STADSNIEUWS F-.rV' Haarlem, 26 Nov. MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 AGENDA ST. JOSEPHSGEZELLENVER. HAARLEM V Installatie nieuwe leden MUZIEK BUITENGEWOON STEUN- CONCERT H.O.V. KINDERSPROOKJE Hans en Grietje door de Narren EEN EIGENAARDIGE GESCHIE DENIS Gedupeerde theater-directeuren, tooneelgezelschappen en publiek Meening van den heer Mets ST. NICOLAAS IN DE GEN. CRONJÉSTRAAT Bijzondere reclame gratis vliegtochten „HET MOLENWIEKJE" Tentoonstelling met verkoop van kantwerken Gevaar voor het verkeer! L.T.B. VERGADERT TE HAARLEM Rede van voorzitter G. Kampschoër W. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Hoofdagent J„ Hoes Hulde pastoor Kok Toespraak pater Alexander Cumulaties van functies R. K. VOLKSBOND Bestuursraadvergadering Kring Haarlem-Noord St. Nicolaasfeest INBRAAK IN KLEEDHUIS Hadden inbrekers dorst? DE LOONSVERLAGING BIJ DE N.Z H. T.M. Gecombineerde besturenver- gadering Woningbouwvereeniging St. Bavo Door mist en duisternis 27 November VERKEER BIJ RAAKSBRUG Nieuwe regeling heden ingegaan R.K. Volksbond en R.K. Jonge Werkgevers R.K. HAARL. VOETBALBOND Uitslagen van 18 November H.V.B. Uitslagen Clubkampioenschap driebanden Zondag vond in het Clubhuis „Sint Baaf" de plechtige installatie plaats van een tiental nieuwe gezellen, welke installatie werd ver richt door den Hoogeerwaarden heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. De feestdag werd ingezet met een Algemeene H. Communie, waaraan door alle Gezellen, as piranten en den Raad van Bestuur werd deelge nomen. De installantie had plaats in de Leo- narduszaal. Kapelaan Ed. Determeyer, heette allen wel kom, ouders zoowel als afgevaardigden der paro- chieele organisaties en in het bijzonder den Hoogeerw. Heer Plebaan. Nadat de aanwezigen het Vlaggelied hadden gezongen, beloofden de aspirant-leden een in drukwekkend hun trouw aan Kolping. Hierop werd hun door den Plebaan, praeses der vereeniging, het insigne opgespeld. Nadat de Plebaan de nieuw-geïnstalleerden met een krachtig fijngevoelend woord had toegesproken, feliciteerde kapelaan Deter- meyer, viece-praeses der vereeniging de ge zellen, prees hen om hun goede opkomst bij den cursus, welke het examen is voorafgegaan. Hij sprak den wensch uit, dat de geïnstalleer- den een voorbeeld zouden worden voor de ge- heele parochie, opdat zich spoedig nog velen voor het lidmaatschap zouden opgeven. Tevens feliciteerde spr. de ouders en dankte hen speciaal voor de groote belangstelling. Na deze plechtigheid had een gezamenlijk ontbijt plaats in de Kolpingzaal. Des avond werd het feest op meer vroolijke wijze voortgezet in de Leonarduszaai aan de Leidschestraat. De tooneelclub onder bekwame leiding van haar regisseur, den heer Herm. Elferink, voerde twee stemmige tooneelstukjes op, waarmede zij veel succes oogstte. Alles te zamen een uitstekend geslaagde in stallatie-feestdag, waarop met genoegen mag worden teruggezien. Solisten: Mevr. Hélène Ludolph (zang) Nap. de Kleijn viool. Zij, die Zondagavond dit buitengewoon H. O. V.-concert bezochten, het waren er minder dan wy verwacht hadden hebben kunnen genieten van een uitgebreid en mooi program ma, al vielen de beide geestelijke liederen van Hendrik Andriessen in deze entourage eenigs zins uit den toon. Als gast-dirigent trad op Hugo de Groot, di rigent van het Vara-orkest. Hoewel hij aanvan kelijk eenigszins onwennig stond tegenover het orkest ,en dit blijkbaar ook tegenover hem, heeft hij nochtans, vooral na de eerste nummers, het ensemble uitstekend geleid en verdiend succes geoogst met de variaties over een St. Nicolaas- liedje van Jan van Gilse, omstreeks dezen tijd egn altijd gTaag gehoord werk, met de Walsen- Suite van Dr. Joh. Wagenaar, fraai van orkest- kleur en voornaam van factuur in een zeer orl- gineele bewerking, en na de pauze vooral met het slotnummer, de Italiaansche Caprice van Tschaikowsky, die hü werkelijk brillant liet ver klanken. Ook het orkest weerde zich in al deze werken uitstekend. Met de Symfonia in Bes gr. t. werd geopend. Prachtige muziek deze compositie van den jong- sten zoon van den Leipziger Cantor, ook wel den Milaneeschen of Londenschen Bach ge noemd hij werd katholiek en die