Stadsnieuws KWIEK EN VIEF MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 TWEEDE KLASSE I. V. C. B. Blauw-ZwartLisse 12 Geel-WitTeylingei 17 WilhelmusA.D.O. 32 K. N. V.B. De KennemersL.F.C. 31 SchotenHillegom 73 UitgeestBeverwijk 00 HOCKEY AlphiaZandvoort 14 ZeemeeuwenD.J.K. 12 Bloemendaal —Amsterdam 23 M.H.C.Hilversum 2 63 H.O.C.D.H.C. 1—1 KRACHTSPORT Jubileum P. Mellema Sr. WIELRENNEN H.S.V. „De Kampioen" DAMMEN Alliance 1Alliance 2 71 Hoofdklasse-competitie Propaganda-schermavond Haarl. Hoogvliegervereeniging R.K. NAT, BOND VAN WASCH INDUSTRIEELEN Jubileumsfeest afd. Haarlem Vele toespraken u UIT DEN OMTREK DE LOONREGELING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF Wat de reeders voorstellen Burgemeester Hellema HEEMSTEDE VELSEN ZANDVOORT VRAGENBUS ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Wederom fs het Blauw-Zwart niet gelukt in een thuiswedstrijd te winnen. Ditmaal was het Lisse, dat de twee kostbare punten in een fair gespeelden wedstrijd mee naar huis nam. Beide ploegen verschijnen volledig en er ont wikkelt zich een gelijk opgaand spel, waarbij de ploegen blijk geven niet voor elkaar onder te doen. De verdedigingen bleven de aanvallen steeds de baas en het was ten slotte by een schermutseling voor het Blauw-Zwart-doel op eenigszins potsierlijke wijze, dat Lisse de leiding nam, toen een speler uit de halfU'nie 'n gaatje zag en den bal in het net deponeerde. (0—1). Niet ontmoedigend speelde Blauw-Zwart verder, doch de Lisse-verdediging gaf zich allermfnst gewonnen en eerst 'n oogenblik voor de rust gelukte het den linksbinnen van Blauw-Zwart een fraai doelpunt te maken, zoodat de rust met den gelijken stand 11 aanbrak. De tweede helft gaf vrijwel eenzelfde wed- strijdbeeld te aanschouwen. Tal van aanvallen aan weerszijden werden ondernomen, doch de verdedigingen konden steeds op het juiste moment ingrijpen. Na een kwartier echter ge lukte het den rechtsbinnen der gasten zijn club opnieuw de leiding te geven. (12). Met vernieuwde energie pakten beide clubs weer aan. Blauw-Zwart stelde alles in het werk om den achterstand tenminste ongedaan te maken, maar Lisse liet zich evenmin onbetuigd en verdedig de wat zij kon. En met succes, want het einde kwam ten slotte met onveranderden stand. Het Geel-Witte team was zwaar gehandicapt door het ontbreken van Heemskerk en v. d. Wouwer, welke op de ziekenhjst stonden. Tey- lingen, goed gesteund door de middenline, nam dan ook onmiddellijk het initiatief en voordat Honschoten nog kruit geroken had was keeper Hoeker reeds tweemaal gepasseerd door goede schoten van Homan en Hoenders, 12. Hierna faakte het spel meer verdeeld, maar de on machtige Geel-Wit-voorhoede, welke individueel af en toe wel aardige dingen deed, was niet in staat om een fatsoenlijk schot te lossen. Een aanval van Teylingen wordt besloten met een brillanten kopbal van v. Reizen, welke doel treft. Nog voor de rust benut Homan een afge meten pass van v. Nobelen en met een niet in te halen achterstand van 40 kan Geel-Wit gaan thee drinken. Na de hervatting begint Teylingen een offen sief in te zetten, waartegen de G.-W.-defensie machteloos bleek. Het halve dozijn liet dan ook niet lang op zich wachten. Ondanks den groo- ten achterstand wist Geel-Wit toch een tijd lang het spel te verplaatsen en met verre scho ten werd geprobeerd de eer te redden. Wanneer Dykmans bij een dier aanvallen door twee backs tegelijk wordt aangevallen, geeft de scheids rechter penalty. Onberispeiyk wordt deze door denzelfden speler genomen en de eer is althans gered, 16. Nog vindt Teylingen het niet genoeg. Hoeker weet een uitmuntend gericht schot goed weg te stompen, maar de bal belandt voor de voeten van Schreuder, welke ineens inschiet. Nog eenig heen en weer getrap en dan fluit de scheids rechter einde, van dezen in de beste verstand houding gespeelden wedstrijd. De Voorburgers telden twee invallers, ter wijl de Heemskerkers één invaller hadden. Na een gelijk opgaand begin werd Wilhelmus ster ker en de linksbinnen Stigter opende na 10 min. de score door een throughpass te benut ten (01). Het spel werd nu vrij forsch, maar de scheidsrechter hield de teugels strak. De linksbinnen der bezoekers buitte een fout der achterhoede van de Voorburgers uit door een te kort weggewerkten bal snel in te schieten (11). Stigter gaf echter weldra zijn club weer de leiding door een voorzet hard te benutten (2—1). Na de rust pakte A.D.O. krachtig aan en drong de thuisclub terug; de midvoor ving een troughpass van den spil goed op en scoorde op fraaie wijze den gelijkmaker (22). Een vurige kamp om het winnende doelpunt volgde nu en Wilhelmus was de gelukkige, want 5 minuten vóór het einde verrichtte Stigter de hattrick