Uiver"-mannen gehuldigd in de Residentie Kunstenaars op de gladde ijzers KUNSTIJSBAAN Crisis-Uitvoer bureau NIET A CHTERGEBLEVEN BIJ HOOFDSTAD SONJA HENIE RI DE HOOFDSTAD Wekeli jksch beurs- overzicht ZONDAG 25 NOVEMBER 1934 Oprechte eenvoud heeft getroffen Minister Marchant over het kabinet „Geschenken van ex- verloofde" Zijn taak vastgesteld Antwerpen klopt H.H.IJ.C. met 7-1 99 In een met enthousiasme ontvan gen rede heeft minister Mar- chant de belangstelling der kinderen vertolkt Groote geestdrift Minister Marchant aan het woord Belangstelling der kinderen De luchtvaart werkt verheffend Sinterklaastafel Zon na mist In Rijswijk Op haar tocht van Rotterdam naar Den Haag is de „Utveri'-bemanning ook ln Rijswijk ge huldigd. POPPENPARADE VOOR SINT NICOLAAS Het wordt den Sint door de uitgebreide keuze heusch niet gemakkelijk gemaakt Het is eensgezind in de vraag wat mogelijk is en wat niet m eid Arbeid voor Onvolwaardigen Nederlander in Engeland beboet Deze nieuwe instelling is noodza kelijk geworden in verband met het toenemende belang van controle op den uitvoer PRINSES JULIANA Lunch aan het Engelsche Hof UIT DE STAATSCOURANT NEDERLANDSCH SCHIP DEN GROND AAN Het is door visschers vastgelegd WIELRIJDER ONDER AUTO Onder groote belangstelling werd Zaterdagmiddag de eerste kunst ijsbaan in Nederland te Amsterdam officieel geopend Voor de OPENINGSWEDSTRIJDEN van HEDENAVOND, VOOR HET PUBLIEK IS DE BAAN HEDEN VOOR SCHAATSENRIJDEN GEOPEND VAN 10—5 UUR. VOORONTWERP INGE- TROKKEN In de groote zaal van den Haagschen Dieren tuin heeft de huldiging van de Uiver-bemanning plaats gevonden, georganiseerd door de Kamer van Koophandel te Den Haag. Toen om drie uur de hekken van den Dieren tuin open gingen, stond reeds een lange file op gesteld, om zich een goede plaats te verzeke ren. Aanstonds stroomde de massa het gebouw binnen. De galerijen der zaal waren versierd met draperieën in de Haagsche kleuren, met Oranje-vlaggetjes en groote, nationale vlaggen. Van afstand tot afstand in de zaal hingen voorts groote sierlijke bloemtuilen. Op het too- neel stond een groot borstbeeld van H. M. de Koningin, onder palmen. Voorts waren hier vele kransen. Onder de autoriteiten werden o.m. opgemerkt: de wethouders Snoeck Henkemans en Van der Bilt; de Chef van den Regeerings-Persdienst, de heer A. Lievegoed; de burgemeester van Rijs wijk, Mr. Van Hellenberg Hubar, en de com mandanten van de onderscheidene in Den Haag gelegerde troepen. Op de eerste rijen zaten o.m. elf schoolhoofden uit elke Provincie één, ieder met een kind van zijn school. Verscheidene kinderen waren in de kleederdracht hunner provincie. Er werden steeds meer bloemstukken het tooneel opgedra gen. Toen de heer Plesman de zaal binnentrad, ap plaudisseerde het publiek. Onder de autoriteiten werden voorts nog op gemerkt: de waarnemend gouverneur der resi dentie generaal-majoor Van Andel, comman dant der Ie Divisie; de generaal Fabius, inspec teur der Cavalerie, commandant der Lichte Bri gade; de garnizoens-commandant, de kolonel Sillevis; de kolonel Fruyt van Hertog, comman dant der brigade Grenadiers en Jagers; de com mandant van het Regiment Grenadiers, Over ste De Jager; die van het Regiment Jagers, de Overste Adams en die van het lie Regiment Huzaren, de kolonel Diemont. Aanwezig was ook de gemeente-secretaris Mr. Dr. Boasson. Bij aankomst van de Uiver-mannen en hun gezelschap aan den Dierentuin, werden vier bouquetten anjers aangeboden aan de dames van de vier leden der Uiver-bemanning door de jongste döchter van den heer Schiff, onder voorzitter der Kamer van Koophandel, en door het jongste zoontje van Mr. Claringbould, secre taris van dit college. Klokke