STADSNIE UW S Haarlem, 28 Nov. BB WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 Begrooting van Noord- Holland AGENDA De race-fiets-valpartij GROOTE MOGELIJKHEDEN ERKENDE^^ PHILIPS RADIOHANDELAREN VOOR DEN KANTONRECHTER 29 November R.K. VOLKSBOND Kring Haarlem-Noord R.K. VERKENNERS ST. TAR- CISIUSGROEP Natriumverlichting voorgesteld De jongeman overleden GOEDKOOPE GROENTEN B. en W. van Haarlem verleenen medewerking TOONEEL BELASTING-ONTDUIKERS STADSSCHOUWBURG Tournee Nina Kirsanova en Igor Schwezoff Vragen raadslid Peper „Op het Nippertje" gaat niet door De kwesties van werkverschaffing en industriebank Mr. Slingenberg aan het woord W erkloosheid bestrijd ing Tunnel onder het IJ Econ. Techn. Instituut Ziekenfonds Ziekenzorg Wat is een volkslogement? Aardappelen zonder ver- voerbewijs Revolvers en patronen Lezing R, M. v. d. Hart UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER INSTELLINGEN HILLEGOM IJ MUIDEN Ou der-avond HEERENWEG EN CRUQUIUS WEG ALS „MODE" RECEPIEERT Kruysveldt de Mare—H. P. Muller Te Haarlem: Kruisweg 60, Telef. 16659 voerige besprekingen. Uitvoerig werd betoogd, dat het noodig en gewenscht is, dat d'e werk zaamheden van het fonds op een breedere basis worden gebracht, waarvoor de medewerking van het bestauur werd ingeroepen. De contributie da- gemeentelijke ziekenhuis verzekering, meende men, is aan den hoogen kant, gezien het algemeen dalende looncijfer. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat de gedachte van een eigen apotheek zeker niet is losgelaten. De propaganda voor de principieele frondslagen van het Onderling beheerde Zie- enfond'swezen zullen zeer binnenkort o.a. van uit landelijk centraal verhand worden voort gezet. De periodiek aftredenden, de heeren J- de Haas, bestuurslid en P. M. Souwer, lid van den Raad van Toezicht werden herkozen. Bij cTe mededeelingen kon de Voorzitter ge wagen van een voortdurende gToei van het fonds, hetwelk thans pjm. 16.600 telt, ook fonds B. (afd. voor beter gesitueerden) is sinds een belangrijke reorganisaie en wijziging van de verzekeringsvoartvaarden, in ledental vooruit gaande. Verder werd gewezen op de onderhan delingen, welke worden gevoerd over aan te brengen wijziging in de overeenkomst met de gemeente Haarlem betreffende de Ziekenhuis verzekering en een mogelijke uitbreiding der crisisregeling in het belang van een zekere categorie werkloozen. Besloten werd binnenkort de gelegenheid open te stellen, 'dat ook een vertegenwoordiger uit de leden van fonds B. zitting krijgt in het bestuur. Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur Ledenvergadering Bouwvakarbeiders, 8 uur R.K. Kellners, half elf n.m. Spaarnekerk Conferentie voor niet-katho- lieken, door pater Wynand Sluis O. F. M., half 9. Schouwburg Jansweg Liefdadigheidsvoor stelling van „De Privé-secretaresse", door de Rederijkerskamer „Pius", kwart over 8. Hotel „Royal" Jaarvergadering Haarlem- sch Reddingsbrigade, half 7. Sociëteit ,>Vereeniging'' Kennemer Foto kring, 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Provin ciale Staten van Noord-Holland, half 11. Gebouw „St. Bavo". Bestuursraad R. K. Volksbond 8 uur. Proza 8 uur. Federatie Groenten- en Fruithandelaren 8 uur. Ge combineerde Besturen Pouwvakbond 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Restaurant Gebr. Brinkmann. K. J. M. V. ,,St. Augustinus", kwart voor 9. Gouvernementsgebouw, Dreef. Provinciale Staten van Noord-Holland, half elf. Dinsdagavond had een ledenvergadering