De kogel door de kerk Gen. Von Fritsch laat niet met zich spelen r h Onrust in Duitsch- land Een protest van Goemboes Het nieuws van heden VAN POT EN KETEL Japan zegt vloot- pact op EEN MEMORANDUM AAN HITLER DE BAROMETER MP VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 Avondblad Frankrijk in de knel Verklaring van Saito W De eerste overspanning voor de brug over den Moerdijk is bijna gereed Goemboes Spoed-opleiding van piloten De generaal raadt de Rijksregee- ring aan te trachten de tegen standers van het Derde Rijk voor zich te winnen Rijksweer en S.-A. von Fritsch Hongarije wenscht onverwijld ob jectieve opheldering van den koningsmoord „Europeesche vrede bedreigd" - - Bimirimr, ar iwiTwuarTiicut^ DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het Weer Fransche pers juicht stap van Joego-Slavië toe Bosch-branden in West- Virginia Reusachtige schade aangericht Noodweer te Athene De Fransche antwoord nota aan Polen NORTH r STATE] Goed NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19061 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De zoozeer gevreesde kogel is door de kerk Joego-Slavië heeft zijn nota naar aan leiding van den koningsmoord te Mar seille bij den Volkenbond ingediend, en Frankrijk heeft zich alle mogelijke moeite gegeven om te voorkomen, dat de nog altijd diep veront waardigde Joego-Slaven van hun nota een dum-dum-kogel maakten, welke onherstelbare verwoestingen zou kunnen aanrichten in het toch al zoo wrakke organisme van den vrede. Het heet, dat Jeftitsj, de Joego-Slavische minister van buitenlandsche zaken, een heel wat krassere nota naar Genève heeft gebracht dan die, welke thans gepubliceerd is, en dat minister Laval in een conferentie met zijn collega's van Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joego-Slavië gedaan heeft weten te krijgen, dat alle zinspelingen op en beschuldigingen aan Italië uit dit protest werden geschrapt, zoodat thans alleen Hongarije de volle laag krijgt. Het werk van Koning Alexander en Barthou moet immers worden voortgezet en Barthou wilde door het bewerkstelligen van een toenadering tus- schen Italië en de Kleine Entente, in het bij zonder Joego-Slavië, den weg banen voor een FranschItaliaansche samenwerking. Wanneer Joego-Slavië tegen Italië had uitge pakt zooals het gaarne zou hebben willen doen zouden de kansen voor de door Laval overgeno men Barthou-politiek ten eenenmale zijn ver keken. Van den anderen kant moest Frankrijk met de Joego-Slavische verontwaardiging in stemmen om niet de door den op Fransch grondgebied gepleegden koningsmoord gehavende sympathie van Joego-Slavië te verspelen. Frank rijk zat dus leelijk in de knel tusschen Italië, waarmee het samenwerking wenscht, en Joego- Slavië, dat Italië's meest verbitterde tegenstan der in het Donaugebied is en welhaast dreigde over te koken van verontwaardiging. Van deze situatie is het arme verminkte Hongarije, dat met zijn revisionistische politiek zoowel de Kleine Entente als Frankrijk ontstemt en weerstreeft, zeker voor een groot deel de dupe geworden. Want al zal het moeilijk te weer leggen zijn, dat Hongaarsche autoriteiten meer dan één oogje hebben dicht geknepen voor terroristen, die binnen de Hongaarsche grenzen Zich vakkundig voorbereidden op het neerschie ten van Koning Alexander, van den anderen kant is 't zeker, dat bij heel deze nota-geschiede nis bedoelingen in het politieke spel zijn geweest, welke er op gericht waren Hongarije als een onbeschaafden staat te brandmerken, waarmee geen fatsoenlijke mogendheid zich mocht enca- nailleeren, en een wig te drijven in het steeds nauwer en hechter wordend verband van de combinatie Oostenryk-Hongarye-Italië. Italië heeft echter Hongarije niet in den steek gelaten en Mussolini heeft Gömbos, den Hongaarschen minister-president, de vo rige week zoo opvallend hartelijk ontvangen, dat het duidelijk was, dat Italië wilde