IN EN OM HAARLEM MAAT-AFDEELING Katholieken en het oorlogsgevaar Ondersteuningskosten armiastigen UIVERDAG V.K.P. minimin'! KWESTIE OVER BETALING REDE HENRI DE GREÉVE EXPOSITIE ASSORTIMENTEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 KRUISSTRAAT 5 HAARLEM Uit den Gemeenteraad Afschuiving door gemeenten Oorlog in strijd met de gerechtigheid Katholieken van Haarlem De grootste sorteering Sigarenmagazijn Jan van der Pigge NOVEMBER-AANBIEDING MAATJAPON MAATMANTEL f 37.50 f 47.50 f 57.50 f 45f 55.— f 65.- GROOT NAT. CONCOURS Voor Harmonie- en Fanfarecorp sen te Santpoort in 1935 AUTOBOTSING BIJ HALFWEG Auto week plotseling naar links uit B. en W. van Haarlem wenschen een principieele uitspraak van Ged. Staten DOODELIJKE AANRIJDING AAN DEN ZIJLWEG Autobestuurder tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld WOEKERAAR VOOR DEN RECHTER Veroordeeld tot 100 boete en voorw. gevangenisstraf Haarlemsche Luchtvaartclub Russische Ballet-avond Een onwillige fotograaf „De vrede is niet een kwestie van politieke constellatie, maar van moreele opvoeding" Rede H. de Greeve Toespraak mej. Peeters De Kerk R.K. WANDELSPORTDAG Groote propaganda in verschil lende plaatsen op 2 Dec. a.s. Enthousiasme BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen CR. HOUTSTRAAT 81 - TELEF. 12177 s Gevestigd Anno 1800 aiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiitiiHiiiiHiHiiiimimiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiii! SniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Als speciale reclame voor onze maat- afdeeling- bieden wij vanaf 15 November de volgende serie- prijzen aan: met prima bontkraag Een niet zeer belangrijke vergadering was het gisteren, alhoewel zij tot kwart voor zeven duurde. Een debat over de kosten, welke den bouwers in rekening worden gebracht voor het in orde brengen van straten, een discussie over het bouwen van een flat in het Frederikspark, een geheime zitting en tot slot een politiek debat in het vooruitzicht van de verkiezingen, die meer en tjjjeer naderen. Dat was alles. Het begon met de installatie van het nieuwe raadslid, den heer Posthumus, zoodat nu na langen tijd de zetel van den heer Koppen (SDAP) weer bezet is. De heer Posthumus is hoofdbestuurder van den Bond van Nederland- sche onderwijzers. Met hem is het aantal spe cialiteiten op het gebied van onderwijs in den raad weer versterkt: de heer Weustink is oud inspecteur van het lager onderwijs, de heer Brants oud-hoofdinspecteur van het lager on derwijs, de heer Westerveld is leeraar bij het middelbaar onderwijs geweest, mevrouw Elzinga is de echtgenoote van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, de heer Boes is oud inspecteur van het lager onderwijs, om nu maar niet te spreken van de raadsleden, die lid zijn Van een of ander schoolbestuur of van een onderwijscommissie. Dat belooft wat bij de begrootingsdebatten over het hoofdstuk onderwijs. Bij het voorstel van B. en W. om de verorde ning regelende de voordracht door eigenaars van Voor straat en plein bestemde gronden in te trekken, vroegen de heer Bijvoet, Klein en van Dam afvoering van dit punt van de agenda, omdat de gevolgen er van niet te overzien zijn. Thans is bepaald, dat de eigenaars moeten be talen het bedrag, dat noodig is voor de tot standkoming van openbare werken in de over te nemen gronden. Deze bepalingen zijn ver ouderd. Wethouder Gerritsz deelde mede, dat Voortaan elk geval afzonderlijk zal worden be handeld, maar hiertegenover werd opgemerkt, dat dan de eigenaars afhankelijk zullen zijn van de inzichten van ambtenaren. Waarop de wethouder verzekerde, dat de raad ieder geval onder de oogen zal krijgen. De heer Klein Schiphorst gaf den wethouder gelijk en de heer Reinalda gaf den heer Klein Schiphorst gelijk. Intusschen zegden B. en W. een nieuwe veror dening toe, benevens het noodige studiemate riaal om den raadsleden gelegenheid te geven een oordeel over de zaak te krijgen. Een voorstel Van den heer Bijvoet om het punt aan te hou den tot de volgende vergadering, werd met 26 tegen 10 stemmen verworpen. B. en W. hadden een verzoek van den heer Mr. de Vries uit Amsterdam, om een flatgebouw te mogen plaatsen in het Frederikspark, ter plaatse waar de Drinkhal staat van het vroe gere Brongebouw, afgewezen. Van deze weige ring kwam de heer de Vries in beroep bij den Raad. En tot groote teleurstelling