Kardinaal Pietro Gasparri overleden Het nieuws van heden De kabinetscrisis in België Byrd's expeditie in de Zuidpool De oorlog in den Chaco DE BAROMETER ZWAAR VERBIES VOOR DE KERK VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN.- voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19053 litüf Somalilad (Oost-Afrika) Hij doet belangrijke ondekkingen Theunis Paraguay meldt groote over winning DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Uiver te Athene De kerkstrijd in Duitsch- land Staatssecretaris Kard. Pietro Gasparri en Mussolini onderteekenen het verdrag van Lateranen, dat de verzoening tot stand bracht tusschen Vaticaan en Quirinaal. Zijn ontzaglijk werk als staats secretaris werd bekroond door het sluiten der Lateraansche verdragen Stabiliteit van den franc gehandhaafd De eenvoudige dorps jongen Kard. Gasparri f Theunis confereert nog steeds met de politicihet staat thans vast, dat hij zal slagen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii| Miniummini NIEUWE HAARLE Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek COURANT v s; om drukproeven te verbeteren, of eiken Maan dag steeds het land inreed om een van zijn fa milieleden te bezoeken, die daar een hoeve heeft. Het is bekend, dat kardinaal Gasparri met heel zijn hart aan zijn geboortedorp hing, het bergdorp Ussita, dat eerst door zijn toedoen ge meente geworden is. Wie indertijd de film van de onderteekening van de Lateraansche verdragen gezien heeft, her innert zich misschien het korte, maar ernstige gesprek, dat na die onderteekening tusschen Mussolini en Kardinaal Gasparri plaats greep. Het is geen klankfilm en de toeschouwer, het energieke gebaar van den kardinaal ziende, vraagt zich te vergeefs af welke netelige kwestie daar nog plotseling mag zijn gerezen. Het schijnt echter, dat de staatssecretaris deze gelegenheid benutte om er zijn duce op te wijzen, dat Ussita onmogelijk nog langer onder de gemeente Visso blijven kon. Van zijn jeugd af en ook in zijn Parijsche jaren had kardinaal Gasparri nooit zijn twee maal jaarlijksche bezoek aan Ussita verzuimd. In dit dorpje was hij naar zijn eigen woord „een koning, paus en Mussolini tegelijk". De dorpelingen vereerden hun kardinaal met groote aanhankelijkheid. Hij was voor hen „de kardinaal" en de an dere kardinaal Gasparri bleef dan ook eenvou dig Don Enrico. Nu zal hij op het dorpskerkhof rusten in de grafkapel, die hij voor zich zelf liet bouwen. Het grafschrift, waarin alleen de datum van overlijden tot nu toe nog ontbrak luidt als volgt: ,,In deze kapel rust kardinaal Pietro Gas parri, geboren den vijfden Mei 1852, gestor ven Bidt voor hem." „Wie is gelijk den Heer onzen God, Die in den hooge woont en neerziet op het nederige in den hemel en op aarde. De hulpeloozen ver heft Hij van de aarde en den arme richt Hij op uit het slijk, om hem te plaatsen naast de vorsten, de vorsten van Zijn volk." (Psalm 12) De dorpsjongen, die een groot kerkvorst werd, koos voor zich zelf dit grafschrift voi Bijbelsche grootheid. Onze Romeinsche correspondent seint ons nader: Zondag werd Kardinaal Gasparri den bijzon deren zegen van den Paus overgebracht. In het stervensuur was de Kardinaal omringd door zijn biechtvader, den Passionist pater Modestus, zijn secretaris, zijn neef, Kardinaal Enrico Gasparri en eenige familieleden. De eerste mededeeling van het overlijden werd aan den H. Vader gedaan, terwijl ook Mus solini terstond er van in kennis werd gesteld. Zaterdagavond tegen middernacht kwam Mgr. Ottaviani, substituut der Staatssecretarie, ver gezeld van twee rechters, het studeervertrek van den Overledene verzegelen. Als oud-staats secretaris voorzitter van de Oostersche codefi- catie en lid van de commissie voor het beheer der bezittingen van den H. Stoel, was de over ledene in het bezit van vele documenten, waar van de H. Stoel het geheim