Hermann Goering als Jurist Amerikaansche bewapening r Het nieuws van heden BRUINE THEORIE Gil Robles dient van antwoord ENGELANDS WEERMACHT ESKADER VL UCHT NAAR DE PHILIPPIJNEN? DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Hoarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 Avondblad Clementie voor Nazi's Het Juridisch Congres te Rome Waarom Kardinaal Gasparri niet in de Jezuïeten-orde trad Belgrado zet Hongaren over de grens Reeds honderden uitgewezen illllilllliliiilS De voetbalwedstrijd Engeland—Italië. Deltaliaansche keeperC. Ceresoli, in actie Aan Fransche en Engelsche Marxisten, die een „onder zoek" wildèn instellen Uit den Gran Chaco Het Weer illiniumimmuunmi Engelsch vliegtuig verongelukt Minister Hailsham voor een sterke vloot. Vier nieuwe militaire vliegvelden Franschen en Engel- schen in Mandsjoekwo De luchtvloot vraagt om 800 nieuwe vliegtuigen, om de sterkste ter wereld te worden Havenversterking op de Hawai-eilanden Amerika's groote luchtvloot „De grens aan den Rijn" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een 120 M. hoog kruis Wilson naar Mussolini Ter bespreking van Roosevelt's wapenhandelproject Het bedrijfsleven in Engeland Twee commissarissen benoemd Lichtend over Bahia De taifoen op de Philippijnen Koelakken-verzet in Turkestan DOCUMENTEN ONTHULD Treedt von der Goltz af? Meeningsv er schillen met Schacht UNDERWOOD - Schrijfmachines J. M. Gerding, N. Gr. 35, Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19047 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men hoort in het buitenland vaak ver kondigen, dat er in het tegenwoordige Duitschland geen rechtszekerheid meer zou bestaan. Ter staving van deze bewering wordt dan gewezen op de Shakespeariaansche gebeurtenissen van 30 Juni j.l., toen een aan tal bekende en vooraanstaande persoonlijkhe den, welke om verschillende redenen den natio- naal-socialistischen machthebbers onwelgevallig waren, zonder verhoor en zonder vorm van pro ces eenvoudig werden geëxecuteerd. Onder deze persoonlijkheden waren een aantal gedegene reerde intriganten, die misbruik hadden ge maakt van het willens en wetens aan hen te lang geschonken vertrouwen van den ,,Führer", zóodat de schuld voor hun euveldaden eigenlijk niet bij hen alleen mocht worden gezocht, maar ook voor 'n deel rustte op hen, die hun de kans daartoe in ruime mate hadden gelaten, en ook enkele anderen, dien men niet veel méér kon verwijten dan dat zij geen blind vertrouwen koesterende en wekkende nationaal-socialisten waren, gesteld tenminste, dat dit een reëelen grondslag biedt voor een gerechtvaardigd ver wijt en een moeilijk te rechtvaardigen beden kelijk veel op een moordaanslag gelijkende exe cutie. Hitler is de opperste rechter, zelfs over leven en dood. Hitler's wil is het hoogst denk bare uiteindelijk geldende recht. Wie zou dan nog aan het bestaan van rechtszekerheid in Duitschland durven twijfelen? De arme hooge Rijksbankbeambte Koppen zeker niet. Deze man had een woning verhuurd aan iemand, die de huur niet betaalde. In de overtuiging, dat er rechtszekerheid bestaat, zond hij den wanbe taler een deurwaarder. De huurder bood den deurwaarder een afbetalingssysteem aan, maar dit mocht de deurwaarder overeenkomstig het geldende recht in Duitschland niet acceptee ren. Koppen zocht recht bij het gerecht en werd daar in het gelijk gesteld. Zijn vertrouwen op de bestaande rechtszekerheid scheen dus niet ij del te zijn geweest. Maar zie, wat gebeurt. De tot betaling van het achterstallige veroor deelde huurder doet een beroep op de natio- naal-socialistische partij en Goebbels zelf be moeit zich met het geval. Gevolg: de door de rechtbank in het gelijk gestelde Koppen wordt ontslagen en in „Schutzhaft" genomen. Toen is de stakker zoozeer in