STADSNIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" 1 voor 75.000gezinnen Winterhilfe Begrooting van Defensie Parmentier dankt Australië Watde tonq streelt Protest van Hon garije Vleeschhouwerij F. A. Piët DIRECTEUR PLESMAN GEHULDICD ^iinnimiiniiiiiiiitniiiiinimimniniiniiiiiimitniiinitininmiiiiminiimimiinnmiiiinimiimiilllllHllü pnnmnnnnnnniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininnnTnniuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimuiiiJiiiiiimiiuiDiiiiiiuninn^ VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 Minimum ie R.K. MIDDENSTANDS. VEREENIGING Kapelaan Schretlen over den chaos R.K. VROUWENBOND Een interessante avond Lezing mej. v. d. Singel Kantklossen ,ST. RAPHAEL" De loonsverlaging bij de N.S. ALLIANCE FRANCAISE De Fransche dichtkunst van heden 99 99 De regeering is bereid voor dit maal een bijzonderen steun voor werklooze valide arbeiders te verstrekken Voor de Stille Armen Jaarvergadering Haarlemsche Schaakgezelschap Burgerlijke stand POSTZEGELS VOOR CADEAUX Schagclielstr.6, Tel.14450 f 2 millioen beschikbaar Toespraak in de studio der P.T.T. gerelayeerd door de Austra lische radio Tot weerziens!" Lady Maulden verrukt Vaste dienst? Kangeroe bleef achter Probeert U eens ons Twaalfuurtje C. BOOIJ BARREVOETESTRAAT 17 - TELEF. 11489 „Leeuw der K.L.M." STATUTEN R.K SPORT- VEREENIGINGEN Aanvragen voor bisschoppelijke goedkeuring De Joego-Slavische beschuldiging bestempeld als internationaal terrorisme Genève diep onder den indruk De Oostpact-plannen Fransch antwoord aan Polen Particuliere wapen- fabricage Enquête van regeeringswege in Engeland POLITIE-STOPTEEKENS aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In het gebouw ,,St. Bavo" vergaderde giste renavond de R. K. Middenstandsvereeniging. In de goedbezette zaal waren aan de wanden eenige toepasselijke leuzen opgehangen. De vooriztter, de heer Th. S. J. Hooy, open de met een woord van welkom en deelde mede dat ingekomen was een schrijven van den heer Huizing, waarin deze als bestuurslid aftreedt. Het bestuur is voornemens in deze vacature niet te voorzien. Voorts verzocht spr. gevallen van oneerlijke concurrentie of wat daar naar zweemt en die door de leden worden geconstateerd, aan hem mede te deelen. Bij een onderhoud van spr. met den officier van Justitie had deze toege zegd, als het kon. deze gevallen onmiddellijk voor de rechtbank te brengen. Spr. wees ver volgens op de K.S.A.-cursussen en de kernen. Met den geestelijk adviseur van deze kernen, pater Alexander, is overleg gepleegd, zoodat deze kernen binnenkort kunnen beginnen. Spr. herinnerde er aan dat in de Staten- begrooting weer weinig met middenstandsbe- langen is rekening gehouden. De middenstand is weer met een kluitje in het riet gestuurd. Spr. wekte op meer invloed als middenstan der uit te oefenen op de samenstelling van den gemeenteraad en Provinciale Staten, bij de a.s. verkiezingen. Wij moeten zorgen dat in de ver tegenwoordigende lichamen personen zitten die ook met de middenstandsbelangen op de hoog te zijn en dat kunnen wij doen door lid van de R. K. Kiesvereeniging te worden, aldus spr. Kapelaan P. L. Schretlen hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: de chaos op godsdienstig, economisch en politiek gebied. Spr. gaf eerst een sterke aanbeveling voor de cursussen en de kernen. Onder den midden stand heerscht de verkeerde meening dat ker nen en vergaderingen als deze niet noodig zijn. Die middenstanders klagen wel over de mi sère, maar als ze gelegenheid hebben om hun belangen te bespreken zooals op vergaderingen, dan komen ze niet. Zoo^aat het eveneens bij de verkiezingen. Juist omdat wij geen coöpera tieve staat, maar een corporatieve maatschappij willen stichten, moeten wij er voor zorgen dat er in de gemeenteraden, enz. middenstanders komen. Vele middenstanders willen alles van den staat hebben, maar