door uit een voorzet van rechts te scoren (32). Bij A.D.O. viel het uitstekende spel van den linksback op, bij Wilhelmus was de geheele achterhoede liet best op dreef. De Wijkers waren het eerst in den aanval en Groot schiet tweemaal keihard in doelmans handen. Het wil bij de thuisclub nog niet luk ken. Bü een snellen tegenaanval is er een mis verstand in de thuisclub defensie en L. T. C. neemt de leiding, 0—1. Enthousiast werken de bezoekers door doch allengs worden de rood zwarten sterker. Op fraaie wijze maakt Stee man Jr. gelijk, 1—1. De achterhoede der gasten wordt geducht aan den tand gevoeld. Groot geeft z'n club de leiding, 2—1 en even later wordt een fraai doelpunt van hem ten on rechte geannuleerd. De rust komt met 21. Na de rust levert de eerste aanval reeds een doelpunt op als Brethouwer in t strafschop gebied genomen wordt. Horeman benut de penalty kalm, 31. Het wordt verder een strijd tusschen de thuisclub voorhoede en den Leidschen doelman die zich echter schitterend verweert. De onmogeiykste ballen houdt hij uit z'n doel. De enkele snelle L-aanvallen zijn een prooi der Kennemer backs, zoodat v. Urk er bijna niet aan te pas komt. Het einde brengt Kennemers en 31 zege. kan den bal niet klemvast krygen, en de toestormende G. Boekhorst maakt het twee de doelpunt 02. Daarna is het rusten. Zeemeeuwen trapt af en na een pittigen aanval, geleid door de Gebrs. Fransen, wordt de achterstand verkleind, Sr. zet voor en Jr. schiet fraai In 12. Daarna volgen nog een serie aanvallen van Zeemeeuwen, maar de ze worden slechts afgewerkt, waarbij de rech tervleugel der Zeemeeuwen geheel verwaar loosd wordt. Dan wordt DJK overwegend sterker, maar brengt het ook al niet verder dan enkele corners. Schoten heeft Hillegom met een groote neder laag naar huis gestuurd. Het was een zeer vlugge en goede wedstrijd. Kedde van Schoten was de held van den dag en scoorde de laatste vyf doelpunten achter elkaar. Er ontwikkelt zien direct een vlugge stryd en na 5 min. scoort Heyermans uit een voorzet van links 10. Een vrye trap op het Schoten-doel verdwijnt via een der Schoten-backs in het net 11. Aan den anderen kant is het weer Heyermans, die Scho ten opnieuw de leiding geeft 21. De midvoor van Hillegom v. d. Hulst brengt de partyen op gelyken voet 22. Even voor rust maakt Kedae er 3—2 van. In de tweede helft hetzelfde enthousiaste spel met Schoten in de meerderheid. Toch maakt Hillegom eerst gelijk door Schrama 33. Nu neemt Schoten het spel grootendeels in handen en geleidelijk voert men de score op. Kedde weet de hem toegespeelde ballen keurig te benutten. Eerst een voorzet van links en dan een pracht kopbal met een voorzet van rechts 53. Hille gom ziet geen kans de Schoten-defensie te pas- seeren. Het geheele Schoten-elftal sluit prach tig. Kedde voegt er nog 2 keurige goals bij tri dan blaast de scheidsrechter tyd. In een van beide zijden slecht gespeelden wed strijd hebben de partijen de puntjes eerlijk ge deeld. Uitgeest speelt een sterk verdedigend spel, wat de Wijkers zeer bemoeilijkt hun ge wone spel te ontplooien. Hun goed opgezette aanvallen loopen meestal dood op de versterkte verdediging der gastheeren. De Uitgeesters moeten het op deze manier van enkele uitvallen hebben, welke niet zonder gevaar zyn maar toch niet productief genoeg om succes op te leve ren en werden dan ook meestal door de Wijker achterhoede afgeslagen. De Wijkers zyn min stens drie vierde van den wedstrijd sterker en het meest in den aanval, maar de terreinge steldheid en het systeem der Uitgeesters be lemmeren eiken kans. Daarbij komt het slechte schieten waarbij van te grooten afstand wordt geschoten. Voor de rust ging het nog vrij goed, toen wa ren de partijen aan elkaar gewaagd, doch na de rust was Beverwijk overwegend sterker, maar doelpunten bleven uit al was het herhaalde malen op het nippertje. Scheidsrechter Hakkenberg had den wedstrijd geheel in handen doch zyn taak was niet moei- ïyk. De penningmeester van Uitgeest zal wel in zijn nopjes zyn; de belangstelling was enorm. By Zandvoort bezet Jo Keur de midvoor- plaats. Gedurende de eerste helft is Zand voort steeds in den aanval, maar weet dit niet in doelpunten uit te drukken. Wanneer Alphia het leder in het doel schiet, bewerkt een der verdedigers het leder met de hand. De toegestane penalty wordt door Scheffer gestopt. De rust treedt in met blanke score. In het eerst ziet het er nog niet naar uit dat Zandvoort zal doelpunten. Indien Alphia een bruikbare linksbuiten had gehad, was de overwinning zeker aan dien kant gekomen. Tenslotte gelukt het Zandvoort door C. Schuiten de leiding te nemen 01. Terwyi kort daarop uit een voorzet van rechts J. v. d. Bos met een kopbal er 02 van maakt. Na