FINANCIEN Dobbelmann lekker ...mail! RADIO-PROGRAMMA Dagfilm MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 Prinses Juliana te Londen Welkome gast in Engeland Aanvaring op de Theems Vijf Nederlandsche schepelingen naar het ziekenhuis Mislukte poging tot oplichting Winkeliers te Weesp waren op hun hoede Een frissche mond met witte tanden door Pe Nederlandsche Tandpasta «WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED" Druk bezoek aan Waalhaven WAAR IS DE f 20.000? Portefeuille zoek en later terug gevonden Geld blijft zoek WEER OP VRIJE VOETEN Kind je te Den Haag niet met opzet van het leven beroofd Dinsdag 27 Nov. 1934 Guila Bustabo NATIONALE VEILIGHEID WARMTE IN DE BOVENLUCHT Nevel en zware bewolking te wachten DEKEN H. A. TH. VAN DAM MIST OVER ENGELAND Londen niet té bereiken Japanscbe Pottenbakkerskunst AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN Wiskunde L.O. Nederl. Veehouderij Centrale Internationaal ijsfeest te Amsterdam De tweede dag INTERN. HOCKEY-CONGRES Voorloopig nog geen wereld kampioenschappen Uitvoeringen Wagner-vereeniging NATIONAAL FLORET KAM PIOENSCHAP A. C. Montfoort (Den Haag) wint ongeslagen den titel (Van onzen Londenschen correspondent) Lenden, 22 November 1934 Prinses Juliana is gisteren te Londen aange komen, waar zij heden over een week een der bruidsmeisjes zal zijn bij het huwelijk van prins George, den Hertog van Kent en prinses Marina van Griekenland. Zij is acht dagen vóór het feest hier aange komen en hieruit mogen wij waarschijnlijk af leiden, dat zij van Engeland houdt en ook van haar gastvrouw, prinses Alice, bij wie zij steeds vertoeft wanneer zij zich te Londen bevindt. Kensington Palace, het verblijf van prinses Alice en cTen graaf var. Athlone, is in vele op zichten een zeer aantrekkelijk paleis. Het is zeer fraai gelegen in een der voornaamste wij ken van Londen, nabij de schoone Kensington Gardens. Het is een gebouw met stijl, karakter en stemming. De beroemde Sir Christopher Wren, die de St. Paul's kathedraal en zoovele andere kerken bouwde, maakte de plannen voor de uitbreiding van het oorspronkelijke gebouw, dat door Willem III gekocht werd van den Lord Kanselier Pinch en het was ook deze groote bouwmeester, die het aristocratische woonhuis hervormde tot een koninklijk paleis. Willem LH stierf in Kensington Palace, evenals eenige zij ner opvolgers, maar zijn historische beteekenls dankt het gebouw vooral hieraan, dat koningin Victoria er geboren werd en er haar jeugd door bracht met haar moeder, de Hertogin van Kent. Over twee en een half jaar zal het een eeuw geleden zijn, dat de jonge prinses in den mor gen gewekt werd, omdat de Aartsbisschop van Canterbury en Lord Chamberlain haar dringend wenschten te spreken. Toen zij het vertrek, waar de bezoekers wachtten, binnentrad, ge huld in een shawl, haar lange haren golvend over haar rug, knielde Lord Chamberlain voor het onthutste meisje, kuste eerbiedig haar hand en zeide: „Your Majesty!" En hiermede ving de grootste en roemrijkste regeering aan, die Engeland ooit gekend heeft. Een jonge prinses moet veel inspiratie vinden in Kensington Pa lace. Ook prinses Mary, die thans koningin van Engeland is, werd in dit paleis geboren. Zij, die het weten kunnen, zeggen, dat prin ses Juliana steeds gaarne te Londen vertoeft; dat geheel afgezien van de ontspanning, die haar hier wacht de stemming, de atmosfeer van,het leven in Engeland haar aantrekken, en dat aan den anderen kant de kringen, waarin zij zich hier beweegt, haar tegenwoordigheid op hoogen prijs stellen, niet omdat zij een prinses is (want dat komt in die kringen meer voor) maar om haar persoonlijkheid en de gemakke lijkheid, waarmede zij zich aan de Engelsche omgeving aanpast. En ook omdat zij zoo vol komen haar nationaliteit belichaamt; zij is niet de „internationale prinses", die tot bijna elk volk zou kunnen behooren, maar beantwoordt aan de voorstelling, die de Engelschman zich vormt van een jonge Nederlandsche vrouw. Toen zij gisteren vier uren te laat te Londen aankwam, moet het haar eenige moei te gekost hebben, zich by de Engelsche omge ving „aan te passen". Het is, zoo wij ons