KAARTEN VOOR SCHIPHOL SPECIALE V.K.P.-SERVICE De brief van den dood Natuurwetenschappelijk onderzoek Auto in de sloot Reisgezelschap MINISTER INSTALLEERT ORGANISATIE DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 Belangrijk deel der wapenrusting Als de „Uiver" komt Pater Bernardinus Klumper Ernstige botsing te Wassenaar „WIJ" MELBOURNE-RACE Wereldtentoonstelling te Brussel Exploitant veroordeeld iMoe feller de economische strijd is, hoe betéjr wij ons weten schappelijk zullen moeten toerusten" Onderling contact De eerste Samenwerking Versch brood BROEDER AMBROSIUS In het St. Vincentiusgesticht te Nederweert De bijzetting te Weert zal met groote plechtigheid geschieden Twee zwaar gewonden naai* het ziekenhuis HET VERSCHE KADETJE Geslaagde proef te Rotterdam POST MET DE „SNIP" In anderhalf millioen gezinnen komen de echte oude Sinterklaas versjes G. J. GRAAUW, KEIZERSGRACHT 168, AMSTERDAM-C. Eén persoon ernstig, vier anderen licht gewond GELDSCHIETERSWET OVER TREDEN In hooger beroep vier maanden gevorderd KINDERTOESLAG IN DE RESIDENTIE Drie pet. van loon of salaris Verzekeringsmpij. „Dclfia" Commissie ingesteld voor de in zending van hedendaagsche schilderskunst DE NIEUWE INDISCHE LEENING Bijna 2}/z maal overteekend UIT DE STAATSCOURANT „Als ik in den trein ga zitten bij anderen, vorm ik met hen geen gezelschap Schijnvertoon? Geldboeten opgelegd ZONDER PRIJSVERHOOGING AAN ONZE BUREADX TE EERSTE RANG F 1.00 A'DAM - HAARLEM - UTRECHT TWEEDE RANG F 0.50 ARNHEM EN ALKMAAR DERDE RANG F 0.25 DETECTIEVE-ROMAN VAN A. FIELDING In een der zalen van het Departement van Economische Zaken is Maandagmiddag de Bij zondere Organisatie voor Nijverheid, Handel en Verkeer door den Minister van Economische Zaken geïnstalleerd. De Minister hield daarbij een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat met ingang van 1 Mei in 't leven geroepen is de Bijzondere Organisa tie voor toegepast natuurwetenschappelij on derzoek ten behoeve van Nijverheid, Handel en Verkeer, waarvan bij K. B. de statuten wer den goedgekeurd. Kort daarop, werd het be stuur van deze organisatie benoemd. Op een daartoe door de Centrale Organisatie T.N.O. ingediend voorstel, werd zij in het leven geroe pen door de Ministers van Economische Zaken, Van Waterstaat en van Sociale Zaken. Het is mede namens de Ministers van Waterstaat en Van Sociale Zaken, dat Minister Steenberghe thans haar bestuur installeerde. Er moet worden zorg gedragen, aldus de Mi nister, voor een goed onderling contact tus- schen de verschillende bijzondere organisa ties, omdat de onderzoekingen ten behoeve van de eene groep van groot belang kunnen zijn voor de andere en omdat er problemen zullen zijn die gemeenschappelijk tot oplossing ge bracht zullen moeten worden en welke soms slechts door onderlinge samenwerking naar voren kunnen komen. Het leggen van contact tusschen die licha men is echter ook noodzakelijk om eenheid in het toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek in het algemeen te kunnen brengen, om Verschillende belangen tegenover elkaar te kun- hen afwegen, een goeden band te leggen en de regeering' te kunnen voorlichten omtrent het geen er over de geheele linie gedaan zal moe ten worden. Daarvoor nu dient de Centrale Organisatie. Hier is dus sprake van een samenhangend ge heel, waarvan ieder der organisaties op zich Zelf een onderdeel vormt. De toepassing van de wetenschap is voor ons geheele bedrijfsleven van de grootste beteekenis. Hoe feller de economische strijd is, hoe beter wij ons wetenschappelijk zul len moeten toerusten. De wetenschap en de toepassing daarvan vormen in dien strijd een belangrijk deel der wapenrusting. De Bijzondere Organisatie voor