Schiphol één groote kijkarena m ZADELHOFFI Een oplichter in monnikspij A. C. R. Dreesmann Het Sperrmarkendrama bij Wyler R.K. Vredesbond BIJ DE AANKOMST VAN DE „UIVER' WEER OP VRIJE VOETEN ROOKWORST KINDERLIJK DOM DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 Het verkeersvraagstuk De boeten verminderd Naar Duitschland vertrokken Nationale vergadering op komst Plannen van Fokker in Engeland Men rekent op de komst van tien duizenden, waarvoor uitge breide ordemaatregelen zijn getroffen Éénrichtingsverkeer Hedenmorgen op tachtig jarigen leeftijd te Bussum overleden Een hoekje van de stampvolle tribunes bij den voetbalwedstrijd Engeland-Italië A. C. R. Dreesmann R.K. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL Succesvolle bemoeiingen van den burgemeester van Nijmegen U houdt natuurlijk ook van echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM dan eerst smult UI Gratieverzoek DE SPOORWEGLOONEN Ambtenaren tegen verdere verlaging De „broeder-in-de-orde der lang- vingerigen" had gedacht dat dit schoone werk zoo kon blijven doorgaan Zonderlinge praktijken Het einde Af deelingen dringen op reorgani satie van het Hoofdbestuur aan Inzake de vestiging van de industrie nog geen be slissing gevallen PASSASIERS KONDEN OVER- STAPPEN Autobestuurder had een „goeden neus" Voor de feestelijke ontvangst, welke de bemanning van de „Uiver" gezagvoer der Parmentier, eerste officier Moll, radio-telegrafist Van Brugge en boord werktuigkundige Prins, Woensdag 21 dzer bij haar aankomst op Schiphol wachten zal, zijn door de daartoe be voegde autoriteiten uitgebreide maatre gelen getroffen. Naar de heer Dellaert, havenmeester van de Amsterdamsche luchthaven, die uit hoofde van zijn functie in dezen een zeer verantwoorde lijke taak heeft ons mededeelde, wordt Schiphol vrijwel herschapen in één groote kijkarena, waar tienduizen den de aankomst van het vliegtuig en de huldiging der bemanning uitnemend zullen kunnen volgen. De officieele ontvangst van en de toespraken tot de bemanning zullen geschieden op een po dium, hetwelk, van de ramen van het restau rant uit bezien, op het rechtergedeelte van het betonnen platform, tot een hoogte van twee meer zal worden opgetrokken. Er worden voorts drie groote tribunes gebouwd; één op het zui delijk deel van het platform; onderverdeeld in tribune A en B, elk plaats biedend aan 1700 menschen; één loodrecht daarop aan den wes telijken kant, dus in het front van het stati onsgebouw, op haar beurt onderverdeeld in tri bune C, D, E en F, elk plaats biedend aan 440 toeschouwers, terwijl tribune nummer drie wordt opgericht op het publiek terrein achter het hek naast het stationsgebouw; met een capaciteit voor duizend bezoekers. Er zijn dus zitplaatsen alle niet overdekt voor onge veer 6200 toeschouwers. Vóór laatstgenoemde tribune is bovendien een groote ruimte gere serveerd, waar eenige duizenden menschen zul len kunnen staan; welke ruimte verder voor tweede en derde rangs-staanplaatsen langs de Noordzijde van het veld wordt uitgebreid, zoodat dus in 't geheel tienduizenden de aan komst zullen kunnen medemaken. Waar het hier, mèt de bemanning van de „Uiver", meüe de K. L. M. zelf is, welke als gevolg van het prachtige resultaat van de vlucht naar Melbourne wordt gehuldigd, kan uiteraard deze maatschappij moeilijk als gast- vrouwe optreden. Deze taak is dan ook in han den van de Kon. Ned. Vereeniging voor Lucht vaart. Voor de „hoogste" en „hooge genoodigden" zijn gereserveerd de visitatiezaal van het stationsge bouw, het restaurant, het terras