Het Duitschland van Hitier en de Kerk Kabinet Theunis gevormd Het nieuws van heden ACTIE NA HET SAAR- PLEBISCIET? 's WERELDS OORLOGS VLOTEN De eisch tegen Matuschka „Geen sprake van een putsch" DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 Ochtendblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 In Vaticaansche kringen stelt men volkomen vertrouwen in de geloofskracht der Duit' sche katholieken Donkere nevels Het Weeri Controle op den wapen handel? Roosevelt's voorstel heden te Genève ter sprake Mijnramp in Mand- sjoekwo Door koning Leopold goedgekeurd. Hiernaux aan onderwijs De Engelsche voorstellen door Japan verworpen Procureur-generaal vraagt de dood straf, welke echter niet kan worden toegepast Geheel toerekenbaar" Het overlijden van Kard. Gasparri Droefheid van den H. Vader Fransche hongermarsch Plechtige verklaring van Hitier aan Fransche oud-strijders inzake de Saarkwestie Frankrijk wantrouwend Amerika koopt goud in België Wintersport in Italië U iver-aankomst Audiëntie bij Z.H. den Paus NIEUW WAPENGEWELD IN HET VERRE OOSTEN? ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANC No. 19054 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. een 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Romeinsehen correspondent) De meening' van een nationaal-socialisti- schen „staatsraad", dat na de voltrokken gelijkschakeling' der protestantsche ker ken de beurt aan de katholieken zou zijn, werd en wordt door velen in Duitschland en daar buiten gedeeld. Vooral in den laatsten tijd hoorde men vaak de verwachting uiten, dat het nationaal-socialistische bewind na het Saar- plebisciet een frontaanval op de katholieke kerk zou doen. Voorwendsel daartoe zou de uitslag van het plebisciet kunnen zijn, hoe het ook uitvalt; stemmen vele katholieken tegen den terugkeer van het Saargebied onder de Duitsclie souvereiniteit, dan zou dat feit op zichzelf een voldoende motief geven; stemmen de katholieken in meerderheid voor Hitier en behaalt deze de zege dan kan de overmoed der overwinning een gereede aanleiding zijn tot hieuw geweld tegen de niet-gelijkgeschakelde elementen. Doch dit zijn slechts gissingen, waarvan nie mand de intrinsieke waarde kan beoordeelen. Feit is, zooals de „Osservatore Romano" dezer dagen in het licht stelde, dat de voorwaarde die de staatsraad" en vele anderen stelden voor den front-krijg tegen de katholieke kerk voor- loopig niet is vervuld: de protestantsche kerken hebben zich tegen hun gelijkschakeling in na- tionaal-socialistischen geest met succes te weer gesteld. De weerstandskracht die de Duitsche Luthe ranen hier hebben getoond en die voortkwam Uit de diepte en de gezonde kracht van hun christelijk geloof heeft ongetwijfeld velen in Duitschland en daarbuiten verrast. Het protes tantisme van een groot deel der Duitsche bevol king en voorzoover men kan zien overwegend eenvoudige lieden heeft hier een levenskracht getoond die bewondering waard is. Het kan zijn dat in dezen strijd enkele andere factoren invloed gehad hebben zooals het regionale ge voel van de zuidelijke landen tegenover het Berlijnsche centralisme maar de harde kern, waarop de machtsmiddelen van den „Reichs- bischof" (m«t de bekende Duitsche voorliefde voor afkortingen „Reibi" genoemd) zijn afge stuit, is niet anders dan de geloofstrouw der Duitsche protestanten. Ben ook voor de katholieken interessante vaststelling is daarbij, dat deze weerstand ge slaagd is ondanks het feit, dat zij niet be schikte over de verbindings- en propaganda middelen der pers. Men weet, hoe de Duitsche pers de feiten van den strijd steeds volkomen verzweeg. Hier is dus gebleken, dat waarlijk be langstellende menschen een vaste en eendrach tige houding kunnen handhaven zonder en te gen den invloed der dagbladpers. De pers kan onmisbaar zijn, om kleurlooze massa's in beweging te brengen; haar afzijdig heid en zelfs tegenwerking is niet voldoende, om de werkzaamheid van