Nijverheid, Handel en Verkeer is de eerste bijzondere or ganisatie, welke wordt ingesteld. Nijverheid, Handel en Verkeer zijn bronnen voor ons volks inkomen, die in zoodanig nauw verband met elkaar staan, dat het alle aanbeveling ver diende hiervoor een lichaam in te stellen. Steeds zal echter voorop moeten staan, dat het beter is eigen werkzaamheid der belanghebbende volksgroepen te bevorderen dan te trachten met ambtelijke diensten in de behoeften op dit gebied te voorzien. De Minister wees vervolgens op de mogelijk heid, dat de Organisatie met medewerking van onze instituten en ook van de ervaringrijke en in het algemeen dienstvaardige hoogleeraren en van andere mannen en vrouwen, die op weten schappelijk gebied of in de practijk leiding ge- Ven, rechtstreeks vraagstukken ter hand neemt om te bevorderen, dat het toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek op de doelmatigste Wijze dienstbaar wordt gemaakt aan Nijverheid, Handel en Verkeer. Daarbij zullen echter finan cieringsmogelijkheden steeds in den kring van de beschouwingen der organisatie getrokken moeten worden. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, prof. Went, heeft de onder-voorzitter der orga nisatie, de heer Weiter, de rede van den mi nister beantwoord. Spr. achtte het hier de plaats, te vermelden, dat naar zijn inzicht de aan genoemde wet ten grondslag liggende gedachte ook voor andere gebieden dan dat van het natuur-wetenschap- pelijk onderzoek zich uitnemend voor toepassing leenen zou en de bouwstof zou kunnen leveren voor de constructie van een wettelijken grond slag voor de op zoo velerlei gebied thans nage streefde samenwerking tusschen regeering en vertegenwoordigers van belangengroepen. Spr. wees voorts op den moeilijken arbeid, welke de Organisatie wacht; omdat onze indi vidualistische aard zich soms ongaarne schikt in het kader van een geordende samenwerking en omdat nog altijd te velen geneigd zijn tot onderschatting van de waarde der wetenschap voor hun bedrijf en daardoor den prikkel mis sen om tot een goede samenwerking te komen. Spr. noemde ten slotte verschillende loffelijke uitingen van het particulier initiatief op het gebied van het natuurwetenschappelijk onder zoek als het Ned. Scheepsbouwkundig Proef station, de Gasstichting, de Warmtestiching, de Geluidsstichting enz. en wees voorts op het ruime gebied voor organisatorischen arbeid, dat voor de Nijverheidsorganisatie open ligt. In verband met de verwachte aankomst van de Uiver" op het Luchtvaartterrein Schiphol zal Woensdag a.s. van 13 uur tot 15 uur het genoemde luchtvaartterrein en de omgeving daarvan tot op een afstand van 4000 M. van 't dichtbijzijde punt van 't landingsterrein, gesloten zijn voor alle burgerlijkeluchtvaartuigen, met uitzondering van vliegtuigen, welke de lucht- verkeersdiensten uitvoeren, van vliegtuigen, welke overeenkomstig het programma deel nemen aan de luchtvaartvertooning en van de vliegtuigen, welke met toestemming van den havenmeester van het luchtvaartterrein een bijzondere opdracht uitvoeren. De minister van Sociale Zaken heeft goedge vonden te vergunnen, dat in verband met de aankomst van het vliegtuig „de Uiver" op Schiphol in broodbakkerijen in de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Haarlemmermeer door hoofden of bestuur ders en door bakkersgezellen Woensdag 21 No vember a.s. om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Boven dien mag voor zoover betreft broodbakke- 21 November zal de eerwaarde broeder Am- brosius (in de wereld J. Oudeke, geb te Am sterdam) den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar intrad in de congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. De stoere