half vijf kwamen de Uiver-mannen de zaal binnen, terwijl de Kapel speelde „In naam van Oranje doe open de poort" en „t Is plicht dat iedere jongen". Het publiek juichte geest driftig en de bijval zwol nog aan, toen de Uiver- mannen met directeur Plesman op het podium plaats namen (hun dames namen voor in de zaal haar zetel in). Toen viel er een groote stilte, waarna de voor zitter der Kamer van Koophandel, de heer Ver beek, zijn rede uitsprak en de bemanning hul digde. Als voorzitter van het Vliegveld-Comité te *s Gravenhage vlocht spr. den wensch In, dat de door deze vlucht zoo duidelijk aangetoon de snelle vooruitgang van het luchtverkeer en de daardoor geopende perspectieven voor de bevoegde autoriteiten aanleiding zullen zijn om de uitvoering der overeenkomst tus- schen de gemeenten Rotterdam en 's Gra venhage getroffen, met den grootst moge lijken spoed tot uitvoering te brengen. Onze stad kan niet langer verstoken blijven van directe aansluiting aan het luchtverkeer. Spr. bood den zilveren gedenkpenning aan de vier leden der bemanning aan, welke door de Kamer toegekend kan worden aan personen of lichamen, die zich jegens de Kamer of voor den handel, industrie of verkeer in het gebied der Kamer, bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Aan het einde van zijn rede verzocht de heer Verbeek om gezamenlijk het Wilhelmus te zin gen, aan welk verzoek men geestdriftig voldeed. tenschappen, mr. Marchant met de elf kinde ren uit de elf provinciën in een boog om zich heen, hield vervolgens een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: In de onafzienbare rij van sprekers heb Ik het voorrecht, u toe te spreken als woordvoer der van bijna 312.000 Nederlandsche kinderen van alle gezindten, uit ruim 2000 scholen. Er zijn er onder, die in Roemenië verblijven en te Brussel. Er ziln ook kinderen onder van Duitsche vluchtelingen uit Amsterdam, die heb ben aangedrongen om mee te mogen doen. Hier ziet gij voor u de elf kinderen, uit elke provincie één, die de Nederlandsche school jeugd vertegenwoordigen. Zij zijn mijn op drachtgevers. Als gij, bemanning van de „Uiver", mij de opmerking ten goede houdt, wil ik u zeggen, dat gij met deze kinderen iets zeer treffends gemeen hebt: het is uw oprechte eenvoud. Daarmee hebt gij ons een les gegeven van alles overheerschende beteekenis. Er is al reactie gerezen tegen wat men noemt de „Uiver"-ziekte. Er zijn- er opgekomen tegen de vacantie voor schoolkinderen, die u wilden zien terugkomen. Dezulken begrijpen niet de beteekenis van deze beweging. Zij staan tegen over de kinderen vreemd. Weten zij niet, dat reeds vóór het vertrek naar Melbourne de kindergeest door de „Uiver" geheel was geabsorbeerd? Dat de belangstel ling voor lezen, schrijven, rekenen tot het nul punt was gedaald en die voor de aardrijks kunde een hoogtepunt had bereikt als nooit te voren? Dat zij niet hebben gerust, voordat zij, in vage trekken althans, hadden begrepen, hoe die groote, zware dingen zoo maar de lucht in waren te krijgen? Dat elke onderwijzer wel verplicht was, van zijn leerplan af te wijken? En zouden zij dan op het groote moment, als Parmentier en de zijnen terugkwamen, met al hun aandacht weer kunnen zitten lezen, schrij ven, rekenen? En heeft niet juist in deze da gen het begrips- en voorstellingsvermogen van de kinderen een reuzensprong vooruitgemaakt? De kinderen willen er bij zijn, omdat zij intuïtief de beteekenis voelen van het groo te gebeuren, waarvan uw tocht de zichtbare uitdrukking is. Hoog in de lucht, in stormen en in duisternis, zij t gij alleen, met God, Die over u waakt. Ata gjj maar in alles precies zijt, altijd vol zelfbeheersching, altijd vol