l ZONDAG 18 NOVEMBER 1934 CM TE ONTCIJFEREN Letterraadsel BRABANTSCHE BRIEVEN 1 Mieneke hee keuren ouwen Jochems steavig ingehaald ONS PRIJSRAADSEL Oplossing vorig raadsel I 'T IS MAAR 'N VRAAG 1 Prijswinnaars zijn: TEGEN HERCLASSIFICATIE Een adres van de Onderwijs- Centrale Adres van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen HET OVERLIJDEN VAN JIRI HEROLD YVONNE GEORGI Dansavond uitgesteld DE PRIX DE ROME Surinaamsche spoorwegleening Alg. R.K. Kunstenaarsvereeniging WIE IS DIT? Max Orobio de Castro Inspecteur van politie R.K. Universiteit Academische examens Examen Wiskunde L. O. Ze was wat trotscherig De straf van O. L. Heer Stephen Jansen's Vocaal Dames ensemble Examen apothekers-assistent STRAUSS' „ARABELLA" Officieele belangstelling voor de première UIT DE STAATSCOURANT Indische comptabiliteitswet NEDERLANDSCHE DAMBOND Hoofdklasse-competitie ERFDEEL DER VADEREN Verdediging van het christelijk gezin Isaac Israels ■ft Het is de bedoeling, de figuur te „ontcijferen", door op de plaats van elk cijfer een letter te stellen. Aan de hand van de volgende gegevens zal men dan de le J,uur moeten verkrijgen van een tweeregelig versje, dat een groote waarheid inhoudt het aantal letters van eiken regel is precies de helft van het totaal, dus 35. X Het woord „vacantie" klinkt steeds den leermeesters als hun 42 2 3 1 13 14 15 8 7 50 aangenaam in de ooren. II Het zal u allen wel bekend zijn, dat De cember de 57 58 60 63 24 25 19 20 21 51 66 wordt genoemd. III Als binnenlandsche twisten al heviger worden bestaat er groot gevaar voor het uit breken van 18 17 16 5 26 33 35 34 23. IV De spoortrein heeft als 29 41 22 29 30 65 32 6 68 69 36 40 45 tegenwoordig een zware concurrent: het is de 37 67 9 10 64 67 42 V De straatjongen is er steeds op uit, aller lei 48 49 38 43 53 4 57 44 44 36 uit te halen. VI Alle begin is 39 31 62 61 59 27 28, zegt het spreekwoord. VII Het mag een groot voorrecht heeten, als men over heldere vermogens 64 65 42 11 12 46 47 70. VIII Voor vele menschen is tegenwoordig de levenstoestand zeer hachelijk of 56 8 55 54 52 53 56. Als steeds vragen we een volledige oplossing, d.w.z.: men geve hier niet enkel het versje, maar ook de verschillende woorden uit onze acht opgaven. Van links naar rechts: 1 als, 4 stengel, 8 ode, 11 vaart, 12 emmer, 13 esp, 14 edelman, 18 alp, 19 rug, 20 fit, 22 koker, 24 Eva, 26 getal, 29 om, 30 Meern, 32 la, 33 KB.O, 34 na, 35 ijk, 37 log, 38 prijsraad sel, 39 ram, 40 Ds. 41. Aa, 42, Oct., 43 al, 45 abces, 48 do, 49 eenig, 52 air, 53 kaste, 55 pet, 57 pas, 58 aas, 60 veerman, 63 kra, 65 dikte, 66 oneer, 67 Eli 68 landman, 69 ent. iJimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiu Vrijgezel: Is dat je nieuwste sport of Pasgetrouwde: Wat bedoel je met dat „of"? Vrijgezel: Of kan je zoo beter je leed overzien? Van de vele inzendingen, die deze week binnenkwamen, werd de prijs van 2.50 toegekend aan bovenstaand onderschrift, ingezonden door den heer H. J. Willem- sen, Amstelstraat 4, Utrecht. In plaats van deze „Onderschrift"- prijsvraag, waardoor gebleken is, dat der gelijke wedstrijden bij onze lezers zeer in den smaak vallen, schrijven wij thans een nieuwe prijsvraag uit, waarvan men elders op deze pagina de bijzonderheden vindt. Van boven naar beneden: 1 Ave, 2 lasso, 3 sap, 4 steur, 5 Ede, 6 gom, 7 lenig, 8 Oma, 9 delta, 10 Erp, 15 dG, 16 leve rancier, 17 af, 19 rem, 21 tel 22 kokarde, 23 koopman, 24 Ee, 25 