niet vergissen, voor de eerste maal in haar leven, dat prinses Juliana een Engelsche November-fog „beleefd" heeft. Zij heeft uren lang midden in den mist gezeten eerst op zee, daarna op de rivier, tenslotte in den trein van Gravesend ni'ir Londen. Zij kwam tegen twee uur aan in Yiptoria-station, waar het reeds bijna avond en waar het den heelen dag geendbg geweest was. Zij reed met haar gastvrouw en gastheer door een echten Londenschen mist naar Ken sington Palace een mist, die den dag maakt tot een schemering, somberder dan de nacht, een schemering, waartegen duizenden electrische lampen minder vermogen dan tegen de zwartste duisternis. Wie Londen zóó niet gezien heeft (of gepoogd heeft er iets van te zien) mag niet zeg gen dat hü Londen kent. Prinses Juliana be hoort thans tot de „ingewyden". Op de Theems nabij Silvertown is hedenmor gen een botsing gebeurd tusschen het Neder landsche motorschip „Pinguin" en het Duitsche vaartuig ,,Vaddergerit". De „Pinguin" is direct na de botsing gezonken. De kapitein en de vier leden der bemanning, onder wie een vrouw, sprongen over boord. Zij konden worden gered en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De „Vaddergerrit'' moest in zinkenden toe stand op het strand worden gezet. De „Pinguin" is een sinds kort in de vaart zijnd motorvaartuig van een paar honderd ton en behoort thuis te Hoogezand. Eigenaar-kapi tein is de heer Mees Cremer te Hoogezand. Het motorschip „Pinguin" was op weg naar Antwerpen. De schipper is A. Beek, wiens vrouw, zooals gemeld werd, eveneens gered kon worden. De bemanning weigerde na de redding zich verder in een ziekenhuis te laten verple gen. doch maakte wel gebruik van de verleende medische hulp. te voren van haar fiets gevallen te zijn. Dit argument versterkte het wantrouwen juist te meer, omdat, wanneer zij werkelijk in opdracht van de familie v. d. K. gekomen was, de af stand tusschen de woning aan het Buitenveer en den juwelier zóó kort was, dat zü zeker wel even naar huis zou zijn teruggekeerd, om behooriyk haar handen te wasschen. De -winkelier was op zijn hoede en legde, zocals dat in verdachte gevallen altyd gedaan wordt, niet minder dan telkens drie colliers tegeiyk voor haar neer, om tè verhinderen, dat zy den bekenden truc zou uithalen, uit ten collectie colliers, er een meer weg te nemen. De juffrouw bleek goed op de hoogte te zyn met de waarde van het haar getoonde, want zy zocht uitsluitend de zwaarste gouden colliers uit. Het is bekend, dat opkoopers van der gelijke sieraden, slechts betalen naar het ge wicht aan goud, dat het koop geboden arti kel bevat. Toen de vreemde bezoekster het adres opgaf, waar de zichtzending bezorgd moest wor den, voegde zij er vragenderwyze aan toe: „Of wilt u 't misschien liever even meegeven?" Op deze goedgeloovigheid van den winkelier was natuuriyk gespeculeerd en de geheele op zet was, op die wijze de kostbaarheden in handen te krygen. De poging mislukte echter deeriyk, want de juffrouw kreeg niets mee, maar de heer de V. begaf zich persoonlijk naar de familie v. d. K„ waar hij natuuriyk ver nam, dat men van niets afwist. Aangifte by de politie volgde en deze staat nu voor dè lastige taak, naar een, haar onbekende vrouw, naar schatting 28 5. 29 jaar oud, onderzoek te doen. Niet minder dan twaalf duizend personen hebben Zondag een bezoek aan het vliegveld Waalhaven gebracht, waar de „Uiver" in een der hangars ter bezichtiging was opgesteld. In verband met deze enorme belangstelling biyft het toestel ook Maandag en Dinsdag nog op de Rotterdamsche vlieghaven. Honderdtwintig bezoekers hebben pleizier- vluchten gemaakt. Toen de „Uiver" Zaterdag middag op Waalhaven daalde, waren er zeven duizend toeschouwers op het terrein aanwezig. By niet minder dan drie winkeliers in goud en zilverwerken te Weesp heeft een, tot nu toe onbekend gebleven vrouw, als dame gekleed, getracht oplichting te plegen, hetgeen haar echter niet gelukt is, dank zy de voorzichtig heid van de winkeliers en de omstandigheid, dat in een kleine gemeente de inwoners el kander te goed kennen. De bezoekster ging op de volgende wijze te werk: zy noemde tegenover den winkelier