rustige berekening, altijd afkeerig van waagstukken, dan zijt gij veilig; dan zijn zij veilig, die hun leven aan u hebben toevertrouwd. Deze geest heerscht in de K. L. M. Dezen geest heeft Plesman gekweekt, van wien gij, vliegers, de leerlingen zijt. Als gij het zóó ziet, met uw vieren naast uw directeur, neem ik aan, dat het huldebewijs van het Nederlandsche kinderleven u niet min der treft, u niet minder ontroering brengt in uw binnenste, dan andere eerbewijzen, die u werden gebracht. Gij, mannen van de luchtvaart, draagt met de kinderen de toekomst. In de „Uiver" verheft zich het Nederlandsche volk boven den bangen nood van dezen tijd. Uit de hooge luchten zien wij een nieuw verschiet. De kinderen brengen u daarvoor hun dank. Zij willen, dat de herinnering aan deze kinder gedachten van 1934 zal blijven voortleven in een klein gedenkteeken, dat zij u hierbij toonen. De K. L. M. moge dezp plaque aanvaarden voor Schiphol. Zij zal hierin een bijzondere herin nering bewaren. Aan u, mijnheer de directeur, de leidende geest en aan u, leden van de bemanning, bie den de kinderen een reproductie in zilver er van aan." De minister overhandigde hiermede de ge noemde geschenken. Deze rede van minister Marchant werd door het publiek met uitingen van bijval gjbvolgd, en aan het slot werd langdurig geapplaudisseerd. Vervolgens spraken de burgemeester van Den Haag. mr. S. J. R. de Monchy, die directeur en bemanning een dasspeld, voorstellende de ooievaar, het Haagsche wapen, aanbood, de voor zitter van den A. N. W. B„ de heer Edo Bergsma, die de bemanning het „lidmaatschap voor het leven" aanbood en den heer Plesman den gouden legpenning, de burgemeester van Alkmaar, jhr. F. van Kinschot, de commandant van de Koloniale reserve, overste J. P. Wisse- ma, voorts de heer P. de Koning, directeur eener school van kinderen uitsluitend van Indische verlofgangers. Ook de andere toespraken gingen vergezeld van de aanbieding van geschenken. Hiermede was de bijeenkomst in de groote zaal afgeloopen. De Uiver-mannen begaven zich vervolgens naar de rotonde, waar een receptie werd ge houden. Ter receptie sprak de heer Gerard Veth, die aan Directeur Plesman en aan de Uiver-man nen borden aanbood, voorstellende de Uiver, vervaardigd door: „Ds Porcelne Fles". Deputaties van tal van vereenigingen kwa men vervolgens haar hulde betuigen. In de rotonde stond een ware Sinterklaas tafel opgesteld van geschenken voor de Uiver- mannen van particuliere firma's en anderen, o. m. een model van de „Uiver". Nadat de vertegenwoordigers van de organi saties hun gelukwenschen hadden aangeboden, ving het défilé van het overige publiek uit de groote zaal aan. Eenige duizenden personen trokken voorbij de Uiver-mannen en hun dames. De Koninklijke Militaire Kapel zorgde voor opwekkende muziek. In verband met den aankoop van de „Uiver" op Waalhaven te Rotterdam, deelt de heer A. Veraart ons het volgende mede: Evenals in den vooravond en in den ochtend van de aankomst van het toestel op Schiphol, zijn Vrijdagmiddag en Zaterdagvoormiddag proefnemingen gehouden voor het verdrijven van mist en bewolking in de omgeving van Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Delft. Zaterdagochtend toen een zeer zware mist boven Delft en omgeving hing, heeft de direc tie van de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft te negen uur een gedeelte van haar fabrieksbrandweer in werking gesteld, welke met een druk van acht atmosfees eenige duizenden liters water in uiterst fijn verdeelden toestand nagenoeg loodrecht omhoog spoot. Meenden de bij deze proefnemingen aanwe zige ingenieurs en beambten der fabriek aan vankelijk, dat het onmogelijk zou zijn, den