werkelijk toegewijde menschen lam te leggen. Wat de Katholieke kerk betreft, is er den laatsten tijd herhaaldelijk sprake ge weest van sommige kleine groepen onder de Duitsche katholieken, die geneigd schijnen, om het voorbeeld van de Duitsch-Christenen te volgen en een soort van katholicisme aan te bieden, dat 100 procent Duitsch is hetgeen in dit verband volgens het woord van den Rijks bisschop in een befaamde rede, vooral zeggen Wil „Romfrei" los van Rome. Er was bijv. sprake van 'n groep in Essen, die meer of minder nauw verband hield met de z.g. oud-katho lieken, en verder noemde men o.a. de professo ren Eschweiler en Barion, die neigingen in deze richting zouden hebben getoond. Hier en daar hoorde men opperen, dat het nationaal-socia- listische bewind eventueel een poging zou kun nen doen, om deze groepen te steunen en uit te breiden en aldus een wig te drijven in de ran gen der Duitsche katholieken, zooals de Duitsch christenen eerst de rangen der Lutheranen uit- censpleten. Deze vrees wordt echter door bevoegde be oordeelaars van den toestand en kenners van het Duitsche katholicisme niet gedeeld. Zulke hationaal-katholieke stroomingen zeggen zij, kunnen aanhang winnen in landen, waar het Juiste begrip van het wezen der kerk onder de katholieken gebrekkig is. Maar de Duitsche ka tholieken, die trouwens nimmer sterke neigin gen in deze richting getoond hebben, zijn zeer goed onderlegd wat geloof en kerk aangaat en zijn dan ook niet met leuzen te misleiden. De bestaande groepen zijn uiterst klein en vinden Weinig of geen weerklank. Het gevaar van een scheuring onder de katholieken schijnt dus niet alleen gering, maar zelfs afwezig. Wat de beide genoemde professoren betreft, verluidt hier, dat zij zich op het vermaan der Congregatie Van het Concilie reeds hebben onderworpen en het gevaar van gevaarlijke afwijkingen hebben Vermeden. In het algemeen kan men zeggen, dat men in Vaticaansche kringen een volkomen vertrouwen stelt in de geloofskracht der Duitsche Katho lieken en overtuigd is dat zij, zou het tot een open „Kulturkampf" komen, voor hun protes tantsche broeders zeker niet zullen onderdoen. Zooals men weet heeft het Vaticaan zich in Duitsche aangelegenheden sedert bijna drie kwart jaar meer en meer op den achter grond gehouden. De onderhandelingen tusschen de Duitsche regeering en den H. Stoel, nimmer afgebroken, zijn sedert dien ingeslapen. Nu en dan, zooals ook dezer dagen weer, loopt een gerucht van hun hervatting, doch slechts om even spoedig te worden tegengesproken. Aan de Duitsche bisschoppen zelf, die te mid den van de ingewikkelde en wisselende om standigheden leven heeft de H. Stoel het over gelaten, met de, Duitsche regeering overleg te Plegen over al de kwesties, die de uitvoering van het concordaat betreffen. Deze methode scheen niet alleen practischer, maar stelt tevens nog duidelijker in het licht, dat de tegenstel lingen, die tusschen de nationaal-socialistische regeering en de kerk bestaan, geen kwesties van „Romeinsche" politiek zijn, maar vorderingen der Duitsche katholieken als Duitschers en als katholieken. Totnutoe schijnen echter de her haalde besprekingen tusschen een drietal ver tegenwoordigers der Duitsche bisschoppen en de Duitsche regeeringspersonen al even weinig resultaat te boeken als de eindelooze onder handelingen, die Dr. Buttmann te Rome voer de. Er is een zekere rust ingetreden, die mis schien door factoren van buitenlandsche poli tiek werd gevorderd; maar het is geen rust, die gevestigd is op de vervulling der plichten en de eerbiediging der rechten. Het is veeleer een verpoozing op den lijdensweg. Toch is het tijdsverloop op zichzelf niet zon der vrucht geweest. Op de eerste plaats heeft het duidelijk die tweeslachtigheid in het licht gesteld, die wij in het nationaal-socialisme heb ben aangewezen, dat tegelijk een regeering en een wereldbesc! rawing is. De tijd heeft ook bewezen aan wis daaraan