zij vergeten dat alles door den middenstand zelf verbeterd moet wor den. Zij zijn te dom om te weten wat eigenlijk „corporatieve maatschappij" beteekent en toch oefenen ze critiek op hun eigen organisatie. Met voorbeelden uit eigen practijk toonde spr. aan dat heel wat middenstanders zich bekom meren om kleinigheden, ze hebben veel te veel de broodnijd te pakken, waardoor er veel kracht verloren gaat, die noodig is om den midden stand in de goede richting te stuwen. Overgaande tot de bespreking van den so- ciaal-politieken chaos, zeide spr. dat wanneer de middenstanders niet schouder aan schou der gaan staan, dan is de middenstand bin nenkort kapot. Het streven b.v. van de N.S.B. is er tegen woordig op gericht om de priesters weer terug te dringen tot de kerken. Maar wil men den middenstand op godsdienstigen grondslag zet ten dan heeft men juist de medewerking van de geestelijkheid zoo noodig. Daarom zijn ook de kernen onder leiding van een priester ge steld. De godsdienst moet niet tot de kerken beperkt worden, maar in de geheele maat schappij doordringen en dan zal ook de mid denstand er wel bij varen. Zoolang men niet inziet dat de crisis slechts geestelijk overwon nen kan worden, zal men ook nooit iets berei ken op maatschappelijk gebied. Spr. ging vervolgens de oorzaken van den chaos na. Het protestantisme veroorzaakte een losbandigheid van geest, die verdeeldheid bracht in Europa en het liberalisme tenslotte deed zegevieren. Het liberalisme houdt geen reke ning met de moraal en voerde tot nationalis tisch egoïsme. Daaruit ontstond na den oorlog weer het internationaal egoïsme. Toen de Paus een Volkerenbond wilde stichten, mocht dat niet. Maar later werd er wel een gesticht, ech ter zonder moreelen grondslag. In den bree- de besprak spr. het fiasco van den Volkenbond en de vuilheid van de tegenwoordige interna tionale politiek. Als we die politiek zien, dan lachen we om de vredespetionnementen van goedwillende kran ten en vredesvereenigingen. Want de politici zullen toch om die requesten hun politiek niet veranderen. Zij blijven zonder God en gods dienst handelen. En het omgekeerde is juist noodig! Is het niet tegen alle rechtvaardigheid en liefde dat de Volkenbond een land als Rusland als lid aanneemt? Spr. prees onze regeering, die zich hiertegen verzet heeft. Dat is een echt christe lijke daad geweest! (Applaus). Tenslotte zette spr. uiteen dat wij, katholie ken aan ons eigen geloof genoeg hebben om de maatschappij te verbeteren en dat wij geen rfa- aperij van systemen daarvoor noodig hebben. Slechts uw katholiek geloof kan redding uit den chaos brengen, aldus spr. Als de staats lieden van den Volkenbond nog eens rouw moedig en onderworpen gaan naar Christus' Stedehouder in Rome, dan zal de maatschappij weer normaal worden. Spr. heeft zich afge vraagd waarom de R. K. Standsorganisaties en de katholieken individueel zoo dikwijls tegen over elkaar staan om kleinigheden, terwijl ze de groote lijn uit het oog verliezen. Zij heb ben zich in dit opzicht op de borst te slaan en te zeggen: mea culpa! De voorzitter dankte kapelaan Schretlen voor zijn enthousiaste en welsprekende rede, welke met groote aandacht gevolgd werd. Op voorstel van het bestuur werd onder streept door het applaus der aanwezigen, ka pelaan Schretlen uitgenoodigd op een volgen de vergadering de rest van zijn onderwerp te bespreken. Kapelaan Schretlen nam deze uitnoodiging aan. Nadat eenige huishoudelijk zaken waren af gedaan en de rondvraag gehouden was, werd de uitstekend geslaagde bijeenkomst gesloten. De R.K. Vrouwenbond hield een echt huis- houdelijken avond. Pres. mevr. Schousv. Delft, sprak op de be kende, geestige wijze, een openingswoord. Zij huldigde de dappere mannen van de „Diver", die Nêerlands roem uitdroegen. Wat heeft dat met den Vrouwenbond te maken?i Hoe beter gezin, hoe beter volk. De R.K. Vrouwenbond