den naam van de familie v. d. K. aan het Buiten veer, en zeide, dat zy namens haar een be stelling kwam doen. Het wekte al dadelijk be vreemding, dat de familie v. d. K. een den Weesper winkeliers totaal onbekende vrouw met een dergelijke opdracht zou belasten, zoodat men daardoor reeds op zijn hoede was. Een der juweliers had bovendien reeds twee maal ervaring gehad ten opzichte van een derge lijken opllchterstruc. Twee hunner gingen niet eens in op het verzoek om een zichtzending De derde, de heer J. d. V. in de Slijkstraat vond het eenigszins verdacht, dat de handen van iemand, die zich als dame voordeed, alles behalve schoon waren, maar toen de, van op lichting verdachte vrouw, bemerkte, dat hare handen de aandacht trokken, gaf zy voor, even Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de politie aangifte gedaan, dat hy Vrydagmiddag tusschen omstreeks half vyf en zes uur zyn oude bruin-lederen zak- portefeuille inhoudende bijna 20.000, eenige naemkaartjes en andere papieren was kwyt ge raakt. Hy had het geld Vrydagmiddag in Heemskerk ontvangen en moest hiervan 10.000 voor grond gekocht in Heemkerk, aan iemand in de Floresstraat te Haarlem betalen. Hy had daarom in Heemskerk ee taxi geno men waarmede hy zich naar de Velserpoort had laten brengen. Vervolgens was hij per autobus naar Haarlem gekomen. Op het Soendaplein verliet hy de bus en begaf zich loopend naar de Floresstraat. Toen hij by dengene wien hy de 10.000 moest betalen was ontdekte hy, dat hy zyn portefeuille niet meer had. Hy wist niet, of hy deze in zyn colbert of overjas had gestoken en omdat hy in een keet van kleeren was verwisseld, waarin mogelyk ook de portefeuille was blyven zitten, ging hy on verwijld weer naar Heemskerk terug. Toen het geld ook hier niet bleek te zijn, is hy naar huis gegaan en heeft den volgenden (Zaterdag)morgen bij de politie aangifte ge daan. Om half tien Zaterdagmorgen heeft een an dere bewoner van de Floresstraat by de poli tie de vermiste portefeuille gedeponeerd, welke hy gevonden had in den voortuin van zyn wo ning. echter zonder geld. Alleen de naam kaartjes staken nog in hun omhulsel. Naar wij vernemen, heeft de politie de vrouw uit de Kranenstraat te Den Haag, die Donder dagmiddag j.l. gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van acht maan den, hedenochtend op vrye voeten gesteld. Het sectleonderzoek heeft uitgewezen, dat op zet om het kindje van het leven te berooven, uitgesloten moet worden geacht. Wel zal de vrouw vervolgd worden ter zake van dood door schuld en eventueel wegens verwaarloozing van het kind. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Lunchconcert op gramofoonplaten 2.00 Vrouwenuur tje door Mevr. J. van der SchoolMulder 3.00 Modecursus door Mevr. H. Cuppens Geurs 4.00 Verzorging zender 4.15 Het Kro-orkest onder leiding van Johan Gerritsen 5.00 „Tourisme in Zwitser land" 5.2ó De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.40 Cursus esperanto door P. Heilker 7.00 Politieberichten 7.15 Vragen van heden en toekomst Aller aandacht waard. Sociale organisaties doen niet aan politiek door Alb. van der Meys 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 Vaz Dias 8.05 Gramofoonmuziek 8.15 DajOs Bela en zyn orkest. In Heek Amsterdam 8.45 „Uit de wereld van de film" door A. van Domburg 9.00 Dajos Bela en zyn orkest 9.40 Gramofoonmuziek 9.50 Het Kro-ort kest o. 1. v. Johan Gerritsen 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 10.40 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 11.30 Gramofoonmuziek t12.00 Sluiting. HILVERSUM 301.5 M. AVRO 8 00 Tijdsein- AVRO-klok 8.01 Gramofoon muziek 10.00 Tijdsein AVRO-klok 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoon platen 10.30 Kook. en bakpraatje door Mevr. R. LoteringHillebrand 11.00 Or gelconcert door Frans Hasselaar 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, met tusschenspel van gramofoonmuziek 2.00 Solisten- concert. Egbert Veen, piano, Boris Lensky, viool 3.00 Knipcursus door Mevr. Iade de Leeuw van Rees -4.