broeder electricien en thans directeur van de R. K. Vakschool S. V. H. te Nederweert is voor zijn jongens een goede raadsman. Zijn zilver heeft hij bereikt langs een weg van arbeid en studie. Broeder Ambrosius heeft vele, zeer vele vrien den, óók te Amsterdam en elders. Door zijn bereidvaardige medewerking is o.m. de St. Bo- nifatiuskerk der hoofdstad onlangs verrijkt met een reusachtige adelaarslessenaar voor het koor. Broeder Ambrosius heeft op dezelfde loyale wijze meegewerkt als zijn voorganger broeder Leonardus dit deed, die 2 Augustus tijdens zijn 50ste retraite, enkele weken vóór zijn gouden feest, plotseling overleed. Dit werk legt getui genis af voor het werk der leerlingen der Nij verheidsschool te Nederweert en voor het daar gegeven onderwijs. Het zal broeder Ambrosius op 21 November zeker niet aan belangstelling ontbreken. rijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, worden aange vangen. Voorts is aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in de onder bovengenoemde ge meenten vergund, dat Woensdag 21 November deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: van 7.30 uur des voormiddags af uit het ge bouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; van 8 uur des voormiddags af wordt ver kocht of afgeleverd. Betreffende de overbrenging van het stoffe lijk overschot van den overleden generaal der Minderbroeders, den hoogeerw. pater Bernardi nus Klumper, verneemt de „Maasbode" nader de volgende bijzonderheden: Op den dag van de bijzetting eal de hoogeerw. provinciaal, pater Honoratus Caminada, in de kloosterkerk een plechtige H. Mis van Requiem opdragen. De Provincialen van de naburige Duitsche en Belgische provincies zijn uitgenoo- digd om de plechtigheden bij te wonen. De zeereerw. pater W. Hazebroek, oud-provinciaal, thans pastoor van de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam, zal de lijkrede houden. Op het kloosterkerkhof te Weert is reeds alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van den grooten doode. Het lichaam pater Ber nardinus zal rusten in het midden van het kerkhof, waar reeds een eenvoudig grafteeken bestaande uit 'n stèenen kruis is geplaatst. Op het kruis is de volgende inscriptie ingebeiteld: REV.MUS PATER BERNARDINUS KLUMPER MINISTER GENERALIS TOTIUS ORD. FR. MIN SUCCESSOR CX S.P.N. FRANCISCI t ROMAE 6 MAII 1931 Op den Rijksstraatweg bij de Eikenlaan te Wassenaar is Maandagmiddag een ernstig verkeersongeluk gebeurd. De wielrijder R., slagersknecht, wilde den weg oversteken, en kwam daarbij in botsing met een, uit de rich ting Leiden komend motorrijwiel, bestuurd door v. d. B. uit Den Haag. De botsing was zeer hevig. Beide personen werden ernstig ge wond. R. is per ziekenauto in zorgwekkenden toestand naar het Sint Elisabethgesticht te Leiden vervoerd, terwijl v. d. B. per auto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag is overgebracht. Bij de N. V. v. d. Meer en Schoep's Bakkerijen en Handel Mij. te Rotterdam heeft men proe ven genomen met een nieuw systeem om, zon der overtreding van een enkele wet, toch des Maandagsmorgens versch brood te kunnen ver- koopen en bezorgen. Het brood wordt 's Zaterdags in een speciale koelkist gelegd en komt er dan 's Maandags nog kers-versch, doch keihard en ijskoud uit. Na enkele uren echter is het brood even zacht en smakelijk als versch gebakken brood. Na de aankomst van de „Uiver" willen de Posterijen en de K.L.M. bijzonderheden bekend maken omtrent de verzending van post met de „Snip" naar West-Indië. De firma P. de Gruyter en Zoon verspreidt in deze dagen voor St. Nicolaas een reclame brochure, die stellig bij jong en oud in den smaak zal vallen. Het is een handig boekje van 