nevel te verdrijven, te 11.20 brak de zon ten eersten male door om met korte onderbrekin gen telkens opnieuw te verschijnen, zoodat na den middag Delft en omgeving stralenden zonneschijn hadden. De huldiging droeg een buitengewoon harte lijk karakter. Bij tienduizenden stond het pu bliek langs den Haagweg gepakt. Tegenover „Hofrust" had de Rijswijksche Harmonie zich opgesteld, welke een vroolijk „Lang zullen ze leven" deed hooren, toen Parmentier en zijn vrienden, nu in langzamer tempo, voorbijreden. Ook de schoolkinderen, padvinders en Graal- meisjes, alsmede zeer vele leden van diverse ver eenigingen, waarvan verschillende met hun mu ziekkorpsen en vaandels, hadden hier een plaats gevonden. Namens de burgerij wenschte de heer Henri Ter Hall met een enkel woord den vliegeniers geluk en drukte hen hartelijk de hand. In de partijvergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond Zaterdag te Rotterdam gehouden, heeft minister Marchant een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Men beschouwe wat ik ga zeggen, aldus de minister, niet als een verantwoording, wij zijn aan de partij geen verantwoording schuldig, evenmin sta ik hier, om in onze partij voor het kabinet propaganda te maken. Een van de hoofdpunten van de critiek op het kabinet is, dat het homogeniteit mist. De zoogenaamde homogeniteit die alleen mo gelijk is in een kabinet van dezen tijd, is crisis-homogeniteit. Als men de leiding aan vaart om het volk door de crisis-ellende heen te helpen, moet men dit doen in een combi natie die politiek gesproken niet homogeen is. En dan moet men door overleg komen tot een beleid dat alle tien bereid zijn te volgen. Onderwerpen die niet kunnen worden be handeld zonder dat men stuit op politieke he terogeniteit moet men zooveel mogelijk laten rusten. Er zijn struikelblokken genoeg, men werpe geen nieuwe er naast. Het thans regeerende kabinet kwam tot een gelijkgericht crisisbeleld, het is eensge zind in de vraag, wat mogelijk is en wat niet. Het geeft zich rekenschap van het feit, dat het probleem van de inkorting van het rijks-budget is het probleem van de geheele lijn. Het contact met de volksver tegenwoordiging is hier van het grootste belang. De Regeering neemt ook hier waar wat leeft in het volk. Hoe zorgwekkender de toestand wordt, des te meer kracht en moed worden ergeëischt, om aan hen, die dagelijks nieuwen grond vinden tot klagen, duidelijk te maken, dat het niet anders kan. Naar wij vernemen is benoemd tot tweede secretaris der vereeniging „Arbeid voor Onvol waardigen" (A.V.O) mr. B. C. Slotemaker te 's-Gravenhage, secretaris van het Verbond v Nederlandsche Werkgevers. Eerst na afloop van de vier jaren zal zijn te beoordeelen, of voor het redden van ons volk gedaan is wat mogelijk was. Thans is er ge legenheid om dit aan de feiten te toetsen. Zij, die er buiten bleven zonder geestverwanten in het kabinet, hebben nu van hun vrijheid ge noten; hun eenige eenheid vinden zij in de negatie, in het stoken tegen de regeering. Wij zuilen onze taak ais verantwoorde lijke bewindslieden naar eer en geweten volbrengen. In deze dagen van angstwek kend gevaar is rust noodig, alzijdige over wegingen met kennis van zaken, politiek doorzicht en vertrouwen in hen, bij wie men deze voorwaarden het best vervuld kan achten. tot griffier bij het kantongerecht te Hilver sum mr. M. G. H. Regout, thans subsituut- griffier bij het kantongerecht te Utrecht; tot subsituut-griffier bij het kantongerecht te Utrecht mr. A. B. van Basten Batenburg, ge wezen griffier bij het voormalig kantongerecht te Vianen. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari aan dr. H. J. Coert op zijn verzoek eervol onts'ag verleend uit zijn betrekking van geneeskundig adviseur bij den Pensioenraad, onder dankbe tuiging voor de in die functie bewezen diensten en is als zoodanig benoemd dr. W. Roosenburg, thans plaatsvervangend geneeskundig adviseur bij den Pensioenraad. De im- en exporthandelaar H. H. uit Am sterdam, is, naar uit Londen gemeld wordt, ver oordeeld tot 28 pond sterling boete wegens poging tot ontduiking van douanerechten op een automatisch pistool met patronen, drie rin gen en twee paarlen halskettingen. De hande laar zeide, dat ringen en halskettingen ge schenken waren van zijn vroegere verloofde, die de verloving op den vooravond van het huwe lijk uitgemaakt had. Hij vroeg, de juweelen te mogen behouden, doch deze werden verbeurd verklaard, evenals het pistool met patronen. In verband met het toenemende belang, dat de regeering krijgt bij het uitoefenen van een controle op den uitvoer, tengevolge van de toe nemende belemmerende maatrege len in het buitenland, is besloten tot het instellen van een afzonder lijk Crisis-Uitvoerbureau, hetwelk onder het Ministerie van Economi sche Zaken ressorteert. Dit bureau zal zijn taak dezer dagen aanvaar den. Het zal in de eerste plaats overnemen die be moeiingen met de regeling van den uitvoer, welke het Crisis In- en Uitvoerbureau thans vervult krachtens de Crisisuitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uit voering van die maatregelen welke noodzakelijk kunnen zijn voor een doeltreffende regeling van den uitvoer van Nederland naar landen, waarmede clearingregelingen bestaan. Met de leiding van het Crisls-Uitvoer-Bureau wordt belast de heer drs. Ch. Truijen. Het bureau zal gevestigd worden Mauritskade 55. Nader zal worden aangekondigd, wanneer het Crisis-Uitvoer-Bureau de werkzaamheden, welke het Crisis In- en Uitvoerbureau- ingevolge de Crisisuitvoerwet verricht, zal overnemen. Het Chrisis In- en Uitvoerbureau zal voortaan heeten Crisis Invoerbureau en zal zich uitsluitend be lasten met de uitvoering van de contingentee- ringen, welke op het oogenblik practisch ook reeds de hoofdtaak van dit bureau vormden. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft Prinses Juliana Zaterdagmiddag het noenmaal gebruikt bij den Koning en de Koningin van Engeland in Buckingham Palace. Bij Kon. Besluit zijnbenoemd tot kantonrechter te Beetsterzwaag mr. C. J. G. Bredius, thans griffier bij het kantonge recht te Hilversum; In den dichten mist is, zoo wordt uit Londen geseind, nabij Cromer in het graafschap Nor folk het Nederlandsche motorschip „Rian" uit Groningen, dat, geladen met kool, op weg was naar Londen, aan den grond geloopen. De be manning van de reddingsboot van Cromer en eenige visschers hebben zich aan boord begeven en het schip vastgelegd. Zaterdagmorgen om half twaalf is op den Rijksstraatweg te Wassenaar een aanrijding ge beurd tusschen een, door den heer B. uit Den Haag bestuurden auto en den 53-jarigen fiets rijder V. uit Leiden. V. kwam onder den auto terecht en brak het linkerbeen. Nadat de eerste hulp verleend was, is de heer V. naar het Aca demisch ziekenhuis te Lelden vervoerd. Onder zeer groote belangstelling er waren naar schatting ongeveer 6000 toeschouwers en in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit gemeentekringen en op sportgebied, is Zater dagmiddag de kunstijsbaan achter het Sport- fondsenbad aan de Linnaeusstraat te Amster dam officieel geopend. Onder de talrijke aanwezigen, die zich daar tegen half drie hadden verzameld, merkten wü o. m. op de wethouders mr. G. C. J. D. Krop man, Dr. I. H. J. Vos, J. ter Haar Jr. en Jac. Rustige, mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité, den heer