dit laatse wordt uitgebreid alsmede het dakterras. Een aantal genoodigden zal voorts plaatsnemen op den uithoek van tribune A., waaronder de fa milieleden der bemanning. Tusschen de tribu nes worden open ruimten gelaten, welke als „staankijkfronten" gereserveerd zijn voor per soneel van Schiphol, van de Nat. Luchtvaart- school en van de Aeroclub. De bedoeling is, dat, als de „Uiver" zal zijn geland, twee eereronden zullen worden gemaakt langs het geheele front van toeschouwers. Daar na geschiedt de ontvangst van de bemanning door den directeur der K. L. M., den heer Ples- man, die het dappere viertal naar het officiee le podium zal leiden. Onderwijl wordt het „Wil helmus" ten gehoore gebracht, dat waarschijn lijk uit duizenden kelen zal worden meegezon gen. Op het podium worden vijf toespraken ge houden; van een minister (waarschijnlijk de minister van Waterstaat)van den burgemeester van generaal Snijders, van den voorzitter der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en van den voorzitter van den Raad van Beheer der K. L. M. Vóór na afloop van de plechtigheid de beman ning het veld verlaat naar men weet wordt haar ook binnen de grenzen der stad een door het Initiatief Comité Amsterdam georganiseer de huldiging bereid zal zij In een open auto langs het publiek rijden. Daar verwacht mag worden, dat vele dui zenden reeds eenige uren vóór de aankomst van de „Uiver" op Schiphol aanwezig zullen zijn, heeft men maatregelen getroffen om het pu bliek tusschentijds aangenaam bezig te hou den. Daartoe verleenen medewerking de muziek van de Grenadiers en Jagers en van de Amster damsche Fostharmonie, welke gezelschappen nu en dan met vroohjke marschen langs de tri bunes zullen trekken, terwijl verder de Natio nale Luchtvaartschool met eenige van haar toestellen van elf tot twaalf een aantal de monstraties zal uitvoeren. Te elf uur zal bovendien een escadrille van de Marine boven het veld verschijnen, dat vóór de landing eveneens eenige demonstraties zal geven. Een paar uur later komt er een esca drille van Soesterberg. Ook de auto-giromachi ne gaat de lucht in. De luidsprekerinstallatie van Schiphol wordt Uitgebreid, zoodat het gesproken woord op alle rangen verstaanbaar zal zijn; tevens zal men zich ln speciaal ingerichte consumptie-gelegen heden te goed kunnen doen aan koffie en.... snert! Zooals wij reeds mededeelden zijn vier keu kenwagens van Defensie gerequireerd. Het verkeersvraagstuk heeft den organisato ren van den dag der ontvangst uiteraard veel hoofdbrekens gekost. Vooruitloopend op de offi cieele mededeelingen, welke daaromtrent zul len worden gepubliceerd, deelden wij reeds me de, dat met mediVerking van Defensie in het waterrijke gebied van Schiphol vier pontons zullen worden gebouwd. Een daarvan komt naast het smalle Sloterbruggetje, dat over luttelen tijd, als de nieuwe groote verkeersweg gereed zal zijn, een kalm leventje krijgt. Er wordt een één-richtingverkeer ingesteld van Amsterdam over den Sloterweg; in het verleng de van het Jaagpad komt een voetgangerspon ton en voorts worden in de buurt van Schiphol twee pontons gelegd; één in het verlengde van den Schinkelweg met daarnaast een voetgan- gessponton. Er wordt natuurlijk ook voor een kolossale par keerruimte gezorgd. Er zal parkeergelegenheid zijn op het terrein achter de tweede- en derde dangsstaanplaatsen, ter grootte van 3 44 H.A.; in den Noordhoek van het vliegterrein, 3 H. R. groot, reserve-parkeerterreinen komen er o. a. langs den Aalsmeerderweg; alsmede een par keerterrein voor autobussen