Een nieuwe N.U.M. Middenstands-vraagstukken SPIT Salarieering in Noord-Holland da<Lflt THERMOGENE £U<e DE STUDIEDAGEN TE AMERSFOORT ALGEHEELE VERLAGING VOORGESTELD Straffe regeling van het handelsverkeer op komst vint DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 Oorlogsherinneringen De N.O.T. De N.U.M. DE KWESTIE DER AUTOBUS DIENSTEN VERBODEN RADIO-REDE Over de godsdienstvervolging in Rusland TEGEN HERCLASSIFICATIE Loonpeil en levensstandaard geen basis Minister Deckers inspecteerde Woensdag de bemanning van de K 18 kort voor het vertrek uit Den Helder VEREENIGING VOOR DE ACTIEVE HANDELSPOLITIEK Prof. Kaag spreekt ter jaar vergadering DE UIVER OP DEN TERUGWEG BELUST OP DRUIVEN Ook het bedrijfsleven is onvoor waardelijk gebonden aan de wetten der moraal De concurrentie zij rechtvaardig Als gl| lijdt aan of STEKEN IN DE ZIJ Concept-regeling voor de herzie ning der jaarwedden voor burge meesters, secretarissen en ont vangers aan de gemeente besturen gezonden Tijdelijke korting wordt omgezet Classificatie naar het zielental Voorgestelde jaarwedden Her classificatie Bedrijfsleven en moraal Nieuwe ordening Brandstoffenhandel in last Actie voor het stellen van vestigingseischen NOG KANS OP MIST Plaatselijke temperaturen om hei vriespunt CONGRES HUIS- EN GROND EIGENAREN ONGELUKKIGE VAL Vermindering vaste lasten noodzakelijk Guila Bustabo Minister-president dr. Colijn heeft Woens dagmiddag in de Tweede Kamer zich rich tend tot den heer Aalberse, die gezegd had, dat de N. U. M. zou terugkeeren, als men het be drijfsleven niet ordent de opmerking gemaakt, dat de N. U. M. wel eens binnen 14 dagen zou kunnen terugkeeren, doch dat de ordening van het bedrijfsleven niet in 14 dagen tijds zou kun nen plaats hebben. Volgens sommige ooggetuigen zou Minister Steenberghe bij deze opmerking van dr. Colijn instemmend geknikt hebben. Naar wij uit goede bron verne men, zal reeds de volgende week de stichting van een N. U. M. (Neder- landsche Uitvoer Maatschappij) een feit worden. Minister Dr. Colijn heeft in ant woord op een tot hem gerichte des betreffende vraag verklaard, dat hij met zijn woorden in de Kamer be doeld heeft, dat er in verband met de clearing zeer binnenkort een con trole op den uitvoer zal worden in het leven geroepen, wat een beves tiging van ons bericht inhoudt. Met de inwerkingstelling van een nieuwe N. U. M. zal een typisch brokje leven uit de oorlogscrisis weerkeeren. Zij, die den wereldoorlog medebeleefden met de daaruit voortgevloeide onderproductie-crisis, behoeven het woord N. U. M. maar uit te spre ken om zich weer heel en al in de sfeer dier crisisjaren terug te voelen. Reeds spoedig na het uitbreken van den oor log begonnen de handelsstrubbelingen; de oor logvoerende partijen gunden elkander natuur lijk geen toevoer van grondstoffen, levensmid delen, enz. en voor de voorziening van het bin nenland bleken al heel spoedig vele uitvoer verboden noodig. De politiek der geallieerden om alles, wat onder zekere voorwaarde als smokkelwaar viel aan te duiden, als „neembaar" te beschouwen, niet alleen wanneer het voor de vijandelijke strijdkrachten, maar ook indien het voor het vijandelijk gebied bestemd was, óók bij aanvoer via een neutrale haven, bracht den Nederland- schen handel in een hoogst bedenkelijke positie. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bie den richtte men reeds in het einde van 1914 de N. O. T. (Nederlandsche Overzee Trust maatschappij) op; deze N. O. T. wist het ver trouwen der geallieerden te winnen doordat zij garandeerde, dat hier te lande aangevoerde goederen niet naar den vijand geëxporteerd zouden worden; aldus bleef onze overzeesche handel eenigszins in gang. Naarmate de strijd echter heviger werd en langer duurde, ging de mobilisatie zich in de oorlogvoerende landen steeds meer ook tot het economisch terrein uitstrekken, alles grond stoffen, fabrieken, werkkrachten werd voor de oorlogvoering opgeëischt of onder controle gesteld; men werd steeds zuiniger op alles, wat in het binnenland beschikbaar was en trachtte met alle aanwendbare middelen te bereiken, dat de vijand in steeds ongunstiger conditie geïsoleerd en uitgeput zou raken. Maar daardoor kwamen ook de neutrale sta ten in het nauw: er ontstond gebrek aan goe deren, noodig voor het levensonderhoud wie herinnert zich niet meer de lange files van wachtenden voor crisisbureaux en winkels? wie herinnert zich niet meer de brood-, boter-, aardappelen- en andere kaarten? en vele be drijven konden niet langer in gang gehouden Worden. De faciliteiten voor den aanvoer, welke de N. O. T. aanvankelijk had weten te krijgen, werden meer en meer ingetrokken; de aanvoer van de meeste artikelen werd gerantsoeneerd en aan de vrijheid van wederuitvoer, welke al thans voor koffie en tabak was blijven bestaan, kwam een einde. Zooals wij reeds zeiden, was de uitvoer reeds van den aanvang af door uitvoerverboden be perkt geworden; deze uitvoerverboden werden echter steeds talrijker en benauwender; de ver leening van uitvoervergunningen was in 1915 toevertrouwd aan commissies uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité in overleg met de N. O. T., en voor enkele artikelen speciaal land bouwproducten, aan vereenigingen van produ centen, doch voortdurend zeldzamer werden de Verleende vergunningen. Ingewikkelde onderhandelingen met het bui tenland (er is geen nieuws onder de zon) bleken veelal noodig en daartoe moest men tot een straffere organisatie onzerzijds komen. Een wet van 1 September 1917 verleende aan de regeering bijzondere bevoegdheden in dit verband en deed geboren worden De N. U. M.-plannen zijn eigenlijk nooit vol ledig uitgevoerd: Van September 1917 tot het einde van den Naar wij vernemen, heeft de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht in Den Haag, mr. Langemeijer, gebruik gemaakt van het recht om cassatie bij den Hoogen Raad aan te vragen tegen den uitspraak van den kanton rechter, mr. Ferguson, tot opheffing van het beslag gelegd op de touringcars van het reis bureau „Novar" en van den heer Sommeling, die zonder autobusvergunning passagiers diensten van Den Haag naar Amsterdam had den georganiseerd. oorlog waren er steeds minder goederen voor den uitvoer beschikbaar en werd de uitvoer steeds erger bemoeilijkt en na het einde van den oorlog.... was er geen N. U. M. meer noodig! Geleidelijk werden de oorlogscrisismaatregelen geliquideerd; distributieregelingen en crisis instellingen verdwenen, de handel werd weer ingeschakeld en naar het buitenland vrij, althans veel vrijer. Graandistributie, kolendistributie, kunstmest- commissie, Rijkscommissie voor ijzer en staal, Rijkskantoor voor koffie en thee, Rijkskantoor voor tabak, enz., enz. het verdween allemaal geleidelijk en toen in Juli 1919 de „vrede" ge sloten werd, liquideerde zich ook de N. O. T. Zoo heeft de N. U. M. in zekeren zin het begin van het einde der ellende beteekend. Zal dit ook met de nieuwe N. U. M. het ge val blijken? Het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" heeft een adres gericht aan den Raad van Ministers, waarin stelling wordt genomen tegen een besluit der Radio-Contröle-Commissie, waardoor een radio-toespraak van dr. F. J. Krop over de „Geloofsvervolgingen in Rusland en de mogelijkheden der hulpactie ten bate eener ver hongerende bevolking", werd verboden. Deze rede, aldus schrijft adressant o.a., is een geestdriftig stuk, waaruit de trots van den Ne derlander en van den geloovige spreekt, dat z ij n Regeering, met Zwitserland en Portugal te Ge- nève zulk een schitterende getuigenis gaf voor waarheid, recht en vrijheid. Een zuivere, zakelijke uiteenzetting in