reserveert. Nog in den nacht is een menigte van belang stellenden, kardinalen, prelaten en Italiaan- sche autoriteiten toegestroomd om de rouw registers te teekenen. Honderden auto's vulden de gansche omgeving van de villa van den Kardinaal. Den geheelen ochtend werd in de sterfkamer H.H. Missen opgedragen en hedenochtend stroomde een onafgebroken rij van bezoekers toe, waaronder de hoogste autoriteiten van Kerk en Staat. De Kardinaal ligt in het purper, met de eere- teekenen van zijn rang, opgebaard. De uitvaart van Kardinaal Gasparri zal waarschijnlijk Don derdag in de Ignatiuskerk gehouden worden. Koning Victor Emmanuel van Italië (links), die zich momenteel op een inspectie reis door de Italiaansche Kolonieën in Afrika bevindt, bij zijn aankomst in zijde. Maandagmorgen zal ik een onderhoud hebben met den heer Plisnier, hoofd van den begrootingsdienst. Ik wil een duidelijk programma opbouwen en het dan uitvoeren ook. Tot dusver bekwam ik veel aanmoedigingen en een gunstig onthaal, zoodat ik niet erg kan twijfelen aan den goeden uitslag van mijn po gingen. Maar er staat thans nog niets vast. Vaste beloften zijn vooralsnog aan niemand ge daan. Ik heb wel een samenstelling in mijn hoofd maar niets zal definitief zijn vooraleer het pro gramma zal vastgesteld zijn. Misschien zal ik vandaag een nieuwen stap vooruit doen en het is niet mogelijk, dat ik he denavond de voornaamste betrokkenen bijeen roep om een beslissende bespreking te hebben. Dan zal ik misschien Maandagmorgen voorstel len kunnen doen aan den koning. Nog een laatste woord, besloot de heer Theu nis: ik verklaar uitdrukkelijk dat van het eerste oogenblik af dat de koning op mij een beroep deed om een kabinet te formeeren, het vast stond dat de grondslag van de politiek, die ik zou voeren, de stabiliteit van den frank zou wezen. Alle personen, die ik raadpleegde, ver klaarden het daarop met mij eens te zijn. LITTLE AMERICA, 19 Nov. (Reuter). Na een maand te hebben gewacht, tot het weer ophelderde, hebben admiraal Byrd, de leider van de Amerikaansche Zuidpool-expeditie en vier andere leden va» de expeditie Donderdag j.l. een vliegtocht gemaakt in de richting van de Pool. Daarna keerden zij weer naar het punt van uitgang terug. Dit is de eerste onderzoekingsvlucht van de zen zomer en de geografische ontdekkingen moeten buitengewoon belangrijk zijn. Byrd heeft namelijk tijdens deze vlucht de zekerheid gekregen dat het Zuidpoolgebied door een trans-continentalen stroom wordt door sneden. Thans is deze zeestraat dichtgevroren. Zij ligt tusschen Queen Maud en Mary Byrd- land. De vliegtocht van Byrd duurde zeven uur en een gebied van 50.000 vierkante mijl is onder zocht. ASUNCION, 19 Nov. Medegedeeld wordt, dat, twee verpletterende overwinningen, die Za terdag door de Paraguaysche troepen werden bevochten, n.l. bij Ballivian en Guachalla in den Chaco, voor Paraguay den weg hebben gebaand voor een opmarsch langs de rivier Pilcomayo naar de stad Villa Montes, de voornaamste voorzieningsbasis van Bolivia. Verzekerd wordt, dat de Boliviaansche neder laag volledig is geweest, nadat de Paraguaysche troepen een fel offensief hadden geopend. Een deel der vijandelijke troepen heeft de wijk ge nomen naar Argentijnsch grondgebied, terwijl duizenden andere vluchtelingen tevergeefs trachtten een 'eilig heenkomen te vinden in de wilde jungles. De Paraguaysche commandant, generaal Esti- garribia, maakte gebruik van de verwarring van den vijand, rukte in Noordelijke richting op er. slaagde er in door een snellen aanval op de sterkte van Pilcomayo den Boliviaanschen rech tervleugel te vernietigen. De Volkenbonds-commissie tot beslechting van de geschillen tusschen Paraguay en Bolivia ten aanzien van den Gran Chaco, heeft een rapport gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat alle pogingen om vrede te sluiten tot nu toe zijn