is daarbij behulpzaam, gezien het program, dat reeds is afgewerkt. Wij leeren van elkanders ervaringen. Daarna kreeg mej. W. v. d. Singel het woord tot het houden van een causerie over: ,,lk moet uitkomen". Dit is de titel van het vlot geschreven boek- ske van mevr. PolakKiek. die inderdaad een goeden kijk heeft, hoe wij onze huishouding moeten besturen. De Roomsche vrouw is nu eenmaal geen ver- eenigingsmensch en zeker niet de doorsnee ge trouwde vrouw en moeder van een groot gezin. En toch zijn het juist deze laatstgenoemde vrouwen, die met een minimum van middelen, zoo ontzaggelijk veel kunnen en moeten berei ken. Zij weten een massa geheimpjes om met haar beperkt inkomen uit te komen, maar het blijven geheimen en deze vrouwen vergeten, dat zij, door haar bescheidenheid, eigenlijk een groot sociaal nuttig werk achterwege laten, om, n.l. minder vindingrijke maar even goedwillende vrouwen voor te lichten bij een zuinig en eco nomisch beheer van haar huishouden. Het gaat hier juist als met het ei van Co lumbus: Iedereen kan het, als men maar weet hoe. De vrouw moet met geld kunnen omgaan. Geld is nu eenmaal een onmiisbaar iets, een zeer voorname factor in ons bestaan. Een vrouw, die haar huishouding niet econo misch weet te beheeren, stelt de liefde van haar man zwaar op de proef. Heel wat moeilijkhe den kunnen worden voorkomen, als de vrouw haar uitgaven met beleid regelt. De huisvrouw, die haar huishouden in volko men harmonie beheerscht, is de levenskunste nares, bouwt haar huis, in tegenstelling met haar, die het breekt tot gruis en zelf onder de puinhoopen bedolven wordt. De huishouding moet volgens vaste regels ge voerd worden, evenals een zaak of bedrijf. Ter verduidelijking hingen aan den wand eenige begrootingen beginnende met een inko- van 1600 tot 6000. Alle posten behandelde spr. stuk voor stuk op overzichtelijke wijze. Hierna werd een werkplan ontvouwd, waar vele vrouwen zich aan kunnen spiegelen. De overdreven ontspanning die men den kinderen biedt werd in den breede besproken. Al zoudt ge uw kinderen alles kunnen geven, wat zij ver langen, dan moet ge omsvlile van hun karakter vorming ze toch af en toe iets weigeren. Ten slotte behandelde spr. 1. afbetaling; 2. Vooruit-betaling; 3. Huurkoop; 4. Abonnement; 5. Cadeaustelsel. Door deze uiteenzetting werd de kennis van velen verrijkt. Deze leerzame, interessante causerie werd be ëindigd met: 1. Ik koop alleen, als ik het noo dig heb; 2. Ik koop alleen wat ik noodig heb; 3. Ik betaal met geld, dat ik beschikbaar heb. Na een kleine pauze ving mej. M. Freijtag aan met een inleiding over Kunstweven en Kantklossen. De oudste plaats waar kant wordt vervaardigd is Sluis. Wijlen Koningin Emma interesseerde zich voor het fijne kantwerk en in menige bestelling mocht men zich verheu gen. Een demonstratie was het vervolg op deze causerie. Voorts dient te worden vermeld, dat vele fraaie kantwerken, door mej. Freijtag' vervaar digd, in de zaal prijkten. Met genoegen kan de R.K. Vrouwenbond op dezen geslaagden avond terug zien. Wij mogen zeker wel de aandacht vestigen op de lezing van mej. v. d. Singel. Het zou aan beveling verdienen deze ook te laten houden v oor andere vereenigingen. In de pauze maakte de presidente bekend, dat 44 kribben-inzenders zich hadden aangemeld met 170 kinderen. Ongetwijfeld is daar met Kerstmis veel voor noodig. De twee-stuks-actie is in dezen een uitkomst. Met klem beveelt Presidente dit mooie liefde werk aan. Door bovengenoemde organisatie was een vergadering belegd, welke goed bezocht was en door den heer Veltman werd geopend. Na de gebruikelijke agendapunten werden door den voorzitter drie nieuwe leden geïnstalleerd met eenige hartelijke woorden, en werd dank ge bracht aan de propagandisten voor hun ijver en werklust. Behandeld werd de beschrijvings brief voor den Raad van Afgevaardigden, wel ke gehouden wordt