STADSNIEUWS Arbeid der Kamer fractie RADIO EN PERS ZONDAG 25 NOVEMBER 1934 In een Fransch dorp Nog eenmaal pater Henricus Britsch-Indië vreest de gele koorts TENTOONSTELLING „DE VIJFHOEK." Tusschen oude kloostermuren GEMEENTEZAKEN Rekening DE ERFPACHTSKWESTIE Afwijzend praeadvies van B. en W. t>E WONINGEN VAN ST. JOZEF Verhooging bouwvoorschot LEDENCONCERT H O V. Werken van Spaansche compo nisten Filiaal Joh. Vijn BOND VAN BARMHARTIGHEID Dinsdag plechtigheid RAADSVERGADERING Op 12 December BURGERLIJKE STAND Vereeniging voor Veilig Verkeer Overzicht competitie Nederl. Biljartbond Monsieur le Cure" Gevonden dieren en voorwerpen Rundvleesch in blik Zilveren professiefeest DAMMEJy Hoofdklasse competitie Nederl. Dambond afdeeling Noord GR.HOUTSTR. 166 HEEMSTEDE VÈLSEN Mr. Teulings heeft haar taak ge schetst in een vergadering van den Rijkskieskring Den Helder Schuldvraag De Regeering voor Een speciale conferentie Hoe is te helpen? Rede pater Henricus Motie DE ONTEVREDENHEID IN DEN V.-D. BOND Minister Oud over een „muitende" afdeeling STATEN VAN NOORD- HOLLAND t Het Haarlemsche teekencollege „de Vijfhoek" heeft in zijn romantische localiteiten aan de Groote Houtstraat een tentoonstelling van het ^erk van zijn leden georganiseerd. De exposi tieruimte is reeds een bezienswaardigheid op z'ch. Men komt er door het nauwe poortje te genover de Paarlaarsteeg, een overblijfsel van het oude Carmelietenklooster dat vroeger daar ter plaatse stond. Op het eerste gezicht lijkt "et niet eens een onmogelijkheid, dat de ge- houwtjes, die erachter liggen en waarin ergens, hoven een voorhistorische trap het reeds jaren bestaande teekencollege zijn tenten heeft opge slagen, ook nog tot den middel-eeuwschen fcloosterbouw zouden behooren. Maar het zou onvriendelijk zijn tegenover de Exposanten om alleen maar over de tentoon stellingsruimte te spreken en niet over de ten toonstelling zelf. Het is bovendien onnoodig, Want het geëxposeerde is zeker de moeite Jvaard, al zal men dan ook niet aanstonds alle 'eden van „de Vijfhoek" tot geboren kunste naars durven verklaren. Deze pretentie hebben Se ook niet: het meerendeel van de leden van «et teekenccllege bestaat uit amateurs, die Slechts als zoodanig beoordeeld willen worden. Enkele inzendingen verraden het vakman- Schap, zooals de fijne etsen en de knap geschil derde portretten van Steinhausen. Kloes is een amateur, maar zijn zelfportret zou op een ^voorjaarstentoonstelling" kunnen hangen. Van Petri zijn er bloemen en een knap geschilderd landschapje. De overleden kunstenaar Wolff die lange jaren bestuurslid van „de Vijfhoek" ^'as, heeft men herdacht door enkele van zijn hiooiste aquarellen te exposeeren. Er zijn nog vele narpen van leden die ieder voor zich hun gelukkige ocgenblikken gehad hebben, die geen Sfootsch werk leveren, die op een groote ten toonstelling niet zouden passen, maar die in de tiitimlteit van hun eigen werklocalen zeker ge waardeerd kunnen worden. Vandaag en morgen zal de tentoonstelling van „de Vijfhoek" nog te bezichtigen zijn. Dan gaan de leden weer aan den slag voor een vol gende expositie en om het genoegen van hun Wet gering te schatten liefhebberij. Cab. B. en W. stellen voor de balans per 31 De cember 1933 en de verlies- en winstrekening over 1933, betreffende de 46 arbeiderswoningen, foor den bouw waarvan bij zijne genoemde be sluiten aan de alhier bevestigde Haarlemsche Woningstichting „Luctor et Emergo" financieele steun werd verleend goed te keuren. Op de ingekomen adressen, waarin verzocht Werd den canon van de erfpachtsgronden te ver lagen, deelen B. en W. mede, dat zij reeds en kele van dergelijketot hen gerichte ver- Soêken hebben afgewezen, omdat de Algemeene Voorwaarden, waaronder de gemeente gronden W erfpacht uitgeeft, eene tusschentijdsche ver laging van den canon niet toelaten en er overi gens geen redenen aanwezig zijn om in de een- Waal met de erfpachters gesloten overeenkom sten thans, nu de tijdsomstandigheden