DIAMANT I De landbouw-politiek der Regeering °:A Dreigend conflict Zoo rillerig? AKKERTJES Het roode een heidsfront EEN PERSCONFERENTIE W TANDPASTA f DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 Vreedzaam „Nationa lisme" Vaagheid? Te veel ijver Maar nog geen land in zicht Ultimatum gesteld BAK- EN BRAADVET NU 40 CT. PER POND OVERIJSEL DOOR DE LUCHT NAAR INDIË Tentoonstelling in 't Center De begrafenis van den heer A. C. Dreesmann. Pastoor Alfrink verrich tte de absoute aan de groeve. De regeering doet haar best den landbouw aan te passen aan de veranderde omstandigheden TILBURGS NIEUWE RAADHUIS Mn Dr. van Rijn spreekt Teeltbeperking voorop Meer graanproductie De vooruitzichten 0 V INEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830| ONGEVALLENVERZEKERING Geen verhooging van de premie? TOEWIJZING KALVEREN Beduidende beperking voor 1935 Deviezensmokkelaars veroordeeld Op de fabriek Leiderdorp van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken PROF. DR, MENGELBERG Inaugureele rede op 3 Dec. e.k. WETTIG VERZUIM Opkomst van Rijkspersoneel, dat lid is van den B. V. L. Gij hebl kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer Drettig en gezond AKKER.CACHETS De vraag van het eenheidsfront tus- schen socialistische en communisti sche Internationale is thans beslist in den zin, dien de artikelen van ir. Albar- da in de Arbeiderspers al deden vermoeden. De socialistische internationale, die in Maart 1933 had uitgemaakt, dat het sme den van dit eenheidsfront een zaak was tusschen de beide Internationale's en daarom het afzonderlijk onderhandelen van de „nationale" sociaal-democratische partijen ontraden had, is thans gezwicht voor de eigengereidheid van de Pransche en andere partijen. „Onder deze omstandigheden," zoo schrij ven Vandervelede en Adler namens haar aan de communistische Internationale, „heeft de aanbeveling, in de resolutie van 18 en 19 Maart vervat, haar bestaansgrond verloren, en blijft ieder onzer aangesloten organisaties te dezer zake vrij, in volledige zelfstandigheid te handelen." Deze „oplossing" heeft het uiteenvallen der socialistische Internationale voorkomen. Alle vertegenwoordigers in de executieve zijn het met den brief, die aan Moscou's onderhandelaars gezonden is, eens, al heb ben de Fransche, Spaanschei Italiaansche, Poolsche, Russische en Zwitsersche sociaal democraten nog een tweeden brief opge steld, waarin zij herhalen, dat zij voor standers blijven van onderhandelingen tus schen de beide Internationales omtrent 'n gemeenschappelijke actie over geheel de lijn. Die actie zal dan onder meer gevoerd moeten worden „voor de verdediging der democratische vrijheden in de landen, waar deze bestaan, en voor den revolutionnairen strijd in de landen, waar het fascisme heerscht." Ook de Nederlandsche S. D. A. P, legt er zich dus bij neer, dat haar partij genooten in het buitenland hand in hand gaan met de felste vijanden van de hier te lande ge lukkig nog hooggehouden moreele en rechtsbegrippen. Zij laat rustig toe, dat een deel van de Internationale samenspant met desperado's als die nog onlangs in Spanje zich schuldig maakten aan al de gruweldaden, welke in Rusland al vijftien jaren aan de orde zijn van den dag. Zij zal daarom ten deele verantwoordelijk zijn voor wat in de andere landen dit eenheids front nog aan troebelen en schanddaden zal uitbroeden. Ir. Albarda heeft in de Tweede Kamer niet kunnen deelnemen aan de replieken over het regeeringsbeleid, omdat hij in 't buitenland vertoefde. Nader gepreciseerd zal dit wel beteekenen, dat hij te Parijs zat, op de bijeenkomst, waar de executieve der S. A. I. bovenvermeld