op het terrein voor loods B. Het zij echter nogmaals nadrukkelijk mede gedeeld, dat over het gansche complex van ver- keersmatregelen nog afzonderlijke uitgebreide mededeelingen zullen worden gedaan. Hedenmorgen is te Bussum overleden de heer A. C. R. Dreesmann, eens een der meest-voor- aanstaande figuren uit ons Nederlandsche be drijfsleven. Tien September J.l. heeft de heer Dreesmann nog onder groote belangstelling zijn tachtig sten verjaardag mogen vieren en toen is nog maals uitgekomen in hoe grooten kring deze onkreukbare mensch, deze hoogstaande katho liek zich de achting en sympathie van talloozen verworven had. Een dergenen die bijzondere achting hem toedroeg was Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum; deze was meermalen de gast op de villa des heeren Dreesmann wiens zoon tijdens het Int. Euch. Congres zijn hui- zinge te Amsterdam als tijdelijke woning den Pauselijke Legaat aanbood. De Aartsbisschop had destijds den heer A. C. R. Dreesmann tot lid van het Nederlandsch Eerecomité benoemd, Z. H. den Paus benoemde hem achtereenvolgens tot Ridder in de Grego- riusorde, Commandeur in de Orde van den H. Sylvester en tot Eere-Kamerheer met Cappa en Spada. H. M. de Koningin verhief hem eerst tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau en ter gelegenheid van zijn 80sten verjaar dag tot officier in dezelfde Orde. Zijn liefdadigheid strekte zich in breeden kring uit. Zoowel voor den zieken, lijdenden, hulpbehoevenden evenjjiensch als voor de stille armen was hij een krachtige steun en zijn nagedachtenis zal bij velen in eere blijven. Als klein zakenman begonnen hebben de rustelooze energie, het helder doorzicht, de kijk op de toekomst van dezen stuwer van Ameri- kaansche allures zijn onderneming eén zooda nige vlucht doen nemen, dat zijn naam over heel Nederland is bekend en geëerd als de naam van een der deugdelijkste ondernemin gen, waarop Nederland fier mag zijn. Geboren in 1854 in Haseliinne, het oude ves tingstadje in het teen nog bestaande Konink rijk Hannover, bezocht hij het Gymnasium al daar. De annexatie van Hannover door Prui sen had echter, gelijk bij zoovelen zijner land- genooten ten gevolge, dat hij zijn toekomst zocht buiten de landsgrenzen. De drie-jarige diensttijd in het strenge Pruisische leger werd n.l. door de oude onafhankelijke Welfenbevol- king als een vernedering gevoeld, en aanzien lijk is het getal dergenen die er de voorkeur aan gaven den vaderlandsehen grond te ver laten, om in vrijheid elders hun geluk te be proeven. In het eigen land hem aangeboden betrekkingen vermochten niet in het plan van te brengen. Alleen ter wille zijner mosder kon hij ertoe besluiten zijn oorspronkelijke voorne men, naar Amerika te gaan, op te geven. En den jeugdigen Dreesmann eenige verandering zoo geviel het dat hij in 1871, gelijk vele ande ren naar Holland trok om zich te vestigen in Amsterdam ter opleiding in den Manufac- turenhandel. Na 7 jaren in betrekking te heb ben gewerkt, gevoelde hij zich bekwaam zelf standig een zaak te openen, en boven belang rijke hem geopende vooruitzichten, die hem echter geen onafhankelijkheid boden, gaf hij er de voorkeur aan op kleine schaal geheel voor zichzelf te beginnen. In het jaar 1879 gehuwd met mej. Helene Tombrock, werkte hij in zeer snel tempo zijn zaak omhoog, om zich in 1888 te associeeren met zijn zwager den heer W. Vroom. Hiermede was de firma Vroom en Dreesmann gesticht, en dank zij de voortvarende samenwerking de zer. beide in geheel verschillend opzicht be gaafde mannen, namen de