1* Zijn vroegere meisje gedood Man te&ïijft om: De Volk-corres pondent Generaal Goering bij de juristen In Spaansche gevangenis LIEFDESDRAMA TE NAARDEN HITLER IS „OPPERSTE RECHTER" Aantijgingen van Rosenberg MEER STILTE O O R U OOK! WOENSDAG 14 NOVEMBER 1934 LAMBERT SIMON Een tentoonstelling te Zeist SCHEEPVAARTVERBINDING BOVEN-RIJN HET VLIEGVELD IN ZUID LIMBURG BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN Kunstzaal mevrouw Timmermans Thyssen OP GOEDE ZEEP STAAT SCHMELING—HAMAS Volgend jaar te Hamburg? Kon. Oudheidkundig Genootschap Toonkamer Zonnewende Reis „Hertog Hendrik" Schip in beslag genomen S ierteeltcentrale Tien jaar gevorderd Deskundige gehoord Verhoor van verdachte PASTOOR M. M. VAN WILLIGE Toestand sterk achteruitgaande VALSCHE VARKENSMERKEN Belooning van vijfhonderd gulden uitgeloofd AMBTENAAR MISHANDELD ,De Duitscher is altijd een mensch geweest, die denkt en voelt in het recht," zegt Goering Geen zware straffen voor nazi's Generaal Goering VOOR HET GEDENKTEEKEN VAN KONINGIN EMMA HEER VAN KETWICH OVERLEDEN PANTER BIJ BATAVIA NEER GELEGD Examen Wiskunde L. O. Dr. Brüning en dr. Wirth „vijan den van het Rijk"? Het juridisch congres te Rome V oor dracht van professor Hermensdorf Uit de stad van het Vaticaan Uit Madrid seint het telegraaf-agent- schap van „United Press", dat de correspondente van het Nederland sche dagblad en hoofdorgaan der S.D.A.P. „Het Volk", wegens medewerking aan de Voorbereiding van den opstand tegen het grondwettelijk bewind, in de gevangenis Werd geworpen. Om haar de verdere daad- Werkelijke deelneming aan de revolutie te beletten, heeft zij in hechtenis moeten zit ten sedert het uitbreken van het socialis tische bloedige verzet tegen de regeering. Eerst thans werd ze uit de gevangenis ont slagen en door de politie over de Spaansche grens gebracht. De correspondente, die in „Het Volk" de gesignaleerde hitsende be richtgevingen inzond tegen het rechtmatig bewind, blijkt geen Nederlandsche te zijn. Ze is een Israëlietische, uit Duitschland uit gewekene publiciste met name Ilse Wolff Iwo en als socialiste aangesloten bij de Internationale, waarvan de heer Albarda medebestuurder is. Naar men weet heeft ook de Internationale aan de S.D.A.P. het verzoek gericht, de Spaansche arbeiders, in het bijzonder de revolutie-slachtoffers, te steunen, evenals dit het geval was met den moreelen en geldelijken steun, na den Eebruari-opstand te Weenen aan de Oostenrijksche socialistische revolutionnai- ren uit Nederland verleend Ofschoon de S.D.A.P. zich in ons land Voorloopig het Roode Eenheidsfront met de communisten van het lijf tracht te hou den uit tactische overwegingen pas heeft de heer Albarda nog in de Tweede Kamer opheffing van den „uitzonderingstoestand" der socialistische ambtenaren moeten be pleiten blijft haar wisselwerking met het revolutionnaire buitenland intensief. In het gebouw der S.D.A.P. bij de Vondel- straat te Amsterdam werd den leider Deutsch, ziel van den Oostenrijkschen marxistischen opstand, gastvrijheid en ge legenheid verleend, om zijn plannen voor een nieuwe revolutie uiteen te zetten. Mede door socialistische hulp in Nederland werd het over de Oostenrijksche. grens gesmok kelde geld van de Oostenrijksche Sociaal democratische Arbeiderspartij belegd. De heer Albarda onderteekende trouwens in „Het Volk" de verdediging van zijn partij- genooten, die in Weenen soldaten en politie-agenten van het uitvoerend bewind neerschoten. En men weet wat zelfs een bezadigd man als de heer H. Polak schreef over het eventueel in ons land na te vol gen „Oostenrijksche voorbeeld". In de so cialistische