Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Kerstpostvlucht naar onze West I Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen KLOEKE ONDERNEMING MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 AM5TERD- CASA BIANCA, PORTO PRAI. PARAMARIBO De mee te nemen post moet de kosten van de ,£nip"-reis goed maken Passagiersdienst op Curasao De route Extra-uitrusting Hulp bij de navigatie Na het „Uiver"-succes „WONDEREN DER NATUUR" Een verrassende film HANDEL IN CONSUMPTIE- MELK Vergunning van den Keurings dienst noodig SuinminmimnimimnnnniunuiiiiiiiiHniiiiiinmininin niiiiuniiuiiiinininiiiiimnnminiiiiiiiiiiniimiii DE NIEUWE CLEARINGWET Verandering K. L. M.-dienst liniiiiniimiiinniiinnnnmniiiiiminiinnmiiinnmiiiininnnininmniiiinimnimnmfn iiimilllltlllimmuiiuiiiiimmiiiiiiimiiuniiiiiimmmmiiiiiiiitiiiiuiuiuiumiiiiiiiiiiuuiiiniiiuiuiiuj „SNIP" Het nieuwe sportfondsenbad te Schiedam is Zaterdag door den burgemeester officieel geopend ,w' V In de ruime conferentiezaal van de K.L.M. In haar hoofdkantoor aan den Hofweg te 's Gra- venhage, heeft dezer dagen de heer Plesman in een onderhoud met eenige persvertegenwoor digers, de nadere plannen uiteengezet, die ge vormd werden voor een Kerstpostvlucht naar onze West. Het 300-jarig jubileum van het Nederlandsch gezag op Curasao was feitelijk de aanleiding voor deze plannen, die aanvankelijk vertraagd werden door gebrek aan beschikbaar materiaal, doch thans toch nog binnen het jubileumjaar hun uitvoering tegemoet gaan. Reeds in den winter van 1930/31 was door een commissie,bestaande uit de heeren De Vries, chef der afdeeling Buitenland van de K.L.M. en Dellaert, havenmeester van Schip hol, een studiereis naar West-Indië gemaakt, welke gefinancierd werd door het Comité Vliegtocht NederlandXndië. Zij had tot taak den gouverneurs van Curacao en Suriname ad vies uit te brengen omtrent de plannen der buitenlandsChe maatschappijen en te onder zoeken, welke kansen een Nederlandsch lucht verkeer in West-Indië zou bezitten. De com missie bracht een uitvoerig rapport Uit, waar van de K.L.M. bij de voorbereiding van deze jubileumvlucht en voor haar verdere plannen in West-Indië een intensief gebruik heeft ge maakt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, den 12.200 K.M. langen weg Amsterdam-Casablanca Dakar-Natal-Paramaribo-Curacao te volgen, met het Oceaan-traject Dakar-Natal van 3038 K.M. De Oceaan is hier op zijn smalst en de beide luchtvaartmaatschappijen, welke geregelde diensten op Zuid-Amerika onderhouden, Air France en Deutsche Lufthansa, hebben even eens dezen weg over zee gekozen. Doch later was er aanleiding om dit plan te wijzigen. De Air France richtte namelijk vliegvelden in op enkele der Kaap Verdische Eilanden: op Santiago (nabij Porto Praia) en Majo. De Arc-en-Ciel, bestuurd door Jean Mermoz, heeft op zijn vluchten naar Zuid- Amerika geregeld tusschenlandingen op deze terreinen gemaakt. Dit heeft de K.L.M. ertoe gebracht, een nieuwe, kortere route te kiezen, n.l. onmiddellijk van Porto Praia naar Para maribo. De reis wordt daardoor 1760 K.M. kor ter en de oversteek over zee wordt weliswaar 3612 K.M., doch het vliegtuig zal voortdurend wind mee hebben. Want er heerscht hier ge durende den winter een constante Noord-oost passaat, bi) een wolkloozen hemel. Hoewel Paramaribo niet over een eigenlijk vliegveld beschikt, is er op 45 K.M. ten Zuiden van de stad een uitgestrekte savannah, de z.g. Zanderij, welke door enkele, zeer weinig kost bare voorzieningen, tot een zeer