De revolutie woekert voort in Spanje De man, die Frankrijk was... I Theunis voor de Kamer Het nieuws van heden LEEGE BANKEN IN DE CORTES Het verdrag van Washington itauane/5 PHILIPPE BERTHELOT GESTORVEN UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 Ochtendblad ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 „De revolutionnaire phalanx is niet vernietigd en de opstandelin gen beschikken nog steeds over wapenen Geest der hidalgo's Het prinselijk huwelijk te Londen Reeds meer dan duizend geschenken Het Weer Japan spoort Frankrijk en Italië aan, het verdrag eveneens op te zeggen PÖSTE rCONOR Dl ELE RADIO-81 Om het Saargebied Besprekingen in Berlijn. Saar- kinderen te München Frankrijks militaire voorbereidingen Een derde deel van de luchtvloot ivordt vernieuwd Een man van verstand en cultuur, van Gallische gratie en harts tocht, diplomaat, ge leerde, dichter Vader van Locarno Philippe Berthelot Overtuigd, dat zijn program Bel gië door de crisis heen zal helpen De eerste debatten Vertrouwen Belgische socialisten be wapend Met zeer modern materiaal HET DRAMA TE MARSEILLE Joego-Slaaf te Metz gearresteerd PRO TEST-DEMONSTRA TIES P $2» ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19068 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 99 (Bijzondere correspondentie) Het herstel van de kalmte in het land heeft den Spanjaard de noodige gemoedsrust nog niet weten te hergeven. Als men zijn oor te luisteren legt blijkt spoedig dat men vrij algemeen van oordeel is, dat de storm vandaag of morgen opnieuw kan opsteken. Op feiten berust die meening niet. De feiten wijzen er integendeel op, dat de revolutionnairen op het oogenblik geen wind in de zeilen hebben. De al- gemeene staking, die door de anarcho-syndica- listische federatie werd uitgeroepen, nadat de regeering besloten had in ejk geval twee der door de krijgsraden uitgesproken doodvonnissen ten uitvoer te leggen, was reeds mislukt nog vóór zij goed en wel begonnen was. De anar chistische arbeiders sloegen het bevel van hun leiders eenvoudig in den wind en bleven aan het werk. Maar dat feit, hoe welsprekend het ook is, kan de vage ongerustheid, die zich van het Spaansche volk heeft meester gemaakt, niet wegnemen. Men geeft er zich, min of meer dui delijk, rekenschap van, dat de revolutionnaire phalanx niet vernietigd is en dat de opstande lingen nog steeds over wapenen beschikken. Het is niet te ontkennen, dat het, in Asturië en elders, in beslag genomen getal geweren en mi trailleuses véél kleiner is dan de hoeveelheid oorlogstuig, die de opstandelingen tegen de ge regelde troepen in het vuur hebben gebracht, dat de socialisten hun nederlaag niet alleen niet erkennen, maar in vertrouwen vertellen, dat zij bereid en gereed zijn op een gunstig oogenblik opnieuw te beginnen en dat zij de hoop op een overwinning in geen geval hebben opgegeven. Snoeven zij? Méénen zij wat zij zeg gen? Niemand waagt het een beslist en defini tief oordeel te vellen. „Alles is mogelijk, vorst en dooi". En déze onzekerheid is het die Spanje belet de toekomst met kalmte en vertrouwen onder de oogen te zien. De debatten, die dezer dagen in de Cortes zijn gevoerd, veroorloven geen optimisme. De banken der linkerzijde bleven leeg en zoo iéts er op wijst, dat land en volk tegen zich zelf ver deeld zijn, dan wel dit. Lerroux en zijn meer derheid hebben het in zekeren zin gemakkelijk, maar het ontbreken van een natuurlijke oppo sitie is niet geschikt de malaise te verminderen. De leege banken drukken zwaarder op de stem ming der debatten dan de heftigste oppositio- neele redevoeringen ooit zouden kunnen doen. De oppositie van links is in zekere mate