hij rigoureus bezuinigen en hij bezuinigde ook krachtdadig, zoodat de begrooting althans op papier leek te zullen sluiten. Tegen de toezeggingen aan de Christen-de mocraten gedaan bezuinigde hij echter op de sociale uitgaven en de ambtenaarssalarissen en liet de militaire budgetten ongemoeid. Dit wek te groote ontevredenheid in breede lagen van de bevolking der „kleine luyden". Een ontevre denheid, welke zich manifesteerde tot in den boezem van het kabinet. De regeering de Bro queville is dan ook aan innerlijke zwakte be zweken en het zijn de liberalen geweest, die den premier den voet dwars hebben gezet. Onder een veelbeteekenend stilzwijgen van de regee- ringspartij en luid gejoel van de oppositie heeft de Broqueville de regeeringsbank moeten ver laten, nog vóór het parlement de kans kreeg hem af te danken. Hij is gegaan, onbeweend en met volmachten in zijn zak, waarvan de loop tijd nog niet eens was verstreken. Een triestig einde, dat niet bjj den stijl van „sterke man nen" past. Wat er nu zal gaan gebeuren, dient te worden afgewacht. Wel schijnt vast te staan, dat de gouden standaard zal worden gehand haafd, maar verder tast men nog in het on zekere. Er schijnen pogingen aangewend te Worden om de socialisten aan de regeering te laten deelnemen, maar of die pogingen veel succes zullen hebben? In Frankrijk heeft de nieuwe minister-pre sident Flandin met groot succes zijn regee- ringsyerklaring afgelegd en aen flinke meer derheid in het parlement, dat Doumergue te sterk vond, behaald. Alleen de socialisten en communisten, hoe verheugd zij ook zijn 'over den val var. Doumergue, hebben tegen Flandin gestemd Flandin mag daarover in zijn nopjes zijn, want hadden dezen zich van stemming onthouden dan zou hem dat „suspect" hebben gemaakt bij de rechterzijde. Flandin hield een pleidooi voor den Goflsvredp, voor eenheid van daden en daden van eenheid. Hij zal van den eenen kant de Fransche vriendschappen en bondgenoot schappen versterken en van den anderen kant niet nalaten de nationale verdediging op te voe ren om zoodoende „den vrede te dienen". Wij kunnen dus een voortzetting verwachten van de bekende Fransche buitenlandsche politiek zooals die door Barthou werd voorgestaan en gevoerd. Bijzonderen bijval oogstte Flandin met zijn verklaring, dat hij de republiek zou weten te verdedigen tegen alle revolutionnaire aanvallen en dictatoriale aanslagen. De autori- teit van den staat wil hij herstellen door het bevorderen van de stabiliteit der regeering. Doumergue wilde dat afdoende bewerkstelli gen door zijn grondwetsherzieningsplannen, maar Flandin wil uit de huidige grondwet daartoe de middelen putten. Tegen degenen, die hem uit het zadel zouden pogen te lichten, uitte hij de veelzeggende bedreiging, dat het parlement thans zijn laatste kans kreeg om zijn bruikbaarheid te bewijzen en te toonen, dat het nog niet alle bewustzijn heeft verloren een instrument der volkssouvereiniteit te zijn. Het parlement heeft die bedreiging welwillend aanhoord, want het zal de grondwettelijke macht behouden ook Flandin eventueel te wip pen. De premier zal vooral zijn aandacht wijden aan de economische en financieele politiek. Hij is van meening, dat de staatsbemoeiing in het handelsverkeer en in de industrieele productie te ver is gegaan. Het economisch dwangregime heeft overal schipbreuk geleden, zoo verklaarde hij, maar is de huidige economische wereld crisis niet voor een groot deel het gevolg van het tot particuliere bandeloosheid ontaarde economische liberalisme? Met dat al is Flandin niet van plan het economisch stuur met één slag om te gooien, maar hij wil geleidelijk aan den koers veranderen. De