zaken een hooge vlucht. Met groote regelmaat verrezen in de belangrijkste plaatsen van ons land de filialen, en geleidelijk aan werd het geheel uitgebouwd tot het groote concern dat men heden ten dage kent. Tot 1901 bleef de heer Dreesmann woonach tig te Amsterdam. De gezondheid van een zijner kinderen voerde hem naar Bussum, waar hij tot zijn dood gebleven is. Zijn nieuwe woonplaats had al spoedig zijn warme belangstelling, en na eenige jaren werd hij gekozen tot lid van den Bussumschen Ge meenteraad, die in menig zakelijke aangele genheid van zijn vooruitzienden blik en hel der doorzicht profiteerde. Bovendien interes seerde hij zich, evenals tevoren te Amsterdam, voor tal van organisaties op Charitatief en So ciaal gebied. Geheel bijzonder is daarbij zijn belangstelling geweest voor het ziekenhuiswe- zijn in de plaats zijner inwoning en vooral ln de jaren, toen hij zich uit het actieve zaken leven meer en meer terugtrok, heeft hi) met onverflauwden ijver zich aan het welzijn der tot een modelziekenhuis uitgegroeide Sint Ge- radus Majellastichting gewijd. Met den heer A. C. R. Dreesmann is een be kende figuur uit ons Nederlandsche bedrijfsleven heengegaan. De Raad van Afgevaardigden van den Ned. R.K. Bond v. Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" is bijeengeroepen voor een vergade ring, die 26 en 2T November gehouden zal wor den te Roosendaal in het Gildenhuls aldaar. Heel Nederland heeft zich geïnteresseerd voor de Nijmeegsche en Arnhemsche reizigers, die in September 1.1. te Wyler werden gear resteerd onder verdenking van Sperrmarken- smokkelhandel en in October 1.1. door de Kleef- sche rechtbank werden veroordeeld tot meer dere weken gevangenisstraf en duizenden mar ken boete. Den laatsten tijd werden, sinds dit zware vonnis geveld is, meerdere stappen gedaan om een mildere straf te krijgen. Door een ingezetene van Nijmegen, die zeer begaan was met het lot der gevangenen, waar van sommigen wel tot Augustus en September zouden moeten gevangen zitten, werd ook de burgemeester van Nijmegen, de heer Jos. Stein- weg, in dit tragische geval gehaald. De burgemeester, die zich aanvankelijk bui ten deze zaak wilde houden, was nadat hij de finesses van het. geval onderzocht had wel bereid te intervenieeren. Hij kreeg weldra contact met Dr. Hoefnagels te Kleef, den sym pathieken verdediger der Nijmeegsche veroor deelden, met wien hij eind der vorige week nog een onderhoud had. De burgemeester had al terstond den indruk gekregen, dat Dr. Hoefnagels een uitmuntende pleiter voor zijn Nijmeegsche cliënten was ge weest en uitstekend kon bemiddelen bij den Oberstaatsanwalt te Kleef, die tevens aan eeni ge voorbesprekingen deelnam omtrent de maat regelen, welke getroffen zouden kunnen wor den om het leed der Nijmeegsche burgers en burgeressen, die in de gevangenis te Kleef wa ren opgesloten, te verlichten. De Oberstaatsanwalt zou na overleg met den Oberlandsgerlchtsrat gebruik kunnen maken van zijn begenadigingsrecht. BtJ de besprekingen werd de Nijmeegsche burgemeester steeds zeer vriendschappelijk ont vangen en kreeg deze den indruk, dat de Kleef - sche Oberstaatsanwalt gaarne zou willen mede werken aan een aannemelijke oplossing van detse tragische kwestie. Na meerdere voorbesprekingen, waaraan ook de landraad Eich van Kleef deelnam, werd over wogen, wat de veroordeelden zouden kunnen betalen, om te kunnen voldoen aan minimum rechtvaardigheidseischen der Duitsche justitie. De gevangenisstraf was al kwijtgescholden, maar een deel der boete moest rfog voldaan