eenig solowerk krygt Weber de kans voor een derde doelpunt en het is 03. Uit een strafschop ontstaat dan een tegen- punt 13 en tenslotte is het Luiting, die er 14 van weet te maken. Gedurende het eerste half uur heeft Zeemeeu wen het beste van het spel, maar de stoere verdediging van DJK zuivert steeds het terrein. Door een missen van een der Zeemeeuwen backs, krygt de middenvoor J. Greve, een fraaie kans en onhoulbaar jaagt hij het le der langs Schaap 01. Direct daarop zijn de Zeemeeuwen weer in den aanval, een voorzet van Fransen rolt langs het doel en Keur schiet hopeloos naast. Nogmaals een aanval van DJK. De voorzet wordt door Schaap wel onderschept, maar hy Der traditie getrouw heeft Bloemendaal tegen een sterken tegenstander weer zijn beste spel ontplooit. Om tegen een team als waarover Am sterdam beschikt tot in de tweede helft met 21 de leiding te hebben is een zeer fraaie prestatie te noemen. Jammer alleen dat de Bloemendaal-verdediging de door den Amster- damschen aanval uitgeoefenden druk niet kon weerstaan en ten slotte Amsterdam nog de punten, die de thuisclub zoo hard noodig heeft, mede naar huis nam. Onmiddellijk na het begin ontspon zich een gelijk opgaande strijd met door het snelle tempo waarin gespeeld werd, fraaie spelmomenten. Gunning leidt de meeste aanvallen en de Waal Overing moeten alle zeilen bijzetten om sco ren te voorkomen. De Bloemendaalsche verde diging zit fel op den bal en breekt eiken aanval af. De Amsterdammers spelen ongetwijfeld een technisch beter spel en ook hun positie kiezen is beter dan dat van Bloemendaal. Wat niemand eigenlijk verwachtte gebeurd. Na een straf- comer ontstaat een gewirwar van spelers voor het Amsterdamsche doel en wordt de bal in het doel gewerkt. De Roos maakt uit een strafcorner no. 2 en v. d. Berg doet aan den anderen kant hetzelfde. Stand rust 2—1. In de tweede helft houdt Bloemendaal braaf stand en de vele toeschouwers beginnen als na een kwartier spelen de stand ongewyzigd is op een voor de thuisclub gunstig resultaat te re kenen. Heybroek scoort uit een snellen en goed opgezetten aanval van de Amsterdammers den gelijkmaker. Amsterdam zet er nu alles op en is het laatste kwartier sterker. De Bloemenda lers toonen door de geleverde inspanning ver moeid te raken en als v. d. Berg nogmaals het net vindt heeft Amsterdam een moeiiyk be vochten zege behaald. De Musschen verschenen volledig met een voorhoede van links naar rechts; Hooft, Schmeink, Reus, Oei, Menger. Hilversum moest met tien spelers den strijd aanvangen. Onmid dellijk ontwikkelde zich een uiterst snel spel. Razend vlug trok de Musschen-voorhoede ten aanval en het was vooral Menger die een ge weldige snelheid ontplooide en dan ook her haaldelijk de Hilvea-sum-defensie izijn hielen liet zien. Het is dan ook de rechtsbuiten die naar binnen komende allerfraaist het eerste doelpunt maakt, spoedig daarop gevolgd door een tweede doelpunt van Schmeink dat even eens van goede kwaliteit was. De Musschen blijven domineeren. De middenlinie steunt voor- treffeiyk. Oei blykt zich op de rechtsbinnen plaats beter thuis te gevoelen. Schmeink scoort een buitengewoon mooi doelpunt dat wegens buitenspel geannuleerd wordt. De onvolledige voorhoede der gasten kan niet tegen de achter hoede der thuisclub op, alhoewel het fraaie spel van den linksbuiten opvalt. Weer is het Menger die no. 3 maakt en nog voor rust brengt Schmeink met een onhoudbaar schot den stand op 40. Een aan Hilversum toegekende straf- bully wordt door Salomons teniet gedaan. Kort na de hervatting valt Hooft die een goede partij speelde, uit, waardoor ook de Mus schen met tien man doorspelen. Hilversum komt nu prachtig opzetten en als de Musschen- achterhoede een inzinking vertoont worden uit strafcorners door Hilversum twee doelpunten gescoord. Een gemakkelijk te houden bal werkt Salomons over de lijn. De Musschen zy'n het laatste kwartier weer sterk in de meerderheid. Menger en Reus brengen den stand op 6—3. Een in de allerprettigste verstandhouding ge speelde wedstryd met prachtige spelmomenten. Met één invalster trok de BDHC naar HOC om te trachten de Haagsche dames door een overwinning van de eerste plaats te verdringen. Beide elftallen hebben thans eigenaardig ge noeg eenzelfde aantal punten en doelgémiddel- de. Ook dezen morgen waren zij aan elkaar gewaagd. De voorhoede van de thuisclub kwam slechts eenmaal door de hechte BDHC-verde- diging heen en ook de BDHC had niet minder moeite met het Haagsche trio Rollin Couquer- queFranzie en Molhuyzen te passeeren. Het gelukte slechts aan mej. van Bueren een doel punt te scoren. De BDHC-middenlinie speelde minder dan wij gewend zijn te zien en vooral het aangeven van den bal aan de voorspelers