Angelsaksen contra Aziaten Japan en de vloot- kwestie Samuel Insull vrij gesproken Het nieuws van heden JAPAN WAS TE STROEF mm Frankrijk en zijn koloniën 3000 arrestaties te Oviedo ANTI-DUITSCHE DEMON STRATIE TE PRAAG Baron von Lerener naar Londen T egen spionnage in Italië DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Avondblad DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De vos Araki preekt Araki Het Weeri Prins George en Prinses Marina in de klok ken der Westminster Abbey, waar het huwelijk zal worflen ingezegend Regeering zal geen gebied aan Italië afstaan Araki hoopt dat men Japan edel moedig een gunstig vlootver drag zal aanbieden „Het Westen is ego ïstisch" Pavelitsj wordt niet uitgeleverd V.S. protesteeren bij Duitschland Tegen discriminatie van Ameri- kaansche houders van Duitsche papieren LéÉ Hij gaat thans rust nemen Onze dank aan Albury DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Burgemeester Waugh benoemd tot. officier in de orde van Oranje-Nassau In verband met den jongsten opstand Samuel Insull Speciale afgezant van Hitier De graancrisis in Frankrijk Talrijke betoogers gearresteerd Kasteelbranden in Frankrijk Brandstichters aan het werk? Strenge censuur op berichten in zake de landsverdediging Groote brand te Luik Millioen franken schade NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19065 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De voorbesprekingen te Londen voor de het volgend jaar te houden vlootcon- ferentie zijn nog niet als nutteloos op gegeven. Zij worden voortgezet, ofschoon de kans op eenig tastbaar succes uiterst gering moet worden geacht. Men kent het standpunt van apan, dat opheffing van de in het vloot- verdrag van Washington vastgelegde vlootver- houding van 5 5 3 en vlootpariteit met de Vereenigde Staten en Engeland eischt, dat een zoo laag mogelijke totaal-tonnage, verdeeld over vlooteenhéden naar eigen vrije keuze, wenscht vastgesteld te zien en de voor Japan bijzonder gevaarlijke groote slagschepen met uitgebreide actie-radius en vliegtuigmoe derschepen als offensieve wapenen wil afschaf fen. De kwestie der vlootpariteit is voor Japan feitelijk uitsluitend een prestigekwestie, want de geografische en strategische situatie van het Japansche eilandenrijk is van dien aard, dat ook zonder die pariteit Japan zich behoorlijk kan beveiligen tegen mogelijke agressies. De andere Japansche eischen hebben vooral ten doel de aanvalskracht der Vereenigde Staten en van Groot-Brittannië zooveel mogelijk te verzwakken zonder zelf iets aan weerbaarheid in te boeten. Japan neemt dus een zuiver egoïstisch en egocentrisch standpunt in en zoekt slechts zijn hegemonie in het Verre Oosten te bevestigen en uit te breiden en onaantastbaar te maken. De standpunten van Amerika en En geland zijn natuurlijk niet minder egoïstisch ingesteld op hun eigen belangen in het Verre Oosten. Amerika heeft blijkbaar onoverkome lijke bezwaren om Japan vlootpariteit toe te staan, het denkt er niet aan de groote slag schepen, die over lange afstanden kunnen ope- reeren, en de drijvende vliegtuigstations, welke het noodig heeft, gezien het betrekkelijk kleine aantal en ver uit elkander gelegen marinebases welke het bezit, op te geven. Groot-Brittannië met zijn vele vlootsteunpunten zou eventueel van groote slagschepen wel afstand willen doen, omdat het met kleine snelle kruisers kan vol staan, maar heeft sinds den grooten oorlog zooveel broertjes dood aan onderzeeërs, dat het niet met Japan kan instemmen, dat onderzeeërs defensieve wapenen zouden zijn. Toch leek er gemakkelijker een brug te slaan over de tegen stellingen tusschen Japan en Engeland dan over die, welke tusschen de diametraal tegenover elkander gelegen standpunten van Japan en Amerika bestaan. De Japansche onderhande laars te Londen hebben wellicht gehoopt, dat zij door maar stijf en stroef vast te houden aan hun standpunt Engeland zouden kunnen over halen zich van Amerika los te maken en naar bun zienswijze te gaan overhellen. Is Engeland niet de vroegere bondgenoot van Japan? En heeft de Britsche industrieele commissie, welke een studiereis door Mandsjoekwo en Japan maakte, niet een rapport