twijfelde, dat het verzet der Duitsche kerk tegen de gelijkscha keling van haar jeugdorganisaties enz. niet voortkomt uit verzet tegen het politiek systeem of aanhankelijkheid aan oude partijen, maar uitsluitend in moreele en godsdienstige motie ven. De tijd bracht ten slotte het funeste ka rakter dier nationaal-socialistische theorieën al scherper aan het licht en overtuigde ieder, die niet blind was, dat hier waarlijk het hoogste geloofsgloed, de cultuur en de christelijke toe komst van Duitschland worden bedreigd. De tijd heeft in één woord, wat zij immer doet, de dingen gezift. De Duitsche katholie ken, óók zij die Hitier huldigden en nog hul digen als smid van een nieuwe Duitsche een heid, hebben tijd te over gehad om te zien, hoe in de rangen van het nationaal-socialisme een anti-christelijk en agressief heidendom méémarcheert. Het verzet van geloovige protestanten heeft de „Weltanschauliche Frage", de kwestie der levensbeschouwing, op het terrein der feiten duidelijk uitgevochten. Onder hen waren men schen, die Hitier als staatshoofd trouw aan hangen; zij hebben zich daarom niet minder geweerd tegen het barre heidendom, dat onder de hakenkruisvlag optrekt. Uit hun voorloopige zege kan men nog geen wijde gevolgtrekkingen maken. Beteekent zij, dat het staatshoofd Hitier begint af te zien van de gelijkschakeling aller Duitschers ook op het stuk van geest en godsdienst? Kan en wil de dictator den profetenmantel afleggen? Het is allerminst zeker, En zoo het al in theo rie geschiedt; wat wordt er dan van die mach tige beweging, die zich nu eenmaal heeft ge vormd en die de Rosenbergsche ideeën en ide alen in haar vaandel draagt? Waarschijnlijk zal zij steeds 't troetelkind van 't regime blij ven. En zelfs al is dat niet het geval, haar aan wezigheid en propaganda noopt ook dan nog protestanten en katholieken tot een groot ver weer, waartoe het regime hun de middelen, de openbare propaganda, de pers, de vereenigings- vrjjheid, onhoudt. Ook na de heuglijke feiten in de rangen der Lutheranen hangt er over de religieuze toe komst van Duitschland een donkere nevel, waarin slechts één feit troostvolle zekerheid biedt: de groote en nog groeiende geloofskracht en bewustheid van Christus' geloovigen. VERWACHTING: Meest zwakke, veran- derlijke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog, zelfde temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Langza- jü merhand opklarend, iets kouder des nachts. WASHINGTON 19 Nov. (V. D.) Staatssecre taris Huil heeft heden een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de Amerikaansche regee ring vast besloten was haar nieuwe plan inzake controle over den internationalen handel, ver vaardiging en verzending van oorlogsmateriaal met energie door te zetten. De Amerikaansche gezant, Wilson, zal het nieuwe plan Dinsdag formeel voorleggen aan het presidium der ont wapeningsconferentie en aandringen op spoe dige zakelijke behandeling. SJANGHAI, 19 Nov. (V.D.) Naar het blad ,,Sjoenbau" meldt, is in de Foesjoen-steenkool- mijnen in Mandsjoerije een ernstige ontploffing ontstaan, tengevolge waarvan een honderdtal mijnwerkers werden bedolven. BRUSSEL, 20 Nov. (Reuter). De heer Theunis heeft na een bezoek op het Koninklijk paleis de volgende, door Koning Leopold goedgekeurde ministerlijst medegedeeld: Minister-president zonder portefeuille: Theu nis (Kath.). Minister zonder portefeuille: Francqui (lib.). Buitenlandsche Zaken: Hijmans (lib.). Financiën: Sutt (lib.). Economische Zaken: van Isacker (Kath.). Koloniën: Charles (Kath.). Landbouw en Middenstandvan Cauwelaert (Kath.). Arbeid en Sociale Voorzorg: Rubbens (Kath.). Binnenlandsche Zaken: Pierlot (Kath.). Verkeerswezen en Posterijen: Dubus de War- naffe (Kath.). Openbaar Onderwijs: Hiernaux. Landsverdediging: Devèze (lib.). Justitie: Bovesse (lib.). BRUSSEL 20 November (Per tel.) De laat ste onderhandelingen met de liberale ministers van State, waaraan de heer