door een oppositie van rechts vervangen. Monarchis ten en fascisten verwijten de regeering haar zwakheid, die trouwens in het oog springt. Ler roux en de zijnen, aan zich zelf overgelaten, zouden wellicht aan hun aarzelingen te gronde gaan, ware het niet dat Gil Robles en zijn troe pen de regeering dwingen besluiten te nemen en die besluiten uit te voeren. Lerroux bezit niet de macht de moties van Gil Robles te bestrijden, hij aanvaardt ze, zij het schoorvoetend, maar schuift de maatregelen, die de leider van de C. E. D. A. voorstelt, als het even kan, op de lange baan. Deze taktiek kan geen lang leven hebben; onvermijdelijk komt het moment, waarop Lerroux weigeren zal zich aan de lei ding van Populisten en Agrariërs te onderwer pen. Dan zal de C. E. D. A. zich genoopt zien de leiding in handen te nemen, ofschoon Gil Ro bles, die de man van morgen is en blijft, zoo lang mogelijk een nieuwe minderheidsregeering vermijden wil. De parlementaire malaise heeft tot het af treden van twee ministers geleid. Ricar- do Samper, ex-premier en in het kabi- net-Lerroux minister van Buitenlandsche Za ken, en Diego Hidalgo, de minister van Oorlog, hebben zich moeten terugtrekken. De critiek, die van monarchistische zijde op deze ministers is uitgeoefend, was volkomen verdiend. Samper vooral heeft zich tijdens zijn premierschap zulk een zwak bewindsman getoond, dat hem onbe twistbaar een deel van de verantwoordelijkheid De Italiaan Francesco Agello, die het wereldrecord snelvliegen heelt gebroken, is thans in het huwelijk getreden. De bruid had deze prestatie als voorwaarde gesteld voor de bloedige gebeurtenissen, waaraan Span je ten prooi geweest is, in de schoenen ge schoven kan worden. Gil Robles had Samper wellicht kunnen redden, maar de leider van de C. E. D. A. was het in den grond van de zaak met Calvo Sotelo geheel eens en sprak van den ex-premier als van een „dood gewicht, dat het kabinet mee te sleepen had." Onder deze omstandigheden bleef Samper niets anders over dan van het blauwe bankje op te staan. De partieele crisis heeft een voorloopige oplossing gevonden. Spanje leeft in ieder op zicht in het teeken der voorloopigheid. De mi nister van Marine, Roca, heeft er de porte feuille van Binnenlandsche Zaken bijgekregen en Lerroux zélf heeft zich met die van Oorlog belast. Het is duidelijk, dat deze twee belang rijke portefeuilles een gehéélen man eischen. Maar óók is duidelijk, dat het evenwicht van het kabinet door toevoeging van nieuwe man nen op gevaarlijke wijze .verbroken zou worden. De monarchisten hadden zich ten aan zien van senor Hidalgo overigens wel wat dankbaarder kunnen toonen. Vóór de minister van Oorlog zijn „ontslag kreeg" heeft hij den monarchisten nog een vrij grooten dienst be wezen. Twee monarchistische generaals toch, die van het directorium van Primo de Rivera deel uitgemaakt hebben. Gomez Jordana y Souza en Musiera Planos, heeft hij opnieuw in hun rang en waardigheden hersteld. Daarbij heeft hij een wetsontwerp ingediend, dat de bedoeling heeft tot de schepping van een motor-divisie te komen, die een maximum van beweeglijkheid bezitten zal en voornamelijk bestemd is om te voorkomen dat toekomstige opstanden grooten omvang aannemen. De toekomstige positie van Catalonië maakt een onderwerp van groote zorg uit. Wel heeft Lerroux, in een onbe waakt oogenblik, meenen te moeten verklaren, dat de gebeurtenissen van Barcelona het Sta tuut niet vernietigd hebben, maar ieder, óók de regeering, begrijpt, dat dit Statuut even min ongewijzigd gehandhaafd blijven kan. Een op regelmatige wijze gekozen regeering bestaat in Catalonië niet meer en de regeering stelt voor dat de functies, die