worden. Door bevoegde autoriteiten werd te Nijmegen een onderzoek ingesteld naar de fi nanciële draagkracht der veroordeelde Nij- megenaars. Toen dit vastgesteld was en de Duitsche justitie hierover was ingelicht, werd in overweging gegeven voor de veroordeelden een gra.ie-verzoek in te dienen. Dit is geschied met den noodigen spoed. Dinsdagochtend diende de burgemeester van Nijmegen een gratie-verzoek in voor de Nij meegsche veroordeelden bij den Oberstaats anwalt te Kleef. En denzelfden dag ontving de burgemeester nog een mededeeling van den verdediger Dr. Hoefnagels, dat wanneer de her ziene en opnieuw vastges.elde boeten zouden betaald zijn, de gevangenen onmiddellijk op vrije voeten zouden worden gesteld. In dit gra tie-verzoek werd herinnerd aan de arrestatie op 29 September 1.1. te Wyler en aan de veroor deeling op 27 October 1.1. te Kleef tot hooge gevangenis- en geldstraffen wegens overtreding der deviezenvoorschriften. Opgemerkt werd, dat dit vonnis ln Nederland groot opzien gewekt had en de sympathie voor Duitschland op een zware proef had ges.eld. De burgemees.er van Nijmegen had sinds de overname van zijn ambt er steeds voor geijverd om de goede betrekkingen tusschen de naburige steden Nijmegen en Kleef te versterken en ver beteren, daarom had bij den gang van zaken met groote zorg gadegeslagen. Vooral de zwaarte der vrijheidstraffen had veel ontstemming verwekt wijl soortgelijke zware gevangenisstraffen in Nederland alleen bi) ernstige vergrijpen tegen recht of moraal worden opgelegd. Van Duitsche zijde gezien, kon het van belang zijn, zulke hooge straffen op te leggen de Nederlandsche bevolking ziet de zwaarte van deze overtreding niet zoozeer in, dacht daar lichter over, temeer wijl de Duit sche grensbeambten niet altijd even streng op treden in de onderhavige smokkelgevallen om daardoor te voorkomen, dat bij de Nederland sche reizigers de meening post vatte, dat op dien Sperrmarkensmokkelhandel niet zoo streng gelet werd. In het gratie-verzoek kwam verder tot uiting, dat het wel gewenscht is voor be vordering van goede grensbetrekkingen, dat hier milder vonnis zou worden uitgevoerd. Verder werd er op gewezen, dat de slacht offers door inbeslagname der gelden, welke zu bij zich hadden, reeds zwaar getroffen werden. En waar de veroordeelden in minder gunstige economische omstandigheden verkeeren, lijkt De Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen heeft Woensdag,te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden ter bespreking van de voorstellen tot loonsver laging voor het spoorwegpersoneel. Vastgesteld werd dat de ambtenaren-organi satie, de B. A. N. 8., niet bereid is vrijwillig de loonsverlaging te aanvaarden, uit overweging' dat reeds door de voorafgegane loonsverlagingen ten bedrage van circa dertig pet. de grens van het economisch toelaatbare is overschreden. Het pleit niet voor onzen huldigen tijdgeest, dat zelfs de ruige monnikspij, dit toonbeeld van eenvoud en deemoedige ontzegging, niet voor de opzettelijk b'ooze bedoelingen van oplichters en flesschentrekkers verschoond is gebleven, nu dagelijks in steeds ruimeren kring geloovige lieden gedupeerd worden door geraffineerde op lichterijen. In de Noord-Limburgsche kloosters en meer speciaal in de omgeving van Venlo heeft, zooals gemeld, een onguur individu geopereerd, dat dank zij ongeloofelijke bru taliteit en profanatie enkele duizenden guldens zoogenaamd voor een goed doel bijeen gezameld heeft. Als feiten komen ons verder de navolgende bijzonderheden ter oore. In de loop der