liet te wenschen over. Eene verdediging als die van HOC is slechts met goed open gehouden spel te over rompelen en daarin schoot de BDHC juist te kort. De match was het aanzien intusschen dubbel en dwars waard en de strijd tusschen de beide leidende teams toonde weer eens aan hoe belangrijk de spelkwaliteit van ons dames- hockey in de laatste twee jaren vooruit gegaan is. De uitslag 11 geeft de sterkteverhouding van beide teams zeer goed weer. De leiding die HOC voor rust verkreeg werd in de tweede helft door de Bloemendaalsche dames teniet gedaan. Zaterdagavond 24 November herdacht de Haarlemsche Krachtsport Vereeniging „Haar lem" in intiemen kring het feit, dat P. Mellema 25 jaar is verbonden geweest aan de kracht sport. De jubilaris en zijn vrouw werden te half ne gen in „Olympia" ingehaald; de athleten ston den met eenige prijzen opgesteld en onder het zingen van een welkomstlied werd hij met zijn vrouw naar het podium geleid, waaromheen de Haarlemsche athleten zich schaarden. Alvorens de voorzitter, H. M. Wolf, het woord richtte tot den heer Mellema, heette hij welkom de familie en in het bijzonder den vader van den jubilaris, die als tegenstander in het begin van Piet zijn krachtsportloopbaan nu verblijd was met het zilveren jubileum van zyn zoon. Verder stelde hij zeer op prijs de aanwezigheid van eenige bestuursleden van „Hercules", IJmuiden en dat zoovele sportvrienden aanwezig waren. Hij gaf een overzicht van het aantal behaalde prijzen in die jaren. 1 derde Olympische, 3 eerste internationaal. 22 Nederlandsche, 22 Noord-Hollandsche kam pioenschappen. 46 eerste, 51 tweede, 52 derde prijzen, eerste afdeeling. 63 eerste, 42 tweede, 50 derde pryzen, tweede afdeeling. 15 vereenigingsprijzen, 3 Nederlandsche ge- wichthefvereenigingskampioenschappen en 15 extra prijzen. Verbeterd werden 1 wereldrecord en 17 Ne derlandsche records gewichtheffen. Als waar deering voor het vele dat Mellema heeft gedaan voor de krachtsport werd hem als herinnering een horloge aangeboden. Mevrouw Mellema ont ving een bloemenmand. De heer Mellema dankte mede namens zijn vrouw en was zeer verrast door de wijze van huldigen, sprak verder tot de aanwezigen een propagandistisch woord. Ook de heer Scheffer bood onzen jubilaris bloemen aan en herinnerde aan de vele malen, dat Mellema hem vergezelde naar wedstrijden. Nadat eenige weken uitsluitend getraind kon worden op de home-trainers, daar het uur werk der klok in reparatie was, zullen a.s. Zon dag de wedstrijden een aanvang nemen met een competitie voor alle klassen. Bijzonderhe den hiervoor Dinsdagavond ter vergadering. Voor de trainingsavonden geldt het volgen de: des Maandagsavonds A en B klasse en Junioren; des Vrydagsavonds C klasse, terwijl des Woensdags een algemeene trainingsavond is voor alle klassen, waar verschillende takken van training zullen beoefend worden onder lei ding van de heeren Scheffer en Koning. Onze kienavond is uitstekend geslaagd. Een keur van prijzen werd geschonken, waarvoor onzen dank aan de schenkers. Ons jaarfeest is bepaald op Zaterdag 16 Februari 1935 in den schouwburg Jansweg, het geen een mooie avond belooft te worden. Voor de rust gaven de reserves goed partij. Alliance I nam direct na 't begin de leiding, maar deze werd spoedig uit 'n strafcorner te niet gedaan (11). Daar 't eerste elftal beter van de geboden kansen gebruik maakte, ging de rust in met 31, hoewel 't toen nog geens zins vaststond dat het tweede een zware ne derlaag zou ïyden. Na de rust kregen de middenlinie en achter hoede een groote inzinking, zoodat er toen praktisch maar één elftal speelde. De stand werd dan ook geleidelijk opgevoerd tot 7—1. De volgende afgebroken partijen uit boven genoemde competitie zijn door de arbitrage commissie van den Nederl. Dambond beslist. Dam- en Schaakvereeniging „D. S. T. O." I Haarlemsche Damclub I G. W. Spittuler 2—0 H. G. Teunisse, B. J. Verbruggen 11 H. Greeuw, Joh. v. d. Zan den 02 J. van Looij, J. Blokker 20 P. J. Bijrij. Totaal uitslag 119 voor de Haarlemsche Damclub 1. Damclub „Excelsior" IDamcl. „Haarlem" I Ph. Rost 11 H. A. van Abs. Totaal uitslag 137 voor de Damclub „Haar lem" L De aangekondigde propaganda-avond van de Junior-Schermvereenigiing Haarlem heeft plaats gehad Zaterdagavond in de Schermzaal „Brassinne", te Haarlem. De belangstelling voor dezen eersten schermavond georganiseerd door de kort ge leden opgerichte schermvereeniging bleek zeer groot te zyn. Om half negen opende de Voorzitter dezen feestavond met een toepasselijk woord. Na deze korte rede bood de leeraar V. J. Brassinne een prachtig tableau aan voor de Vereeniging, hetwelk als ledenlijst in de schermzaal zal wor den gehangen. Daarna werden de schermnummers ge opend