het parlement van het autonome gewest krachtens het Statuut uitoefende, eerst weer opnieuw vervuld zullen worden, nadat nieuwe verkiezingen gehouden zijn. Deze verkiezingen zullen worden uitge schreven binnen een tijdsverloop van drie maanden te rekenen van den datum, waarop de grondwettelijke garanties opnieuw in wer king getreden zullen zijn. Gedurende deze pe riode zullen de functies van den president van het Generalaat en van den Uitvoerenden Raad uitgeoefend worden door een gouverneur-gene raal, die door de centrale regeering zal wor den benoemd. Tot deze hooge positie zal waar schijnlijk senor José Estadella worden be noemd, een Catalaansch medicus, die tot de radicale partij behoort en minister van Ar beid geweest is. Burgemeester van Barcelona wordt vermoedelijk senor Pich Pon, eigenaar van twee BarCeloneesche dagbladen. De regeering is verder voornemens een com missie te benoemen, die tot taak heeft te on derzoeken welke openbare diensten onder het beheer der Catalanen kunnen blijven en welke, voorloopig of definitief, opnieuw aan de zor gen van het centrale bewind zullen moeten worden toevertrouwd. Dit beteekent, dat het Statuut in zijn tegenwoordigen vorm niet ge handhaafd blijven zal. Na de ervaringen, die Madrid er mee heeft opgedaan, is dit ook ten eenenmale onmogelijk. De Esquerra zal zich ongetwijfeld verwoed tegenstander van de Ma- dridsche maatregelen blijven betoonen, maar zij is haar crediet kwijt, en zoo blijft de Lliga van Cambó de moeilijke taak beschoren voor Catalonië te redden wat er nog gered wor den kan. De regeering is stellig voornemens de wa penen in handen te krijgen, die in Asturië nog verborgen zijn. Zij wil niet dat het werk in de kolenmijnen hervat wordt vóór zij op dit stuk haar doel heeft bereikt. Zelfs de nood zakelijkheid van invoering van kolen uit het buitenland schrikt Lerroux niet af. Beter wat financieele schade dan de kans te loopen, dat het vuur van den opstand vandaag of morgen weer oplaait, is zijn redeneering. Op één punt zijn alle Spanjaarden het eens. Zij willen niet, dat buitenlandsche enquêteurs een onderzoek komen instellen naar wat er in de laatste weken in het land, speciaal in Asturië, is voorgevallen. De Britsche commissie en de Parijsche advocaten, die zulk een onder zoek instellen wilden, hebben moeten onder vinden, dat Spanje Zich niet als een neger republiek wenscht behandeld te zien. Geen enkel politicus, van welke richting ook, heeft deze commissie inlichtingen willen verschaffen. Alba heeft den leden der commissie, beleefd maar beslist, verzocht, 't gebouw van de Cortes te willen verlaten en de Spaansche pers heeft zich uiterst vijandig betoond. Géén buitenland sche inmenging is allerwegen het wachtwoord geweest. „Spanje is groot en wijs genoeg' Om zijn zaken te beheeren." Het wenscht noch critiek noch goeden raad van buitenlanders. De geest der hidalgo's is ook in de repu bliek nog niet dood! LONDEN, 27 Nov. Om elk incident bij het huwelijk van prinses Marina te voorkomen, zul len langs den geheelen weg, welken de stoet volgt, politie-agenten worden opgesteld, met het gezicht naar het publiek gekeerd. De koning en de koningin hebben zich heden morgen naar de Westminster Abbey begeven teneinde de laatste voorbereidingen voor de huwelijksplechtigheid persoonlijk te inspectee- ren. Vanmorgen werd zoowel in de Westminster Abbey als in de particuliere kapel in Bucking ham Palace, waar de Grieksch-Orthodoxe hu welijksinzegening zal plaats vinden, een repe titie gehouden van de inzegenings-ceremoniën, waaraan werd deelgenomen door de acht bruids meisjes. In het St. Jamespaleis staan reeds 1000 ge schenken voor het bruidspaar