de po- litiek-religieuze beginselen der Sowjets, die ze ker niet scherper is dan de rede van den heer Motta in den Volkenbond. Wat de mededeeling omtrent de mogelijkhe den der hulpactie betreft, die moet zelfs in den geest der Sowjet-Regeering zijn, daar deze geld zendingen door bemiddeling der Torgsin-win- kels op alle. mogelijke wijze begunstigt en be moedigt. Het gaat hier niet om de termen door Dr. F. J. Krop gebezigd een voorstel zijnerzijds om met de Radio-Omroep-Contróle-Commissie daar over te confereeren is van de hand gewezen aangezien de heele strekking van het stuk vol gens deze commissie moest worden afgekeurd. De vertegenwoordigers van de besturen van het permanent comité van Chr. Organisaties van Personeel in Puzlieken Dienst, de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren, de Centrale van Ne- derlandsch Overheidspersoneel, de R. K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel, de Cen trale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst hebben te 's-Gravenhage vergaderd oer bespreking van het ontwerp herclassificatie- voorstel der regeering. Unaniem stond men op het standpunt, dat een herclassificatie, gebaseerd op het plaatselijk loon of de verschillen in loonpeil verwerpelijk moet worden geacht. De centrale's voornoemd werden in haar standpunt versterkt door de mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, neer gelegd in zijn mededeeling van 25 September, no. 19510. gericht aan de bestuursleden van ver schillende plaatselijke organisaties te Helmond, waarin o.a. gezegd wordt, dat „de levensstan daard en het algemeen loonpeil op het oogen- blik aan min of meer groote schommelingen onderhevig zijn en daardoor moeilijk als basis kunnen dienen voor een algeheele of gedeelte lijke herziening van de classificatie der ge meenten. De Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek houdt haar openbare jaarvergadering op Don derdag 29 November a.s. om half drie in Ge bouw Pulchri Studio, Lange Voorhout, 's-Gra venhage. Professor H. A. Kaag, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Tilburg, zal het onder werp inleiden: „Nederlands handelspolitieke maatregelen in de practijk". MEDAN, 15 Nov. (Aneta) De Uiver kwam gisteren te 13 uur 15 plaatselijken tijd te Sin gapore aan, waar het vliegtuig door de geheele Nederlandsche kolonie werd begroet. Eenige kinderen boden bloemen aan. In een treffende rede huldigde de Nederlandsche consul-generaal de bemanning. 15 uur 30 vloog men door naar Medan, waar te 5 uur in den middag de Uiver onder geweldig enthousiasme landde. Een inwoner van Naaldwijk heeft dezer da gen drie jongemannen betrapt, die zich te goed hadden gedaan aan de druiven uit een kas van een der tuinders aldaar. Twee jongemannen waren elk in het bezit var. drie kilo druiven en de derde van vijf kilo van dit product. Zij bekenden de druiven in de kassen te heb ben gestolen. Twee van de aangehouden jon gens zijn ten spijt van hun jeugdigen leef tijd, 15 en 16 jaar reeds by de politie bekend, omdat naar vermoed werd, zij al meer dief stalletjes op hun geweten hebben. De jongens zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Dezer dagen zyn in het St. Alfonsus-Retrai- tenhuis te Amersfoort de studiedagen gehouden, die de Ned. R.K. Middenstandsbond pleegt te organiseeren in de jaren, waarin geen congres van de organisatie wordt gehouden. Deze bqeenkomst is wederom bijgewoond door tal van landelyke, diocesane en plaatselijke be- stuurderen uit de stands- en vakorganisaties van den katholieken middenstand. In de opeenvolgende zittingen is een viertal onderwerpen aan de orde gesteld. bedek dan de pijnlij ke plaats met een vel DE WATTEN, DIE WARMTE OPWEKT Doozen a 35 en 55 ct. Bij alle apothekers en drogisten. Ged. Staten van Noord-Holland hebben den gemeentebesturen in die