demonstree- ren, hoe sterk de gelegde vriendschapsbanden met Hongarije ook thans nog zijn. Laval heeft echter méér succes weten te bereiken dan dat Italië met geen tittel of jota in de bewuste nota werd genoemd. Hij heeft ook gedaan gekregen, dat Joego-Slavië ervan heeft afgezien te vra gen, dat de behandeling van zijn nota nog tij dens de huidige Volkenbondsvergadering, welke speciaal voor het Chaco-conflict en de Saar- kwestie werd bijeengeroepen, zou plaats vinden, of dat er zoo spoedig mogelijk een nieuwe bui tengewone Volkenbondsvergadering voor die be handeling zou worden belegd. Joego-Slavië heeft er genoegen mee genomen, dat zjjn nota een punt van de agenda van de eerstvolgende ge wone Volkenbondsvergadering zal vormen, zoo dat deze netelige kwestie te Genève eerst offi cieel zal worden aangesneden, wanneer het Saarplebisciet achter den rug is en er meer klaarheid zal gekomen zijn in de nu nog zeer troebele onderlinge verhoudingen in Europa. Niettegenstaande deze aanzienlijke verzachtin gen is de nota van Joego-Slavië, waarin Hon garije uitdrukkelijk beschuldigd wordt van ge heuld te hebben met de terroristen van Janka Poeszta, en maatregelen geëischt worden ter uitroeiing van het hoogstgevaarlijke terrorisme in het algemeen, nog kras genoeg. Zooals van zelf spreekt, is de Hongaarsche minister-presi dent Gömbös namens zijn volk onmiddellijk op zijn achterste beenen gaan staan om blakend van verontwaardiging, alle Hongaarsche mede verantwoordelijkheid voor de tragedie van Mar seille af te wijzen en te verklaren, dat de Joego- Slavische nota een ernstige bedreiging voor den vrede in Europa beteekent. Nu wordt die vrede al zoo lang en zoo ern stig bedreigd, dat het wel een wonder mag hee- ten, dat dit teringachtige en welhaast tot een schim geworden schepsel nog altijd leeft. Heel het geharrewar tusschen Hongarije en Joego- Slavië naar aanleiding van 't Marseillaaansche drama, dat hoogst bedenkelijke perscampag nes in beide landen heeft ontketend, doet den ken aan den zwarten pot, welke den ketel ver wijt, dat hij zwart ziet. Hongarije heeft 't asyl- recht steds in zoo ruime mate toegepast, dat veel politieke vluchtelingen en terroristen er'n veilig onderkomen konden vinden, maar van den anderen kant heeft Joego-Slavië hetzelfde gedaan ten opzichte van de aan den moord op Dollfuss en den Juli-opstand medeplichtige Oostenrijksche nationaal-socialisten. Hongarije gaat hoog te paard zitten en betuigt, dat poli tieke moord en terreur niet tot de historische tradities van het land behooren, en geeft daar door een duidelijk zichtbaren steek onder wa ter aan Joego-Slavië, waar zelfs de huidige dy nastie haar heerschappij te danken heeft aan een bloedbad, dat minstens even gruwelijk als, ofschoon internationaal minder gevaarlijk was dan dat, waardoor het kort geleden Alexander Karageorgewitsj verloor. We zullen dienen af te wachten, welke reac ties de Joego-Slavische nota te Genève en el ders nog zal veroorzaken, maar het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat ook hier weer het spreekwoord zal bewaarheid worden, dat de soep niet zoo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend. In ieder geval is dit te hopen, want afgekoeld is deze soep met veel politieke pa prika nog „heet" genoeg. PHILADELPHIA, 23 Nov. (Reuter) Het Japansche kabinet heeft besloten, het vlootver- drag van Washington formeel op te zeggen om zich aldus van het vloot-coëfficier.t 5-5-3 te be vrijden, aldus verklaarde Hirosji Saito, de Ja pansche ambassadeur in Washington, in een in- tervieuw met het „Philadelphia Bulletin". Indien wij van opvatting blijven verschillen, aldus Saito, moeten wij ervoor zorgen dat dit geen nadeelige consequenties zal hebben. Ik zie niet in, waarom de groote mogendheden thans een bewapeningswedloop zouden beginnen. Het is de plicht der verantwoordelijke staats lieden om een dergelijken gang van zaken te