dit de gemeente allerminst toestaan, wijziging te bren gen. Zij stellen daarom voor afwijzend op het ver- Zoek te beschikken. Bij besluit van 14 Mei 1930 en 24 September ti.a.v. werd aan de alhier gevestigde R.K. Coö peratieve Woningbouwvereeniging „St. Jozef" O.A. een voorschot verleend, groot hoogstens f 270.000.voor den bouw van 61 woningen Voor groote gezinnen, op gronden ten noorden Van de Jan Gijzenvaart. Bij de eindafrekening van den bouw blijkt, tiat niet alle bouwkosten uit genoemd voorschot kunnen worden bestreden. B. en W. stellen derhalve voor het voorschot Wet het nog benoodigd bedrag ad 6000. te verhoogen en alzoo te brengen op 276.000. ®ulks onder voorwaarde, dat het aan de ge- Weente toegekende voorschot uit 's Rijks kas Wet hetzelfde bedrag zal worden verhoogd. Dinsdagavond zal een zeer belangrijk concert tier H. O. V. plaats vinden, waaraan als soliste tie zangeres Berthe Seroen medewerkt. Behalve de vijf Spaansche volksmelodieën Van Frits Schuurman, de dirigent van de H. O. V., zullen uitsluitend werken van Fransche componisten ten gehoore worden gebracht. Voor de pauze is het programma geheel gewijd Zan Claude Debussy en vooral de eerste uit voeringen verdienen hier zeer zeker vermeld te worden. De drie liederen van Debussy, die door Berthe Seroen gezongen zullen worden, zijn wel reeds til Haarlem uitgevoerd met piano, doch met orkestbegeleiding geschiedt dit Dinsdag voor tie eerste maal. Voor orkest staat op het programma als eerste Wtvoering twee van de drie Nocturnes van De bussy en voorts de meer bekende „Prélude a i'après-midi d'un Faune" en de „Berceuse béroique". Na de pauze worden de vijf Spaansche volks- Welodieën van Schuurman uitgevoerd (die het Vorige jaar reeds een keer voorkwamen op het Programma en „Ma Mère l'Oye" (de sprookjes Van Moeder de Gans) van Ravel. Waar de zangeres Berthe Seroen als soliste baar medewerking verleent behoeft het geen bader betoog, dat deze avond ons een zeer be- langrijk concert zal brepgen. Het pleit voor den goeden naam van de fir- Wa Joh. Vijn banketbakkerij, chocolaterie enz. tiat zjj, nadat zij pas drie jaar geleden haar kaak opende aan de Anegang, reeds nu kon °Vergaan tot de stichting van een tweede zaak. Gisterenmiddag opende de heer Vijn zijn tweeden winkel in het perceel Rijksstraatweg Als in den winkel aan de Anegang heeft Wen kosten noch moeiten gespaard om het interieur een voornaam aanzien te geven. De fa. Spierings, die ook de aankleeding in de eerste zaak verzorgde, heeft een sierlijke betim mering van palissanderhout aangebracht. De toonbanken en de ruime étalagestellingen in den winkel zijn van dezelfde houtsoort vervaar digd. Achter de winkelruimte is een magazijn gelegen, waar een groot loket onmiddellijk aan fluit aan de bakkerij. Deze bakkerij waar een flinke staf van personeel steeds voor nieuwen aanvoer zorgt, is voor het publiek een waar borg, dat de firma steeds versche waar zal le veren. Naast deze bakkerij heeft de heer Vijn ook een complete kokerij geïnstalleerd, zoodat de firma in het vervolg voor volledige diners za] kunnen zorgen. Men heeft kans gezien om in korten tijd, nog voor het begin der St. Nicolaasdrukte, den win kel geheel op orde te brengen. Het publiek van Haarlem-Noord zal onge twijfeld den ondernemingsdurf van de fa. Vijn weten te waard eeren en aan de nieuwe zaak hetzelfde vertrouwen schenken, dat de oudere sinds enkele jaren terecht geniet. Dinsdag 27 November des morgens om 11 uur zal in de Janskerk, Jansstraat 38, de openings plechtigheid van den arbeid van den Bond van Barmhartigheid plaats hebben. De opening zal geschieden door den burge meester van Haarlem. De burgemeester deelt aan de raadsleden mede dat op 28 November a.s. geen vergadering zal worden gehouden. De eérstvolgende verga dering zal plaats hebben op 12 December a.s. Geboren: 21 November: C. v. d. Eijnde Becker z; E. J. C. Rohlng—Burgerman z. 22 November: C. A. W. A. LoerakkerKete laar d. 23 November: E. A. Heeremansv. Rooden d; K. v. d. WaterRump d; J. SiedersTeeuw d; H. Romeinv. Leeuwen d. Overleden 23 November: M. C. van Zanten, 56 j., Brouwersvaartpad. Gisteren werd door de Vereeniging voor Veilig Verkeer een algemeene ledenvergadering ge houden. De opkomst van de leden was vrij groot. Uit de verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek dat het eerste ver- eenigingsjaar ondanks de slechte tijdsomstan digheden een succes kan worden genoemd. De voorzitter, majoor Polis, trad als zoodanig af wegens vertrek naar elders. Tot voorzitter werd gekozen majoor A. M. M. van Loon, com mandant van den Motordienst te Haarlem. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Ir. H. A. Maas, en L- Molijn, werd bij- acclama tie herkozen. De statuten en het huishoudelijk reglement werden door de vergadering goedgekeurd. Na dat van de rondvraag een druk gebruik ge maakt was en de scheidende voorzitter was toegesproken door den commissaris van politie, den heer E. H. Tenckinck, werd de vergadering gesloten. Klasse C., Afd. 1. Onze stadgenooten, het team van de B. C. „Haarlem", schijnt wederom kampioens-aspi- raties te hebben. Op bezoek bij H.E.T.E.Y in Amsterdam speelde dit viertal tenminste een uitstekenden wedstrijd. De matador P. Kobus, die tegen P. v. Sommeren (H.E.T.E.Y.) 400 om 200 moest maken, bereikte zijn totaal in slechts 24 beurten, waardoor zijn partner op 147 bleef staan. Ook Bood (H.E.T.E.Y.) leed een zware nederlaag. De Haarlemmer G. W. Metz maak te een moyenne van ruim 9 en een serie van 41; Bood bracht het daardoor slechts tot 87. De Jager (B.C.H.) had met invaller Magnin nog veel moeite, doch bleef na een spannen- den strjjd toch nog 17 car. voor. Tenslotte Midden Frankrijk, in deze streek die ge legen is tusschen Bourgondië en Auvergne, en die de „Bourbonnais" wordt geheeten. Het is een licht heuvelachtig land, waardoor zich de ondiepe, geheel onbe vaarbare Aliier slingert. De zandige bodem is weinig vruchtbaar; 's winters heeft de bevol king zwaar te lijden van de veel voorkomende overstroomingen, en 's zomers heeft men de vaak heerschende waterschaarschte te verduren. Toch treft men er vele boom- en wijngaarden want de bewoners van deze streek zijn ijverige, hardnekkige, ietwat gierige en achterdochtige boeren. Hun hoofdmiddel van bestaan is even wel de veeteelt, hetgeen duidelijk blijkt door de groote, uitgestrekte weilanden langs de oevers van de Aliier. Misschien omdat deze departementen van Frankrijk in den loop der eeuwen nooit van de groote overrompelingen door vreemde legers hebben geleden, heeft hier de revolutie fel ge woed. Betaalde men niet, in die jaren, speciaal daarvoor aangestelde personen om alle kerk schatten te vernielen en de kasteelen te ver woesten? Een schrijnende herinnering aan deze gruwe lijke dagen is nog heden ten dage te aanschou wen in het kleine stadje Souvigny, waar de fraaie Romaansch-Gotische kerk zwaar geteis terd en wreed geprofaneerd werd, omdat daar zich de graven van eenige Bourbons bevinden. (In deze kerk werd onlangs het stoffelijk over schot van Prins Sixtus van Bourbon-Parma bijgezet). En nog in onzen tijd voelen de bewo ners van de „Bourbonnais" zich aangetrokken tot de felle theorieën van de groote voorvaderen der revolutie en zijn meerendeels aanhangers van de partijen der „Extréme Gauche". De ge meenteraad van het kleine dorp, dat ik niet noemen zal, is dan ook samengesteld uit rijke boeren, die opgegroeid zijn met heftige socia listische, ja bijna communistische en vooral anti-clericale principes, en altijd hoort men ze dan ook foeteren tegen alles wat van de kerk uitgaat. In dit niet genoemde dorpje bevindt zich een zeer eigenaardig en mooi kerkje uit de IXe eeuw, dat tot voor eenige jaren in een ontzettenden staat van verval verkeerde en dreigde ineen te storten. Onder de jeugd heerschte groote bandeloos- zette Houtkooper (B.C.H.) de kroon op het werk door in een sterkgespeelde match Hage naar met groot verschil