Het Duitschland van Hitier en het Vaticaan m m m De Rijksweer tegen Hitier? De kabinetscrisis in België PROJECTIETIJD KINOHUIS VOS ONDOORZICHTIGHEID DER TOESTANDEN Juridisch Congres gesloten STRIJD RONDOM VON FRITSCH De toestand van Kard. Gasparri Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREEN I (i DL KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 18 NOVEMBER 1934 Ochtendblad „In den nationaal-socialistischen staat zingt klaarblijkelijk elk vogeltje zooals 't gebekt is" Tweeledigheid van het regime Schuschnigg's bezoek aan Rome Het Weer Z. H. de Paus woont de slot' plechtigheid bij Men verwacht dat Theunis kans zal zien een nieuw ministerie te vormen Hijmans minister van Buitenl. Zaken? Goebbels adviseert den generaal heen te gaan, maar deze wei' gert zijn post te verlaten Generaals laten hun tanden zien Zaterdagavond verergerd De „Uiver" te Bagdad De Britsche vloot-voor- stellen Japans antwoord te Londen ontvangen Chineesche schatten verduisterd Ter waarde van 20 millioen DIT NUMMER BESTAAT ACHT BLADZIJDEN UIT Haast LICHTSTAKING TE BRUSSEL DUURT VOORT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19052 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek f (Van onzen Romeinschen correspondent) Wil men iets fraais hooren? „Ook by de kerken is nu het geduld en de tijd van genade ten einde. Wy zui len het niet langer meer aanzien, hoe de door ons beschermde kerken den staat, die hen be schermt, voortdurend in den rug vallen. W\j verlangen, dat de dragers en vertegenwoordigers der beide kerken zich nu voor honderd procent achter onzen Führei stellen, wy pakken nooit twee vraagstukken tegelijk aan. Wij willen eerst eenmaal in het protestantsche kamp de orde hebben, die de nationaal-socialistische staat be hoeft; dan komt juist evenzoo de Katholieks Kerk aan de beurt. Wy zouden stumpers zijn. als wy voor de Katholieke Kerk een extra-worst zouden braden (sic.)en als het niet rustig en vredig kan gaan, dan, myn dierbare volksge- nooten, moge het u in uw bisschopsstad ook eens gezegd zijn, en gy kunt het ook in de pers brengen: als het moet, zyn wy ook voor een modernen „Kulturkampf" niet bang. De „Führer" heeft Moskou. Parijs en Genève niet gevreesd hy is ook niet bang van het pause- lyke Rome". Deze fraaie woorden zyn niet van Hitier, maar van een der mindere nationaal-socialistische goden, den „staatsraad" Hille. Hy sprak ze te Limburg aan de Lahn op 29 Juni, denzelfden dag, waarop Hitier de Katholieke Bisschoppen te Beriyn ontving en één dag vóór hy Roehm en zijn vrienden bij München over de kling joeg, of, om in den styl van den staatsraad te spreken, een bloedworst voor hen braadde. Men weet, dat het nationaal-socialistische Duitschland er prat op gaat, een éénmans- staat te zyn, waar slechts één wil wet. is. in zulk een staat zou het onmogelyk moeten zijn. dat een staatsraad en onder-leider de boven aangehaalde mannentaal verkondigt, zoo hein die niet van bovenaf was ingefluisterd. Geen verantwoordelijk persoon zou immers politieke inzichten moeten uiten, die niet vooraf te Ber lijn zyn afgestempeld; of zoo hij voor eigen re kening politiseert, zou de bliksem des „Führers" hem terstond en onfeilbaar moeten treffen. Zoo althans zyn wij het in Italië, het model van den éénmansstaat, gewend. Herinnert men zich, hoe een half jaar geleden een „Gauleiter", een soort van nationaal-socialistisch districts hoofd te Schweinfurth, op eigen gezag ver klaarde, dat het Concordaat met den H. Stoel vervallen was? In Italië trachtte men zich des- tyds voor te stellen, welk lot den man boven het hooid zou hangen, die zich onder de pijl bundels zulke vryheden veroorloven zou. By 't geschil van 1931 tusschen