behoorlijk landingsterrein gemaakt kan worden. De ver binding met de stad is uitsluitend per trein. Curacao bezit sinds eenige jaren een goed vlieg, veld, Hato, waarvan ook de Pan American Air ways, toen deze Curacao nog aandeden, ge- ruimen tijd gebruik gemaakt hebben. De vlucht zal ondernomen worden met een Fokker van het type F 18, de „Snip". Dit vlieg tuig is gewijzigd in zooverre, dat de drie Wasp C motoren vervangen zijn door Wasp TIDI van 525 P.K., voorzien van bestuurbare Hamilton luehtschroeven. De kruissnelheid bedraagt 215 K.M. per uur. Ten behoeve van deze vlucht over den Oceaan wordt de „Snip" voorzien van zes extra-tanks. Zoodoende kan een hoeveelheid van 4900 Liter benzine medegevoerd worden en de werkings sfeer van het vliegtuig, welke bij een normale F 18 1700 K.M. is, wordt daardoor tot ongeveer 4600 KM. vergroot. Het Oceaantraject is 3612 KM., er is dus ter wille van de veiligheid een ruime marge. Een merkwaardigheid van de „Snip", op deze wijze uitgerust, is, dat het vliegtuig nog steeds aan de eischen van het normale verkeer voldoet en zelfs op twee motoren vliegend nog kan stijgen. De bemanning van de „Snip" bestaat uit de heeren Hondong (gezagvoerder), van Balkom (tweeden bestuurder), van der Molen (marco nist) en Stolk (werktuigkundige). De heer Hon dong, een zeer bekend gezagvoerder op de Indië- route, is reeds negen jaar in dienst der K.LM. Het vliegtuig zal naar alle waarschijnlijkheid uitgerust worden zoowel met lange- als met korte golf radio-installatie. De K.L.M. heeft bij de ontwikkeling van haar plannen van vele zijdfin steun ondervonden. De K.N.S.M. heeft er in toegestemd, dat een van haar schepen, de „Stuyvesant", op den datum van de Oceaanvlucht (1920 December) den koers zal verleggen, zoodat deze samenvalt met dien van de „Snip". De „Stuyvesant" heeft radiopeilinstallatie aan boord en het contact, dat de „Snip" met dit schip kan onderhouden, is dus van zeer groot belang voor de goede navigatie van het vliegtuig. Dank zij de medewerking van het Departe ment van Defensie zal een onderzeeboot van de Koninklijke Marine, de K XVIII, welke een wereldreis maakt met prof. Vening Meinesz aan boord om onderzoekingen te doen naar de zwaartekracht in verschillende deelen van den Oceaan, gedurende de vlucht van de „Snip" halverwege de Kaap Verdische Eilanden en Paramaribo gestationneerd worden. Dit is niet alleen van belang in verband met eventueele hulnverleening, doch het radiopeilstation van de K XVIII is eveneens een belangrijke hulp bij de navigatie van de „Snip". Ook het Comité Vliegtocht Nederland-Indië steunt en werkt mede, gelijk het eenmaal zijn steun verleende aan wijlen den vlieger Van On langs, die in 1927 heeft getracht de noodige fondsen bijeen te brengen om een vlucht naar Curacao te ondernemen. Ondanks zijn onver moeide pogingen is Van Onlangs hierin niet ge slaagd. Technisch ware een vlucht naar West-Indië destijds een veel moeilijker onderneming ge weest dan thans. Toen had men gerust van een waagstuk kunnen spreken. Het vertrek uit Amsterdam zal den 15den of uiterlijk den 16den December, de start van de Kaap Verdische Eilanden eenige uren voor zons ondergang op den 19den of 20sten December plaats hebben. Er zal gelegenheid bestaan, post met de „Snip" mee te geven, waarvoor de Nederlandsche Posterijen weer hun volle mede werking hebben verleend. De K.L.M. hoopt in staat te zijn nog vóór Kerstmis de post uit het moederland in het bezit te stellen van de ge adresseerden in Suriname en Curacao. De „Snip" zal onmiddellijk na aankomst op Curacao ingericht worden voor het normale vervoer van passagiers, post en goederen. Nadrukkelijk wees de heer Plesman erop, dat door het meenemen van post de kosten van deze vlucht bestreden moeten worden. Een ver keerde mentaliteit in het buitenland is er, na het „Uiver"-succes op uit, door verlaging der mailtarieven een onhoudbare concurrentie in het leven te roepen, die slechts door énorme subsidies in stand gehouden zal kunnen worden. Deze nieuwe K.L.M.