16 pagina's, kleurrijk uitgevoerd in rood en zwart. In dit boekje vinden we een collectie Sinter klaasliedjes, leuk en pakkend geïllustreerd. De firma de Gruyter heeft zich alle moeite getroost na te gaan welke Sinterklaasliedjes geacht kunnen worden over heel Nederland de grootste populariteit te bezitten. Als resultaat van dit onderzoek treffen we in M--P.J.N4HKSENAAR HO ^i\) r Met 50 foto-illustraties "'rt Gebonden in prachtband f 1.90 Mr. MIJKSENAAR geeft in dit boek een levendig beeld van de model-race over ruim 20.000 K.M. door de lucht. „WIJ" hebben hierin een prachtige beurt ge maakt, waarvan Mr. Mijksenaar een sma kelijk en boeiend relaas geeft. Dit boek, dat een omvang van circa 200 pagina's beslaat, mag in geen enkel Nederlandsch gezin ontbreken. Dit prachtwerk wordt U franco toegezonden na ontvangst van f 1.90 per postwissel, postzegels of postgiro 48605 door JlNDRlEi BUTZ. AMSTERDAM dit boekje aan negen oude Sinterklaasversjes, die voor 't meerendeel al door onze grootouders gezongen werden en nog heden ten dage in zwang zijn. Velen vooral Moeders! zullen het pret tig vinden thans de woorden van deze oude be kenden bij de hand te hebben. Zoo zullen dit jaar met St. Nicolaas de echte, typische Sinterklaasliedjes weer in alle Neder- landsche gezinnen weerklinken; want dit dient wel bijzonder vermelding 't boekje wordt in heel Nederland in ieder huisgezin bezorgd; wat zeggen wil dat de liedjes in an derhalf millioen gezinnen komen! Maandag is in de Harensehesteeg onder de gemeente Berchem (N.-Br.) een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen werden gewond, waarvan één ernstig. Een auto, bestuurd door den heer Tacken, uit Ledeacker, reed bij een bocht van den weg, door een defect aan de stuurinrichting, in een sloot. Behalve de chauffeur waren nog vier landbouwers in den wagen gezeten. De 51-jarige M. van den Oever bekwam een ernstige sche delbreuk, en is in het Sint Anna-ziekenhuis te Oss ter verpleging opgenomen. De overige in zittenden werden door glasscherven licht gewond en konden, na in genoemd ziekenhuis te zijn verbonden, hunsweegs gaan. De auto is geheel vernield. Dokter Stolz uit Oss, bijgestaan door eenlge verpleegsters, verleende de eerste hulp. Het Haagsche Gerechtshof behandelde Maan dag in hooger beroep twee zaken tegen den 46-jarigen A. C., beheerder van een deposito- en credietbank, wonende te 's-Gravenhage, die door de rechtbank te Rotterdam wegens over treding van de Geldschieterswet is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en ter zake van valschheid in geschrifte tot een geldboete van 500.subs. 100 dagen. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van beide vonnissen en in de eerste zaak veroor deeling tot vier maanden gevangenisstraf. In de tweede zaak eischte hij op andere gronden een zelfde straf als waartoe de rechtbank verdachte heeft veroordeeld. Uitspraak: 3 December. B. en W. van Den Haag overwegen om den raad voor te stellen aan het gemeentepersoneel een kinderbijslag toe te kennen van drie pet. van het loon of salaris voor ieder kind, te be ginnen bij het derde. Zij stellen zich voor de kosten daarvan te vinden door salaris-aftrek der ongehuwden-niet-kostwinners. De portefeuille van de Algemeene Verze keringsmaatschappij „Delfia", die in staat van faillissement verkeert, is met goedkeuring van den reehter-commissaris door den curator over gedragen aan de Brandverzekeringsmaatschappij Holland van 1859 te Dordrecht. Deze porte feuille omvat de volgende af deelingenbrand verzekering, inbraakverzekering, verzekering tegen persoonlijke ongevallen, verzekering tegen bedrijfsschade, arbeidscontract en wettelijke aansprakelijkheid. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie voor de voorbereiding van een Nederlandsche inzending van hedendaagsche schilderkunst op de in 1935 te Brussel te houden Wereldtentoonstelling en daarin zijn benoemd tot lid en voorzitter, tevens Regeeringscommis- saris, prof. H. J. Wolter te Amsterdam en tot leden: W. Sluiter te 's-Gravenhage en J. Sluy- ters te Amsterdam. De nieuwe vier pet. Ned.-Ind. Leening is, naar thans blijkt, bijna 2 'A maal overteekend. Bij K.B. zijn opnieuw benoemd: le. met ingang van 31 December 1934 tot bur gemeester der gemeente Leende J. Vogels, se cretaris dier gemeente; 2e. met ingang van 31 December 1934 tot burgemeester der gemeente Nieuw-Vossemeer P. J. J. Letschert; 3e. met in gang van 1 December 1934 tot burgemeester der gemeente Doetinchem W. P. J. Duval Slothou wer; 4e. met ingang van 2 December 1934 tot burgemeester der gemeente Leerbroek, Moerkerk en Nieuwland G. Slob; 5e. met ingang van 7 December 1934 tot burgemeester der gemeente Zuiddorper A. C. van Waes. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau zuster Marie Aloyse (in de we reld J. B. G. Remerij), onderwijzeres aan een lagere school te Ubbergen. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1934 benoemd tot administrateur bij de Rijksverze keringsbank A. Dijkshoorn, thans tijdelijk-re- ferendaris bij die instelling. Bij ministerieele beschikking is met ingang van 1 December de heer K. L. Gaaikema Schuiringa te Ruigezand op zijn verzoek onder dankzegging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der stichting Nederlandsche Meel-centrale. Als zoodanig is benoemd de heer J. C. Redeké te 's Gravenhage. Bij K.B. zijn benoemd: le. in de provincie Groningen: tot lid van het bestuur van het waterschap de Panserpolder, H. Koning, te Vierhuizen; 2e. in de provincie Noord-Holland: met ingang van 2 Januari 1935, tot dijkgraaf van den polder Katwoude, C. Lammes Bzn., te Katwoude 3e. in de provincie Zuid-Holland: tot heemraad van den polder Nieuw Stellen dam, W. Bosland te Ouddorp; 4e. in de provincie Zeeland: tot heemraad van het waterschap Schouwen, C. J. Boogerd te Zierikzee. De heer C. van Heusden heeft zich, ter ver vanging van den heer K. J. Bos, wederom be last met de waarneming van het vacante con sulaat te Monrovia (Liberia). De Minister van Economische Zaken heeft benoemd als deskundigen, bedoeld in artikel 5 van de Crisis-Boomkweekerscredietbeschikking 1934: voor Boskoop en omstreken: E. Guldemond, te Boskoop; R. Pannebakker, te Boskoop; voor Grubbenvorst en omstreken: J. Keiren, te Lottum; M. Leenders, te Steyl-Tegelen; voor Naarden-Bussum en omstreken: H. Gor ter, te 's-Graveland; H. Kingma, te Bussum; voor Opheusden en omstreken: Joh. Eerbeek, te Opheusden; A. Verweert, te Opheusden; voor Oudenbosch en omstreken: A. J. A. B. M. v. d. Bom, te Oudenbosch; Jos. de Bie, te Zundert; vor Veendam en omstreken: H. J. Doornbosch, te Veendam; H. H. Woldering, te Veendam. De Minister van Economische Zaken heeft voorts benoemd als deskundigen, bedoeld in ar tikel 5 van de Crisis-Bloemkweekerscrediet- beschikking 1934 I: voor credieten, aangevraagd over de Amster- Twee agenten maakten 31 Juli j.l. proces ver baal op op den Hoofdweg te Amsterdam tegen den eigenaar van een touring car, den heer v. d. Z. Hij werd ervan verdacht een dienst op Den Haag en Rotterdam te onderhouden, zon der daartoe vergunning te hebben. De bus was geheel bezet en de prijzen, welke werden berekend waren zeer matig, de eigenaar had een reisvereeniging georganiseerd en slechts leden hiervan konden van de bussen ge bruik maken. Het reisbureau was gevestigd op de Rozen gracht te Amsterdam,eerst wanneer ze als lid waren ingeschreven, konden ze instappen. De