laatste weken stelt zich vrijwel aan iedere kloosterdeur ih Noord-Limburg en ook bij vele pastorieën en geziene katholieke dorpsnotabelen een broeder voor, die zegt te be- hooren tot de Orde der Barmhartige Broeders van Trier. Hij legt deugdelijke bewijzen over van het episcopaat, waaruit blijkt, dat hij bezig is hier in Limburg handteekeningen te verza melen ter Zaligverklaring van hun Ordestich ter. Hij is zeer bescheiden, deze eerwaarde broeder. Hij spreekt een hakkelend Hoog- duitsch, doch zijn plat dat vlotter loopt, wendt hij vaker aan, wel wetende, dat het vloeiende dialect den Limburgers vertrouwelijker in de ooren klinkt. Zonder veel moeite slaagt hij er telkens bij de pastoors in, dat zij hun parochiestempel en handteekening plaatsen onder die van den vi caris-generaal van het bisdom. Met al deze handteekeningen is hij rondge trokken we hooren van Roermond tot Horst, benoorden Venlo.... Thans is te Horst het ein de van zijn „zaakje" gekomen. Op de pastories, die de „broeder" aandeed, verklaarde hij telkens, dat hij de handteeke ning van den pastoor noodig had om toegelaten te worden tot de burgerwoningen. In deze bur gerwoningen, moest hij, aldus luidde de op dracht van zijn geestelijke overheid, een bezoek brengen om de sympathie der menschen te win nen voor den stichter van zijn Orde, wiens Zaligverklaring hierdoor bespoedigd kon wor den. De menschen moesten tot dit doel hun handteekening plaatsen en vastelijk beloven iederen dag voor deze Intentie enkele gebedjes te bidden. En als de pastoor hem geloofd had dra overtuigd door 'smans innemend optre den en zijn handteekening geplaatst had, toog de „ordebroeder" ijlings naar de burgers. En ofschoon, zooals hij den pastoor verteld had, hem het aannemen van geld verboden was, was zijn beurs even gauw geopend als zijn pro- faneerende mond, waarmee hij de menschen bedroog over de Zaligverklaring. Voor deze Zaligverklaring had hij bij de bur gers een ander plan de campagne. Tegen be taling van één gulden, twee-vijftig of nog meer konden de huisgenooten deelachtig worden aan de aflaten, verbonden aan tachtig H. Missen. En om te bewijzen dat zijn rondgang goedge keurd en alles so wie so dik in orde was toonde hij een boekje met handteekeningen. Deze praktijken met een vlijt, een betere zaak waardig, doorgevoerd, hebben het den man mogelijk gemaakt om in enkele weken tijd meer dan f 2C00.— bijeen te zamelen. Alleen ln de Noord-Limburgsche plaatsen Horst en Sevenum zon hij f 1000.— opge haald hebben. Deze „broeder-in-de-orde-der-langvingerigen" heeft nu maar gedacht, dat dit schoone werk zoo kon blijven doorgaan. Bovendien was hij van den anderen kant, zooals alle oplichters, ook weer kinderlijk dom. Hi) logeerde nJ. niet zooals gewoonlijk de ordebroeders plegen te doen in een klooster, doch had zijn intrek genomen in een hotel te Venlo. „Broeder Eligius", zoo gaf hij voor te heeten, die iederen morgen een H. Mis bijwoonde, kon in zijn heidensche onnoozelheid blijkbaar niet snappen, dat indien hij eerst voor het bijwonen der H. Mis twee „oude klaren" achter de kiezen wipte, zoo'n gedrag verwondering, zoo niet wan trouwen moest wekken. .Broeder Eligius" hield er ook nog andere minder vrome gewoonten op na, bleek kennelijk niet afkeerig van mooie meisjes, die hij met knipoogjes vereerde en deed nog meer aller zotste dingen, waarover moeilijk in een krant uit te weiden valt. Dit wantrouwen is snel gegroeid. Van den anderen kant beging broeder Eligius nog een domheid of beter, hij kwam voor een hem schadelijke samenloop