zijn vertrouwen op de toch bestaande rechtszekerheid geschokt, dat hij in zijn tot vertwijfeling geworden twij fel zelfmoord pleegde en zich verhing met een strop. U vindt dit tragisch? Geen zwakheid en sentimentaliteit, alst-u-blieft. De man, die de hem rechtmatig toekomende huur eischte, had het nationaal-socialistische rechtsgevoel ge krenkt, hij had zijn eigenbelang gesteld boven het gemeenschapsbelang van zijn niet betalen- den huurder en had dus dit Judas-einde ten volle verdiend. Kunt gij dit niet volgen? Laat u dan les geven door Hermann Goering, die een gezaghebbend jurist in het huidige Duitschland schijnt te zijn. In de „Akademie für deutsches Recht" heeft deze hooge gezagsdrager een rede gehouden over de „Rechtszekerheid als basis dei- Volksgemeenschap". Volgens het „Deutsche Nachrichten Büro", een onvervalscht getuige dus, zette hij uiteen, dat het primaire niet het individu maar de gemeenschap van alle volks- genooten is. In haar algemeenheid doet deze stelling wat vreemd aan, want de gemeenschap van alle volksgenooten is toch ontstaan uit in dividuen. God heeft eerst de individuen Adam en Eva geschapen en uit hun nakomelingschap hebben zich gemeenschappen van volksgenooten ontwikkeld. Maar deze voorstelling van zaken is wellicht wat ouderwetsch en niet volkomen Arisch. „Niet het recht op zichzelf is het pri maire", doceerde Goering, „maar altijd en overal het volk, Waaruit eerst staat en recht kunnen ontstaan". Dat God rechten heeft, en den mensch een rechtsgevoel heeft ingestort, welk rechtsgevoel den grondslag vormen moet van staat en jurisprudentie, werd niet door Goering aangenomen als uitgangspunt voor zijn professorale rede. Na het vaststellen van de primairiteit van het volk ten opzichte van het recht, kwam de docent tot het volgende be toog. „Het recht is geen doel in zich zelf evenmin als de staat. (Dat had u niet verwacht na deze inleiding, nietwaar. Maar Goering is een man van verrassende daden en woorden. Red.) Geen steun mag geboden worden aan hen, die voort durend handelen tegen de eigenlijke grondidee van recht en staat. Het mag niet voorkomen, dat iemand zijn leiderspositie misbruikt en den onder hem gestelden volksgenooten onrecht aandoet. Ook mag niet een deel der bevolking een boven de overigen bevoorrechte positie in nemen. Wij willen niet de kleinen hangen en de grooten laten loopen, maar juist de groote schadelijke personen aanpakken". Bravo, dat is duidelijk verstaanbare taal. Het nationaal socialistische volksdeel mag dus niet bevoor recht worden boven de andere. Geen nationaal- socialistisch leider mag zijn machtspositie mis bruiken. Bij zulke stelregels moet de rechts zekerheid wel varen. Doch niet te vroeg ge juicht. Goering heeft zijn principiëele rede nog niet voltooid, en dus zijn er nog verrassingen mogelijk. En hoort, er komen verrassingen. „Ook komt het niet aan op de letter, maar op den zin en den geest der wet. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waardoor de toepas sing van de gewone wetten juist tot ernstig on recht zou leiden. Daarom verzoek ik den heeren rechters en advocaten om een bijzondere situa tie ook met bijzondere middelen te behandelen. Aan den eenen kant moet gij het onverbiddelijke recht doen spreken, aan den anderen kant mag de u door onze autoriteit gegeven machts positie niet worden misbruikt om de ergste hardheden van de wet, in het bijzonder tegen de nationaal-socialisten (dus tóch bevoorrech ting? Red.), te doen spreken. Dit zou aan ver raad grenzen." (Tegenover wien? Tegenover het recht? Tegenover de gemeenschap van alle volksgenooten? Of alleen maar tegenover de niet bevoorrechte en toch weer wel bevoorrech te nazi's? Red.) Bijzonder fraai was het slot van Goering's rede. „In den strijd tegen valsch recht en