ondernemer was van meening, dat hij geen autobusdienst onderhield, maar zijn wagen aan een reisgezelschap verhuurde. Maandag stond genoemde v. d. Z. voor den kantonrechter te recht. De kantonrechter, dr. Höfelt: Het is de vraag of de reizigers zelfstandig hebben plaats geno men of dat ze een gezelschap vormen. De verdachte verklaart, dat hier sprake is van een gezelschap. Een der getuigen, een reiziger die de reis van Rotterdam naar Amsterdam heeft meegemaakt, verklaart, dat hij van de bus gebruik had ge maakt, omdat hij de advertentie in de courant had gelezen. De prijs bedroeg een gulden. Kantonrechter: Had u iets te maken met uw medereizigers, was het een gezelschap, was er samen overlegd te gaan? Getuige: Neen! Als er genoeg personen waren zouden we vertrekken. Kantonrechter: Schijnvertoon dus! Verd.: Het waren gezelschappen van alle maal verschillende personen. De leden kenden elkaar niet allemaal. Op de vragen van den kantonrechter ver klaarde een andere passagier niets met de an deren te maken te hebbenmaar „we vorm den een gezelschap, ziet u!" De kantonrechter is het hiermede niet eens: „Natuurlijk vormt u geen gezelschap, als ik in den trein ga zitten bij anderen, vorm ik met hen geen gezelschap!" Getuige: Neen, dat is wel zoo." De bestuurder van de touringcar verklaarde „een gezelschap" voor Rotterdam te hebben moeten rijden.... Kantonrechter: Kwamen ze allemaal gelijk! Getuige: Ja, ze kwamen gezamenlijk bij het reisbureau en huurden daar een wagen. Kantonrechter: Hebt u onderweg nog iemand opgepikt? Getuige: Niemand. Voorts blijkt, dat de passagiers konden uit stappen, waar ze wilden. Kantonrechter: Wat is thans de ritprijs? Getuige: We rijden niet, de wagen is in Delft in beslag genomen. Kantonrechter: Welke route volgde U? Was die steeds gelijk? Getuige: Ik mocht rijden, zooals ik wilde, in Den Haag en Rijswijk was de route wel eens verschillend. De ambtenaar van het O. M., mr. Deyserink, achtte het feit bewezen. Het aanmelden en vormen van een reisgezelschap noemde spr. een schijnvertooning, waarmee geen rekening kan worden gehouden. Verd. is reeds drie maal we gens een soortgelijk feit veroordeeld. Spr. requireert 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis; verd. heeft z.i. gehandeld in strijd met de wet op de openbare vervoermiddelen. Inzake de strafmaat is de kantonrechter het niet eens met het O. M., spr. veroordeelt verd. tot twee geldboeten van 10, sub. 10 dagen hechtenis. damsche Veiling, te Amsterdam: W. Keesen, Uiterweg 352, Aalsmee; D. van Leeuwen, Riet- wijkeroord, Amstelveen; voor credieten, aangevraagd over de Aals- meersche Veiling, te Aalsmeer; Jb. Alderden D.z., Stationsweg 18, Aalsmeer; H. de Wilde, Oosteinderweg 204, Aalsmeer; voor credieten, aangevraagd over de veiling- vereeniging Bloemenlust, te Aalsmeer: J. v. d. Meer P.z., Oosteinderweg 134, Aalsmeer; J. Mo- leman J.z., Oosteinderweg 247, Aalsmeer. Bij K. B. is toegekend de zilveren eere-me- daille der Oranje-Nassau Orde met de zwaar den aan den majoor-vliegtuigmaker metaalbe werker bij de Koninklijke Marine F. C. Roden- stein. 14 Maar Pointer gebruikte die twee bekende gas ten feitelijk alleen, als voorwendsel voor den on bekenden man, waarover hij iets weten wilde. En hij besloot, dat Thornton tenzij hij een buitengewoon goed acteur was of handig veinzen kon, niets van den onbekenden bezoeker af wist. „U moet goed begrijpen," legde de detective Uit, „van hoe overwegend belang het is, aan te toonen, dat geen bezoeker of vreemdeling zich ongehinderd den vorigen avond of dezen morgen vroeg, in de buurt van Stillwater heeft opge houden." Een plotselinge schok voer door Thornton's been, dat hij over het andere geslagen