te Roosendaal op 26 en 27 Nov. Als afgevaardigden zijn aangewezen de heeren Geerlings, Alleman en Nederpelt. De voorzitter gaf verder een uitvoerig over zicht over den stand van zaken in de kwestie van de loonherziening per 1 Januari a.s. De weg door „St. Raphael" in deze zaak bewan deld, werd als juist beschouwd. De vergade ring sprak haar sterke ontevredenheid uit over de houding van den Minister van Wa terstaat, die het overleg tusschen de Di rectie der N. S. en den personeelraad niet aan vaarden wil, maar per 1 Januari een vermin dering van ƒ3.200.000 wenscht, of 5 pet. van het bestaande salaris. Na een ruime gedachte wisseling over deze loonsvoorstellen deelde de voorzitter mede, dat de afd. Haarlem op 27 Januari 1935 haar 30-jarig bestaan herdenkt. Bij de sluiting 'deelde de voorzitter nog mede, dat de speldjesdag op 11 November ruim ƒ500 heeft opgebracht. Voor een vrij talrijk en select gehoor trad gisterenavond in de kleine zaal van hotel „De Kroon", de dichter en professor aan de Sor- bonne, Mr. Fernant Gregh op, die zijn audito rium kwam onderhouden over de Fransche dichtersgroepen van dezen tijd. De voorzitter der Alliance Francaise, afdee- ling Haarlem, introduceerde den spreker van dezen openings-avond van het winterseizoen bij de aanwezigen met het voorlezen van een vers, getiteld Menuet, dat, zooals hij zeide, van Ver- laine had kunnen zijn, maar dat toevallig tot auteur had den spreker van dezen avond. En wel het eerste door Femand Gregh gepubli ceerde vers. Aanknoopend aan deze fijngevoelde attentie, dankte de spreker den heer Sauveur voor zijn uitstekende declamatie, en herinnerde aan het feit, dat ook Verlaine, wiens leerling hij zich bekent, een soortgelijke toumée door Holland maakte, als waaraan hijzelf thans bezig was. En dan sneed hij meteen het uiterst hachelijke onderwerp aan, een overzicht te geven van de talrijke en vrij sterk uiteenloopende dichter- groepen, welke elkaar sinds 1892, toen de Ro- maansche school door Jean Moréas en Raymond de la Tailhède, du Plessys Raynaud, Rebell en Charles Maurras werd gesticht, hebben opge volgd. Elke nieuwe als reactie op hare voorgangster. Zoo bleef hij achtereenvolgens stilstaan bij het Naturisme, het Humanisme, waarvan de heer Gregh zichzelf in alle bescheidenheid de stichter noemde, het Unanimisme en het Sur realisme, om te eindigen met de vrouwelijke Musen, waarvan de vorig jaar gestorven Com- tesse de Noailles wel de meest brillante verte genwoordigster was. Van al deze scholen en van haar meest op den voorgrond tredende figuren, gaf de heer Gregh een scherp gekarakteriseerde en vaak zeer geestige ontleding, hier en daar citeerend uit de voortbrengselen van de Fransche dichters- phalanx, waarbij de moderne Fransche dichters der jongere en allerjongste generatie, wie zal dit bij dezen in 1873 geboren dichter ver wonderen wel het meest ongenadig afkwa men, al wist hij ook een aantal goede hoeda nigheden te releveeren. Vooral hekelde hij de overdreven zucht der jongeren om nieuw te zijn, uitsluitend om het te zijn, en opgemerkt te worden door anders te zijn dan anderen, een zonde, zoo eindigde hij, die hun niet vergeven zal worden. In zijn peroratie stelde hij ten slotte de vraag, of de dichtkunst gestorven was, doch gaf er meteen het antwoord op, dat men dit nog steeds heeft beweerd en dat de dicht kunst tenslotte de genieting uitmaakt van een geestelijk elite, voor wie de dichters het zich een eer en een genoegen rekenen, te schrijven, in het blijde besef, dat er steeds een elite zal worden gevonden, om hun steeds evolueerende kunst te genieten. De voorzitter, de heer Sauveur dankte uit aller naam, en sprak de hoop uit, dat men den heer Gregh nog eens te gast zou hebben als spreker datmaal over den dichter Gregh zelf. Ingekomen: N. N. ƒ3.