rechts onzekerheid heeft Adolf Hitler het nieuwe rijk geschapen. Laat ieder op zijn plaats ervoor zorgen, dat dit nieuwe rijk de historie ingaat als het rijk van de rechtszekerheid met het oude Pruisische principe: suum cuique". De Romeinsche rechtsgeleerden van het an tieke Rome mogen Hermann Goering wel dankbaar zijn voor de hooge eer, dat hun on vertaald in het Latijn aangehaald rechtsbe ginsel tot Pruisisch wordt bevorderd, ook al stemt. Goering's ietwat ondoorzichtig bruine rechtstheorie niet geheel en al overeen met de glasheldere klassieke, welke zij indertijd heb ben opgesteld. De arme Kóppen behoeft het niet te be treuren, dat hij Goering's juridische uiteen zettingen ni,et heeft afgewacht, want zij zou den waarschijnlijk niet in staat zijn geweest hem van zijn misdadlgen en wanhopigen twijfel aan het bestaan van rechtszekerheid in Duitschland te genezen De eenige zekerheid, welke na Goering's re de blijkt te bestaan, is dat de nationaal-so cialisten met clementie dienen te worden be handeld, ook wanneer de wetten soms anders mochten voorschrijven, maar wat dit met recht in de simpele beteekenis des woords heeft te maken, is ons minstens even onduidelijk als het Goering gezien de verwardheid van zijn betoog moet wezen. Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 14 dezer: Op den derden dag van het Internationaal Juridisch Congres heeft kardinaal Pietro Gas parri een rede gehouden over de geschiedenis van de codificatie van het Westersche Kerke lijke recht. De geschiedenis van dit machtige werk is tevens voor een groot deel de levens geschiedenis van den spreker. Kardinaal Gasparri vertelde haar op een geestige en tintelende wijze, die het geleerde gehoor geheel geboeid hield. Aan het slot vertelde Kardinaal Gasparri hoe hij, vermoeid van het overstelpende werk een wijle rust vond in het noviciaat der Jezuïeten te Gastel Gandolfo en hoe daar bij hem de gedachte opkwam, die hem een goddelijke inge ving leek, zelf in de orde der Jezuïeten te treden. „In Rome teruggekeerd, ging ik naar den generaal-overste pater Wemtz, een groot rechtsgeleerde en een goeden vriend van mij en vroeg hem mij in de sociëteit op te nemen. Pa ter Werntz keek mij strak aan en zeide glim lachend: „Ik neem u niet aan en de Paus zal ook geen toestemming geven." „Mag ik wete nwaarom?" „Omdat Uwe Eminentie den codex moet vol tooien." „Maar dat kan een ander doen en beter dan ik." ,,Neen. indien Uwe Eminentie den codex niet afmaakt tot aan de Pauselijke uitvaardiging „Inclusive" zal men den codex in den steek la ten." „Ik moet dus van mijn idee afzien?" ,,Ja, ziet er van af en zet met ijver den codex voort en aldus," vertelde kardinaal Gasparri, „zag ik van mijn plan af." Na de rede van Kardinaal Gasparri, die her haaldelijk door applaus werd onderbroken, werd een zestal voordrachten gehouden. In den namiddag brachten de congressisten een bezosk aan de Vaticaansche stad. BOEDAPEST, 15 Nov. (V. D.) Van bevoegde zijde worden de berichten, betreffende uitwij zing en masse van Hongaarsche onderdanen uit Zuid-Slavië, bevestigd. Medegedeeld wordt, dat reeds honderden zijn uitgewezen. Aan de Zuid-Slavisch-Hongaarsche grens komen voort durend vrij groote groepen uitgewezen Honga ren aan. Verder zijn berichten ontvangen omtrent tal rijke arrestaties, die de Zuid-Slavische autori teiten de laatste dagen hebben verricht. Er is alhier over een en ander eenige opwinding ont staan. De tot dusverre bij de regeering te Bel grado ondernomen diplomatieke stappen der Hongaarsche regeering schijnen geen succes te hebben gehad. Van officieele zijde wordt ver klaard, dat de regeering de verdere ontwikke ling afwacht tot de toestand rijp zal zijn voor internationale staDDen MADRID, 15 Nov. (Reuter) In de Spaansche hoofdstad is