ar, 27 talloos, 28 legatie, 30 massa, 31 nijdas, 34 nijd, 36 K.S.A., 44 lip, 46 ba!, 47 er, 48 das, 50 email, 51 gevel, 53 kanon, 54 toren, 56 te, 57 Pa, 58 ade, 59 ski, 61 een, 62 mom, 63 Kee, 64 art. t November-nummertje „mocht er weer wezen" Zoo gaf men te lezen; Het bracht dus weer oplossers bij de vleet, En dat het me speet. Voor een groot getal prachtexemplaren, Dat alle niet bij de gelukkigen waren, Wien t lot een prijsboek nu bracht, Dat spreekt vanzelf maar ik dacht: Men houde den moed er maar in onverwacht Maakt Vrouwe Portuna soms 'n eind aan de (klacht, Die enkele inzenders al eens slaakten, Dat ze schijnbaar bij, haar in 't vergeetboek (raakten.... W. J. C. Boer, Marnixstraat 73 zw., Haarlem. Nico Boon, David Blesstraat 5 hs, A'dam (Z.) J. H. Coert, Schoterveenstraat 39, Haarlem. Mevr. E. DopheideVerlegh, Bib, Hooge-Zwa- luwe. J. Durant, Graaf Lode wijkstraat 122, Arnhem. J. Engelink, Wilhelminastraat 8, Arnhem. E.E.Z.Z. Franciscanessen, Gasthuisstraat, Olden- zaal. Mej. Marie van Fulpen, Gansstraat 36, Utrecht. J. H. de Goede, Schaepmanlaan 41, Zeist. M. Hermans, Keizersgracht 584, A'dam (C.) Mej. Bep Huisman, Admiralengracht, A'dam (W) Mej. Christine Krings, Regentesselaan 166, Den Haag. G. W. de Man, ïïloemveldlaan 6, Overveen (Haarlem) H. B. A. Meekers, Schutstraat 34 bis, Utrecht. A. L. D. Meijer, Burg. de Kievitstr. 73, Diemen. J. J. de Munck, Kraaienplein 20, Amsterdam (N.) C. D. Nooren, Dr. Bosstraat 27, Arnhem. Pensionaat St. Elisabeth, Heijthujjsen (L.) A. F. van Rooij, Nieuw Ravenstraat 9, Utrecht. M. Ruben, Jan van Embdenweg 26, Oosterbeek. C. Rijken, Liefdegesticht, Veldhoven. W. Schafrath, Bakelsche weg 24 c, Helmond. J. Schoenmakers, Markt 96, Beesel. L. Schretlen, Heerenweg 158, Heemstede (post Haarlem). C. van Vliet, Diezestraat 20, Utrecht. Onder de goede oplossers worden elke week 25 prijsboeken verloot, welke door de admi nistratie worden toegezonden. Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruijsdaelstraat 60, Utrecht. De Onderwijs-Centrale (Federatie van: Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap; Vereeni- ging van Hoofden van Scholen; Vereeniging voor M.UJj.O.; Unie van Christelijke Onderwij zers; Vereeniging van Leeraren en Onderwij zers in de Lichamelijke Opvoeding; Vereeni ging tot bevordering van het Nijverheidsonder wijs voor meisjes; Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs) hebben aan den Minister van Staat, voorzitter van den Raad van Ministers, een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt dat de plannen der Regeerisg, om over te gaan tot een herclassificatie der ge meenten, voor een groot deel van het onderwij zerscorps opnieuw een verlaging van salaris zou beteekenen en het onderwijs in gemeenten van de lagere klassen ongetwijfeld zou schaden door de vele mutaties van onderwijzend personeel. Derhalve wordt er bij den Minister-President op aangedrongen, den Raad van Ministers met aandrang te verzoeken niet tot den aangekon- digden maatregel van herclassificatie over te gaan. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft een adres gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het verzoekt de voorgenomen herclassi ficatie niet in te voeren. Het hoofdbestuur grondt zijn verzoek op de overweging: dat de bestaande classificatie reeds op aan vechtbare gronden berust; dat zij die categorieën van ambtenaren in het bijzonder gevoelig treft, die voor het voort gezet onderwijs hunner kinderen op scholen buiten hun standplaats zijn aangewezen; dat verscherping der classificatie naar zijne overtuiging, voor de kinderrijke gezinnen onder hen vooral, de bezwaren van behoorlijk onder richt en passende opvoeding buiten verhouding zal vergrooten; en dat dit aan de ontwikkelings kansen der hier bedoelde gezinnen, de jeugd ten plattelande zoodanig afbreuk zal doen, dat daartegen de financieele voordeelen der her classificatie niet opwegen. De heer Doyer deelt ons mede, van Karei Hoffmann uit Praag nadere bijzonderheden te hebben ontvangen over den tragischen dood van Jiri Herold, artist van „De Bohemers", die in ons land zoo'n grooten naam hadden. Na langen tijd rust te hebben moeten houden ten gevolge van een zware hartaandoening, zou Herold voor het eerst weer optreden met de groote altpartij in Berlioz „Harold in Italië". Op de generale repetitie werd hij hartelijk door het geheele orkest verwelkomd, waarna hij eenige woorden van dank sprak en hoopte dat hij niet teleur zou stellen. Daarna speelde hij op zeer schoone wijze als steeds het eerste ge deelte en antwoordde de op vraag van den dirigent of hij wilde dat er nog iets herhaald zou worden, dat dit niet noodig was; men zou direct met het tweede gedeelte doorgaan. Plotseling viel hij met zijn geliefde viola in de hand neer en stierf in de armen van zijn vrouw. De ballet-avond van Yvonne Georgi met haar ensemble, die oorspronkelijk was vast gesteld op Vrijdag 23 dezer, zal eerst Zaterdag 24 November a.s. in de Bachzaal van het Am- sterdamsch Conservatorium plaats vinden. Voorts vernemen wij, dat Yvonne Georgi de volgende week ook te Haarlem zal optreden. Het schilderstuk „De vlucht naar Egypte" waarmede Jan Hul dit jaar den Prix de Rome behaalde, is op verzoek van de gemeente Maastricht door den directeur der Rijks-acade mie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam voor enkele dagen aan het Stedelijk Museum te Maastricht afgestaan, waar het met de desbe treffende werkteekeningen voor het publiek zal worden tentoongesteld. Deze tentoonstelling wordt op Zondag 18 No vember a.s. door den wethouder van Onderwijs den heer Jules Schaepkens v. Riempst, officieel geopend, waarna de werken nog gedurende drie volgende dagen te bezichtigen zijn. De officieele opening zal op 18 dezer ten 12 ure plaats hebben. Voor Maastricht is dit een waar evenement, zoodat verwacht wordt dat de burgerij het pogen van de gemeente op prijs zal stellen en deze expositie met een druk bezoek zal vereeren. van het Walen-Weeshuis, Vijzelgracht 2 te Amsterdam, waarvan de opbrengst zal worden afgestaan aan de Waalsche Zondagsschool. Voorts werken aan dit concert mede: mej. Bep Ogterop, alt; de heer J. H. Gebhart, cello en mevrouw N. Jansenv. d. Gugten, begeleiding. Op 12 Januari 1935 zal een herhaling van het concert plaats vinden, eveneens in het Walen- Weeshuis. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot nadere verleening van den termijn der op schorting van de betaling van rente en aflos sing ter zake van de Surinaamsche Spoorweg leening wordt het volgende opgemerkt: Aangezien met een afschrijving van de vor dering van het Rijk wegens de spoorweglee ning thans geen enkel Surinaamsch belang di rect gebaat zou zijn en anderzijds de mogelijk heid van een gunstige wending in den toestand van Suriname toch niet geheel uitgesloten mag worden geacht men denke b.v. aan de in den laatsten tijd oplevende belangstelling in de goudindustrie acht de Regeering den tijd nog niet gekomen om zoodanige afschrijving in overweging te nemen. Op de laatste algemeene vergadering van de Algemeene R. K. Kunstenaarsvereeniging is als opvolger van ir. A. Siebers tot voorzitter geko zen de heer Joan Colette, St. Annastraat 22, Nijmegen. ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllC Het Nederlandsch Concertbureau J. Beek or ganiseert een concert voor den te Den Haag ge- vestigden cellist Max Orobio de Castro (den hoogleeraar aan het Amsterdamsch Conservato rium). Als datum is voor dit concert vasfge- steld Vrijdag 30 November. De Castro zal con certeeren in Diligentia te Den Haag. NIJMEGEN. Bij het examen voor inspecteur van politie vanwege de R. K. Vereeniging van Hooger Politiepersoneel zijn van zeven candida- ten geslaagd de heeren M. Heymans te Breda, A. L. M. Verhoeven te Helmond en H. D. C. Ver meulen te Breda. NIJMEGEN. Geslaagd voor doctoraal examen in de Germaansche Taal en Letterkunde (Duitsch) de heer W. P. Smeets te Kerkrade. NIJMEGEN, 17 Nov. Gepromoveerd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer N. C. Stalling te Utrecht, op het proefschrift: „Das Phonologische system der Schwedischen". AMSTERDAM. Candidaatsexamen In de Ned. Letteren „Cum laude'' de heer J. Ph. van Praag LEIDEN. Doctoraal examen Indischrecht, de heer J. G. Ovefbeek. Artsexamen eerste gedeelte de heer A. M. L. de Haas. Bevorderd tot arts de heeren R. F. Westerkamp en J. E. Karamoy. Can- didaats examen Indisch recht de heer J. L. Hamel LEIDEN Geslaagd: cand.-ex. rechten, de heer W. Pluckel. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte, op proefschrift gatiteld: „Coom- hert's Dolinghe van Ulysse". De eerste Neder- landsche Odyssee, de heer Th. Weevers, ge boren te Amersfoort. Geslaagd: cand.-ex. rechten, mevr. J. Mast- hoff—Vermaas en de heer W. F. Th. Eygels- heim. DEN HAAG. Geslaagd de heer H. Winters te Nunspeet. ULVENHOUT, 13 Nov. 1934 Menier, Op school, as meske van 'n jaar of tien, twaalf, was Mien van Dinter 'n eigenaardig tiepke. 'n Bietje teugenstrijdig! Wij jongenS begrepen nie veul van heur Waant ze was trotscherig, vonden wij. En toch ja, hoe zal 'k da zeggen? Toch stond b.v. op Tien muur, op 'n gelind, op 'n staldeur, ge schreven mee 'n gegapt stukske school krijt: „Rosse mieneke is een jongensgek" Wij jongens, wij waren natuurlijk nog veuls te jonk, om te snappen dat 't samenvallen kon. dat n meske trotsch èn toch 'nen „jongensgek" zijn kost. Veuls te jonk ja, waant ik ken wel kearels. groote kearels, die deus teugenstrijdigheid in 't vrouwmensch nooit leeren onderscheiën of onderkennen! Die, om 't kind maar 's bij den sjuusten naam te noemen, 'n z.g. verovering od 'n trotsch frummes, beschouwen as 'n kollesaie victorie, terwijl.... de „victorie" nie aan hum maar aan heur is. Afijn! „Sufferds motten er ok zijn," zee mijn vader altij: ..aanders is er veur de gladdekkers niks te verdienen." Rosse Mieneke dan, heuren bijnaam zegt 't al, had sjuust 'n kleur van haren as d'n Tiest, den Biaauwe. Maar hoe gaat da? D'n Tiest wier „Biaauwe" genoemd, Mieneke „ros&- Mieneke". Bij d'n jor.gen, 't manneke, wordt in zo'nei- soon van dingen gin flut je compassie gebrukt Waarmee ik maar zeggen wil da Mien van Din ter veur den Biaauwe z'n rosse stekels niet cnder dee. Rosse Mieneke was 'n lillijk dingske in d'rer schooltijd. Mager, en da was vroeger 't teugendeel vat: schoonheid, maar toen gaven de architecten de mode nog nie aan. Sinds die da doen, is veul lillijks-van-vroe- ger, verheven tot schoonheid- van-daag! Daar schijnt in huilie oogen gin schooner stuk bééldhouw- werk of bersiersel te bestaan dan.... 