—; N. N. (t, e. H. Maria en H, Antonius) ƒ2.50. De Comm. v. d. Stille Armen betuigt haren dank voor deze bijdragen en houdt zich als altijd voor verdere medewerking dringend aan bevolen. Giften worden gaarne ontvangen aan het Bureau dezer Courant en aan het adres van den penningmeester Gasthuissingel 64, Post- rek. 13543. Dinsdagavond hield het Haarlemsch Schaak gezelschap in zijn clubgebouw aan de Jans straat zijn 38ste jaarvergadering. De gebrui kelijke jaarverslagen van sercretaris en pen ningmeester werden uitgebracht en getuigden van een stijgend ledental. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende bestuursleden met groote meerderheid herkozen, t.w. de heeren F. F. Grcos, W. J. Saeijs en J. H. Lichten veld t. Na de vergadering begon men met den uitgeschre ven gongwedstrijd. Ondertrouwd 22 Nov.: A. G. Lablans en K. Lorper; c. G. Montauban en A. Haider; P Schouten en H. M. Nijman. Getrouwd 22 Nov.: P. W. Klipp en J. L. E Klipp; P. Steffens en J. G. v. d. Haak; J. Noort en A. Daim; J. P. C. Veelenturf en L. C. Vester- C. G. de Wit en A. Kuijk. Geboren 20 Nov.: R. BonselMarree zoon; 21 Nov.: W. de Witv. Wamel, dochter; A. C. LaatschUhrlep, zoon; 20 Nov.: M. v Delden de Jong, zoon; C. G. Eising—Nolet, dochter; 21 Nov.: E. A. M. de HaanJansen, zoon; P. de VriesIJtsma, dochter. Overleden 21 Nov.: C. v. Maris, 60 jaar, M. v. Heemskerkstraat; 20 Nov.: H. Burrij—de Lang, 67 jaar, Ursulastraat; 21 Nov.: G. C, W. Vermeij, 53 jaar, Javastraat. oudste, zelüz., nieuw ste Albums, gebr. Alb. De Minister van Sociale Zaken heeft het vol gende aan de Tweede Kamer medegedeeld: In de zitting van 9 November 1934 heeft de Voorzitter van den Raad van Ministers in be ginsel toegezegd, dat de Regeering bereid zou zijn, nu de organisatie van een doeltreffende particuliere „Winterhilfe" nog niet voorbereid is, een tegemoetkoming te verschaffen om die particuliere hulp te steunen. Daarbij werd ge zegd, dat over den vorm daarvan beter zou kunnen gesproken worden bij de behandeling van hoofdstuk X A. Een bijzondere reden noopt den Minister het resultaat van de overleggingen der Regeering in zake die tegemoetkoming ter kennis van de Kamer te brengen. Het is hem namelijk be kend, dat van particuliere zijde overwogen wordt met het oog op dezen winter een bij zondere poging te wagen tot het bijeenbrengen van gelden voor hen, die niet onder de steun regeling voor werklooze valide arbeiders val len Indien dit vornemen zal worden uitgevoerd, zal het wenschelijk zijn, dat met die uitvoe ring binnenkort een aanvang gemaakt wordt Waar de Regeex-ing bereid is voor ditmaal een bijzonderen steun ten behoeve van de werkloo ze valide arbeiders te verstrekken en waar de eene actie alsdan de andere actie steunen kan, was het derhalve wenschelijk, reeds thans van het voornemen der Regeering te doen blijken. De Minister brengt daarom ter kennis van de Kamer dat de Regee ring bereid is te bevorderen dat voor eenmaal een bedrag beschik baar wordt gesteld, dat omtrent twee millioen zal bedragen en dat ten deele zal strekken tot verhooging van Kersttoeslag, gelijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt, en grootendeels tot vergrooting van het bedrag, dat het Nationaal Crisis Comité ter beschikking hebben zal voor den zg. B-steun. De bedoeling is, dat deze verhooging en ver grooting geheel voor rekening komt van de Rijkskas en niet mede door de gemeenten wordt gedragen. Een daartoe strekkende supple- toire begrooting is in voorbereiding. In de avondvergadering der Tweede Kamer is Donderdag besproken de begrooting van De fensie. De heer VAN RAPPARD (Lib.) zet uiteen dat deze begrooting niet als militaristisch kan wor den bestempeld. Nederland heeft de laatste ja ren altijd bezuinigd. Spr. wijst op de in Bel gië aangelegde versterkingen. Het Nederland- sche leger is van minimale sterkte; de enca- dreering met beroepspersoneel wordt steeds ge- In de studio van het hoofdbestuur der P. T. T. te 's Gravenhage heeft Donderdagmiddag Parmentier, die daarbij vergezeld werd door den K. L. M.