de voor- looper was van Mozart, en 't z.g. „zingende eAlle- gro" mee uit Italië bracht. Jammer voorzeker, dat van dit „buitenbeentje" in de groote en illustere Baehfamilie nog zoo weinig is gepubli ceerd. Deze blij-geaarde, opgewekte, klank- en vormschcone muziek verdient het ten volle. De sopraan mevrouw Hélène Ludolph verleen de met den vlolist Nap de Kleijn dezen avond haar welwillende medewerking. Haar aria uit Mozarts „H re pastore" werd bovenal met groote technische vaardigheid door haar vertolkt. Zooals gezegd, vielen de beide geestelijke com posities van Hendrik Andriessen tusschen de va riaties op 't St. Nicolaasliedje en de Wiener Drie. viertakt eenigszins uit den toon. Fiat Domine kreeg daarom mogelijk nog niet geheel die ver geestelijkte voordracht welke dit lied vereischt. Het tweede, Magna res est amor boeide sterker, en werd, vooral bij de reprise, met een fraae stuwing en een juist contrast voorgedragen. De bloemen, de zangeres geoffreerd, waren voor zeker welverdiend, evenals het langdurig en enthousiast applaus dat zij met den gastdirigent en het ensemble deelde. De violist Nap de Kleijn trad na de pauze op in het vioolconcert in d kl. t. van Henri Wie- niawsky, den beroemden Poolsehen vioolvirtuoos, het beste der beide door dezen geschreven con certen. Het is virtuoos, zooals over 't algemeen de Parijsche virtuozen-muziek uit den tijd van Chopin en Liszt, en uiterst aangenaam voor het oor. De componisten van moderne lied-schlagers weten daarvan mee te pratenNap de Kleijn toonde zich hierin een violist van kwaliteit, en al was zijn toon niet groot, zijn voordracht en virtuoze techniek waren werkelijk buitengewoon fraai en muzikantisch. De veeleischer.de derde Satz a la Zingara was een prachtig staaltje van vioolspelkunst. De toehoorders waren dan ook enthousist en dankten met langdurig applaus. Het orkest begeleidde uitstekend en de smel tend voorgedragen klarinetsolo in het eerste hoekdeei verdient voorzeker een extra vermel ding. J. S. De vrij hooge entrée-prijzen zullen er wel schuld aan hebben gehad dat de Stadsschouw burg Zaterdagmiddag niet dichter bezet was met een schare luister- en kijkgrage kinderen. En toch verdiende het gezelschap „De Narren," waarvan Paula de Waart de directrice is, om deze alleraardigste vertooning voorzeker groo- tere belangstelling. Zelfs voor ouderen komen er tafereelen in voor, die het aanzien ten volle waard zijn, zooals bijvoorbeeld de heksen- en elfen-dans, die goed in het sprookje verweven zijn, evenals ook de verschijning van de goede fee. Natuurlijk zijn het Hans en Grietje, vlot ge speeld en goed getypeerd door Coba Kinsbergen en Beppie Klla, die bij de jeugdige toeschou wers de meeste sympathie weten te verwekken, vooral wanneer deze rechtstreeks bij het geval worden betrokken. Doch ook Paula de Waart met John de Nocker als vader en moeder, de laatste later nog als heks, en als regisseur van het ensemble niet het minst, verdienen eer.vol te worden vermeld. Op de regie hebben we slechts één aanmerking: we achten namelijk het voor dragen door den vader en Grietje van het be kende liedje van „Kleine Jantje" absoluut te liggen buiten en boven het bevattingsvermogen der kinderen, en als zoodanig lijkt het ons dan ook hier misplaatst. De gelegenheid voor den heer de Nocker, die zeker 'n goede stem heeft, om zich te laten hooren, is een toch reeds eer en ook later, voldoenre met net Noorrzee- -ied van Hullebroeck? Hoe 't zij, het medelven van de jongens en meisjes met de avonturen van Hans en Grietje, het gegil van afgrijzen, dat zich voortplantte door de heele zaal bij het verschijnen der afzichtelijke heks met de wild starende groene oogen, bewees voorzeker, dat de kleinen zich uitstekend amuseerden. De tijd tusschen de bedrijven werd gekrt met het zin gen van Sinterklaasliedjes, in afwachting dat de Heilige Man zelf na het derde bedrijf ver schijnen zou om aan alle bezoekstertjes en kleine bezoekers een klein geschenk uit te dee- len. Waarmee ze natuurlijk den koning te rijk waren! Het grappigste moment van de heele voor stelling was voor groot en klein ongetwijfeld het oogenblik, waarop een kleine toeschouwer van vijf of zes jaar, toen hy zag