politiek hangt immers alles van de conjunctuur af. De werkdadige deelneming aan de voor bereiding van de jongste Spaansche revo lutie die o.a. 27 priesters vermoordde door een Duitsche correspondente in dienst Van het Nederlandsche blad „Het Volk", bevestigt de eigenaardige marxistische re laties van dit blad met de promotoren van de internationale revoluties tegen Grond wet en Kerk. Het was de heer Edo Fimmen, die in dit hoofdorgaan van de S.D.A.P. den boycot tegen het Katholieke Hongarije or ganiseerde en een open brief om hulp richtte tot „kameraad Tsjitserin"; het was dezelfde ultra-Marxist die Mexico bereisde en in „Het Volk" tegen de Katholieke Kerk uitpakte. En nog geen vier maanden gele den bezocht de Parijsche correspondent van „Het Volk" den uitgeweken Russischen wereldrevolutionnair Trotzki in zijn Fran- sche schuilplaats en bepleitte voor hem gastvrijheid in Nederland. Schreef trou wens De Arbeiderspers niet herhaaldelijk, dat de S.D.A.P. ten alle tijde de partij der arbeiders van alle landen zal kiezen, of ze krom of recht handelen? Maar in de Tweede Kamer toont de be stuurder van de Internationale, de heer Albarda, een nationaal gezicht. Toen hij het te sterke gezag der Regeering kriti seerde tegen de vaderlandsch-gezinde S.D.A.P. had de christelijk-historische jhr. mr. de Geer hem door en zinspeelde fijn tjes, dat de Kamerleden, die zich geroepen voelen splinters te zoeken, niet de eigen balken moeten veronachtzamen! met een metalen buis zoodanig op het hoofd geslagen, dat deze ambtenaar gedurende eeni- gen tijd verpleegd is moeten worden. Deze ver klaarde als getuige, dat hü op genoemden da tum aan verdachte had medegedeeld, dat hij voorloopig niet meer voor steun in aanmerking zou komen en wel op grond van het feit, dat hü eenigen tüd steun had genoten, terwijl hij in het bezit was van een spaarbankboekje, waarop een tegoed stond, welks bestaan hij had verzwegen. Op een desbetreffende vraag deelde getuige mede, dat hij den verdachte niet onheusch had bejegend en ook niet het loket voor diens neus had dichtgeworpen. Verdachte bekende het feit en zeide uit boos heid te hebben gehandeld. De president Mr. v. d. Boom noemde de han delwijze van verdachte geniepig en voegde daaraan toe, dat het verdachte wel duidelijk zal worden, dat die niet zal worden getolereerd. „Mij is het leven van een ambtenaar, die zijn plicht doet meer waard, dan uw ontstemming," zeide de president, en hij maakte de opmerking, dat het bestaan van een ambtenaar van Maatschap pelijk Hulpbetoon wel zeer hachelijk leek. Het O. M., waargenomen door Mr. Rouffaer, zeide, dat er aanleiding was tot het requireeren van een gedeeltelijk voorwaardelijke s;raf. Hij eischte tegen verdachte tien maanden gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Mr. Jansonius, de verdediging voerend, ver zocht de straf geheel voorwaardelijk op te leg gen. Uitspraak 27 Nov. a.s. De schilder Lambert Simon houdt een ten toonstelling van zijn werken in „De Nieuwe Muziekschool" te Zeist. Deze expositie wordt Zaterdag 17 November a.s. des namiddags te 3 uur geopend. Daarbij zal Antoon Coolen, de bekende roman- en tooneelschrijver, een voor lezing houden uit zijn nieuwe boek „Dorp aan de Rivier", dat binnenkort zal verschijnen, met illustraties van Henk Wiegersma. Door zün re laties met het tijdschrift „De Gemeenschap" is Simon bekend met de jongere schrijvers. Van daar deze combinatie van literatuur met beel dende kunst, die door het publiek wel op prüs zal worden gesteld. Verschenen is een nota van den minister van Wa.erstaat naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen ver