G. W. H. van Laer, voor zitter van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond en Jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van den Ned. IJshoekeybond. De voorzitter der Sportfondsenijsclub, Mr. W. J. Blaisse sprak een welkomstwoord en wees op de groote beteekenis van deze eerste kunstijs baan in ons land voor de Nederlandsche sport en in het bijzonder voor de nationale sport bij uitstek, het schaatsenrijden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. ter Haar Jr., wethouder van Amster dam. Spr. achtte het een voorrecht deze eerste kunst-ijsbaan in ons land te kunnen openen in zijn hoedanigheid van wethouder voor de bad en zweminrichtingen, een functie waarin spr. overigens allerminst aan ijs moet denken. Toch staat het ijsvermaak bij spr. èn als Nederlander èn als voorzitter der Amsterdamsche IJsclub, welke functie hij sinds Jaren verricht, hoog aan geschreven. De ijssport is een sport, die in ons iand algemeen wordt beoefend en al vele eeuwen lang. De schilderijen uit de zeventiende eeuw en de nog oudere schilderstukken van Averkamp en Breughel toonen, hoe reeds in die lang vervlogen tijden ons volk zich op het ijs vermaakte. De Hollander op de schaats is zwie rig en sierlijk en uit zijn oogen stralen de vreug de en opgewektheid. Spr. noemt het een goede gedachte van het bestuur van het Sportfondsenbad om de gele genheid tot beoefening van deze populaire sport te vergrooten en haar in zekeren zin onafhan kelijk van de weersgesteldheid te maken. In luttele maanden heeft men deze instelling te voorschijn getooverd. Spr. eindigt met deze instelling, die hij een aanwinst voor de gemeente Amsterdam noemt, zeer goede resultaten toe te wenschen. De heer C. V. Kramer sprak vervolgens na mens den raad van commissarissen van de N. V. „De Sportfondsen", waarna Mr. J. A. C. Bieren broodspot als directeur der Sportfondsenijsbaan de sprekers bedankte. Nadat de heer W. Muiier, de eerste voorzitter van de Internationale Eislauf Verein, hun een krans had overhandigd, reden vervolgens de oud-wereldkampioen C. C. J. de Koning en de oud-internationaal rijder J. Greve luide toege juicht een eere-ronde. Hierna werd een wedstrijd 1500 meter hard rijden voor heeren verreden. De baan was 150 meter lang, zoodat de wedstrijd over tien ronden ging. De vier ritten leverden het volgende re sultaat op le rit: 1. J. Langendijk, 2 min. 50.2 sec.; 2. L. D:'.f:stra, 2 min. 50.3 sec.; 2e rit: 1. B. Blaisse, 2 min. 53.4 sec.; 2. Stelling de Boer, 2 min. 54 sec.; 3e rit: 1. T. Hooftman, 2 min. 54.3 sec.; 2. T. Boot, 2 min. 54.4 sec.; 4e rit: 1. A. F. van der Scheer, 2 min. 52.1 sec.; 2. S. Heiden, 2 min. 52.2 sec. Het volgende nummer van het programma was een demonstratie schoonrijden van de da mes mevr. de BoerBlauwboer, Heemstede; me vrouw DuysbergCrooswyck, 's-Gravenhage; mevr. Kraak—Kroon, Amsterdam en de heeren E. Lautenbach, Rotterdam; F. G. van Balen, 's-Gravenhage en J. de Waal, Amsterdam. De verrichtingen werden met groote belangstelling gevolgd en oogstten veel applaus. Bij de demonstratie kunstrijden, die nu volg de, leefde het publiek geweldig mee en luid applaus klonk telkens voor de prachtige pres taties op de gladde ijzers. De volgende dames en heeren gaven achter eenvolgens demonstraties: mej. Bianca Schenk, mej. Herta Dexler, de heer Felix Kasper, mej. Grète Lainer, allen van de Wiener Eislauf Verein, mej. Sonja Henie (Norges Skoitefor- bund) en mej. Ida Papez en Karl Zwack (Wie ner Eislauf Verein). Zooals te begrijpen, werden vooral de verrich tingen van de wereldkampioene, Sonja Henie met spanning gevolgd en haar prestaties droe gen dan ook ieders bewondering weg. Na de pauze