besluit nam. En het is wel hoogst toevallig, dat zijn plaatsver vanger in den tweeden termijn van het Kamerdebat, de heer Vliegen, zich over dr. Colijn's twijfel aan den ernst van een so ciaal-democratisch „ja" of „neen" kwaad moest maken juist in de week, waarin te Parijs door den Vertegenwoordiger der S. D. A. P. besloten werd, zich in andere lan den neer te leggen bij een politiek, welke hij in Nederland afwijst. Ook door van een vriend iets toe te laten, wat men zelf niet doen wil, kan men zich verdacht maken! Grandioos zal de ontvangst der Uiver- bemanning zijn. Reeds de buitengewone maatregelen, die worden getroffen, om een goede verkeers regeling op en om Schiphol te waarborgen, leveren daarvan bij voorbaat het bewijs. Een ontzaglijke toeloop van belangstellenden wordt verwacht en de begroeting zal er een zijn van laaiende geestdrift. De aandacht van geheel Nederland is op deze gebeurtenis gespannen. De gedachte aan Schiphol zal op 21 Novem ber overheerschend zijn in Noord en Zuid. Het strekt ons volk tot eer. Het getuigt van zijn warme waardeering voor kloeke daden, van zijn saamhoorigheidsbesef, van zijn vaderlandsch gevoel. Een gevoel, waaraan elke vijandigheid jegens anderen vreemd is, een vreedzaam „natio nalisme", om het zoo eens uit te drukken, dat niemand met eenig geweld bedreigt en geen andere wapenen vraagt, noch behoeft, dan kloeken ndernemings-geest, technische kennis en vaardigheid, onverschrokkenheid en door zettingsvermogen. P. S. In een nabetrachting op het politieke debat in de Tweede Kamer besprak de „Standaard" ook de verhouding tusschen het Kabinet en de R.K. Kamerfractie. En dit gaf haar de volgende regelen in de pen: „De Roomsch-Katholieken streven steeds hoeveel verschil van meening zich ook moge openbaren, naar het handhaven van de een heid. Om deze te bewaren of te verkrijgen, komen zij er meermalen toe een positie in te nemen, welke eenigszins vaag is, of waar aan althans uitdrukking gegeven wordt in formules, waarin de onderscheidene stroo mingen zich kunnen vinden, maar welke dientengevolge niet uitmunten in het con creet aangeven van de te volgen gedrags lijn. Dit kwam oc/k uit in het slot van de rede, welke de heer Aalberse in den eersten termijn van het debat uitsprak, maar nog meer in het slot van zijn repliek." De Katholieke Staatspartij zou dus bewust, zij 't dan noodgedwongen immers ter wille harer eenheid de vaagheid betrachten; en mr. Aalberse zou aan het slot zijner redevoe ringen bij het algemeen debat over de Rijks- begrooting hetzelfde hebben gedaan. Naar beide kanten is het verwijt ongegrond en onverdiend. Sinds een lange reeks van jaren weet men aan hare programs, wat men aan de katholieke Staatspartij heeft. En wanneer men spreekt over het slot der redevoeringen van prof. Aalberse, dan mag men niet vergeten, dat daaraan beide malen, speciaal in eersten termijn, het een en ander was voorafgegaan, waarin van de desiderata der Kamer-fractie allerminst een geheim werd gemaakt, en op voor eenieder verstaan bare en zelfs concrete wijze was uiteengezet, hoe men van katholieke zijde thans het be leid wenscht te zien gevoerd. De heer Aalberse kon dan ook terecht het tegen hem gerichte verwijt van vaagheid af wijzen. En vaststaat ongetwijfeld, dat, wanneer de katholieke partij een dergelijk middel noodig had, om hare eenheid te bewaren, zij reeds lang zou zijn uiteengevallen en haar positie in land en parlement op verre na niet zou zijn, wat zij is. P. S. IJveren voor eigen taal en taalgebruik is voortreffelijk werk. Hoe minder uitheemsche woorden, hoe beter. Maar er zijn ook hier grenzen, bijv. wat de eigennamen