KING r. @-%eV»°r Smokkelen van wapens ZADELHOFF De moord te Koog aan de Zaan KUNSTIJSBAAN FINANCIEN JPUROL ROOKWORST RADIO-PR OGRAMMA TWEE NED. RECORDS VERBETERD MARKTEN 'M DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 Verdachten in arrest en weer vrij Vreeselijke dood Versch" brood op ieder uur! Vrijdag 23 Nov. 1934 Nieuw succes van Scheffer Dagfilm Ruwe schrale huid Spelende kinderen vonden een doos met 38 revolvers in een sloot langs den weg De list gelukt? Ernstige aanrijding te Halfweg SPIRITUALIËN GESMOKKELD Logger te IJmuiden in beslag genomen U houdt natuurlijk ook van I echte Geidersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM dan eerst smult UI De moordenaar tot zes jaar ge vangenisstraf veroordeeld DE „PELIKAAN" NAAR INDIË VERTROKKEN TRAGISCH EINDE De eerste zorgvuldig geheim ge houden proeven werden te Weesp genomen Waarom geheim? Te kostbare aanschaffing „De Groote Kans" naar Antwerpen Algemeene Nederlandsche Zuivelbond Wiskunde L.O. M.O. akte K I (wiskunde) Examen apothekers-assistent BOEK EN BLAD De internationale zwemwedstrijden van de H. Z. en P. C. te Den Haag Tennistoumooi te Haarlem SCHAATSENRIJDEN Rondrit Z, H. Ijsbond 5ctsA M Woensdag hebben twee jongens In de Nude bij Wageningen in een droge sloot langs den straatweg naar Rhenen een margarinedoos gevonden, waarin zich vier doozen met re volvers bevonden, drie met tien en een met acht stuks, totaal 38. Het waren revolvers van Belgisch fabrikaat, systeem Browning. Deze vondst houdt klaarblijkelijk verband met het volgende: De vorige week kreeg de marechaussée te Ulft de mededeeling, dat een Duitsche wapenhande laar in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij wapenen zou ontvangen van een bende smokkelaars uit Eindhoven. De transactie zou geschieden aan het Lexkesveer te Wageningen. Onmiddellijk had de kapitein der marechaussée te Arnhem alle noodige maatregelen genomen om de party wapens te onderscheppen en de smokkelaars te arresteeren. Zaterdag tusschen zes en zeven uur kwam de Duitscher aan het Lexkesveer aan. Zeer be langstellend informeerde hy naar het veer, of den geheelen nacht kon worden overgezet, enz. Een uur later kwamen twee mannen binnen, gekomen met een auto, op wie de Duitscher ken- neiyk gewacht had. Het drietal zette zich aan een tafeltje en begon fluisterend een gesprek. Tenslotte werd de conversatie voortgezet met briefjes. Het einde was dat een der mannen naar de telefoon ging, Eindhoven opbelde en vroeg een taxi te willen zenden naar het Lex kesveer, omdat zyn auto stuk zou zijn. (Dit bleek later onwaar, aan den auto haperde niets). Er werd nu gewacht tot het sluitingsuur, waar na de drie mannen het café verlieten en in hun auto's gingen zitten. Enkele uren later, een tyd na middernacht, kwam er een auto met de let ter N aan het Lexkesveer, welke door de mare chaussée werd aangehouden. Deze auto zou dus de wapenen bevatten. Er zaten wel vier man nen in, ook uit Eindhoven, zooals later bleek, echter geen wapens. De marechaussée nam alle zeven mannen voorloopig in arrest. Het bleek, dat de Duitscher de koopsom reeds voldaan had nog vóór dat naar Eindhoven werd getelefo neerd. Dit geld ontving hy terug. Daar overigens niets verdachts kon ontdekt worden en de aangehoudenen van niets wisten, werden zij Zondag weder losgelaten. Een der vier bleek nog een vonnis te zyne laste te heb ben. Aangezien hy hooger beroep had aange- teekend, kon hij ook hierom niet worden vast gehouden. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vier smokkelaars, die niet, zooals verwacht werd, uit dé Betuwe maar over Wageningen het Lexkes veer bereikten, de zaak niet geheel hebben ver trouwd en de wapens naby Wageningen in de diepe sloot, volgegroeid met ruigte en gras heb ben verstopt, voor zich naar de afgesproken plaats te begeven. In een der volgende nachten hebben zij ze weer gehaald, waarby één doos is achtergebleven. Woensdagmiddag heeft de marechaussée met 'n politiehond den omtrek van de vindplaats af gezocht; er is echter niets meer gevonden. Hedenmorgen negen uur reed de ongeveer vijftig-jarige molenaar Saas, wonende te Zwa nenburg op zyn rijwiel de Haarlemmermeer straat te Halfweg uit. Hij stad den Rijksstraat weg over, lette vermoedelijk te veel op 'n pas- seerenden auto en bemerkte daardoor niet, dat uit de richting Haarlem 'n tramtrein naderde. De bestuurder van de tram kon niet vlug genoeg meer remmen, waardoor de molenaar werd ge grepen en vijftien meter meegesleurd. Hij geraakte aan den voorkant van den mo torwagen onder de tram en werd achter het tweede stel wielen van dezen wagon dood van daan gehaald. De politie stelt een onderzoek in. