De kwestie der ondervoeding I A R E L I Autonomie der gemeenten idioom» iWvttW^ Onze sociale wetgeving Stem uit Twente De naam zegt hei! Om Gods Rijk Twéé flacons MEER STEUN VOOR DE MIJNINDUSTRIE KAREL I MUNT UIT MINISTER DE WILDE BESCHERMER? SruschgS HUREN NOG TE HOOG VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 De naakte waarheid Onderhandelingen met Duitschland I 'd Tegenkanting bij de soc.-dem. voorden prijs vaneen Verdeeling van arbeid Unieke bijeenkomst Flora 1935 ƒ5— 5— De contingenteering heeft alleen nieuwe concurrenten van de markt geweerd DEMARCHE BIJ SPAANSCHE REGEERING Invoerverbod van sinaasappels en mandarijnen wordt overwogen Audiëntie Karei I heeft altijd uitgemunt, maar „Munt uit" overtreft alles, wat tot nu toe in 10 cents sigaren is ge bracht, ook door Karei I. Het vroe- gere zeer geliefde Lovely model eet thans „Munt uit". De melange, de geur en de smaak van deze sigaar zijn subliem. In alle opzichten standaardkwaliteit. Koop vandaag nog een sierlijk blik met 10 stuks. Zeer geslaagde Missie-avond te Nijmegen Bij hem bestaat niet de minste lust om dictator te spelen over de gemeenten STANDAARDBUS NU15 CTS I REUZENBUS NU 27VZ CTS I UIT HET HOUTBEDRIJF AAN DE ZAANSTREEK Collectief contract is opgezegd Teleurstelling in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over trage uitvoering der Bedrijf sradenwet Lagere huren een drin gende eisch W erkloosheidsverzekering Arbeid voor de jeugd De „Hertog Hendrik" te Algiers ,JMissioneerend volk Offers brengen Amerikaansche vertegen woordiging n de afgeloopen weken is er van medi sche zijde gewezen op de gevallen van ondervoeding, die zich in de practijk begonnen te vertoonen. De buitengewone verbazing, waarmee men van deze mededee- bngen kennis nam heeft bij meerderen van °ns de vraag doen rijzen, of 't groote publiek eigenlijk wel goed weet, wat de in Juli inzake tien steun getroffen maatregelen werkelijk beteekenen en dat heeft ons op 't idee ge bracht den lezers van dit blad en ook tien heeren in den Haag die over de steun verlaging praten als over een afgedane zaak een lijst van 23 gezinnen voor te' leggen, die beter dan welk sentimenteel Pleidooi ook demonstreeren, de ellende, de armoede en den honger die in Nederland Worden geleden. Deze lijst is officieel. De personen wonen in een stad die erg door de crisis is getrof fen en de uitkeeringen zijn berekend naar de thans geldende loonen. In 't totale gezinsinkomen zit de huurtoe- slag verdisconteerd. Uit den aard van de zaak zijn de namen verzwegen. De Redactie van dit blad is in 't bezit Van de officieele lijst, zoodat aan de ge loofwaardigheid van een en ander absoluut Piet kan worden getwijfeld. Hier volgt de troostelooze lijst: Grootte van het Huur per Totale gezins gezin week inkomsten. 8 16.73 5 5.65 12.20 9 4— 16.65 12 4.05 24— 10 19— 8 4.60 14.75 7 5— 14.30 6 2— 13.25 8 4— 14.20 9 4.75 14.45 9 5— 19.40 9 4.50 15.90 7 5.50 13.55 11 4.33 18— 12 3— 21.50 9 3.50 16— 10 3.50 17.90 6 4.75 12.25 9 3.50 17— 7 3— 13.20 10 3— 18.20 11 3.50 17.15 12 2.30 22.50 Men ziet, dat de lijst voornamelijk groote Bezinnen betreft, en dat er dus zijn, die met 8 personen moeten leven van 10.75 per Week, met 9 personen van ƒ9.60 etc. etc.; van dit geld moeten levensmiddelen ge kocht worden en kleeding en dekking, hier van moeten ziekte- en fondspremies betaald De Ned. R. K. Mijnwerkersbond heeft een Schrijven gericht aan Z. Exc. den minister van Economische Zaken, waaraan het volgende is ontleend. Met zeer groote ingenomenheid heeft de bond begroet den maatregel met betrekking tot de contingenteering van den koleninvoer. Hoewel