dat Hans stiekiem snoepte van de rijstebrijpap, vol verontwaardi- diging overeind ging staan en riep: „Wat een leelijke dief!" Sprookje en werkelijkheid: beide spreken ze even sterk tot de verbeelding der kinderen. De goede moraal, hier en daar handig inge- lascht laat daarbij niet na, alles tot de juiste proporties terug te brengen, en indruk te maken op het kinderlijk gemoed. Ook hiervoor mae men het gezelschap de Narren dankbaar zijn. J. S. Geruimen tijd geleden werden in velschillen de steden van ons land w.o. ook Haarlem af delingen opgericht van den Kunstkring: Het Schouwspel" een onderneming waarvan de heer van Steenfeld te Utrecht directeur was, en we ke zich ten doel stelde tegen betaling van een wekelijksche contributie van 12 cent per week. aan haar leden vijf tooneelvoorstellingen per jaar te geven. Verschillende gezelschappen, zooals Het Am- steraamscihe Tooneel, Centraal Theater De Vereenigde Schouwspelers, Het Nieuwe Sc'houw- tooneel, Het Esther de Boer van Rijk-Ensem ble, Het Groot Nederlandsche Tooneel en Het Masker, werden contractueel verplicht voor het geven van een bepaald aantal voorstellingen door het geheele land, terwijl men tevens bij de schouwburg-directies in de verschillende steden (in Haarlem, den schouwburg aan den Jansweg) de speeldata voor de avonden vast legde en den schouwburg besprak. De beide eerst genoemde Tooneelgezelschap pen hebben bereids aan hun verplicntingen voldaan en ook voor 100 pa. de hun toeko mende honoraria ontvangen. Gisteravond nu zou wederom een voorstelling in den Schouwburg aan den Jansweg worden gegeven door het TooneelgezelschaD „De Ver eenigde Spelers" met het Tooneelstuk „Son- na" en zooals gebruikelijk is, vorderde de direc teur, de heer Kaart, zijn schouwburghuur voor dien avond. Door den Haarlemschen agent werd den heer Kaart echter medegedeeld, dat hij 1/3 van de voorhanden zünde contributiegelden kon krijgen en het gezelschap 2/3. De heer Kaart vorderde natuurlijk het overeengekomen bedrag van de huur. waarop door den agent het Utrechtsche hoofdkantoor werd opgebeld, dat echter mede deelde zijn betalingen te hebben gestaakt, om dat er geen geld meer was, om aan de ver plichtingen te voldoen. De Kunstkring moest als ontbonden worden beschouwd, indien tenminste de plaatseiyke vertegenwoordiger er niets voor voelde, de be weging voor eigen rekening voort te zetten. Be- grijpeiykerwyze voelde de Haarlemsche agent daar weinig voor, wijl hy steeds de gelden aan Utrecht had afgedragen eö-er dus in de Haar lemsche kas geen noemenswaardige contanten aanwezig waren. Zaterdag zond deze heer dan ook zyn contribuanten berioht, dat de voor stelling van Zondagavond niet zou doorgaan, daar er geen geld was, om de spelers en den schouwburg te kunnen betalen. Dit belicht was echter ten deele onjuist en voorbarig. Immers, de heer Kaart en op diens aandringen ook het tooneelgezelschap zeiden terecht, dat de bespreking van het gezelschap en 't theater niet was geschied door den Haar lemschen agent, doch door den Kunstkring. Het Schouwtooneel bij monde van de heer Steen feld lit Utrecht, zcodat men zich dus te hou den had aan diens instructies. Daar van dezen heer geen enkel tegenbericht was binnengeko men, hield men zich gewoon aan het contract met het gevolg dat de voorstelling wel doorging, echter met dit verschil dat er slechts 100 van de plus minus 550 leden waren opgekomen. Hoewel dus de heer Kaart en ook het Tooneel gezelschap vooruit wisten, dat zij waarschijniyk geen geld zouden ontvangen (al was dit dan ook niet officieel medegeleeld) hebben zü toch ter- wille van het publiek dezen avond laten door gaan. Voor de voorstelling echter werden door den heer Kaart, Pierre Mols en den Haarlemschen agent van den Kunstkring den beer Mets aan het publiek eenige verklaringen gegeven van den toestand en begrypeiykerwyze werden de gestes van de beide directies met een hartelijk applausje beloond, wat weliswaar een mager, doch vriendelyk bedoeld honorarium was. Naar men ons verder mededeelde, hebben andere afdeelingen van het hoofdkantoor be richt ontvangen, dat men gerechtigd was, de binnengekomen contributies te gebruiken als betaling voor artistengage en