betreft. In „Het Volk" vonden wij in een bericht uit Limburg den Vicaris-generaal van het bisdom Roermond als „Mgr. Boudewijn" vermeld. Te veel ijver! De hoogeerwaarde Vicaris is een voortreffe lijk Nederlander, al is zijn naam Bauduin. Zondagmiddag heeft de N.V. Philips Omroep Holland—Indië (de Phohi), op golflengte 25.57 m., van haar studio aan de Jan van der Hey- denstraat te Hilversum uit, een geheel „Over- ijselsch" programma uitgezonden. Dezen mid dag maakte deel uit van de in onze Koloniën zeer gewaardeerde serie „Twaalf-provinciën- tocht met de Phohi". In het programma der Overijsel-uitzending spraken drie inwoners der provincie, t.w. mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin, mr. G. J. ter Kuile en de heer H. P. Gelderman, Alg. voorzitter van het Ned. Verbond van Werkgevers. De commissaris ving zijn rede aan met een opsomming te geven, wat voor Overijsel in de zen tijd belangrijk is. Hij wees er op, dat de landbouw een zeer voorname plaats inneemt; op dit gebied worden de gevolgen van de crisis gevoeld, maar daar in Overijsel de landbouw meer uit gemengd bedrijf bestaat en de bedrij ven in 't algemeen niet zoo groot zijn, wordt de landbouwerstand niet in die mate getroffen als b.v. in Zeeland en Groningen. Naar even redigheid spiegelt zich dit af in de grondprijzen en is de waarde niet zoo gedaald als in ge noemde provinciën voor 't beste land. Vervolgens wees de spreker op de verande ringen, welke de provincie onderging door de groote werken, die door de verschillende water schappen met steun van het Rijk en provincie uitgevoerd zijn.. De commissaris bracht hierbij ook ter sprake de groote werken, tot stand ge bracht door de N. V. „Land van Vollenhove" en de N. V. Ontginningsmaatschappij „Overijsel". In het verdere gedeelte van zijn rede, be lichtte spreker de Twentsche industrie, waarbij hij wees op de groote beteekenis van het Twente -Rij nkanaal. Het programma werd afgewisseld door toepas, selijken zang van den heer J. Logtenberg, die ten gehoore bracht het Zwolsche en het Twent sche Volkslied. De heer L. droeg nog voor: „Jans en Sien in de cabin!" en „Broen ebrand an 't Vechterstrand". Vooral naar de laatste voordracht zal menige Overijselaar in de Verre Gewesten met genoe gen geluisterd hebben. Van 24 November tot en met 17 December a.s. zal er in den kunstkelder 't Center te 'sGra- venhage een expositie gehouden worden van weefwerk door Betty Boet en van schilderijen en teekeningen door Paul van Eeden. 9 Ten tweeden male heeft onder auspiciën van den Regeeringspersdienst een confe rentie plaats gevonden van het College van Regeeringscommissarissen voor de stemi- verleening aan den landbouw en de vertegen woordigers van de Nederlandsche Pers. Deze conferenties, die gehouden worden onder het motto „vragen staat vrij", hebben o.i. groot nut. De crisismaatregelen vormen een welhaast on overzichtelijk complex, dat alleen door degenen, die het zelf hebben opgebouwd en daarin nog hun geheele werk in vinden, voldoende kan worden gekend. Zoo ergens, dan is hier de con trole van het parlement tot een formaliteit zon der inhoud geworden. Dat geeft echter gemak kelijk aanleiding tot verdachtmakingen en booze, geruchten. En om dit tegen te gaan, zijn bijeen komsten als deze, waarbij een ieder naar harte lust kritische opmerkingen ten beste kan geven over de manier waarop de Regeering aan den boerenstand het hoofd boven water houdt. Let wel: „de manier waarop", en niet „de be ginselen, volgens welke". Het geschiedde vier jaar geleden, dat de boeren de prijzen van wat zij op de markt brachten, zagen dalen. Zeer diep zelfs. Alle prijzen