ongetwijfeld Van vele Haarlemmers heeft de Raad B. en W. in het ongelijk gesteld. Of daarmede nu vast staat, dat het „flatje", zooals de heer Gerritsz het betitelde, er komen zal, is nog een vraag. Tal van Haarlemmers hopen hartelijk, dat er niets van zal komen. Het is waar, den eersten Verkeerden stap heeft de Raad gedaan toen hij toestemming gaf in het Frederikspark een overdekte bad- en zweminrichting te plaatsen. Maar het plekje is toch nog mooi te maken, door er een stuk van den tuin der Provinciale Griffie aan toe te voegen. Voor een flatgebouw zijn wel andere punten in Haarlem. Aan het einde der vergadering werd een langdurig debat gehouden over het adres van den Haarlemschen Bestuurdersbond met ad- haesie van andere socialistische vereenigingen, Waarin bij de Regeering op meer steun aan de Werkloozen werd aangedrongen. Dit adres was by de ingekomen stukken en de voorzitter was Wel zoo vriendelijk het, op dringend verzoek Van de socialistische raadsfractie, aan het einde der vergadering aan de orde te stellen. Toen het zoover was, gaf hij echter de leiding over aan den heer Gerritsz en ging zelf naar huis. Het zal wel geen opzet zijn geweest van onzen burgemeester, maar het kenschetste goed het noodelooze gepraat daarover. De politieke bij bedoeling, reclame te maken voor de socialis ten, lag er te dik op. Het adres is een uitvloeisel Van de actie in het N.V.V. De heer Kuiper leg de er, op zijn gewone puntige manier, den na druk op, dat deze actie is ondernomen zonder de andere vakcentrales er in te kennen. De socialisten moesten er zich dan ook niet over Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der fanfare „Oefening Kweekt Kunst" van het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal nabij Santpoort, dir. Peter Wit, zal een groot na tionaal concours worden gehouden voor har monie- en fanfarecorpsen op Hemelvaartsdag 30 Mei en tweeden Pinksterdag 10 Juni en zoo noodig 16 Juni 1935. Het concours wordt ge houden op het landgoed Jagtlust. In het eere-comité hebben o. a. zitting ge nomen jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Santpoort, prof. dr. A. D. Fokker, ds. H. J Visser, kapelaan H. M. C. Roelvink, de hoeren A. W. Michels, lid van Gedep. Staten, rabbijn S. Th. de Vries en mevr. G. G. S. Mees Schuckink Kool. Aan dit concours, waarin de super eere-afdee- ling, eere-afdeeling, uitmuntendheid en de drie overige afdeelingen om prijzen kampen, is ook een marschwedstrijd verbonden. Behalve de gebruikelijke prijzen als lauwer takken, vergulde en zilveren medailles worden hog vier extra prijzen beschikbaar gesteld nJ. 2 voor fanfare en 2 voor harmonie. De vereeni ging, die het hoogst aantal punten behaalt °ver de sup. Eere, de Eere en Afd. Uitmun tendheid tezamen en de Eerste tot de Vierde Afdeeling tezamen, ontvangen een extra prijs. Extraprijzen: Twee directeursprijzen. Wijze Van beoordeeling wordt in overleg met de jury tb den Concoursgids bekend gemaakt. Prijs hoogste aantal punten van Concours (Harmo nie of Fanfare), verwonderen, dat de andere partijen zich niet voor dit karretje lieten spannen. Zelfs de Com munisten niet. Voor het debat verwijzen wij naar het verslag. Een motie van den heer Mars haalde niet meer dan tien stemmen, omdat enkele socialisten, met name de heeren Joosten en Westerveld, het prettiger vonden bij moe ders pappot te zitten op het oogenblik, dat deze groote belangen van de werkloozen in den Raad werden behandeld. Zij waren, toen het te laat werd, rustig heen gegaan. Of was het behan delen van het adres toch niet zóó belangrijk als de heeren Mars en Reinalda het voorstelden? Men zal zich nog wel herinneren met hoeveel plechtigheid het adres van den Haarlemschen Bestuurdersbond door zijn voorzitter aan den Burgemeester van Haarlem is aangeboden. Het heeft door de slappe houding der socialisten een wel droevig einde gevonden. i Woensdagnacht heeft wederom een autobot sing plaats gehad te Halfweg, thans op het ge deelte van den Rijksstraatweg tusschen Half weg en Haarlem ter hoogte van Huize „Alida". In de richting Haarlem reed een luxe auto, bestuurd door den heer v. d. H. uit Amsterdam, terwijl uit de tegenovergestelde richting een andere luxe auto naderde, bestuurd door den heer Th., eveneens uit Amsterdam. Volgens verklaring van den heer v. d. H. reed Melbourne is frappant genomen, Onze Uiver op de bres! Daarom