zaalhum:. Daar Haarlem, naar men ons vertelde juist het vol ledige bedrag der geïnde contributie had op gestuurd, toen men het bericht ontving, was het duidelijk, dat '••en hier onmogeiyk aan dat ver zoek kon voldoen en waarschünlük zullen an dere afdeelingen er wel net zoo voorstaan. Wat de oorzaak is, dat het hoofdkantoor zyn betalingen heeft moeten staken, is ons niet be kend, doch waarschijniyk zal dat muisje voor de leiders van het Utrechtsche bureau, nog wel een staartje hebben, vooral daar er verschil lende leden zijn, die voor drie, of zes maanden, zelfs wel voor een heel jaar vooruit betaald hebben en met de enkele mectedeeling, dat het geld op, is, wel geen genoegen zullen nemen. Inmiddels hebben de heei'en A. Rauwerda, leeraar Amb. School. Olmenstraat 5 en A. Ei kerbout, Burg. Sandbergstraat 21 te Haarlem, ons verzocht te willen mededeelen, dat zij be reid zyn, dezen kunstkring plaatselyk voort te zetten met volledige uitschakeling van het Utrechtsche „Schouwspel". Belangstellenden kunnen zich '"us voor verdere inlichtingen tot deze beide heeren wenden. Nog kunnen we mededeelen dat het Utrecht sche kantoor den Schouwburg aan den Jansweg nog voor zes 'vonden had besproken, t.w. 2 en 20 Januari, 20 en 24 Maart, 8 en 26 Mei 1935. In de circulaire, die het secretariaat van de Haarlemsche Kunstkring „het Schouwspel" Za terdag j.l. aan de leden toestuurde, werd mede gedeeld, dat de voorgenomen voorstelling van Zondagavond wegens een financieel débacle van het N. V Internationale Theaterbureau „Hol land", die den directeur van de Schouwburg en het spelende gezelschap zou mieten betalen, niet zou kunnen doorgaan. Volgens den heer Mets is het niet geheel duidelijk, waarom later, nadat de leider van het gezelschap hem eveneens verklaard had, zonder honorarium niet te kunnen spelen, de voorstelling toch is doorgegaan. Inderdaad had de heer Mets Vrijdagmorgen van de di rectie uit Utrecht een brief ontvangen, waar in hem (tegen de gewoonte) verzocht werd zelf een deel der artistengage en zaalhuur te willen betalen. Zelfs al was hem dit mogelijk geweest, dan zou op dat oogenblik de heer Kaart daarmee geen genoegen genomen heb ben, daar hy de vooruitbetaling in contanten van de geheele huursom eischtè. Tot verleden week Vrydag heeft noch de heer Mets, noch een van zijn colporteurs, iets van de finacieele moeilijkheden geweten. Zij hebben steeds vertrouwd op de jarenlange er varing van het theaterbureau en op de gun stige informaties die zij van verschillende zy- den hiervoer hadden verkregen. Door bemiddeling van de Haarlemsche Ar beidsbeurs zijn ze in connectie gekomen met de directie in Utrecht, toen deze van plan was oom ook in Haarlem een kunstkring op te richten. Men vergist zich dus, als men zou meenen, dat het odium van de gebeurtenis sen der aatste dagen op de Haarlemsche lei- ning van „het Schouwspel" zou neerkomen, aldus de heer Mets. Onder veel belangstelling werd Zaterdag morgen op „St. Barbara" te Haarlem met padvinderseer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 15-jarigen Joh. van de Weijer, soon van den inspecteur van het lager onderwijs. De kerkelijke plechtigheden teerden verricht door den weleerw. heer kap. Strous. Hierboven de R.K. Verkenners in den stoet op de Riviervischmarkt Men schrüft ons: Het bestuur der Winkeliersvereeniging „Gen. Cronjéstraat" ontving bericht, dat St. Nicolaas de Cronjéstraat met zyn bezoek wil vereeren. Dit bezoek zal plaats vinden op Woensdag 28 Nov. De Sint heeft gezegd, van drie tot vyf uur in de straat te zullen zyn, alwaar hij de kinderen, die zeker in grooten getale zullen komen, zal tracteeren op heerlijke verpakte lekkernyen. De aankomst heeft plaats des middags drie uur op het Stationsplein. Het bestuur zal bij den uitgang van het station aanwezig zyn om den ouden Heilige te verwelkomen. Dan gaat het, per koets getrokken door vier prachtige paarden daar dé Gen. Cronjéstraat, waar de uitdeeling aan de kinderen zal ge schieden. Wij gelooven, dat het evenals vorig jaar weer erg druk zal zyn in de „Cronjé", te meer daar de W. V. een schitterende reclame houdt in de St. Nicolaasweek. Hierover vernemen wij nog het volgende: Iedere 100e kooper, die ten