met het groot Fransch saluut uitge voerd door zes jonge dames onder leiding van den leeraar Brassine. Hierop volgde een demonstratie op sabel door den leeraar Brassinne met zyn jongsten leerling van 12 jaar B. Quist, welke eveneens zeer goed uitgevoerd werd door dezen jeugdi gen schermer. Deze demonstratie werd veraer overgenomen door A. de Jonge Mulock Hou wer, aie het ingewikkeldste en zeer mooi af werkte en de tempi opvoerde tto een topsnel heid, wat zeer in den smaak van de vele aanwe zigen. Hierna volgde een floretdemonstratie door den leeraar Brassinne met zijn leerling J. Duijff. Hier werd het fijne, ingewikkeld en subtiel schermen van dit wapen op uitstekende wy'ze gedemonstreerd. Na de pauze kwamen de vier beste scher mers van de Junior Schermvereeniging in het strijdperk, op sabel, om vyf raak. Deze wed stryd stond onder leiding van den heer Bras sinne. De deelnemers waren M. Witsenburg, H. Lieneman, H. de Jonge Mulock Houwer en H. Zwartveld. Zeer mooie en spannende partijen werden hier te zien gegeven. De einduitslag van dezen strijd, gaf een duidelijk beeld hoe de schermers aan elkaar gewaagd waren. No. 1. H. Mulock Houwer met 2 overwinnin gen 10 ontv. treffers; No. 2. H. Zwartveld met 2 overwinningen 11 ontv. treffers; No. 3 M. Wit senburg met 2 overwinningen 13 ontv. treffers; No. 4. H. Lieneman met 0 overwinningen 15 ontvangen treffers. Als laatste nummer kwamen de heeren L. v. Zanten en A. J. van Noppen uit voor een par ty op degen. Deze twee eden van de Haarlem sche Scherm-Club. hebben op een duidelijke wijze het degenspel gedemonstreerd. Zondag 25 November hield de Haarlemsche Hoogvliegervereeniging haar jaarlijksche Kerst- vlucht van Zandvoort voor de Kerstprijzen; 1 werd de heer G. v. d. Putten, tevens winnaar van de medaille uitgeloofd door het Medaille huis Wijnands en v. Rensen; 2. F. van Gel der; 3. G. Sprokkreeff; 4. J. de Vest; 5. A. Om- mersen; 6. G. Meinsbergen; 7. G. Jansen, die daardoor in het bezit kwam van een schilder stukje uitgeloofd door den heer G. Sprokkreeff, voor de laatst getoonde duif binnen den con courstij d. De afd. Haarlem van den Nationalen Bond van Waschindustrieelen herdacht gisteren haar twintig-jarig bestaan. In de parochie van den H. Antonius werd des morgens een H. Mis tot intentie van de jubileerende afdeeling opge dragen door den Geestelijk Adviseur, den wel- eerw. pater F. Hunsche O.F.M., waaronder alge meene H. Communie voor de leden gehouden werd. In het café-restaurant Gebr. Brinkmann ver- eenigden allen zich daarna aan het gezamenlijk ontbijt, waarbij de voorzitter van de feestcom missie, de heer W. J. v. Hooff een kort wel komstwoord sprak. Er heerschte een gezellige stemming. Des middags werd het jubileum officieel in bet café-restaurant Gebr. Brinkmann herdacht. De heer S. L. Hoes, voorzitter van de afdeeling, hield een herdenkingsrede, waarin hij dank bracht aan allen, die tot den bloei van de af deeling hebben medegewerkt. Spr. huldigde de feestcommissie voor de wijze, waarop zij dit feest heeft georganiseerd, en zette uiteen, wat de jubileerende vereeniging in de afgeloopen twintig jaar ter bevordering van de weten schappelijke ontwikkeling van het vak en ter uitvoering van de leuze „De wasch uit huis!" heeft tot stand gebracht. De afd. is de eerste geweest, die een collectieve reclamecampagne organiseerde en ook de eerste, die een weten schappelijk controle-instituut stichtte. De afd. Den Haag heeft thans haar voorbeeld gevolgd en toont ook een groote activiteit, hetgeen even eens het geval is met de Brabantsche afdeeling. Het wasscherijbedrijf in Haarlem en omstreken bloeit en ook de samenwerking met den neu tralen bond van waschindustrieelen is uit stekend. Die samenwerking bracht o.a. de saneeringskring Amsterdam tot stand. Spr. dankte ook de hospitant-leden voor hun trouwe medewerking. Wat de wetenschappe lijke verheffing van het vak betreft, deelde spr. mede dat de hoofdbesturen van de beide bon den dezer dagen besloten hebben gezamenlijk een wetenschappelijk instituut te stichten, welk instituut ook gezamenlijk bekostigd zal worden. Het nu bestaande zal intact blijven, alleen de onderlinge medewerking zal grooter worden. Een speciale commissie zal het plan tot de stich ting van een proefstation nader uitwerken. Laten wij elkaar trouw blijven zoo besloot spr. tenslotte goede collega's zijn en ook de samenwerking met den Ned. Bond hoog hou den, opdat het vak door eendracht de huidige moeilijkheden te boven komt. Daarna werden voorgelezen de ingekomen telegrammen, waaronder er waren van den oud- geestelijk adviseur, pater A. H. J. Franken- molen O.F.M. en van eenige afdeelingen van den R.K. Bond. Hierna volgde een stroom van toespraken. De heer