uitgebracht, dat een sterk pleidooi hield voor ontwikkeling en uit breiding van de handelsbetrekkingen met het Verre Oosten? En werkelijk een oogenblik heeft het er op geleken alsof Engeland, dat graag tusschen de 'partijen in zit om een nobele bemiddelaarsrol te spelen, het Japansche standpunt tot op zekere hoogte zou gaan billijken. Het deed een voor stel om Japans recht op vlootpariteit principieel te erkennen, doch voegde daaraan een „gentle man-agreement" toe, waarbij Japan zich moest verplichten practisch geen gebruk van dit recht te maken. Engeland meende zoodoende aan de eischen van het Japansche prestige te gemoet te kunnen komen en tevens den zoozeer gevreesden bewapeningswedloop ter zee te kun nen vermijden. Japan wees echteer ook dit voorstel van de hand. Sindsdien heeft Engeland het blijkbaar op gegeven Japan nog door concessies tot soe pelheid en meegaandheid te bewegen. Het heeft zich weer nauwer aangesloten bij Ame- rika, zoodat Japan zich nu bedreigd ziet door een gemeenschappelijk Angelsaksisch front. Amerika voelt eventueel wel iets voor een bilateraal vlootverdrag met Groot-Brittannië zonder Japan, wanneer dat van Washington wordt opgezegd en er geen nieuw gemeenschap pelijk tot stand komt. Het is niet zoo beducht voor een nieuwen bewapeningswedloop, want het zou daardoor de industrie en tal van werkloo- zen weer werk kunnen verschaffen. Ten bewij ze hoezeer Engeland aan de zijde van de Ver eenigde Staten staat, heeft Sir John Simon den Japanschen gezant duidelijk te kennen gege ven, dat het fundament van de Britsche politiek in het Verre Oosten gevormd wordt door de voorbehoudlooze handhaving van China's inte griteit. Japan weet maar al te goed, dat Ame rika en Engeland Japans optreden op het Aziatische vasteland als een schending dier in tegriteit beschouwen en dat de onlangs in Mandsjoekwo en Japan ingestelde oliemonopo lies door de protesteerende Angelsaksische mo gendheden in strijd worden geacht met de opendeur-politiek, welke indertijd van China geëischt werd in ruil voor de waarborging van China's integriteit door de in het Verre Oosten belangen hebbende mogendheden. Bovendien heeft Amerika te verstaan gegeven, dat, wan neer het tot een opzegging van het vlootver drag van Washington komt, Amerika het eiland Chuam, op ongeveer 3000 mijl van Japan gele gen, zal versterken tot een degelijke marine basis. Japan heeft met zijn vasthoudendheid dus juist het tegenovergestelde bereikt van wat het beoogde, en het heet, dat het door deze bedreigingen murwer is geworden dan door de bereidheid tot concessies en door de goede woor den van Engeland. Amerika en Engeland koes teren nog altijd de verwachting, dat de hache lijke economische toestand Japan zal doen te rugschrikken voor de consequenties, welke uit 't niet vervangen van het op te zeggen vlootver drag van Washington zullen voortvloeien. Bo vendien wil Engeland de samenwerking en vriendschap met Amerika niet verbreken, want daardoor zou het zich zelf zoo groote nadeeien berokkenen, dat deze onmogelijk door voordee- len van Japansche zijde zouden kunnen worden gecompenseerd. Gezien het feit, dat Sovjet- Rusland met Amerika goede betrekkingen on derhoudt, is de Japansche situatie een beden kelijk geïsoleerde geworden. Hoe Japan zich daarin gevoelt, blijkt uit de mededeelingen, wel ke de vroegere oorlogsgod Araki in een inter view heeft gedaan. In dit interview komt hij op tegen het Westersch egoïsme, dat aan Japan niet edelmoedig een gunstiger vlootverdrag wil toestaan. Hij maakt daarbij een vergelijking tusschen Japan en Duitschland. Zooals Duitsch- land door het Verdrag van Versailles in een minderwaardigheidspositie wordt gehouden, zoo wordt Japan door het vlootverdrag van Was hington in een onhoudbaren staat van vernede ring neergedrukt. Het is de vraag of deze klacht wel den gewenschten indruk zal maken, want in de oogen van het huidige Europa is Duitsch land nu juist niet het meest dankbare verge lijkingsobject en Japan heeft zich reeds zoo vaak een looze vos betoond, dat men zijn pas- siepreeken niet „au sérieux" zal nemen, zelfs al schuilt er een grond van waarheid in. PARIJS, 26 Nov. (Reuter) Naar de .Matin" verneemt, heeft