minste 0.50 be steedt, ontvangt een fraaien prys. De 500ste een geldprijs in waarde bons. De 1000e een gra tis vliegtocht per K. L. M. (of dit bedrag in w. b Zoo zijn er tevens nog extra-prijzen door verschillende zaken uitgeloofd. De pryzen worden direct na het bekend wor den ter hand gesteld. Wij zijn er van overtuigd, dat èn het bezoek van St. Nicolaas èn deze prachtige reclame, veel bezoekers naar de Cronjéstraat zal bren gen. Men schrijft ons: In Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt, wil „Het Molenwiekje" weer gaan draaien, en wel Woensdag 28 en Donderdag 29 Nov. Het wil gaan draaien, omdat het niet an ders kan; het moet draalen, nü nog meer en harder dan het ooit gedaan heeft. Maar waarom moet „Het Molenwiekje" dan zoo hard draaien? hooren wij vragen. Wel lezeressen, die nog niet op de hoogte zijt van den aard en het streven van „Het Molen wiekje", indien ge even met aandacht lezen wilt, wat hier volgt, zult ge het begrijpen, niet alleen, maar ge zult er ook sympathie voor krij gen, zoodat ge mede zult willen helpen, om „Het Molenwiekje" te laten draaien, „Het Molenwiekje" heeft zich ten doel ge steld te helpen In den nood. Het wil den nood helpen leenigen van die gezinnen, waar de vrouw door de werkloosheid van den man, zich genoodzaakt ziet, de Inkomsten van het huis houden aan te vullen. En het wil die vrouwen in staat stellen dit te doen, zonder haar huisgezin, waar haar tegen woordigheid meestal zoo noodig is, te verlaten- Door „Het Molenwiekje" nu kunnen zij gratis lessen in het kantklossen krygen, waar door zy al heel spoedig in staat zijn, fraaie werkstukken, als kraagjes, kleedjes enz. af te leveren, die zy geheel naar eigen smaak en kunstgevoel kunnen béarbeiden. Doch nu komt het er op aan, dat die mooie werkstukken van kant ook worden verkocht, want op deze wyze moet de mooie kunstarbeid aan de gezinnen ten goede komen. Daarmee, gy begrypt het al, lezeressen, kunt gij nu helpen. Komt in ieder geval eens kyken, wat door deze eenvoudige menschen is tot stand ge bracht. Door iets te koopen, brengt ée een mooi sie raad in uw huis, dat biyvende waarde heeft, zoowel door de schoonheid van het werkstuk, als door de liefde, waarmede gy het kocht. En „Het Molenwiekje" kan zoodoende door uwe hulp blijven draaien en ge houdt een mooie volkskunst in stand. Door de motorbrigade van de politie is Zon dag een auto in beslag' genomen, die in zoo'n toestand verkeerde, dat deze gevaar voor het verkeer opleverde. Tegen den bestuurder, een monteur uit Rot terdam, is proces-verbaal opgemaakt. Op den eersten December a.s. hoopt de heer J. Hoes den dag te herdenken, dat hy 25 jaar geleden als agent van politie bij het Haarlemsche Poli tiecorps werd aan gesteld. Ruim zes jaar ge leden werd hij, na met goed gevolg daarvoor afgelegd examen, be noemd tot Hoofd agent In deze func tie is hij zeer zeker op zyn plaats. Hy is speciaal belast met het verkeer waarin hy dan ook een zeer ruim arbeidsveld vindt. Zoowel by zijn superieuren als by zijn col lega's en minderen, staat hij in hoog aanzien. Het zal hem op dien dag wel niet aan be langstelling ontbreken. De Algemeene Vergadering van den R. K. Dioc, Land- en Tuinbouwbond werd Maandag in gebouw St. Bavo te Haarlem gehouden. Des morgens om half 10 werd In de St. Joseph kerk een H. Mis opgedragen door professor A. Cleophas geesteiyk adviseur van den L.T.B. Om half 11 begon onder zeer groote belang stelling de vergadering. De voorzitter, de heer G. W. Kampschoër heette allen welkom, speciaal de verschillende land- en tuinbouwconsulenten en hoofden van R. K. Land- en Tuinbouwscholen. Spr. installeerde den nieuwen Geestelijk Ad viseur, Prof. Cleophas met eenige hartelijke woorden. Spr. kwam dan tot den toestand in den land- en tuinbouw. Het veehoudersbedrijf en de tuinbouw hebben groote verliezen opgeleverd door de niet loonenden export en de moeilijkhe den met Duitschland. De akkerbouw is dit jaar rendabel geweest, doordat de prijzen der granen op de wereldmarkt hooger zijn geworden. De toestand op het platteland is zeer slecht, de reserves zijn uitgeput, er is groote verarming. De prijzen van de tuinbouwproducten zijn dit jaar buitengewoon sterk