mislukt. De Volkenbondsvergadering moet thans een oplossing voorstellen. Er moet een veiligheids-zóne worden gescha pen van minstens 100 K.M. breed, waarvan de grenzen door een controle-commissie moeten worden vastgesteld KARDINAAL PIETRO GASPARRI OVER LEDEN. Incident in Abessinië; aanval op het Italiaansch consulaat. Paraguay meldt groote overwinning in den Chaco. Amerikaansche crediet van 25 millioen dollar aan België. Byrd doet belangrijke ontdekkingen in de Zuid pool. De kabinetscrisis in België; Het is thans zoo goed als zeker, dat Theunis zal slagen. Tegen den mijnwerker, die na de kermis te Kerkrade een vrouw doodschoot, is in hooger beroep eveneens vijf jaar geëischt. De „Uiver" op de thuisreis te Athene geland. O Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de „Uiver" op den terugtocht naar Nederland Zon dag te Angora is aangekomen. Bij hun aankomst op het vliegveld werd de bemanning welkom geheeten door de ministers van Defensie, Economische Zaken en Arbeid, dc leden van den generalen staf. de Nederland- sche legatie, de sportfederatie de luchtvaart liga, de vertegenwoordigers van de groote pers en een enorme menigte. Minister-president Ismet Pasja, de minister van Defensie en de minister van Financiën wenschten de vliegers geluk en maakten met de „Uiver" een tochtje boven de stad. Onder zeer groote belangstelling, ook van den kant van Grieksche vliegers, is de Uiver heden te Athene geland. Op het vliegveld was een groote menschen- menigte aanwezig, onder welke leden van de Nederlandsche kolonie, de Nederlandsche zaak gelastigde en vertegenwoordigers van Tsaldaris en van den Griekschen Minister van de Lucht vaart. Den vliegers zal hedenavond een feestmaal tijd worden aangeboden. BERLIJN, 19 Nov. (V.D.) Rijksbisschop Lud- wig Muller verklaarde gisteren, -dat het zijn bedoeling was in functie te blijven als noofd van de Duftsch-Evangelische Rijxskerk, tót dat de kerk in werkelijkheid een eenheid zou zijn geworden. v Stand op Maandag 1 uur n.m.: 768.8 Vorige stand: 768.7 Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 18 November: Uit een verklaring, die de kabinetsformateur, de heer Theunis, Zondag aflegde blijkt, dat hij thans de zekerheid heeft verworven te zullen slagen, maar dat in de voorloopige namenlijst nog wel eenige veranderingen zullen worden aangebracht. De kijk, dien de heer Theunis heeft op den financieelen en economischen toe stand van het land, blijkt intusschen vrij pes simistisch te zijn. Gezien den ernst van de om standigheden moest ik me eeyst op de hoogte stellen van dezen toestand, zeide hij ons. „Ik heb het minder gemakkelijk dan een mi nister, die deel zou hebben uitgemaakt van de afgetreden regeering, voornamelijk daar ik nu reeds negen jaar feitelijk buiten de politiek sta. Alvorens van wal te steken wil ik een vast pro gramma hebben en ik heb me onmiddellijk aan het werk gezet om er een op te stellen. De fi- nancieele, fiscale en economische vraagstukken beheerschen thans den toestand en de meeste aandacht van de nieuwe regeering zal naar die vraagstukken uitgaan. Om me op de hoogte te stellen van den weg, die moet ingeslagen wor den, moet ik confereeren met menschen, die den toestand kennen, n.l. met de ministers van de afgetreden regeering. Vandaag zal ik overleg plegen met graaf de Lichtervelde, alsmede met leden van de rechter- Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 19 November: Z. Em. Kardinaal Pietro Gasparri is Zondagavond te 10.25 uur over leden. Het ijzeren gestel van den grijsaard, die altijd een stoere kracht en een getaande gelaatskleur van den berg bewoner bewaard had, is tenslotte bezweken onder de jaren aan een onverwachten aanval van dezen verraderlijken Romeinschen herfst, welks brandende luwte door kille vlagen wordt doorschoten. Vijf dagen geleden stond Kardinaal Gasparri als spreker voor het Inter