demonstreerde de kampioene een ijsdans (mazurka), terwijl mej. Papez en Karl Zwack met hun acrobatische toeren eveneens zeer de aandacht trokken. De middag werd besloten met een ijshockey- wedstrijd tusschen Antwerpen en de H.H.IJ.C. (Haagsche Hockey- en IJshockeyclub). Er werd tweemaal een kwartier gespeeld, terwijl de hee ren Jhr. Bogaert en Flach als scheidsrechter fungeerden. Al onmiddellijk bleek, dat het spel der Belgen technisch veel hooger stond dan dat der Neder landers. De Belgische aanvalslinie trad geweldig doortastend op en had reeds spoedig door v. Reysschoot, die uitmuntend speelde, succes, ter wijl hij even later den voorsprong vergrootte (02). Nog voor de rust werd de stand tot 40 opgevoerd en de in roode shirts gestoken Neder landers slaagden er niet in de hechte Ant- werpsche verdediging te passeeren. Na de hervatting brachten v. Reysschoot (2) en Bureau den stand op 70. Een strafbully op drie meter voor het Belgische doel leverde niets op, maar kort voor het einde kon Verloop na goed doorzetten de schijf langs den Belgischen keeper werken en de eer redden (17). Het einde kwam dus met een groote nederlaag der H. H. IJ. C. AMSTERDAM aanvangende 8 uur, zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de baan. (Telefoon 55179) a f 4.f 3.f 2.staanplaatsen f 1. Amsterdam, 23 Nov. 19L14 Werkloosheidscijfers hebben voor ons zoo'n. beteekenis gekregen, omdat zij met vrij groote nauwkeurigheid de economische ontwikkeling van een land weergeven. Vergelijkt men echter de cijfers van de verschillende landen onder ling, dan moet men zeer voorzichtig zijn in het trekken van conclusies, omdat de onder scheiden landen op zeer verschillende wijze de werkloosheid registreeren. In Duitschland en Polen geeft men b.v. op, het aantal werkloozen, dat bij de arbeidsbeurzen staat ingeschreven. Nederland, Denemarken en Noorwegen vermel den het aantal ingeschreven werkzoekenden, waaronder dus menschen zitten, die nog werk hebben. België geeft op het aantal verzekerden, welke geheel werkloos zijn, Frankrijk, die onder steuning genieten. Engeland telt de verzekerde werkloozen, waaronder geen landarbeiders val len. In de Vereenigde Staten worden werkloo zen slechts geschat. Hieruit blijkt, dat onder linge vergelijking der landen zeer bezwaarlijk is, dat de beweging der werkloosheid in ieder land afzonderlijk echter een zeer bruikbare con junctuurmeter is. Enkele gegevens, welke wij ontleenen aan de „Economische-Statistische be richten" van deze week meenen wij, om hun belangrijkheid niet aan onze lezers te mogen onthouden. In vergelijking met Juni 1933 was de werkloosheid in Juni 1934 in: in pet. Duitschland afgenomen met 47.7 Denemarken 15 Engeland 15 Italië 5 Polen 11 Zweden „29 Vereen. Staten 15.5 Australië 16 België toegenomen 6.2 Frankrijk 3.5 Nederland 2 Iersche Vrijstaat 50 Deze cijfers bevestigen de meening, dat in de meeste landen de economische activiteit op be scheiden wijze is toegenomen, waarop de goud landen echter een betreurenswaardige uitzonde ring maken. Het beursleven verliep deze week zonder een enkele emotie, en zelfs op den „Uiverdag", toen heel Amsterdam op stelten stond, werd het ge bruikelijke vuurwerk achterwege gelaten. Bij geringe omzetten was er over de geheele linie wel eenige kooplust te ontdekken, zoodat zoo wel de aandeelen- als beleggingsmarkt een be scheiden koerswinst konden boeken. Als men nog van belangstelling kan spreken, dan gold dit voor aandeelen Koninkl. Olie, welke eindelijk van den Parijschen verkoopsdruk werden verlost. Welke factoren in de groote da ling van dit fonds in den loop der vorige week een rol hebben gespeeld, is lastig te zeggen. Wij wezen reeds op de