teruggeloopen, vele be dreven zijn den ondergang naby. Hoogere uitkeering aan den tuinbouw is drin gend noodig. Over de jaren 1932 en 1933 is geen 100 pet. der gedachte steun uitgekeerd, doch slechts 40 en 50 pet. Nu wordt het bedrag met 3 millioen verhoogd, waarmede de steun als in 1933 zal blijven. Met dit bedrag kan echter niet worden volstaan. Het veehoudersbedrijf heeft zijn moeilijkhe den zien groeien door de verhooging van de voederprijzen in verband met de stijging van den graanprijs. Inkrimping der melkproductie is noodzakelijk. De toegepaste beperking heeft echter nog geen bevredigende resultaten, zoodat, zoolang de prij zen zich niet aanpassen, een betere steunrege ling noodzakelijk is. Ook de productie van den tuinbouw moet be perkt worden, aanpassing is noodig. De wanverhouding tusschen de prijzen van de prodUGten en-de productiekosten is dit jaar nog ongunstiger geworden bij tuinbouw en veehou derij. Verlaging van productiekosten is de eenige redding. Verlaging der pachten en rente der hypotheken verwachten wij van de regeering, aldus spr. Van de zyde der Christ. Hist, en Ant. Rev. is ten dezen geen steun te verwachten, het geluid van prof. Aalberse stemt echter tot groote te vredenheid. In de Troonrede van 1933 werd een z.g. anti- executiewet in uitzicht gesteld, de zaak is echter nog steeds in onderzoek, ook ten aanzien van een nieuwe pachtregeling. Spr. roemde echter de houding der R.K. Staatspartij en hekelde de houding van be paalde werkgeverskringen als zou de steun te hoog zijn. De huidige prijzen der voedingsmid delen zyn daar niet debet aan, maar de distri butie. Met al de steunmaatregelen van dit oogenblik verarmt het platteland. De regeering' heeft wel de helpende hand geboden, veel dank is de L. T. B. verschuldigd aan oud-minister Verschuur en van den nieuwen functionnaris wordt veel verwacht. Maar de toestand blüft kritiek. De benoeming van ir. Roebroeek heeft spr. ten zeerste verheugd. Uitvoer is voor land- en tuinbouw van eminent belang, niet alleen om loonende prijzen te kunnen bedingen, doch ook om de productie zooveel mogeiyk aan te houden, waardoor de kostprijs wordt verlaagd en betere uitvoer is het vooruitzicht staat. Spr. drong er bij de leden op aan, spaarzaam te zijn met kritiek over regeering en organisa tie. Er wordt alles gedaan wat mogelijk is. Na een oproep tot organiseeren vroeg spr. tenslotte van de vergadering vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid. De verschillende jaarverslagen en de begroo- ting werden vastgesteld. Dan kwam pastoor Kok, oud-geestelijk advi seur, ter vergadering. Bloemen werden voor zijn zetel aan de bestuurstafel geplaatst. De voorzitter achtte zich gelukkig', dat de pastoor aanwezig wilde zyn. De benoeming van den „rector" tot pastoor werd langen tijd bang verwacht en werd tenslotte werkelijkheid. „Gij, aldus de voorzitter, hebt den L. T. B. op ide been gehouden. Gy hebt het vertrouwen in de organisatie hersteld. Gij waart de stuw kracht, de groote figuur. Daarvoor hartelijk dank." Naast een gebed tot God wilde spr. ook een stoffelijk blijk van dankbaarheid aanbieiden. Onder luid applaus nam de pastoor daarop drie borden van Delftsch Blauw, waarop voor gesteld het adviseurschap, den landbouw en den tuinbouw, in ontvangst. De gehuldigde dankte den L. T. R'ers voor de verleende vriendschap en aanhankeiykheid. Spr. s hart blijft ook als pastoor eener stad uit gaan naar de boeren en tuinders, naar den L. T. B. In zyn gebel zal hü ze blijven herden ken. Het souvenir aanvaardde spr. zeer gaarne. Dan was het woord aan pater Alxander, den kernleidsr der sociale organisaties in dit bis dom. Spr. was er van overtuigd, dat de mate- rieele belangen zeer goed behartigd worden in de L. T. B. Spr. zette dan uiteen hoe hij door de Overheid is aangesteld om het godsdienstig- zedeiyk peil der sociale organisaties op te voe ren, leeken-apostelen te vormen. De geestelijke adviseurs zullen spr. bij zijn taak behulpzaam zijn. Bij de behandeling der begrooting maakten verschillende afdeelingen er bezwaar tegen, dat de secretaris van den Bond ook secretaris is geworden van de Prov. Landbouw-Crisis-Orga- nisatie in Noord-Holland. Opgemerkt werd, dat