daalden, maar die der land bouwproducten het meest. Daartegenover ble ven de pachten en de hypotheekrenten cp net zelfde peil. De regeeririg heeft toen ingegrepen. Door velerlei crisismaatregelen probeerde zij de prijzen van de landbouwproducten weer op peil te brengen. Zij schiep ook een mogelijkheid om de pachten te verlagen. Maar de hypotheken behooren in ons land tot het heilige der heili gen. Dies mag de boer van het geld, dat hi) door den landbouwsteun ontvangt, en waaraan het heel volk bijdraagt het totaal der steun maatregelen is voor 1935 op 153 millioen geschat nog altijd een flink deel weer ter hand stellen van zijn schuldeischers. Dit is een zaak, ja zelfs het fundament van de economische politiek van het kabinet-Colijn. Daarover met ambtenaren in discussie te treden, zou geen zin hebben. Maar des te meer kon men praten over de manier, waarop, volgens de aan gegeven beginselen, de prijzen der landbouw producten op peil worden gehouden. En ook daarover bestaan nog heel wat misvattingen, die op deze manier kunnen worden rechtgezet. Terstond nadat in Maart van dit jaar voor het eerst een dergelijke conferentie werd gehouden, verbeterde de toon, waarop de crisismaatregelen in de pers werden besproken, reeds aanzienlijk. Er komt een sfeer van vertrouwen, van weder zijds begrijpen van'eikaars standpunt en eikaars moeilijkheden. En dat draagt vooral in tijden Hoe het nieuwe paleis-raadhuis naar ontwerp van Oscar Leeuw worden zal. Het gebouw, gesticht op last van Koning Willem II in de veertiger jaren, is nooit door dien vorst bewoond, wijl het pas gereed kioam even voor zijn dood (17-3 1849). Van 1864 tot 1934 heeft het de Tilburgsche R.H.B.S. gehuisvest. Op de foto ziet men bij den ingang tot de tuinen in 't midd en het standbeeld van Mgr. Zwijsen, ter rechterzijde een gedenknaald van Willem II. Op deze plaats stond de woning waar deze Oranje-vorst overleedDe restauratie komt begin 1936 gereed en kost 314.000. Het oude, vlak bij gelegen raadhuis, blijft dienen voor de gemeente-administratie als deze veel bij voor een goeden gang van zaken. Wat ter conferentie behandeld is, valt echter moeilijk in een artikel, en zelfs niet in een reeks artikelen, neer te leggen. Het was een opeen volging van onsamenhangende vragen, het ge heele landbouw-crisisbeleid betreffend. Toch willen wij eenige belangrijke punten aanstippen. Allereerst willen wij onder de aandacht brengen de korte inleiding, waarmede mr. dr. A. A. van Rijn, secretaris-generaal van Economische Za ken, de conferentie opende, en waarin hij een overzicht gaf van de ontwikkeling en de resul taten der regeeringsbemoeiing in het afgeloopen seizoen. De economische moeilijkheden, aldus dr. van Rijn, zijn helaas nog toenemende. In Engeland blijft het streven zich van onze landbouwpro ducten meer onafhankelijk te maken. De stag natie in het handelsverkeer met Duitschland is algemeen bekend. Onder deze omstandigheden is een snellere aanpassing aan de nieuwe struc- tureele verhoudingen geboden. Het verwijt is gemaakt ,dat de Regeering deze aanpassing niet voldoende snel doet geschieden. Ten onrechte, want voorzichtigheid is hier ge boden. De inheemsche producent in het buiten land of onze buitenlandsche concurrent, die een vreemde markt op ons hebben veroverd, laten zich niet gemakkelijk meer verdringen. Op zijn gunstigst zal dan later een deel van het ver loren terrein weer kunnen worden herwonnen ten koste van zware finaneieele offers. Boven dien beteekent het verlies van buitenlandsche markten verminderig van onze landbouwproduc tie. Hoezeer deze vermindering noodzakelijk is, dient toch bedacht, dat door