regeeringsverklaring van Flandin m^akt een goed figuur, zij getuigt van handigheid en goeden wil. Het parlement is dan ook met den nieuwen functionaris min stens even ingenomen als het indertijd met den thans heengezonden Doumergue is geweest. Flandin zal nu moeten trachten ook de pu blieke opinie voor zich te winnen, want zonder deze kan er in Frankrijk niet meer met vol doende kracht en gezag worden geregeerd. En dit is te danken aan de Februari-onlusten, toen Daladier, die nog het vertrouwen der Kamer bezat, zwichten moest voor de verontwaardiging des volks. Het Fransche parlement zal uit welbegrepen eigenbelang en zucht tot zelfbehoud verstandig doen nieuwe redenen tot volksverontwaardiging te vermijden, want dat het dit uit welbegrepen nationaal belang zou doen, lijkt voorshands nog een illusie. PARIJS, 14 Nov. (Reuter). De rechter van instructie te Rouaan heeft, in verband met de fraude bij het bouwen van een dam in de Seine, een nieuwe aanklacht ingediend tegen drie per sonen, die voorloopig in vrijheid waren gesteld. Zij worden beschuldigd van bedrog en het geven van steekpenningen aan beambten. Hierdoor :s het aantal personen, dat in verband met deze affaire in staat van beschuldiging is gesteld, tot acht gestegen. De ontslagen beambte, Vallaterta, door wiens aanwijzingen de politie het eerst op de bedriegerijen opmerkzaam gemaakt werd, moest bij zijn verhoor toegeven ook zelf aan het bedrog te hebben deelgenomen en in verschei dene gevallen steekpenningen van honderden francs te hebben aangenomen. De rechter van instructie heeft als gevolg hiervan ook Valla terta in staat van beschuldiging' gesteld. PARIJS, 14 Nov. (Reuter). Het parket van de Seine behandelt thans een vervalsehing van assurantie-zegels, welke sedert 1932 aan den gang is. De staat is hierdoor voor minstens 20 millioen franc benadeeld. De zegels werden in het buitenland vervaar digd en over de grens gesmokkeld, waarna zij in Frankrijk tegen de helft van de aangegeven waarde werden verkocht. Een uitgebreide bende hield zich hiermede be zig, doch zij scheen door een „lek" bij de poli tie te hebben vernomen, dat deze haar op het spoor was, zoodat niemand kon worden gear resteerd. LONDEN, 14 Nov. (Reuter) De Daily Te legraph" bericht uit Washington, dat de Natio nal Recovery Administration een plan ont werpt, waarbij aan 10 millioen werklieden werk zal worden verschaft door de oprichting van tal van fabrieken. Het heele plan is evenwel nog in een begin-stadium, zoodat geen bijzonder heden kunnen worden medegedeeld. WASHINGTON, 14 Nov. (Reuter) De Ame- rikaansche minister van Buitenlandsche Za ken, Cordell Hull, die gisteren van een lang durig ziekteverlof te Washington is terugge keerd, heeft direct na zijn aankomst een be spreking gehad met president Roosevelt over verschillende kwesties de buitenlandsche poli tiek betreffende. Huil verklaarde aan de pers dat de Vereenig- de Staten alle hoop hebben opgegeven op een spoedige algemeene ontwapeningsovereenkomst. Thans richt zich in de eerste plaats het stre ven naar een internationale overeenkomst ter S Verwachting: zwakke tot matigen wind, uit Oostelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, tempe- ratuur om vriespunt des nachts, overdag zelfde temperatuur. Hoogste barometerstand: 768.7 te Sorta- valae. EE Laagste barometerstand: 748.4 te La Co- runa. Zon op 7.20 - onder 4.08 - Licht op 4.38 Maan op nam. 1.22 onder nam. 11.59 Eerste Kwartier 2.59 v.m. beperking van den handel in wapens. De Amerikaansche regeering heeft den ge zant te Bern, Wilson, aangewezen, om met de voornaamste wapenproduceerende landen on derhandelingen te openen over een