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de logger KW 39 van de reedery „Kennemer- land" by de aankomst in de Visschershaven te IJmuiden door belastingambtenaren in beslag genomen, wegens het smokkelen van spiritua liën. De logger had vyftig flesschen cognac, eau de cologne enz., afkomstig uit Boulogne (P.) aan boord. Dit is de tweede logger van de ree- derij „Kennemerland" die aan de ketting wordt gelegd. Voor de Haarlemsche rechtbank stond den 13den November de 32-jarige G. J. K. uit Am sterdam terecht, die in den middag van 21 Sep tember j.l. op het Sluispad te Koog aan den Zaan de 23-jarige mej. D. uit Amsterdam, met wie hy verloofd was geweest, in koelen bloede en met voorbedachten rade doodstak. Uit de overduidelijke verklaringen der getuigen was de schuld van den verdachte onweerlegbaar komen vast te staan. De officier van Justitie zei, dat hij er per soonlijk van overtuigd was, dat verdachte geen „slecht individu" was, maar meende toch dat het voor de algemeene preventie noodzakeiyk was, dat er een zware straf werd opgelegd. De eisch was tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hedenmorgen deed de Haarlemsche Recht bank uitspraak en veroordeelde den verdachte wegens doodslag tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar met aftrek van voorarrest tot en met 6 December. De rechtbank achtte moord niet bewezen en nam zoowel den ernst van het misdrijf als den persoon van verdachte en de omstandigheden, waaronder het misdrijf gepleegd is, in aanmerking en legde daarom zoo'n lichte straf op. Hedenmorgen te 6.33 uur is het K.L.M.-vlieg- tuig de .pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers maken de reis mede, resp. drie van Amsterdam naar Batavia, Sin gapore en Palembang en één van Singapore naar Batavia. Het toestel vervoert voorts 98.920 K.G. goe deren, 325,904 K.G. post en 32.135 K.G. pakket- post. In Overschie is Woensdag een tragisch onge luk gebeurd. In den tuin van een villa aan den Rotterdamschen Ryweg was de 81-jarige tuin man P. M. uit Rotterdam met zyn zoon aan het werk. Toen het begon te donkeren en de zoon zijn vader, die verder op aan het werk was, niet zag opdagen is hij hem gaan zoeken. Hij vond den ouden man in een sloot langs den Ryweg. Een geneesheer heeft enkele uren kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. In verband met de geslaagde proefnemingen te Rotterdam met het bewaren van brood in conservators, waarin zich z.g. droog-ys bevindt, waardoor de klippen van het leveringsverbod van versch brood vóór een bepaald tijdstip kun nen worden omzeild, zü medegedeeld, dat de éérste proefnemingen op dit gebied genomen werden te Weesp, en wel op initiatief van de di rectie der Centrale Ammoniakfabriek te Wees- perkarspe}; ,,Het was toch deze industrie, welke nu vüf jaar geleden, voor het eerst in Nederland het drocg-ys fabriceerde. Sindsdien heeft de directie der vorengenoem de fabriek op verschillende manieren getracht, het nieuwe product zooveel mogelyk dienstbaar te maken aan verschillende bedrijfstakken. Vooral by het luchttransport van bloemen, als ook voor de chemische bedrijven, maar in het bijzonder voor de roomys-industrie, bleek droog-ys een zeer nuttig product. Terloops mo gen wy er aan herinneren, dat ook de heer Veraart voor zyne talryke regenproeven zich bediende van droog-ys. Inmiddels was de di rectie van de Centrale Ammoniakfabriek er steeds op uit, nieuw afzetgebied voor dit fa brikaat te zoeken, en toen een der directeuren, de heer M. Boissevain, in Duitschland vernam, welke proefnemingen aldaar gehouden werden met droog-ys, in verband met