productievermin dering, daar de algemeene onkosten gelijk blij ven, de onkosten per eenheid van het product in meerdere gevallen stijgen. In de landbouwcrisispolitiek der Regeering stond aanvankelijk voorop de finaneieele steun. Thans staat voorop de teeltbeperking. In beide valt het streven naar aanpassing duidelijk op te merken. De finaneieele steun, welke uit het landbouw crisisfonds aan den landbouw wordt gegeven, garandeert slechts een vergoeding der nood zakelijke productiekosten. Zoodra dit mogelijk is worden de uitkeeringen verlaagd. Aldus is dit jaar gehandeld. De tarweprijs werd verlaagd van 12 op 11. De suikerbietensteun werd in plaats van op ƒ11 op 10 gesteld. De toeslag op de rogge werd verminderd van 3.50 op 3. De toe slag op de gerst van ƒ3.50 op ƒ2.50. De mini mumprijs voor consumptie-aardappelen werd afgeschaft en vervangen door een bescheiden denaturatietoeslag, terwijl de heffing van 1.25 tot 1 werd verlaagd. Er zijn echter artikelen, waaraan wij een te kort hebben, zoodat wij ze moeten invoeren. Dit geldt b.v. voor de granen. Uiteraard wordt de productie van deze artikelen aangemoedigd. Dat de Regeering daarin geslaagd is toonen de cijfers aan: Beteelde oppervlakte (aantal H.A.) Tarwe Rogge Gerst 1932 1933 1934 120071 136721 145148 165727 165295 182088 19971 17898 32030 Daarentegen zijn voor tal van landbouwpro ducten, die wij uitvoeren, de afzetmogelijkheden verminderd. Vandaar, dat op deze producten een steeds strengere teeltbeperking wordt toe gepast. De export van bacon is in de laatste jaren zeer teruggeloopen. Daarom werd het aantal biggen reeds in het jaar 1932/33 beperkt. In 1934 werden nog slechts 2.520.000 biggen toegelaten, welk getal voor 1935 nog tot 2.200.000 is terug gebracht. Bekend is de moeilijke positie van on zen zuivelexport. Hier moet mede de kalveren- beperking aanpassing brengen. Het aantal toe gelaten kalveren bedroeg in 1934 350.000, in 1935 zal het zijn 300.000. Ook de vooruitzichten van den export van eieren zijn onbevredigend. Van daar, dat de capaciteit der broedmachines is beperkt. Terwijl zonder beperking in 1934 35—40 millioen eieren zouden zijn uitgebroed, heeft de beperkte broedtijd dit getal tot pl.m. 28 mil lioen teruggebracht. De vooruitzichten van den uitvoer van eieren zullen straks moeten beslis sen over de vraag, welke broedcapaciteit voor 1935 zal zijn toegelaten. Dr. van Rijn besloot met de meening, dat, al blijven er talrijke moeilijkheden, de aanpas singspolitiek goed vordert en dat de maatregelen voor den landbouw een heilzamen invloed heb ben. Aldus de Chef van het departement van Econ. Zaken. We kunnen uit zijn woorden leeren, dat de regeeringspolitiek langzaam maar zeker haar doel bereikt. De hoeveelheid landbouwproducten wordt steeds minder, dank zij de teeltbeperking. Wanneer men de grenzen nu goed gesloten houdt, zal er een dag komen, dat zij zoozeer verminderd zullen zijn, dat zij uit zichzelf weer een goeden prijs zullen opbrengen. Dan zal de DOOSJES 15-20-25 ct. rt TUBES 25-35 ct. steunverleening overbodig zijn. En het streven der landbouw-crisispolitiek is immers, dien steun overbodig te maken. Alleen zal het een lange weg zijn. De verlaging der steunnormen ge schiedt geleidelijk en langzaam. En wat erger is: de lasten voor den consument verdwijnen niet. De prijzen der landbouwproducten blijven zoo hoog als ze nu zijn. Alleen worden zij thans kunstmatig hoog gehouden, en zullen zij, wan neer de teeltbeperking slaagt, van nature hoog zijn. De eenige last ten slotte, die van onze schouders genomen zal worden, zijn de 8y, mil lioen, dit het crisis-apparaat opslorpt. Een be denkelijk vooruitzicht