klaring van het algemeen nut van onteigenin gen, noodig voor aanleg van het kanaalvak van den spoorweg UtrechtGouda tot' de kruising met den Vaartschen Rijn bij Jutphaas; voor aanleg van het kanaalvak van Jutphaas tot de rivier de Lek bij Wijk-bij-Duurstede, en v.oor verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en de grens van Noordholland en Utrecht; alle deze werken deel uitmakende van de werken tot aanleg van een scheepvaartver binding van Amsterdam met den Boven-Rün, bedoeld in de wet van 27 Maart 1931. Aan de nota wordt ontleend, dat het inder daad de bedoeling van de regeering is, met laatstgenoemde werken zooveel mogelijk spoed te betrachten. Zooals in de memorie van toe lichting tot het wetsontwerp inzake een crediet voor werkverruiming van 60 millioen werd op gemerkt, zal voor de uitvoering ook uit dit crediet worden geput, indien snellere uitvoering mogelijk mocht blijken, dan waarop in de ge wone begrooting is gerekend. De heer Jos Maenen, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, heeft in een Zondag te Kerkrade gehouden vergadering, sprekende in zijn kwaliteit van voorzitter van den Limburg- schen R.K. Werkliedenbond meegedeeld, dat, als er een vliegveld komt in Zuid-Limburg, dit zal worden aangelegd in de gemeente Hulsberg. Nader vernemen wij nog, dat bij de op wacht geldstelling van de 61-jarige oud S.S.-ambte- naren, ingaande 1 Januari a.s., een dertigtal personen is betrokken. Van Zaterdag 17 November a.s. tot 8 Decem ber zullen in de Kunstzaal Hélene Meyer Tim mermans Thyssen te 's Gravenhage de volgende tentoonstellingen worden gehouden: Lex Meelis sen, plastiek, teeken- en schilderwerk; Chris Lanooy, ceramiek; Marianne Hartong, decora tieve wandkleeden en Miek Eckhart, borduur werk. Heeft U al met Uw win kelier gesproken over Dobbelman's schoon heids-pakket? De organisatoren van de groote boksmatch SchmelingNeusel zijn er in geslaagd een contract af te sluiten met den Amerikaanschen zwaargewicht Steve Hamas voor een ontmoe ting met Schmeling, welke zal gelden voor 't wereldkampioenschap alle gewichten. De match zal waarschijnlijk in Maart van het volgende jaar plaats vinden, vermoedelijk te Hamburg. De juiste datum is nog niet vast gesteld. Indien de wedstrijd in Hamburg zou worden gehouden, zal hij plaats vinden in een reusachtig leegstaand fabrieksgebouw. De Kunstkelder In den Kunstkelder, Spui 13 te Amsterdam, wordt van Dinsdag 13 November tot Zaterdag 8 December een tentoonstelling gehouden van zelfportretten door F. H. Abbing Jr., Willy Boers, Paul Citroen, M. Cohen, Han van Dam, Ger. Gerrits, Séri Góth, H. A. Henriët, J. C. A. W. Mulder, Toon v. d. Muysenberg, Johan Rus man, Gerard Sluyter Kees Verwey en Polly Zwaai. De leden van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap bezoeken op Maandag 19 Novem ber a.s., des avonds van 8 tot 11 uur, de ten toonstelling van oud-Hollandsche teekeningen uit de collectie dr. A. Welcker in het Museum Fodor, Keizersgracht 609 te Amsterdam. Dr. Welcker geeft daarbij zelf toelichtingen. In de toonkamer Zonnewende, Zuilen van Nijenveltstraat 192 c te Wassenaar, wordt van 13 tot en met 30 November a.s. een tentoon stelling gehouden van houtsneden van Han Krug. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, is de Straat van Gibraltar gepasseerd. Het Duitsche stoomschip „Edith Howaldt". komende van Antwerpen, dat laatst het Deen- sche stoomschip „Erik Boye" heeft aangeva ren, is op de reede te Vlissingen in beslag ge nomen en in de binnenhaven gebracht. Het schip zal na gestelde cautie worden vrijgegeven. Bij beschkking van den Minister van Econo mische Zaken zün de vereenigingen Nederland sche Bloembollenkweekerscentrale en Neder landsche Bloembollenexporteurscentrale alsmede de stichting Nederlandsche Boom- en Bloem- kweekerijcentrale in liquidatie getreden en zul len nadat de liquidatie zal zün geëindigd, wor den ontbonden. Als liquidateur van deze licha men is benoemd het dagelüksch bestuur van de stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale. Doelbewust heeft verdachte een revolver gekocht, waarvoor hij geld uit zijn spaarpot haalde De Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank behandelde vandaag de strafzaak tegen den 22-jarigen kapper C. V. uit Bussum, ver dacht van moord op het 17-jarige meisje Ever- arda de Bruin. Zondag 18 Maart heeft hij in de Van Steenlaan te Naarden het meisje, waarmee hü verloofd ws geweest, met twee revolver schoten ged'ood. Daarna richtte hü het wa pen op zichzelf en schoot zich twee kogels in de borst. De jongeman verwondde zich ernstig, doch herstelde langzamerhand. Als verdediger treedt op Mr. J. H. Meijer, de rechtbank wordt gepresideerd door Mr. Thöne, het O. M. wordt waargenomen door den Offi cier van Justitie, Mr. Wassenbergh. Aan verd., die thans gedetineerd is in het Huis van Bewaring, is moord, subs, doodslag ten laste gelegd. Te half elf wordt verd. binnengebracht; hü is een tengere bleeke jongen, die met gebogen hoofd het voordragen van de dagvaarding aan hoort. Als eerste getuige wordt de chirurg. Dr. H. Schouten te Bussum gehoord. Deze heeft de schouwing verricht. De dood is veroorzaakt door de kogelwonden. Ook heeft getuige den verd. behandeld. Hü had zich een kogel in een der longen geschoten, de andere was de borstholte binnengedrongen en bevindt zich op enkele milimeters van het hart. Deskundige, dr. H. J. Overbeek, heeft een psy chiatrisch onderzoek ingesteld. Verd. is naar zün oordeel toerekeningsvatbaar, hoewel zün oor deelvermogen niet heel groot is. Officier (tot desk.)Welke motieven meent u, dat verd. voor zün daad heeft gehad? Deskundige: Hij wilde 't meisje nebben; toen hij* bemerkte, dat zü niet van hem hield, raak te hü in een overspannen toestand. Officier: In uw rapport hebt u het woord „wraakoefening" gebruikt. Deskundige: In zooverre kan van wraak wor den gesproken, dat hü het meisje niet aan iemand anders gunde Verd. (opgewonden)'t Was geen wraak, 't was pure liefde Vervolgens komt W. Overmeer, verpleger in de Majellastichting te Bussum, waar verd. langen tüd heeft vertoefd tot herstel van zün wonden, voor het rekje als getuige h décharge. Verd. heeft herhaaldelijk zün hart bij den ge tuige uitgestort. Zoo had hü hem o.a. verteld, dat zijn meisje hem bedroog. Hij zou het niet zoo erg hebben gevonden, als zü hem maar eer- lük had gezegd niet van hem te houden. Dan zou hü ook niet geschoten hebben. Getuige meent, dat de jongen zich over het gewicht van de daad nooit heeft kunnen uiten. Mevrouw De Pauw Lafeber had vanuit haar villa het drama zien gebeuren. Verd. en het meisje liepen te wandelen op den hoek van de Paulus Potterlaan en de Jan Steenlaan. Ge tuige hoorde, dat er een twistgesprek plaats had. Plotseling trok verd. een revolver en er viel een schot. Hij hield het wapen aldus getuige vlak tegen de borst van het meisje. Daarop had verdachte het wapen op zichzelf gericht. Weer vielen er eenige schoten Getuige had onmiddellük de politie opgebeld. Het meisje was nog tot de woning van den heer Froelich aan de Jan Steenlaan gcloopen, waar zij diende. Vlak voor het huis zakte zij ineen. De heer Froelich verklaarde, dat hü het meisje had opgenomen en zij toen had geroepen: „Arie heeft op me geschoten!" Getuige