brengen 'wij een hulde Aan dit vliegende succes! Vroeger waren onze helden Op de zee het meest geducht, Nu de tijden zijn veranderd Zoeken wij het in de lucht! Deze lucht-race werd gewonnen, inderdaad „gehandicapt" Want dat Albury-momentje Had de vliegers haast gemept! Het succes in 't hooge luchtruim Wordt dan ook met recht gevierd, Daar het onze knappe vliegers 1 1 Op z'n allerschoonste siert. i Neerland schiet thans uit z'n hoekje, Op z'n best, zooals dit mag. Neerland zal zijn dank betuigen Op dien grootschen Uiver-dag! 1 't Besje tempert dan de kachel, Wijl ook zij naar Schiphol moet, i Maar zij zal zich kunnen koest'ren i Aan een overwinningsgloed! De typiste gaat naar Schiphol, Want zij zal en moet het zien, i Den triomf van een prestatie Op een grootere „machien"! Ook de beursheer laat de koersen Op dien dag voor wat ze zijn, Want de koers van onze Uiver 1 Is voor hem een waar festijn! En zoo schept de grootsche hulde Op dien dag een druk gedoe. E Schiphol trekt dan zeer magnetisch A.lle menschen naar zich toe! 1 Doet ook gij 't spreekt haast van zelve E Aan die eer-betooging mee? Sluit u aan bij de excursie Van uw eigen V-K-P.! I MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) aiiiiiiiiiiiimmimiiiniiiiiiiimiiiiiiiimiiimiHiiimiiiiHiHiiiimmiiiE Voor Ged. Staten van Noord-Holland werd gisteren in een openbare vergadering een ver zoek van het gemeentebestuur van Haarlem behandeld om toepassing van art. 40 der Ar menwet met betrekking tot de kosten van on dersteuning van den heer G. Deze was als woonwagenbewoner in Zaandam gevestigd ge weest en daar ondersteund door Maatschappe lijk Hulpbetoon van die gemeente. Op 16 Oc tober 1933 was hij zich gaan vestigen in Haar lem, omdat hij dacht in Haarlem beter in zijn onderhoud te kunnen voorzien, wat echter niet gelukte, zoodat hij ook in Haarlem door den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon van Haarlem moest gesteund worden. Daar de woonwagenbewoner een bedrag van 5 had ontvangen van het M. H. van Zaandam om zich in Haarlem te gaan vestigen, had het ge meentebestuur van Haarlem zich tot Zaandam gewend met verzoek om vergoeding van de kos ten van ondersteuning, aan den woonwagen bewoner door Haarlem gegeven. Zaandam wei gerde echter omdat het meent dat het onmogelijk is vooraf te gaan onderzoeken of een woonwagenbewoner, die zich een andere gemeente wil vestigen, in die gemeente erin zal slagen al of niet in zijn onderhoud te voorzien. Haarlem echter beschouwt den heer G. niet als een doortrekkenden woonwagenbewoner. Ie omdat de heer G. van Maart tot October 1933 te Amsterdam heeft gewoond, en 2e omdat hij van het M. H. te Zaandam 5 heeft gekregen om zich in Haarlem te gaan vestigen. Toen Zaandam bleef weigeren de ondersteunings- kosten van Haarlem te betalen, heeft de laatst genoemde gemeente zich tot Ged. Staten ge wend, omdat ze meent dat Zaandam de onder- steuningskosten voor een armlastige op een andere gemeente afschuift. De heer W. Spuyman, directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon te Zaandam, lichtte het standpunt van Zaandam nader toe en zeide dat het bijna dagelijks voorkomt dat woon wagenbewoners te Zaandam naar een andere gemeente willen vertrekken en dan aan het M. H. geld vragen voor de reparatie van hun laatstgenoemde auto met groote snelheid en week om tot nog toe onbekende reden bij het tegenkomen bovendien plotseling eenigszins naar links uit, tengevolge waarvan beide auto's met elkaar in botsing kwamen. Eén der inzittenden werd hierbij gewond aan het neusbeen en één der polsen, in verband waarmede door een passeerenden automobilist Dr. J. F. Baumann te Halfweg werd gewaar schuwd, die zich per auto onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begaf. Daar aangekomen bleek, dat de gewonde inmiddels reeds op eigen gelegenheid naar een Ziekenhuis te Haarlem was vertrokken. Door Se aanrijding werden beide luxe auto's van voren totaal vernield. Met een kraanwagen zijn zij later weggesleept. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond veer tien dagen geleden een 23-jarige graanhande laar uit Vijfhuizen terecht, die met zijn auto in den nacht van 3 op 4 Mei den 46-jarigen G. L. v. H., procuratiehouder van de Rotterdamsche Bankvereeniging te IJmuiden, die op den Zijl- weg nabij den rijwielhandel van Viets met zijn fiets stond, in de punten van een ijzeren hek reed. Het slachtoffer overleed spoedig na de aanrijding in het ziekenhuis. De eisch was vier maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde den automobilist hedenmorgen tot drie maanden gevangenisstraf en een half jaar ontzegging van rijbewijs. Veertien dagen geleden stond een 38-jarige Haarlemmer voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, wegens overtreding van de Geldschie- terswet. De officier van justitie eischte f 1000 boete of 100 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot f 100 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met 3 jaar proeftijd. Op Woensdag 21 November gaat de Haar lemsche Luchtvaart Club met haar leden de Uiver-aankomst te Schiphol bijwonen. Voor de club is een stuk platform gereserveerd, zoodat allen van een goede plaats verzekerd zijn. Ook niet-leden worden in de gelegenheid ge steld, van de gereserveerde plaatsen gebruik te maken. Alle inlichtingen hieromtrent verstrekt het secretariaat Boekenrodeweg 45, Aerdenhout. Het groote succes dat Nina Kirsanova en Igor Schwzoff hier met hun ensemble begin Februari mochten behalen, heeft hen doen besluiten op Donderdagavond 27 November nog een avond te doen geven in den Stadsschouwburg, met een geheel nieuw programma. Nina Kirsanova is dezer dagen te Amsterdam uit Belgrado gearriveerd en zal na afloop van de Hollandsche tournée naar Monte-Carlo gaan, waar zij een contract heeft voor de Opera al daar als Prima-Ballerina en balletmeesteres. wagen, voor benzine of voer voor de paarden. Het Zaandamsche M. H. geeft dit gevraagde geld dan ook maar dat beteekent dan nog geen afschuiving van armlastigen op een andere ge meente. Het is voor Zaandam nu eenmaal on mogelijk vooraf te gaan onderzoeken of de woonwagenbewoners inderdaad in de gemeente, waar zij zich willen vestigen, al of niet in hun onderhoud kunnen voorzien. Als het onder havige geval werkelijk als afschuiving be schouwd moet worden, dan krijg ik bijna elke week oneenigheid met Haarlem, aldus spr. Ter illustratie van zijn betoog deelde spr. nog een geval mede, dat zich pas heeft voorgedaan. De gemeente Amsterdam had n.l. het woonwagen kamp aan den Spaarndammerweg naar Sloter- dijk verplaatst, maar omdat Zaandam dichter bij den Spaarndammerweg ligt dan Sloterdijk, waren een honderdtal woonwagenbewoners naar Zaandam getrokken. Zij hadden voor de verhuizing geld gekregen, dat het M. H. te Am sterdam echter „handelsgeld" genoemd had, d. w. z. geld om daarmee in Zaandam handel te drijven. In werkelijkheid werd het echter voor de verhuizing van de woonwagens ge bruikt. Toch was het geven van het geld niet als afschuiving bedoeld. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell, vroeg waarom de gang van zaken bij het Maatschap pelijk Hulpbetoon te Haarlem zoo langzaam was geweest. Op 16 October 1933 had G. zich te Haarlem gevestigd, doch eerst op 10 Februari 1934 vroeg Haarlem aan Zaandam om terug gave van de aan G. gegeven ondersteunings gelden. En toen Haarlem reeds veertien dagen daarna een (weigerend) antwoord van Zaan dam kreeg, wendde het zich pas op 18 Juli j.l. met zijn klacht tot Ged. Staten. De heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van het M. H. te Haarlem en namens het Haar lemsche gemeentebestuur optredend, zeide dat B. en W. deze gelegenheid hadden aangegrepen om een principieele uitspraak van Ged. Staten te "krijgen. Gevallen als de hier bedoelde komen zeer veel voor en daarom willen B. en W. nu eens van Ged. Staten vernemen, hoe in zoo'n geval gehandeld moet worden. Door de Armen wet wordt geen onderscheid gemaakt tusschen woonwagenbewoners en andere ingezetenen van Nederland, zoodat z. i. volgens de wet hier een geval van afschuiving aanwezig is. Op een vraag van den voorzitter verklaarde spr. juri disch geen onderscheid te maken tusschen beide genoemde groepen. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Daarna werd eenzelfde soort klacht behan deld, maar nu tegen het gemeentebestuur van Heemstede met betrekking tot de kosten van ondersteuning van den fotograaf B. Aan de openbare behandeling van deze zaak was een zeer uitvoerige wisseling van stukken vooraf gegaan. i Gisterenavond hield de afd. Haarlem en omstreken van den R. K. Vredesbond in het gebouw „St. Bavo" een zeer druk bezochte ver gadering. De voorzitter, de heer L. H. Povel, opende met een woord van welkom, in het bij zonder tot het eerelid, mej. Peeters, wat door applaus onderstreept werd, vervolgens tot de vertegenwoordigers van den R.K. Esperantisten- bond ,,Abbé Richardson" en den heer H. E. Everard, voorzitter van het Comité voor Katho lieke Actie. Spr. deelde mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, van den Hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Wester- woudt, van eenige geestelijken, van Mr. F. Vorstman en den heer G. Weustink. Hiema deelde spr. een en ander mede over de actie in zake reorganisatie van het hoofd bestuur van den bond, wat wij in een afzonder lijk bericht elders vermeld hebben. Spr. zeide vervolgens, dat op de Haarlemsche afdeeling de plicht rust om ten spoedigste uit te groeien tot een der grootste en bloeiendste afdeelingen in den lande, omdat Katholiek Haarlem in zijn midden weet een priester, die vanaf het eerste begin van de actie voor de R. K. Vredesbeweging met hart en ziel daaraan heeft medegewerkt en deel heeft uitgemaakt van het hoofdbestuur tot het oogenblik dat zijn hooge functie dit verder niet mogelijk maakte. Spr. bedoelde hier Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die de afdeeling per soonlijk heeft geïnstalleerd met een beroep op alle Kath. Haarlemmers om toe te treden. Thans bestaat de afdeeling drie jaar, doch het zuiver ledental bedraagt slechts drie honderd, wat veel en veel te weinig is in een stad met veertigduizend katholieken! Nog niet één procent van de Haarlemsche katholieken is lid van de afdeeling zoodat een gezamenlijke bijeenkomst van de afdeeling in groot verband meer kost dan de gezamenlijke contributie's van de leden bedragen. Spr. deed een krachtig be roep op allen om medewerking tot spoedigen uitbouw der afdeeling. Hoe grooter ons leden tal hoe krachtiger actie wij zullen kunnen voeren en hoe grooter invloed onze beweging krijgt. De contributie is zeer minimaal en kan dus geen bezwaar zijn. In 1931 was de fotograaf in Heemstede komen wonen. De zaken gingen slecht en de man werd daarom door het Maatschappelijk Hulp betoon van Heemstede ondersteund. Hij ging vervolgens in Lisse wonen, doch ook daar kon hij niet in zijn onderhoud voorzien, zoodat hij weer terugkeerde naar Heemstede. Op 6 April j.l. werd hij uit zijn woning gezet. De inboedel werd opgeslagen bij het gebouw van Openbare Werken te Heemstede, terwijl het gezin werd ondergebracht in een logement te Haarlem. Dit geschiedde vanwege het M. H. te Heemstede. Toen het M. H. te Heemstede echter ophield met steun en alleen nog de logeerkosten voor den fotograaf betaalde, werd het levensonder houd betaald door het M. H. te Haarlem. De fotograaf wendde zich daarop tot Heemstede met het verzoek om teruggave van zijn in boedel. Het M. H. te Heemstede gaf den man toen de keus den inboedel naar Haarlem over te laten brengen door een wagen van Openbare Werken of van een vrachtrijder. De fotograaf echter eischte een verhuiswagen. Toen geen overeenstemming met den fotograaf bereikt werd, weigerde het Heemsteedsche M. H. nog langer de logeerkosten voor hem te betalen met het gevolg dat het Haarlemsche M. H. dit moest doen. Haarlem vroeg later vergoeding aan Heemstede voor al hetgeen het aan den foto graaf ten koste had gelegd en dit weigerde Heemstede, omdat het meende dat Haarlem te lichtvaardig ondersteuning aan den fotograaf had gegeven. Deze had wel kunnen probeeren In zijn eigen onderhoud te voorzien, terwijl bo vendien verhaal op de kinderen van den foto graaf had toegepast moeten worden, zoodat on derstand aan hem niet noodig was geweest. Haarlem heeft zich daarna tot Ged. Staten gewend omdat 't meende dat het hier een ge val van afschuiving van armlastigen betreft. De heer De Haas van Dorsser, die ook in dit geval namens B. en W. van Haarlem optrad, deelde mede dat de fotograaf zeer ernstig ziek is en in geen geval in staat om in zijn onder houd te voorzien. Tot heden heeft de man 1824,26 voor Haarlem aan ondersteuning ge kost. Het Heemsteedsche gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de heeren H. M. F. Fok- kens en W. A. Klimbie, resp. voorzitter en se cretaris-penningmeester van het Maatschap pelijk Hulpbetoon te Heemstede, van wie laatst genoemde den gang van zaken in het onder havige geval nog eens uiteenzette en mededeelde dat Haarlem zich in zake de ondersteuning van den fotograaf niet eens in verbinding had gesteld met Heemstede, maar onmiddellijk on dersteuning aan den man had gegeven, wat volgens spr. niet noodig was of in ieder geval niet zooveel noodig, als door Haarlem gedaan is. Spr. zette dit nader uiteen. Op een vraag van den voorzitter deelde spr. mede dat geen enkele poging door Heemstede was ondernomen om den fotograaf weer in Heemstede terug te krijgen. Op een andere vraag van den voorzitter zeide spr. dat, als de man erin had toegestemd dat zijn inboedel per vrachtrijder of per wagen van O. W. naar Haar lem was overgebracht, hem ondersteuning door Heemstede gegeven zou zijn. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Hierna was het woord aan den Weleerw. heer H. de Greeve, die sprak over het onder werp: „Wij, Katholieken en het Oorlogsgevaar". Spr. merkte op, dat vrede voor den mensch even noodzakelijk lijkt als ademhalen b.v. en toch staan we voor het verschrikkelijk feit dat de wereldgeschiedenis slechts zeer weinig vredesjaren kent. Ook thans wijzen de symp tomen weer naar een geladen atmospheer. Nationalisme, militarisme, de expansiepolitiek van een volk, dat door zijn grenzen barst als een dikke jongen door zijn kleeren, rassen- hoogmoed en gelddemonisme waarschuwen: Hoogspanning, levensgevaarlijk! De vrede is niet een kwestie van politieke constellatie, van de oplossing van het probleem van de Zuidzee b.v., maar van moreele opvoeding. En die op voeding is er nog lang niet. Politiek, die den vrede maakt, is een knoei-, een smeerboel. Men zie maar naar Frankrijk, waar men den priestermoordenaar en bloedhond Rusland met buigingen inhaalt (applaus). Dat is politiek! De vrede is een kwestie van menschenbereke- ning geworden, die natuurlijk op teleurstel ling uitloopt. De diplomaten zijn dwergen in conferenties, die spr. doen denken aan de springprocessies van Echternach: een stap naar voren en twee naar achteren. Spr. herinnerde aan de vele teleurstellende pogingen in den loop der eeuwen om den vrede te bewaren. De politici zwoeren vroeger bij het „evenwicht in Europa", maar spr. verfoeide nog de gymna siumuren, waarin hij die dwaasheid moest leeren. Hoe prachtige resultaten het „evenwicht in Europa" had, bleek toen boven Luik de eerste bom ontplofte in den wereldoorlog en België te vuur en te zwaar verwoest werd. Ook herinnerde spr. aan andere landenverbonden om de vrede te bewaren b.v. „De Heilige Alliantie" en ten slotte den Volkerenbond, het rammelend geraamte van het lamentabel men- schenwerk, dat ons ook zooveel teleurstelling bracht. Wij hadden verwacht dat de heeren in Ge- nève gezond verstand hadden, maar het was alles leugen en bedrog wat daar uitgebrouwen werd. Een jaar geleden vochten wij in Genève nog voor algemeene ontwapening, maar thans nog slechts voor een gecontroleerde of ongecon troleerde ontwapening. Bewapening blijft het, en of men nu door de kat of den kater gebeten wordt.... Thans gelooven we niet meer de verhalen van oude ijzervreters, van oude oppassers-in-ruste, dat de oorlog een staalbad is, waarin je als een lafbek inging en als een Napoleon uitkwam. De oorlog van 19141918 heeft ons wel anders ge leerd! Op realistische wijze schetste spr. ver volgens wat oorlog is. De oogst van den wereldoorlog is 10 millioen dooden en 30 millioen gewonden. De oorlog is geen staalbad maar een bloed bad. Wij houden niet meer van de oorlogsro- mantiek, want de oorlog is een massagraf. Als ik dit zeg, aldus spr. dan vecht ik niet tegen windmolens, want het vervloekte „Das Militar" van vóór 1914 heeft na den oorlog weer navol gers gevonden. Bij al de schitterende legerpara- des voelen wij, dat het toch maar gaat om an deren menschen te leeren dooden. Vroeger toen wij jong waren, vonden we oorlog fijn, hoe meer menschen aan een bajonet geregen werden, hoe mooier, wij hielden van den ondergang van oorlogsvloten. Wie heeft ons zoo opgevoed? Zij die dit gedaan hebben dragen wel een groote verantwoordelijkheid. Spr. wees vérvolgens op de moreele verwor ding door den oorlog veroorzaakt. Wij hebben bewondering voor heldenmoed, maar herinne ren ons ook het feit dat het grootste deel van de legers, die na den oorlog terugkeerden, totaal gedegenereerd naar huis gingen. Spr. zou dan ook wel modder willen gooien naar de schilde rijen in de musea, waar mooie soldaten opge schilderd zijn. Dat zijn geen soldaten van vleesch en bloed en die mooiheid is