uitgebreid contröle-plan. Hierbij is niet gedacht aan een internationale controle, doch aan een verplichting, die de sta ten elk afzonderlijk op zich zouden moeten ne men, om binnen hun landsgrenzen de fabri cage van wapens zelfstandig te controleeren. Het Amerikaansche plan houdt in, dat voortaan geen oorlogsmateriaal mag worden ge fabriceerd, waar geen door de regeering ge- sanctionneerde order tegenover staat, waardoor de ophooping van groote wapenvoorraden voor komen wordt. Voorts dient de uitvoer van wa penen en oorlogsmateriaal van een speciale ver gunning afhankelijk te worden gesteld. De ge- heele verkoop van wapens en oorlogsmateriaal dient aan het secretariaat van den Volkenbond te worden opgegeven en ieder jaar te worden gepubliceerd. De staten die uitgenoodigd zullen worden, dit plan te ratificeeren, zijn: de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Duitschland, Bel gië, Italië, Zweden en Tsjecho-Slowakije. Mgr. dr. Juan Luiz Perez, dé Bisschop van Oviedo is te Madrid overleden. De afgestorvene was een der meest eminente figuren van het Spaansche Episcopaat, en de algemeene adviseur der Spaansche Katholieke Actie. De opstand in Asturië heeft den Bis schop, die reeds eenigen tijd lijdende was, zoo aangegrepen, dat hij het gebruik van zijn spraak had verloren. Ongetwijfeld is zijn dood ver haast door de gruwelen, die tijdens den com- munistischen opstand zijn bedreven. Onder de slachtoffers bevinden zich immers ook de secre taris van het Bisdom, een der kapelaans van de verwoeste kathedraal en twee kanunniken. BATAVIA, 14 Nov. (Aneta). - Het afscheid van de „Uiver" van Ned.-Indië beteekent een nieuwe zegetocht, waarvan het begin het vertrek van het vliegterrein Andir bij Bandoeng was. De laatste huldi ging werd voortgezet tot Tjililitan, waarna Palembang voor het eerst aan de beurt kwam om te beman ning te begroeten, terwijl de ont vangst in Medan nu nog in het zicht is. In Medan heerscht reeds een week lang een nerveus verlangen om in deze begroeting de andere deelen van Ned.-Indië zoo mogelijk nog te overtreffen. Mecanicien Prins verklaarde vanmorgen voor het vertrek uit Bandoeng: „De machine is nu heelemaal uit elkaar geweest en nagezien. Alles is in órde". Onder het gejuich van 1500 toeschouwers ver trok de machine van Bandoeng naar Batavia, waar de belangstelling uiteraard minder was dan vorige maal omdat het ditmaal geen vrije dag was. In Bandoeng lieten zich haastig nog passa giers overboeken van de Fokker op de Uiver toen daartoe de gelegenheid werd opengesteld, zoodat toen de Douglas van Andir vertrok zich achter elk coupé-raampje een lachend gelaat vertoonde. De hoeveelheid post welke de Uiver meeneemt is sedert gistermiddag tot 115 K.G. aangegroeid, terwijl men tevens 30 K.G. vracht meeneemt, welke in Batavia met eenig ceremonieel en groote belangstelling van de toeschouwers werd ingeladen. Piloot Parmentier mocht nog een brief ont vangen van den Gouverneur-Generaal, waarin déze hem de beste wenschen voor een goede reis doet toekomen, terwijl bij dit Landvoogdelijk schrijven tevens vergrootingen werden toegezon den van de foto's tijdens de audiëntie ten Pa- leize opgenomen. Op Tjililitan moest de bemanning een keu ring door de inspectrice van den Dienst der Volksgezondheid Dr. Cheriex ondergaan, het geen zuiver een formaliteit beteekende, welke zij glimlachend temidden van de toeschouwers doorstonden. Van Bandoeng uit vlogen o. a. mee mevrouw Van Buuren, de echtgenoote van den Directeur van het Departement van Verkeer en Water staat, de onder-directeur van V. en W., bene vens de bekende passagiers Domenie en Gilis- sen. Lady Moulden, die vanaf Australië