Italië en het Vati caan, dat een open en acuut conflict was, veel acuter zooal minder diep dan de tegen- Stelling tusschen het Vaticaan en Duitschland. had een Romeinsch ochtendblad op zekeren dag de ongelukkige gedachte, te zinspelen op de mo gelijkheid van een opzegging van het concor daat. Nog denzelfden ochtend stond de direc teur voor Mussolini, en toen hij Palazzo Venezia verliet, zeggen de ooggetuigen, sloegen zyn knieën hoorbaar tegen elkaar. In Duitschland daarentegen zingt blykbaar elk nationaal-socialistisch vogeltje zooals net gebekt is. Terwyl Hitier te Beriyn den Duit- sche bisschoppen geruststellende verklaringen voordroeg, hield 'n staatsraad te Limburg de bovengemelde rede. Zoo bleef het ook sindsdien voortdurend. Rosenberg valt openlyk de grond slagen van het Christendom aan; maar in hoe verre hy spreekt als propagandachef van den Führer en in hoeverre als „Privatgelehrter" blyft steeds onzeker. Plaatselijke bazen ver oorloven zich de ruwste ingrepen tegen de rech ten en vryheden der katholieken, zonder daar voor ter verantwoording geroepen te worden, maar ook zonder dat de Führer zelf uitdrukke- lyk de verantwoording op zich neemt. Ook de houding van den Führer zelf is trouwens in nevelen gehuld. Hy beroept zien nog steeds by voorkomende gelegenheden op het christelyk karakter van zyn staat; maar laat intusschen de anti-christelijke propaganda haar gang gaan en handhaaft notoire heidenen op de cultureel-belangrykste posten. Zyn meest ingrypende en schokkende daden blyven om geven met een mantel van duisternis. Nimmer is den katholieken ook maar de geringste op- - heldering gegeven over den dood van hun lei ders Klausener en Probst. Deze ondoorzichtigheid en al of niet gewilde dubbelzinnigheid der Duitsche toestanden is het, die het oordeel over de positie der katholieke kerk zoo moeilyk maakt. Die dubbelzinnigheid heeft voor een groot deel haar oorzaak in het tweeledig karakter van het nationaal-socialis- me, dat tegelijk een wereldbeschouwing en een regeeringsstelsel is. Hitler is dictator, maar ny is ook min of meer profeet. Men weet nooit precies, waar de ééne kwaliteit ophoudt en de andere begint. Met een dictatuur kan de katholieke kerk zich verstaan zooals met eiken anderen régeerings vorm. Zy vraagt niets anders, dan dat haar rechten en vryheden gerespecteerd worden en haar werk niet belemmerd. Maar heel anders is het met de levensbeschouwing: ten aanzien daarvan is geen neutraliteit of onverschilligheid mogelyk. Nu kan men opmerken, dat ook 't Italiaan- sche fascisme, waarmede de Kerk in vrede samenleeft, een levensbeschouwing is. Doen zoodra men de geestelijke waarden, waarvan het fascisme de voorvechter wil zyn, naaer be schouwt, ziet men, dat deze vrywel uitsluitend bestaan in beginselen van politiek en van staatsburgerlijke moraal. Zeker, er zyn ook kwesties van staatsfilosofischen aard, die de Kerk niet onverschillig kunnen laten; de leer van „alles in den staat en niets buiten den staat" is een ketterij, zoo zij ook den godsdienst wil omvatten. Maar het fascisme vermydt meestal de doornige paden der wijsgeerige theo rieën. Wanneer Mussolini zelf het wezen van het fascisme wil samenvatten, doet hij dat in de woorden: „het fascisme is tegen het gemak kelijke leven": een beginsel van moreele en staatsburgerlijke waardeering, waarmede de Kerk vrede kan hebben. Daarentegen is het nationaal-socialisme, als levensbeschouwing, een samenstel of samenraap sel van theorieën, die diep in het hout van de natuurlijke en de geopenbaarde waarheid sny- den. In zyn groote lynen vereenzelvigt dit nationaal-socialisme zich immers met de leer, dat bloed en afstamming de hoogste werkelyk- heden zijn. waarvan