De Saar-katholieken gewetensvraag en de De strijd tusschen Belgrado en Boedapest Tsjechoslowakije en het Vaticaan Het nieuws van heden DE RESERVE VAN HET VATIC AAN HONGAARSCHE NOTA TE GENÈVE NAAR EEN HERSTEL DER BETREKKINGEN P. A. M. KAT DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 25 NOVEMBER 1934 Ochtendblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 „De keuze voor het geweten van den katholieken staatsburger is allerminst licht en gemakkelijk" Onderhandeling Rome- Berlijn PHILIPPE BERTHELOT f De politieke crisis in Japan Partijen houden voet bij stuk Volkenbond en Chaco Allen zijn het eens, behalve de. strijdenden Frankrijk aan Polen De vroegere generaal-secretaris van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken is dezer dagen in den ouderdom van 68 jaar overleden Christelijk overheids personeel Oostenrijk blijft in de internatio nale federatie Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniig HET VORSTELIJK HUWELIJK IN ENGELAND Wonderdadige genezing in Lourdes WEG MET DE HONGER- REGEERING Prinses Marina van Griekenland na haar aankomst in Londen in gesprek met de Koningin van Engeland. Rechts Koning George in gesprek met den bruidegom, den hertog van Kent Hongarije eischt behandeling der aangelegenheid in de zitting van 3 December Met koelbloedige be zonnenheid Een „blok" in wording der katho lieken van SlowakijeMoravië en Bohemen Regeling der geschil punten Rome steunt de Hongaren Goemboes te Weenen ACCOUNTANTSKANTOOR OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM TEL. 53931 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Ook Moskou ontkent BERLIJN ARRESTEERT TWEE SOVJET-EMPLOYE'S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19064 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Romeinsche correspondent schrijft ons d.d. 22 November: Naarmate de datum van het Saarplebisciet nadert, wordt de vraag naar de houding der katholieken, die het overgroote mee- rendeel van de bevolking van het Saargebied vormen, dringender. De Romeinsche correspondent van ,,Le Petit Parisien" heeft aan zijn blad gemeld, dat het Vaticaan aan de priesters in het Saargebied opdracht zou hebben gegeven aan de bevolking de aanwijzing te geven, dat de stemming voor den terugkeer moet worden beschouwd als ,.de uitdrukking van een volkomen gerechtvaardigde meening". Deze formuleering schijnt in zooverre onjuist als de kerkelijke overheid, zooals uit het hierna te vermelden schrijven der bisschoppen van Trier en Speyer eveneens te meer blijkt, tegen over de stemming een absolute neutraliteit in acht neemt en ieder vrij laat te stemmen zoo als hij wil. De priesters in het Saargebied geven dus geenerlei aanwijzing. Daaruit volgt, ongetwijfeld, dat de voor stemmers een volkomen gerechtvaardigde mee ning tot uitdrukking brengen, maar datzelfde geldt evenzeer voor de tegenstemmers. Van den anderen kant publiceert heden de Romeinsche agentuur „Corrispondenza" een be richt. waarin beweerd wordt, dat „de katholie ken van het Saargebied aan de kerkelijke over heid de volgende algemeene vraag hebben voor gelegd: mag een katholiek rechtstreeks en door eenpositieve handeling medewerken om den terugkeer van een grondgebied tot het moeder land te verhinderen of althans te vertragen, op grond van redenen van contingenten aard, ook indien deze de godsdienstige vrijheid betreffen?" Het is duidelijk, dat de „Corrispondenza" of degene, die haar heeft geïnspireerd, op deze vraag enkel maar een krachtig „neen" voor mogelijk houdt. Maar het bericht geeft niet nader aan, wie „de katholieken van het Saar gebied" eigenlijk zijn, en evenmin, aan welke kerkelijke overheid zij zich gericht hebben. In werkelijkheid staat de kerkelijke overheid op het standpunt, dat iedere Saarlander voor zichzelf moet uitmaken, hoe hij zal stemmen. De Kerk bewaart hier een strikte afzijdigheid. De verklaring der beide bisschoppen van Trier en Speyer, die hier