een „commissie van onderzoek" gearriveerd, bestaande uit Fransche en Engel sche marxisten. Gisteren betrad de „commis sie" het Cortesgebouw, om Gil Robles, den lei der van de Spaansche katholieken, te hooren over de gebeurtenissen in Asturië. Gil Robles liet den heeren antwoorden, dat hij hoopte dat de regeering hen zoo spoedig mo gelijk over de grens zou zetten. Zij moesten hun onderzoek maar in eigen land instellen, waar zij zeker een dankbaar arbeidsveld vin den. Spanje is aldus Gil Robles geen „ko lome van wilden". De president van de Cortes verzocht den hee ren vervolgens het gebouw onmiddellijk te ver laten. Voor de kennis der strijdwijze van de geest verwanten der „commissie" diene weer eens het volgende Reuterbericht uit Vigo. Onder het hoogaltaar van een dorpskerk in de omgeving hebben onbekende terroristen vier dynamietbommen gelegd, welke korten tijd la ter ontploften en waardevolle kunstschatten vernielden. Verder lieten terroristen in een aar dewerk-fabriek een bom ontploffen, waardoor de fabriek ernstig werd beschadigd. LA PAZ, 15 Nov. (V.D.) Gemeld wordt, dat in den centralen sector van den Gran Chaco het krachtig ingezette offensief wordt voortge zet. VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen wind uit Oostelijke richtingen, ne- velig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Hoogste stand: 770.8 te Libau. jË Laagste stand: 750.5 te Oporto. H Zon op 7.22 - onder 4.07 - Licht op 4.37 j= jË Maan op nam. 1.36 Maan ond. p S Volle Maan 21 Nov. p SYDNEY, 15 Nov. (Reuter) Een vliegtuig der Imperial Airways is in Australië neergestort en vernield. Er waren drie dooden en een ge wonde. SYDNEY. 15 Nov. (Reuter). De Queens land and Northern Territory Airservice heeft medegedeeld, dat alle plannen voor samenwer king met de Imperial Airways, om te komen tot een maildienst EngelandAustralië, zijn op geschort. Eerst moet het onderzoek worden oe- eindigd naar het jongste vliegtuigongeluk. TOKIO, 15 Nov. (V. D.) Tusschen den Zuid- mandsjoerijschen Spoorweg en een Fransche en een Engelsche onderneming zijn twee contrac ten tct stand gekomen. Het Fransche contract betreft den bouw van het nieuwe gebouw van het Mandsjoerijsche ministerie van buitenlandsche zaken te Hsin- king, het Engelsche de exploitatie van de goud mijnen in Mandsjoekwo. LONDEN, 15 Nov. (Reuter). Naar hier wordt, vernomen zal aan het einde van deze maand een eskader Amerikaansche amphibie-vliegtui- gen (die zoowel te land als op het water kunnen dalen) een vlucht over den Oceaan naar de Philippijnen ondernemen. De reis zal gaan van San Francisco naar Hawai, een afstand van 3200 K.M., van Hawai naar Guam, het grootste eiland van de Ameri kaansche Marianen, ten Zuiden van Japan, een afstand van 4800 K.M., en van Guam naarMa- nilla, 1600 K.M. De vlucht zal in formatie wor den uitgevoerd. Deze vlucht is een onderdeel van het plan van Amerika om een „luchtbrug" over den Stillen Oceaan te bouwen. In Britsche deskundige kringen gelooft men. dat indien deze proef lukt en verder wordt ontwikkeld, Amerika in zeer korten tijd 1000 bommenwerpers en torpedo-vliegtuigen nabij de Japansche eilanden zal kunnen, brengen. De Amerikaansche luchtvloot heeft voorge steld op de begrooting een bedrag uit te trek ken voor 800 nieuwe vliegtuigen, teneinde aan de Vereenigde Staten de grootste en modernste luchtarmada ter wereld te verschaffen. Van deze 800 vliegtuigen zijn er 500 noodig ter vervanging van verouderde machines. De bouw zou moeten worden verdeeld over drie jaar. De totale sterkte van de luchtmacht zou dan stij gen tot 2400 oorlogsvliegtuigen. WASHINGTON, 15 Nov. (V.D.). De staats secretaris voor de marine, Swanson, heeft gisteren aangekondigd dat de Ver. Staten het komende jaar millioenen dollars zal noodig hebben