te kloppen. De B.C.H. zegevierde derhalve met 40. Klasse F., Afd. 6. In deze afdeeling trad de ploeg van „Vrien denkring" tweemaal in het strijdperk. De eer ste match ging tegen de reserves van D.E.S. Ondanks het voordeel van eigen „tafel" slaag den de „Hof van Holland-bewoners" er niet in ook maar 1 partij te winnen. Vooral Huizing (Vr. Kring) speelde een fraaie partij. De uit slag werd dus: 40 voor Vriendenkring. Het merkwaardigste is, dat Vriendenkring in den anderen wedstrijd een 40 nederlaag leed. Excelsior (Velsen-Noord) bleek in eigen home wederom zeer sterk te zijn en gaf den Haarlemmers geen schijn van kans. Huizing maakte nog het beste figuur en bleef maar 4 car. achter. Brouwer, Meidoornplein 33, notitieboekje; Ekel, Lijsterstraat 28, étui met vulpen en -potlood; Punt, Gen. de la Reystraat 7 rd, étui met schrijfbehoeften; v. Marsbergen, Berck- heydenstraat 12 rd., 1 gulden; Minet, Slacht huisstraat 42 zw., handschoen; Viehoff, Tette rodestraat 6, idem; Beaufort, Romolenstraat 15, idem; Neuman, Regulierstraat 16, idem; Stoel man, Koudenhorn 50, idem; „Haerlem", honden, katten; Jansen, Vosmaerstr. 40, handschoenen; v. d. Aar, Leidscheplein 7, idem; Vernim, Jan van Zurenstraat 13, idem; Jansen, Parklaan 68, portemonnaie met inhoud; Bureau v. Politie, Smedestraat, idem; v. Dam, Borneostraat 37, idem; Rompa, Amsterdamsche vaart 1, paar regenpijpen (H'l.liede)v. d. Horst, M. v. Heems- kerkstr. 52, zw. rozenkrans; Spruyt, Thomson- laan 27, rijwielbelastingplaatje; Weij, Allan- straat 17, rozenkrans; Nieuwenhuizen, Grebbe- straat 19, klaviersleutel; Kramer, Bakenesser- gracht 36, boodschappentasch; Spijkstra, vulpen, Tempeliersstraat 50. Zooals reeds eerder in ons blad vermeld, zal de prijs van rundvleesch in blik met ingang van Maandag 26 Novembber worden verlaagd van 0.35 op 0.25 per bus 1 Kg. Naar de Directeur van Maatschappelijk Hulp betoon ons mededeelde, geldt voor de gr-meente Haarlem deze prijsverlaging vanaf bon no. 52 van de distributiekaart. Hoewel op deze en op de volgende bons een prijs van 0.35 per bus staat aangegeven, zullen door de slagers de bussen worden verstrekt te gen inlevering van geldige bons en betaling van 0.25 per blik. Verder wordt dit vleesch op ruimer schaal be schikbaar gesteld door de beslissing van den Minister, dat vanaf 26 November aan eezinnen van meer dan 6 personen inplaats van 2 thans 3 Kilogrambussen per week beschikbaar kunnen worden gesteld. Voorts komen voor de verstrekking in aan merking personen, welke als landarbeider werk zaam zijn. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor rundvleesch in blik, kunnen aan- vraagbiljetten bekomen bij den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Vandaag herdenkt de eerw. Zuster Jozephie (in de wereld mej. A. Boerlagen) den dag, dat zij vóór 25 jaar geprofest werd in de orde der eerw. Zusters Franciscanessen te Heijthuissen, en reeds 25 jaar in de Missie te Semarang N.O.I. werkzaam is, Maandagavond a.s. zal in hotel „Royal" te Haarlem de ontmoeting tusschen de Haarlem sche Damclub I en de Damclub „IJmuiden" I voor de bovengenoemde competitie plaats vin den. Dit is tevens de laatste wedstrijd van het programma dezer competitie. De Damclub „IJmuiden" heeft zich reeds bij de vier hoogstaankomende vereenigingen ge plaatst; de Haarlemsche Damclub, die reeds vier malen het Nederlandsche hoofdklasseclub- kampioenschap behaalde, nog niet. Willen de heid. Wanneer 's zomers de ouders tot laat in den avond op het land arbeidden, trokken troe pen kinderen door de straatjes, om daar allerlei kattekwaad uit te halen, en al te dikwijls ein digden deze stoeipartijen, als zij te water plaats vonden, op de meest tragische wijze. Ook de veelvuldig voorkomende dronken schap richtte veel kwaad en de veel te ver door gevoerde democratische Ideeën leidden tot aller lei ontucht. Doch in dat alles kwam verandering toen na 't heengaan van den ouden pastoor zich plotseling een energieke, jonge, innemende „Monsieur le Curé" in het „presbytère" instal leerde. Zijn eerste werk was het Ministerie van Schoone Kunsten er toe te bewegen een belang rijke som beschikbaar te stellen om de hoog- noodige reparaties aan te brengen in 't mooie en zeldzame kerkje. De hooge heeren van den Gemeenteraad waren van meening dat dit geld beter voor andere doeleinden kon worden be steed, doch „Monsieur le Curé" wist voet bij stuk te houden: „Jelui wilt dat er een goed dak is op je koeien- en paardenstallen, zeide hij, maar ik heb het recht te eischen dat Onze Lieve Heer behoorlijk onder dak is, en het is óók jullie plicht daarvoor te zorgen." En nu is het kerkje geclasseerd als historisch monument en wekt een ieders bewondering. Werd niet gedurende de werkzaamheden, een zeer eigen aardige muurschildering ontdekt? Na deze overwinning voelden de dorpsbewo ners dat nieuwe tijden voor hen waren aan gebroken, en daarin vergisten zü zich niet! De jonge geestelijke nam zijn taak met hart en ziel op, en zag er niet tegen op met het moeilijkste te beginnen. Hü ving aan met diegenen te be zoeken die men hem als zijn ergste vijanden aanwees. Het was niet altijd eenvoudig voor hem door te dringen tot de intimiteit van het huisgezin. Dikwijls verkreeg hij eerst toegang nadat leed of ziekte hun intrede in zulke milieux hadden gedaan, alhoewel hij het hart van de meeste kinderen reeds had weten te veroveren. Met bewonderenswaardigen takt wist hij toch ten slotte ook het vertrouwen der ouders voor zich te winnen, en mocht het zien, dat zijn vroegere ergste tegenstanders met het kerkelijk eerbetoon ten grave gingen. Een verdere belangrijke stap was, dat hij de sympathie van den kasteelheer voor zich won, die hem zoodoende in al zijn grootsche plannen ging steunen. In de eerste plaats werd een oude, ongebruikte knechtenwoning die zich op het landgoed bevond omgebouwd in een kliniek waar wekelijks een dokter en religieuze ver pleegster komen uit de dichtst bij gelegen stad Kijkje in de Westminster Abdy te Londen waar op 29 November het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina zal worden ingezegend. Haarlemmers zich in de eere-afdeeling hand haven, dan moet Maandagavond a.s. gewonnen worden. Na de jaren van voorspoed is thans schijn' baar een periode van depressie ingetreden, die de Haarlemmers te boven moeten komen. Het kan een bijzonder interessante en span nende strijd worden. Raadsvergadering Agenda der vergade ring van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdag 29 November 1934, des avonds om acht uur: Ingekomen stukken; vergoeding artikel 100 L. O.-wet 1920 over 1933; omzetbelasting; over dracht strook grond langs den Binnenweg; vaststelling bouw- en woningverordening; jaar- wedderegeling burgemeester, secretaris en ont vanger; benoeming lid Plaatselijke Commissie van Toezicht op het lager onderwijs; aanleg van wegen aan de Oostzijde van de Heem- steedsche Dreef nabij het Jan Miense Mole- naerplein; aanleg van wegen ten Oosten van de Heemsteedsche Dreef; aankoop huis en erf ten Oosten van het Raadhuisplein en over dracht van grond behoorende tot de terreinen „Valkenburg". Omzetbelasting B. en W. van Heemstede stellen voor hen te machtigen tegen de aan slagen van het gasbedrijf en het electriciteits- bedrijf in de Omzetbelasting in beroep te ko men bij den inspecteur der Accijnzen te Haar lem, Verkoop van grond B. en W. stellen voor: a. aan dr. F. J. Kuyer te Velsen te verkoopen, tegen den prijs van f 6.per M2., een perceel grond aan de Ver Loren van Themaatlaan al daar, ter grootte van ongeveer 97 M2.; zb. aan H. Rutgers te IJmuiden, tegen den prijs van f 6.per M., een perceel bouwterrein aan de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 425 M2.; c. aan A. J. van Lsusen te Velsen, tegen den prijs van f 6.per M2, een perceel grond aan de Ver Loren van Themaatlaan aldaar, ter grootte van ongeveer 8 M2.; d. aan M. J. Bus te IJmuiden, tegen den prijs van f 6.per M2„ een perceel bouwterrein aan de Ver Loren van Themaatlaan te Velsen, ter grootte van ongeveer 746 M2.; e. aan H. Kaspers te Santpoort, tegen den prijs van f 5500.