De strijd tegen de Kerk in Mexico Weenens eisch te Genève Het naspel van Marseille Groeiende onrust onder de S.-A. Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers ONVERSCHILLIGHEID DER WERELDPERS Heden indiening van de Joego-Slavische nota GROND WETSHER VORMINC IN BRITSCH-INDIË De treinaanslagen in Mexico Duitschlands her bewapening De communisten in China DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ondergang van het land Engelsche regeering acht de kwestie thans nog niet actueel Schuschnigg over zijn Rome-reis VALSCHE MUNTERS Het Weer GELUKKIGE OUDERS VAN GELUKKIGE MANNEN Volgens den minister van Oorlog zijn de berichten erg overdreven Aan de leiders der Stormtroepen worden de paspoorten ontnomen Goebbels uitgejouwd Goebbels De permanente strijdkrachten zul len in 1935 van 480.000 tot 600.000 man toenemen Exposé van Archimbeau DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Pieracki's moordenaar gearresteerd Landlooper aan de Hongaarsche grens aangehouden TEGEN HERCLASSIFICATIE Regeeringstroepen vallen hun laatste steunpunt aan Motie van den kring Den Bosch der R. K. Staatspartij UNDERWOOD - Schrijfmachines J. M. Gerding, N. Gr. 35, Haarlem ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19059 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De satanische leuze van den fanatieken Kerkhater Voltaire „Ecrasez rinfame" (verdelg, roei uit de schandelijke, eer- looze Kerk) die hij telkens weer in of onder z'n brieven schreef in de afkorting „Ecrlinf", wordt ook thans weer, immer driester, aangeheven in een wereld, die prat gaat op beschaving en cultuur. Die leuze weerklinkt thans in landen, Wier geheele bevolking is voortgekomen uit het tot hooger levensstandaard opvoedende werk der Kerk in den loop der vele eeuwen en in wier werkelijke historie de Katholieke Kerk de plaats der eere inneemt. Deze haat tegen de Kerk van Christus heeft langzamerhand den vorm aan genomen van hysterischen haat tegen 't geheele positieve Christendom en tegen het geloof in God zelf. In Rusland zijn het de bolsjewisten, die er maar niet genoeg van kunnen krijgen alle christelijke inrichtingen te verdelgen en Uit te roeien, in Mexico de vrijmetselaars, in Spanje de anarchisten en communisten. Overal spannen zich de atheïsten, de organisaties der godloozen en verwante bonden voor de guillotine, kar der kerkvervolging. In Mexico blaast de „Crom", de „Confederacion Regional Obrera Mexicana" met volle kracht in het communisti sche vuur, om het over heel het land te doen op- knetteren. Men heeft geloofd, dat in de Unie der Sovjet-republieken het hoogtepunt was bereikt, maar het schijnt, dat Mexico het er op toelegt de Russische bolsjewisten te overtroeven. En de werkelijk ontzettende berichten, die uit dit land over den Oceaan komen, worden door de Euro- peesche liberale en roode bladen óf verzwegen, óf klaarblijkelijk zonder eenige deelneming, kort geregistreerd op de wijze, waarop men binnen brandjes en verkeersongevallen vermeldt. En in Genève kiest de Volkenbondsvergadering den vertegenwoordiger der Mexicaansche regeering, een zekeren Najera, tot voorzitter. En zelfs van een zweem van protest is geen sprake. De meeste Europeesche tijdgenooten blijven star onver schillig tegenover het lijden der Mexicaansche katholieken. Waar blijven nu al die liga's en bonden voor menschenrechten, die moord en brand schreeuwen, wanneer er een liberaal, rood of israëlietisch haar wordt gekromd? Is het geen hoon op de vrijheid van geweten, zooals zij snijdender niet is te denken zoo appelleert o.a. de „Köln. Volksz." aan het geweten