zooeven bekend geworden is en waarbij aan alle geestelijken streng verboden wordt, hoe dan ook, deel te nemen aan den strijd om de volksstemming, is daar wederom een getuigenis van. In één opzicht gaat deze verklaring zelfs verder, dan men zou verwachten. De laatste zinsnede immers luidt: „Met deze verordening willen wij vermijden, dat de politiek binnen dringt in de Kerk en in de zielzorg; zij (de verordening) slaat niet op de zedelijke plicht van liefde tot het volk, waarvan men afstamt, en van trouw jegens het vaderland. Die liefde en die trouw zijn veeleer, volgens de katholieke leer, zedelijke deugden." Deze verklaring schijnt te wijzen in de rich ting van een aanmoediging tot „Ja"-stemmen. Er zijn er dan ook, die gemeend hebben, dat deze uitspraak van de beide genoemde bis schoppen hun door Hitier zou zijn afgehandeld met min of minder illusoire concessies. In dit verband sprak men ook weer van de geruchten, die er loopen omtrent een voor nemen van Hitier, tegen Kerstmis een krach tige actie te ondernemen tot een vreedzame regeling van de godsdienstige problemen, die het Derde Rijk verdeelen. Reeds deed kort ge leden ook het gerucht de ronde, dat dr. Butt- mann opnieuw naar Rome zou komen om nieu we besprekingen te voeren met den H. Stoel. Het is niet onmogelijk, dat den Führer zulke kerstgedachten in den zin liggen, maar hun practische verwerkelijking is nog niet in zicht. De jongste besprekingen tusschen het Duitsche episcopaat en de regeerings-vertegenwoordigers schijnen alweer onvruchtbaar gebleven te zijn, dank zij vooral de harde noot van de nationaal- socialistische „Weltanschauung", dat nieuwe heidendom van ras en bloed, waarmee het Hitler-regime zoo heilloos is verzwagerd. Maar om tot het Saarprobleem terug te kee- ren: de „Avvenire d'Italia" wijst er hedenavond in een gezagvol artikel op, dat de bedoelde ver klaring der beide Duitsche bisschoppen nóch een aanwijzing tot „ja"-stemmen, nóch een re sultaat van onderhandelingen met de Duitsche regeering is. De beteekenis van deze verklaring is een andere: niet alleen verscheidene katholieken, maar ook enkele priesters hebben zich den laatsten tijd ingelaten in een nauwe samen werking met het „vrijheidsfront" van socialis ten en communisten, die van hun kant allerlei fraaie beloften aan de katholieken doen voor het geval van een zege van den „status quo". Maar het anti-nationale, anti-volksche stand punt van dit sociaal-communistische „front" nu kan nimmer dat van een katholiek zijn dat is het, wat de verklaring der bisschoppen in het licht stelt. „Non tali auxilio" niet met zulke hulp wil de kerkelijke overheid de rechten en vrijheden der Kerk verdedigen. Zóó bezien vormt deze verklaring, die niet met concessies is gekocht, ongetwijfeld een daad van edele rechtzinnigheid. Degenen, die meenden, dat de Kerk in het Saargebied een spel van loven en bieden kon spelen, moeten hier hun dwaling erkennen. Ook in deze uiterst delicate omstandigheden van het Saarplebisciet, waarin de keuze voor het geweten van den katholieken staatsburger allerminst licht en gemakkelijk is, duldt de Kerk geen dubbelzinnigheid. Ieder katholiek is vrij om te stemmen zooals hem dat ook op grond van zijn katholieke gevoel plicht dunkt; maar géén katholiek mag, uit afkeer van het Hitler-regime, den afstand vergeten, die de katholieke moraal van volksliefde en vaderlandstrouw scheidt van de sociaal-commu nistische negatie. De rechte lijn wordt ook hier weer zuiver ge trokken. TOKIO, 23 Nov. (V. D.) Minister-president Okada heeft heden de vertegenwoordigers der Seiyoekai en der Minseito-«?arty ontvangen, welke voornemens zijn het geheele kabinet Okada haar vertrouwen te ontzeggen. Naar semi-officieel wordt medegedeeld is het onder houd zonder resultaat gebleven. De partjj-ver tegenwoordigers verklaarden zich niet in staat de politiek van het kabinet goed te keuren en blijven zijn aftreden verlangen. De geheime Japansche