Nube, hoofdbestuurslid en bestuurslid van de afd. Amsterdam van den Ned. Bond van Waschindustrieelen bracht de gelukwenschen van dezen bond over en wees ook op de groote intensieve samenwerking tusschen de katho lieke en niet-katholieke bonden, met eerbiedi ging van eikaars overtuiging. De heer v. Straaten feliciteerde de afd. Haar lem namens de afd. Gouda, waarna de heer v. d. Linde, sprekende namens de afd. Den Haag en Loosduinen, speciaal den heer Hoes, bondsvoorzitter en voorzitter van de jubilee rende afd., huldigde voor zijn geweldigen ar beid in het belang van de wetenschappelijke ontwikkeling van het vak. Het bestuurslid van de afd. Haarlem, de heer W. H. Kloes, vertelde vervolgens het een en ander uit de geschiedenis van de afd. vanaf de oprichting destijds door de R.K. Middenstands- vereeniging. Het begon met prijsverhooging en zoo is het langen tyd doorgegaan. De heeren Muller, Prins, ir. Diekman en dr. ir. Scholl spraken als vertegenwoordigers van de directies van resp. de Rhenus zeepfabrieken, Machinefabriek „Jaffa", Chem. fabrieken „Cem- bo" en de „Vuruly"-fabrieken. De heeren Prins en dr. Scholl beden geschenken aan. De heer Stoffels voerde hiema het woord namens het Economisch Instituut voor den Middenstand. Hij zeide o.a. dat de gemiddelde waschindustrieel op hooger peil staat dan eik ander type middenstander en dat een zoo uit stekende samenwerking van het instituut met de afd. nergens bestaat. De bondsadviseur, rector C. Vis uit Alkmaar, huldigde de jubileerende afd., Ie. omdat zij voor haar leden individueel van zoo'n groot nut is; 2e. omdat zy voor Kerk en maatschappij zoo veel tot stand heeft gebracht en 3e. omdat zij haar leden op zoo'n uitstekende wij ij ze den ge meenschapsplicht heeft helpen vervullen. Spr. huldigde vervolgens de heeren J. v. Hooff en W. H. Kloes, de pioniers, die de afd. hebben helpen stichten. De heer Kamerbeek, secretaris van den R.K. Bond, was de laatste spreker. Hy wees er o.a. op, dat vooral in de waschindustrie de jongeren veel verschuldigd zijn aan hun ouders, want dezen hebben dikwijls de penningen voor den ouden dag gespaard, in het bedrijf van hun kinderen gestoken om daardoor moderniseering mogelijk te maken. Dank voor die offervaar digheid en ouderliefde! (Daverend applaus). Ten opzichte van de toekomst was spr. opti mistisch gestemd. Als wy onze bedrijven aan de tijden aanpassen en de onderlinge uitwisse ling van bedrijfservaring blijven bestendigen, dan hebben wy niets te vreezen, aldus spr. Maar boven alles moeten wij voor 100 procent vertrouwen hebben in de Goddelijke Voorzie nigheid. De voorzitter beantwoordde alle sprekers, waarna men nog eenigen tyd gezellig bijeen kent deze nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) bleef in de zaal, die versierd was met vele bloemstukken, o.a. door de afd. Den Haag, den Ned. Bond en den Kring Amsterdam van dezen bond gezonden. De band „The Roto Colour Players" zorgde voor opgewekte muziek. Een gezamenlyk diner besloot dit uitstekend geslaagd feest. De reeders in het Visschery-bedrijf te IJmui den, hebben nieuwe loonsvoorwaarden aan de arbeiders-organisatie toegezonden. De voor naamste dezer voorstellen zijn de volgende: Verlaging van het garantieloon voor de schip pers van f 1500 tot f 1300. De schippers worden by ontslag niet meer op wachtgeld gesteld of tewerkgesteld. Van de besommingen beneden f 1750 wordt voor de vaststelling van de gages der beman ning afgetrokken, de retributie, de koopmans korting, de helft van het losloon en bovendien het maandgeld der bemanning. Dit geldt niet voor den schipper. Als vergoeding voor het kolentremmen over dek gedurende de reis wordt in plaats van f 1.70 slechts f 1.40 betaald. Het loon van de vischlossers wordt verlaagd voor besommingen van f 1000 van f 4.tot f 3.— per man, voor iedere f 100 besomming meer wordt 10 cent per man meer betaald. De ploegsterkte wordt bepaald voor het los sen van normale vangsten als volgt: Voor 150 manden thans 100 manden 10 man; voor 300 manden thans 250 manden 12 man; voor 450 manden thans 400 manden 14 man; voor 550 manden thans 500 manden 15 man; voor 650 manden thans 600 manden 16 man; voor 750 manden thans 700 manden 17 man; voor 750 manden tot 1000 manden 19 man. Aan vischpakers zal voor iedere normale reis per man extra worden uitbetaald bij een be somming van f 1000: f 1.