alle andere, óók de geeste lijke. óók de godsdienstige waarheden afhanke- lyk zijn. Het is duidelijk, dat de Katholieke Kerk met die levensbeschouwing niet alleen niet accoord kan aangaan, maar niet anders kan, dan haar uit alle macht bestrijden. De by bel van deze nieuwe leer, het monsterboek van Rosenberg, is door de Kerk veroordeeld en verboden. In dit opzicht bestaat er noch twyfel, noch mogelijk heid van transactie De verhouding van de Katholieke Kerk tot het Hitlerbewind hangt dan ook geheel af van de vraag: hoe is de verhouding van het natio naal-socialistische regime tot het nationaal- -socialisme als levensbeschouwing? Voor deze vraag nu zyn de recente feiten uit den stryd der geloovige protestanten van groot belang. De poging tot gelykschakeling op geestelyk gebied, het streven naar een nationaal- socialistischen gemcenen deeler op religieus ge bied heeft hier een eerste tastbaar échec ge leden en heeft zich in zyn schulp moeten terug trekken. Definitief? Of slechts voorloopig, zoo lang de buitenlandsch-politieke zorgen alle andere gedachten overheerschen? Dat blyft nog de vraag; maar voor het oogenblik althans is de godsdienstige gelykschakeling afgestuit op de kracht van het christelyk geloof. ROME, 17 Nov. (Reuter). In het Palazzo Venezia te Rome hebben Mussolini en Schusch- nigg vanmorgen hun eerste onderhoud gehad. Tevoren had de Oostenrijksche Bondskanselier, vergezeld van den minister van Buitenlandse he Zaken Berger-Waldenegg, het graf van den Italiaanschen onbekenden soldaat bezocht en de graftomben van Italië's koningen. Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot half of zwaar be- |j wolkt, later opklaring, weinig of geen j= regen, weinig verandering in temperatuur. Él Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk opklaring, later weer toenemende be- H wolking. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 17 Nov.: Het Internationaal Juridisch Congres behan delde heden een reeks van voordrachten, die voornamelijk betrekking hadden op het natuur recht en het canonieke recht in de verschil lende naties. Onder de sprekers was prof. J. Müller van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie te 's-Gravenhage met een voordracht over Rome als schepper en tolk van de instelling van het universeele recht. Hedenavond heeft in het Vaticaan de plech tige slotzitting van het congres plaats gehad, in tegenwoordigheid van den H. Vader. Kardinaal Seredy hield, nadat de H. Vader op den troon had plaats genomen, een voor dracht, waarin hy nauwkeurig en uitvoerig de werkzaamheden van het congres uiteenzette en van alle gehouden voordrachten den inhoud in korte woorden schetste. Daarna hield de Paus een toespraak, waarin Hij de aanwezigen verwelkomde en Zyn vol doening uitte over het welslagen van dit be- langryke congres. De Paus besprak vervolgens over zyn eigen juridische studiën aan de Gre- goriaansche Universiteit en herdacht zyn oude leermeesters, die Hem in de rechtswetenschap pen hadden ingeleid. Vervolgens besprak de H. Vader de verhouding van het Romeinsche en het canonieke recht, waarover zoovele belar.g- ryke voordrachten van het congres gewyd waren. De Apostolische zegèn, dien de H. Vader over de congressisten en hun wetenschappeiyk werk uitsprak, besloot tenslotte op waardige wyze dit grootsche en gewichtige wetenschap- pelyke congres. iwi commissie van drie houdt te Rome besprekingen over het Saarplebisciet, onder voorzitterschap van baron Aloisi, 2e van links U. Re tweede ronde in de Belgische koloniale loterij. Het nummer van den hoofdprijs wordt het publiek duidelijk zichtbaar gemaakt Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 17 Nov.: Zaterdagavond