provincie een concept-regeling toegezonden voor een her ziening der jaarwedden voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Wat de algemeene bepalingen betreft, is in art. 2 van de regeling, zooals die luidde by de vaststelling der salarissen in 1929, een wijziging aangebracht. Tot nu toe gold de bepaling, dat, op grond van vermeerde ring der bevolking tot boven het maximum eener klasse, van rechtswege bevordering tot een hoogere klasse medebracht, welke verhooging inging op den eersten Januari, volgende op de bekendmaking van het in wonerstal in het Provinciaal Blad, Thans is bepaald, dat die eventueele ver hooging ingaat op den lsten van de maand, volgende op de vorenbedoelde bekendma king. Een nieuwe toevoeging van art. 6 bepaalt, dat Gedeputeerde Staten zich voorbehouden, in oq- zondere gevallen, ook jaren in particulieren dienst of andere functie doorgebracht, als dienstjaren te doen meetellen. Wat betreft de ontworpen salarisregeling, waarvan thans sprake is, hebben Gedepu teerden de tijdelijke korting van 4% pet. (6 pet. met vrijlating van de eerste ƒ1000. omgezet in een salarisverlaging, terwijl dan nog verder naar beneden is afgerond. Hieronder laten wy allereerst volgen de clas sificatie naar het zielental, en vervolgens <*e thans vooigesicide saianssen, waarbq de tus- schen haakjes vermelde bedragen de salarissen aangeveen, zooals zij luidaen vóór de tydelyxe korting van 4'/2 pet. \.erd toegepast. lste klasse: 0750 zielen, 2de kl.: 7512000, 3de kl.: 2001—3000, 4de kl.: 3001—4500, 5de kl.: 4o01—6000, 6de kl.: 6001—8000, 7de kl.: 8001— 10.000, 8ste kl.: 10.001—15.000, 9de kl.: 15001— 20.000. Gedeputeerden hecben voor de verschillende klassen, als hierboven genoemd, de navolgen de salarissen (in ontwerp) vastgesteld: Burgemeesters: le kl. ƒ1450—ƒ1750 1500—1800), 2e kl. 1900—ƒ2300 (ƒ2000—24000), 3de kl. ƒ2550— ƒ2850 (ƒ2500—3000), 4de kl. 2800—3400 3000— 3600), 5de kl. 3250—3950 3500— ƒ4200), 6de kl. ƒ3700—ƒ4500 4500—ƒ5400), 8ste kl. ƒ4600—ƒ5600 5000—6000), 9de kl. 5050—6150 5500—6600) Secretarissen, indien de burgemeester deze betrekking bekleedt: le kl. ƒ1200 (ƒ1300), 2de kl. ƒ1450 (ƒ1600), 3de kl. ƒ1700 (ƒ1900), 4de kl. ƒ1950 (ƒ2200), 5de kl. ƒ2200 (ƒ2500), 6de kl. ƒ2200 (ƒ2500), vde kl. ƒ2200 (ƒ2500). In gemeenten der 8ste en 9de klasse is de combinatie der functies van burgemeester en secretaris niet geoorloofd. Secretarissen: le kl. ƒ1450—ƒ1750 1500—1800), 2de kl. ƒ1800—ƒ2200 (ƒ1900—2300), 3de kl. ƒ2150— ƒ2650 (ƒ2300—2800), 4de kl. ƒ2500—ƒ3100 (ƒ2700—3300), 5de kl. 2850— ƒ3550 (ƒ3100— ƒ3800), 6de kl. ƒ3200—ƒ4000 3500—4300) 7de kl. ƒ3550—ƒ4450 3900—4800)8ste kl. ƒ3900—ƒ4900 (ƒ4300—5300), 9de kl. ƒ4250 —ƒ5350 (ƒ4700—5800). Ontvangers: le kl. ƒ375—575 (ƒ400—600), 2de kl. ƒ650 —ƒ950 ƒ700—ƒ1000), 3de kl. 925—1325 1000—1400), 4de kl. 1200—ƒ1700 (ƒ1300— ƒ1800), 5de kl. ƒ1475—ƒ2075 (ƒ1600—2200), 6de kl. ƒ1825—ƒ2525 2000—2700), 7de kl. ƒ2175—ƒ2975 2400—3200), 8ste kl. ƒ2525 —ƒ3425 (ƒ2800—3700), 9de kl. ƒ2875—ƒ3875 3200—4200). Ontvangers, indien de secretaris deze betrek king bekleedt: le kl. ƒ275 (ƒ300), 2de kl. ƒ450 (ƒ500), 3de kl. ƒ625 (ƒ700), 4de kl. ƒ800 (ƒ900), 5de kl. ƒ975 (ƒ1100). In gemeenten, gerangschikt in een hoogere klasse, is de combinatie van de functies van secretaris en ontvanger niet geoorloofd. Voor de gemeenten Alkmaar, Bussum, Haar lemmermeer, Den Helder, Velsen en Zaandam geldt de volgende regeling: Burgemeester 7400 8000), Secretaris 5350—6450 5800— 7000)Ontvanger 3550—4550 '3900—4900). Voor Hilversum zijn de salarissen als volgt bepaald: Burgemeester 9250 10.000), Secretaris 6200—7400 6800—8000), Ontvanger 4350 —ƒ5350 4800—5800). Behoudens enkele gevallen, zqn de gemeenten in Noord-Holland in de thans voorgestelde re geling gerangschikt gebleven in dezelfde klasse, waarin zij gerangschikt waren in de