-vlucht moet gezien wor den in het juiste licht: zonder steun van regee ring of betrokken koloniën te zijn ondernomen. Er kan 150 K.G. post meegenomen worden, waarvoor een frankeering benoodigd is van f 1.- per brief van ten hoogste 5 gram. In dezen prijs is echter de retourzending van ant woord inbegrepen. Ook uit Oost- Indië kan post voor de West ge zonden worden, per gewoon Indië- vliegtuig, dat deze overlaadt in de „Snip". De K.L.M. hoopt en ver trouwt ook weder, dat van deze gelegenheid een ruim gebruik zal worden gemaakt. Het is de bedoeling niet om een recordvlucht te houden, integendeel, men zal alles met de noodige kalmte doen. Zoo wordt bijv. achter elk trajectsdeel een rustdag gehouden. In West-Indië wordt het vliegtuig weer van de extra-tanks ontdaan en van stoelen voor zien voor den gewonen passagiersdienst. Op den duur zal er waarschijnlijk gelegen heid bestaan nog een tweede en derde vlieg tuig in de West te stationneeren, doch eerst wil men zien wat de dienst met één toestel oplevert. In het City-Theater te 's-Gravenhage vertoont de heer J. C. Mol thans des Zondagsmorgens de tweede serie van zijn uiterst boeiende popu- iair-wetenschappelijke film „De Wonderen der Natuur". Het eerste deel ervan bestaat uit een microscopische film en wel van de ontwikke ling der merkwaardige slijmzwammen. Als zelf standig een-cellig wezen ontstaan, vormen de bestanddeelen dezer zwam tegen den winter een versmolten eenheid, die een eigen, pulsee- rende innerlijke beweging bezit en in 't voor jaar in honderden kleine zwammen met steel tjes en sporenkapsel uiteenvalt. De film geeft hierbij ter verduidelijking beel den van kolonievorming door zweepdiertjes en andere een-cellige organismen, en hun overgang tot meercellige wezens. Het tweede en derde deel van de film is ge wijd aan de ontwikkelingsgeschiedenis der oesters, met de geheele oestercultuur, zooals men die bij Ierseke aantreft. Ter afwisseling met deze langzaam groeiende organismen geeft het vierde deel een voorstelling van den strijd in het insectenleven. Speciaal de weinig be schaafde methoden van den gounden loopkever en den poppenroover bij het verorberen van hun maaltijd worden hierbij aan het licht ge bracht, evenals het weinig vriendelijk duel tus- schen twee verliefde vliegend-herten, waarbij het aanleiding-gevend wijfje rustig toeziet. Verreweg het mooiste gedeelte, ook in fil misch opzicht, vormt het slot, bestaande uit een geheel nieuwe serie versnelde films van openbloeiende bloemen en de bewegingen der planten. Hoe ingewikkeld het vervaardigen van dergelijke hoogst belangrijke films is, toonde de heer Mol in een klein tusschenfilmpje. waar in hij het verkrijgen van de vertraagde en ver snelde beweging en de daarvoor benoodigde ap paratuur liet zien, welke ook dienstig is bij zijn natuuropnamen, al komt daar ook nog een zorg vuldig gereedgemaakt intérieur bij te pas. De Multifilm te Haarlem, waarvan de heer Mol directeur is, verricht met dezen arbeid een werk van cultureele beteekenis. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter alge- meene kennis, dat, met ingang van Maandag 26 November 1934, aanvragen om 'n vergunning voor het verkoopen, vervoeren en afleveren van consumptiemelk en daarmede gelijkgestelde producten in de wettelijk aangewezen gebieden in het Westen des lands, waar de volledige consumptiemelkregeling (taxe-regeling) van kracht is, allereerst moet worden gericht aan den Keuringsdienst voor Waren voor het ge bied, waarin het bedrijf van aanvrager is of zal worden gevestigd. Deze dienst zal den aanvrager een bewijs ver strekken, dat hij zich heeft aangemeld, waarna de aanvrager zijn verzoek om een vergunning, belegd met dit bewijs, aan de Crisis-Zuivel- Centrale dient in te zenden. Aanvragen, welke zonder meerbedoeld bewijs by de Crisis-Zuivel-Centrale worden ingezon den, kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Na opening van een dienst op Curacao, Aruba en zoo mogelijk ook op Venezuela zal voor- loopig niet veel meer gedaan kunnen worden. Suriname bijv. kan nog niet veel voor het lucht verkeer beloven, wel zou men aldaar van an dere diensten der vliegtuigen gebruik kunnen maken. Vooral voor carthografie en grensbe paling is daar profyt te trekken voor de ves tiging der K.L.M. in dit overzeesche gebied. Hoewel de economische factoren op 't oogen- blik voor een zeer voorspoedige ontwikkeling niet al te gunstig zyn, hoopt de K.L.M. toch gezien den overal ter wereld te constateeren enormen vooruitgang van het luchtverkeer, dat binnen korten tyd een basis geschapen zal kun nen worden, waarop geleidelik een West-Indi sche afdeeling der maatschappï kan worden opgebouwd. Zaterdag zijn afgekondigd de Staatsbladen, houdende het besluit van den 16en November 1934, tot vaststelling van het tydstip van in werkingtreding van bepaalde artikelen der Wet Internationaal Betalingsverkeer 1934. Voorts besluiten van den 16en November 1934, tot het stellen van regelen voor Ned.-Indië, Suriname en Curagao tot afweer van nadeelige gevolgen van beperkende bepalingen door vreem de mogendheden getroffen ten aanzien van het internationale betalingsverkeer. De K.L.M. brengt in herinnering, dat de mid- dagdienst AmsterdamRotterdam—Londen thans dertig minuten later vertrekt dan op de dienstregeling aangegeven staat, n.l. vertrek van Schiphol 12.40, van Waalhaven 13.15. Hetzelfde is het geval met den dienst naar Parijs, welke thans om 12.40 Amsterdam verlaat en een fa cultatieve tusschenlanding te Rotterdam maakt alléén tot het opnemen van passagiers. Beide diensten worden onderhouden in aan sluiting op de verbinding Malmö—Kopenhagen Amsterdam. FOTOREPORTAGE De voetbalwedstrijd om den gouden onafhankelijkheidsbeker, tusschen het Nederlandsch elftal en een Rotterdamsch elftal in het Sparta stadion te Rotterdam, werd door de nationale oloeg gewonnen. Moment uit den wedstrijd -t 4+ DUITSCH FRANSCH Een attractie voor de Brabantsche wielersport-enthousiasten vormt thans de .ronde van Oyen", welke Zondag voor'het eerst plaats vond en voortaan ieder jaar verreden zal worden. De renners in een gevaarlijke bocht bij Oyen De winnaar van de A-klasse aan de finish tijdens de veldloop welke Zondag door de Gooische athletiek- club te Hilversum werd gehouden Een viertal Fransche onderzeebooten is Zaterdag in de hoofdstad aangekomen, waar ligplaats werd genomen aai» den steiger van Van Es Van Ommeren. - V.l.n.r.: de „Meduse", „Danae", „Psyche'' en „Amazone"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5