waren de onderhandelin gen van den heer Theunis inzake de vor ming van een nieuw kabinet nog niet afge- loopen. Er war, eenig optimisme te bespeuren ten aanzien van de mogelijkheid, dat Theu nis zal slagen, maar algeheeie zekerheid daaromtrent bestond nog niet. Intusschen kunnen wy echter als vaststaand mededeelen. dat de heer Theunis geen wyzi- ging zal brengen in de monetaire politiek van België. Anderzijds is een accoord tot stand gekomen tusschen den kabinetsformateur en de Katho lieke arbeidersafgevaardigden. De samenstelling van het kabinet-Theunis zal hoogstwaarschynlijk als volgt zyn: Minister-president zonder portefeuille: Theu nis (Kath.). Financiën: Sutt (liberaal). Schatkist: Francqui (liberaal). Economische Zaken: van Cauwelaert (Kath.) of Velge (Kath.). Koloniën: Charles (Kath.). Buitenlandsche Zaken: Hymans (liberaal). Openbare werken. Landbouw en Middenstand: Velge of van Cauwelaert. Arbeid en Sociale Voorzorg: van Isacker (Kath.). Binnenlandsche Zaken: Pierlot (Kath.). Verkeerswezen en Posteryen: Rubens (Kath.). Openbare werken: Godding (liberaal). Landsverdediging: Deveze (liberaal). Justitie: Bovesse (liberaal). Het is algemeen bekend, dat de bevelheb bers van de Ryksweer nooit hun goedkeuring hebben kunnen hechten aan de moordparty van 30 Juni. Een der meest vooraanstaande onder deze ontevreden elementen was wel Generaal von Fritsch, die op I Februari jj generaal von Hammerstein opvolgde als chef van de Rijksweer. Hét was ook generaal von Fritsch, de persoonlyke vriend van von Hindenburg, die alle pogingen in het werk stelde om een einde te maken aan de moordpartij van 30 Juni. Sindsdien is er een zekere verwydering ontstaan tusschen den chef van de Ryksweer en de kopstukken der Hitlerbeweging, die tegenover hem den minister van de Rijksweer stelden, generaal von Blomberg, die een creatuur is van Ryks- bisschop Müller. Bij verschillende gelegenheden was reeds ge bleken, dat de leiders in Beriyn het aftreden eischten van generaal von Fritsch, dien men wilde vervangen door generaal von Reichenau in zyn hoedanigheid als ondersecretaris van Staat en adjudant van generaal von Blomberg. Ook thans schynt deze crisis weer in een nieuw stadium te zyn getreden. De Duitsche redacteur van de „New York Post" een der best geïnformeerde buitenland sche dagbladcorrespondenten geeft daaromtrent aan zyn blad' de volgende mededeelingen. „In de eerste dagen van November 3 No vember waarschyniyk ontving generaal von Fritsch bezoek van dr. Goebbels, minister van Propaganda, die in gezelschap was van gene raal von Reichenau. De minister deelde hem mede, dat de Führer van oordeel was, dat von Fritsch niet meer de gewilde en ook met de geschikte mai^ was om aan het hoofd te staan van het leger, in een periode waarin, in ver band met het Saarplebisciet. gewapende con flicten waren te verwachten. Dr. Goebbels gal generaal von Fritsch in overweging om zyn ontslag te nemen per 15 December, waarna hy door generaal von Reichenau zou worden op gevolgd. Generaal von Fritsch antwoordde, dat hy de volmachten van Hitier niet wilde betwisten, maar hy gaf toch te kennen, dat hy formeel weigerde om den post te verlaten, dien ny thans bekleedde, omdat hy van oordeel was dat een verandering funeste gevolgen zou heb ben. In ieder geval had. volgens zyn meemng generaal von Reichenau geen enkele der ge- wenschte hoedanigheden om bevelhebber van de Rijksweer te kunnen zyn. Enkele dagen later, waarschijnlyk onmid- dellyk voor zyn vertrek naar Londen, vroeg von Ribbentrop aan generaal von Fritsch een onderhoud teneinde bovengenoemde kwestie te bespreken. De generaal weigerde om hem te ontvangen, onder mededeeüng, dat hy aan Hitier persoonlijk