-directeur Plesman, in het En- gelsch een toespraak gehouden tot de Australische bevolking, die door den Australischen Radio-omroep ge relayeerd werd. Parmentier zeide, naar de „Telegraaf" mededeelt, het volgende: Goedenavond, Australische luisteraars. Het is op het oogenblik in Nedex-land één uur in den middag en ik ben juist 24 uur in Neder land terug. Gisteren arriveerde ik onder prachtige weersomstandigheden in de Neder- landsche hoofdstad, Amsterdam, waar een enorme menigte ons opwachtte en ons een wonderbaarlijke ontvangst bereidde. Nu ik weer thuis ben is het mij een voor recht en een groote eer, de gelegenheid te heb ben énkele woorden te richten tot het Austra lische publiek en tot alle vrienden, die ik mij in mijn te kort verblijf in Australië heb mogen maken. Overal in Australië heb ik tijdens mijn verblijf in uw land zooveel vriendelijkheid on dervonden, ik heb alle mogelijke assistentie en hulp ondervonden, en zal mij altijd de uitne mende samenwerking met de grondorganisatie de R. A. A. F. en de R. A. C. herinneren. Ik zal nooit de prachtige ontvangst vergeten, die ons te beurt viel in al de steden, waar wij met ons vliegtuig landden, en ik voel mij in het bijzonder verplicht jegens sir MacPherson Robertson, den burgemeester van Albury, en alle autoriteiten, die wij de eer hadden te ont moeten, en die allen zeer gastvrij jegens ons waren. Lady Hachett Moulden, die met ons reisde als de eerste vrouwelijke luchtpassagier van Melbourne naar Amsterdam, was verrukt over haar vlucht, en zij noodigde haar dochter uit ons in Athene te ontmoeten om te zamen met ons van die oude stad naar Engeland te reizen. Tijdens het banket, dat gisteravond in Am sterdam ter eere van onze vlucht gegeven werd, zat lady Moulden aan als eere-gast en zij werd zeer gecomplimenteerd met het feit, dat zij de eerste vrouw was, die door de lucht als pas- sagiere van Australië naar Nedei-land i-eisde. Onze thuisreis was een zeer langzame plei- ziertocht. Dit was noodig in het belang van onze maatschappij om onze Douglas-machine te toonen op de plaatsen die wij regelmatig aandoen. Het toestel trok overal groote belangstelling en overal werden wij schitterend ontvangen, wij werden zelfs uitgenoodigd naar Ankara, de hoofdstad van Turkije te vliegen, waar de hoog ste Turksche autoriteiten zich ten zeerste voor ons toestel interesseerden en er enkele korte vluchten mede maakten. De passagiers, die met ons de vlucht naar Australië maakten, genoten evenzeer van de langzame vlucht, daar zij nu tijd hadden iets te zien van verschillende plaatsen zooals Bali, Java, Rangoon-, Jodphur enz. Zij bewaren aan hun verblijf in Australië de aangenaamste her inneringen. Het toestel arriveerde in Holland in perfecte conditie. Ik hoop, dat wij spoedig een regelmatige luchtverbinding met Australië zullen hebben. Het is zeer gemakkelijk onzen wekelijkschen AmsterdamBatavia dienst uit te strekken naar Australië en de mogelijkheden van het luchtverkeer naar Australië zijn thans wel aangetoond en bekend. Wij hebben een belangrijke passagiere op onze thuis vlucht moeten achterlaten, en wel de aardige kangeroe, die ons in Bx-isbane ten ge schenke werd gegeven. De K.L. M. had plan nen gemaakt deze kangeroe op het Arnster- damsche vliegveld te laten bezichtigen, maar omdat ons toestel niet geschikt was om pas sagiers en dieren tegelijk te vervoeren, moes ten wij onzen goeden vriend wel in Timor, onze eerste landingsplaats in Nederlandsch- Indië, achterlaten. Wij zijn er zeker van, dat de Australische vliegers, die in Timor landen, de kangeroe, die kan beschouwd worden als een voorbode van het Australische land, daar zullen begroeten. Wij hopen dat het kleine dier, waarvoor goed gezorgd zal worden, goed zal opgroeien en wel zal gedijen in het Timoree- sche