Raad heeft eveneens stelling tegen het kabinet genomen en stelt het uitschrijven van nieuwe verkiezingen voor. De ministers van marine en oorlog keeren zich in een memorandum tegen de partijen, die naar hun meening de buitenlandsch-politieke positie van Japan door de crisis op binnen- landsch-politiek gebied moeilijker maken en daarmede den strijd van Japan voor gelijkbe rechtigdheid ter zee belemmeren. GENèVE, 24 Nov. De buitengewone Volken bondsvergadering voor de bijlegging van het Chacoconflict heeft vanmorgen haar slotzitting gehouden. De voorstellen tot bijlegging van het conflict werden eenstemmig aangenomen. Alleen de oorlogvoerende partijen Bolivia en Paraguay onthielden zich van stemming. Tegelijkertijd is de commissie geïnstalleerd, die namens de Volkenbondsvergadering de zorg op zich zal nemen voor de uitvoering der besluiten. PARIJS, 23 Nov. Het Pransche antwoord aan de Poolsche regeering ten aanzien van het Oostelijk Pact is goedgekeurd. Later wordt gemeld, dat dit antwoord ter kennis is gebracht van den Pranschen ambas sadeur te Warschau, die opdracht heeft gekre gen, het Pransche antwoord aan de Poolsche regeering te overhandigen. Het bestuur van de Internationale Federatie van Christelijke Bonden van Overheidsperso neel vergaderde te Weenen op 19 en 20 Novem ber. De vertegenwoordigers van de verschillende landen brachten verslag uit over den weerslag van de economische crisis op de positie van het overheidspersoneel. Het bestuur constateerde verder, dat de wet op de constituie van de Corporatie van het Over heidspersoneel in Oostenrijk, welke op 1 De cember a.s. van kracht wordt, een betreurens waardige beperking beteekent van het arbeids veld der Oostenrijksche organisatie, doch an derzijds niet voor gevolg heeft, dat de betrek kingen tusschen de Oostenrijksche organisatie en de Internationale Federatie zouden worden aangetast Verwachting: Meest zwakke verander- S lijke wind, nevelig tot licht of half be- S H wolkt, waarschijnlijk droog weer, koude ochtend, later zelfde temperatuur. EE Verdere vooruitzichten: iets kouder. Het zooeven verschenen verslag van het „Bureau des Constatations de Lourdes" bevat naar de K.W.P. meldt, o.a. een rapport omtrent het geval van Augustine Josephine Levrot, die op 12 Juli 1933 te Lourdes plotseling is' gene zen. Mej. Levrot is den 13en November 1906 te Nizza geboren. Reeds op tienjarigen leeftijd openbaarden zich de eerste verschijnselen van ingewandsziekte; in 1923 en ook in 1924 werd zij in het ziekenhuis van St. Rochus en Pasteur geopereerd wegens appendicitis en peritonitis baccillare. In 1930 werd de patiënt, die nooit meer gezonde dagen had gekend, opnieuw ge opereerd door prof. Tourtou. De wintermaan den van 19321933 bracht zij door in het In stituut Pasteur en de diagnose luidde toen: niertuberculose. In Juli 1933 ondernam de patiënt een pel grimsreis naar Lourdes. Prof. Tourton zond tevoren aan het „Bureau" het volgende certi ficaat: „Augustine Levrot vertoont verschijnselen van peritonitis baccilare; zij heeft voortdurend koorts, haar algemeene gezondheidstoestand is zeer slecht; zij is sterk vermagerd en klaagt over telkens terugkomende pijnen in de len denen en onderbuik." Onmiddellijk na haar aankomst in Lourdes werd mej. Levrot naar de piscine vervoerd, waar zij in het water werd neergelaten evenals de twee volgende dagen. Maar na de laatste on derdompeling gevoelde zij zich plotseling gene zen. Zij keerde te voet naar de grot terug. Het Bureau des Constations kon geen enkel ver schijnsel van hare smartelijke kwaal meer ont dekken. Sinds dien tijd geniet mej. Levrot een uitstekende r*"'zondheid. Den 28en October 1933 heeft zij zich opnieuw laten onderzoeken door prof. Tourtou en deze medicus heeft verklaard geen enkel verschijnsel van tuberculose of een andere ziekte meer te kunnen constateeeren. In den zomer van 1934 heeft mej. Levrot zich laten onderzoeken door het Bureau des