door deze maatregel alleen kon wor- tien bereikt, dat nieuwe concurrenten op de Nederlandsche kolenmarkt eenigszins zouden Worden geweerd, werd daarvan toch eenig nut tig effect voor de Limburgsche mijnindustrie en de daarbij werkzame arbeiders verwacht. Adressant ontveinsde zich echter niet, dat het resultaat niet groot zou zijn, wijl daardoor de invoer b.v. uit Duitschland, Engeland en België niet werd beperkt, ja zelfs niet werd voorkomen, dat deze nog eventueel zou toenemen. Intusschen is de gunstige uitwerking, welke de getroffen maatregel zou kunnen hebben gehad, weer teniet gedaan, doordat België het toegestane contingent voor den koleninvoer Weer verder heeft ingekrompen. Het gevolg daarvan is, dat het aantal dagen Waarop sommige mijnondernemingen niet wer ken hetgeen aanvankelijk afnam weer is Vergroot. Wat dit beteekent voor de mijnwerkers wier loonen toch al niet te hoog mogen worden ge noemd, behoeft niet te worden gezegd. De op handen zijnde herziening van het handelsverdrag met Duitschland schept naar het oordeel van den bond voor de Regeering een situatie, welke haar in staat stelt meer ef fectieve bescherming der eigen mijnindustrie te bereiken. Immers het thans bestaande handelsver drag biedt aan Duitschland de gelegenheid tot onbeperkten koleninvoer in ons land, terwijl daarentegen onze uitvoer naar Duitschland tot rond 100.000 ton per maand is beperkt. Tenge volge van dit verdrag kan ook in verband ttet de meestbegunstigingsclausule in verdra gen met andere Staten tegen deze laatsten niet worden opgetreden, al beperken die hun nerzijds onzen kolen-uitvoer ook nog zoo sterk. De zaak is eenvoudig deze: men weert de Nederlandsche mijnen elders door middel van regeeringsmaatregelen en betwist haar ook nog door middel van dumpingsprijzen mogelijk geworden door de bescherming welke men op de inheemsche markt geniet de eigen natio nale markt. Waar de Regeering streeft niet alleen naar Werkbehoud, maar ook naar werkverruiming, mag naar de bond meent voor de mijnindustrie de volle aandacht worden gevraagd, omdat daar de mogelijkheid daartoe geboden wordt. worden om van andere vaste uitgaven maar niet te spreken. Wij vragen ons ernstig af hoe lang zal dat alles goed gaan? is 't niet aller dwaast, dat in een land, waar levensmid delen op de mestvaalt terecht komen, kin deren honger moeten lijden? Wij hebben de schitterende rede van den voorzitter der R.K. Kamerfractie met ge noegen gelezen de wenschen inzake den werkloozensteun, zooals hij die uiteenzette, zijn zeker niet overdreven en naar mijne persoonlijke meening eigenlijk nog onvol doende, maar het is tenminste een eerste stap in de betere richting. Het ligt niet op mijn weg de aan dit vraagstuk vastzittende problemen alle te bespreken het was slechts de bedoeling enkele cijfers te vermelden en door de pu blicatie daarvan een ernstige waarschu wing te richten tot allen die 't wel meenen met het Nederlandsche volk in zijn nooden en behoeften. Tenslotte is er een grens en ik wil wel erkennen, dat voor mij die grens al lang gekomen is. Ik geloof, dat voor duizenden goede Staatspartijen met mij vaststaat af gezien nog van de verschrikking der ellen de dat de Partij de leiding moet houden in 't belang der Partij zelf opdat 't uur niet komen zal, dat over de hoofden onzer leiders heen wij allen in een chaos onder gaan. Enschede. A. H. J. COPPES, Arts. daarvan moet dus de volle huur worden be taald. Naar wij vernemen, heeft het uitblijven ge durende vijf maanden van de in werking stel ling door de Spaansche regeering van het op 16 Juni 1.1. te Madrid onderteekende Ned.