voor de versterking van de nationale verdediging, voornamelijk in den Stillen Oceaan. De vlootplannen voor het komende jaar eischen een gezamenlijke actie te land, ter zee en in de lucht. De marinebegrooting voorziet o.a. in een post van 1.800.000 dollar voor de verster king en uitbreiding van Pearl Harbor op de Hawai-eilanden. Dit bedrag is voornamelijk noodig voor den bouw van kademuren. Men is reeds verscheidene maanden bezig met werk zaamheden tot het versterken van Pearl Har bor tot een der krachtigste Amerikaansche vlootstations in den Stillen Oceaan. Voorts ligt het in de bedoeling in den loop van het nieuwe belastingjaar 24 nieuwe oorlogs schepen op stapel te zetten, die zijn goedge keurd door de Vinson-wet en deel uitmaken van het program tot versterking van de Ameri kaansche marine tot het door de bestaande vlootverdragen voor het jaar 1942 toegestane maximum. LONDEN, 15 Nov. (Reuter) In het Hooger- huis verklaarde de minister van Oorlog, lord Hailsham gisteren, dat de moderne uitvindingen geenszins de belangrijkheid van de oude wapens hebben verminderd en dat het niet minder nood zakelijk is geworden, te zorgen voor de verdedi ging te land en ter zee. De slagschepen vormen het belangrijkste onderdeel van de vloot en de vervanging der schepen, die de leeftijdsgrens na deren, moet binnenkort worden overwogen. De kruisers, die tijdens den oorlog zijn gebouwd, worden thans reeds vervangen. In verband met den gewijzigden toestand moet nauwkeurig wor den nagegaan, hoeveel kruisers noodig zijn voor de bescherming van de overzeesche verbindin gen. De minister hoopt, dat de vlootconferentie het volgende jaar bijeen zal kunnen komen. Toen Baldwin verklaarde, dat de grens van Engeland aan den Rijn is gelegen, wilde hij niet zeggen, aldus de minister, dat het een of andere bepaalde land op het Europeesche vaste land noodzakelijkerwijs de erfvijand van Groot- Brittannië is. Hetgeen Baldwin voor den geest zweefde, was, dat de hevigheid van een aanval door bombardementsvliegtuigen voor een groot deel afhangt van de nabijheid der aanvalsbasis. Hoe verder de aanvalsbasis verwijderd is, des te meer kans heeft de Britsche luchtmacht, om den vijand den weg te versperren. Het Ministerie van Luchtvaart heeft besloten vier nieuwe vliegvelden te zullen aanleggen; de terreinen hiervoor zijn reeds uitgezocht. Verder veklaarde hij, dat het aantal man schappen van de luchtmacht zal worden uitge breid, zoowel wat aangaat de vliegers als het an dere personeel. Amerika's bewapening. Plan voor een eskader- vlucht naar de Philippijnen. Militaire verster kingen op de Hawai-eilanden. Laconiek antwoord van Gil Robles aan Fran sche en Engelsche marxisten. Minister Hailsham voor een sterke Engelsche vloot. Vier nieuwe militaire vliegvelden. Honderden Hongaren uitgewezen door de Joego slavische regeering. Ged. Staten van Noord-Holland stellen verla ging der salarissen van burgemeesters, ontvan gers en secretarissen in die provincie voor. A. C. R. Dreesmann te Bussum overleden. Nadere bijzonderheden over de praktijken van den „broeder"-oplichter. De raad van Weststellingwerf (Wolvega) heeft de kwestie-Wardenier besproken. Motie van af keuring tegen wethouder Muurling aangeno men. Raad zal zich tot regeering wenden. O LONDEN, 15 Nov. 