het bewaren van brood, besloot hy, ook in eigen omgeving, der gelijke proeven te nemen. De heer Boissevain stelde zich in verbinding met een goed vakman in de broodbranche, n.l. den heer J. van Zwol, Heerensingel, Weesp, by wien een conservator van genoemde fabriek ge plaatst werd. Dit geschiedde in de maand Augustus. Op onze vraag aan den heer Boissevain, waarom aan deze proeven geen enkele rucht baarheid was gegeven, kregen wy ten antwoord: „Uitsluitend uit zakelyke overwegingen, u be grijpt wel, dat wy allereerst moesten weten, of de proefnemingen zouden slagen en als dat het geval was, dan moest eerst nog worden afge wacht, hoe de betrokken autoriteiten tegenover deze aanwending van droog-ijs zouden staan. Zou n.l. het aldus geconserveerde brood wor den aangemerkt als brood, dat niet vóór het wettelijk vastgestelde tydstip verkocht zou mo gen worden, dan zou het geen nut hebben, ver der op dezen weg voort te gaan. De proeven slaagden in ieder opzicht, maarmen was van oordeel, dat de bedryfskosten er te zwaar door belast zouden worden." Wy hadden ook nog een onderhoud met den heer J. van Zwol, die, wat de resultaten betrof, niet anders dan woorden van lof had voor deze vinding. Wy vernamen, dat het brood, dat kei hard uit den conservator kwam, eenige uren later van gewoon versch brood niet te onder scheiden was. De heer Boissevain nam het brood mede naar Den Haag, waar hij het toon de aan den directeur-generaal van den Arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke, die ook moest erkennen, dat de proefneming uitstekend geslaagd was. Van den heer van Zwol vernamen wy nog, dat in den conservator, welken hy ongeveer een maand in zyn bakkery had benut, niet meer dan vier K.G. droog-ijs behoefde gelegd te wor den. De yskast kostte echter honderdvyftig gul den en deze bakker was bevreesd, dat de resul taten niet in verhouding zouden staan tot de aanschaffingskosten. „Had ik toenmaals kun nen vermoeden dat er zooveel belangstelling voor zou bestaan, dan had ik waarschynlijk toch wel zoo'n kast gekocht," verzekerde de heer van Zwol ons nog. „Maar de broodpijs zou er in ieder geval eenigszins door gestegen zijn en dit durfde ik in een plaats als Weesp er niet op te wagen." In de maand Juli 1934 werd de Rotterdam- sche Droog-ifsfabriek pas in werking geseld, en het heeft er thans allen schyn van, dat aldaar het „versche" brood uit den conservator een toekomst heeft tenzyde minister, mede op grond van de bovenvermelde vinding, besluit, den verkoop van versch brood niet meer aan een bepaald uur te verbinden. HUIZEN, 1875 M-: NCRV 8.00 Schrift lezingen meditatie 8.15 Gramofoonmu- ziek 10.30 Morgendienst door Ds. J. I. van Schaik 11.00 Bespeling studio-orgel door G. Snijders 12.00 Politieberichten 12.15 Leger des Heils-kwartiertje 12.30 Zangrecital door Nanda Gerretsen I.15 Gramofoonplaten 1.45 Esemble van der Horst 2.3o Lezing van Christelijke lectuur 3.00 Ensemble van der Horst 3.45 Verzorging van den zender 4.00 Pinaorecital door Thea Schwartz 5.00 Declamatie door Jeger 5.45 Gramofoon platen. „Winterzorgen in den tuin" door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten ge volgd door Chr. Persbureau 7.15 Gra- mofoonmuziek 7.30 Litterair halfuurtje. H. V. d. Beek spreekt over „De Proeftijd" van F. Hopman 8.00 Haarlemsche Or- kestvereeniging o. 1. v. Frits Schuurman 10.30 Vaz Dias 10.40 Gramofoonpla ten. HILVERSUM, 301.5 M.: VARA 8.00 Gra- mofoonmusiek 10.35 Gramofoonmuziek II.30 J. Rotgans, bariton zingt met piano begeleiding 11.45 Gramofoonmuziek AVRO 12.00 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest 2.00 Gramofoon muziek 2.30 Voordracht door Elias van Praag 3.00 Gramofoonmuziek VARA 4.00 Vara-knipcursus.— 4.45 Gramo foonmuziek 5.30 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.30 Eddy Walis en zijn or kest 7.00 Jo Huy, saxofoon en Jan Vo gel, piano 7.10 Orgelspel door Joh. Jong 7.28 Overgang raar den versterkten zender 7.50 Gramofoonmuziek 7.57 Herhaling SOS-berichten 10.00 Vaz Dias 11.00 Jazzmuziek (gr. pl.) 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramofoon muziek 8.20 Persberichten. Vervolg gra mofoonplaten 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Banditenstreiche, Suppé. 