was steeds zeer goed over het meisje tevreden, zij had de verloving met verd. ver broken, omdat ze zich te jong vond om zich reeds voor het leven te binden. Verdachte vertelt dan, dat hij vüf maanden verkeering met het meisje heeft gehad. Haar houding werd steeds koeler en verd. ontving een brief, waarin zü de verhouding verbrak. Hü had het meisje een paar maal met een anderen jongen gezien. Ik was toen aldus verd. buiten mezelf De toestand van den zeereerw. heer M. M. v. Willige, pastoor te Bleiswijk, die eenige we ken geleden van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, is sterk achteruitgaande. De patient is uiterst zwak. De Directeur van den Centralen Crisis-Con trole-Dienst heeft een premie uitgeloofd van vüfhonderd gulden voor dengene, die voor 1 Maart 1935 de noodige aanwijzingen heeft ge geven tot het ontdekken van de fabrikanten van groote hoeveelheden valsche metalen mer ken, als bedoeld in artikel 5 onder a. van de Crisis Varkensbeschikking 1933, 2, zoodat deze fabrikanten ter beschikking van de Justitie kun nen worden gesteld. Omdat verdachte niet meer voor steun in aanmerking kwam De 34-jarige electricien J. L. van der W. heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verant woorden gehad wegens mishandeling van een ambtenaar van den Dienst van Maa.schappelijk Hulpbetoon. Op 3 Juli j.l. heeft verdachte den heer M. van Schaück, toen deze zich naar huis wilde begeven, opgewacht en hem onverhoeds In de Academie voor Duitsch Recht te Ber- lün heeft Goering Dinsdagmiddag een rede ge houden over de rechtszekerheid als grondslag voor een volksgemeenschap in welke hij het goede recht der Saarbevolking op aansluiting bü Duitschland nog eens van juridisch stand punt heeft uiteengezet. Na afloop van deze rede zeide dr. Franck, de voorzitter van de academie: Partügenoot Goering: Door uw uiteenzettin gen heeft u ons Duitschen juristen van het der de rük een wachtwoord gegeven, dat wü niet zullen vergeten. Wees overtuigd dat uw appèl aan ons rechtsgeweten sterken weerklank in onze zielen heeft gevonden. Het is voortaan ons eenig verlangen om het groote nat.-soc. pro gram, dat u ons nogmaals nader hebt toege licht, ook in de Duitsche rechtspraktijk in toe passing te brengen. Heil Hitier." Goering was zün rede begonnen met uiteen te zetten, dat het primaire hier niet het indi- M vidu maar de gemeenschap van alle volksgenoo- ten is. Niet het recht op zich zelf is het pri maire, maar altüd en overal het volk. waaruit eerst staat en recht kunnen ontstaan. De vo rige periode erkende vooral geen voldoende mo gelijkheden tot bescherming van de eer. Daar om is thans de rechtsbescherming van de eer een zeer belangrijk bestanddeel der rechtsze kerheid, want deze veronderstelt al het andere. Het recht is geen doel in zich zelf, evenmin als de staat. Geen steun mag geboden worden aan hen, die voortdurend handelen tegen de eigen- lüke grondgedachten van recht en staat Het mag niet meer gebeuren, dat iemand zijn lei derspositie misbruikt en de onder hem gestelde volksgenooten onrecht aandoet. Wü willen niet de kleinen hangen en de grooten laten loopen, maar wij willen juist de groote schadelüken in het büzonder aanpakken. Ook komt het niet op de letter aan maar op den zin en den geest der wet. Er kunnen ach omstandigheden voordoen, waardoor de toej*i.s- sing van de gewone wetten juist tot ernstig on recht zou leiden. Opmerkelük is de passus, waarin Hitier op nieuw verklaard wordt te zijn de belichaming van het allerhoogste recht, de opperste ge rechtsheer. Voor het Duitsche volk gaat het woord van den leider boven het woord van