voorkomen. LONDEN, 23 Nov. (Reuter) De „Daily Herald" schrijft; Ook al moeten de geruch ten over revolutionnaire woelingen te Ber lijn en Hamburg voor onjuist gehouden worden, het is toch een feit, dat in Duitsch- land onder een schijn van kalmte, groote onrust heerscht. Het volk komt tot het in zicht, dat Hitier zijn beloften niet nakomt. Weldra kunnen in Duitschland veranderin gen verwacht worden van verstrekkende gevolgen. De minister voor de luchtvaart, generaal Hermann Goering heeft gisteren aangekondigd, dat hij binnenkort zijn nieuw luchtvaartkorps zou installeeren, waarvoor hij een oproep heeft gericht tot alle voormalige oorlogsvliegers en mecaniciens om zich te melden teneinde dienst te doen als instructeur. Een speciale oproep is gericht tot alle oud-luchtvaartmenschen, die nog geen deel uitmaken van de nationaal-socia- listische lucht vaartcorpsen. Ongeveer 70 pet. van de persoonlijk aangeschrevenen heeft be vestigend geantwoord. Dit program tot uitbreiding van het aantal vliegers gaat samen met een aanzienlijken groei van het aantal vliegvelden. Een der nieuwe vliegvelden moet in de buurt van Berlijn lig gen, andere in Pommeren en op de Lünenbur- ger Heide. Het nieuwe vliegveld in de buurt van Berlijn zou alleen herkenbaar zijn door lichtsignalen. Alle vliegtuigen, welke daar landen, worden onmiddellijk in onderaardsche vliegtuighangars ondergebracht. Naar „United Press" aan de „Tel." seint, wer ken de Henkei Werke te Oberschöneweide bij Berlijn, die vroeger slechts 150 arbeiders in dienst hadden, met een drieploegenstèlsel en in totaal 1000 arbeiders. Dezer dagen hebben wij in een uit voerig artikel uiteengezet, dat een der weinige machten, waar Hitler in Duitschland terdege rekening mede moet houden, de Rijksweer is en wel in het bijzonder de door velen als de „coming man" beschouwde generaal Von Fritsch, de chef van den Duitschen generalen staf. Zooals men weet zou generaal Von Fritsch begin November van Goebbels een wenk gehad hebben, dat het beter was, dat hij voor den 15den December zijn ontslag zou indienen, daar hij door den Führer niet meer als „persona grata" beschouwd werd. De generaal, blijkbaar niet voor een beetje vervaard, dankte Goebbels hartelijk voor dezen op Nazi-manier gegeven wenk, maar zeide er direct bij, dat hij er niet aan dacht zoo maar het veld te ruimen. Om wat meer kracht bü dit antwoord te zetten, stuurde hij Adolf Hitler enkele dagen later een collectieve mededeeling van de bevelvoerende generaals der Rijksweer, waarin dezen ver klaarden, dat zij onvoorwaardelijk vertrouwen stelden in generaal von Fritsch, terwijl zij er aan toevoegden, dat Hitier zich aan een groot gevaar zou blootstellen, indien von Fritsch ver vangen zou worden, daar dit onvermijdelijk een geweldig conflict zou veroorzaken tusschen de Rijksweer en de regeering. Deze gezamenlijke actie van de bevelvoerende generaals heeft in politieke kringen een geweldigen indruk gemaakt Wellicht zal Goebbels zich er wel voor wach ten von Fritsch 'n tweeden keer zoo'n goedbe doelde tip te geven. Volgens de „News Chronicle" zou von Fritsch dezer dagen Hitier opnieuw het vuur na aan de schenen gelegd hebben. Hij zou er n.l. in een memorandum bij Hitier op aangedrongen heb ben dat de Rijksregeering ernstige pogingen zou ondernemen om de vele tegenstanders van het Nazi-bewind voor zich te winnen. Als men nu weet, dat von Fritsch zelf al heel weinig voor de Nazi's voelt, wat uit het bovenstaande toch duidelijk blijkt, dan zou men dit memorandum zóó kunnen uitleggen, dat von Fritsch de Hitier- regeering kalm in overweging geeft niet meer zoo agressief tegen hem op te treden, maar veeleer te pogen hem en de andere Rijksweer- generaals wat gunstiger voor de Nazi's te stemmen. De correspondent van de News Chronicle meent, dat het memorandum in de eerste plaats betrekking heeft op de recruteering van de Rijksweer. Von Fritsch zou slechts in beperkten om vang rekening willen houden met de S.S. en S.A. Hierin verschilt hij van meening met ge neraal Von Reichenau, leider van de weer- politieke afdeeling van het leger, die even als de rijksweerminister von Blomberg een vurig lid der nat. socialistische partij is. Vom Blomberg en von Reichenau zouden in elk geval meer met de S.S. en S.A.