van omstandigheden te staan. Te Horst belde hij aan bij mej. G., waar aan hij zich voorstelde als te zijn afgevaar digd door het klooster te Wittem. Toevallig was mej. G. met dit klooster goed bekend. En toen door haar naar het welvaren van enkele broeders en paters geïnformeerd werd stond broeder Eligius dubbel „deemoedig" te kijken. Doch wie schetst de verwondering van mej. G„ als daags erop een werke lijke broeder uit Wittem komt, die broeder Eligius niet kent, nooit van hem gehoord heeft.... Toen vielen nog sterker verdenkingen zeer ten ongunste van den vorigen broeder uit. Een door het klooster van Wittem ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat broeder Eligius niemand anders was dan een zekere Akkermans uit Houthem, die geenszins recht bezat een ordekleed te dragen. Vroeger was hij in het klooster geweest, doch had dit moeten verlaten en was sindsdien reeds verscheidene malen met den strafrechter in aanraking ge weest. Onmiddellijk werd de politie met het geval in kennis gesteld. Nu is echter van broeder Eli gius geen spoor meer te bekennen. Hij bezat geen enkele vergunning om te bedelen en aal moezen in te zamelen. Het meerendeel van de in zijn boekje geplaatste handteekeningen zul len echt zijn. Men neemt echter als vrij vast staand aan, dat de handteekening van den vi caris-generaal van het bisdom, Mgr. Bauduin, vervalscht is. Een uitgebreid onderzoek is door de politie naar A. ingesteld. Men vermoedt, dat hg naar Duitschland vertrokken is. Hij was in het bezit van een Duitsche pas, waarin een foto bevestigd is van A. in broe- derkleeren. Als signalement van A. werd ons opgegeven: middelmatige gestalte, fijn be schaafd gezicht, spitse neus. Hij draagt een bril en heeft een jong uiterlijk van ca. 25 jaar. In een Woensdagavond te Haarlem gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den R.K. Vredesbond heeft de voorzitter, de heer L. H. Povel, mededeelingen gedaan over een actie in den R.K. Vredesbond. Vele afdeelingen waren n.l. van meening dat een reorganisatie van het Hoofdbestuur urgent is. Het hoofdbestuur be staat uit een twintigtal zeer vooraanstaande en verdienstelijke Katholieke Nederlanders, voortgekomen en gekozen uit alle standen van ons Katholiek volksdeel. Helaas blijkt men echter bij de samenstelling te weinig gelet te hebben op de mogelijkheid tot het ontplooien van de absoluut noodzakelijke activiteit op het speciale en veelomvattende vredesterrein bij verschillende van de hoofdbestuursleden, die reeds op ander terrein vaak zeer overbelast zijn met werk in dienst onzer Katholieke actie. Activiteit en zelfs groote, ja bijna bovenmen- schelijke activiteit op vredesgebied is echter nodzakelijk, willen wij onze Christelijke be schaving behoeden voor een avontuur als een nieuwen oorlog. Deze overwegingen hebben het afdeelingsbe- stuur ertoe geleid te zamen met de besturen van de afdeelingen Rotterdam, Vlaardingen, Gouda en Den Haag, een adres te richten tot het hoofdbestuur, waarin de verlangens van vele leden en afdeeliivgsbesturen betreffende het ontplooien van krachtiger activiteit en tast baarder leiding zijn neergelegd. Dit adres is door het hoofdbestuur op Zaterdag jj. tijdens een te Utrecht bijeengeroepen vergadering be sproken. Het hoofdbestuur besloot een alge meene nationale ledenvergadering uit te schrij ven in de eerste week van Februari 1935 te Rotterdam, waarop alle kwesties uitvoerig aan de orde zullen worden gesteld en iedereen in de gelegenheid zal zijn niet slechts bezwaren kenbaar te maken doch, en dat is