den rechter. In uren van gevaar kan alleen de door het volk gekozen leider de hoogste rechter van het Duitsche volk zün. De rechters hebben een schoone, maar tevens een zeer moeihjke taak. Nog denken wü allen aan de jaren van harts- tochtelüken strüd in een staat, die wü ten val gebracht hebben en welks wetten wij niet kon den erkennen. Om deze redenen sluimert nog in tallooze van onze, strijders het gevoel, dat hun onrecht geschiedt. De rechters moeten zich eens plaatsen in den gemoedstoestand van deze kleine strüders. De rechters moeten eenerzüds het onverbiddelüke recht laten spreken, maar anderzijds mogen zü hun machtspositie, die zü door onze autoriteit hebben gekregen, niet mis bruiken om de zwaarste straffen te eisehen tegen nationaal-socialisten, zooals dit nog her- haaldelük gebeurt bü rechters, die innerlijk de volksgemeenschap van den nationaal-socialisti- schen staat niet willen erkennen. In den strüd tegen rechtsonzekerheid heeft Adolf Hitler het nieuwe rük geschapen. Ieder op zijn plaats moet er voor zorgen, dat in het Derde Rük het oud-Pruisische beginsel heerscht: ieder het zijne. Uit al deze uitlatingen van Goering komt voor de zooveelste maal vast te staan, dat Duitsch land geen rechtsstaat is in den zin der Wester- sche beschaving. Het Noordsche nazi-recht is Aziatisch. van drift en zenuwen. Ik wist niet meer wat ik deed Pres.: U kocht toch een revolver met de be doeling uw meisje te dooden? Verd.: Ik wilde haar schrik aanjaren later zoo geeft verdachte aarzelend toe had ik wel de bedoeling haar en mezelf te dooden. Hij vertelt dan, hoe hij op de heide geoefend heeft. Altüd droeg hü het wapen bü zich en dien bewusten Zondagochtend wachtte hij het meisje op. Eerst had hü nog even met haar gepraat, doch toen ze zei, dat zü naar haar dienst terug moest, had hij het wapen getrok ken. Eenmaal heeft hü op het meisje gevuurd en viermaal op zichzelf. De president bespreekt dan het rapport door de R. K. Reclasseeringsvereeniging uitgebracht. Het blijkt, dat hij bij zijn vroegere patroons goed stond aangeschreven. Hü heeft naar het oordeel van de reclasseeringsvereeniging geen misdadigen aanleg, hü was een speelbal van zijn zwakke wilskracht. Requisitoir Dan is het woord aan den Officier van Justi tie mr. Wassenbergh voor het uitspreken van zün requisitoir. Spr. geeft uiting aan zijn ge voel van medelijden met de moeder van het 17-jarige meisje, dat het slachtoffer van deze vreeselüke misdaad is geworden. Het is duidelük, dat hier sprake is van moord, het zwaarste misdrijf, dat ons wetboek van strafrecht kent. Doelbewust heeft verdachte een revolver gekocht, daarvoor gebruikte hü het geld uit zün spaarpot. Hü ging oefenen met het wapen en enkele dagen later wachtte hij het meisje op en schoot haar neer. Hü gunde haar niet aan iemand anders, uit wraakgevoe lens doodde hij een meisje van 17 jaar, een kind nog büna. Herhaaldelijk komen misdaden als het onderhavige voor; mede met het oog op de generale preventie is een strenge straf op haar plaats. Spr. requireert wegens moord een gevangenisstraf van tien jaar. Naar wü vernemen, heeft het personeel, dat te 's Gravenhage in dienst is geweest van wy- len H. M. de Koningin-Moeder, een gezamenlük bedrag van f 115 büeengebracht voor het ge denkteken, dat ter nagedachtenis van Konin gin Emma in de Residentie zal worden opge richt. BATAVIA, 13 Nov. (Aneta). In autoritaire en particuliere kringen werd groote ontstelte nis gewekt door het plotseling verscheiden van den heer J. H. van Ketwich, hoofd van het verkoopkantoor van 's Lands münbouwproduc- ten, die te Londen in een trein aan een be roerte is overleden. Wülen de heer Van Ketwich kwam een zestal maanden geleden tezamen met wülen den heer Wellenstein, die tevens zijn boezemvriend was, per vliegtuig naar Nederland om de belangen der Indische Regeering voor hun afdeeling hier te behartigen. Beiden hebben in Europa hun dood gevonden. De heer Van Ketwich heeft gedurende de laatste jaren een zeer actieve rol gespeeld in de belangrijke kwestie van de internationale tinrestrictie en de Ned.