Francqui heeft deelgenomen, kunnen als volgt worden samen gevat: De liberalen hebben het veto ingetrokken, dat zij hadden gesteld tegen opneming in de regeering van den katholiek Dubus de War- naffe. Het verzet steunde op de overweging, dat de heer Dubus van Warnaffe, die de actieve leider is van het verweercomité voor de katholieke school in België, klaarblijkelijk in de regeeering aanwezig zou zijn als controleur of censor van de schoolpolitiek van defl liberalen minister van onderwijs. Dit verzet hebben de liberalen laten varen, nadat de heer Theunis den nieuwen candidaat der liberalen voor openbaar onderwijs had aanvaard, alhoewel deze niet gematigd is, maar geen anticlerikaal. Ook in de verdeeling der portefeuilles werd nog eenige verandering aangebracht met het oog op het evenwicht tusschen de fracties en de onderfracties, vertegenwoordigd in deze regeeringscombinaties. Na afloop van deze beslissende avondverga dering in het hotel van minister Theunis heeft deze zich dadelijk naar het paleis van den Ko ning begeven, om dezen zijn lijst van mede werkers voor te leggen. In katholiek opzicht is deze oplossing niet bijzonder bevredigend. I Eenigen tijd geleden werd reeds voor de leerlingen der Italiaansche lagere scholen uniforme kleeding voorgeschreven. Thans is ook voor de onderwijzers en onder wijzeressen een dergelijk voorschrift uitgevaardigd. Onze foto is genomen in een lagere school te Rome na de invoering der eenheidskleeding LONDEN 19 Nov. (Reuter). De Ja- pansche regeering- heeft op hoffelijke maar krachtige wijze negatief geant woord op de door Engeland gedane vlootvoorstellen. Dit antwoord werd he denavond door Matsoedeira aan Sir John Simon medegedeeld. De Japansche houding komt hierop neer: Ja pan eischt geen vloot, welke even groot is als de vloot, die noodig is voor het Britsche rijk. Het verlangt echter, dat men aan .Japan het recht toekent om oorlogsschepen te bouwen tot het door de Britsche vloot bereikte peil. De Engelsche voorstellen kennen Japan in be- ginsel gelijkheid toe met Engeland en Amerika. Dit beginsel neemt volgens Engelsche opvat ting echter niet weg, dat verschillende sta ten vloten noodig hebben van verschillende af metingen. Het Japansche voorstel tot vaststel ling van een gemeenschappelijke maximum grens, waarbinnen gebouwd kan worden, en tot opheffing van de verhoudingen van het verdrag van Washington, wordt door Engeland en Ame rika onaanvaardbaar geacht. TOKIO, 19 Nov. (Reuter.) Volgens de bladen heeft Hirota gisteren met den minister-presi dent de opzegging van het verdrag van Washington besproken. Het kabinet heeft besloten het verdrag niet te vernieuwen, dit besluit moet nu nog door den Privy Council worden goedgekeurd. In een dorpje in Ramore (Noord-Ontario) is een goudader ontdekt, welke, naar de meening der geologen, op groote goudvoorraden wijst. Links: een geoloog onderzoekt een goud-houdend stuk stecii. Rechtsde schachtwaarmede men ter*„ onvermoede rijkdommen denkt te winnen 99 BOEDAPEST, 19 Nov. Het Matuschka-pro- ces nadert thans zijn einde. In de zitting van heden begon de procureur-generaal zijn requisitoir, waarbij hij vooral de spoorwegaan slagen bij Ansbach en bij Jueterbog in het iicht stelde. De beklaagde heeft zijn daden gepleegd met de opzettelijke bedoeling een massa-moord te verrichten. Hij bestudeerde den treinenloop, beschikte over spoorwegtechnische kennis en zocht voor zijn aanslag het gevaarlijkste punt uit. Onder verwijzing naar de medische rappor ten constateerde de aanklager, dat beklaagde noch onder hypotischen invloed, noch onder suggestie heeft gehandeld. Er is bij hem geen verstoring van de wilsuitingen, van het be wustzijn of van de toerekeningsvatbaarheid aanwezig. De procureur-generaal eischte tenslotte tegen Matuschka de doodstraf, die echter in geval van een terdoodveroordeeling door het gerechts hof niet ten uitvoer kan worden gelegd, daar Matuschka Oostenrijksch onderdaan is en ten tijde van het begaan van den aanslag' in Oos tenrijk geen doodstraf bestond. In zijn pleidooi trachtte de verdediger het bewijs te leveren, dat Matuschka in hooge mate geestesziek is. Winzucht is niet het motief van zijn daden geweest. Ook politieke bedoelin gen waren bij de aanslagen niet aanwezig. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 19 November; De rouwbetuigingen in alle rangen der Ro meinsche samenleving over den dood van kar dinaal Pietro Gasparri duren onverminderd voort. De Paus heeft in bewogen woorden uitdruk king gegeven aan Zijn droefheid, terwijl Hij bijzonder vermeldde, dat kardinaal Gasparri ge storven is op het oogenblik van zijn hoogsten roem, nu het internationale juridisch congres juist zulk een groote hulde bracht aan de codi ficatie van het canonieke recht, dat zijn groot ste levenswerk is geweest. De uitvaart van kardinaal Gasparri zal Don derdag plaats hebben in de kerk van den H. Ig natius. De deken van het H. College, kardinaal Gra- nito Pignatelli de Belmonte zal de absoute ver richten. PARIJS 19 Nov. (V. D.) Ongeveer 5000 werk' loozen uit het industriebekken van Neuves Mai- sons en Chaligny hebben heden met hun ge zinnen een hongermarsch ondernomen naar Nancy, waar zij den prefect van het departe ment verschillende eischen overhandigden. Het is daarbij niet tot incidenten gekomen. PARIJS, 19 Nov. De „Matin" publiceert een interview, hetwelk de voorzitter van de Nationalistische Oudstrijders-Unie, Jean Goy, en zijn medestander Robert Monnier, beiden lid van den Parijschen gemeenteraad, met den Duit- schen Fiihrer hebben gehad. Hitier verklaarde tijdens dit onderhoud met de Fransche oud-strijders, hetwelk op zijn uit- noodiging in de rijkskanselarij te Berlijn plaats vond, dat de huidige Fransch-Duitsche moeilijk heden voortsproten uit de Saarkwestie. De Fransche pehs aldus Hitier heeft er op gezinsepeeld, dat wij een putsch voorberei den. Het is echter volkomen waanzin, dat Duitschland door geweld de komende volks stemming zou trachten te verstoren. Formeel verklaarde Hitier, dat hij zich zal buigen voor den uitslag van de stemming, in welken zin deze ook mocht uitvallen. Inzake de bewapeningskwestie verklaarde Hitier: Gij verwijt ons herbewapening, maar gijzelf bewapent en gij rechtvaardgt uw bewapening daarmede, dat wij weigeren te ontwapenen. Is het niet mogelijk door directe onderhandelingen aan dien stand van zaken een einde te maken? Op hartelijke wijze afscheid nemend zeide Hitier tot zijn bezoekers, dat het ondenkbaar was, dat de oud-strijders, die de moeilijkheden toch moedig onder oogen durven zien en elkaar daarom tijdig hun ongerustheid kunnen mede- deelen, de wereld niet den vrede zouden kunnen opleggen. PARIJS, 19 Nov. De Fransche pers toont weinig vertrouwen in de vredelievende woorden van Hitier bij het interview in de „Matin". Onder het opschrift „Nieuwste manoeuvre van den kanselier" zegt het „Journal", dat Hitier Frankrijk wil wijs maken, dat Duitschland her bewapent uit afschuw van den oorlog. „Men Vraagt zich af, waarom een volk, dat door nie mand wordt bedreigd, tot eiken prijs een maxi male herbewapening wenscht. Men bespeurt hierdoor achter de loyaliteit in woorden een politieke manoeuvre, die waarlijk wat él te grof is." De „Oeuvre" schrijft: „Wil Hitler met ons praten? Heel goed. Er bestaat een plaats van bijeenkomst, die geknipt daarvoor is: Genève. Het bureau der ontwapeningsconferentie verga dert morgen." BRUSSEL, 19 Nov. (Reuter). Officieus wordt tegengesproken, dat Amerika 25 millioen dollar aan België heeft geleend, teneinde mogelijk te maken, dat de gouden standaard in België ge handhaafd blijft. De gouddekking in België is nog 68.05 WASHINGTON, 19 Nov. (Reuter). Ambtena ren van de Federal Reserve Bank bevestigen, dat de Bank 25 millioen dollar goud van België heeft gekocht. Zij verklaren evenwel, dat dit een gewone transactie is. AQUILA 19 Nov. (V. D.) Een