plaats van bovengenoemden bond in café „Suisse" Rijksstraatweg. De voorzitter de heer Zegwaard opende de vergadering met een welkomstwoord op de eer ste plaats tot den Geestelijken Adviseur den eerw. kapelaan De Korte en den spreker den heer Angenent. Onder de ingekomen stukken waren eenige van het R. K. Werkliedenverbond en wel een opwekking voor de algemeene propaganda in de maand Januari 1935 voor de R. K. Arbeiders beweging. De voorzitter besprak de sinds 1 Juli verslech terde steunregeling en sprak tevens een op wekkend woord voor medewerking met de Win terhulp-af deeling. Daarvoor stelden zich twee leden disponibel, n.l. de heeren Gortzak en Koenen. Vervolgens was het woord aan den heer Angenent. Deze had zijn rede getiteld: „De handen aan den ploeg". Hij zette uiteen dat het in dezen crisistijd absoluut noodig is de handen aan den ploeg te slaan en aan den ploeg te houden. Thans wordt dikwijls gevraagd of de idealen die wij stellen om tot een oplossing in de hui dige omstandigheden te komen, wel ooit in vervulling zullen gaan. Het antwoord daarop is volgens spr. ja, in dien alle R. K. arbeiders hun volle medewerking geven. In dezen ty"d, aldus de heer A., speelt het vertrouwen een veel grootere rol omdat, ook al door de tijdsomstandigheden, het vertrouwen op beter geschokt is geworden. Geen mensch kan voorspellen, doch het re delijk verstand van den mensch zegt, dat als „Quaaragesimo Anno" opvolgen en de han den aan den ploeg blijven slaan, wij eens tot een oplossing zullen komen. Dit was in het kort het voornaamste, dat de heer A. in zijn zeer aandachtig aanhoorde en met geestdriftig applaus beloonde rede uit eenzette. In zijn dankwoord vestigde de tweede voor zitter de aandacht op de rede welke de heer Angenent 16 Januari a.s. in gebouw Sint Bavo hoopt te houden en hij wekte op deze vooral bij te wonen. Na nog eenige mededeelingen omtrent het St. Nicoiaasfeest volgde rondvraag en sluiting. Het is van voldoende bekendheid, dat het verkeer langs den Heerenweg in Heemstede buitengewoon druk is. Een goede doelmatige verlichting moet dan ook zeer zeker in het belang van de veiligheid worden geacht. De bestaande gas üïrlichting is hiervoor echter, vooral in het Noordelijk gedeelte van den Hee renweg, niet voldoende. Het is daarom ge wenscht, dat tot verbetering wordt overgegaan, aldus schreven B. en W. van Heemstede aan den Raad. Voor drukke verkeerswegen, waar het hoofd zakelijk te doen is om het autorijden bij avond mogelijk te maken, zonder, dat de auto's zelf hun licht uitstralen, is natriumverlichting zeer geschikt. Naar de meening van B. en W. kan deze wijze van verlichting worden toegepast voor een ge deelte van den Heerenweg, waar de bestaande verlichting niet voldoende kan worden geacht, n.l. het gedeelte van de Kerklaan tot de grens der gemeente Haarlem. De minderheid in het College van B. en W. is van oordeel, dat de bestaande verlichting ter plaatse wel voldoende is en dat verbetering dus niet noodig is. Wanneer begonnen wordt met bedoeld ge deelte van natriumverlichting te voorzien, kan deze nieuwe verlichting, zoodra de omstandig heden zulks toelaten verder worden doorge trokken. Verder leent zich voor natriumverlichting ook de Cruquiusweg. Deze is momenteel onver licht. Het komt B. en W. niet noodig voor den Cruquiusweg geheel te verlichten, doch het treffen van een voorziening voor het ge deelte Wipperplein tot Javalaan, achten zij wel urgent. Voor het gedeelte van den Heerenweg wor den de aanlegkosten