-Indische Regeering verliest in hem een uiterst kundig ambtenaar die tevens bekleed was met ruim voldoenden commercieelen aanleg om de hem toever trouwde functie op de meest efficiente wijze te vervullen. BATAVIA, 13 Nov. (Aneta) Achter Goe- noengsahari, nabü het stadscentrum van Bata via, is een groote panter neergeschoten. Ver moedelijk is dit exemplaar het mannetje van den panter, welke eenige maanden geleden in het midden van Batavia is gezien en daar ge dood is. De thans neergeschoten panter is door den dierenhandelaar E. W. P. Vogelpoel door middel van een revolverschot neergelegd. Internationaal concours-hippique te New-York Ierland heeft op het internationale Concours Hippique in Madison Square Garden te New York het hoofdnummer, om den grooten lan- denprüs, gewonnen. Het Iersche team bestond uit kapitein Ahern, kapitein Corry en luitenant Lewis. DEN HAAG. Geslaagd de heer J. H. Holtkamp te Wildervank. Machinisten-examen DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B. de heer M. Boogaard te Hardinxveld en voor het Theo retisch gedeelte van diploma B de heer M. Schaafsma t'e Utrecht. Over: Personenvervoer met vrachtauto's In den laatsten tijd leest men weder herhaal delijk van ongevallen, overkomen aan vracht auto's. Zoo'n ongeval is op zich zelf al erg genoeg, maar erger wordt het, als men verneemt, dat in die vrachtauto's talryke passagiers ten offer vallen. Het mag niet worden toegelaten dat met vrachtauto's passagiers vervoerd worden. En toch neemt dit euvel steeds grooter afmetingen aan. Auto's waarmede passagiers vervoerd worden, zijn onderworpen aan een keuring van Rijkswege en er zullen weinig vrachtautobezitters zijn, die hurne auto's aan deze keuring onderwerpen. Schiet hier het toezicht te kort? Behalve nog dat de veiligheid dezer passagiers ernstig in gevaar wordt gebracht, staat men hier voor een feit, dat op deze wijze talrijke personen aan de vervoermiddelen, die er van moeten bestaan, worden onttrokken. Van andere zijde vernamen we hierover nog, dat het de grootste fout moet worden geacht, dat vrachtauto's worden goedgekeurd voor per sonenvervoer. Hierdoor wordt de controle op wagens, die niet zijn goedgekeurd, ten zeerste bemoeilijkt. Waarom in sommige gevallen de bedoelde goed keuring wordt verleend, is ons niet bekend, maar dat een vrachtauto minder geschikt moet wor den geacht voor het vervoer van personen, spreekt van zelf Nu komt er rustl Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (f75.- boeteI). 't Werd tijd: ze toeterden er maar op los! Wie. .7 Naar aanleiding van de verschrikkelijke ge beurtenissen van 30 Juni schrijft Alfred Ro senberg: „Dat de opnieuw opgetakelde Centrumsman nen als Dr. Klausener, Kahr en consorten met hun lastgevers in het complot van 30 Juni 1.1. niet mochten ontbreken, begrijpt iedere natio- naalsocialist. Uit het latere onderzoek zal wel blijken of ook Brüning, die in Engeland nerstel voor zijn „geschokte gezondheid" zoekt, door dit verblijf in het buitenland zün alibi wilde verzekeren, en of zijn kameraad dr. Wirth die in Moscou de godloozenbeweging „bestudeerde" op een behoorlijken afstand wilde toezien welk afschuwelijk spel met