der we reld wanneer in de Vereenigde Staten van Mexico op 20.000, op 50.000, zelfs op 1000.000 ka tholieken maar één geestelijke wordt toegelaten, wanneer alle bisschoppen worden verbannen, alle katholieke scholen worden uitgeroeid en alle kerken van staatwege worden gesloten? De publieke wereldopinie windt zich over zulk een peuleschil niet op en gaat met terzijdestel ling van zulke katholieke „gruwelberichten" snel, koel en zakelijk over tot de orde van den dag. Het is dwaasheid in Mexico te willen spreken van de staatsgevaarlijkheid der kerk. De ka tholieke kerk is er reeds lang uit al haar rech ten ontzet. Haar geheele vermogen is geconfis- keerd, alle kerkelijke instituten zijn vernietigd, alle orden verbannen, alle kerkgebouwen zijn tot staatseigendom verklaard, alle bisschoppen moesten vluchten, de pauselijke delegaat is over de grenzen gezet, het getal der zielzorgers is tot een bespottelijk minimum beperkt. Hoe kan de kerk dan nog onder deze omstandigheden „gevaarlijk" zijn voor den staat? Niets is door zichtiger dan het voorwendsel, dat de kerk to taal moet worden verwoest, omdat zij in haar bestaan alleen reeds den staat bedreigt. Waartoe dient deze wilde vervolging? Iedere regeering heeft tot natuurlijke taak, zorg te dragen voor het geluk en welzijn der onderdanen van den staat en voor den economischen en cultureelen vooruitgang van het volk. Welk voordeel brengt deze mee- doogenlooze vervolging der kerk in Mexico nu aan staat en volk? Wie eenigermate op de hoogte is van de Mexicaansche geschiedenis, weet, dat door dezen oorlog tegen de kerk de ware belangen der natie de zwaarste schade lijden. Zoolang president Porfirio Diaz (1876 tot 1911 met een korte onderbreking van 1881 1884) met sterke hand regeerde en elke po ging tot „Kulturkampf" onderdrukte, bloeide het land zichtbaar op. Sedert president Ga- ranza (van 1917 af) en president Plutarez Elias Galles (van 1924 af) vooral den strijd tegen de kerk weer hebben doen oplaaien, is ook de economische vooruitgang van het land buiten gewoon sterk belemmerd. De Noord-Ameri- kaansche Trusten worden van dag tot dag ster ker en machtiger. Het volk wordt hoe langer hoe meer gepauperiseerd. De welstand van het land geraakt in aldoor grooter verval. Wanneer Mexico zich aan deze ontwikkeling naar de diepte wil onttrekken, is op de eerste plaats noodig burgervrede en stevige concentratie der geheele nationale kracht. In plaats daarvan wordt het arme land voortdurend in onrust ge bracht en gehouden door een ononderbroken serie van anti-kerkelijke en anti-religieuze maatregelen. Het is niets anders dan een heil- looze sport, een zinlooze liefhebberij van fana- tiek-doctrinaire vrijmetselaarskringen, die hun lust, om alle religieuze krachten uit te roeien, willen uitrazen in alle soorten van wellustige wreedheid. Nietzsche heeft dit eens genoemd „willekeur en lust aan willekeur" Wanneer zal er een einde komen aan deze zinnelooze zelfmoordpolitiek in dit op het oogenblik ellendigste aller landen? De vroegere -president Calles, onder wiens invloed vooral do kerkvervolging in Mexico woedt LONDEN, 22 Nov. (Reuter)Het door Oos tenrijk bij het bureau van de ontwapenings conferentie ingediende verzoek betreffende gelijke rechten in zake de bewapening, schijnt op het oogenblik niet dringend ac tueel te zijn. Mocht de kwestie echter aan de orde komen, dan zal de Engelsche regee ring, zonder het verzoek niet-ontvankelijk te verklaren, vermoedelijk doen opmerken, dat geen enkel land het recht heeft een zijdig de bepaling van een verdrag op te zeggen. Indien echter, na de