uitgestald, welk getal nog steeds grooter wordt. Verwachting: Zwakke tot matigen meest Westelijke wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii! TOKIO, 27 Nov. (Reuter.) De Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft den Italiaanschen gezant en den Franschen zaakgelastigde vandaag een uiteenzetting ge geven van de Japansche vlootpolitiek en er daarbij op gewezen, dat de Japansche voorstel len het noodig maken, dat het vlootverdrag van Washington wordt opgezegd. Hij noodig- de Frankrijk en Italië uit evenals Japan tot opzegging over te gaan. De gezant en de zaakgelastigde hebben ge antwoord, dat zij hun respectieve regeeringen van deze uitnoodiging op de hoogte zouden stellen. In bevoegde kringen te Parijs toont men zich zeer gereserveerd ten opzichte van de Japan sche démarche. Het voorstel van Tokio zal echter met de noodige aandacht worden be studeerd. Ter gelegenheid van het eerste Int. Electro- Radio-Biologie-congres in Italië ivordt deze Galvani-postzegel uitgegeven BERLIJN, 27 Nov. (V.D.) In Berlijn zij^ heden tusschen de rijksregeering en vertegenwoordi gers van de regeeringscommissie van 't Saarge bied onderhandelingen begonnen, welke tot on derwerp hebben de regeling van de betrekkin gen van de ambtenaren bij een terugkeeren van het Saargebied naar het Duitsche Rijk. MÜNCHEN, 27 Nov. (Reuter.) Alhier is een duizendtal kinderen uit het Saargebied aange komen, die een maand lang bij particulieren in Beieren zullen worden gehuisvest. Zij zul len vrij kost en inwoning genieten bij hetgeen officieel „patriottische stiefouders" worden ge noemd. De kinderen werden aan het station verwel komd door een orkest van den Arbeidsdienst, dat den nieuwen nat.-soc. marsch „Deutsch ist die Saar" speelde. PARIJS, 27 Nov. De Kamer heeft heden de begrooting' van marine en luchtvaart aangeno men. De Minister van Marine, Piétri, verklaardt, dat de Fransche marine spoedig over de beste zware watervliegtuigen zal beschikken. Het vlieg'tuigmoederschip „Béarn" zal worden uit gerust met toestellen, die een snelheid kunnen ontwikkelen van meer dan 300 K.M. per uur. Bij de debatten noemde een afgev. het be treurenswaardig, dat op de internationale luchtvaarttentoonstelling te Parijs de nieuwste Fransche strijdvliegtuigen ten toon zijn gesteld en dat de buitenlandsche waarnemers daar belangrijke conclusies uit kunnen trekken. De Minister van Luchtvaart, Denain, zegde dat wanneer de Fransche luchtvaartindustrie in haar huidigen vorm niets presteert, men andere firma's zal moeten steunen. De kwestie van mobiliseering van de industrie heeft een wijziging ondergaan. Tot dusverre heeft men groote depóts gereed materiaal onderhouden, teneinde de omzetting van de industrie in ge val van oorlog te kunnen afwachten. Daardoor komt het, dat Frankrijk beschikt over een bui tengewoon omvangrijk materiaal, dat echter voor het grootste gedeelte verouderd is. Vol gens het driejarenplan wordt thans een derde gedeelte van het materiaal vernieuwd, de beide overige derden zullen later door nog moderner modellen worden vervangen. Twee tientallen jaren lang heeft Philippe Berthelot, die verleden week is gestor ven, de Fransche diplomatie der „Quai d'Orsay" geleid. Hij was de belichaming der Fransche buitenlandsche politiek. Als er in de wereld werd gezegd: Frankrijk wil iets, eischt iets, is iets van plan, dan was het deze man, die dit wilde, eischte of van plan was. En wanneer de grooten van Frankrijk, Léon Bour geois, Delcassé, Millerand, Poinearé, Clemen- ceau en Briand, hun wereldnaam onder docu menten zetten, die beslissend waren voor kwesties van vrede en oorlog in Europa, dan had Berthelot deze