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4.15 Gra mofoonmuziek 4.30 Radio-Kinder-Koor- zang onder leiding van Jacob Hamel 5.00 Verhalen voor kleine kinderen door Mevr. Ant. van Dijk 6.00 Gramofoon muziek. RVU 6.30 Cursus „Amerika". Lezing d. Dr. A. N. J. den Hollander. „Het Amerika, dat de toerist niet kent". I. AVRO 7.00 Piano-recital door Jaap Callenbach. 7.30 Engelsche les voor be ginners door Fred.. Fry 8.00 Tijdsein AVRO-klok 8.01 Nieuwsberichten Pers bureau Vaz Dias 8.05 Kerstfeestpraatje door Brigadier F. J. Buiterman, devisie- officier van het Leger des Heils. 8.15 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep 9.10 Optreden van Luciano, mond- harmonika-virtuoos 9.30 Gramofoonmu ziek 9.45 Studio-opvoering. Ann en Ha- rol (vervolg) hoorspel in 2 bedrijven door Louis Goodrich. Vertaling Pine Beider. Spel- leiding Kommer Kleijn 10.45 Dansmu ziek door „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman 10.45 Gramo foonmuziek 11.00 Persberichten Vaz Dias 11.10 Wij snuffelen in oude platenkasten en vonden.... 12.00 Tijdsein AVRO- klok en Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pen- sis. 1. La Dame blanche. Boieldieu. 2. Valse militaire beige, Frémeaux. 3. Le Chemin du Coeur, Lincke. 4. Intimité, Vaulet. 5. Noor- weegsche Rhapsodle, Svendsen. 6. Liebes- feier, Weingartner. 7. Suite de ballet. Popy 1.20 Koersen 1.25 Operettemuziek door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. le grand Mogol, Audran. 2. Le Coeur et la Main, Lecocq 1.40 Gramofoonmu ziek 1.50 Koersen - 1.55 Vervolg gra mofoonmuziek 2.20 Koersen - 4.05 Koersen 6.50 Concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 7.55 Belgische uitzen ding. Accordeonmuziek door René Schmitc. 1. An die Gewehre, Lehnhardt. 2. Tirpauss, wals, Dax. 3. Liebe Rosy, sel mein, tango, R. Schmitt. 4. Serenade d' Amour, Harry Waldau. Volupté, wals, V. Marceau. 6. Kermesse, marsch, idem 8.20 Persberich ten 8.40 Pianorecital door Alexandre Zakin. 1. Concert allegro, Scarlatti-Godows- ky. 2. Rondino, Kreisler-Godowsky 3. Fle- dermaus, Strauss-Godowsky 8.55 Persbe richten 9.00 Zangrecital door Victor Jaans. Vlaamsche en Waalsche liederen 9.20 Klassiek concert, aangeboden door Cognac Martell, door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Dodja Feldin, cello. 1. Celloconcert met orkest, Haydn. 2. Man fred, ouverture, Robert Schumann 10.00 Gevarieerd Belgisch concert door het Ra dio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Floramy, Vreuls. 2. Pastorale, Douliez. 3. Almiria, Mahy: 4. Confidence, Rasse. 5. Rlgaudon, Strauwen. 6. Croquis chinois, Leemans 10.40 Dansmuziek van gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Het omroep orkest o. 1. v. Paul Gason 5.20 Orkest concert o. 1. v. Paul Douliez 6.35 Gra mofoonmuziek 7.00 Kamermuziek 8.20 Symphonie-orkest 9.35 Symphonie- orkest 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Orkestconcert 0. 1. v. Paul Douliez 5.20 Het symphonie- orkest 8.50 Orkestconcert o. 1. v. Paul Douliez 9.20 Voortzetting concert 10.30 Gevraagde gramofoonplaten. KAI.UNDBORG. 1261 M. 11.20 Arnold Nielsen's ensemble 2.20 Het omroepor kest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.20 Teddy Petersen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Willy Steiner 5.50 Gramofoonmuziek 7.30 Omroeporkest o. 1. V. Heinrich Steiner 8.50 Solistencon cert - 9.40 Het omroeporkest o. 1. v. Otto Frickhoeffer 10 20 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 7.05 Beethovenconcert 8.50 Koorzang 9.40 Muzikaal tusschenspel 10.20 Orkestconcert o. 1. v. Hans Dörlng. KEULEN, 456 M. 12.20 Balletmuziek uit opera's (gr.pl.) 3.20 Ein nachtmittag bel Johann Strauss. Het groote omroepor kest o. 1. v. Otto Julus Kühn 6.20 Vroo- lijk programma. DltOITWICH, 1500 M. 12.10 Het Leon Wayne-sextet 4.20 Gramofoonmuziek 5.35 Het BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall 10.40 Het Gershom Parkington-Kwintet 11.35 Lew Stone en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.48 Hoorspel en chansons 8.35 Gabrielle Gils zingt 9.20 Gustave Charpentier- concert 10.50 Gramofoonmuziek. MILAAN, 369 M. 5.15 Gramofoonmu ziek 8.05 „Die Geisha", operette van Jones. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Concert 9.35 Populaire en dansmuziek. WEENEN, 507 M. 6.30 Weensche lie deren door een volksliederenkoor 7.25 „Euranthye", romantische opera van We ber 10.10 Carl Michael Ziehrer-program- ma door het omroeporkest o. 1. v. Josef Holzerr 11.10 Sylvester Schieder s dans orkest. WARSCHAU, 1345 M. 7.20 Vroolyk programma 8.20 Populair concert 9.20 Concert 9.35 Het Front Dansorkest 10.20 Dansorkest. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Het klei ne omroeporkest van Lausanne o. 1. v. Edouard Moser 5.20 Gramofoonmuziek 6.30 idem 6.40 Schubert-Schummann- programma 7.20 Fritz Brun-concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ •Vj a.. - - y -& M De 16-jarige violiste Guila Bustabo maakt onder auspiciën van impresario Ernst Krauss een tourneé door ons land. Haar eerste optreden vond plaats op Zondag 25 dezer met het Con certgebouw-orkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg. Maandag 26 dezer speelt zij met het U. S. O. en 29 November in Den Haag, „Dili- gentia" (eerste optreden). Zij speelde reeds toen zy drie jaar was en met haar vierde jaar gaf ze haar eerste con cert met medewerking van het Chicago Sym- phonie Orkest. In het Christoffelhuis te Roermond is Zon dagmiddag een groote openbare vergadering ge houden, uitgaande van het Comité voor Natio nale Veiligheid. In deze byeenkomst zette luitenant-generaal b. d. H. A. F. G. van Ermel Scherer, de strate- gisch-politieke ppsitie van Nederland en de eisohen welke dientengevolge aan ons leger ge steld moeten worden breedvoerig uiteen. Een leger moet een preventieve werking kun nen uitoefenen. Daarom moet het geschikt zijn en daarvoor moet de regeering maatregelen ne men. Prof. dr. J. E. de Quay, hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg sprak over ae mageiykheid van een sterke weermacht bin nen het kader van onze pacifistische en econo mische politiek. De hooge druk blijft zich nog steeds over ons land, Frankrijk, Zuid-Engeland en Zuid-Duitsch- land handhaven, en nam zelfs sinds Zaterdag in zyn kern nog een weinig toe. De depressie nam in diepte af, doch ging haar invloed over Scandinavië uitbreiden, alwaar zy vooral aan de kust van Noorwegen vry veel neerslag bracht. Hier en daar waait het op de grens van hoo gen en lagen druk vrij krachtig. Over Frankrijk is het nog rustig, mistig weer. In Midden-Frankryk en Zuid-Duitschland komt nog lichte voTst voor, evenals in Zweden. Over het algemeen is echter de temperatuur flink gestegen, vooral in de bovenlucht is het warm. Het is te voorzien, dat de aanvoer van Westelyke lucht het weer ten onzent nog neve lig en zwaar of half bewolkt zal houden met wellicht eenige temperatuurstyging in het Oos ten. Jecovltol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. jfwim Verkrijgbaar bij apothekers en W drogisten a f 0.75 per flacon. De toestand van den Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, Deken van Den Haag, is nog steeds dezelfde. Dezer dagen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent den Deken een bezoek gebracht. Zes vliegtuigen, welke over het Kanaal vlo gen, te weten twee Nederlandsche, drie Fran- sche en een Engelsch waren wegens zwaren mist gedwongen vóór Londen te dalen. De eerste vyf daalden te Lymphe; het En gelsche vliegtuig te Littlestone. De passagiers gingen per trein naar Londen. Van 28 November tot 15 December wordt in de kunstzaal Van Lier tentoongesteld een col lectie oude Japansche pottenbakkerskunst. Dezer dagen had de werkman A. Mathijssen, werkzaam op het Stationsemplacement te Roo sendaal, het ongeluk een telefoondraad op zijn neus te krygen, waardoor hy slechts gering werd gewond. Er ontstond echter bloedvergiftiging, waarom hy naar het Ziekenhuis Charitas moest worden overgebracht, waar hy later is overle den. DEN HAAG. Geslaagd mej. L. C. H. Gerson te Utrecht. De Nederlandsche Veehouderycentrale maakt bekend, dat in de week van 9 tot 15 December op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soor ten aan te bieden: Maandag 10 December: Alkmaar 810 v.m. bij de Doorbraak; Breda 911 v.m. veemarkt; Nijmegen 9—11 van. veemarkt; Ryssen 810 v.m. veemarkt. Dinsdag 11 December: Deventer 