het Fransch Koloniale Insti tuut de koloniale-onderhandelingen met Italië bestudeerd en eenstemmig den wensch te ken nen gegeven: dat de regeering op het eerste gezicht en zonder discussie, elk afstaan van ge bied, dat tot nu toe onder de Fransche vlag be hoorde, van de hand zal wijzen. ROME, 26 Nov. (Reuter) Na zijn bezoek aan de Italiaansche koloniën en de kusten van de Roode Zee, is de Koning van Italië weer op de terugreis. Geëscorteerd door een Egyptisch oorlogsschip is hü te Suez aangekomen. Ei VERWACHTING: Meest matige, later Ei afnemende Zuid-Westelijke tot Noord- Westelijken wind, nevelig tot zwaar of Ej half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in het Westen, in 't Oosten iets zachter. Hoogste stand: 777.8 te Rennes en Dijon. H Laagste stand: 738.6 te Isafjord. Zon op 7.41 - onder 3.53 - Licht op 4.23 j= Maan op nam. 8.46 onder v.m. 11.50 29 November L. K. TOKIO, 26 Nov. Hedenavond zal generaal Sadao Araki, de vroegere Japansche minister van Oorlog, een radiorede houden over de vloot- kwestie, gezien van het standpunt van het leger. In een Zaterdag aan een aantal journalisten toegestaan interview zeide Araki een voorstan der te zijn van de afschaffing der vlootverhou- dingsgetallen en van de opzegging van het ver drag van Londen. Het Japansche volk heeft tot dusverre de bepalingen van het verdrag in acht genomen, zelfs in het bewustzijn van de onrede lijkheden daarvan, doch met het oog op het be houd van den internationalen vrede. Araki vergeleek het vlootverdrag met het ver drag van Versailles, dat door Duitschland als een te zware last werd beschouwd, doch niette min geduldig werd gedragen, hetgeen Araki de oorzaak noemde van de thans in Europa heer- schende onrust. Amerika heeft door zijn immigratiebepalingen de deur voor Japans neus dichtgeworpen en heeft jegens Japan beleediging op beleediging gestapeld. Waarom moet, terwijl er toch een anti-oorlogs-pact bestaat, aan Japan een vloot- minderwaardigheid worden opgelegd uit vrees voor de kracht van Japan? Bovendien is het lachwekkend, dat vlootbesprekingendie den weereldvrede ten doel hebben, zelf aanleiding geven tot oneenigheid en gepraat over oorlog. Het is kenmerkend voor de Westersche beschaving, aldus Araki, zichzelf te bevoor- deeien door anderen offers op te dringen, doch het egogentrische moet worden ver vangen door een geest van edelmoedigheid en wederzijdsche bevoordeeling. Gisteren heeft admiraal Isorokoe Yamamoto verklaard, dat Japan vasthoudt aan zijn eisch inzake vlootgelfjkheid en thans op 't punt staat concrete cijfers te publioeeren betreffende af meting van schepen en kaliber van geschut. Uit deze verklaring leidt men af, dat Japan voornemens is voor te stellen, dat een vloot- bewapeningswedloop kan worden' vermeden door een vlootvermindering tot 't niveau van Japan als gemeenschappelijk hoogste niveau voor al le vlootmogendheden. Daar staat tegenover, dat Engeland en Amerika het volkomen eens zyn in hun besluit vast te houden aan de verhouding 553, ondanks het feit, dat Japan zijn voor nemen te kennen heeft gegeven het verdrag van Washington op te zeggen. TURIJN, 25 Nov. (Reuter). Naar gemeld wordt, hebben de gerechtelijke autoriteiten, die belast zijn met de behandeling van het verzoek van Frankrijk om uitlevering van den leider der Kroatische terroristen Pavelitsj, een afwij zend advies uitgebracht. De minister van buitenlandsche zaken zou dit besluit binnenkort ter kennis van den Fran- schen ambassadeur brengen. WASHINGTON 26 Nov. De regeering der V.S. heeft Zaterdag formeel een beroep op Duitsch land gedaan om een einde te maken aan zijn „onaanvaardbare en gevaarlijke" politiek van discriminatie van Amerikaansche houders van Duitsche efecten in de toekenning van rente betalingen. De Amerikaansche ambassadeur William Dodd heeft bij het Duitsche departement van. buitenlandsche zaken een scherpe nota inge diend op telegrafische instructies van staats secretaris Hull. Dit is het vierde protest se dert Juni jJ. toen de politiek van het betalen van slechts een gedeelte der vervallende ren ten ingezet werd. Huil heeft toen het voorstel van de Duitsche regeerig betreffende betaling van een