volksstemming in het Saargebied, Duitschland Oostenrijk mocht be dreigen, dan zal Groot-Brittannië het buiten gewone karakter van dien toestand erkennen. In elk geval zal Engeland niet zijn goedkeu ring geven aan een opzegging van het verdrag van St. Germain, zonder toestemming van Ro me en Parijs. Na zijn aankomst te Weenen heeft bonds kanselier Schuschnigg tegenover een vertegen woordiger van de „Politischer Korrespondenz" mededeelingen gedaan over zijn besprekingen te Rome. Het spreekt van zelf aldus Schuschnigg dat de gelijkheid van streven, die bestaat tus- schen onze politiek en die van Italië en Hon garije, geen verhindering is voor de handha ving en de versterking van onze vriendschap pelijke betrekkingen ook met andere staten. Zoo konden wij te Rome in volledige over eenstemming opnieuw constateeren, dat het ge heel van verdragen, die tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië zijn gesloten in het belang van wederzljdsche economische en cultureele aanvulling, zich niet richt» tegen een anderen staat, dus ook niet een anderen staat uitsluit, maar dat toetreding voor ieder openstaat, die behoefte heeft aan economische en cultureele samenwerking. Ons verblijf in Rome heeft ons gelegenheid gegeven, verdere maatregelen voor te bereiden ter versterking van onze economische betrek kingen en daarenboven hebben wij de mogelijk heid geschapen voor een engere cultureele sa menwerking. En dat wel met het positieve re sultaat, dat beiderzijds te Rome en Weenen cul tuur-instituten worden opgericht. De Duitsche en de Latijnsche cultuur hebben elkaar in alle tijden in zeer nauw contact aan gevuld en bevrucht in het belang der wederzijd- sche nationale culturen. Indien Oostenrijk door den opbouw der cultureele betrekkingen bijdraagt tot het scheppen van een werkingssfeer voor een stuk Duitsche cultuur, dan kunnen wij in dat feit terecht een waardevollen stap zien op den weg der bijzondere Oostenrijksche missie. De politie heeft te New ork een bende bank- biljetten-vervalschers ontmaskerd, die reeds ja ren in de Vereenigde Staten „werkten", vooral in New York en Newark. Elf mannen en een vrouw werden gearresteerd. VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewokt; weinig of geen neerslag. waarschijnlijk zachter. Hoogste barometerstand: 775,9 te Maas- tricht. Laagste barometerstand: 7442 te Ingö* Zon op 7.38, onder 3.58. Licht op 4.28 Maan op n.m. 5.20, onder v.m. 10.17. Laatste Kwartier 29 November GENèVE, 22 Nov. (Reuter). Naar verluidt is men bij de besprekingen tusschen de Kleine Entente en Laval gisteren overeengekomen, dat het Joego-Slavische memorandum naar aanlei ding van den koningsmoord te Marseille van daag te Genève zal worden ingediend. Belgrado zal voorstellen de quaestie der „po litieke verantwoordelijkheid'' voor den aanslag op de agenda van een der eerstvolgende raads zittingen te plaatsen, waaraan ingevolge de bepalingen van het pact zonder discussie moet worden voldaan. De bespreking zelf wordt dan tegen Januari verwacht. De „Matin" schrijft ten aanzien van de klacht van Joego-Slavië bij den Volkenbond, dat deze in twee gedeelten zal worden ingediend, n.l. eerst de eigenlijke klacht en eenige dagen later een dossier van ongeveer 40 pagina's met foto's en facsimiles. Het eerste document zal niet meer dan 4 of 5 pagina's tellen. De Joego-Slavische regeering uit geen enkele directe beschuldiging, doch tusschen de regels door blijkt duidelijk, dat Hongarije wordt be doeld. LONDEN, 22 Nov. (Reuter.) Uit Bombay wordt vernomen, dat de leiders van het Con gres besloten hebben de grondwets-herziening