documenten opgesteld. Een medewerker van het „N. Wien. Journ." is langen tijd in de gelegenheid geweest, Ber thelot van nabij gade te slaan. Deze teekent hem: uiterlijk leek hij meer op een geleerde dan op een politicus. Zijn grijze krullebol en het kleine, verzorgde snorretje deden aan Ein stein denken. In een gesprek te Genève zeide Berthelot eens: „Tusschen mij en Briand is één ver schil: voor hem is de politiek kunst, voor mij wetenschap." Maar dat verschil was niet hin derlijk, integendeel aanvullend. In de diplo matie, die Frankrijk na den oorlog voerde, kwam het subtiele samenspel beider mannen tot de schoonste volmaaktheid. Het zichtbaar ste resultaat van dit duospel was Locarno. De geschiedschrijving het valt moeilijk te ont kennen, dat Locarno reeds historie is en niet meer behoort tot de actueele politiek schrijft het vaderschap van dit historische pact aan verschillende personen toe. De eigenlijke vader was Berthelot. Hij geloofde aan een vreedzame samenwerking' met Duitschland en ,wijl hij toen te doen had met het Duitschland van Strese- mann, was dit geloof allerminst vermetel. Natuurlijk had Berthelot in zijn eigen land zware aanvallen te doorstaan, juist om zijn ver zoenende houding. Zijn ergste vijand was door gaans Poinearé, die hem zelfs eenmaal een „afvallige" noemde. Maar de ijzeren man uit Lotharingen oordeelde niet altijd zoo over hem. In 1914, vlak voor het uitbreken van den we reldoorlog, das Berthelot zelfs de man, die zijn bijzonder vertrouwen genoot. Hij was toen leider der afdeeling voor Europeesche politiek aan Buitenlandsche Zaken. Poinearé, toen pre sident der republiek, vertrouwde hem in die dagen een buitengewoon gewichtige zending toe. Hij zond hem naar baron von Schoen, den laatsten ambassadeur van het Duitsche Keizerrijk te Parijs, om een gesprek met dezen te houden, hetwelk het laatste Duitsch-Fran- sche onderhoud zou zijn voor het uitbreken der wereldcatastrophe. Berthelot heeft dit ge sprek nooit kunnen vergeten. Hij vertelde: „Het was het vreeselijkste gesprek van mijn leven. Ik wist, dat de tragedie niet meer was te vermijden en toch deed ik nog een laatste poging. De baron en ik spraken rustig en zakelijk, maar wij zagen beiden in, dat het ontzettende niet meer viel te vermijden, dat het onafwendbaar was. De houding van den ambassadeur was waardig. Wij namen afscheid. Het was het afscheid van een gelukkige we reld." Tijdens den wereldoorlog was Berthelot de tusschenpersoon van den Generalen Staf en der diplomatie. Hij werkte vooral intiem sa men met Clémenceau op het gebied der bond- genootschappenpolitiek, wier resultaat was, dat de eene staat na den anderen zich bij de En tente aansloot. Hij heeft ook den grootsten invloed gehad op president Wilson en hem er toe gebracht, actief aan Frankrijks zijde aan den oorlog deel te nemen. Men kan dus wei zonder overdrijving zeggen, dat Berthelot uit- slaggevend heeft medegewerkt aan de beslis sing van den wereldoorlog. Karakteristiek voor het wezen van dezen merkwaardigen man is de manier, waarop hij het feest van den wapenstilstand vierde. Hij vertelt: „Op den dag van den wapenstilstand kreeg ik opeens de onweerstaanbare behoefte, den gruwel van den oorlog even heelemaal te vergeten. Ik inviteerde eenige bevriende kun stenaars in een café, om met hen over heel andere dingen te spreken. Wij praatten over verzen. Heusch, over de schoonheid van het vers. En wij hielden een wedstrijd, wie de meeste Fransche verzen uit het hoofd kende." Berthelot zelf was te gereserveerd, om het re sultaat van den wedstrijd mede te deelen. Maar zijn vrienden vertelden, dat Berthelot zelf als overwinnaar uit den strijd kwam, door