- Spaansche handels- en scheepvaartverdrag en het voortduren van de achterstelling in Spanje van eenige belangrijke Ned. exportproducten de regeering aanleiding gegeven Hr. M.'s gezant te Madrid op te dragen een krachtige démarche bij de Spaansche regeering te ondernemen. Voorts zou thans bij de regeering in overweging zijn na 1 December a.s. den invoer van Spaan sche sinaasappelen en mandarijnen te verbieden, voor het geval de Spaansche regeering op dien datum het bovengenoemde verdrag nog niet voorloopig in werking zou hebben gesteld. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Donderdag geen audiëntie ver- leenen. DEN HAAG, 15 November 1934. 26 sprekers heeft de minister te beant woorden gehad over zijn beleid bij het bin- nenlandsche bestuur. Zelden hebben wij de Kamer zoo in her haling hooren vallen als dezen keer. Want toen de minister al wat hij gehoord had, in eenige punten ging samenvatten, bleken er per saldo betrekkelijk weinig af zonderlijke en ondergeschikte onderdeelen van zijn bemoeienis aangesneden en con centreerde zich alles onder de gedragslijn die de huidige bewoners van het Torentje tegenover de gemeenten volgen. Vrijwel alle 26 sprekers hadden dit onderwerp besproken en vrijwel allen in precies denzelf den misprijzenden zin. Met het vuur, dat door de redevoeringen van zoo menig Anti-Rev. pleegt te laaien, heeft mi nister De Wilde zijn beleid verdedigd en een lange rede gehouden over de autonomie der gemeenten. Hij acht dit nog steeds een uiterst kostbaar goed. Hij formuleerde zijn zienswijze zelfs zoo, dat hij zich zelf veeleer als een beschermer dan als een aantaster der autonomie schijnt te be schouwen. De uitgeoefende kritiek werd door den Mi nister in het algemeen zonder houvast geacht. Men-moet de zaak meer in het groot be schouwen, vermoedelijk zou het oordeel milder geweest zijn. Het eigenaardige was bovendien, aldus de mi nister, dat de meeste oppositie zich had gericht tegen de wetsontwerpen van wijziging van de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten en tot instelling van een werkloos- heids-subsidie-fonds, welke alleen zoo recht vaardig mogelijke verdeeling der beschikbare middelen beoogen en met de autonomie als zoo danig heel weinig hebben uit te staan. Die beide wetsontwerpen wil de regeering bo vendien in zoo minnelijk mogelijk overleg met de Kamer bezien; zij is tuk op verbeteringen daarin en zij wacht in een leergierige stemming hun behandeling in de Kamer af. Het verwijt van den heer Drees, dat hij met zijn bekende circulaire het opmaken der ge meente-begrootingen in de war gestuurd had, wees de minister af. De minister heeft ontkend, dat hij en ge meenten zoo ongeveer als hond en kat zouden leven. In het algemeen ondervindt hij zeer welwil lende medewerking, tegenkanting is slechts uitzondering. Die tegenkanting is dan gewoonlijk gevolg van de over vrijwel het geheele land vol strekt negatieve houding der Soc.-Dem., die maar niet willen inzien, dat de toestand der gemeenten financieel heel slecht is. Dat bij hem volstrekt niet de lust bestaat over de gemeenten dictator te spelen, blijkt z. i. uit het feit, dat hij een speciaal financieel contro leerend instituut van de hand heeft gewezen en er de voorkeur aan gaf stelselmatig de Ged. Staten in te schakelen. Ook het speciaal geval van de Amsterdam- sche salarisverlaging, waarover de heer Stein- metz zijn hart had uitgestort, heeft minister de Wilde nog eens precies in zijn ontwikkeling na gegaan. Het verwijt van den heer Steinmetz, dat iD dit geval zijn optreden onjuist zou zijn ge weest, wees de minister zoo krachtig mogelijk terug. Samenvoeging van