'nen baksteen. Maar hoe ben 'k nouw zoo ineens van Mie neke op 'nen baksteen terecht gekomen? Ollee, da doet er weinig toe. Ze was dan mager, lijk ik zee. En gesproeteld Ze had 'n velleke as-as-asof 't onder de vlie- genschetjes zat, zal 'k maar zeggen. Maar Ja. da kost ze nie verhelpen. Wel was 't vrimd, da zo'n lillijk dingske zoo verwaand was. Mieneke is toch jonk getrouwd, veur heuren doen. As ze twintig was, gong ze trouwen mee *nen deurwèèrder van vijf-en-veertig. „Ze dee 't goed," zeeën de ouwere menschen' jnsiar...." Meer zeeën ze nie! Wij jongens, wij lachten onder malkaar Ochja, wij verloren nie veul aan Mtenekes Veural nie, omdat wij allegaar onze keus a. hadden gedaan. Ok, al wilden we 't zelfs veu' ons eigen nog nie weten. 'tjonge vrouwvolk stond er a&nders teugen- over. 'n Bietje, ja, wa zal 'k zeggen: n bietje afgunstig, jaloersig. Zoo zijn de wefkes dikkels. Ze waren 'n bietje jaloersch op Mienekes buis, op Mienekes bruidspakske mee den wit ten sluier, op de gerijen, op, op op alles wat ei aan 'nen trouwdag zoo aan den buitenkaan» vastzit. Mieneke's man mja, ze sprakken er nie van. Hoe is 't? De wefkes weten van malkaar nic -jecuur hoe mooi of hoe lillijk ze zijn en den man, ollee, die z'n.... hm!.schoon- Stephen Jansen's Vocaal Dames-Ensemble zal op Zaterdag 24 November a.s., des avonds te half negen een concert geven in de kapel heid" is altij maar 'n onderwerp van den zoo- veulsten rang. Trui zee mij indertijd vlak in m'n bakkes, da ze den Sjang (ge kent 'ml) veul knapper vona dan mij, waant „d'n Sjang had zo'n kort zwart snorreke" zee Trui! Nou gij, amico! 'kWas efkens gepikeerd, op mijn manier. En 'k flapte er uit „denkte gij, da gij zo'nen Venus zijt?" En ijskoud lachte ze: „oneeë! Gij had mak kelijk wa beters kunnen krijgen, Dré!" „Da's gelogen," riep ik: „kom hier, da 'k oe opvreet!" En zoo, amico, zitten wij al bekaanst virtig jaren mee malkaar opgescheept, en toch.... da's privee! Maar 'k zou weer van m'n chapiter geraken 'k Wou alleen maar hebben gezeed: de wefkens bepalen heuren keus op 'n manier, die wij, kea reis, nooit heelegaar peilen kunnen. In mijn geval zelfs ok nie, as 't oew eigen nog wel betreft....! Maar, alles bij malkaar: Mieneke had ai heur soortgenooten verslagen. In zooverre had gezegevierd heuren trots* En 'k heb altij geleufd. dat hieraar dieën ouwen deurwèèrder zijn „overwinning" te wij ten had! Mieneke zal zoowa-d-'n jaar of tien ge trouwd gewist zijn, as ik bij deurwèèrder Jochems moest zijn, veur 'n affaireke dat op zegel gesteld moest worren, mee allen embra? van dien. 'k Was zeivers ok al wa jaren getrouwd, boer de gèèf veur m'n eigen op vaders hof en Trui spulde-n-er Daas over de kir.ders, die we al hadden, de beesten en de meiden. As ik aan de deur van Jochems kwam en eerst 't huis 's opnam 'twas in den merger, dan zag ik boven, 't gezicht van Mienek» in 'n spionneke. As ik belde, dee ze zeivers open. Ze stond boven aan den trap, en riep, veur ik nog wa gezeed had: „kom boven, Dré, kom boven!" 'k Was 'n bietje in de wèèr; waarom, zou ik nie kunnen zeggen. „Ja. Gèren. Goeienmergen. En mevrouw hm! 