schriftelyk antwoord zou zenden. Dit antwoord is 8 November binnenge komen Dit was niet een persoonlijk schry- ven van von Fritsch, maar een collectieve mededeeling van de bevelvoerende generaals van de Ryksweer, waarin deze verklaarden, dat zy onvoorwaardelyk vertrouwen stel den in generaal von Fritsch. terwyl zy er aan toevoegden, dat Hitier zich aan een groot gevaar zou blootstellen, indien von Fritsch vervangen zou worden, daar dit on- vermijdelyk een geweldig conflict zou ver oorzaken, tusschen de Ryksweer en de regee ring. Deze gezamenlyke actie van de bevel voerende generaals heeft in politieke krin gen een geweldigen indruk gemaakt. Men verwacht dat de positie van generaal von Blomberg en van zyn adjudant von Rei chenau onhoudbaar is geworden, zoodat vry algemeen verwacht wordt, dat beiden spoedig vervangen zullen worden door generaal von Runstedt en kolonel von Balbert. Tenslotte zou generaal von Fritsch zelf tot den aanval zyn overgegaan en als eisch hebben gesteld, dat de thinister van Luchtvaart onder contróle zou worden gesteld. De minister van Luchtvaart (die niemand anders is dan Goering) zou zich hebben verzet maar Hitier zou reeds bereid zyn om toestem ming te verleenen. Als compensatie zouden de generaals er wel in willen berusten als Goering vice-kanselier van de Ryksweer werd. Uit bovenstaande zou kunnen blyken dat de verhouding tusschen het Hitlerbewind en de Rijksweer allesbehalve botertje tot den boom is. Wy geven deze uitlatingen van den cor respondent van de „New York Post" met alle voorbehoud. De mogelykheid der juistheid Is echter niet uitgesloten, zoodat registratie ge- wenscht ïykt. De heeren Theunis, Sutt, Francqui, Velge en Charles zyn geen leden van het parlement. Er blykt uit deze voorloopige naamlijst, dat de heer Theunis het Belgische kabinet meer buiten den algemeenen machtsgreep van de Société general de Belgique wil brengen, maai anderzijds worden de kabinetsformateur en de heer Velge geacht te behooren tot ae andere machtige financieele groep, n.l. de groep Em- pain, zoodat het de publieke opinie opnieuw voorkomt, dat de te vormen regeering onder den druk staat van de groote financiers. De indruk over de nieuwe regeering in lei dende Belgische en Vlaamsche kringen is niet goed. Het kabinet toch zou bestaan uit vyf leden, die niet tot het parlement en acht, die wel tot het. parlement behooren. De li beralen zouden dan zyn versterkt, daar Fi nancien en Buitenlandsche Zaken aan libe- beralen zouden worden toevertrouwd. Van beteekenis is ook de terugkeer aan Buitenlandsche Zaken van den heer Hy mans. Toen de Belgische regeering in Maart jJ. in de Ontwapeningskwestie zich afkeerde van het standpmit-Barthou, werd de heer Hymans, toen Minister van Buitenlandsche Zaken, door zyn liberale partygenooten los gelaten, en weldra verliet hy de regeering— de Broqueville. Thans keert hy echter weer terug op den vooravond van belangryke be sprekingen te Genève. Het staat op het oogenblik vast, dat de heer Theunis niet voor Zondagavond zyn onder handelingen zal kunnen beëindigen. ROME, 17 Nov. Na een bezoek te hebben ge bracht aan het ziekbed van den vroegeren kar dinaal-staatssecretaris Gasparri hebben de ge- neesheeren verklaard, dat de zieke den nacht goed heeft doorgebracht en dat de longontste king een regelmatig verloop heeft. In den na middag is echter plotseling een verergering van zyn toestand ingetreden. By de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de „Uiver" op de thuisreis te Bagdad is aange komen. LONDEN, 17 Nov. Het Japansche antwoord op de laatste Engelsche voorstellen tot regeling van de vlootkwestie is thans te Londen ontvan gen. Naar verluidt is er weinig