810 v.m. veemarkt; Doetinchem 810 v.m. veemarkt; Purmerend 810 v.m. veemarkt; Rotterdam 8—10 v.m. veemarkt. Woensdag 12 December: Apeldoorn 810 v.m. veemarkt; Borculo 810 v.m. veemarkt, 's-Hertogenbosch 810 v.m. veemarkt; Venray 911 v.m. veemarkt. Donderdag 13 December: Eist 810 v.m. vee markt; Gouda 810 v.m. veemarkt; Schagen 810 v.m. veemarkt; Zwolle 810 v.m. vee markt. Vrijdag 14 December: Almelo 810 v.m. vee markt; Eindhoven 911 v.m. b- abattoir; Lei den 810 v.m. veemarkt; Roosendaal 911 v.m. veemarkt; Utrecht 810 v.m. veemarkt. Zaterdag 15 December: Hoorn 9—11 v.m. bij abattior. Pry zen en voorwaarden als vorige week; voor zooveel betreft de gewone levering. De prijzen, welke voor aan tuberculose of para-tuberculose lydende dieren zullen worden betaald, zyn met Ingang van Maandag 10 De cember als volgt samengesteld: Klasse A plus 28 cent per kg.; Klasse A 25 cent per kg.; Klasse B 22 cent per kg.; Klasse C 19 cent per kg. De in de klasse C min vallènde dieren zullen ook nu weer per stuk worden gewaardeerd. De Nederlandsche Veehoudery centrale geeft de leden van erkende Rundertuberculosebestrij- dings-organisaties dringend in overweging, alvorens hun aangiftekaarten voor de aanbie ding van aan tuberculose lydende dieren in te zenden, overleg te plegen met het bestuur van hun bestrydingsorganisatie. Zulks in verband met een nadere uiteenzetting welke door de Nederlandsche Veehouderijcentrale te dezer zake aan de bedoelde besturen is toegezonden. De aangifte-kaarten, welke verkrijgbaar zijn by de districts-secrétarissen der Gewestelyke Landbouw-Crisis-Organisaties moeten vóór Za terdag 1 December 1934 zyn ingezonden by de Gewestelyke Landb.-Crisis-Organisaties, waar onder de betrokken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aanbod op de leveringsplaatsen in Zeeland zullen de aangif tekaarten voor levering op die plaatsen mogen worden ingezonden tot Dinsdag 4 December. IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere! De pas geopende Sportfondsen-Kunstysbaan te Amsterdam had Zondagavond een waarlyk feestelijk aanzien, toen het tweedaagsche pro gramma, dat ter gelegenheid van de opening werd georganiseerd, werd voortgezet voor zeer goed bezette tribunes. De felle schynwerpers overgoten de witte ys- vlakte met wel haast overvloedig licht, toen een aanvang werd gemaakt met de uitnoodigings- wedstrijd hardryden voor heeren op de 1500 M. De resultaten van de vier ritten tusschen telkens twee rijders waren als volgt: le rit: 1. L. Dijkstra 2 min. 45 3/5 sec.; 2. J. Langedyk 2 min. 48 sec.; 2e rit: 1. Stelling de Boer 2 min. 54 3/5 sec.; 2. B. Blaisse 3 min. 4 3/5 sec.; 3e rit: 1. T. Boot 2 min. 54 4/5 sec.; 2. T. Hooftman, 2 min. 55 2/5 sec.; 4e rit: 1. S. Heiden 2 min. 43 2/5 sec.; 2. A. F. v. d. Scheer 2 min. 45 sec. Nadat vervolgens een aantal Nederlandsche rijders een zeer geslaagde demonstratie schoon- rijden ten beste had gegeven, bewezen de daar op aan de beurt zynde leden van de Wiener Eislauf Verein en last not least de wereldkam pioene Sonja Henie, dat er voor de Nederland sche kunstryders nog wel een en ander te lee- ren is. Met veel belangstelling werd de yshockeywed- strijd Antwerpen—Holland Wanderers tegemoet gezien, welke weliswaar in een volkomen ver diende nederlaag van het Hollandsche team eindigde, doch waarin met name in de eerste helft door de Hollanders een zoodanige tegen stand werd geboden, dat men met recht mag hopen dat een revanche in een niet al te verre toekomst mogelijk is; wanneer de thans be staande gelegenheid tot oefening op serieuze wijze wordt benut, mag ijshockey in Holland steeds betere internationale resultaten in deze thans reeds zoo populaire sport verwachten. Onder voorzitterschap van den heer Bellin du Coteau werd te Parys een buitengewoon congres gehouden van de Federation Interna tionale de Hockey, wafer ook Nederland ver tegenwoordigd was, n.l. door de heeren Jhr. L. J. Quarles van Ufford en Jhr. mr. W. C. Hooft Graafland. Afgevaardigden van slechts zes landen waren tegenwoordig, nJ. van Neder land, Frankrijk, België, Spanje, Hongarije en Zw'itserland. De verschillende kwesties betreffende het