geraamd op f 6750. Er zullen geplaatst worden 29 lichtmasten op onderlinge afstanden van 40 meter. Uit de kostenberekening blijkt, dat de jaar- lijksche kosten van natriumverlichting aan merkelijk lager zijn dan voor gasverlichting. Het plan voor de natriumverlichting van een deel van den Cruquiusweg bestaat uit het plaatsen van 15 lichtmasten ter hoogte van ongeveer 9 meter, op onderlinge afstanden van ongeveer 40 meter, te plaatsen in het on verharde gedeelte tusschen den rijweg en het rijwielpad. De aanlegkosten worden geraamd op f 2900. In beide gevallen is gerekend op uitsluitend avondverlichting, waarbij de lampen des nachts om half een worden gedoofd. Voor nachtver- lichtinge langs den Heerenweg zal dus gasver lichting dienst blijven doen. Zooals we reeds in ons ochtendblad bericht ten, had Dinsdagavond in de Spaarnwouder- straat een aanrijding plaats tusschen een race fietser, den 16-jarigen F. de Vries en een 45- jarige juffrouw, die ter hoogte van de Nieuwe Spaamwouderstraat juist bijna den rijweg was overgestoken. Beide werden ze naar de Ma- riastichting gebracht, waar de jongeman he denmorgen om 6 uur aan de zware wonden, die hij had opgeloopen, is overleden. De juffrouw verkeert niet in levensgevaar. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is nog gebleken, dat het drietal wielrenners in de Spaamwouderstraat tusschen de Hoogstraat en den Burgwal ook reeds met groote snelheid achter elkaar hebben gereden. Hiervoor hebben de beide metgezellen van den overledene, de 21-jarige G. en de eveneens 21- jarige B. een proces-verbaal gekregen. Naar aanleiding van het bericht in ons blad inzake verstrekking aan ondersteunde werkloo zen van goedkoope groenten vernemen wij, dat B. en W. van Haarlem bereids aan den minister hebben medegedeeld, dat zij hun volle mede werking zullen verleenen bij de uitvoering der plannen. Blijspel in drie bedrijven door Louis Vemeuil. Het Nederlandsch-Indisch Tooneel. Schouwburg Jansweg. Een lachavond van Cor Ruys. Wat valt er eigenlijk meer van deze tooneeluitvoering te vertellen? Zeker, het onderwerp kan iedereen interesseeren, want belastingbetaler zijn we al lemaal waarmee natuurlijk niet beweerd wordt, dat we daarom ook tot de ontduikers behooren. Wie hier aanleg voor heeft, kan dat door het bijwonen van deze dol-vermakelijke vertooning worden, want heel het spel draait ten slotte om die menschelijke zwakheid, waarin de Fran- schen van Louis Verneuil, als financieele spe cialisten, den berekenenden Nederlander nog wel een lesje kunnen geven. Het vak van „belasting-adviseur" is niet nieuw, maar wanneer Gaston Valtier een „school voor belastingbetalers" (practisch: wan betalers) opricht, blijkt hij een genie in zijn soort te zijn. Maar de kunst of de sport om mazen in de fiscale Wetten te ontdekken, werkt ook aanstekelijk en ten slotte doet iedereen uit zijn omgeving daar aan mee op de eerste plaats de belastingambtenaar Raymond Giroux, die maar weinig verdient en daarbij door zijn patroon „onmild" behandeld wordt maar zelfs ook deze patroon, Valtier's schoonvader, zoodra hij belasting-directeur af is. Maar inderdaad, er valt van deze Fransche klucht niet veel na te vertellen. We doen het ook liever niet, want een weergave van den inhoud zou ons noodzaken aan te stippen wat er buiten de financieele luchthartigheid nog aan lichtzinnigheid in het gegeven is verwerkt maar die zoo volkomen wordt weggelachen, dat we er niet aan kunnen denken op die slak jes nog zout te