'k Zou oewen man motten spreker, v eur zaken. Ja. Is ie thuis?" Onderwijle was ik boven gekomen. En as ik teugenover Mieneke stond, dan sodemearei wa wds ze opgeknapt. Ze, ze, ja, ze was 'u schon wijf geworren! Werendig! Ik zag aan heur bruine oogen, die piekende oogen, die nooit -til stonden, da ze mijn gedachten snapte 'k Za' er mee in 't wèèrgaren. Sodetjuu. 't Was "n LEIDEN. Geslaagd: de heer A. H. Huussen. AMSTERDAM. Geslaagd mevr. E. Eskens— Klinkhamer, Soest. Mej. J. A. Vanhouten, Hen gelo (O.) Geslaagd de dames M. de Lange, Soestdijk; lp. A. Krijt, Amsterdam. parmantig, deftig en knap frummes geworren. da lillijke „rosse Mieneke d'n jongensgek As me zoo efkens teugenover malkaren ge staan hadden, ik 'n bietje in verwondering zij met wa blij en trots, dan gaf ze me n haand. Maar ja was ik nou zoo achterdochtig? Zag ik ieveraans iets in, da nie goed was? Zóó had ik nooit 'n haand gehad van "n vrouwspersoon. As 'n veugeltje onder moeders vleugels, zoo „kroelde" heur haand zacht, drin gend en langzaam in de mijne. „Hoe ga-g-et mee jou, Dré?" (Hoe kom ik van da-d-handje-af, docht ik). „Goed, goed. Jaja, thuis ok alles goed, eh - mevr...." „Niks! Mien, horre!" Ze kneep m'n haanc, vaster. 'k Móest. JMien," zee ik en *k nam eindelijk mijnen klavier terug. „Kom binnen! Hij hee bezoek. Hij hee alti) bezoek." Toen lachte ze. In d'r oogen stond, „ge begrept me!" Maar ik, ik begreep niks. Zoo dee ik ten minste. „Kommeke koffie, Dré?" „Duurt 't lang?" 'k Wees met m'n oogen naar de kamer, waar Jochems bezoek had. „Weet ik veul?" zee Mien onverschillig. Ze belde 't dienstbodeke. Kommandeerde: „koffiezetten." 't Dienstbodeke flusterde: „ja, mevrouw." Gebeurd was er niks. Toch laakte-n-iK Mie reke nouw! „Gaat hier zitten, Dré, in dat hoekske." Ik verdween in 'nen stoel, die zoo diep wa*. da 'k er haast in verzoop. „Dan gaan ik hier zitten," zee Mien: „das gezellig." Met 'nen krachtige draai sleurde ze 'nen aanderen stoel dicht bij me, bukte daarbij en.... Neeë, zoo liep Trui nooit gekleed. Ze zat nog zekers 'nen meter van me af en toch toch had ik 't gevoel of ze veul, veui oichterbije was. „Hebben juilie gin kinders. Mien?" „Een," zee ze. „Hij zou en hij moest kinderen hebben, 't Is er bij een gebleven." Ze knipte n ->gske. „Da's wellekes." „Is T op school?" .Kostschool.', Welken bekenden Nederlander heeft de caricaturist hierboven in beeld gebracht en waardoor werd hij be- kend? Dit is de vraag, die wij in onze nieuwe prijsvraag aan onze lezers E voorleggen. Aan den lezer, die ons in ten hoog- ste vijftig woorden, naar het oordeel I E van onze redactie, de pakkendste ka- rakteristiek geeft van den hierboven E afgebeelden landgenoot zal een prijs E van f 2.50 worden toegekend. E Inzendingen tot Woensdagavond a.s. E aan ons redactiebureau onder het motto 5 E „Karakteristiek". E HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiriiiiiiiiiiiiiiijiimiiiiiiiiiiiË Naar wij vernemen, zullen de feestvoorstel- lingen van „Arabella" onder persoonlijke lei ding van Richard Strauss op Donderdag 29 November en Zaterdag 1 December a.s. in den Stadssehouwbourg door een aantal autoriteiten en officiëele gasten worden bijgewoond. Hier onder bevinden zich de Minister van Kunsten en Wetenschappen, van Buitenlandsche Zaken en van Financiën, de Gezanten van Duitsch- land en Oostenrijk, de heer Jacques Bouché, directeur der Groote Opera te Parijs en ver schillende vertegenwoordigers der buitenland sche pers. Bij K. B. is aan den reserve-majoor, jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, van het 19e regiment infanterie, vergunning verleend tot het dragen van het Kruis van Verdiensten Ille klasse van Hongarije. Bij K. B. is aan mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk, oud-buitengewoon gezont en gevol machtigd minister, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie, be last met het onderzoek naar de bekwaamheid en de geschikheid voor den diplomatieken dienst. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Brussel, is bij hetzelfde K. B. benoemd tot lid van genoemde com missie. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau I. van der Loo, oud voor zitter van den Haagschen Christelijken Bestu renbond, te 's-Gravenhage. Bij K. B. is benoemd tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht de dienstplichtig vaandrig van de le compag nie hospitaal-soldaten, C. J. Roos, arts. „Bij ons sta-g-et vierde schipke op stapel „Zoozoo, dan hedde gij 'n goei wijt, Dré." spotte ze. „Zijde gij nie goed veur Jochems?" Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Indische Comptabiliteitswet. Blijkens de toelichting beoogen de wijzigin gen: 1. een verandering van de regeli::; nopens de verjaring van rechtsvorderingen terzake van geldschulden; 2. een verkorting van den ter mijn van afsluiting van den begrootingsdiènst Wat het laatste punt befrreft is het riians mogelijk geacht den termijn van afsluiting met zes maanden te vervroegen. „Hij hee gin klagen, dunkt me. Vijf en twin tig jaren verschil! Is 't nog nie genogt?" Amico, alles daanste veur m'n oogen. En sodemearei, dieën stoel. As ik daar alvast maa: uit was. Maar 'k móest nog aan den koffie As da ding in die keuken nou maar opschoot Vergimmen! As ik eindelijk bij Jochems op 't kantoor kwam, dan was ik inwendig beschaamd Be schaamd over iets, wa 'k nie uitmekaar kon zetten. Daar was toch niks gebeurd! En toch! Toch voelde-n-ik m'n eigen onplazieng teu genover dieën ouwen mensch, achter dieën grooten lesjenèèr. 't Was of ik stiekum in z'n zakken had geloerd, 'k Wist te veul van deuzen wildvreemdenmensch; dèt was 't. Ik kende z n groote verdriet, dat ie me misschien veur gin geld van de weareld zou hebben toevertrouwd 'k Voelde me oneerlijk in zijn oogen, die mat blonken achter de spiegelende brilleglazen. 'n Groot, prachtig portret van z'n kindeke stond op zijnen bureau, naast den inktpot. Op de schouw stond 't kindeke weer, gezeten op Jochem's knie. Aan Jochems zijnen horlogeketting 'n medail lon met 't kindeke. Z'n dasspeld was 'n melk tand van 't kindeke, gevat in gouwen montuui „Da's zekers oew dochterke, menier Jo chems'" zee ik. Hij knikte lachend. „Schoone meid horre!" „En of!"— zee-t-ie. „Maar je mot ze nóu zien! Dit is alweer 'n half jaar gele jen. Ken zoo ziet ze 'r nouw uit." Toen pakte-n-ie naa' zijnen binnenzak. 'Nen portefeuille mee we twintig portretjes van z'n kindeke. Hij lachte n bietje verlegen. „Ja, ik fotografeer ze' vers," excuseerde-n-ie z'n eigen Kek, ditte neb ik verlejen week van d'r gemokt op de kostschool. Zoo is ze nouw! Wa-d-'n meid ee?' Zoo zaten we al 'n haalf urke te praten me' wel vijf-en-twintig portretjes op den bureau as Mien binnenkwam. „Zoo hebben julie niks aanders te doen dan portretjes te bekijken?" Jochems scherlot de kartonnekes vlug, maar veurzichtig Qij mal taar en borg ze weer weg. „Koffie?' vroeg „Graag, vrouw. Maar nie zoo sterk, aste blieft." „Ge neem 't maar. lijk 