2.Fascination, wals Marchetti. 3. Narcissus, Nevin. 4. La Sour ce, balletmuziek, Leo Delibes. 5. Aubade, P. Pierné. 6. Aurore, F. Mawet. 7. No, No, Nanette, Youmans. In de pauze persbe richten 1.25 Concert door het Radio orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Caravane hindoue, Popy. 2. L'Ecureuil, Smith I.40 Gramofoonmuziek 1.5o Koersen. Vervolg gramofoonmuziek 2.20 Koersen 4.05 Koersen 6.50 Concert, dansmu ziek 77.50 Sportberichten 7.55 Hol- landsche uitzending. Hollandsche Radio- Cabaret van gramofoonplaten 8.20 Pers berichten en koersen 8.40 Gevarieerd concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Frau Luna, Lincke. De Roos var Stamboul, Leo Fall. Rendez-vouss, Aletter. Viktoria en haar Huzaar, Paul Abraham. Coppélia, Czardas, Delibes 9.30 Zang recital door Othon Schockmel. Parlez-moi d'amour, Lenoir. Dein 1st mein ganze Herz uit „Das Land des Lachelns, Léhar. Sere nade, Fr. Schubert. Berceuse, E. Humper- dinck. Indian Love Call uit „Rose-Marie", Friml 9.50 Hille-concert 10.05 Sym- phonieconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Arend Koole, piano (uit Amsterdam). Titus, ouverture, Mozart. Con- ccert in F, voor piano en orkest, Mozart 10.45 Dansmuziek door het Radio-Jazz orkest o. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M.: 12.20 Gramofoonmu- zziek 1.30 Het omroeporkest o. 1. v. Franz André 6.35 Gevraagde gramofoonmuziek 6.50 Pianorecital door Mary Delporte 9.35 Gramofoonmuziek 10.45 Dans muziek. BRUSSEL, 322 M.: 1.30 Gramofoonmu ziek 5.20 Dansmuziek uit „Sr. Sau- veuer", Brussel 6.35 Kamermuziek 7.35 Concert door het „Sax Quator" 8.20 Gramofoonmuziek 9.5o Idem 10.30 Dansmuziek (gr. pl.). KALUNDBORG, 1261 M.: Herald Ander sen's ensemble 8.45 Folmer Jensen geeft e enpianorecital 9.50 Deensche muziek 10.15 Jens Warny's dansorkest. BERLIJN, 357' M.: 3.20 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Willy Steiner 5.50 So listenconcert 835 Beethoven-concert door het omroeporkest o. 1. v. Otto Frickhoeffer 9.40 Qpera-muziek (gr.pl.). HAMBURG, 332 M.: 12.20 Gramofoon muziek 6.2o Orkestconcert o. 1. v. Paul Prager 10.20 Het omroeporkest o. 1. v. José Reibenschütz speelt populaire mu- "ziek. KEULEN, 456 M.: 1.20 Het omroepkamer- kwintet 3.20 Het groote omroeporkest 0. 1. v. Otto Julius Kühn, m. m. v. solis ten DAVENTRY, 1500 M.: 12.50 Het BBC- Dar.sorkest o. 1. v. Henry Hall 4.50 Het Metropole Hotel Orkest o. 1. v. Emilio Co lombo 535 Het BBC-Dansorkëst o. 1. v Henry Hall 7.50 Een harmonieorkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell 10.35 Het BBC- Dansorkest (afd. B.) o. 1. v. Constant Lam bert 11.40 Harry Roy en zijn orkest PARIJS, (Poste Parisien) 313 M.: 7.10 Gramofoonmuziek 7.50 Idem 10.50 Populaire gramofoonmuziek. PARIJS, (Radio), 1648 M.: 12.50 Popu lair concert o. 1. v. Lucien Goldy 8.20 „L'assomoir". Spel van Busnach naar een roman van Zola. MILAAN, 369 M.: 4.20 Vocaal concert 6.15 Gramofoonmuziek 7.50 Idem 8.05 „La resurrezione di Christo", orato rium van Perosi. ROME, 421 M.: 3.20 Concert m. m. v. den pianist Josef Hofmann 5.15 Gramo foonmuziek 8.05 Concert 9.35 Popu laire en dansmuziek. WEENEN, 507 M.: 3.00 Solistenconcert 4.40 Pianomuziek 6.20 Kamermuziek 9.20 Weensche muziek o. 1. v. Max Schönherr 11.10 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1245 M.: 7.35 Symphonie- concert door het Philharmonie-órkest van Warschau o. 1. v. Bierdjajew 10.25 Bo denski's orkest. BEROMUNSTER, 540 M.: 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. Victor Reinshagen 4.30 Populair concert o. 1. v. Hans Nep- pach 5.20 Filmmuziek (gr.pl.) 8.55 Kamermuziek 9.20 Het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Met het oog op de OPENINGS-WEDSTRIJDEN op a.s. Zaterdag middag (2.30) en Zondagavond (8 uur), waaraan Sonja Henié, Idl Papez, Karl Zwack, v. d. Scheer, Heiden, Boot e.a. sterren zullen meedoen, gevolgd door internationaal IJshockey, is de baan a.s. ZATERDAG van 12 tot 8 uur GESLOTEN (de baan is dus Zaterdag van 1012 en van 811 uur voor het publiek geopend). Zondag is de baan van 105 uur voor het publiek voor schaatsenrijden geopend. Zitplaatsen voor de wedstrijden: 4.1 3.2.Staan plaatsen f 1.