hoop, dat dit ant woord bevredigend is voor de Engelsche dele gatie, die de onderhandelingen voert. PARIJS, 17 Nov. (V. D.) Naar men verneemt zijn by het transport van de Ryksschatten van China van Peking naar Shanghai, dat in 1933 olaats heeft gehad voor meer dan 20 millioen gulden waarde verduisterd. De Chineesche po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. De Keizerlyke schatten van het „verboden land van Peking" zyn eeuwenlang byeer,ge gaard en de waarde er van is op geen millioe- nen guldens te schatten. Sinds de revolutie zyn een groot aantal ju- weelen verdwenen, maar niettemin is de schal nog zeer aanzienlyk. Een voorstelling van de waarde kan men zich eenigszins maken, wanneer men bedenkt, dat de Keizerin-weduwe, die in 1908 gestorven is voor een waarde van ongeveer 40 millioen gulden nagelaten heeft. Toestand van Z-Em. Kard. Gasparri verergerd. Juridisch Congres te Rome gesloten; Z. H. de Paus woont de slotplechtigheid bij. Buitengewone zitting van den Volkenbondsraad eenige dagen uitgesteld- Japans antwoord op de Engelsche vloot-voo1- stellen te Londen ontvangen. DuitschRoemeensch handelsaccoord opgezegd. Flandin over zyn strijd tegen de crisis. De kabinetscrisis in België; men verwacht dat Theunis er in zal slagen een nieuw ministerie te vormen. 61 inboorlingen in Zuid-Afrika door den blik sem gedood. Hevige botsing tusschen twee goederentreinen op het station Albi-Madeleine; 15 wagons ver splinterd; machinist en conducteur gewond. De clearingovereenkomsten met Chili, Duitsch land en Turkije treden Dinsdag a.s. voor Ned.- Indië in werking. Het rundvleesch in blik zal in ruimere mate beschikbaar gesteld worden voor de grootere gezinnen. Opheffing van beslag op eenige autobussen, waarmede diensten van Rotterdam en Amster dam werden onderhouden. Conflict by de N.V. Textielfabriek H. van Puyenbroek te Goirle en Tilburg vermeden? De „Uiver" op de thuisreis te Bagdad aange komen. Centrale vergadering te Arnhem van de R. K. Werkliedenvereeniging in het Aartsbisdom. Ernstig verkeersongeluk by Wassenaar; een doode. New-Yorksche beurs: Stemming onregelmatig. We hebben allemaal haast Wie heeft er in onze dagen ter wereld geen haast? Onze maatschappelijke samenstelling is nu eenmaal ov haast gestemd. Maar dat beteekent nog niet: roef-roef! Haast kan, haast moet met koel beleid en kalm overleg samengaan. Wanneer het record vliegtuig de lucht is gaat om zoo snel mogelijk het doel te bereiken dan moet elk schroefje op z'n plaats zit ten, dan moet alles nauwkeurig bere kend en voorbereid zijnWe zien het te dikwijls: waar haast „overhaas- tino" wordt, is het mis. Haast. Het is nu eenmagl zoo in de wereld dat we ons moeten haasten. Doch laten we daarbij wel bedenken den zin van het oude spreekwoord, „haastige spoed, zelden goed". De zin daarvan was. dat men niet onbesuisd ergens op moeten aanvallen: dat we moeten bezinnen en overleggen vóór te doen. Laten we ons dus haastenmaar niet overhaasten, laten we haast met overleg verbinden. Onze Brusselsche correspondent seint ons: De lichtstaking te Brussel werd Zaterdag avond nog met groot succes voortgezet. Intus schen is ook in Gent en Antwerpen een licht staking uitgebroken. Te Gent is de staking schier algemeen, te Antwerpen heeft het initiatief minder byval ondervonden. Grootste verhuurkantoor van onbrand bare smalfilm; pracht collectie normaal films, speciaal voor patronaten en ver- eenlgingen NORMAAL- EN SMAIfILM-APPARAILN zoowel voor kleine ais groote zalen. Ceintuurbaan 195. b. d. v. Woustr., A'dam Telefoon 29214 Lt-j i v \m iiiiiii iii ii ii i liif i Stand op Zondag 1 uur v.m.: 760.5 Vorige stand: 759.7 J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1