voor ons volk, dat zijn heil moet zoeken in verlaging der kosten van levensonderhoud. Maar dit raakt alweer de beginselen, waarover het hier geen zin heeft te schrijven. Wij zullen daar niet verder op doorgaan en in een volgend artikel eenige andere punten van het crisis- beleid bespreken. Volgens de „Telegraaf" zal zeer waarschijn lijk de aangekondigde verhooging van de pre mie voor de ongevallenverzekering met 10 pro cent niet doorgaan. Dit voor het bedrijfsleven in dezen tijd uiter aard welkome besluit is een gevolg van nadere berekeningen. Aanvankelijk achtte het bestuur der rijksverzekeringsbank een verhooging met 25 pCt. van de premie noodzakelijk tegenover het de laatste jaren door allerlei oorzaken ver oorzaakte verlies. Die verhooging zou aanvan kelijk 1 Januari 1935 ingaan, is naderhand uit gesteld tot 1 Juli 1935, en onlangs, op grond van nieuwe berekeningen op 10 pCt. bepaald. Sedertdien is komen vast te staan, dat de cal culaties der R.V.B. nog iets te pessimistisch zijn geweest, zoodat thans zeer ernstig overwogen wordt, daar andere besparingen nog mogelijk zijn, de verhooging in het geheel niet te laten doorgaan. Voorts verneemt het blad, dat de verlaging van de premie voor de ziekteverzeke ring tot waarschijnlijk 2 pCt. (thans 2,3 pCt.), reeds 1 Januari a.s. zal ingaan. De Nederlandsche veehouderij centrale deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat de definitieve toewijzing van kalveren nimmer lager zal kunnen zijn dan de voorloopige toe wijzing, met dien verstande, dat deze defini tieve toewijzing ten aanzien van de veehouders, wien voor 1934 twee of meer vaarskalveren en ongeregistreerde stierkalveren werden toege wezen, gootendeels hooger zal zijn dan de voor loopige toewijzing. Ten aanzien van de houders, wien voor 1934 geen of een kalf werd toegewezen, terwijl is vastgesteld, dat hun bij deze voorloopige toe wijzing direct een kalf kan worden toegewezen, zal het definitief toe te wijzen aantal kalveren in het algemeen gelijk zijn aan het aantal dat voorloopig werd toegewezen. Hierbij dient echter in aanmerking genomen te worden, dat voor geheel Nederland de defi nitieve toewijzing 1935 ten opzichte van de toe wijzing 1934 een beduidende beperking zal in houden. Tevens dient wel in acht genomen te worden, dat het verleenen van deze voorloopige toewij zing uit den aard der zaak niet inhoudt dat kalveren, die het betreffende gewicht, te weten 60 K.G. voor stierkalveren en 100 K.G. voor vaarskalveren, hebben bereikt, in afwachting van de definitieve toewijzing zonder identiteits bewijs, aangehouden zouden morgen worden. Een tweetal inwoners van Utrecht reisden den laatsten tijd herhaaldelijk naar Duitschland om registermarken te incasseeren en de winst van het koersverschil bij hun terugkomst cp te strijken. In totaal hebben ze 2800 mark aan reischèques opgenomen en uitgevoerd. Het vonnis van de rechtbank te Kleef luidde voor ieder twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van 6000 rijksmark. Reeds sedert geruimen tijd wordt er door de drie textielarbeidersbonden „St. Lambertus", „Unitas" en „De Eendracht" een actie gevoerd voor het personeel van de fabriek Leiderdorp van de N. V. Vereenigde Touwfabrieken. De V. T. had vier fabrieken, n.l. te Edam, Vlaardingen, Maassluis en Leiderdorp. De fabrieken te Edam en Vlaardingen zijn door brand grootendeels vernield, zoodat de productie op Maassluis en Leiderdorp is samen getrokken. Een jarenlange grief van het personeel te Leiderdorp was, dat het minder verdiende dan het personeel der andere drie fabrieken. Het basisloon te Leiderdorp was lager, terwijl daar naast aan