slechts schijn. De oorlog maakt den mensch tot een dier dat niets ontziet, geen eigendom en leven, geen maagde lijkheid. Als ik u beschreef wat voor een ont zettende smeerboel het achter het front was, aldus spr. dan zou u me meteen de zaal uit smijten. Maar behalve de oorlogsromantiek, die veei slechts doet, bestaat een oorlogsphilosofie die nog erger is. Daar ligt óók een taak van den R. K. Vredesbond. Spr. wekte allen krachtig op zich aan te sluiten want alleen als wij ons organiseeren kunnen wij die geldwolven van de vrijmetselarij, die den oorlog willen, van hun zetels trekken en er onze rechtvaardige mannen in de plaats stellen. Spr. bestreed dat de oorlog natuurnoodzakelijk, of een natuurverschijnsel is. Wij hebben geen vuisten gekregen om te moorden. Materialisme en egoïsme zijn de grondslagen van den oor log. Op den Scheppingsdag was er voedsel en kleeding voor ieder, maar thans hebben enkelen een grooten rijkdom en de -est verhongert (ap plaus). Tenslotte zette spr. uiteen dat de oorlog ir» strijd is met de gerechtigheid. De verdedigings oorlog is misschien, de aanvalsoorlog nooit ge oorloofd. Hierna werd een korte pauze gehouden, waar in mej. Peeters het woord voerde. Zij herin nerde er aan, dat zij drie jaren geleden ge vraagd had om een comité in het hoofdbe stuur, dat de jeugd bewerken zal. Want willen wij den oorlog bestrijden dan moeten wij de jeugd daartoe opvoeden. Destijds is haar ver zekerd, dat het comité er komen zou, maar nog is het er niet. Daarom verzocht zij alsnog oprichting er van. Ook sprak spreekster de aan wezige moeders toet Moeders, zoo zeide zij, voelt gij niet dat het hier gaat om uw zoon, uw eigen vleesch en bloed. Als alle moeders over de heele wereld zich nu eens vereenig- den in een kemclub waarin ze met al haar kin deren den vrede zullen bespreken en propagan da tegen den oorlog maken, dan zou spr. wel eens zien of dat monster oorlog niet onder worpen kon worden. Spr. wekte dan ook krach tig alle moeders van Haarlem op een kemclub te vormen in de vereeniging of zich aan te sluiten bij de vereeniging „Volkenbond en Vrede" om zoo den oorlog te verklaren aan den oorlog, om zoo den oorlog te vermoorden. De vergadering bracht de spreekster een ovatie. Na de pauze zette de weleerw. heer de Gree ve uiteen, dat ook de democratie ons niet den vrede verzekert. Handige politici kunnen ook democratische volkeren spannen voor hun oor logszuchtige bedoelingen, wat spr. met tal van voorbeelden nader aantoonde. Ook het nationaliteitsbeginsel heeft ons te- Reeds enkele jaren geleden werden in 't RK. Gymnastiekblad pogingen aangewend om te ko men tot het beoefenen van de wandelsport in Katholiek verband. In 1933 besloot de D.HA.K. een commissie samen te stellen, die moest onderzoeken of er voldoende belangstelling bestond. Op de jaarvergadering, begin 1934, werd deze commissie benoemd tot de T. C. voor de Wan delsport van den D.HA.K. Deze commissie stelde 'n reglement samen dat natuurlijk rekening hield met de bisschoppelijke bepalingen. Ze begon aan een groote propa ganda, evenwel zonder veel succes. De laatste paar maanden kwam er een op leving en dit was het sein op een wandelsport dag te houden voor het heele bisdom. In de verschillende plaatsen die daarvoor in aanmerking kwamen, werden personen of ver- eénigingen aangezocht de regeling op zich te nemen. Verschillende leden hebben reeds toezeg ging gedaan. Amsterdam, Jong Leven, secr. B. Hoven, 1ste Sweelinckstraat 3. Haarlem, Holland, secr. Fr. Bakker Jr., Ramp laan 106. Alkmaar, een speciale comm., secr. J. Punt, Luttik Oudorp 36a. Leiden, een speciale comm., secr. P. Verhoef, Steenstraat 1. Den Haag, een speciale comm., secr. N. van Veen, Goudenregenstraat 77. Delft, D.H.L., secr. C. Mokveld, Hugo de Grootstraat 171. Rotterdam, secr. J. v. d. Ree, Pootstraat 70. In Hoorn, Den Helder en Gouda wordt nog met vereenigingen onderhandeld. Mochten er in andere plaatsen vereenigingen zijn, die denken in hun omgeving een flink aan tal deelnemers te krijgen, laten ze zich even wenden tot het secretariaat van de D.HA.K.: La Placestraat 22, Amsterdam (O.). Het parcours zal ongeveer 25 K.M. bedragen. Iedere deelnemer die den marsch volbrengt, ont vangt het officieele D.H.A.K.