Constatations, dat de volgende verklaring heeft afgegeven: „Mej. Levrot was lijdend aan peritonitis met hydrofrenesis sinistra en cistilis purulenta. Al deze kwalen zijn plotseling en blijvend verdwe nen op 12 Juli 1933, welk verschijnsel niet het gevolg kan zijn van een natuurlijk genezings proces." Tijdens worstelwedstrijden in het bekende Berlijnsche circus Busch vonden politieke de monstraties plaats. Toen de zaal in het don ker werd gezet, weerklonk van verschillende zijden, vooral van de galerijen, de kreet: „Weg met de hongerregeering!" Dit beef voortduren, tot het licht weer aan ging. Toen het circus opnieuw in het donker werd gezet, begon het lieve leven opnieuw. Een kwartier daarop wa ren reeds alle uitgangep door Goering's veld politie bezet. De voorstelling werd afgebroken. Alle bezoekers moesten zich legitimeeren. Het N. Wien. Journ. meldt, dat er drie honderd per sonen werden gearresteerd. GENèVE, 23 Nov. De gedele geerde van Hongarije bij den Vol kenbond, Tibor von Eckhardt, heeft vanavond den secretaris-ge neraal van den Volkenbond een nota overhandigd, waarin de Hon- gaarsche regeering verlangt, dat de door Joego-Slavië opgeworpen kwestie der politieke verantwoorde lijkheid voor den aanslag te Mar seille op de agenda van de eerst volgende buitengewone Raadszit ting zal worden geplaatst, welke 3 December bijeenkomt. In de nota wordt verklaard, dat ernstige ge volgen voor den vrede zouden kunnen ontstaan, wanneer Hongarije en zijn regeering blootge steld blijven aan de ophitsingen en lasterlijke Onze Romeinsche correspondent schrijft ons dd. 22 Nov.: Gisteren heeft de Paus den aartsbisschop van Olmütz, mgr. Precan, in audiëntie ontvangen. Het bezoek van den Tsjechischen aartsbis schop, dat een regelmatig bezoek „ad limina" is, wordt nochtans in verband gebracht met een streven van de Tsjechische regeering, haar be trekkingen tot den H. Stoel Wederom in gere gelde en vriendschappelijke banen te leiden. Zooals men zich herinnert, is de toenmalige pauselijke nuntius te Praag, Mgr. Ciriaci, in dertijd van zijn standplaats vertrokken na een felle perscampagne en verschillende moeilijk heden met de regeering. Een groote rol speelde in die dramatische uiteenzettingen een schrij ven van den nuntius aan den leider der katho lieke Slowaaksche oppositie, pastoor Mgr. Hlin- ka, waarin de nuntius te kennen gaf, dat hij slechts op uitdrukkelijk verlangen van den Paus te Praag bleef, waar tallooze beleedigingen zijn deel waren. De Tsjechoslowaaksche republiek droeg van meet af aan 'n rationalistisch en in 't bijzonder ook anti-katholiek karakter, deels door het on- geloovige rationalisme van de Tsjechische lei ders als Masaryk, deels door een min of meer gewild verband van den nieuwen staat met de geschiedenis van de Boheemsche Hussieten. Zoo liet Masaryk op den burcht van Praag het roo- de vaandel met de witte kelk hijschen, dat een maal het symbool van de Boheemsche gods dienstoorlogen was. Maar terwijl de leiders van de Tsjechische onafhankelijkheidsbeweging voor het meerendeel rationalistisch georiënteerde onderwijsmannen waren, werd de onafhanke lijkheidsbeweging onder de katholieke Slowaken grootendeels geleid door katholieke priesters. De tegenwoordige nationale Slowaaksche partij, wier leider Hlinka is, verdedigt dan ook tegelijk met een zelfbestuur voor de Slowaken binnen het verband der Tsechoslowaaksche republiek, óók de katholieke gevoelens der Slowaken en hun kerkelijke belangen. Het schijnt nu, zoo schrijft de Praagsche cor respondent van den „Lavoro Fascista"; dat de politiek van Hlinka in den laatsten tijd sterker geworden is en ook in andere gebieden van de republiek instemming vindt, zoodat er spra ke is van de vorming van een „blok", dat de katholieken van Slowakije en die van Mora vië zou vereenigen en waarbij ook de katholieke Bohemers zich zouden kunnen^ aansluiten. Het ligt voor de hand, dat de 'slechte toestand der betrekkingen