-- Voorverkoop aan de baan, Tel. 55179; de Firma EILERS, Kalverstraat of Firma BOS, Middenweg, Amsterdam. De Vereenigde Haagsche Spelers, directie Pierre Balledux, zyn uitgenoodigd het blijspel „De Groote Kans", waarvan de première in den Kon. Schouwburg te Den Haag op 19 November j.l. is gegaan, op 30 November a.s. te Antwer pen op te voeren voor de leden van den Kathö- lieken Kring aldaar. Op 21 December zal te Breda de algemeene vergadering plaats vinden van den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond. Op de agenda staat o.a. vaststelling der be grooting voor het dienstjaar 1935. DEN HAAG. Geslaagd de heer K. Hoogsteen, Groningen. DEN HAAG. Geslaagd mej. E. J. M. C. Francken, Nijmegen. UTRECHT. Geslaagd mej. A. M. L. Vencken te Utrecht. Variaties voor piano J. van Domselaer Uitgave G. Alsbach en Co. Een stevig en somber medidatief karakter is het kenmerk van Van Domselaer's piano variaties: een diepe donkerte, die zoowel in de vlugge als in de langzame deelen het notenbeeld beheerscht. Er gaat suggestie uit van deze ge compliceerde partituur; men gevoelt zich by het lezen aangegrepen door den ernst die hier gemanifesteerd is. Zeer zeker heeft Van Dom selaer deze elf variaties in een constante stem ming geschreven; het beeld vertoont een één zijdig aspect. Het karakter is min of meer improviseerend, (Joch de materie is sterk door dacht geconstrueerd. Wy zien met belangstelling een goede uitvoering van dit interessante stuk tegemoet. H. Th. S. Nachtsproke, Cantate op woor den en muziek van Annie Frank Annie Frank uit zich in groote zuivere en eerlyke muzikaliteit in haar by G. Alsbach en Co. te Amsterdam verschenen Cantate „Nacht sproke" voor vrouwen- en kinderkoor met alt solo en begeleiding van piano; een oprechte geest spreekt uit heel dit, van begin tot einde door zyn muzikale warmte boeiende, werk. De schryfster wist in haar cantate een permanente frischheid te manifesteeren, die door haar groo- ten rykdom hooge bewondering wekt. Een pure geest leeft achter deze teere, gevoelige noten, in gelouterden adeldom. Daarbij maakt ook de structuur der partituur een uitmuntenden in druk. Zoo men mogelijk bij het studeeren van dit werk technische moeiiykheden ontmoeten zal: men zal ze met liefde overwinnen. Want: evenveel vreugde als het schrijven van dit stuk Annie Frank geboden moet hebben, zal de executant by uitvoering beleven. De „Nachtsproke" is door Alsbach smaakvol uitgegeven. H. Th. S... Ter gelegenheid van het 23-jarig bestaan der Haagsche Zwem- en Polo-Club organiseerde deze vereeniging gisteravond in „de Regentes" te 's Gravenhage zwemwedstrijden, welke door de deelname van de „Schwimmsportfreunde WuppertalBarmen" een internationaal karak ter hadden. Uit sportief oogpunt bezien, waren de wedstryden een groot succes, daar zoowel het record op de 200 M. rugslag heeren, als dat op de 3 x 50 M. wisselslag estafette voor heeren werd verbeterd. De prestaties der Duitsche zwemmers vielen, wat de baannummers betreft, tegen, doch met het waterpolo vergoedden zij dit echter weer ruimschoots. De eerste nummers van het programma wa ren ingeruimd voor meisjes- en jongens-adspi- ranten der H.Z. P.C., waarna het puikje van Hollands 100 M. vrye slag zwemsters aan den start verscheen. Alleen mej. Mastenbroek liet verstek gaan. Vooral de tweede serie van dit nummer, waarin Willy den Otsigji en haar club- genoote Annie Timmermans elkander stryd le verden, was zeer fraai. Mej. den Ouden won weliswaar onbedreigd, maar ook ds door Annie Timmermans genoteerde tyd van 1 min. 8 4/5 sec. dient in dit verband met eere vermeld te worden, aangezien dit de beste tyd is ooit door haar in dit nummer behaald. De „Maurice Foort"-beker, voor de winnen- waardigen tegenstand zyn superioriteit by het zelfde nummer voor heeren te bewijzen. De „Maurice Foort"-beker, voor den winnen de ploeg op de 3 x 50 M. wiselslag estafette heeren, kwam voor een jaar in het bezit van Z.I.A.N. t Belangryker was echter, dat de Z.I.A.N.