-kruis, dat dit jaar voor het eerst wordt uitgegeven. Elk jaar wordt in het vervolg een propagandatocht georgani seerd. De deelnemers, die reeds het kruis ont vingen, krijgen dan een 2, 3, enz. Deze marschen hebben de volle sympathie van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Rector Mol heeft een grooten wisselbeker be schikbaar gesteld voor de grootste groep van het heele bisdom. De secretaris van den D.H.V.B. heeft toege zegd dat voetballers op tijdige aanvrage vrij stelling kunnen krijgen. (Ingezonden Mededeeling) leest het verslag over onzen Vredesbond- avond en zendt nog hedenavond allen een briefkaart van 3 ct. aan het Haarlemsche afdeelingssecretariaat: „Vlierhof", Mili- tairenweg 9, Overveen, met Uw opgave als lid van den Bond tegen een minimum contributie van 50 cent per jaar! Wij hopen thans eens vele honderden leden te kunnen noteeren. Telefonische opgave kan geschie den onder No. 23568 Haarlem. Iedere opgave zal ten spoedigste behandeld worden! Het Afdeelingsbestuur. leurgesteld, daar dit nog eerder naar interna tionale ruzies dan naar vrede voert. Vrede be teekent thans afweer tegen den oorlog, ma&r eigenlijk moest vrede toenadering tusschen de volkeren beteekenen. Daarom strijdt de Kerk, het Vredesinstituut bij uitnemendheid, voor het leven, tegen den dood. De Kerk is de eenige, die geen nationaliteit kent, geen belang heeft bij welk ras ook en de belangen van alle vol keren gelijk beschermt. Voor de kerk is elk ras gelijk. In Haar is voor den oorlog geen plaats. De Kerk is de eenige die b.v. aan Hitier en Goering durft te zeggen dgt him Nazi-Duitsch- land slechts menschenmaaksel is. Het is prach tig te zien hoed de Kerk altijd gelijk krijgt en Zij het is, die alleen de verschillende begrip pen van ras, natie en mensch op de juiste wijze uit elkaar heeft weten te houden. Spr. zeide tenslotte, dat toen hij de 87-jarige mej. Peeters hoorde spreken, hij zich had ge schaamd omdat er helaas nog duizenden Ka tholieken zijn die nog niet het enthousiasme hebben wat die dame op het puntje van haar tong heeft. Als u doet wat zij gezegd heeft, dan heeft Haarlem binnenkort een schitterende vre desbeweging. (Daverend applaus). De voorzitter dankte den weleerw. heer De Greeve voor het gesprokene en stelde voor op de gemelde nationale vergadering esn adres te richten tot het hoofdbestuur van den RK. Vredesbond om te komen tot de stichting van een Moederbond voor den Vrede. (Applaus). Ook deelde spr. mede dat een orgaan door de afdeeling uitgegeven zal worden. Ondertrouwd: C StrubenA. J. Prins. Getrouwd: C. P. Roos—A. H. Leuwenberg. Geboren: C. M. J. de Jongh—Kanne, z.; J. M. v. BurenMonteban, d.; H. G. v. Riel Barnhoorn, z.; T. C. A. Schouten—Niessen, d.; P. AssmannDe Graaf d.; C. M. Simon Thimm, z.; R. Cordes—Kording, d.; A. G. v. GerkelTimmer, z.; F. RooijHartman, d.; G. C. H. M. v. Roodenv. d. Kolk, d.; M. v. HeeschwijkBun, d.; G. S. WijmaBerke meier, d.; R. Heemskerk—Looije, z.; F. Sival— Baarda, z.; A. M. SmitJansen, z.; H. Jansen— Matthaei, z.; E. C. Timmers—Walkers, d. Overleden: M. W. MerkesStrohauer, 69 j.. Groot Heiligland: H. den Blanken, 78 j., Ged. Schalkburgergracht; M. C. v. Nordenv. Straa- len, 65 j„ Amsterdamstraat; M. E. Meijer— Franken, 54 j., Eendrachtstraat; A. Storp, 75 j., Havenplein. Koehorst, Kruisweg 54, geld; Daame, v. Edenstraat 18, ceintuur; A. Slobbe, Luiten- steeg 31, schrijfbehoeften in étui; Kauling, Ja- cobijnestraat 16zw., foto's; v. Aalst, Gen. de Wetstraat 22, insigne; Karselius Maasstraat 39, halsband met penning; G Wijdeman, Bake- nessergracht 32a, handschoenen; v. Danzick, v. Oosten de Bruijnstraat 83, idem; Mijlis, Voorzorgstraat 14, halband met penning; Bijs ter, vooruitgangstraat 85, handwarmer; Burger, Weverstraat 12, jekker; De Boer, Duvenvoorde- straat 4, kousen; Weidema, Ursulastraat 10F, tafelkleedje; Kennel Fauna, Friesche Varkens- markt, 5 katten; C. Caland, Spaarnoogstraat 2, muts; Landrik, Z.B. Spaarna (woonscoip 3354) motorboot; v. Riessen, Hoeuftstraat 13, muts; Köhrich, Amsterdamschevaart 148, por- temonnaie m. i.; Heterman, 2e Zuidpolder straat 2, idem; Booms, Assendelverstraat 36, rijwielbelastinplaatje; Klingers, Van Nesstraat 38, idem; Bureau van Politie, Smedestraat, sleutel aan ring; H. Kiekens, Bakenessergracht 32a, idem; Piele, Damiatestraat 14, spaarbusje; v. Waard, Engelszstraat 19, taschje m. i.; De Bie, Lange Raamstraat 38, actentasch m. i.; Zandvoort, Lijsterstraat 30, zak m. i.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4