hield. Hij Zette beide voet ennaast elkaar. „Ja, zeker," zei hij, „dat begrijp ik volkomen." „En nu iets over de dames," ging Pointer Verder. „Stonden zij op goeden voet met miss Char- teris?" „Ja, dat deden zijl" Doch, alsof dit geruststel lend antwoord slechts uit gewoonte gegeven werd, voegde Thornton er hortend aan toe: „Ik bedoel, zoover als ik weet." „Juist! En wat voor japonnen droegen zij gis teren aan het diner?" „U gaat haar er toch niet van verdenken, op de een of andere manier bij deze griezelige zaak betrokken te zijn?" vroeg Thornton, terwijl er even dat vreemde waas over zijn oogen kwam. Pointer gaf geen antwoord. „Mrs. Lane was als gewoonlijk in 't grijs, een soort donkere, met kant versierde japon. Lady Maxwell droeg een marineblauw costuum. Miss Charteris had 'n perzikkleurig kleed aan met hier en daar zilveren loovertjes, een tamelijk schitterend geheel en miss Scarlett droeg een donkere japon, bruin of zwart, dat weet ik niet meer." Hierna vroeg de detective, of Thornton hem Lady Maxwell's adres kon geven. Zij was de eerste geweest, die Stillwater House 's morgens verlaten had, zooals hij van Wilkins, den chauf feur, vernam, toen hij een praatje met hem maakte tijdens zijn bezoek aan de garage. Thornton vertelde, dat zij eigenlijk woonde in Bath's Hotel te Londen, waarop, na deze laatste vraag, de man van Scotland Yard, dan kend voor de verkregen inlichtingen, heenging. Voor de zooveelste maai speurde hij rond in de laan, doch vond niets, dat cenig licht wierp op het schot van den vorigen avond. Hij had nu echter geen tijd, om zich te verdiepen in iets, dat misschien met het geval 't welk hij bezig was op te lossen, in geen enkel verband stond, temeer, daar hij reeds over zooveel gegevens be schikte, die daarbij nog heel ingewikkeld waren ook. Vóór alles was het zijn bedoeling, om te zor gen, dat, indien mogelijk, geen enkel belangrijk bewijsstuk verloren zou gaan. In de ijzeren kachel van het zomerhuisje was niets verbrand. Stillwater had centrale verwarming en gas kachels. Toch voelde Pointer het zoo goed als zeker, dat het lichaam van Rose Charteris met iets bedekt geweest was, toen het in 't donker vervoerd werd. Zij was een lang meisje. Dus 't moest een kleed wezen van ongeveer zes voet lengte, een deken, of mogelijk een gordijn. En dan, degene, die de tegels schoongemaakt had, zou daar toch ook wel vlekken van op de kleeren gekregen hebben. Hij begaf zich weer naar het buiten en keek eens rond in de ledige slaapkamers van de huis houdster, Mrs. Lane, en van den kolonel. Hij vond evenwel in geen van beide iets verdachts. De grijze japon van Mrs. Lane was ongerept. Pointer besloot om eens verder rond te snuffe len en te zien, of Sibella nog altijd in haar slaapkamer was. Juist toen hij zich op de trap bevond, die van de boekerij naar de hooger gelegen verdieping leidde, hoorde hij iets bewegen in Rose's zit kamer. Voorzichtig en geluidloos zette hij de deur van de kamer op een kier. Hij wist alreeds, dat het kon zonder gepiep of geknars. De detective zag, hoe een meisje, het gladde, zwarte haar naar achteren gestreken uit een smal gezichtje, heen en weer liep. Terecht ver moedde hij, dat het Sibella Scarlett was. Eindelijk, met een beslist rukje van haar schouders, ging zij naar de deur, die in Rose's slaapkamer leidde, die slaapkamer, waar, in het donker, het lichaam van een meisje wachtte, om toevertrouwd te worden aan diepe duisternis. Had 't levende meisje part noch deel aan het noodlot van het doode nichtje? Kwam het door een daad van haar, dat vreeselijke gedachte de bloemen om het bed langzaam aan ver dorden, zooals ook het jonge lichaam, dat te midden er van lag, verwelkte, bij de aanraking