tot den H. Stoel de positie van de regeering tegenover zulk een katholiek oppo sitie-blok aanmerkelijk zou verzwakken. Dit zuo dan ook de aanleiding zijn, waarom van Tsje chische zijde naar een regeling van de geschil punten wordt gestreefd, die afgezien van de anti-katholieke atmosfeer, welke door geïnte resseerde perscampagnes geschapen is vooral de staatsrechtelijke en kerkrechtelijke positie der grensdiocesen en de kerkelijke indeeling van het land betreft. Aartsbisschop Precan, die nauwe betrek kingen met de regeering onderhoudt, zou nu, naar veruid, de taak hebben, het Vaticaan te polsen omtrent de mogelijkheid van aanvaar ding van verzoenende voorstellen, die de Tsje chische regeering bereid is te doen. Binnenkort zou dan de Tsjechische vice-minister van bui tenlandsche zaken, Krofta, die vroeger gezant by den H. Stoel was, naar Rome komen om desbetreffende onderhandelingen te voeren. Van Vaticaansche zijde wenscht men zeker niet anders dan een herstel van de goede be trekkingen tot den Tsjechoslowakischen staat die niet door haar toedoen verstoord werden. Naar men weet, is de Praagsche nuntiatuur se dert een jaar zonder titularis, terwijl de vroe gere nuntius, mgr. Ciriaci, intusschen tot nun tius te Lissabon is benoemd. beschuldigingen, welke reeds weken lang tegen hen worden gericht. Baron von Eckhardt verklaarde aan een verslaggever van de Parijsche „Figaro", dat Hongarije niet voornemens is iets te onderne men, waardoor de toestand nog toegespitst zou kunnen worden. Het ligt niet in de bedoeling van Hongarije, andere landen te beschuldigen, doch men wenscht de zaak zoo eng mogelijk te begrenzen en met koelbloedige bezonnenheid te behandelen. ROME, 24 Nov. Officieel wordt medegedeeld: In verantwoordelijke Italiaansche kringen volgt men met groote opmerkzaamheid de ont wikkeling, die ontstaan is door het overhandi gen van de Joego-Slavische nota en de ver klaringen der Kleine Entente. In deze kringen erkent men ten volle het recht van Hongarije, om een onmiddellijke behandeling van de aanklacht in den Volkenbondsraad te verlan gen, en dit Hongaarsche standpunt zal door de Italiaansche vertegenwoordigers bij den Volkenbond duidelijk ondersteund worden. De verantwoordelijke Italiaansche kringen zijn van meening, dat een natie niet kan blijven rusten onder een zoo ernstige aanklacht als jegens Hongarije is ingediend. De Italiaansche kringen beschouwen de ontstane situatie als netelig, maar zij gelooven niet, dat zij onmid dellijk tot ernstiger verwikkelingen kan leiden. WEENEN, 24 Nov. De Hongaarsche minister president Goemboes en de Hongaarsche minis ter van landbouw Kallay zijn hedenmorgen te Weenen aangekomen. Zij begaven zich onmid dellijk naar de bondskanselarij, waar zij een langdurig onderhoud hadden met bondskanse lier dr. Schuschnigg en den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken, Berger Waldenegg. Daarna begaven zij zich in gezelschap van vice-kanselier Starhemberg en den Oostenrijk schen minister van Handel, Stoekinger, naar het jachtgebied in Stiermarken tusschen Sem- mering en Mariazell. Dr. Schuschnigg zal eveneens deelnemen aan de jacht, die waarschijnlijk drie dagen zal duren en gelegenheid zal bieden tot bespreking van de urgente politieke vraagstukken. Te Boedapest concludeert men uit de deel name van den Hongaarschen minister van landbouw aan de reis, dat de aanzienlijke moeilijkheden van economischen aard tusschen Oostenrijk en Hongarije nu eindelijk eens zullen worden opgelost. Naar verluidt, zou de Oosten- rijkijsche regeering, tegen de bepalingen van het pact van Rome in, opnieuw groote hoeveel heden tarwe in Argentinië en Frankrijk hebben gekocht in plaats van in Hongarije. Goemboes keert Maandag a.s. weder naar Boedapest terug. Het manifest van het parlement tegen de Joego-Slavische beschuldigingen, waartoe gis teravond besloten was, is voorloopig op verlan gen van de regeeringspartij uitgesteld. De