-ploeg, bestaande uit v. d. Hoek, Jongbloed en Verveer, er in slaagde het op naam van D.J.K. staande Ned. record met 12/5 sec. te verbeteren en het van 1 min. 361/5 sec. te brengen op 1 min. 34 4/5 sec., waarby vooral v, d. Hoek op de rugslagbaan een zeer snelle race zwom. Een tusschen de dames van de H.Z. P.C. en H.D.Z. gespeelde waterpolowedstryd had tot re sultaat, dat de Haagsche dames met 6—3 won nen, na reeds met de rust met 4—2 te hebben voorgestaan. De H.Z. P.C. kwam de zege ten volle toe, daar zy over alle linies domineerde. De nat. kampioen schoonspringen, Joop Sto- tyn (H.Z. P.O.) legde, zooals te verwachten was, op de eerste plaats beslag, terwyi F. Mette (Het IJ) hierby als tweede eindigde. Een tweede recordverbetering werd geleverd op de 200 M. rugslag voor heeren, waarby Stans Scheffer (D.J.K.) zyn eigen Ned. record met 2 seconden liet sneuvelen en het van 2 min. 48 2/5 sec. op 2 min. 46 2/5 sec. bracht. De zwemmers v. Aelst (H.Z. P.C.) en Metman (Het IJ) vormden hierby echter een uitstekende stimu lans, waardoor zy in deze recordverbetering een niet gering aandeel hadden. ;i-A Een waren titanenkamp leverden de ploegen van H.Z. en P.C. en Z.I.A.N. op de 10 x 50 M. vrye slag estafette, waarmede het publiek ten volle medeleefde. Scheen in den aanvang de H.Z. P.C.-overwinning reeds een feit, na zeven banen kreeg de strijd een geheel ander aanzien, daar Z.I.A.N. er in slaagde den toch al kleinen achterstand nagenoeg te reduceeren. Slechts door zich volkomen te geven, wist v. Aeist een uiteindelyke zege voor de „Haagsche" te be vechten. De Duitschers speelden bij dit nummer een ondergeschikte rol. Willy den Ouden en haar clubgenooten van de R.D.Z. rekenden bij de 5 x 50 M. vrije slag estafette op overtuigende wijze af met de A.D.Z. en de H.Z. P.C. De door den R.D.Z. gemaak te tijd van 2 min. 40 1/5 sec. komt neer op een gemiddelde van 32 sec., wat zeer goed te noe men is. I De Duitschers, die met de zwemnummers wei nig succes boekten, demonstreerden een vlotte en dikwijls fraaie partij waterpolo en wisten hun gastheeren, de H.Z. P.C., na spannenden strijd, met 21 te slaan. De uitslagen luiden: 100 M. vrye slag dames: 1. W. den Ouden (RDZ) 1.7; 2. A. Timmermans (RDZ) 1.8 4/5; 3. T. Wagner (Het IJ) 1.15 2/5. 100 M. vrye slag heeren: 1. C. A. Kreffer (DJK) 1.3 3/5; 2. G, Regter (RZC) 1.4 2/5; 3. W. Delwei (RZC) 1.5 2/5. 3 x 50 M. wisselslag est. heeren: 1. ZIAN I.34 4/5 (nieuw Ned. ree.); 2. HZ PC 1.36 4/5; 3. ZIAN II 1.39 4/5. Schoonspringen heeren: 1. J. L. Stotijn (HZ PC) 70.76; 2. F. Mets (Het Y) 65.66; 3. A. Lot gering (Het IJ) 64.29. 200 M. rugslag heeren 1. J. C. Scheffer (DJK) 2.46 2/5 (nieuw Ned. ree.)2. C. G. v. Aelst (HZ PC) 2.49 3/5; 3. J. Metman (Het Y) 2.49 3/5. 100 M. rugslag dames: 1. W. den Ouden (RDZ) 1.19 4/5; 2. T. Wagner (Het IJ) 1.221/5; 3. N. Senff (ADZ) 1.23 2/5. 10 x 50 M. vrye sl. est. heeren: 1. HZ <te PC 4.53 3/5 2. ZIAN 4.54; 3. HZ PC II 5.20 4/5. 5 x 50 M. vrije sl. est. dames: 1. RDZ 2.40 1/5; 2. ADZ 2.50; 3. HZ PC 2.50 2/5. Waterpolo: Dames: HZ PC—HDZ 6—3; heeren: HZ PC—SSF 1—2. Van 27 November tot 2 December zal, met goedkeuring van den Ned. L. T, B., in het Kre- lagehuis een open tennistoumooi worden ge houden. Inschryvingen kunnen geschieden tot Zater dag a.s. Voor het publiek bestaat gelegenheid deze wedstryden bij te wonen. De commissie voor bovengenoemden feestrit, welke het vorig jaar is uitgeschreven over 60 K.M. ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Zuid-Holl. Ijsbond, welke rit niet is kunnen doorgaan doordat na'den sluitingsdatum geen ysperiode meer is ingetreden, deelt mede, dat alle personen, die zich het vorige jaar heb ben laten inschrijven, blijven ingeschreven en zonder bybetaling kunnen mederyden als de rit gehouden kan worden. De commfssie verzoekt hen, die van adres veranderd zyn, het nieuwe adres op te geven aan het bureau van den rondrit: Tamarinde- straat 3, Den Haag. Tot 5 December kan men zich nog doen in schrijven. ALKMAAR, 21 Nov. N.V. A]km. Exportveiling. AndUvle 0.501.20 per 100 stuks. Appelen 3.00 7.00 per 100 pond. Bloemkool I 5.009.50, idem II 2 504.00, Boerenkool 1.703.80, per 100 