regeling- van 1929. Door verhooging van zielenaantal, sinds de vorige regeling werd vastgesteld, zjjn eenige ge meenten in een hoogere klasse gekomen, terwijl om redenen van bijzoimeren aard, in enkele ge vallen ook herclassificatie naar een hoogere klasse plaats vond. De gemeente Wognum ging van de 2de naar de 3de klasse; Bovenkarspel van de 3de naar de 4de, Weesperkarspel stond in 1929 wel in de 4de klasse, maar werd reeds kort daarna, echter niet om het zielental, naar de 5de klasse over gebracht, welke classificatie thans gehandhaafd is. Diemen ging van de 4de naar de 5de, op grond van het zielental, De gemeenten Castri- cum, Heiloo en Wieringen gingen van de oue naar de 6de klasse, Wijk aan Zee en Duin maakte een grooten sprong, n.l. van de 5de naar de 7de klasse. De gemeenten Bergen en Huizen werden van de 6de Klasse overgeplaatst naar de 7de en Nieuwer Amstel van de 8ste naar de 9de klasse. Echter werden ook eenige gemeenten „ver laagd". Zoo gingen Barsingerhorn, Bennebroek en 's Graveland van de 3de naar de 2de klasse. Broek op Langendijk van de 4de naar de 3de klasse en Grootebroek van de 5de naar de 4ae klasse. Over de hierboven vermelde ontwerp-regeling moeten nu nog de gemeenteraden in de .ver schillende Noord-Hollandsche gemeenten ge hoord worden. Het vraagstuk van de positie van den mid denstand in het huidig aanpassingsproces werd ingeleid door drs. H. L. Jansen, adjunct-direc teur van het Bureau van den Ned. R.K. Mid denstandsbond, die daarbij de volgende stellin gen ontwikkelde: Meer nog dan tot dusverre is geschied, zal de middenstand zich hebben te realiseeren, dat de algemeene economische toestand waardoor de positie van zijn bedryfsleven wordt bepaald niet die eener voorbijgaande crisis, doch die eener voorshands blijvende depressie is. Dienovereenkomstig kan de middenstand niet ontkomen aan de stabliliseering van zqn be drijfsleven op een lager niveau. De door het middenstandsbedryf over het al gemeen bevredigend tot stand gebrachte prqs- aanpassing heeft haar grens bereikt in het in verhouding tot den omzet sterk gestegen be drag der z.g. vaste lasten en de sterk gedaalde bearijfsomzetten. Wil het aanpassingsproces voor het midden- standsbedrpfsleven verderen voortgang hebben, dan zullen zoowel de kleinondernemer voor zijn onderneming, als de middenstandsorganisatie in het algemeen druk hebben uit te oefenen in de richting van verlaging der vaste lasten. De eisch van zoo scherp mogelijke prqsaan- passing gan biyvend slechts dan met het voort bestaan van het middenstandsbedryf in over eenstemming worden gebracht, indien een ver grooting van den omzet .per bedrijf wordt be reikt. Omzetvergrooting is biyvend slechts mogeiyk door krachtige aanpassing van den omvang van het distributie- en productie-apparaat aan de gewqzigde omstandigheden. Tot een byzonder breedvoerige gedachtenwis- seling gaf aanleiding het onderwerp „beanjis- leven en moraal", ingeleid door prol. F. AE. H. van uer jjoo, omcatai van nee aai ïsbisdom ene in deze materie de volgende richtlijnen had ge er okKen: Ook het bedryfsleven is onvoorwaardely K ge bonden aan de wetten der moraal. Het z.g. „Koopmaiisgeweten" is uit den booze. De het bedrijfsleven beheerscnende overeen komst van koop en verkoop moet zoowel de na tuur- als de burgerrechtelijke voorschriften eer biedigen. Concurrentie in het bedryfsleven mag noch de rechtvaardigheid noch de liefde kwetsen, Tenslotte heeft dr. J. van Beurden O. Pr. aan de hand van de onderstaande resumptie het on derwerp „De middenstand en de ontwikkeling der bedrijfsordening" ter discussie gesteld: De bedryfswerkzaamheid van den mensch draagt naast een „persooniyk" ook een „maat- schappeiyk" karakter. D'ifciit,vuigeui> mag en moet de ordening van 's mensclien bedrijfswerkzaamheid gericht zijn eenerzijds op het „persooniyk" welzijn der be- dryfsgenooten zelf, en anderzijds op het wel- zyn der „maatschappq" door een behoorlijke voorziening in dezer redelyke behoeften. In 't algemeen schynt de ordening van het bedryfsleven in „verticale" richting waar en voorzoover deze practisch doorvoerbaar blijkt het meest doel.reffend te zyn. Om tot „verticale" bedrijfsordening te komen, schijnt het 't meest aanbevelenswaardig, dat in eersten aanleg de diverse betrokken groepen van bedrijfsgenooten onderling overeenkomsten aangaan, welke van overheidswege bindend worden verklaard voor allen, die uit den aard van hun beroep tot de betreffende groepen behooren. Het toezicht op de naleving dezer overeen komsten of verbintenissen, alsmede de berech ting der daaruit voor.vloeiende geschillen, dient te worden gelegd in handen van een college, waarin naast zelfgekozen werkgevers- en werk- nemers-bedryfsgenooten uit de onderscheidene betrokken groepen, mede zitting heeft een ver tegenwoordiging van het algemeen welzyn. Aan vorenbedoelde colleges dient tevens de bevoegdheid te worden verleend, om binnen het raam der aangegane overeenkomsten na dere bindende regelingen voor de betrokken groepen te treffen. Naast de ordening tusschen de diverse be- drq"sgroepen in verticale richting, zal iedere bedrijfsgroep voor zich en dit geldt even eens van groepen, die niet verticaal zyn samen- geschakeld bevoegd moeten zijn om zelf- s.andig bindende regelingen te treffen omtrent vestiging, concurrentievormen, enz., welke uit sluitend aanbelangen de leden van de eigen ,roep. Het is de taak der overheid nu de totstand koming der bedrijfsordening te bevorderen: door onverwyid de daar.oe noodlge weue- ïyke maatregelen voor te bereiden, door, waar noodig, zelf het initiatief tot orde ning te nemen, uit eigen beweging tot de be trokken bedryfsgroepen te gaan, en deze door overleg en drang, en eventueel door dwang, tot de gewenschte ordening van het bedryfsleven te brengen. Woensdag heeft de Bond van Nedertandsche Handelaren in Brandstoffen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering ge houden. In zqn openingswoord zette de voorzitter, de heer H. van Galen Last, het doei van de ver gadering uiteen. Hij wees daarin op de moei- ïy'kheden, welke de brandstoffenhandel mo menteel ondervindt en stelde de beteekenis van een krachtige organisatie in het licht. Na afdoende van enkele organisatorische aangelegenheden schonk de vergadering haar aandacht aan het vast te stellen program van actie. Allereerst kwam daarbij het punt „vestiging van nieuwe handelaren" aan de orde. Een door het bestuur ingestelde enquête heeft zonneklaar in het licht gesteld, dat een tijde- Iqke stopzetting van de vestigingsmogelijkheid dringend noodzakelijk is, indien men een de bacle wil voorkomen. Uit de vergadering werd o.a. nog het ontstellende feit medegedeeld, dat op een betrekkelijk kleine plaats het aantal handelaren in een half jaar iyd met meer dan twintig was toegenomen. De vergadering was unaniem van oordeel, dat deze toestand niet bestendigd kan blijven en nam met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur aan, luidende, dat krachtig zal worden geijverd voor een tüdelijke stopzetting van de vestiging of met vestiging gelijk te stel len uitbreiding. Tevens werd uitgesproken dat met alle kracht een regeling dient te worden nagestreefd, waarbij in de toekomst de erken ning van nieuwe handelaren zal zUn gebonden aan de volgende voorwaarden: de behoefte aan een nieuwe zaak moet kunnen worden aange toond; de candid'aat-handelaar moet over vol doende opslagruimte beschikkenhii moet eenige kennis van het brandstoffenvak hebben en de onderneming moet credietwaardig worden geacht. De vergadering was voorts algemeen van oor deel dat het stelsel van den coöperatieven in koop den handel ter verdêrve