nationaal Rechtscongres. Het was geen eigenlijke rede, die Hij hield, maar een soort van vertrouwelijke conferentie. De hoorders drongen om Hem heen om Zijn verhaal te volgen, dat zijn auditorium graag met applaus, hijzelf even dikwijls met een lach on derbrak. Hij vertelde immers van zijn levenswerk: de samenstelling van het Kerkelijk wetboek, dat alleen kon ontstaan, omdat Gasparri er zijn kracht aan gaf. Hi) vertelde er ongekende bijzonderheden van, zooals zijn gesprek met Pius X terstond na diens pauskeuze, en zijn eerste ervaringen, zijn plannen en zijn methode. Hij vertelde, hoe hij vermoeid van het werk de rust van een klooster zoo weldadig vond, dat de gedachte in hem opkwam, die hij voor een ingeving Gods hield, Jezuïet te worden en de generaal der Jezuïeten hem terugzond naar zijn wetboek. Nu, na vijf dagen, schijnt het bijna alsof de oude kardinaal met dat glimlachende overzicht van zijn leven een afscheid heeft bedoeld Het overzicht was, zoo beschouwd, zeer on volledig, want wanneer kardinaal Gasparri de codificatie zijn levenswerk wilde noemen, wat moet men dan zeggen van de verzoening van Italië met den Heiligen Stoel, waarin hij zulk een machtig aandeel heeft gehad? En wat van zijn werken als staatssecretaris Van 1914 tot 1929? Vijftien bewogen jaren, waarin de vredes politiek van Benedictus haar edelen weg ging en de politiek van Pius XI haar lijnen vast legde. In dit leven, zou men kunnen zeggen, is meer dan één levenswerk gewrocht. Met kardinaal Gasparri is wel de meest markante figuur uit het kardinaalscollege heen gegaan. In het kerkelijk bestuur, waarin hij de gan sche carrière der staatssecretarie had doorloo- pen, in de internationale rechtswereld, in den werkkring, waarin hij aan de meeste congrega ties de waardevolle bijdrage van zijn werk gaf, I&aar ook in de Italiaansche Academie, waar- van hij een gevierd lid was en in de gansche Italiaansche samenleving was deze zoon van een nietig bergdorpje, die als drager van de Annunziata Orde den koning zijn „neef" kon noemen, een interessante, vertrouwde en geëer biedigde figuur. De stoerheid van zijn karakter was spreek woordelijk. Maar die stoere kracht ging samen met zoo veel goedhartigheid, dat ook de eenvoudigste mensch hem steeds hulpvaardig vond. Heel dikwijls ging hij in de nabijheid van zijn woning langs de stadzijde van den Janiculus wandelen. Zijn auto bracht hem eiken namiddag om hoog, waarna hij, vaak in gezelschap van een anderen kardinaal, een tachtigjarige zooals a(j, te voet naar beneden wandelde, waar zijn auto weer wachtte. Dit was het laatste wat er overgebleven was van de steile bergpaden, waarlangs hij als jon gen was geklauterd. Steunende op een wandelstok en gedoken in een zware winterjas en om den hals een on waarschijnlijk dikke gestreepte wollen sjaal, waaruit van het gebruinde gezicht alleen de sterke neus en de schrandere oogen te zien waren. Zoo wandelde daar de vertegenwoordiger van een heele wereld van twintig jaren kerkgeschie denis en het canonieke recht in persoon! De voorbijgangers langs deze stille straten bleven staan en staarden hem na. „Daar gaat Gasparri!" Er ging van de krachtig stappende, minzaam groetende gestalte een groote bekoring uit, die voortkwam uit zijn ruige kracht en oprechte menschlijkheid bij een weergaloos helderen geest. Rome is armer nu hij er niet meer is! Kardinaal Gasparri werd den 5den Mei 1852 te Ussita in Umbrië geboren. Na zijn studie te hebben verricht in het seminarie te Neji, en later in het Pauselijk Romeinsch seminarie, waar hij doctoreerde in de wijsbegeerte, in de godgeleerdheid en het kerkelijk recht, werd hij secretaris van kardinaal Martell, en deze was het die hem aanbeval aan het Institut Catho- lique te Parijs, waar prof. Gasparri ongeveer twintig jaren kerkelijk recht gedoceerd heeft. Hij placht er zijn lessen van te voren zorg