-reke- ning willen houden. Dat meer rekening houden met de S.A. en de S.S. blijft intusschen maar zeer betrekkelijk. Zoo schijnt er tusschen generaal von Blomberg, den Duitschen Rijksweer-minister en Viktor Lutze, Roehm's opvolger als hoofd der S.A., nog al eenige wrijving te bestaan. Reeds maanden lang zou Lutze zich tegen alle pogingen om een radicale zuivering in de S.A. door te voeren, verzet hebben. Hij zou Hitier geadviseerd hebben het onofficieele leger der S.A. te handhaven, daar het zulk prachtig materiaal leverde voor de Rijksweer. Het zou verder goed zijn de Stormtroepen op hun hui dige sterkte te houden, daar het een uitstekende reserve voor de Rijksweer beteekende. Generaal von Blomberg was het hiermede niet eens en deed Hitier een merkwaardig document toekomen, waaruit bleek, welke mannen het best voor de Rijksweer te gebruiken waren. Het document was gebaseerd op de rapporten der leger-artsen, die een onderzoek instelden naar de moreele en physieke geschiktheid der recru- ten voor den dienst. Het resultaat luidde als volgt: 1. De vroegere leden van den Stahlhelm. 2. De vroegere leden van de Reichsbanner (het opgeheven militaire corps der republikeinen vooral der socialistische republikeinen). 3. De vroegere leden van het Roode Front (de opgeheven organisatie van de communisten). 4de leden der S.A. Naar aanleiding van dit rapport gaf Hitier bevel de zuivering onder de S.A. voort te zetten. Dé Führer heeft echter toegestaan deze zuive ring uit te stellen tot na het Saarplebisciet. Intusschen heeft von Fritsch' memorandum in Duitsche kringen veel opzien gebaard, even als destijds von Papen's rede te Marburg, waarin deze ook aandrong op een ruimere politiek. Er blijkt voor de zooveelste maal uit, dat de sa menwerking tusschen het Hitler-bewind en de Rijksweer nog heel wat te wenschen overlaat. Interessant lijkt ons dit spel tusschen het oude militaire Duitschland en het nieuwe alles „gelijk-schakelende" Derde Rijk. Alleen is de Rijksweer nog een schakel, die niet goed wil passen in den Nazi-kettin" Goemboes, de Hongaarsche premier, heeft aan een medewerker van het Hon gaarsche telegraaf-agentschap een uit eenzetting gegeven van het standpunt zijner regeering ten aanzien van de Joego-Slavische nota aan den Volken bond. De nota heeft de regeering niet ver rast. Zij beschouwt haar als een voort zetting der perscampagne, die sedert een maand wordt gevoerd, ter onder mijning der positie van Hongarije. Zy ziet met bevreemding, dat de toon der nota dezelfde is als die der tegen Hongarije opgehitste pers, die terstond na den moord, dus toen nog niet kon worden nagegaan wie de organisators en de uitvoerders waren, te gen Hongarije een campagne begon, die den Europeeschen vrede in gevaar kon brengen en waarvan de Hongaarsche regeering het doel terstond heeft begrepen. Het staat n.l. vast, dat het doel van de lei ders der campagne naast het in discrediet brengen der Hongaarsche zaak ook het intimi- deeren van Hongarije was, om zyn vreed- zamen arbeid voor zijn nationaal bestaan te verlammen. De Hongaarsche regeering vestigt de aan dacht der internationale openbare meening op de politieke strekking der Joego-Slavische nota, speciaal met verwijzing naar het feit, dat zq haar beschuldigingen tegen Hongarije zonder kennis van de bijzonderheden van de zaak en met een beroep op de naar het heet ter beschikking staande tot dusver niet te contro leeren bewyzen wil staven. De houding der Joego-Savische regee ring is niet te rechtvaardigen, daar zy het zelfs niet noodig heeft geacht