'Reuter). Hugh Wilson de Amerikaansche gezant te Bern, is gisteren uit Londen naar Rome vertrokken, waar 'lij het Amerikaansche pian inzake de controle op den wapenhandel aan Mussolini zal voorleggen. Men meent dat dit plan veel verder gaat dan het desbetreffende Engelsche project, daar het niet alleen de controle op den uitvoer van wa pens betreft, maar ook op de fabricage en ie ontvangsten der wapenfabrikanten. Men oe- twijfelt dan ook dat het denkbeeld der fabri- cage-contröle bij Engeland instemming zal vin den. Het Britsche plan bestaat hoofdzakelijk in het algemeen maken van het systeem der uit- voerlicenties. v LONDEN, 15 Nov. (V. D.) Neville Chamber lain heeft, vandaag .in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering besloten heeft twee commissarissen met uitgebreide volmachten te benoemen en wel een voor Engeland en Wales en een voor Schotland, die hun geheelen tijd zullen wijden aan het organiseeren en het op stellen van plannen ter vergemakkelijking van de economische ontwikkeling en sociale verbete ring. De commissarissen zouden de bevoegdheid krijgen te beschikken over gronden voor de ten uitvoerlegging der plannen. Uit Bahia, de groote havenplaats van Noord- Brazilië, waar het Nederlandsch reisgezelschap nog onlangs op de terugreis door Mgr. Herber- hold werd ontvangen na het Int. Euch. Con gres te Buenos-Aires, wordt ons het volgende gemeld: Ter gedachtenis aan het groote na tionaal Braziliaansch Euch. Congres dat ver leden jaar in Bahia gehouden werd, zal een herinneringsmonument worden opgericht in den vorm van een reuzenkruis van 120 meter hoog te. In den kruisarm wordt een kweekschool voor leerkrachten ingericht. Evenals bij het Christusbeeld der hoofdstad Rio de Janeiro wordt rond dit kruis te Bahia een grootsche lichtinstallatie aangebracht, waar door dit kruis des avonds en des nachts een lichttaak is voor schepen en vliegmachines. Bo venop het kruis wordt een observatorium ge bouwd. In het voetstuk dat 21 meter hoog wordt, zal, evenals bij het Christusbeeld te Rio, een kapel worden ingericht. Rondom het kruis worden landbouwscholen voor arme kinderen ingericht. MANILLA, 15 Nov. (Reuter). De derde tai foen in de afgeloopen maand heeft gisteren het midden- en oostelijk gedeelte van den Phi- lippijnschen archipel getroffen. Groote mate- rieele schade werd aangericht. Men vreest dat vele personen om het leven zijn gekomen. Nader wordt gemeld, dat het draadlooze re- geeringsstation te Legaspi op het eiland Luzon vo'komen vernield is. De oogst in het getrof fen gebied is vernield. Alle telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. De taifoen bereikte een uursnelheid van 120 K.M. De bevolking van de hoofdstad Manilla werd door sirene-signalen gewaarschuwd. De stad is niet zoozeer door de taifoen geteisterd als eerst wel werd gevreesd. MOSKOU, 15 Nov. (V. D. Uit Tasjkent wordt gemeld, dat in de katoengebieden van Turke stan individueele katoen verbouwers en Koelak ken in verzet zijn gekomen tegen de Sovjet macht, zoodat de politieke politie verscheidene Koelakken moest arresteeren, die ervan be schuldigd worden sabotage of diefstal te hebben gepleegd en af te leveren gedeelten van hun oogst te hebben achter gehouden. Een aantal hunner zal vermoedelijk worden ter dood ver oordeeld. Wegens onthulling van documenten betref fende Frankrijks nationale verdediging zijn te Metz twee Duitsche onderdanen tot vier jaar gevangenisstraf en 2000 francs boete veroor deeld. BERLIJN. 15 Nov. (Reuter). Volgens eco nomische kringen in Duitschland zal graaf von der Goltz, commissariaal leider van het Duit sche economische leven, binnenkort als zoodanig ontslag nemen, wanneer hij dit niet reeds heeft gedaan. Deze gebeurtenis komt niet onverwacht, zoo verklaart men, daa, er een diepgaand mee- ningsverschil bestaat tusschen von der Goltz en den minister van Economische Zaken dr. Schacht. Men gelooft dan ook, dat Schacht n het heengaan van von der Goltz heeft aange drongen. Voorts zouden er meeningsverschillen oe- staan tusschen minister Schacht en dr. Ley, den voormaligen leider van het Duitsche arbeids front. STALEN KANTOORMEUBELEN Stand van Donderdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 752.7 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1