bladen blijven zich inmiddels op zeer scherpen toon richten tegen den door Joego slavië te Genève gedanen stap. Oud-minister Berzeviczy verklaart in de „Pester Lloyd", dat men Hongarije vogelvrij wil verklaren en over leveren aan de woede van Joego-Slavië. daar Hongarije zulk een gevreesd strijder is voor de revisiegedachte. Inderdaad wordt hedenavond uit de Joego- Slavische hoofdstad gemeld, dat men in poli tieke kringen aldaar verklaart, dat de houding van Joego-Slavië, ondanks den scherpen toon van de aanklacht, het beste bewijs is voor ae wijsheid der Joego-Slavische. want zij wil Bel grado niet alleen volledige genoegdoening ver schaffen, maar ook speciaal afrekenen met ae revisionistische politiek van Hongarije. In dezen geest schrijven de semi-officieele „Wreme" en de „Prawda", die bovendien verklaart, dat de Volkenbond moet inzien, dat het revisionisme een gevaar voor zijn eigen bestaan is. Hongarije verlangt behandeling der Joego-Sla vische bschuldiging in de zitting van 2 Decem ber a.s. Steun van Italië. De volgende week zullen te Den Haag bespre kingen tusschen betreffende organisaties ge houden worden in zake huurverlaging. Vragen van het Eerste Kamerlid Van Citters over de Joodsche Stichting in de Wieringer- meer. Minister Kall'f handhaaft de vijf procent loons verlaging voer het spoorwegpersoneel met in gang van 1 Januari a.s, H. M. de Koningin heeft, haar intrek weer ge nomen in Huis Ten Bosch te Den Haag. „Uiver"-bemanning te Den Haag gehuldigd. Ingesteld is thans een afzonderlijk Crisis-Uit voerbureau in verband met het toenemei.de be lang der regeering op controle van den uitvoer. Nederlandsch schip aan de Engelsche kust aan den grond geloopen. Rede van minister Marchant in den Vrijz.- Dem. Bond over het kabinet. Propaganda-vergadering van St, Christoffel te Utrecht. Nederlagen van Sunderland en Stoke City in de Engelsche League. Kunstijsbaan te Amsterdam officieel geopend. Kerstspel Advent nadet. De schoone kerst tijd is weer in aantocht. We verheu gen ons alreeds te kunnen en te mo gen neerknielen bij Christus' kribbe. Geen feest misschien dat zóózeer door het oog en het oor tot het chris ten hart spreekt als het feest van Heilands geboorte, wanneer kribbe en kerstlied, wanneer schildering, beeld houwkunst en muziek het volk leeren en stichten. Meer en meer komt daarbij weer in zwang het vroegere kerstspel. Waarom? Zoo juist is de reden weergegeven in den proloog tot „een spel van Kerstmis" zooals Antoon van Duinkerken dit bewerkte naar Arnoul Gréban. De priester zegt, ik weet het wel In zijn sermoen dezelfde waarheid, En houdt u vóór met groote klaarheid De lessen, die dit simpel spel U geven wil in oude woorden, Die ivij reeds honderd malen hoorden. Doch spreekt men van den kansel fel, Nooit vindt het woord zijn openbaarheid Zóó sterk als ondersteund door 't spel. 't Gehoorde wordt alras vergeten, Al zijn de klanken nog* zoo schel. Het oog biedt vastheid aan het weten. Het is een goede gedachte daarom het Kerstspel te doen herleven in on ze dagen. MOSKOU, 24 Nov. (Reuter). Het Volkscom missariaat voor buitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat omtrent de afsluiting van een mili tair verdrag tusschen Frankrijk en Sovjet-Rus- land niets bekend is. BERLIJN, 24 Nov. (V. D.) De Pruisische ge heime staatspolitie heeft den chauffeur en den concierge van de Sovjet-ambassade te Berlijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd contributiegelden te blijven afdragen aan de communistische partij. De beide arrestanten zijn Duitsche onderdanen zoodat de ambassade officieel niets voor hen doen kan. Zij hebben hun woning in het gebouw der ambassade en werden gearresteerd tijdens een uitstapje buiten Berlijn. Hun daarbij eveneens gearresteerde vrouwen zijn weer in vrijheid gesteld. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 775.5 Vorige stand: 774.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1