veel belang rijker, tevens uit een te zetten hoe men zich den verderen uitbouw en de stimuleering van de landelijke actie voorstelt en welke concreete plannen daartoe kunnen dienen. Op de ge noemde hoofdbestuursvergadering hebben de volgende hoofdbestuursleden hun functie ter beschikking gesteld; Pater Mr. Dr. Beaufort, sinds de oprichting van den bond le bonds- secretaris, die wegens zeer drukke werkzaam heden reeds lang te kennen had gegeven dat hij wensch'-e af te treden, het Tweede Kamer lid Henri Hermans, sinds de oprichting vice- voorzitter en prof. Dr. Raaymakers. Dit ontslag- n.men be teekent echter niet, aldus spr., dat deze verdienstelijke krachten in de toekomst geheel voor de vredesbeweging zouden verloren zijn en dat wij op hun invloedrijken steun op velerlei gebied niet zullen mogen blijven reke nen. het ook gewenscht van hen niet het uiterste te eischen. Boeten van 300 tot 500 mark zouden voldaan kunnen worden door de veroordeelden, die daardoor hun vrijheid zouden kunnen herwin nen. Nog werd aan den Oberstaatsanwalt verze kerd, dat de veroordeelden, na hun invrijheid stelling zeker de rest der hun al opgelegde boo ten als een eereschuld zouden beschouwen en deze geleidelijk zouden aflossen. Dit gratie-verzoek bleek in goede aarde ge vallen te zijn, want terstond, zijn, zooals reeds gemeld, de vijf Nijmeegsche arrestanten, nJ. de dames B., P. en R. en de heeren Th. B. en P. D„ op vrije voeten gesteld. De meesten kwamen Woensdag weer thuis. De Duitsche overheid wilde hier mild zijn om goede nabuurschap te bevorderen. De bekende vliegtuigbouwer Anthony Fokker is Woensdagavond van zijn reis naar Engeland te Amsterdam teruggekeerd. In verband met deze reis zijn in de Engelsche bladen tal van be richten verschenen over plannen, die de heer Fokker koestert voor het stichten van een vlieg- tuigenfabriek in Engeland. In een onderhoud met den heer Fokker ver klaarde deze, dat er ernstige onderhandelingen gaande zijn voor den bouw van Fokker- en Douglas-vliegtuigen in Engeland. De plaats van vestiging van deze industrie hangt van ver schillende factoren af; groote Engelsche steden hebben reeds medegedeeld, dat zij terreinen en fabrieksgebouwen ter beschikking hebben. Een keuze is echter nog niet gedaan. Alle berichten daaromtrent in de Engelsche pers kunt u al dus de heer Fokker tegenspreken. De heer Fokker voegde hieraan toe, dat men in Engeland voelt dat men op het gebied van de vliegtuigindustrie ten achter is. Toestellen zooals de F. 22 en de F. 36, die in Amsterdam gebouwd zijn, kent men in Engeland niet, noch wat capaciteit, noch wat uitvoering betreft. Voor het doen van definitieve mededeelingen is de tijd nog niet rijp. Groote belangen kunnen hierdoor worden geschaad. Ook de politiek besloot de heer Fokker speelt in deze kwestie een rol. Er is een groep in Engeland, die de vestiging van Fokker-fabrieken in Engeland bevordert, doch andereif trachten dit te beletten. In Halfweg reed in de richting Amsterdam een autobus met passagiers welke achterop ge reden werd door een luxe auto. De autobus ae- hoorde vermoedelijk aan een z.g. wilde autobus onderneming. In het dorp gekomen liet de bestuurder van den luxe auto de voor hem rijdende autobus stoppen, sprak even met den chauffeur, waarna alle passagiers den wagen verlieten en hun reis naar Amsterdam per tram vervolgen, terwijl de autobus verder Is^-g haar weg vervolgde. La ter bleek, dat op den Hoofdweg te Amsterdam de politie de autobusdiensten controleerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10