gemeenten acht hij als middel tot bezuiniging vrij twijfelachtig, omdat juist de kleinste gemeenten meestal gezond en de groote noodlijdend zijn. De ambtswoningen van de Commissarissen der Koningin blijft de minister beschouwen als noodzakelijk voor het decorum en den door mr. Teulings en den heer IJsselmui- den bestreden post beschouwt hij als een Uw apotheker of drogist heeft gedurende een beperkten tijd een voorraad z.g. Reuzen Pakken Kruschen Salts, welke behaive den gewonen 1.60 flacon nog een gratis proefflacon bevatten Ge kunt dus nu een gratis proef met Kruschen Salts nemen en ontvangt bovendien meer Kru schen Salts voor hetzelfde geld. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam N.V Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U óaat vinden, in geval van rheumatiek. hoofd pijn, ischias, zwaarlijvigheid en tallooze andere kwalen. de wor£tS bescheiden tegemoetkoming in de duizen den guldens, die deze functionarissen jaar lijks uit hun, soms zeer gehavend, persoon lijk vermogen moeten bijpassen voor het onderhouden van den bij hun hooge ambt passenden staat. De benoeming van burgemeesters geschiedt zoo consciëntieus mogelijk. Hoogst zelden wijkt de minister van de hem gestelde verstrekte ad viezen af. En de weinige gegrondheid van de verwijten over partijdige voortrekking van geestverwan ten bewees de minister met de weerlegging van één staaltje: Ds. Zandt had eenige gevallen van benoeming van Anti-Rev. opgenoemd, waar van de minister getuigen kon, dat die benoe mingen allen hadden plaats gehad onder zijn ambtsvoorganger. Mr. Teulings heeft zijn amendement om den post voor de tegemoetkoming aan de Commis sarissen der Koningin niet te verhoogen, ge handhaafd. De begrootingen van de Algemeene Lands drukkerij en van het Alg. Burgerlijk Pensioen fonds keurde de Kamer reeds n het nachtelijk uur z. h. s. goed. De Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf aan de Zaanstreek heeft de collectieve arbeids overeenkomst met de arbeidersorganisaties per 15 Februari 1935 opgezegd. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Sociale Zaken wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden spraken hun teleurstel ling uit over de trage uitvoering van de Be drijf sradenwet. Zij drongen er bij den minis ter op aan, het tempo van uitvoering dezer wet te versnellen. Voorts drongen zij aan op verordenende bevoegdheid der bedrijfsraden, niet alleen op sociaal terrein, doch ook op eco nomisch gebied. Andere leden waarschuwden ernstig tegen het geven van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden, in het bijzonder indien die bevoegdheid zich zou uitstrekken ook op eco nomisch gebied. Wederom drongen verscheidene leden aan op een wettelijke regeling, die geheele of ge deeltelijke verbindendverklaring van collectie ve arbeidsovereenkomsten mogelijk maakt. By andere leden bestonden tegen deze ver bindendverklaring nog steeds overwegende be zwaren. Verscheidene leden betoogden de noodzake lijkheid om den beschikbaren arbeid zoo goed mogeiyk te verdeelen, waarby zij o.m. als mid delen aangaven verkorting van den arbeids duur, verdere invoering van de Arbeidswet, ver vanging van oude door jonge arbeiders en be perking der mechanisatie. Andere leden konden zich met deze middelen niet vereenigen. Sommige leden drongen opnieuw aan op maatregelen tot ver gaande beperking van den arbeid van vrouwen en meisjes, vooral van de gehuwde vrouw, voor zoover zy geen kostwin- ster is. Wederom drongen verscheidene leden aan op beperking van het verleenen van overwerkver- gunningen. Verscheidene leden betreurden, dat den laat