van den dood, dat lichaam, dat zoo wit en koud, zoo vlekkeloos was? Tamelijk beslist liep Sibella, na dat eigenaar- aardige schouderschokken, op de deur toe, maar, met haar vingers op den knop stond zij plotse ling stil. Als Pointer aan geestverschijningen geloofd had, zou hij gedacht hebben, dat zij stil stond voor iets, dat alleen zij kon zien, maar dat voor hem onzichtbaar bleef. Even streed zij, als om wat haar terug hield, af te schudden. Maar zy slaagde er niet in. Zich omkeerend liep ze snel op een armstoel toe en liet er zich in neer vallen. zy was nu uit Pointer's gezichtskring, doch weinige minuten later zag hij haar weer. Met langzamen tred, het toonbeeld van nog iets meer dan leed en droefenis, de lippen op elkaar geklemd, kwam zy de deur uit en verwyderde zich. Kort daarop kwam Pointer uit zyn schuilhoek te voorschyn, zocht Sibella's slaapkamer en ging er binnen. Een zwarte avondjapon hing in de kast. Hij bekeek het kleed. Het was zonder vlek ken. Daarna boog hy zich over haar schoenen. Uit een paax zwart satynen schoentjes schudde hy wat aarde, droge tuinaarde, niet den donke ren, met mest vermengden grond van het zo merhuisje Aan de zolen zaten geen vlekken of zand. Hij zette de schoenen weer neer. In de oude, versleten kar, waarin Pointer zich naar de plaats van samenkomst had begeven, die hij met Thornton door de telefoon had af gesproken, toen hij met het onderzoek begon, reed hij naar het station van Medchester, waar hij, zoals hij al verondersteld had, een ledige telefooncel aantrof. Hij belde Paul, den huis knecht van Stillwater op en vertelde hem, dat hij 'n ongeluk met een tafelkleed van Mr. Thornton gehad had en dat hij nu graag zou willen weten, welke wasschei-y van Stillwater House was. Paul gaf hem een adres in High Street. Bij navraag vernam Pointer daar, dat, geen enkel kleedingstuk van Stillwater er dien morgen ter reiniging gebracht was. Vervolgens vroeg de detective het nummer aan van New Scotland Yard, en weldra was hy in gesprek met detective-inspecteur Watts. Hy droeg dezen op, in code natuuriyk, de avondja ponnen na te kijken van een zekere Lady Max well, die momenteel in Bath's Hotel moest lo- geeren. Hij moest bijzonder aandacht besteden aan een marine-blauw kleed. Als iets niet heele- maal in orde was, moest hü zelf de japon in kwestie brengen op zijn motorfiets. Pointer gaf hem het nummer van Red Gates en ging daar heen, om het rapport af te wachten. By zyn terugkomst trof hy Thornton aan, bezig met het teekenen van Perzische krullen en bladeren op zijn vloeipapier, terwijl een sta pel onbeschrèven papier naast den begaafden schrijver lag. Dezen keer scheen het hoofdzakelijk de con certavond in Medchester te wezen, die den de tective belang inboezemde. „Dus", begon hij, „Miss Scarlett had Mrs. Lane naar het concert gebracht in de kleine two-seater, die eigeniyk aan Miss Charteris toebehoorde, maar door ieder der beide meis jes gebruikt werd, zelfs door Mrs. Lane som- tyds. Kunnen zy dan alle drie chauffeeren?" „De meeste vrouwen van tegenwoordig kun nen dat", antwoordde Thornton bedaard. „Ja, maar hoe! Ik geloof toch niet, dat de kolonel ze ooit laat rijden met dien zwaren wagen van hem?" Hierop bleef Thornton het antwoord schuldig. Pointer ging eenigszins teleurgesteld de kamer uit. Hy voelde, dat er met den schrijver niet zoo heel veel te beginnen was. Een half uur later ging de telefoon. Mr. Brown werd opgebeld door een vriend, die hem vertel de, dat hij een van de boeken gevonden had, maar met nogal veel ezelsooren aan de bladen. Hu zou het ten spoedigste brengen, dan kon Brown oordeelen, of hy het hebben wilde of niet. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3