— in totaal, een perceel bouw terrein aan de Wijnoldy Daniëlslaan aldaar, ter grootte van ongeveer 1580 M2.; f. aan J. J. Wulfers te Amsterdam, tegen prij zen van respectievelijk f 4.50 per M2. en f 5500 in totaal, perceelen bouwterrein aan de uyten- daalstraat en de Wijnoldy Daniëlslaan te Sant poort, ter grootte van onderscheidenlijk onge veer 608 en ongeveer 1310 M2. om oud en jong, klein en groot, te onderzoeken en te behandelen, waarin ze, voor de verdere verpleging, worden bijgestaan door „Monsieur le Curé" in eigen persoon. Maar ook met de jeugd houdt de pastoor zich ter dege bezig. Op de vrije Donderdagen of in de vacanties wordt er gespeeld, of gewan deld onder toezicht van den geestelijke, of, bij slecht weer, in de pastorieschuur geknutseld, of gelezen uit de boeken die zich in de bibliotheek bevinden in de „presbytère" zelf. Voor de oudere jongens, die vroeger hun vrije avonden in de kroegen doorbrachten, werd een landbouwcursus georganiseerd waar voor de kasteelheer een stuk grond beschikbaar stelde tot het nemen van proeven met allerlei zaden en moderne werktuigen en meststoffen. Ook de jonge meisjes zijn niet vergeten. Ge durende de lange winteravonden wordt door hen het groote dorpskerstfeest voorbereid. Men zit dan bijeen in de groote catechismuskamer en terwijl de dochter van den notaris of den dokter voorleest, wordt er flink gebreid en ge naaid voor de armen der gemeente. Reeds In het voorjaar worden de oogstfeeste- lijkheden In bespreking genomen, want om de boeren gedurende die dagen uit de rondrei zende danstenten en kroegen te houden, orga niseert „Monsieur le Curé" in het park van het kasteel dan kermissen met tombola en attrac ties, waartoe alle winkeliers uit het dorp hun bijdragen geven. Op deze landelijke „fancy- fairs" wordt gespeeld en gedanst door jong en oud. Ondanks al deze schitterende resultaten die hij heeft bereikt, is de jonge pastoor nog niet geheel voldaan. Vaak toch klaagt hij er over dat er nog te veel bijgeloof is in 't geloof van deze eenvoudige lieden. Hoe dikwijls gebeurt het bijvoorbeeld niet, dat de pastoor geroepen wordt om vee te behoeden tegen ziekte, terwijl, volgens hem, ze zelden of nooit vragen om te bidden voor hun eigen zieleheil! Maar alles wat tot nu toe door hem verwezen lijkt werd, vraagt toch ieders bewondering. Het is een heerlijk genoegen om te zien met hoeveel vasthoudendheid de jonge herder voortgaat de dorpelingen vertrouwd te maken met de grondbeginselen van het christelijk geloof. Hoe wel hij het bereikte succes wel ziet, is hij nog niet geheel voldaan. De principes, vastgelegd door den Markies de la Tour du Pin in zijn monumentaal werk: „La Doctrine Sociale", zijn hem de vuurbaak waarop hij steeds verder wil aansturen. LUTéTIA. Voor de algemeene vergadering van den Rijks kieskring Den Helder, Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies te Alkmaar gehouden, hield mr. Fr. Teulinfs een rede over het doen en laten der R.K. Kamerfractie. De economische nood- staat in het middel punt van de algemeene belangstelling; de eco nomische vraagstukken beroeren ons volk en vooral op dit gebied is thans voorlichting noo- dig. Met luidruchtige uitroepen worden onver vulbare perspectieven geopend, die het een- vpudigevolk tijdelijk voltjoening geven, doch tot biltere ontgoocheling leiden. •v-i, irir-Afï s>' t tfifc Een volksche vraag is: wie is de schuld van den economischen nood? Zij, die de regeering, dén minister-president, of verschillende partijen er de schuld van ge ven, doen aan onverantwoordelijke demagogie, waarvoor het thans een prachtige tijd is. Geen enkele regeering is ten volle aansprakelijk voor den toestand. Door misleiding wordt ons volk nog meer gedrukt en terecht waarschuwde mi nister Oud de S.D.A.P. het volk niet op te hitsen tegen de regeeringspersonen, op