I. O. C. en de Internationale Hockey Federatie werden besproken, doch tot defitieve besluiten is men niet gekomen. Een Nederlandsch voorstel om te beginnen met 1938 wereldkampioenschappen om de vier jaren te organiseeren, werd verworpen als zijn de momenteel niet actueel. De internationale tournooien zullen daarentegen een meer offi cieel tintje krijgen, zoo b.v. het toumooi te Brussel in 1935 te houden. Een dergelijk tour- nooi zal in 1937 te Parijs en in 1938 in Neder land worden gehouden. Voor het tournooi te Brussel hebben reeds zes landen ingeschreven. Een mededeeling van Duitsche zijde was in gekomen, dat dit land van plan is in 1936 een internationaal tournooi voor dames te organi seeren in verband met het feit, dat een derge- lyk toumooi niet in het Olympisch program ma voorkomt. De Coupe Leautey werd aan den Nederland- schen Hockey en Bandybond uitgereikt. In verband met de uitvoeringen van de Wag- ner-Vereeniging op Donderdag en Zaterdag a.s. zyn in het Amstel Hotel afgestapt de na volgende voornaamste medewerkers: Richard Strauss, mevr. Ursuleac, Generalintendant Strohm, Martina Wulff en Margit Bokor. Te Den Haag is Zondag de jaarlijksche per- soneelwedstryd op floret gehouden, uitgeschre ven door den Kon. Ned. Amateur Schermbond en waaraan verbonden was het kampioenschap van Nederland 1934. De Technische Commissie van den K. N. A. S. B. was met de organisatie van dezen wedstrijd belast. Van de 26 ingeschreven schermers waren er 24 opgekomen, twee hadden wegens ziekte ver stek moeten laten gaan. De 24 schermers werden ingedeeld in 3 poules van 8 deelnemers. Uit iedere poule gingen schermers naar de finale over. In de voorronde werd getrokken om vijf treffers. Tevens was aan dezen wedstryd een stylprijs verbonden, waarvoor een wisselbeker als prijs beschikbaar was gesteld. Deze prys werd toegekend aan den heer Ch. Knoek uit Amsterdam met 8.3 pnt. In de finale werden 12 schermers in 1 poule ingedeeld. Er werd op twee loopers getrokken om 5 treffers. Geplaatst waren de schermers Knoek, mr. A. van Rossum, J. Nederpelt, N. Sjerp Jr., C. We ber, J. F. de Vries, J. Booy, J. Erwteman, A. C. Montfoort, J. van Jole, W. v. d. Berg en N. Ne derpelt. Op de helft van den strijd had de Hagenaar Montfoort de leiding met vyf gewonnen partyen gevolgd door Knoek, Booy en Wteber, elk met 4 gewonnen partijen. In de tweede helft bleef de spanning er danig in. De party WeberMontfoort werd niet ge trokken, daar èerstgenoemde weigerde verder te schermen. Op aandrang van twee bestuursle den van den K. N. A. S. B. bleef hy weigeren, daar hij zich physiek niet in staat achtte op den looper te verschynen. Alle tien door hem reeds getrokken partyen werden geannuleerd. De heer A. C. Montfoort (Den Haag) won ongeslagen met 10 gewonnen partijen het kam pioenschap floret. Het eindresultaat was: 1, A. C, Montfoort (Parade et Riposte, Den De Algemeene Kunstzijde Unie (Aku) onderhandelt thans met verschillende werknemers-organisaties over de beste wij ze, ivaarop de reorganisatie van het bedrijf zou kunnen geschieden. Vermoedelijk zal het resultaat zijn, dat een deel van het personeel vordt ontslagen. De moderne vak organisatie heeft hiertegen ernstig bezwaar, omdat bij de vorige reorganisatie de oude, toen in dienst zijnde werklieden, een deel van hun loon hebben laten vallen, om de ontslagen zooveel mogelijk te beperken. Iets positiefs valt nog niet te vermelden. De 4 pCt. tweede conversie-leening ten laste der gemeente Nijmegen is op een klein gedeelte na geplaatst. De maildienst der Holland-Amerika Lijn boekte in 1933 een verlies van f 1.682.290, waardoor het totaal verlies tot f 3.256.536 is gestegen. De Koninklijke Pharmaceutische Fabrie ken voorheen BrocadesStheeman hebben van de N.V. Pharmac. Groothandel voorh. Schmaltz Werlich en D. Veen en Co. alle aandeelen overgenomen, in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden. Door de vertegenwoordigers van de goud landen werd een ontwerp-overeenkomst opgesteld met betrekking tot de handels- propaganda. Het ontwerp bevat regelingen aangaande het douane-regime met betrek king tot monsters zonder waarde en recla me-drukwerken