st. Bieten 1.50 per 100 K.G. Druiven 12.00—16.00 per 100 pond. Gele kool 1.00 per 100 K.G. Groene kool 1.004.00. Kropsla 0.502.60, Knolselderie 1.004.50 per 100 stuks. Peren 2.006.00 per 100 pond. Prei 1.803.80 per 100 bos. Roode kool 1.00 3.30 per 100 K.G. Selderie 0.501.00 per 100 bos. Spruiten 2.505.QO, Tomaten 1.506.00 per 100 pond. Uien 0.60—2.60, Wortelen 0.70—1.50 per 100 K.G. Wortelen 1.504.00 per 100 bos. Witlof I 5.008.00, idem II 2.50.4.00 per 100 pond. AMSTERDAM, 21 Nov. Aardappelmarkt. Zeeuw- sche bonten 3.303.60, idem blauwen 3.40—3 00, idem Eigenheimers 3.203.40. IJpolder Bevelan ders 2.702.90, Drentsohe Eigenh. 2.80—3.50, Duinzand 4.204.40 per H.L. Aanvoer 103.200 K.G BARNEVELD, 22 Nov. Aanvoer 470.000 kip- eieren 5.506.50 per 100. Handel vlug. GOUDA, 22 Nov. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1276 stuks, waarvan 55 slachtvarkens: vette 15.5—16.5 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. Londensche 1213 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 296 magere varkens 14.00—22.00, 824 biggen 7.00—9.00, Geidersche Biggen 4.00—12.00, 24 runderen 100.00—150.00, 46 nuchtere kalveren 4.00—6.00, 26 bokken en geiten 2.00—6.00 per stuk. Handel redelyk. 285 Crisisrunderen. Algemeene markt. 297 partijen kaas: le kwal. met HM. 23.00—25.00, 2e kwal. met R.M. 20.00 22.00, zware tot 27.00. Handel matig. 344 ponden boter: Goeboter 75—90 cent, Wei- boter 7075 cent per pond. Handel matig. 40500 partijen eieren: kleine eieren 3.004.00, kipeieren 5.00—6.00, eendeieren 3.00—3.50 p. 100. Handel matig. GOUDA, 22 Nov. Coöp. Zuid-Holl. Eiervei- ling g.a. Aanvoer 46500 kipeieren: 56-58 kg. 5.00 —5.20, 58-60 kg. 5.20—5.30, 60-62 kg. 5.30—5.40, 62-66 kg. 5.40—5.60, bruine 58-62 kg. 5.20—5.30, kleine eieren 3.304.40 per 100 stuks. Aanvoer 2000 eendeieren 2.702.80, heneieren 3.103.30 per 100 stuks. HOORN, 22 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 11 sta pels, 8281 K.G. Fabr. kl. 18.50, boeren kl. 21.00, boeren comm. 22.00. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Nov. Aange voerd: 600 Kg. aardappelen: Bevelanders f 2.30; 2200 Kg. peen f 0.700.90; 28000 Kg. roode kool f 1.30—1.60, doorschot f 1—1.50; 30000 Kg. gele kool f 11.30; 22000 Kg. Deensche witte kool f 0.70—1.30; 6500 uien: gele uien f 2—2.30, grove f 2.50—2.60, gele drielingen f 1.50, gele nep f 1.30; 5600 stuks bloemkool: reuzen f 3.205.60; 2500 Kg. bieten f 1.10—1.60. MAKKUM, 21 Nov. Visch. 300 pond Fuikaal 20.50, 400 pond Z.N. Bot 15.0016.50, 30 pond Baars 9.00, per 100 pond. 8 tal kamerharing 2.60 2.80 per tai. 900 pond Spiering 4.005.50 per 100 pond. 3 kisten Sprot 1.501.80 per kist van 80 pond. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Nov. Aanvoer: 700 Kg. aardappelen: bl. eigenheimers f 2-90, robijnen f 2.60; 14800 Kg. uien: drielingen f 1— 1.40, uien f 1.802.23, grove uien 2.302.40; 2600 Kg. peen f 0.600.90, kl. peen f 0.60; 2000 Kg. kroten f 0.401.30; 20500 Kg. roode kool f 1 2.40, doorcchot f 1.1.20; 3600 Kg. gew. witte kool f 0.90; 29400 Kg- Deensche witte kool f 0.70 —1.50, doorschot f 1—1.30; 13600 Kg. gele kool f 1—1.30. De „Indische Courant" meldt, dat de suikerfabriek Soemberredjo in Januari a.s. definitief zal worden stop gezet. De sluiting houdt verband met het feit, dat de Nederl Handel Mij. niet langer bereid is het bedrijf te financieren. De directie van de Algemeene Exploitatie Mij. ontving bericht van de Bataafsche Pe troleum Mij. dat boring 10 op de concessie „Limau" in productie is gekomen en dat de productie zich zou stellen op 30 M3 per et maal watervrije olie en weinig gas. Symington en Wilson verklaarden, dat de Nederlandsche regeering er in is geslaagd, de middelen te vinden, om de inlandsche rubberproductie op effectieve wijze te con- tröleeren. Volgens Chamberlain's verklaring wordt tengevolge van de conversies de rente- dienst in Engeland ten opzichte van 1933 met 20 pCt. verlicht. De ontvangsten zijn echter noodig om de stijgende uitgaven te dekken. In verband hiermede is het de be doeling, de tarieven op ruwe zijde en de bestaande rechten op kunstzijde in het ko mende begrootingsjaar te handhaven. De Japansche regeering onderhandelde met de vertegenwoordigers van de kunst zijde-industrie over ds financiering van het weder in bedrijf stellen der stop gezette fabrieken. Zij verklaarde zich bereid, aan deze industrie credicten te verleenen onder voorwaarde, dat de fabrieken den arbeid in vollen omvang zullen hervatten. en springende lippen Te midden van de vele problemen blijft het Amerikaansche begrootingsvraagstuJi het meest urgent. Indien dit vraagstuk n.