alle docu menten, waarop de beschuldiging is geba seerd, ter kennis van de Hongaarsche re geering te brengen, welke ze evenzeer zou hebben gelogenstraft als de bewerihg, dat de moordenaar voor het plegen van den aanslag zich in Hongarye zou hebben op gehouden. De Hongaarsche regeering, vertegenwoor digster eener duizendjarige natie, welker geschiedenis den politieken moord nimmer als middel heeft erkend om de waarheid te doen gelden, protesteert plechtig tegen het optreden der Joego-Slavische regeering en tegen de beschuldiging van deelneming aan den moord. Daar de Hongaarsche regeering door het op treden der Joego-Slavische regeering den Euro peeschen vrede bedreigd acht, houdt zy het voor wenschelyk, dat de Volkenbond met het oog op de urgente en objectieve opheldering der zaak onverwyld daartoe stappen doet. 3ij wenscht dit te meer, en zy vestigt speciaal de aandacht hierop omdat het den schyn heeft, dat Joego-Slavië en zyn vrienden, in het bewustzijn van de hun door de vredesver dragen eenzydig toegestane militaire superio- Fel protest van den Hongaarschen premier Goemboes tegen de door Joego-Slavië te Ge nève ingediende nota. Onrast in Duitschland; Goering beveelt spoed opleiding van Duitsche vliegers. Japan zegt vlootverdrag van Washington op. Defensiebegrooting in de Tweede Kamer aan de orde. VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen later wellicht toenemende Weste- lijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zachter in bet Zuid-Oosten. Hoogste stand: 774.0 te Valentia. jij Laagste stand: 744.3 te Vardö. Zon op 7.3S, onder 3.56. Licht op 4.26. Ej Maan op n.m. 5.18, onder v.m. 10.15. Laatste Kwartier 29 November riteit, de heilige gedachte van den Europee schen vrede in gevaar brengen. PARIJS, 23 Nov. (Reuter). De overhandiging van de Joego-Slavische nota te Genève wordt door door de Parijsche bladen uitvoerig bespro ken. De nota wordt in vorm gematigd, maar in toon krachtig en vastberaden genoemd. Algemeen wordt de stap van Joego-Slavië toegejuicht, al verheelt men zien niet, dat hier door in Januari ernstige moeilykheden kunnen ontstaan. De „Echo de Paris" is van meening, dat Hon garije opzettelyk de zaak terstond behandeld wil zien, wetende, dat het gesteund door Italië, niets te vreezen heeft. In ieder geval moet men erop rekenen, dat Hongarye en de Kleine En tente de komende maanden scherper dan ooit tegenover elkaar zullen staan. De „Petit Parisien" meent, dat het Secreta riaat van den Volkenbond zelden zulk een duide lijk document heeft bezeten, dat edel van vorm is en rechtvaardig van toon. De klacht is voor Hongarye wel deprimeerend, maar niet agres sief. CHARLESTON (West-Virginia), 23 Nov. (Reuter.) In het zuiden van West-Virginia woeden verscheidene boschbranden, die gewel dige schade hebben aangericht. Twee plaatsen, o. a. de stad Beckley, die 10.000 inwoners telt, zyn door het vuur volko men omsingeld. Duizenden mannen nemen deel aan het blusschingswerk. Reeds is een hunner in het vuur omgekomen. ATHENE, 23 Nov. (Reuter) Gisterenavond is de stad Athene geteisterd door een zwaar on- weder. Vele schepen in de Piraeus en talryke huizen werden beschadigd. Vele stadswijken zyn als gevolg van de over stroomingen volkomen geïsoleerd. Barakken van vluchtelingen zijn weggespoeld. Vier personen zyn verdronken en zes ande ren worden vermist. PARIJS, 23 Nov. (Reuter.) De Fransche re geering schynt ervan af te zien de antwoord nota aan Polen onmiddellyk aan Polen te over handigen, ten einde Laval in de gelegenheid te stellen de volgende week te Genève overleg te plegen met den Poolschen minister van Bui tenlandsche Zaken. Het „Journal" noemt de hardnekkige pogin gen van Litwinof om Frankrijk er toe te be wegen Polen voor een keuze te stellen, een ge vaarlijke manoeuvre. S3 760 C^- ALTOD Stand op Vrydag 1 uur n.m.: 770 Vorige stand: 769.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1