de bond daar de dupe van zou zyn, omdat de secretaris dikwijls afwezig moet zijn. De voorzitter zette de werkzaamheden van den secrtaris uiteen en meende, dat deze ont zettend veel voor de organisatie doet. Zijn ver trek zou niet in het belang van den bond zyn; daarenboven is de cumulatie in het financieel belang van den L. T. B. Mocht de provinciale functie méér van den secretaris eischen, dan zal het hoofdbestuur zich nader beraden. Uit de vergadering werd daarna voorgesteld een adjunct-secretaris te benoemen. De voorzitter was het daarmede eens, maar de financiën laten dit niet toe, temeer daar dan een behoorlijke kracht noodig is. En voor con- tributieverhooging voelen de leden ook niet. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jac. Groen Azn., te Zuid-Scharwoude en Th. F. van Rijn uit Lisse. Het hoofdbestuur ondersteunde het voorstel van Nieuwer-Amstel om de L. T. B. behooriyk vertegenwoordigd te zien in de leidende bestu ren van de crisis-orgtinisaties. Dag aan dag wordt hieraan gewerkt. Nadat nog eenige huishoudelüke zaken waren behandeld, werd gepauzeerd. Gedeeltelük gecorrigeerd. Donderdag 29 November des avonds acht uur houdt de R. K. Volksbond een bestuursraad vergadering waar behandeld zal worden: be grooting' R. K. Volksbond; begrooting Sociëteit St. Bavo; propaganda; steunactie enz. enz. Bovengenoemde kring houdt Dinsdag 27 No vember 's avonds 8 uur in café „Suisse", Rijks straatweg' 191, een belangrijke ledenvergadering. De heer A. Angenent (secretaris van den Ned. R. K. Volksbond) houdt een rede. Verder zullen mededeelingen worden gedaan omtrent het te vieren St. Nicolaasfeest. Het bestuur van den Kring Haarlem van den R. K. Volksbond, heeft besloten dit jaar een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de bondsleden te organiseeren. Voor dit feest komen in aanmerking alle schoolgaande kinderen, die wonen In den kring Haarlem-Noord, d. w. z. ten Noorden van de Zaanenlaan en Zaanenstraat. Het feest is gratis, ofschoon bü dragen in welken vorm ook gaarne door het bestuur zullen worden aan vaard. De feestelijkheden hebben plaats in de gymnastiekzaal der school aan de Eemstraat op Donderdag 6 December van 5 tot 7 uur. Men moet voor deelneming zich aanmelden vóór 2 December by L. Zegwaart, Minahassa- straat 59, Y. Th. de Groot, Vinkestraat 20; G. v. d. Zenden Vergierdeweg 176, J. Gort zak, Indischestraat 67; J. A. de Groot, Jan Gijzenkade 191. Bij de politie is aangifte gedaan, dat onbe voegden zich in het ty'dvak van Zondag 18 November tot Zaterdag j.l. toegang verschaft hebben tot het kleedhuis van den Ned. Arb. Sportbond, gelegen tusschen Rijksstraatweg en Vergierdeweg te Haarlem-Noord. Een Primus-kooktoestel, twee flesschen limo nade en eenig verbandmateriaal zyn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Naar aanleiding van de beslissing der Direc tie van de N.Z.H.T.M. om de loonsverlaging, die 1 Januari a.s. ingaat, in zooverre te wyzigen, dat tot 1 April 1935 een toeslag van 5 op het loon wordt gegeven, zal er Dinsdagavond een gecombineerde vergadering worden gehouden van de plaatselijke afdeelingsbesturen der per soneelsorganisaties. De vergadering zal staan onder leiding van de hoofdbesturen. De Woningbouwvereeniging „St. Bavo" houdt Dinsdag 4 December des avonds 8 uur in ge bouw „St, Bavo" een vergadering voor hen, die ingeschreven staan voor een perceel van bo vengenoemde vereeniging. De agenda bevat o. a. bespreking Waarborg fonds enz. Vrijdagavond vijf uur fietste den 60-jarigen heer C., uit Haarlem, op den Hoofdweg, te Amsterdam, in de richting Haarlem. Bij de brug gekomen, waar het tegelfiets pad begint, dat links van den rijweg ligt, wilde hij oversteken, toen van de richting Amster dam in snelle vaart een auto geruischloos na derde, die den fiêtsrijder van achteren aan reed. Wonder boven wonder kwam de wielryder er met eenige kneuzingen en hoofdwonden af.. De hevig geschrokken automobilist gaf de schuld aan den mist en de Egyptische uuister- nis, die op deze hoogst gevaarlijke wegkruising heerscht. Alsof er niets was gebeurd, wilde de heer C. weer zijn fiets bestijgen, maar het rijwiel was Gebouw „St. Bavo" Ledenvergadering „Zie kenzorg", 8 uur