—. Vanaf f 1001 tot en met f 2000 f 1.50 en boven de f 2000: f 2. De reederij is vrij het schoonmaken van het vischruim over te dragen aan anderen tegen een vergoeding van f 0.75 per man. Het losloon voor IJsland en haringbooten bedraagt voor normale reizen 10 cent per uit- geloste kist haring of visch en 10 cent per uit gelost kantje haring of zoute visch, benevens f 2.voor iederen vischlosser die aan de los sing heeft deelgenomen. Naar wij vernemen heeft de heer D. J. J. Hellema tegen 1 Januari 1935 eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Zaandijk. Aanrijding Zondagavond om half 9 had op den Binnenweg een aanrijding plaats tusschen een electrische tram, komende uit de richting Leiden, .en een vierwielig motorrijtuig, komen de uit de Oosterlaan en bestuurd door mej. J. S. uit Amsterdam. De bestuurster van den auto reed juist ach ter een uit Haarlem komende tram den Bin nenweg op en heeft daar de uit Leiding ko mende tram niet tijdig opgemerkt. De tram werd echter op zeer geringen af stand tot stilstand gebracht en de bestuur ster van den auto wist door uitwijken een ern stige aanrijding te voorkomen. De tram en de auto kwamen met elkaar in aanraking, doch bekwamen slechts geringe schade en per soonlijke ongelukken vonden niet plaats. De inbraken in Velserbeek In aansluiting op het vorig bericht, wordt medegedeeld, dat in een viertal woningen in het Villapark Velser beek is ingebroken. In twee daarvan heeft men zich toegang verschaft door het bovenraam van de keukendeur; in de andere twee woningen door het uitsnijden van een glasruit. Er is wei nig ontvreemd, vermist worden eenige kleine bedragen aan geld en een aantal sigaren. Tentoonstelling Woensdag van 3 tot 5 uur en van 7.30 tot 9.30 uur en Donderdag 29 No vember van 7.30 tot 9.30 uur namiddag, wordt van het werk der leerlingen van de school voor buitengewoon onderwijs te IJmuiden een ten toonstelling gehouden in de Gymnastiekzaal der school, ingang Houtmanstraat naast de Werkinrichting V. V. Z. Z. De opening der tentoonstelling zal geschie den door den burgemeester. St. Elisabeth-Vereeniging Zondagmorgen opende de zeereerw. heer pastoor C. Wynker den bazar der St. Elisabethvereeniging., Spr. memoreerde het schoone doel in navolging van de patrones der vereeniging, uit wier leven eenige treffende staaltjes van naastenliefde werden uiteengezet. Na de opening bracht de penningmeesteresse het financieel jaarverslag uit, waaruit «bleek, dat behalve de gaven van kleeren e.d., welke grootendeels worden ge maakt door de dames zelf of geschonken, er aan versterkende middelen is uitgereikt voor een bedrag van ƒ248.27 aan melk en ƒ285.10 aan eieren, vleesch en andere voedingsmidde len. De bazar mocht zich al direct in een flink bezoek verheugen. Hopen we, dat het zoo mag blyven tot morgenavond. Eerste Zandvoortsche Middenstandstentoon stelling In het gebouw „Monopole" is Za terdagavond door burgemeester van Alphen de eerste Zandvoortsche middenstandstentoonstel ling geopend. In zyn openingsrede bracht spre ker hulde aan het initiatief, dat deze ten toonstelling heeft georganiseerd. Het wordt wel eens smalend gezegd: „De verdrukte middenstand", doch uit deze tentoonstelling blijkt, dat de ondernemingsgeest dier midden standers nog leeft. Spr. gaf den winkeliers in overweging hun prijzen te richten naar de groo te steden; dat maakt reclame voor de plaats. Als burgemeester vroeg spr. speciale aandacht voor den stand van het gemeentelijk gasbedrijf. Het is zeer waarschijnlijk, aldus spr., dat bin nen niet al te langen tyd de raad zal besluiten de gasprijzen te verlagen, waardoor de bezwa ren om voor vele doeleinden gas te gebruiken zullen vervallen. Spreker memoreerde nog. dat iedere 500ste bezoeker een gratis rond vlucht krijgt van de K.L.M., en sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling zich in een groot bezoek zou mogen evrheugen. By de opening Vraag: Bestaat er een leeftijdsgrens voor kommies by de Invoerrechten en Accijnzen? Antw.: Minimum leeftyd voor toelating tot het examen is 21 jaar, maximum leeftyd 26 jaar. Uitzonderingen voor gepasporteerde on derofficieren en marechaussee. Vraag: Hoeveel Fersoneele belasting moet ik betalen? Mijn huurwaarde is f 300.Aan meu bilair moet ik betalen f 4.50 en heb geen kin deraftrek. Ik woon in Haarlem. Ant.: Voor den grondslag huurwaarde betaalt u in hoofdsom f 10.72. Vraag: Hoe verwijder ik een roode inktvlek uit een pluche-tafelkleed alsmede uit moquette- zitting van een soel? Antw.: Eerst met lauw water losweeken, daarna flink schuieren met een borsteltje met verdund mierenzuur. Afsponsen met lauw water. Is de vlek dan nog met geheel weg, dan laat ge er een paar druppels citroensap op vallen en Iaat dit een half uur inwerken. Weer met lauw water goed afsponsen en met handdoeken droog betten. Vraag 1: In welke provincie van Nederland wordt de naam „Uiver" gebruikt? Vraag 2: Wordt aan de E.S.M. en N.Z.H. Tramwegmaatschappij kindertoeslag gegeven? Zoo, ja; hoeveel? Antw.: 1. In de Betuwe wordt het woord „Uiver" voor ooievaar gebruikt. 