alle meedingende beroepsliteratoren te kloppen met duizenden voor de vuist weg geciteerde verzen. Zijn enorm geheugen is in de geheele interna tionale politiek beroemd geworden. Bij onder handelingen verscheen hij bijna altijd zonder acten. Dit was geen lichtvaardigheid. Hij had zijn acten, inplaats van in zijn tasch, in zijn hoofd. Buiten de politiek gaf hij de voorkeur aan den omgang met dichters en schrijvers. Mallarmè, Paul Cloudet, Tristan Bernard en Girandeaux waren zijn vrienden. Op de vraag van een verbaaasden bezoeker, waar hij den tijd vandaan haalde, om zich, naast de politiek, nog met kunst te bemoeien, antwoordde hij verwonderd: „Een Franschman en geen tijd voor kunst hebben. U maakt een grap, mijn heer 1" Regeeringsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet-Theunis. Energieke crisispolitiek aan gekondigd. Zeer moderne vuurwapenen ontdekt in socialis tische localiteiten in verschillende Belgische gemeenten. Frankrijks militaire voorbereidingen. Een derde deel der luchtvloot wordt vernieuwd. Joego-slaaf te Metz gearresteerd in verband met het drama te Marseille. Begrooting van Economische Zaken door de Tweede Kamer met 64 tegen 7 stemmen goed gekeurd. Hevige ontploffing te Gouda; aUeen materieele schade. Bedrijfsraad voor het mijnbedrijf? Regeling inzake de verstrekking van goedkoope groenten aan ondersteunde werkloozen. Werkloosheid in de eerste week van November nog gestegen. Regeeringssteun aan cichorie voor 360 H.A. hoogstens BRUSSEL, 27 Nov. (Reuter). De regeerings verklaring, welke hedenmiddag in de Kamer door minister-president Theunis werd voorge lezen, zegt dat de regeering de overtuiging heeft dat de economische en financieele toestand des lands door energieke en snelle maatregelen kan worden hersteld. De regeering vraagt de ver lenging der speciale volmachten met één maand en is voornemens de stabiliteit van de munt, welke in technisch oogpunt door niets wordt bedreigd, te verzekeren. Het budgetair evenwicht blijft een van de voornaamste zorgen der regeering. Uit dit even wicht en uit de volledige verwezenlijking van het program van economisch herstel zal het vertrouwen in alle lagen der bevolking worden herboren, hetgeen zal blijken in de snelle ver betering der staatsfondsenmarkt en hetwelk het voorts mogelijk zal maken de conversie der openbare leeningen onder het oog te zien. De regeering bestudeert de situatie nauwkeurig en is er van overtuigd dat het programma, dat zij heeft opgesteld, het land in staat zal stellen door de moeilijke tijden heen te komen. Nader seint onze correspondent: Het debat over de regeeringsverklaring heeft in de Kamer ongeveer 3 uren geduurd. Morgen echter zal desnoods een nachtzitting worden gehouden om het mogelijk te maken, dat de Kamer Donderdag zich zal uitspreken over de vertrouwensmotie. Tijdens de debatten werd het woord gevoerd door den heer Vandervelde (Soc.), die alleen ten aanzien van de handhaving van de huidige goudwaarde van den franc met het aangekon digde regeeringsbeleid zich accoord verklaarde. De heer Max beloofde namens de liberalen steun aan de regeering. Verrassing bracht de bittere oppositie-rede van den Katholieken Waalschen middenstands vertegenwoordiger Michaux. Verder sprak nog de Vlaamsche nationalist Borginon, die protesteerde tegen het feit, dat de regeeringsverklaring niets bevatte omtrent de voltooiing van het Vlaamsche rechtsherstel, een protest, dat op de Katholieke Vlaamsche ban ken instemming vond. Tenslotte sprak onder de gewone onverschil ligheid de communist Jacquemotte. In den senaat werd het debat verdaagd tot na de stemming over de vertrouwensmotie in de Kamer. Visscher