sten tyd een toeneming van den Zondagsarbeid te constateeren valt. Van verschillende zyden werd gevraagd in welk stadium het vraagstuk van de unificatie en reorganisatie der sociale verzekernigswetgeving zich bevindt. Wederom werd door verscheidene leden aan gedrongen op instelling van een Rykskinder- toeslagfonds. Sommige leden drongen aan op een speciale regeling van de uitvoering der ziekteverzeke ring voor de arbeiders, werkzaam in werkver schaffing. Verscheidene leden spraken hun ernstige te leurstelling uit over het feit, dat er in het af geloopen jaar van Regeeringswege nog zoo weinig gedaan is om tot de zoo noodzakeiyke verlaging der woninghuren te geraken. Van den bouw van goedkoope arbeiderswo ningen is vooralsnog niets terechtgekomen. Dientengevolge is in een aantal plaatsen de woningnood thans voor wat betreft arbeiders woningen, gestegen en valt er eerder een sta ging dan een daling in de huren van dergeiy- ke woningen te constateeren. Deze leden waren voorts van oordeel, dat verlaging van de voor schotrente en aanbouw van nieuwe woningen alleen niet in staat zyn tot een voldoende huurverlaging te leiden. Meer dan ooit bestaat er h.i. behoefte aan wetteiyke maatregelen, n.l. de instelling van huurcommissies, om de door iedereen noodzakeiyk geachte huurverla ging te bereiken. Andere leden kwamen tegen deze beschou wing met kracht op. Volgens anderen moet de oplossing van het vraagstuk der huurverlaging niet op deze wyze worden gevonden. Naar hun oordeel zal vooral gestreefd moeten worden naar vermindering der gemeenteiyke en andere lasten, verlaging van de grondpryzen en van den erfpachtsca non en dergeiyke. Verscheidene leden meenden, dat de regee ring de conversie van loopende leeningen met hypotheek op door particulieren gebouwde wo ningen behoort te bevorderen. Ook zou men gaarne vernemen of de inwerkingtreding van de regeling voor het verstrekken van een tweede hypotheek spoedig tegemoet gezien kan worden. Gevraagd werd of de mogeiykheid kan worden geopend, om ook woningbouwvereenigin- gen daarvan gebruik te laten maken. Gevraagd werd of een wyziging van het Wo- ningbesluit spoedig tegemoet gezien kan wor den. Aangedrongen werd wederom op wetteiyke regeling van de werkloosheidsverzekering. Andere leden zouden een wetteiyke regeling, waarby de werkgevers verplicht zouden worden tot bydragen aan de werkloozenkassen in den tegenwoordigen tyd zeer ongewenscht achten. Van verschillende zyden gaf men uiting aan groote ongerustheid over het voortbestaan, al thans het verder functionneeren, der werkloo zenkassen. Sommige leden meenden, dat de regeering met de beperking der subsidiepercentages reeds veel te ver is gegaan. De beteekenis van de werkloosheidsverzekering is daardoor sterk ge daald. Enkele leden waren van oordeel, dat de admi nistratie der werkloosheidsverzekering onttrok ken dient te worden aan de vakorganisaties en dient te worden opgedragen aan een Overheids orgaan, welke opvatting van andere zyde scherpe bestrüding vond. Er werd op aangedrongen het subsidie voor de landarbeiderskassen zoodanig te verhoogen, dat gedurende langer dan zeven weken een uitkeering kan worden gegeven. Verscheidene leden drongen er op aan, dat Hr. ms. Hertog Hendrik onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrlch is heden morgen te Aigiers aangekomen. nog meer dan tot dusverre aandacht zal wor den geschonken aan de zorg voor jeugdige werkloozen, wier positie wel buitengewoon somber is. O.a. zullen naast het geven van on derwas en het organiseeren van cursussen in verschillende vakken werkobjecten voor jeug dige werkloozen beschikbaar