een bestaande loonregeling de hand niet werd gehouden. De loonen der arbeiders in verschillende afdeelingen liepen belangrijk uiteen, terwijl hetzelfde werk werd verricht. De ontevredenheid hierover werd grooter, toen in verband met den brand in de fabriek te Edam, enkele maanden geleden, een deel der arbeiders te Leiderdorp werd te werk gesteld en de arbeiders te Leiderdorp van de Edammers persoonlijk vernamen, dat zij voor dezelfde werkzaamheden belangrijk minder betaald wer den. De directie verklaarde zich op een der con ferenties met de besturen bereid, een nieuwe loonregeling te ontwerpen, waarbij de premies of toeslagen, welke een deel der arbeiders ge nieten en die varieerèn van 75 ct. tot f 2. zouden vervallen. Deze toeslagen zouden echter in de nieuwe uurloonen verwerkt worden. Voor de spinnerij en weverij-arbeiders zou een gewijzigde tarief regeling gemaakt worden, waardoor 15 pet. bo ven het basisloon verdiend kon worden. Het bleek echter al spoedig, dat bij de nieuw ontworpen regeling met de voornaamste grieven van het personeel geen rekening was gehouden. Een verhooging van het basisloon was niet op genomen. Weliswaar zou dat deel van het per soneel, hetwelk geen premie of toeslag had ont vangen, eenigszins in loon vooruitgaan, doch het meerendeel bleef hetzelfde loon behouden. In enkele gevallen zat er zelfs een kleine ver laging in. De ongelijke betaling, waarop hierboven ge wezen werd, bleef bestaan, in hoofdzaak gevolg van het handhaven van een indeeling in loon- klassen, aangeduid met A B C en D. Op de laatste conferentie bleek het niet mo gelijk overeenstemming te bereiken, hoewel door de besturen nadrukkelijk werd gezegd, dat zij niet het onderste uit de kan verlangden. Eenige verhooging van het basisloon, hetwelk voor Edam hooger is en waarvan het maximum reeds op 21-jarigen leeftijd bereikt werd te Leider dorp pas op 24-jarigen leeftijd werd echter noodig geoordeeld. Bovendien moest aan de on gelijkheid in loonen een einde komen en de bovengenoemde loonklassen vervallen, wilde men tot overeenstemming geraken. De houding van de directie, vertegenwoordigd door een der directeuren, maakte dit onmogelijk. De samenwerkende besturen hebben in den loop dezer week met hunne leden te Leiderdorp en Edam voor deze laatsten zou de nieuwe regeling eveneens gelden vergaderd. In al deze vergaderingen kwam sterk tot uiting, dat men niet langer wilde berusten. Het voorstel der besturen om aan de directie een ultimatum te sturen, werd dan ook in alle vergaderingen met algemeene stemmen aanvaard. Naar wij vernemen zal Dr. W. Mengelberg als hoogleeraar te Utrecht op Maandag 3 December 's namiddags te twee uur in het groot-aud'torium der rijks-universiteit zijn inaugureele rede hou den. De plechtigheid zal o.m. worden bijgewoond door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. H. P. Marchant. t De Regeering heeft bepaald, dat Rijksperso neel, hetwelk lid is van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm en dat gevolg zou geven aan een eventueelen oproep der Regeering om vrij willig onder de wapenen te komen, geacht zal worden zijn ambtelijke werkzaamheden op wet tigen grond te verzuimen. Het vorenstaande zal niet gelden voor hen, die behooren tot een cate gorie van dienstplichtigen, die in geval yan oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden niet of voorloopig niet aan een buitengewone oproeping in werkelijken dienst behooren te voldoen. Aan de gemeentebesturen is nu ook verzocht voor het personeel in dienst dier gemeenten, eenzelfde bepaling vast te stel len. Kederlandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9