Vergadering R.K. Land- en Tuinbouwbond, half 11 R. K. Bevolkings bureau. Restaurant Brinkmann Vergadering R. K. Kapperspatroons, half 9 uur. Schouwburg-Jansweg' „Lloyd-avond", 8 uur. Gebouw ,,St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur; Jaarfeest R. K. Volksbond, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur; R.K. Rechtskundig bureau, 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur Federatie Groenten- en Fruithande laren, 8 uur. Stadsschouwburg Balletavond van Nina Kirsanova en Igor Schwezoff, 8 uur. Café-Restaurant Gebrs. Brinkmann Ver. „Ned. Fabrikaat", 8 uur. Café-Restaurant „Bolwerk" IJsclub voor Haarlem en Omstreken, 9 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Provin ciale Staten van Noord-Holland, half 11. Gemeentelijke Concertzaal. Concert H.O.V., kwart over 8. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat Franciscaansche Ontwikkelingsavond, half negen. totaal ontzet en de automobilist, die overgeluk kig was, dat hij er zoo goed was afgekomen en die naar Den Haag moest, nam den wiel rijder mee naar Haarlem. De fiets werd ter reparatie in Amsterdam achtergelaten. Het verkeer van Raaks over Raaksbrug van den Zijlsingel enz. is nu in goede banen ge leid. Bij wijze van proef heeft men er een ronde vluchtheuvel neergelegd, waar het verkeer om den rechterkant van den weg te biyven aanhouden omheen moet cirkelen. Borden met peiler geven de juiste richting aan. Hierdoor heeft men er een soorteiyke si tuatie gesticht als met den vluchtheuvel op het Plein en als op de Groote Markt. Om deze regeling welke vandaag is inge gaan, zoo spoedig mogeiyk „er in" te krygen hebben eenige inspecteurs van het verkeers wezen op de H. B. S. aan de Zijlvest, de leer lingen geïnstrueerd en hun tot medewerking aangespoord om op dit bepaald „chaotische" verkeerspunt, een geregeld ongevallen vermy- dend verkeer tot stand te brengen. De leerlingen bleken Maandagochtend de les ter harte te hebben genomen. Overigens zag de politie nog toe, om deze en gene aanwijzing te geven, hoe men om den vluchtheuvel heen moet, om zijn medewegge bruikers niet te hinderen. Zaterdag 8 December des avonds 8 uur zal in het R.K. Lyceum aan den Zijlweg, wederom een gecombineerde büeenkomst plaats hebben van de R.K. Jonge Werkgevers en de kern uit den R.K. Volksbond, waarbij voor deze ge legenheid als spreker zal optreden, de heer M .Hagemeyer, met het onderwerp: „Practi- sche moeilijkheden van een werkgever". Nadat de spreker zyn onderwerp zal behan deld hebben, zal er gelegenheid tot gedachten- wisseling bestaan. A: OG—TYBB 2—2, Santp.—HBC 2—5, Al lianceConcordia 80. B: NASConcordia 31, OGv. Nispen 30 TLBB—DEK 0—3, DSO—OIV a 3—5. C: HBC—DEK uitg., OIV b—Alliance 12—0, BSM—TYBB d 1—0, GW—TYBB C 2—2. D .-TYBB f—TYBB e 0—3"), OIV e—WF 4—2, Vogelenzang—Concordia 13—1, HBC—OG 4—3, OIV d—Santp. 0—1. Adsp. Noord: VVF—TYBB a 1—10. Adspiianten. Uitslagen Zaterdag 17 November Noord: OG b—TYBB b 0—0, Santp.—DEK 2—2. Zuid: TYBB b—v. Nispen 0—4, TYBB a—TYBB c 3—0. Deze wedstrüd na een half uur spelen ge staakt, daar een seruorenwedstrijd moest wor den gespeeld. Afd. 1 A: EDO 5—RCH 3 RCH 4Bloemendaal Afd. 1 B: E.D.O. 3—D.W.O. E.H.S.—I.V.O. Afd. 2 B. Zeeumeeuwen 3—R.C.H, 6 Ripperda 2—V.V.H. Afd. 2 C: H.F.C. 3—Stormvogels 5 Afd. 2 D: DeCeO—V.O.G. Afd. 3 B; E.H.S. 4Zandvoort 5 Afd. 3 D: Zwanenburg—Bloemendaal 5 Afd. 3 G: Schoten 4Droste 2 Afd. 3 H: Bloemendaal 4—H.F.C. 8 DeCeO 2—H.S.V. Afd. 3 J: Bloemendaal 3D.I.O. 4 Kinheim 4—E.D.O. 8 Afd. 3 K: Zeemeeuwen 5DeCeO 5 R.C.H. 8E.D.O. 9 Schoten 3Haarlem 7 Afd. 3 M: DeCeO 3—D.W.O. 3 5—2 4—2 1—1 4—2 2—3 1-0 0—4 3—0 2—3 0-8 6—3 5—3 9—0 5—0 14—2 4—0 7—0 7—1 6—2 Voor de klasse A was het team van .K.R.A.S." op bezoek by de „Soc. Vereeniging" te Haarlem. De 2 eerste partyen waren voor de Amsterdammers, ofschoon 1 match slechts met 2 punten door onze stadgenooten werd verloren. In de laatste 2 ontmoetingen slaagde „Soc. Vereeniging" erin de eer te redden, zoodat K. R. A. S. met 31 won. De „Soc. Vereeniging" en de B. C. „Rot terdam" zyn nu vrijwel kansloos, zoodat de strijd zal gaan tusschen K. R. A. S. en „Rem brandt" uit Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2