2. Er wordt bij deze maatschappij geen kindertoeslag verleend. Vraag betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr.: Wat kost de uitzending naar Indië? En wie moet dat betalen? Antw.: De kosten zijn ons niet bekend. Ze zyn dan weer eens voor rekening van parti culieren, dan weer voor rekening van het Rijk. Vraag: Een dezer dagen kreeg is, als gewezen handelaar, een oproep van twee mijner schuld- eischers per deurwaarder om voor de rechtbank te verschijnen. Eén met een vordering van f 33 en één met een vordering van f 13.plus twee maal f 8.85 rechtsonkosten. Ik dryf nu echter geen zaak meer, geniet geen vast inkomen en ben inwonende. Ik zal voorloopig niet in staat zijn aan mijn verplichtingen, bovenomschreven, te voldoen en bezit aan eigendomsrente f 50. buiten kleeding. Wat staat mij nu te wachten en hoe moet ik handelen? Antw.: Wat u te wachten staat weten wij niet, maar u zult goed doen uwe belangen zoo goed mogelijk te behartigen. Dat kunt u zelf doen of laten doen door middel van een advo caat. Indien u een briefje van onvermogen kunt krijgen, kunt u ook de hulp inroepen van het Bureau van Consultatie, dat zitting houdt in het Paleis van Justitie. waren verschillende autoriteiten aanwezig, oa. de beide voorz. van de Hanze en de Handelsv. en vele raadsleden. Wijziging salarisregeling Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarin werd medegedeeld dat verschillende salarissen in de gemeente voorkomen, die belangrijk afwijken van het rijkssalarispeil, hebben 3. en W. aan den raad een nieuwe salarisregeling voorgesteld, met de bedoeling dat deze 1 Januari 1935 in werking zal treden. Voor de ambtenaren, waarvan de minima zyu verlaagd, worden 6 periodieke verhoogingen van f 90 voorgesteld in plaats van 5 verhoogingeu van 100. De loonen van de .verklieden stellen B. en W. voor te bepalen op: ongeschoolde werklie den 25.44 tot 31.20, geschoolde werklieden 27.37 tot 33.12, vaklieden 29.28 tot 35.04, vaklieden met bijzonderen dienst of bijzondere bekwaamheid f 31.20 tot 36.96, onderbazen 33.12 tot 38.88. De werklieden krijgen het maximum loon op 29 jarigen leeftijd. Voor ieder jaar beneden dien leeftijd wordt 0.96 per week minder ge noten. Jeugdige werklieden ontvangen hst minimum loon der werklieden van de groep, waarbij zij zijn ingedeeld, verminderd met ?.40 voor ieder jaar dat zy jonger zijn dan 23 jaar. De verlagingen van de ambtenaarssalarissen, met uitzondering van de werkliedenloonen welke krachtens de voorgestelde regeling plaats vin den gaan voor de helft tan de verlaging in op 1 Januari 1935 en voor de andere helft op 1 Januari 1936. Rijwielplaatjes te koop Zaterdagmiddag heeft de politie zekere J. v. T. uit Jisp aange houden die tegen 1 per stuk rijwielplaatjes te koop aanbood. De politie vermoedt dat deze belastingmerken van diefstal afkomstig zijn. Dat het geweten van T. niet zuiver was, viel hieruit af te leiden, dat hij bij zijn aanhouding het laatste nog in zyn bezit zijnde rywielplaat- je trachtte weg te gooien. Deze toeleg mislukte doordien de ti-uc werd opgemerkt en de politie het voorwerp in beslag nam. IJMUIDEN, 26 Nov. Rij ksvischafslag. Tarbot 6090 cent per K.G. Griet 10.0020.00 per 50 K.G. Tong 0.461.00 per K.G. Groote Schol 23.00, middel Schol 22.00, Zetschol 21.00, kleine Schol 5.90—17.00, Bot 8.50 per 50 K.G. Rog 7.00 —10.00 per 20 stuks. Vleet 1.334.50 per stuk- Pieterman en Poon 4.608.00, groote Schelvisch 10.0020.00, kl. midd. Schelvisch 7.5014.00, kleine Schelvisch 2.809.00 per 50 K.G. Kabel jauw 19.0034.00 per 125 I .G. Gullen 1.40 10.50 per 50 K.G. Leng 4595 cent per stuk- Heilbot 0.58—1.00 per K.G. Wijting 120—3.80 per 50 K.G. Koolvisch 650 cent per stuk. Ma kreel 5.006.00 per 50 K.G. Versche Haring 2.703.70 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Klaasje 490 manden 2470Emond 200 manden 1100.IJszee 5C0 manden 1760.—» Bergen 1000 manden 3300.Olympia 180 man den 1260Perseus 105 manden 1000.Sper wer 60 manden 840Corry 285 manden 1430Uiver 250 manden 1450.Bloemendaal 230 manden 1480.Amsterdam 1000 manden 3100.Christine 700 manden 2600Timor 550 manden 2230.Zeehond 95 manden 1290- Bruinvisch 100 manden 1160. E. 142 590.- KOTTER: LOGGERS K.W.: 23 530.—, 28 310—, 89 23024 630.—. 162 330.—, 52 26062 210.—, 167 540IS3 430.—, 112 300178 210.—, 175 280.—, U4 280.—, 51 66086 820 Olympia had 1 steur van 46 K.G. en bracht 43.70 op. Bloemendaal had 1 steur van 26 K.G. en bracht 24.70 op. is onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw spreekt hij ln 75.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt Zaken-Omroepers 50 ct. per regel Particuliere Omroepers 20 ct pe* regel Betrekkingen (gevraagd en aangeboden! 10 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12