tandradbaan, waardoor een verbinding van een kwartier tot stand is gekomen tusschen Assergi, op een hoogte van 1105 M. en Campo Imperatore op 2112 M. is door de autoriteiten geopend en zal vanaf morgen voor het publiek in gebruik wor den gesteld. Campo Imperatore is een zeer groot wintersportterrein, waar thans een modern ho tel Is gebouwd en waar onderkomens zijn inge richt waardoor het voor touristen mogelijk wordt zeer moeilijke excursies zonder al te groo te inspanning' te volbrengen; verder is er de langste skibaan van Europa in orde gebracht, met een lengte van 1300 M. Men kan thans van uit Rome in den tijd van drie men naar dit schoone oord komen, waar gedurende acht maanden van het jaar sneeuw ligt. De Engelsche vlootvoorstellen door Japan ver worpen. In een interview met Fransche oud-strijders verklaarde Hitier, dat er geen sprake is van een Duitschen putsch in het Saargebied. België heeft een nieuw Kabinet. De procureur-generaal in het Matuschka- proces acht den beklaagde volkomen toereken baar. Te Bcrchem (N.-Br.) is een auto in een sloot gereden; één inzittende werd ernstig, vier wer den licht gewond. Ingesteld is een commissie voor de voorbereiding van een Nederlandsche inzending van heden- daagsche schilderkunst op de in 1935 te Brussel te houden wereldtentoonstelling. Maatregelen tot steun aan de oester- cn mos- selbedrijven en de gamalenvisscherij. Minister Steenberghe heeft geïnstalleerd de Bijzondere Organisatie voor Nijverheid, Handel en Verkeer. Reorganisatie van de A.K.U.; ontslag van ar beiders? New Yorksche Beurs in opening vast, stem ming daarna onregelmatig, slot verdeeld. Er zijn zwartgallig en. die de druk te" rondom de Uivervliegers overdre ven vinden. We zullen er hier niet over twistenMaar wie in een ander we relddeel, in landen en bij volken waar men niet eens de elementairste ken nis over Nederland bezit, de enorme belangstelling heeft gezien voor de Melbourne-race en voor het land dat onmiddellijk achter Engeland kwam, zal niet te licht de beteekenis schat ten van hetgeen door Nederlandsche energie is gepresteerdDe verbinding door de lucht niet als sportliefheb- berij, maar als noodwendige snelle regelmatige zakelijke verbinding tus schen gescheiden werelddeelen is voor de toekomst van het grootste be lang. Nieuwe mogelijkheden op za- kengebied worden er mede geopend. Heel het zakenleven in Brazilië en Argentinië is reeds op de Zeppelin en den verderen luchtpost ingesteld. Dat Nederland hier vooraan gaat in betrouwbaarheid zoowel als snelheid en regelmaat is van de hoogste waar de. Het gaat niet alleen om de perso nen van de koene piloten, het gaat niet alleen om het vooruitziend en daadkrachtig beheer eener lucht- maatschappijhet gaat om een groot landsbelang te midden van h&t in ternationale leven. Holland dat de wateren eens beheerschte, is nu weer een der toonaangevende landen in de lucht. Wie de aankomst van het TJiver- vliegtuig gaat bijioonen doet dit niet uit overdreven belangstelling in per sonen, niet uit overdreven chauvinis me, maar de duizenden zullen naar Schiphol gaan om een historisch oogenblik voor Nederland niet te mis sen- Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 19 November: De Paus heeft heden pater Christiaan Janssen, generaal-overste der missionarissen van het Heilig Hart, in particuliere audiëntie ontvangen. PEKING, 19 Nov. (Reuter). Uit goede bron wordt vernomen, dat de Japansche militaire autoriteiten een ultimatum hebben gesteld aan de autoriteiten van de provincie Tsjahar, die besloten zouden hebben zich met de wapenen te verzetten. In Chineesche kringen verluidt, dat de vijandelijkheden reeds begonnen zijn. Men vreest voor een nieuw Chineesch-Japansch con flict. In Japansche kringen is men van meening, dat hier sprake is van een gewoon grensincident. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 767.5 .Vorige stand: 768.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1