vuldig neer te schrijven. Uit deze geschriften groeiden zijn belangrijke rechtskundige werken. Als het aan prof. Gasparri gelegen had, zou hij waarschijnlijk zijn juridischen leerstoel nooit hebben verlaten. Een eerste uitnoodiging van kardinaal Ram- polla, die hem voor een nuntiatuur wilde be stemmen, wist de Parijsche hoogleeraar te ont wijken. Spoedig daarop werd hij naar Rome ontbo den. De paus wenschte hem te zien. Kardinaal Gasparri heeft zelf wel eens het verloop van dat onderhoud met Leo XIII ge schilderd. Toen hij het studeervertrek van den Paus binnentrad en op de voorgeschreven wijze neerknielde, scheen de Paus hem niet te VERWACHTING: Meest zwakke wine uit Westelijke richtingen, nevelig tol half bewolkt, weinig of geen neer- slag, waarschijnlijk iets kouder. Hoogste stand: 774.2 te Scilly. Laagste stand: 732.9 te Isafjord. Êi Zon op 7.29, onder 4.01. Licht op 4.31. Maan op n.m. 2.39, onder v.m. 5.30. 21 November Volle Maan merken en ging rustig voort met lezen zon der op zijn bezoeker acht te slaan. Eerst teen dit pijnlijk moment enkele mi nuten had geduurd, wendde de Paus zich tot professor Gasparri en vroeg zonder meer: „Zijt gij bereid te gehoorzamen?" Wat kon de geknielde professor anders doen dan ,„ja" zeggen? Hij werd tot nuntius in Peru benoemd en zijn beschermer kardinaal Richard toen Aarts bisschop van Parijs, wijdde hem tot bisschop. Twee jaar later werd Monseigneur Gas parri echter naar Rome teruggeroepen en tot secretaris van de Congregatie voor buienge wone kerkelijke aangelegenheden benoemd. Een ambt van groot politieke beteekenis, dat nauw met het staatssecretariaat is verbonden. Intusschen volgde Pius X Leo XIII op. Toen de Paus besloot tot de codificatie van het kerkelijk recht over te gaan erkende hij, dat niemand dan Gasparri in staat was de leiding van di ntzaglijk werk op zich te nemen. Zoo werd Mgr. Gasparri secretaris van de Commissie voor de codificatie en organiseerde dat omvangrijke en moeizame werk, waaraan niet minder dan vijfhonderd rechtsgeleerden uit alle landen medewerkten en dat meer dan tien jaren ingespannen arbeid vroeg. Vermeldenswaard is, dat een van de naaste medewerkers van Gasparri niemand anders was dan de tegenwoordige staatssecretaris, kardinaal Pacelli Pietro Gasparri bleef het groote werk der co dificatie leiden ook toen hij in het Kerstconsis torie van 1907 door Pius X tot het purper werd verheven. Een toen in 1914 de, door Benedictus XV tot staatssecretaris benoemde kardinaal Ferrato stierf voor hij zijn intrek in het Vaticaan had genomen, werd kardinaal Gasparri tot zijn op volger benoemd. Het is overbodig zijn werk in deze hooge functie te memoreeren. De gewichtige daden van het Vaticaan gedurende en na den oorlog, de diploma tieke betrekkingen met een groeiend aan tal Staten, de belangrijke concordaten van deze periode, waren voor een groot deel zijn werk. En tenslotte is het de oplossing van de Ro meinsche kwestie, de door den vaderland- lievenden Italiaan vurig verlangde verzoening tusschen het Vaticaan en Italië, die dit werk mocht bekronen. Toen het nieuwe tijdperk door de Late raansche verdragen werd ingeluid, geleek het opportuun, dat een nieuwe persoonlijkheid aan het hoofd der staatstaak zou komen. Kardinaal Gasparri verliet het ambt van staatssecretaris niet echter om te gaan ruston. Van zijn latere werkzaamheden moge het voldoende zijn het voorzitterschap van de commissie voor de codificatie van het Oos tersche recht te vermelden. Kardinaal Gasparri was bekend als een stoe- ren werker. Hij leefde met een soberheid, die herinnerde aan het karige bergland, dat zijn Heimat was. Kardinaal Gasparri had iets van den woesten eenvoud bewaard, hetzij hij 's avonds om tien uur met zijn huisgenooten den rozenkrans bad, of zelf in de Vaticaansche drukkerij verscheen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1