gesteld moeten worden in ruimer mate dan thans het geval is. Voorts drongen sommige leden er op aan, jonge mannen in de werkverschaffing te werk te stellen in de plaats van de hoofden der ge zinnen, waartoe zy behooren. Hoewel men algemeen erkende, dat er in de laatste jaren reeds veel arbeid in werkver schaffing is verricht, waren vele leden van oordeel, dat er op dit gebied nog meer ge daan kan worden. In elke provincie, zoo meenen zy, zyn nog tal van objecten aan te wijzen, die binnen af- zienbaren tyd niet zouden worden aangepakt, indien de uitvoering op normale wijze moest geschieden, doch die zich uitstekend leenen voor werkverschaffing. Verscheidene leden kwamen er tegen op, dat de loonen in de werkverschaffingen telkens verlaagd worden; terwyi eveneens verscheide ne leden weder aandrongen op het geven van kindertoeslagen op de loonen in de werkver schaffing. Verscheidene leden achtten den werktyd in de werkverschaffingen veel te lang. Verder maakten verscheidene leden bezwaar tegen inschakeling van aannemers in de werk verschaffingen. Verscheidene leden, die ernstige bezwaren hadden tegen de met 1 Juli 1934 ingegane ver laging der steunnormen, drongen er met kracht op aan, dat de oude normen zullen worden hersteld, met behoud van de enkele verbeteringen, welke de nieuwe regeling heeft gebracht. Bepleit werd voorts voor alle werkloo zen een aanvulling van den steun in den vorm van verstrekking van goedkoope levensmid delen en verder voor de zwaarst getroffenen een reeks partieele verbeteringen in de gelden de steunregeling. Donderdagavond kwam in „De Vereeniging" te Nymegen een uitgelezen publiek bijeen. Uit den hoogeren en meer ontwikkelden stand wa ren eenige honderden uitgenoodigd. Mr. L. W. M. Overes zette uiteen, wat met deze by eenkomst werd beoogd: steun te ver leenen aan het werk van het Pausehjk Ge nootschap tot Voortplanting des Geloofs. In eenige korte trekken schetste deze spreker het arbeidsveld, dat nog braak ligt voor den katho lieken missie-arbeid. Bij de bekeering van de milliard heidenen speelt het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs een voorname rol. De Nederlandsche katholiek heeft den plicht mee te werken aan de uitbreiding van Gods Rijk. De hoogere en meer ontwikkelde stand is by eengeroepen ten eerste, omdat deze stand vóór moet gaan in de missie-actie en ten tweedeomdat deze stand hierin by de an dere standen ten achter is. Prof. dr. Gerard Brom van de Keizer Karei Universiteit begon zyn rede met te wyzen op het universeel karakter van den Nederlander, wien het gegeven is vaderlander èn wereldbur ger te zyn. Vooral als katholiek zien wij ver over onze grenzen heen, als lid van het lichaam van genade, dat het menschdom omspant. De H. Geest leidt en bezielt deze byeen- komst. De vonk der geestdrift moge oversprin gen op alle aanwezigen. Het vurige christen dom, geladen van-de kracht van den H. Geest, moet in Nijmegen opleven. Bergen verzetten doet het geloof en bergen verzet de missie. De tijd der werken van het Pinkstervuur is niet geëindigd. Het heroïsche geloof is voor velen een historisch begrip. Doch in de missiebeweging leeft het heldhaftig christendom. Europa moet de vlam van het geloof uitbren gen naar het Oosten, waar de ploeg der om wenteling de voren groeft voor het zaad van het christendom. De missie-actie moet worden van groot for maat. Op het arbeidsveld moet de moed ge toond worden te gaan tot de cultuurcentra. In het moederland moet de missie-actie wor den van asschepoester tot prinses. Men windt zich op over spellingverandering en dergeiyke kwesties, die toch zoo futiel zyn in