gedeelte in contanten en een gedeelte in scrips afgewezen evenals het voorstel tot het brengen van den Duitsch-Amerikaanschen han del op ruilbasis. H.M. de Koningin is Zaterdag van het Loo weer in de Residentie aangekomen. De Koninklijke auto op weg naar het Huis ten Bosch CHICAGO, 26 Nov. In het proces tegen den financier Samuel Insull is Zaterdag uitspraak gedaan. Tezamen met zijn zestien medebeklaag- den werd hij vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Men zal zich herinneren, dat Insull beschul digd was van fraude ten bedrage van vele mil- lioenen dollars ten nadeele van duizenden oe- leggers en dat hij zich door de vlucht aan ar restatie trachtte te onttrekken, totdat hij ten slotte, na uit Griekenland naar Turkije te zijn uitgeweken in arrest werd gesteld. De behandeling van het proces heeft 54 da gen geduurd en de jury deed uitspraak na twee uur te hebben beraadslaagd. Toen Samuel insuü de uitspraak vernam barstte hij in snikken uit, sprak zijn dank uit aan de jury en verklaarde, dat hij rust ging nemen, waarna hij weer aan het werk zou gaan. Hij is thans 75 jaar oud. Tegen twee in deze zaak verwikkelde personen is het proces intusschen nog hangende. Het eene zal in Januari voorkomen, van het tweede staat het nog niet vast, of het doorgang zal vinden. Naar nader wordt medegedeeld is de vrij spraak van Samuel Insull geschied door het federale gerechtshof. De staat Illinois handhaaft echter zijn be schuldigingen tegen Insull en is van plan hem te vervolgen. dit tegen een goedkooperen prijs rechtstreeks aan de consumenten in de stad verkoopen. In de omgeving van Rennes zijn reeds drie van zulke bakkerijen in bedrijf en per dag wordt 1800 kilogram brood afgeleverd. De boeren ver klaren, dat zij door dezen maatregel weer het „goede brood" van vroeger willen invoeren. De regeering heeft intusschen een geruststel lende verklaring gepubliceerd. Bepaalde specu lanten, aldus deze verklaring, verspreiden on juiste berichten over de maatregelen der regee ring tot opheffing van de graancrisis. De graan- kwestie kan alleen opgelost worden door het parlement, waarbij de regeering zoo spoedig mo gelijk haar voorstellen zal indienen. Zoolang echter het parlement geen nieuwe bepalingen heeft gemaakt, moeten de thans geldende voor schriften van kracht blijven. Drie en vijftig arbeiders om het leven gekomen bij mijnramp in Japan. Anti-Duitsche betoogingen te Praag. Amerikaansche protesten bij Duitschland tegen documentatie van Amerikaansche houders van Duitsche papieren. Strenge censuur op militaire berichten in Italië. Samuel Insull vrijgesproken. Baron Von Lerener gaat als speciale afgezant van Hitier naar Londen. Schuschnigg confereert met Goemboes in Stier marken; Oostenrijksche troepen naar Joego slavische grens? De „Uiver"-bemanning te Hilversum gehuldigd. Rede van pater Henricus te Enschede. De Vrijz.-Dem. Bond heeft aangenomen een voorstel van het Hoofdbestuur, waarin de Kamerfractie verzocht wordt, aan te blijven dringen op krachtige bezuiniging bij de Defen sie-uitgaven. Dr pseudo-broeder, die oplichtingen in Lim burg pleegde, is thans gearresteerd. Burgemeester van Albury benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Te Goirle is een auto tegen een huis gebotst; een der inzittenden werd gedood; vier der ande ren gewond. O De burgemeester van Albury, Waugh, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, als er kentelijkheid voor de hulp, welke de burgers van deze stad hebben verleend aan Parmentier en Moll bij hun noodlanding aldaar. De consul-generaal van Sydney heeft de be noeming aan den burgemeester medegedeeld en hem de versierselen overhandigd. De onder scheiding moet beschouwd worden als een er kenning van de. door den burgemeester ter ge legenheid van de Uivervlucht, verleende mede werking en tevens als blijk van waardeering voor de hulp, door de bevolking van Albury aan de bemanning van het K.L.M.