mede- vliegt stapte te Batavia in, evenals de passa gier Dudok van Heel, procuratiehouder van de firma Mirandolle, Voute en Co. Parmentier was natuurlijk vol vertrouwen op de goede terugreis en verklaarde het liefst in twee dagen naar Holland te vliegen, hetgeen echter onmogelijk is, aangezien een uitgebreid programma van rondvluchten langs de Indië- route moet worden afgewerkt. Nadat de bemanning wederom vele handte keningen had moeten plaatsen en diverse bloemstukken in ontvangst waren genomen, ver hief zich de nu zwaarder belaste Uiver te 08.40 Java-tijd van het vliegveld Tjililitan, om na een eere-ronde definitief den weg naar Nederland in te slaan'. PALEMBANG, 14 Nov. (Aneta). De Uiver is te 09. 55 te Palembang geland, waar een enorme menigte de bemanning een grootsche ovatie bracht. Resident Steinbuch hield een korte toespraak, waarna verschillende geschenken werden aan geboden, als wandelstokken van ivoor en voor de dameg van de bemanning met goud doorwe ven, kains, alle producten van plaatselijke nij verheid. De schoolkinderen zongen een huldi gingslied. Parmentier dankte, waarna het vliegtuig om 10.45 vlot naar Singapore vertrok. De „Uiver" is heden te Medan aangekomen. Het banditisme in China. Agent van Moskou met 4 begeleiders neergeschoten. Moord op dagbladmagnaat. Amerika opent besprekingen tot beperking van den wapenhandel in verband met het stagnee ren der ontwapeningsconferentie. Behandeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken in de Tweede Kamer. Het Katholieke Onderwijzers Verbond heeft in een onderhoud met den Minister van Binnen- landsche Zaken verschillende aangelegenheden besproken. Mededeelingen van minister De Wilde ten aan zien van het geheim houden van gegevens voor de inkomstenbelasting. De Ned. Spoorwegen zullen geen „opera"-trei- nen meer laten rijden naar Duitschland. Margarine-knoeierijen in het Westland ontdekt. Kappersbediende voor de rechtbank te Amster dam wegens moord op zijn vroegeren verloofde, te Naarden gepleegd. Tien jaar geëischt. O PARIJS, 14 Nov. (Reuter). De groote meer derheid, die Flandin bij de stemming over de motie van vertrouwen in zijn regeering gekre gen heeft, wordt door alle bladen uitvoerig be sproken. De nadruk wordt erop gelegd, dat de politieke Godsvrede nu ook zonder Doumergue voortduurt en dat het parlement met ijver aan het werk kan gaan, nu het ontbindingsgevaar, waarmede Doumergue dreigde, uit den weg ge nomen is. Alleen de „Echo de Paris" spreekt van een „ministerie-van-verraad. Nooit zullen de patriot ten zich laten binden door een regeering, welke niet in staat is om de revolutionnaire machten te breken." Rev. HENRI DE GREEVE voor den R. K. Vredesbond in Nederland, over: „Wij Katholieken en het dreigend oorlogsgevaar" in gebouw Sint Bavo, Smedestraat. Aanvang half negen. Entrée: 10 cents. - Nog een aantal kaarten verkrijgbaar aan de zaal, uitsluitend voor Kath. PARIJS, 14 Nov. (Reuter) Het uitvoerend comité der Socialistische Internationale onder zocht gisteren een voorstel tot samenwerking van de Communistische Internationale. Van der Velde, die als voorzitter optrad, wees op een voorstel der Fransche communistische afgevaardigden Cachin en Thorez, om de over eenkomst, in Frankrijk tusschen communisten en socialisten tot stand gekomen, algemeen te maken. Zweden, Noorwegen, Denemarken. Nederland en Tsjecho-Slowakije namen een vijandige houding aan tegenover eenheid van actie, terwijl Frankrijk, Oostenrijk, Italië en het Saargebied een beperkte overeenkomst bepleitten. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 752.7 Vorige stand: 746.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1