verdronken bij een aanvaring op den Nieuwen Waterweg. Stemming ter New-Yorksche Beurs minder op gewekt; grondtoon echter nog vrii gunstig. De huidige wereldcrisis is weieens een vertrouwenscrisis genoemd. Cre- dietwaardige instellingen en personen genoten geen vertrouwen meer. Men trok gelden en medewerking terug uit ondernemingen en van personen die het blijvend vertrouwen ten volle waard waren geweest. Men stelt te iveinig vertrouwen in menschen die waarlijk aanspraak op ons vertrou wen kunnen maken. Van den anderen kant ziet men temidden van deze vertrouwenscrisis de goêgemeente zonder eenig naden ken of onderzoek heur vertrouwen wegwerpen aan charlatans en ge lukzoekers. Het is verbluffend hoe achterdochtig en argwanend velen zijn wanneer zij den raad inwinnen van ervaren en in de praktijk en ivètenschap gerijpte menschen, maar hoe hersenloos ze hun gezondheid en hun geld toevertrouwen aan groot- sprakige kwakzalvers, aan oreerende bankzwendelaars en opruiende poli tici. Er ivordt heel raar omgesprongen met het teere vertrouwen. Wat deugdelijker toepassing van het vertrouwen in de wereld zou haar een heel eind verder helpen! Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 27 dezer: Op verschillende plaatsen van ons land heeft de justitie vandaag een inval gedaan in socia listische localiteiten en vastgesteld, dat er vuur wapenen verborgen waren en^ wel zeer geper- fectionneerde van het nieuwste model, die hier te lande onbekend waren. Deze huiszoekingen hadden o.a. plaats in het socialistische Transporthuis te Antwerpen, te Dentermuiden, Gent, Gerardsbergen, Bruggen- hout, en Luik. De justitie zou de overtuiging' gekregen heb ben, dat niet slechts de z.g. socialistische ar beidersmilities van vuurwapens zijn voorzien, maar ook talrijke syndicalistische socialistische instellingen. Aanhoudingen schijnen te kunnen worden verwacht. PARIJS, 27 Nov. (Reuter.) Te Metz is een Joego-Slaaf gearresteerd, genaamd Tomjeno- witsj, die bekende op den dag van den aanslag in Marseille te zijn geweest. GENèVE, 27 Nov. In welingelichte Volken bondskringen verluidt, dat de nota met het Joego-Slavische bewijsmateriaal over den Ko ningsmoord te Marseille Woensdag a.s. aan het Volkenbondssecretariaat zal worden overhan digd, Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 27 dezer: Heden heeft in de kapel van het pension „St. Franciscus" de uitvaart plaats gehad van graaf Macchi di Cellere, een van de drie nog in leven zijnde officieren van het vroegere Pauselijke leger, die eergisteren is overleden. De overledene, die zijn leven geheel aan wel dadige werken had gewijd, is op zijn verzoek zonder eenige uiterlijke plechtigheid of rouw begraven door de medeleden van de aartsbroe derschap der z.g. Sacconi, zoo genoemd naar de middeleeuwsche boetezkken, die de leden bij hun bijeenkomsten droegen. Onder de aanwezigen bij de eenvoudige plech tigheid in de kapel van het pension was kar dinaal Verde, de grootmeester van de souve- reine orde van Malta, prins Chigi, de maestro di camera van Z. H. en graaf Delia Torre. Heden heeft de congregatie der Riten een z.g.- anti-preparatoire zitting gehouden in het Zaligverklaringsproces van Zr. Maria van de Gekruisigde uit de Orde der Ongeschoeide Car- melitessen, waarvan kardinaal Laurenti de penens is. Behandeld is de vraag van de held haftige deugd der genoemde Dienaresse Gods. In verband met de anti-Duitsche studenten- betoogingen te Praag hadden Dinsdag te Ber lijn en Keulen alsook in Weenen protestdemon straties eer studenten plaats. vvwummiMf/ it? \z2j Stand op Woensdag 1 uur v.m. .Vorige stand 774.5 770

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1