-vliegtuig «ver leend. OVIEDO 25 Nov. (Reuter). De arrestatie van personen, die verdacht worden van deelname aan de jongste revolutionnaire beweging, duren voort. Te Oviedo zijn meer dan drieduizend perso nen gearresteerd. De krijgsraad behandelde de zaak tegen den kapitein van de guardia civil Torrans, die zich aan de zijde der opstandelingen had geschaard. Hij zal vermoedelijk ter dood worden veroor deeld. PARIJS, 26 Nov. (ReuterC De „Petit Jour nal" meldt, dat binnenkort een nieuwe speciale afgezant van Hitier naar Engeland zal gaan. Thans zal het niet Von Ribbentrop zijn, doch Baron von Lerener, die Duitschland ook ver tegenwoordigde te Versailles in 1919. Hij heeft evenmin een speciale opdracht, doch zijn werk is zuiver informatorisch. PARIJS 25 Nov. (Reuter). In verband met de graancrisis zijn verscheidene boëren in Bre- tagne er toe overgegaan zich zelf te helpen. Daar het hun door de van hoogerhand vastge stelde graanprijzen niet mogelijk was, hun voor raden van de hand te doen, hebben zij besloten het graan zelf te malen. Van het meel zullen zij zelf brood bakken en PRAAG, 26 Nov. (Reuter) Op verscheidene plaatsen moest de politie gisteravond anti-Duit- sche demonstraties uiteen drijven. Een aantal vensters werd ingedrukt, eenige politiemannen werden licht gewond door steen worpen. In totaal werden 67 personen gearresteerd. Met het oog op de gebeurtenissen, welke Za terdag j.l. hebben plaats gehad, deelt de politie mede, dat zij in het belang van de handhaving der openbare orde en rust geen samenscholin gen op openbare plaatsen zal toestaan en dat zij tegen iedere poging te dien opzichte krach tig zal optreden. Zondagmiddag heeft zich opnieuw een aan tal Tsjechische studenten verzameld voor het huis van afgevaardigden. Bij het Nationale Theater, waar zij zich naar toe hadden begeven, gingen zij uiteen. Tegen twee uur zijn voor het stadhuis demonstranten bijeengekomen, die later door de politie werden verspreid. Hetzelfde feit herhaalde zich nog eenige malen. Tot half zeven waren 34 personen door de politie gearresteerd. PARIJS, 26 Nov. De „Ami du Peuple" vestigt de aandacht op de branden, welke den laatsten tijd plaats hebben gevonden in historische Fransche kasteelen. Het blad is van meening, dat het geen twijfel lijdt, dat een georganiseerde bende hier aan het werk is, aangezien in de laatste drie weken zes bekende kasteelen door brand zijn verwoest of ernstig beschadigd. De Parijsche politie heeft Zaterdag een grootsch opgezette razzia gehouden. Meer dan 100 personen zijn gearresteerd. Van 168 personen, wier papieren niet in orde waren, zijn 29 in hechtenis gesteld wegens land- looperij e.d., 20 buitenlanders zijn ter beschik king van de vreemdelingenpolitie gesteld. ROME, 25 Nov. De versterking van de verde diging te land en ter zee van Italië zal in het diepste duister gehuld worden tengevolge van de instelling van strenge censuur, die Zaterdag in een officieel decreet is afgekondigd. Het decreet, dat ten doel heeft spionnage in Italië onmogelijk te maken, verbiedt den Italianen za ken te bespreken, die hetzij direct, hetzij zij delings, in verband kunnen staan met de natio nale verdediging. Overtreding van deze bepa ling kan worden gestraft met zeer zware straf fen. De dagbladen zullen niets meer mogen pu- bliceeren over militaire onderwerpen, tenzij de gegevens ontvangen zijn uit officieele bronnen. Artikelen betreffende onderkomens, warenhui zen, hangars, nieuwe wegen, spoorwegen, ka nalen, reservoirs, electrische stations en draad- looze of telefoon-stations vallen eveneens onder dit verbod. Evenmin zullen de Italianen ma noeuvres mogen bespreken, tenzij de regeering daarover communiqué's verstrekt. Vooral streng zal het verbod worden gehandhaafd met betrek king tot gegevens inzake fortificaties, kunstver sterkingen, gecamoufleerde vliegvelden, of ver borgen luchtafweergeschut. LUIK, 25 Nov. Een zware brand is Zondag uitgebroken in de afdeeling stoffen en weefsels van de socialistische coöperatie. Toen voorbij gangers het vuur bemerkten had dit reeds een groote uitbreiding genomen. De geheele brandweer van Luik kwam met volledig materiaal ter plaatse. Gezien het drei gend gevaar voor uitbreiding heeft de politie de belendende woningen doen ontruimen. De schade bedraagt verscheidene millioenen franken. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 7713! Vorige stand: 774.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1