vergelijking bij den heiligen oorlog, de uitbreiding van Gods Ruk. Dit moest de brandende kwestie zyn in ons leven. Wij, die niet mee ter kruisvaart trekken, zien de missionarissen zoo dikwyis met heilige jaloerschheid vertrekken. Doch zij, die thuis biyven, kunnen missionarissen zyn, als hun geloof een levend geloof is, als zij overtuigd katholiek zyn, meeleven met de ontzettende worsteling tusschen christendom en heidendom. De missie is het leven van den tyd, de groote actualiteit, de wereldgeschiedenis. De missie heeft ons noodig. Dit grootsche werk hangt aan onze medewerking. Het is een duizelingwekkende gedachte, dat wy mede ver antwoordelijk zijn voor de uitbreiding van Gods Rijk. Doch ook wij hebben de missie noodig, willens/ wij zijn afgeronde, volledige katholieken. Na een pauze sprak dr. F. Feron uit Roer mond over het goddelyke, dat leeft in den mensch, het goddelyke, dat naar buiten wil, dat wil offeren, lijden en werken. Er ligt een mysterie in de eenheid van God en mensch, twee wezens, waartusschen een oneindigheid ligt. In den Godmensch Jezus Christus is de Godheid met de menschheid vereenigd, opdat de menschheid in zyn Eerstgeborene met de Godheid zou worden vereenigd. Hetzelfde mys terie ziet de spr. in het missiewerk. De mensch zy een voortzetting van Christus in zyn werken en ïyden voor Gods Rijk. Deze avond, aldus spr., is beroepen om dit volk aan te sporen zich de lofpryzing van den Paus waardig te toonen, te zijn „een peu- ple missionaire". De leden der kerk moeten Christussen zyn. Niet alleen de missionarissen moeten den weg gaan naar Gethsemane en Golgotha. Ook de andere leden der kerk moeten den Chris tus volgen in al zijn vormen. Niet alleen de kinderen, de handwerkers, maar vooral zij, die door geest en ontwikke ling invloed hebben, dragen de verantwoor ding groot te zijn als Christussen. Hoe vervult de betere stand zijn missietaak? Konden de magere rijen der zelatricen niet ver sterkt worden door meisje uit de betere stan den? Cristus verlangt nog naar den rijken jongeling. Niet de getalsterkte der katholieken, maar de inneriyke christeiykheid van leden der kerk maakt de rijkdom der kerk. Wanneer juist de hoogere standen gebrek aan offervaardigheid toonen, is de kerk arm. Van den christen wordt de offervaardigheid geeischt, die voortkomt uit de liefde tot Chris tus en zyn Bruid. Het offer van gebed Spr. noemt de kleine verplichtingen van het Genootschap tot Voort planting des Geloofs. Gevraagd wordt ook van velen, dat zij actief yveren voor de missie. Gevraagd wordt ook het offer van personen, gevraagd wordt een leven, dat gedragen wordt door den offergeest voor het heil der zielen. De hoogeerw. deken Van Mulukom sprak aan het einde van den avond zyn genoegen uit over deze missie-actie, die geheel op initiatief der leeken is opgezet. Spr. is trotsch op zijn stad. Het gebed voor de missie wordt door spr. büzonder aanbevolen. Het is gemakkeiyker 2 Vi cent per week aan de missie te geven, dan een dagelijksch gebed. Toch is het gebed onmisbaar en voornamer. De gouverneur van den staat New York heeft een officiealen gedelegeerde benoemd, om dien staat te vertegenwoordigen op de Internationale Bloemententoonstelling Flora 1935 te Heemstede en als zoodanig aangewezen den heer John Scheepers te New York, een daar zeer bekend tuinbouwkundige van Nederlandschen Oorsprong, die tevens door de Horticultural Society van New York en door de Society of American Flo rists en Ornamental Horticulturists als haar of ficieele afgezant naar deze tentoonstelling zal worden afgevaardigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6