klimaat. Ik vertrouw dat ik, nadat men mij zooveel boomerangs als geschenk heeft gegeven, niet behoef te besluiten met „vaarwel", maar tot u allen kan zeggen „tot weerziens", Steeds verkrijgbaar: 1 ons Ham 1 ons Gekookte Worst 3 ons samen £5 °t- 1 ons Leverworst ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN ringer. Er is de laatste jaren veel te weinig ver nieuwd en verbeterd; o. m. het luchtwapen is veel te zwak. Hetzelfde geldt voor de vloot in Nederland en in Indië. Het percentage inlan ders is er veel te groot. De neutraliteitshandhaving eischt een weer macht van zoodanige sterkte dat een door- marsch door Limburg of bezetting van olieha vens voor den aanvaller grooter nadeelen dan voordeelen oplevert. Onwillige gemeentebesturen moeten gedwon gen worden, maatregelen tegen luchtaanvallen ter bescherming der burgerbevolking te nemen. Hoewel aan de opheffing van het vooroefe- nings-instituut bezwaren zijn verbonden, zijn de nadeelen ervan grooter dan de voordeelen. Het eapitulanten-stelsel is een product van vreemden bodem. Spr. zal zich zijn oordeel over de te verwachten wetsontwerpen voor behouden. Spr. heeft waardeering voor het beleid van den minister. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) oefent critiek op den minister, die z. i. streng op treedt tegen de S. D. A. P. en daarentegen te genover het nat. jongerenverbond en zijn ma- ï-inedag een zoo welwillende houding aanneemt. De minister is zijn bezuinigingsbeloften niet nagekomen. De beweging in het Zuiden des lands, en niet alleen in het Zuiden van Limburg, is ge richt op versterking der bewapening in dat deel des lands. De minister heet't van deze be weging voor zijn plannen gebruik gemaakt. Inzake de afschaffing van het vooroefenings instituut is de minister geheel van meening ver anderd. Spr. is tegen heffing van een weerbelasting. Voorts critiseert spr. 's ministers optreden in zake belangenvereenigingen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) constateert alom versterkte bewapeningen. Nederland met zijn centrale ligging mag geen onverschillige houding aannemen, al denkt nie mand aan deelneming in den bewapenings-wed- loop. Het is verheugend dat alom in den lande de belangstelling voor onze defensie toeneemt. Daarom is ook de actie in het Zuiden des lands zoo te waardeeren. Hoe lang zal de achterstand bij de lucht macht nog duren? Met verschillende plannen van den minister is spr. het eens; spr. waar schuwt echter tegen opheffing van het corps mariniers. Spr. verdedigt zijn nota tegen de opheffing van het vooroefenings-instituut. De heer ALBARDA (S.D.A.P.) becritiseert ont slagen, wegens revolutionnaire gezindheid. De heer Plesman, de directeur der K. L. M. woont in de Balistraat te Den Haag. Hij is er geboren, heeft er als jongen gespeeld en is thans ruim 45 jaar behoudens enkele on derbrekingen bewoner van de Balistraat. Dat alle „Balineezen" in deze dagen trotsch op hun straatgenoot zijn, spreekt wel van zelf. Zij hadden het aardige plan geopperd den heer Plesman te huldigen „namens de bewoners van de Balistraat" en aan dit plan is Donderdag avond uitvoering gegeven. Een deputatie van de buren begaf zich naar de woning van den heer Plesman, waar de heer Mazel namens allen het woord heeft gevoerd en den heer Plesman op hartelijke wijze heeft toegesproken en gehuldigd. Namens alle straat- en buurtgenooten heeft de heer Mazel vervolgens den heer Plesman een zilveren presenteerblad aangeboden !met een inscriptie, betrekking hebbende op den roem rijken tocht van de „Uiver". In een geestig speechje heeft de heer Ples man bedankt. Deze huldiging van den K. L. M.