van de hand te wijzen. Zij verklaren, dat bij de stemming over het Witboek het volk zich aan de zijde van het Congres heeft geschaard. Het blad van de Congres-partij, de „Bombay- Chronicle", schrijft dat het Congres geen grond wet zal aannemen, welke niet een volledige controle op leger, financien en buitenlandsche aangelegenheden insluit. Een dergelijke grondwet kan slechts verkre gen worden door een Indische Nationale Ver gadering, welke ontstaan is door verkiezingen van de Britsch-Indische volwassenen. De Indische bladen, welke te Calcutta ver schijnen, noemen de voorstellen van de com missie reactionnair. De ouders van commandant Parmentier fnaast elkaar achter tafel) en de vader van piloot Moll (tegenover elkaar) wach ten onder een kopje koffie op het terras van Schiphol te terugkomst van hun groote zonen af. LONDEN, 22 Nov. (Reuter.) Het rapport der parlementaire gemengde commissie adviseert verder nog dat Birma van Indië zal worden afgescheiden en zelf een analoge constitutie za) verkrijgen. Het rapport is met een meerderheid van 31 stemmen goedgekeurd. De tegenstemmers waren drie conservatieve Peers, een Labour Peer. drie arbeiders- en twee conservatieve Lagerhuisle den. MEXICO-CITY, 22 Nov. (Reuter.) Ten aan zien van de spoorwegaanslagen verklaart de van Oorlog, dat de berichten hierover overdreven zijn. De aanslagen zijn niet gepleegd door benden gewapende opstandelingen. Op de lijn Vera CruzMexico-City hebben bandieten een aantal wegwerkers gedwongen de rails los te schroeven. De trein is evenwel ontspoord door het sterke remmen, dat de ma chinist deed, toen hij de schade bemerkte. De aanslag op de lijn Mexico-CityLaredo, waarbij twee spoorbruggen werden opgeblazen, is klaarblijkelijk het werk van twee personen hetgeen blijkt uit de sporen, welke in de om geving zijn gevonden. De militaire bevelhebber van de streek ver klaart, dat de daders reeds omsingeld zijn en binnenkort gearresteerd zullen worden. Het verkeer op de lijn naar Laredo is weer hersteld, terwijl in den loop van den dag ook weer naar Vera Cruz gereden zal worden. De berichten dat in Nor-rd-Mexico een op standige beweging gaande is onder den candi- daat voor het presidentschap Villa Real, zijn onjuist. Het schijnt, dat een aantal Nazi-leiders de Roehm-revolte en de Juni-moorden nog niet is vergeten. Hun wrok uit zich voor alsnog in een voorzichtig gefluisterde cri- tiek op de Hitler-regeering, maar er zijn teekenen, die er op wijzen, dat onder eenige secties der S. A. zich gevallen van insubor dinatie voordoen, waartegen de regeering thans maatregelen poogt te nemen. Interessant in dit verband is daarom de dezer dagen door Dr. Goebbels uitgevaardigde order, volgens welke het voortaan verboden is open bare bijeenkomsten der Nazi-partij en haar or ganisaties te houden zonder toestemming van de plaatselijke partijinstanties. Opmerkelijk is ook nog hetgeen aan deze order wordt toege voegd: „Het plotseling organiseeren van bijeenkom sten in een gebied, dat verschillende districten omvat is slechts geoorloofd na mijn (Goebbels') persoonlijke toestemming." Naar officieel verklaard wordt heeft deze order ten doel te voorkomen, dat partij-meetings de winterhulp-campagne waaraan op bevel van Hitier de meeste aandacht gewijd moet worden, zullen overtroeven. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat de regeering zich momenteel ernstig bezighoudt met de ontevredenheid der S. A„ vooral onder den linker-vleugel, welke begint te bemerken, dat van het oorspronkelijk programma der Nazi-partij niet veel terecht komt. De sporen der Roehm-revolte en de Juni- moorden zijn nog geenszins uitgewischt en vele hoog geplaatste Nazi's zijn nog verbitterd over het verlies van hun vrienden. Deze Nazi's be klagen zich er ook over, dat zij nu door de ge heime politie even streng wórden gecontroleerd als de onder verdenking staande communisten. Naar Reuter aan de Engelsche bladen seinde, heeft men een aantal vooraanstaande S. A.- leiders hun paspoort ontnomen, waarschijnlijk om hun te verhinderen Duitschland te verlaten. Verondersteld wordt, dat hetzelfde bij alle S.A.. mannen boven een zekeren rang zal geschieden. De wrok is blijkbaar vooral gericht tegen ge neraal Goering, die als de meest verantwoor delijke persoon voor de Juni-moorden be schouwd wordt. Doch ook Dr. Goebbels is ge haat. Typisch voor de huidige mentaliteit is het geen onlangs op een bijeenkomst van veteranen der Nazi-partij te Friedrichthain (vroeger een socialistisch bolwerk in het Noorden van Ber lijn) geschiedde. De Rijkspropaganda-minister werd daar namelijk metprotestkreten ontvangen. -4 PARIJS, 22 Nov. (Reuter.) In de Kamercom missie voor legerzaken heeft het radicaal-so cialistische Kamerlid Archimbeau, rapporteur der oorlogsbegrooting, zijn rapport voorgelezen, waarin hij uitvoerig stilstaat bij de herbewape ning van Duitschland. Hij constateert dat Duitschland van 1932 tot 1934 zijn oorlogsbegrootingen met 40 pCt. heeft verhoogd. De permanente strijdkrachten der Duitschers omvatten het geregelde—leger, de militair bruikbare politie en de in de kazernes aanwezige hulptroepen. Het geregelde leger heeft zijn effectieven van 100.000 op 300.000 man (einde 1934) gebracht door middel van vervroegde indiensttreding en recruteering. In 1935 zal het ze tot 400.000 man verhoogen. Het leger bevat motoreenheden, artillerie, tanks, automitrailleurs, cavalerie, mijnwerpers. Het kader wordt verzekerd door de verhooging van het aantal leerlingen der krijgsscholen. In de arbeidskampen volgen 250.000 jongelieden een individueele opleiding voor soldaat. De politie, welke militair bruikbaar is, telt 100.000 man, die over vliegtuigen, machinege weren en automitrailleurs beschikken. De S.S. tellen 200.000 man en dit aantal stijgt nog. Het „Feldjagerkorps" omvat 100.000 man, de in kazernes aanwezige hulptroepen 80.000; in het voorjaar zullen het er 100.000 zijn. Aldus zullen de permanente strijdkrachten van Duitschland in 1935 van 480.000 tot 600.000 man toenemen. Ondanks het verdrag heeft Duitschland af gerichte reserves geconstitueerd in den vorm van paramilitaire formaties. Behalve de handelsluchtvaart, welker per soneel een militaire opleiding krijgt, zal het Deutscher Luftsport Verband 3500 tot 4000 pi loten leveren. Het rapport eindigt met eraan te herinne ren dat Duitschland in enkele dagen 750.000 man op de been kan brengen en deze mobili satie met 50 divisies kan dekken. In de Kamercommissie voor de luchtvaart deelde generaal Denain, de minister voor de luchtvaart, mede, dat er 3'A milliard noodig zouden zijn om de Fransche luchtvaart te mo- demiseeren en de machines tot bruikbare oor logsvliegtuigen beschikt. „De Fransche machi- Göring in Duitschland over ongeveer 1100 oor- lgsvliegtuigen beschikt. „De Fransche machi nes zijn talrijker, maar mindern modern", zei- de hij. Dank zij de credieten, waarover hij nu beschikt, gelooft hij snel een program te kun nen uitvoeren, dat met het Duitsche op gelijke hoogte staat. Belangrijk onderhoud tusschen Laval en Litwi- nof inzake een Oost-Locamo-pact. Toenemende onrust onder de S. A. Memorandum van Joego-Slavië wordt heden te Genève ingediend. Exposé van het Fransche