ój wordt opgelost, zal het de oorzaak worden van ontwrichting op monetair gebied. In dien wèl dan zal dit het sein worden voor het inluiden van een nieuwe monetaire pe riode. Het deficit der begrooting overtreft alle verwachtingen. Uitgezonderd de Ford Motor Corp. heb ben alle automobielfabrieken in Amerika haar productie in October verminderd. Dè gezamenlijke productie bedroeg n.l. 90.400 wagens tegen 116.500 wagens in September en 167-000 wagens in Augustus. De vermin dering is hofdzakelijk het gevolg van den algemeenen achteruitgang. Wallstreet-kringen zijn het niet eens met ultra-conservatieven, die Roosevelt's pogin gen, om met de leiders van de zaken- en financieele wereld tot overeenstemming te geraken, onderschatten en verklaren dat deze pogingen geen succes zullen opleveren voor een blijvende opleving. Wallstreet meent, dat de thans ingevoerde samenwer king zich reeds weerspiegelt in een dage lijks groetend Vertrouwen. De voorzitter van de Refico Jones ver klaarde op een conferentie, dat geen enkele Amerikaansche Spoorweg Mij. onder staats controle zal worden gesteld. Hoewel in Amerika de vraag naar staal en ijzer aarzelend toeneemt, is volgens „Iron Age," een besliste verbetering waar te ne men, aangezien de staalfabrieken op het oogenblik op 28.5 pCt. der capaciteit wer ken tegen 27 pCtde vorige week. Volgens „Iron Age" is de Amerikaansche staalprijs gestegen van 9.79 tot 10.33. Staalkoopers, die in den laatsten tijd ge neigd waren, hun aankoopen uit te stellen, komen meer en meer tot de overtuigingdat het tijd is, om orders te plaatsen. De index van de industrieéle bedrijvig heid te Detroit bedroeg op 15 November 51.9 tegen 50.2 begin November en 41.2 een jaar geleden. Het aantal abonné's van het telefoonbe drijf van de American Tel. and Tel. is in de eerste 10 maanden van het loopende jaar 200.000 toegenomen, terwijl in de overeen komstige periode van 1933 een verminde ring intrad van 647.000. De American Tel. and Tel. keert een on veranderd dividend uit van 0-60. Procter and Gamble werkt sedert 1933 op volle capaciteit en de omzet in 1934 zal vermoedelijk de grootste worden, die ooit bereikt werd. De winst is echter niet naar evenredigheid gestegen tengevolge van de hoogere belastingen en reclamekosten, te meer omdat de zeepprijzen niet voldoende verhoogd konden worden. OBDAM, 21 Nov. „De Tuinbouw" 12000 K.G Deensche kool 0.60—1.20. 10000 K.G. Gele kool 1.00—2.20, 6000 K.G. Gele kool 1.00—1.30, 1100 K.G. Uien 2.10—2.50, 2000 K.G. Roode Bietei 1.10, 16000 K.G. Wortelen 0.60. SCHAGEN, 22 Nov. Veemarkt 60 Ma gere Geldekoelen 120.00—150.00, 55 Vette Gel- dekoeien 150.00_210.00, 10 Kalfkoeien 150.00— 200.00, 252 Vaarzen 50.00—140.00, 14 Graskal veren 20.00—35.00, 47 Nuchtere Kalveren 5.00 14.00, 220 Schapen vette 14.0018.50, 210 Overhouders 8.00—12.50, 4 Bokken en Geiten 4.005.00, 6 Magere Varkens 12.00—15.00, 26 Vette Varkens per K.G. 031—0.32, 163 Biggen 6.00—9.50, Konijnen 0.50—1.50, 31 Kippen 0.30— 0.60, Hanen 0.100.75, Eenden 0.200.60. SCHAGEN, 22 Nov. Eierveiling. 24000 kipeie ren: 54-56 4.50—4.60, 56-58 5.30—5.40, 58-60 5.40, 60-62 5.40—5.80, 62-65 5.70—5.90, kleine witte 3.304.20 300. eendeieren 2.90. WOERDEN, 21 Nov. Veillngsver. Woerden en Omstreken. Kipeieren wit 4.505.30, bruin 4.40 5.50. gemengd 4.705.40, heneieren. 3.704.50, eendeieren 3.503.80, alles per 100. Kaas 26 cent per pond. Aanvoer 11373 eieren. WARMENHUIZEN, 21 Nov. Uien 1.902.30, ld. groote 2.60, Drielingen 1.001.20, Nep 1.90, Gele Nep 1.001.20, Roode kool .00—1.60, Deensche Witte kool 1.10—1.30 per 100 K.G. (DE BEKENDE VL0NKA-VER5NAPERIN6/ iPERINS/ 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6