moeilijkheden in Mandsjoe- kwo, welke door de Japansche oliepolitiek nog overschaduwd dreigen te worden. Japan heeft n.l. een chronisch tekort aan olie en moet 90 pet. van zijn behoefte dekken door invoer, wat vooral in oorlogstijd zijn groote bezwaren heeft. Japan wil zijn olietoevoer trachten te waarborgen, waarvoor zij den invoer van olie en benzine afhankelijk stelt van door haar af te geven licenties. De importeur moet zich dan echter tevens verbinden in Japan een voor raad aan te houden, welke minstens 6 maan den in de behoefte kan voorzien. Het is duide lijk, dat dit voor de petroleummaatschappijen extra kosten en nieuwe kapitaal-investeeringen moet medebrengen, terwijl zij daarentegen geen enkele garantie hebben steeds over invoerver gunningen te kunnen beschikken. In Amerika is de oliesituatie aardig opge knapt en hebben in 23 staten de leiders der petroleumindustrie een overeenkomst opgesteld, waarbij de benzineprijzen worden vastgesteld en de rabatten worden afgeschaft. De vrede tusschen de groote concerns en de onafhanke lijke producenten werd gevierd met een prijs- verhooging van meerdere dollarcenten per gal lon. Aandeelen Philips en Unilever blijven ge vraagd en onder geringen handel komen de no teeringen langzaam maar zeker op een hooger niveau. H.V.A.'s hebben zich de laatste dagen aardig hersteld. Schijnbaar was het pessimisme der vorige weken te groot geweest. Door het bestaan van de Nivas worden vele zwakke broeders in deze afdeeling nog op de been gehouden, welke bij een vrije concurrentie reeds lang van dit ondermaansche zouden zijn verdwenen. Hun bestaan hangt aan een kunst zijde-draad en het is begrijpelijk, dat er op de beurs geen belangstelling voor deze fondsen bestaat. Eindelijk slaagde de Nivas er in de prijzen voor Oost- en West-Britsch-Indië met 10 tot 15 procent te verhoogen. In Engelsche Rubberkringen vreesde men, dat Nederland zich voor 6 maanden van de restric tie wilde terugtrekken, hetgeen natuurlijk groote opschudding verwekte. Deze geruchten zijn echter volkomen uit de lucht gegrepen en onze regeering zal de aangegane overeenkomst ten volle nakomen. Op deze geruststellende ge ruchten werd de stemming voor rubberwaarden heel wat behaaglijker. Tabakken zijn een stuk opgeloopen, nadat de laatste tabaksveiling zeer bevredigend is ver- loopen, dank zij den krachtigen steun van den Nederlandschen tabakshandel. Zooals wü reeds hadden voorspeld is de In dische consolidatieleening prachtig geslaagd, waarvan de binnenlandsche beleggingsmarkt een krachtige stimulans ondervond. Onze staats fondsen zullen zich echter nooit ver boven pari verheffen, omdat zp door den debiteur ten allen tijde kunnen worden afgelost. Zoodra de re geering de kans krijgt, zullen de beleggers zich met een 3% pet. rendement tevreden moeten stellen. Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indië 1934 A 3'4 pet Engeland 5 pet. Youngl. m. verklaring A K O Ned. Ford Philips Unilever Ned. Scheepv. Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd Rubber H V A. Deli Mü Senembah Beth Steel O S Steel Anaconda Intern. Nickel R.M Prolongatie 16 Nov. 23 Nov. 101% 100 V» 6'l/j 24% 32% 223% 2131/2 76% 29 133% 164 85?4 140 119 116 17% 21% 14v? 1.397/g 1.48 59.47 1 pCt. li 1C0% 667J8 24% 32«4 222% 219 76% 2"% 137% 1^9% 8o% 146 121 125 17% 21% 6% Hjfc 7.3ö% 1.47*6 o9 4a 1 pCt. (Ingezonden door de Spaarne-Bank N.V, Amsterdam) De minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer een brief gezon den, waarin hü mededeelt, dat het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het leeningfonds 1914 voor het dienstjaar 1934 wordt ingetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6