rad. soc. Kamerlid Archimbéau over Duitschlands herbewapening. Congres-partij keurt de voorgestelde grondwets herziening in Britsch-Indië af. Engelsche regeering acht Oostenrijks gelijkge- rechtigheidseisch tlians nog niet actueel. Doodelijke aanrijding te Halfweg. Verstrekking van hypothecaire leeningen voor arbeiderswoningbouw. Logger te IJmuiden in beslag genomen wegens het smokkelen van spiritualiën. De Amsterdammer, die te Koog aan de Zaan zijn gewezen meisje doodstak, tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Doos met revolvers in een sloot bij Wageningen gevonden. Beurs: Prijshoudend. BOEDAPEST, 21 Nov. Aan de Hongaarsch- Tsjecho-Slowaaksche grens is een 20-jarige landlooper gearresteerd, die er van verdacht wordt op 26 Mei j.l. den Poolschen minister van binnenlandsche zaken, Pieracki, te Warschau te hebben vermoord. De Poolsche autoriteiten hadden toen een bevel tot arrestatie tegen den moordenaar uit gevaardigd. Door foto's herkende de gendarme rie in den landlooper den Warschauschen moor denaar en arresteerde hem. Bij zijn verhoor ver klaarde de man, dat hij sleahts ooggetuige was geweest van den moord, maar met den aanslag zelfs niets had uit te staan. Daartegenover stelde de gendarmerie vast, dat de landlooper onmid dellijk na den moord de Poolsch-Tsjecho-Slo- waaksche grens was gepasseerd en sindsdien in Tsjecho-Slowakije had vertoefd. De Praagsche regeering is onmiddellijk door de politie op de hoogte gebracht en deze heeft het ministerie van justitie te Warschau van de arrestatie kennis gegeven. SJANGHAI, 22 Nov. (Reuter). De Chineesche regeeringstroepen hebben nieuwe successen op de communistische troepen behaald. Zij bereikten de stad Hweitsjang en begonnen met den aanval op dit laatste steunpunt der communisten in het Z. O. der provincie Kiangsi. In de provincie Hoenau drongen de troepen van Kwantoeng de communisten terug in de richting van de grens van Kwangsi. De chef van den staf van het eerste regee- ringsleger schat de sterkte van de communis tische legers op 50.000 man. Hij deelde mede, dat zij in de jongste gevechten ruim 1000 doo- den. 500 gevangenen en 4500 geweren hebben verloren. Ter bondsvergadering van den Kring 's Her togenbosch van de R. K. Staatspartij werd dezer dagen de volgende motie aangenomen: De bondsvergadering K. H., in vergadering bijeen op 17 November 1934, kennis genomen hebbende van de plannen der regeering om door herclassificatie en uitbreiding der classifi catie der gemeenten een bezuiniging te krijgen op de salarissen der rijksambtenaren, gehoord de besprekingen, buiten beschouwing latende of een verdere bezuiniging op de sala rissen der rijasambtenaren al of niet gemoti veerd is, verklaart zich niet te kunnen vereenigen met deze plannen der regeering, omdat daardoor: le. het platteland nog meer wordt achterge steld bij de steden, de kleine steden bij de groote, 2e. de bezuiniging op de ambtenaarssalaris sen ongelijk wordt afgewenteld op een gedeelte der ambtenaren, 3e. een korting wordt toegepast op de sala rissen van lager bezoldigden en de hoogere sa larissen grootendeels aan deze korting ont komen, besluit: het bestuur van de R. K. Staatspartij met aandrang te verzoeken, zich onverwijld in verbinding te stellen met de R. K. Fractie der Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal en deze te bewegen, eenstemmig een absoluut afwijzende houding tegenover de door de re geering voorgenomen herclassificatie aan te nemen. STALEN KANTOORMEUBELEN Stand op Donderdag 2 uur n.m. 774.4 Vorige stand: 774.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1