wie een buitengewoon zware taak rust. Max van Poll heeft in zijn rede te Helmond het eenig juiste antwoord op de vraag gegeven, toen hij zei, dat de menschen de goddelijke Orde der dingen hebben verstoord; de crisis is menschenwerk; het is onze schuld; het ver laten van de Christelijke beginselen is de oor zaak van de diepste ramp. Dit is het eenig juiste antwoord. De eischen, aan de overheid gesteld, moeten gesteld worden in het licht van den econo mischen toestand. Alle Regeeringsmaatregelen moet men zien in het licht der sluitende begrooting, die er moet zijn, om economische ongelukken te voorkomen. De ernstige toestand mag niet leiden tot ernstige berusting, doch we moeten een onver zettelijk Godsvertrouwen hebben. Bij het crisisbeleid zijn twee methoden te vol gen: laten gebeuren, wat er gebeurt en zien wat er te doen valt; of doelbewust, construc tieve en actieve politiek voeren, die perspectief biedt. Men ontkwam in de Kamer niet aan den indruk, dat de Regeering de eerste methode heeft toegepast en, zooals dr. Westerman het uitdrukte, voor brandweerman speelde. De Troonrede gaf geen vleugje perspectief. Daarom wil de R.K. Staatspartij richting geven tot die constructieve en actieve politiek; zij heeft aan de parlementaire besprekingen die richting ook gegeven en geeft ze nog. Onze partij werkt in de richting van werk- behoud en werkverruiming; onze verkiezings leus was niet „loonende arbeid", maar „naar loonenden arbeid". De R.K. Staatspartij was de Regeering steeds enkele slagen vooruit; daar gaat spr. niet groot op; hij betreurt het eerder. Spr. wijst op de actieve handelspolitieke maatregelen; zelfs de liberalen durven hun standpunt van vrije han delspolitiek van enkele jaren terug niet meer handhaven. Het frissche actieve optreden van minister Steenberghe vervult spr. met trots en wekt groote verwachtingen. Al is het vraagstuk der vaste lasten-verlaging ingewikkeld, daarom mag de Regeering, die het in feite met het standpunt der R.K. Staats partij eens is, er nog niet van af zien het tot een oplossing te brengen. Wie spreekt over crisisbeleid, moet spreken over de werkloosheid en belastingverhooging. De herziening der steunbedragen van Juli 1934 is, behoudens enkele uitzonderingen een verlaging geworden. Men verkeert in de mee ning, dat dit met de goedkeuring van de R.K. fractie tot stand gekomen is. De R.K. fractie heeft dit nimmer goedgekeurd; doch met leed- Het bestuur van den Nederlandschen Jour nalisten Kring heeft besloten, in Januari van het volgend jaar een conferentie bijeen te roe pen, waarin het vraagstuk van de radio-jour nalistiek in verband met de dagblad-journa listiek, dat onlangs ook aan de orde is geweest op het congres te Brussel van de Fédération Internationale des Journalistes, waarbij de Kring is aangesloten, zal worden beghandeld. Tot die conferentie zullen verscheidene andere organisaties worden uitgenoodigd en vermoe delijk ook de leiders der omroepvereenigingen. wezen gevolgd. Het was en blijft uitsluitend een Regeeringsdaad. Bij de behandeling van de motie-Kupers in zake de steun in Twente heeft mr. Aalberse het standpunt der fractie duidelijk uiteen ge zet, en erop gewezen, dat werkverruiming en werkbehoud voorop moeten staan. In dit op zicht moest de Regeering doortastender en ac tiever zijn en wanneer zij den steun verlaagt, dan moet zij ook de vaste lasten en prijzen verlagen. Hoe moeten wij de werkloozen thans helpen? Hierover heerscht onder de onzen meenings- verschil. De Regeering mag en kan niet denken aan belastingverhooging; dat zei ook mr. Aalberse. De andere hulpmiddelen zijn verlaging van huren, van lasten, hulp in natura enz. Bij elk nog te behandelen hoofdstuk der Begrooting zal de R.K. fractie op die punten terug komen, waarover minister Colijn bij de algemeene be schouwingen het antwoord schuldig bleef. Het is te danken aan de R.K. fractie, dat voor den Kersttijd twee millioen extra-steun wordt verleend. Aan het slot