het Duitsche volk weer opnieuw gespeeld werd; thans is dr. Wirth in Mariënbad op vacantie. Vast staat in ieder geval dat wij het oude front der vijanden van het Rijk, van links zoowel als van rechts weer konden erkennen en daarom kon het voor ons geen verrassing beteekenen." In verband met bovenstaande beweringen heeft de „Reichspost" zich tot dr. Wirth ge wend en hem gevraagd omwille van de eer der Duitsche Katholieken stelling te willen nemen tegen de beweringen van Alfred Rosenberg Dr. Wirth heeft naar aanleiding van de aan hem gestelde vragen het volgende antwoord ge zonden. 1 von Kahr is nooit lid van het Centrum geweest. 2 Sedert zeven jaar ben ik niet meer in Moscou geweest. 3 Sedert 23 Maart 1933 heb ik dr. Brüning niet meer gezien, noch gesproken, noch per brief met hem in relatie gestaan. Ik weet ook niet waar Brüning zich thans bevindt. 4 Terwül ik toch twintig jaar in het politieke leven op den voorgrond ben getreden, mag ik met genoegdoening constateeren. dat nuj nog nooit iemand het verwüt heeft gemaakt, dat ik een vijand zou zün van het Duitsche Rük Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 13 Nov.: Het Internationaal Juridisch Congres zet on der groote deelname van de rechtsgeleerden der gansche wereld zün zittingen voort. De dag van heden was gewijd aan het Oos- tersch recht. De hoofdspreker van de ochtend vergadering was kardinaal Sincero. secretaris der Oostersche congregatie, die een voordracht hield over de Oostersche rechtssteliingen. die aan het Latijnsche recht ontleend zün en tevens de beginselen uiteenzette, die tot het groote werk van de codificatie van het Oostersche kerkrecht leiden, nJ. de eerbiediging en zuiver- houding van de Oostersche tradities. Na hem spraken nog verschillende leden van de Pau selijke commissie voor de codificatie van het Oostersch recht. In den namiddag vergaderden de beide sec ties, om een reeks van onderwerpen te behan delen. In de eerste sectie hield prof. B. D H. Hermensdorf van de Katholieke Universiteit te Nümegen een voordracht over de publiek-rech- telüke goede trouw in den codex van Justinia- nus. Het congres heeft heden een betuiging van hulde gericht aan den H. Vader, die luidt als volgt: „De deelnemers aan het internationaal ju ridisch congres, die uit alle landen ter wereld te Rome. Moeder en Leermeesteres des rechte, zün samengekomen, om de geschiedenis en den roem der burgerlüke en kerkelüke wet te her stellen, vervullen met vreugde den plicht hun dankbare en verknochte hulde te brengen aan den Paus, die, uitnemend beoefenaar en ver knocht beschermer der wetenschappen, de op perste bewaarder, vertolker en beschermer der gerechtigheid op aarde is. Alle congressisten vragen met kinderlijke liefde voor zich en voor de werkzaamheden van het congres den Aposto- lischen zegen." De H. Vader ontvangt Alphons XIII Onze Romeinsche correspondent seinde ons gisteren: Maandagochtend heeft de Paus Koning Al- hons XIII met prins Jaime en de prinsessen Christina en Beatrix ~i audiëntie ontvangen. Na de audiëntie heeft de Koning met zün kin deren een bezoek gebracht aan ^aia-n^a. .a- celli. Op 25 November a.s. zal in het Vaticaan de jaarlüksche retraite worden gehouden, waaraan ook de H. Vader deelneemt. Deze duurt tot Za terdag 1 December. De H. Vader heeft in particuliere audiëntie ontvangen het comité voor de wereldtentoonstel ling der Katholieke Pers, die in 1936 in het Vaticaan zal worden gehouden. De Paus sprak zün voldoening "!t over de deelneming uit alle landen, die zich reeds nu voor deze tentoon stelling hebben aangemeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9