en bepalingen ten aanzien van handelsreizigers. Volgens besluit van de Fransche regee ring Flandin inzake het veldruimen van buitenlandsche arbeiders, staat, naar voor- loopige schatting een massa-ontslag van 100.000 a 150.000 vreemde werkkrachten in Frankrijk voor de deur, die ongetwijfeld over de grens zullen worden gezet- De FranschDuitsche handelsbesprekin gen worden in een zeer gunstige sfeer voortgezet. Bevoegde kringen verwachten, dat, zonder onvoorziene omstandigheden, het clearingverdrag tijdelijk zal worden voortgezet. De omvang van den Duitschen handel in kunstzij de-gar ens is in de laatste maanden, zoowel wat den in- als den uitvoer betreft, voortdurend afgenomen. De Vereen. Staten hebben voor de vierde maal tot de Duitsche regeering een protest gericht inzake de'betaling van coupons van Duitsche buitenlandsche leeningen. Nog maals werd gewezen op de discriminatie in de behandeling van Amerikaansche obliga tiehouders en de bestendiging van deze houding, ondanks de reeds tot Duitschland gerichte protesten. De Bulgaarsche regeering heeft besloten een monopolie in te stellen voor petroleum, benzine en alle andere lichte minerale oliën. In de eerste helft van het loopende jaar was de omvang van den kleinhandel in de Vereen. Staten 10 pCt. hoog er dan in de overeenkomstige periode van 1933. Uit de groote aankoopen van staalschroot in Amerika leidt men te New-York af, dat de staalfabrieken haar productie weder be langrijk zullen uitbreiden. Sommigen voor spellen dat de productie weder tot 40 pCt. van de capaciteit zal stijgen. De Amerikaansche Kamer van Koophan del verklaarde, dat een soliede grondslag is gelegd voor een aanzienlijk herstel in het zakenleven gedurende den winter. Zij voor spelt, dat de verbetering nog grooter zal worden, naargelang de huidige pogingen om een nauwere samenwerking tusschen de regeering en het zakenleven tot stand te brengen, zullen slagen. In verband met de meer hoopvolle voor uitzichten van de conjunctuur in de Ver- eenigde Staten, neemt Jiet publiek weder langzamerhand aan den handel ter beurze deel. Het New-Yorksch beursbestuur zal bij de rechtbank inlichtingen moeten indienen omtrent effecten-transacties, voor buiten landsche en binnenlandsche rekening uit gevoerd, benevens opgave moeten doen van arbitrage-rekeningen en buitenlandsche debet- en creditsaldi. De wettelijke maatregelen in betrekking tot de electriciteitsproductie in Amerika zul len bij het Congres in behandeling komen. Het ivordt zeker geacht, dat de federale contróle maatregelen zal inhouden op de public utility-holdingmaatschappijen. De Associated Gas heeft in het jaar per 31 October 1934 een netto-winst behaald van 27.72 millioen tegen 31.74 millioen het vorig jaar. De Illinois Central boekte in October een exploitatie-winst van 1.19 millioen tegen 1.91 millioen in October 1933. De St. Louis and San Francisco boekte in October een exploitatie-winst van 164.874 tegen s 495.487 in October van het vorig jaar. Op een vergadering van Amerikaansche bankiers werd gesproken over de stilstands overeenkomst met de Duitsche banken. Te Berlijn zal begin Januari ook een vergade ring bijeengeroepen worden, waarop Ame rikaansche bankiers zullen vertegenwoor digd worden. Men neemt aan, dat ook in de toekomst de interest zal worden betaald, maar dat de vooruitzichten op aflossing van de hoofdsom, groot 200 millioen, onzeker zijn. De Peruvian Corporation boekte in het boekjaar per 30 Juni j.l. aan netto-ont vangsten 100.425 tegen 71.449 het vorig jaar. Haag) 10 gew. partyen, 18 ontvangen en 50 ge geven treffers. 2. J. Booy (Cyrano, Rotterdam) met 92948; 3. Ch. Knoek (Giandomenici, Amsterdam) 7— 3245; 4. J. van Jole (Vrye Wapenbroeders, Den Haag) 6—3642; 5. mr. A. A. van Rossum (Haagsche Schermvereeniging) 54345 6. J. Nederpelt (St. Michael, Den Haag) 43734; 7. W. v. d. Berg (Zaal v. d. Voodt, Rotterdam) 444—35; 8. J. F. de Vries (Parade et Riposte, Den Haag) 3—44—35; 9. N. Nederpelt (St. Mi chael, Den Haag) 3^45—34; 10 N. Sjerp Jr. (Parade et Riposte) 3—45—33; 11. J. Erwte man (Giandomenici, Amsterdam) 14825.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6