-directeur was nauwelijks afgeloopen of een nieuwe de monstratie kondigde zich aan. Thans was het het tamboers- en pijpers- korps van de „Princevlag", dat met vlaggen en fakkels den heer Plesman een serenade kwam brengen. Toen de heer Plesman en zijn echtgeenoote naar buiten kwamen, hadden zij eexi ware ovatie in ontvangst te nemen. Daarna speelde de mu ziek het Wilhelmus. De voorzitter van „De Princevlag", de heer Joh. G. L. Berlott sprak eenige hartelijke woor den tot den heer Plesman. HU vergeleek den heer Plesman met den „leeuw der K. L. M." en verzocht allen een „Lang leve Plesman" aan te heffen, waaraan vol geestdrift werd voldaan. Daarna werden enkele muzieknummers ten gehoore gebracht en defileerde het vlaggenven- del voor den heer Plesman. „St. Bavo" van deze week, bevat het ver zoek aan de diocesane Sportbonden en R. K. Sportvereenigingen voortaan de aanvragen om bisschoppelijke goedkeuring van hun statuten te willen zenden aan den Algemeen Diocesaan Directeur van het mannelijk jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, Laan Copes van Cattenburch 127, Den Haag, die daarover advies uitbrengt aan Z.H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Voorts bevat het blad een mededeeling van Z.H. Exc., op welke wijze in de statuten op genomen moet worden een artikel over den geestelijken adviseur. GENEVE, 22 Nov. (Reuter.) De Hongaar- sche hoofdgedelegeerde, Tebor von Eckhardt, verklaarde hedenavond voor de internationale pers, met genoegdoening te hebben vernomen, dat de vloekwaardige aanslag van Marseille voor het onpartijdige gerecht van den Volkenbond was gebracht. Van onze zijde aldus de Hon gaar zal alles worden gedaan, opdat de mis daad en haar achtergronden in alle objectivi teit volledig voor den Volkenbond opgehelderd worden. Zelfs na de laster-campagne, welke de laatste weken hardnekkig is gevoerd, stui ten de beweringen van de Joego-Slavische nota, welke den goeden naam van Hongarije voor de geheele wereld omlaag willen trek ken, ons tegen de borst. Ik protesteer for meel en met allen nadruk tegen deze laster lijke beweringen. De Joego-Slavische nota is naar inhoud en toon slechts een nieuwe étappe van een stelselmatige actie tegen Hongarije. Haar doel is duidelijk. ZU wil de aandacht van de werkelijke oorzaken van den aanslag aflei den en Hongarije moreel vernietigen, welk land men in zijn ontwapenden toestand voor een gemakkelijke prooi houdt. Ik protesteer met kracht tegen deze strevingen, welke ik internationaal terrorisme noem. Naar Reuter verder meldt, heeft de Joego- Slavische nota te Genève een enorm sterken indruk gemaakt. Vooral in Fransche kringen is een gx-oote verlegenheid onmiskenbaar, daar men een nota met dergelijke ernstige, direct tegen Hongarije gerichte beschuldigingen niet had verwacht. Van Joego-Slavische zijde wordt verklaard, dat de aangekondigde verzameling documenten de door de nota gewekte sensatie volledig zou komen rechtvaardigen. GENèVE, 22 Nov. Het Fransche antwoord op de Poolsche verklaringen van September j.L inzake het Oost-pact is gisteravond verzonden. Naar verluidt heeft Frankrijk op aandrang van de Sovjet-regeering, die het Oost-pact als een onmisbare veiligheidswaarborg voor haar Europeesche grens beschouwt, zijn opvatting omtrent de deelneming van Polen aan dit pact duidelijk uiteen gezet. De Fransch-Russische besprekingen zullen bij den terugkeer van Laval te Genève worden voortgezet. GENèVE, 22 Nov. (V. D.) De Tsjecho-SIo- waaksche minister van buitenlandsche zaken, Benesj heeft heden een onderhoud gehad met Litwinof over het Oostpact en over de toe nadering tusschen de Kleine Entente en de Sovjet Unie. LONDEN, 22 Nov. (Reuter.) In het Lager huis verklaarde minister Simon, dat de Engel- sche regeering een officieele enquête wil instel len naar den omvang en het karakter van de particuliere wapenfabricage in Groot-Brittan- nië. Als gezichtspunt bij het onderzoek zal die nen de vraag, of een staatsmonopolie voor de wapenfabricage met het oog op de nationale veiligheid werkelijk aanbevelenswaardig is. i T r Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4