van zijn rede waarschuwde spr. gqhoor te geven aan de exclamatieve critiek van pater Henricus; een critiek zonder inhoud. Daardoor wordt het vertrouwen in hen, die de leiding moeten geven, geschokt. Aan deze nega tieve critiek doen alleen zij mee, die geen ver antwoordelijkheid te dragen hebben. Spr. vroeg vooral vertrouwen in de leiders, die hun plicht doen ten bate van het heele volk, ten bate van de zielen; men moet de politiek bezien als een leekenapostolaat; en zoo werken tot heil van het heele Nederlandsche volk. (Applaus). Tjjdens de hierop volgende discussie betreurde een der aanwezigen dezen aanval op pater Henricus. Dit was voor mr. Teulings aanleiding om nog even nader op deze zaak in te gaan. Deze rede van pater Henricus, aldus spr., wekte geen vertrouwen; hij gaf zijn gehoor een tijdelijke voldoening; doch geen goede voorlichting. Deze rede hield geen rekening met- de mogelijke perspectieven. Tegenover het moeilijke en stu wende werk van de leiders, die dagelijks met de politieke moeilijkheden te maken hebben, schiep deze rede, temeer, daar zij door een priester werd uitgesproken, een hoogst-onge- wenschte situatie. Het is onverantwoordelijk de realiteit uit het oog te verliezen en dat deed deze spreker, die niet deskundig is op politiek gebied. Ook politiek is een vak, maar een vak, dat deze spreker niet verstaat. Het is de eerste, keer, dat spr. zichover deze kwestie uitlaat, maar hij wilde het eens duidelijk zeggen. (Applaus) Op een vraag, wat of er gebeuren zal, als het tot een breuk tusschen R.K. fractie en Regeering komt zeide spr., dat de R.K. fractie, die haar houding nog niet bepaald heeft ten aanzien van deze begrooting, daar zelf over te oordeelen heeft. Ret R.K. volk moet vertrouwen hebben in zijn vertegenwoordigers; het heeft echter niet het recht vooraf te vragen wat of er na een breuk met de Regeering gebeuren zal. Spr. weet dit trouwens niet; er zijn ver schillende mogelijkheden, al naar gelang de wijze waarop een conflict zou ontstaan. De R.K. fractie draagt van deze Regeering niet de verantwoordelijkheid; zij is verant woordelijk voor het aanblijven van deze Re geering en voor de besluiten, waaraan de fractie heeft meegewerkt. Nadat nog over verschillende punten gedis cussieerd was, stelde de afd. Hoorn een motie voor, waarin de wenschen van een vijftal in gediende afdeelingsvoorstellen vervat waren, en waarin het vertrouwen uitgesproken wordt, dat de R.K. Kamerfractie al het mogelijke zal doen, om de verlangens, in de „Verklaring" naar voren gebracht, tot verwezenlijking te brengen. In een rede, voor den Vrljz.-Dem. Bond bij gelegenheid der jaarvergadering gehouden, heeft minister Oud er o.m. op gewezen, dat de afd. Purmerend „aan het muiten is geslagen" en uit den bond wil treden. De leden dier afdeeling hebben, aldus spr., niet begrepen, waar het over gaat. Zy zijn de kluts kwijt geraakt. Maar als zij hooren, waar het om gaat in dezen tijd, dan zullen zij weldra bekeerd moeten zijn. Verder liet de minister zich zeer pessimistisch uit over den economischen toestand des lands. Medegedeeld werd dat de vrijz.-dem. Kamer fractie tegen de Defensiebegrooting zal stem men. Mevr. A. L. A. Ringeling—Verhoeffe en mr. J. F. Franken chr. hist, leden der Staten in de Provincie Noord-Holland, hebben hun party medegedeeld, dat zy voor herkiezing in 1935 niet in aanmerking wenschen te komen. CALCUTTA, 24 Nov. (Reuter.) De directeur van den malaria-bestrydingsdienst te Kasauli heeft in een bulletin gewezen op het gevaar, dat de gele koorts door middel van het luchtver keer het land wordt binnengebracht. Karachi is thans volgens hem de eenige lucht haven, die gevaar oplevert. Hy stelt voor me disch onderzoek en vaccinatie van bemanning en passagiers, alsmede bestryding van muskie ten in de langs de route der vliegtuigen gelegen luchthavens en geregeld uitrooken der vliegtui gen, zooals dit by schepen geschiedt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3