voert.. Hierom droeg men ook het bestuur op om alles in het werk te stellen, dat slechts die instellingen als coöperaties zouden worden erkend, welke o.a. naar plaatselijk gebruik kolen afleveren, be schikken over opslagplaatsen en niet leveren aan niet-leden. Ten slotte nam de vergadering een voorstel van het bestuur aan, waarin wordt uitgespro ken, dat ter saneering van den brandstoffen handel een regeling van den import en van de productie noodig is, waarbq rekening wordt gehouden met het brandstoffenverbruik. Te vens sprak de vergadering zich uit voor de op richting van een kolenbureau, waarin zoowel producenten als importeurs en handelaren ver tegenwoordigd zijn. Zoowel in het Oosten als in het Noord-Wes ten bleef de luchtdruk stygen, zoodat zich een rug van hoogen luchtdruk vormde van ver in het Westen op den Oceaan tot aan de Oostzee- staten. De depressie in het Zuid-Westen ligt thans over Portugal en Noord-West Spanje. In het hooge Noorden trekken depressies van Wtest naar Oost, aan hun Zuidzijde begrensd door luchtmassa's van hooge temperatuur. Over Centraal- en Oost-Europa waait, over het gebied van nevel en kou aan den grond, een warme Foehn-strooming met groote droogte, storm en hooge temperaturen op de toppen van de middelgebergten in Oost-Europa en in Oost-Duitschland komt de warmte aan den grond. Daar de luchtdruk ten Noorden en Noord- Oosten van ons land nog regelmatig stijgt, is aanhouden van den Oosteüjken wind te wach ten met voorloopig nog kans op mist en in den nacht plaatselijk temperaturen om het vries punt. Te Meerssen is mej. G. by een gevaariyk kruispunt met haar rywiel gevallen en aan dé bekomen hersenschudding overleden. In de groote zaal van Krasnapolsky te Am sterdam werd Woensdagmiddag een congres gehouden van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwonder nemers. Bondsvoorzitter mr. I. H. de Meyere schet ste den toestand der huiseigenaren, een toe stand als tusschen hamer en aambeeld, terwyi de hamer steeds meer het aambeeld nadert. Het bestuur van den Bond heeft gedaan wat het kon doen in de gegeven omstandigheden. Men heeft zich gewend tot de banken en tot de regeering, deze laatste heeft tot nog toe niets maar dan ook niets voor de huiseigenaren gedaan. Helaas zqn de huiseigenaren slecht ge organiseerd, hoewel de bond dit jaar ongeveer 1000 nieuwe leden bereikte. De macht van de huiseigenaren is beperkt. De heer v. d. Meulen schetste de verdiensten van den heer Fischer. De heer S. J. Mook, hoofdbestuurder van den Bond, voerde het woord over: „Is beperking van 't executierecht wenschelqk ten aanzien van het onroerend goed?" De kern der moeiiykheden, waarmede huis eigenaren te kampen hebben, aldus de heer Mook, wordt gevormd door de steeds dalende inkomsten bij het geiyk blijven of stygen der z.gJi. vaste lasten. Er moet noodwendig voor de openbare en stille executies een dam worden geworpen. De regeering zoeke voorts de middelen, welke via het aanpassingsproces dat de regeering na streeft kunnen leiden tot normale rechtsver houdingen. Tenslotte werd besloten het volgend telegram naar den ministerraad te zenden: „Het congres van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers ver zoekt u eerbiedig, in verband met den nood toestand in de huizenexploitatie onverwijld de maatregelen te nemen als gevraagd reeds op 26 Juli j.l. met name beperking van het recht van executie ten aanzien van het onroerend goed en vermindering van vaste lasten. De als een violistisch wonder aangekondigde Guila Bustabo zal onder auspiciën van impre sario Ernst Krauss Donderdag 29 November a.s. in Diligentia te Den Haag een recital geven. Guila Bustabo is de violiste waarvan Fritz Kreis- ler gezegd moet hebben: „Zq zal de grootste violiste van onzen tqd worden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9