't valt." zee Mien ,Ge zijt as ouwen vrijgezel te veui verwend: ..Zeg, Dré.. zee Mieneke toen teugen mii ik wou oe eigeniiik ere vraagt) hebben on' elke. lag laanks te komen mee oewen groenten- wagel." Uit verschillende wedstrijden zijn de afge broken partijen door de arbitrage-commissie als volgt beslist: WormerRK.D. G. BeetsW. Sijmons 20; J. DemmendalB. den Hollander 11; H. C. BuschB. Overwater 11; C. v. HattumA. Man 20; J. BakkerJ. Overwater 1—1; eind uitslag 137 voor Wormer. IJmuidenD.S.T.C.B. DukelM. Stahlberg 11; P. LeijteD. Klokker 11; C. SuijkH. G. Auë 2—0; J. Kramer—B. J. Verbruggen 20; F. Ba.straJ. v. d. Zanden 20; H. Schaap— Ch. Bagnay 1—1; einduitslag 14—6 voor IJ muiden. Gezellig samenzijn B.Haarlemsche damclub: G. SmitJ. Poppen 2—0; A. Stenekes—Aebe de Jong 11; F. FrankenhuizenH. Greeuw 11; J. Rendering—Jog-Fabel 2—0; einduitslag 12—8 voor Gezellig Samenzijn B. Gezellig Samenzijn A.Zaandam: A. M. ter Wal—P. Beunder 11; einduitslag 146 voor G. S. De afdeeling 's Gravenhage van de Ned. R.K. Bond van Groote Gezinnen heeft op Vrijdag 23 dezer een groote vergadering bijeengeroepen in het Gebouw voor K. en W. als manifest ter verdediging van het Christelijk Gezin. Als sprekers zullen optreden dr. Huddleton Slater over „Het Huwelijk in gevaar" en dr. Jos. P. Chr. de Boer, rector R.K. Lyceum voor Meisjes, over „Het Erfdeel der Vaderen." De tentoonstelling van schilderijen door Isaac Israëls in den kunsthandel Huinck Scherjon, Heerengracht 469 te Amsterdam, is wegens de groote belangstelling verlengd tot 24 Nov. a.s. MINACHTING BI] DE „CRITIEK", Aanstellerij! Hij doet, alsof t gewéldig moeilijk is! (Life, New-York). Weer priemden die bruine oogskes in m'n zielement. da 'k er afijn! „Kan," zee ik. En onwilekeurig vlogen m'n oogen naar Jo chems, net of ik weer wa gedaan had, ten na- óeele van hum. „Welja, da's leuk," zee Jochems. ,'nen ouwen sehoolvrind van m'n vrouw as leverancier das aardig! En eh volgende week, Dré. dan is ons Nelleke thuis mee vacaantie dan kunde ze zei vers zien!" „Da doe 'k," zee ik. „Ja, Mien, ik koom In *t vervolg laanks, horre!" Jochems kreeg gin koffie. Ok nie na 'n haalf uur, toen we klaar waren, mee de zaken. Virtien dagen later zee Mien: ,,'t gaat nie goed mee Jochems, Dré. 'k Denk dat ie dood gaat." 'k Schrok. „Hij lopt al naar de zestig" zee ze, of se bedoelde: hij hee zijnen tijd g'ad. „Hoe oud is ie dan persies?" „Volgende maand wordt ie vijfenvijftig." Ik begreep.... Vandaag, amico, is Rosse Mieneke de vijftig wijd gepasseerd. Jochems is in de tachtig. Onzenlievenheer straft soms op 'n eigenaar dige manier! Mieneke hee heuren ouwen Jochems steuvig ingehaald. Mieneke zit in heuren stoel Ze hee "nen attaque gehad, 'n broerte Idioot zit ze veur de ramen. Dezelfde ramen, waar ze jarenlank 'roonde met 'n gepoeierd gezicht en 'n sigretje in heur vingers. Jochems doet eiken dag z'n waandelingske. Gaat ie naar z'n Nelleke da getrouwó is me* nen advocaat. Jochems trots! 't Trotsche Mieneke Ochèrm. 'k Heb mee heur te doen. Trui zee: „net goed." Die wefkes....! Aarig goedje, 'k Zal er oe nog 'n paar be- ehrijven. Maar „Moeke" van vlejen week en osse Mien van vandaag, 't is wel veul ver schil. 'k Schei er maar af, nog peinzend aan Mien- kes witten bruidssluier, waarmee 't heele durp i ooeen uitstak.... Jah! Veul groeten van Trui en as altij gin horke ninder van oewen toet 9 voe DRÊ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 8