leggen. Wanneer dit blijspel niet tot een daverende klucht werd gemaakt, zouden de bezwaren zich misschien opdringen nu kunnen volwassenen er wel van genieten. En er is gisteravond genoten door een flink bezetten schouwburg. Natuurlijk het meest door het onvergetelijk komische optreden van Cor Ruys, die als de voormalige belastingambtenaar Giroux een kostelijk type op het tooneel brengt, dat bjj hem zeker niet nieuw is, maar dat men niet spoedig te veel heeft meegemaakt. Die toon, die gebaren, die overrompelende humor neen, er is geen acteur in ons land, die hem daarin evenaart. Louis de Bree was de belasting-directeur schoonvader en er zat voor hem niets anders op dan ook zijn rol in „gijn" onder te dom pelen. Het mocht dan geen bewonderenswaar dige tooneelspeelkunst zijn, het was volgens de opvatting van den regisseur, Cor Ruys, en ais zoodanig verdienstelijk. Jan Mulder was het belasting-genie en hij speelde de jonge rol vlot en ferm, levendiger dan Lily Bouwmeester, zijn vrouwtje, dat niet kwaad acteerde, maar toch ook weer niet hee- lemaal de vereischte Fransaise weergaf. Met de kleine rollen hadden verder vooral Pierre Myin en Louis Poolman veel succes. Op de eerste en de laatste plaats was dit echter een lachavond van Cor Ruys en die is in donkere tijden een gang naar den schouw burg waard. Mogelijk spaart men er neen, geen deel van zijn beïastingpenningen, maar wel een doktersrekening mee uit! H. B. v. d. S. Reeds in het ballet van wijlen Anna Pawlowa nam Nina Kirsanova een eerste plaats in, en die zou zij tot op den dag van heden hebben behouden, indien het ballet was blijven voort bestaan. Want nog steeds kan de kunst van deze bijzonder begenadigde danseres den toets der scherpste critiek glansrijk doorstaan. Met haar partner Igor Schwezoff, waarmede zij ook het vorige jaar een tournee ondernam, trad zij gisteravond andermaal in onzen Stads schouwburg op, en het Was opmerkelijk te zien dat er dezen keer meer belangstelling was, dan anders voor een danserspaar het geval is. Het programma opende met Spectre de la rose, naar een gedicht van Théophile Gautier, choréografie van Michel Fokme en muziek van Weber, waarin Nina Kirsanova „la jeune fille" en Igor Schwezoff spectre de la rose" was. Het was een waardige opening, waarbij Nina Kir sanova haar gracieuze rankheid en Igor Schwe zoff zijn prachtige danstechniek tenvolle kon den toonen. Hierna kreeg Beata Jacometti, een opkomen de ster aan den danshemel, gelegenheid met een mazurka van Chopin te debuteeren. Hoe wel zij begrijpelijkerwijze nog de fabelachtige techniek, het raffinement en de intense, sfeer- scheppende beleving van den dans mist, zoo bezit zij toch voldoende originaliteit, enthousias me en vaardigheid om haar prestaties ruimschoots te kunnen doen waardeeren. Desondanks leek ons de door het publiek afgedwongen bisseering van den dans Obsession niet op haar plaats, al gunden we haar dat succes ook van harte. Eerder had men de daaraan voorafgaande Colombine (Drigo) van Nina Kirsanova, een dans die we reeds vroeger van haar zagen, doch die men vanwege de brillante geestigheid en fijnheid van vorm, nog ettelijke malen zou kunnen herzien, tot bisseeren moeten dwingen, of de Daphnis et Cioe (Ravel) die. niet minder indrukwekkend was. Een zeer voorname Wiener Walzer van Strauss, waarbij ook Beata Jacometti zich als L'ingénue volkomen aansloot, was weer een zeldzaam staaltje van knappe choréografie. Het was van een elegance en een bekoring, zooals men slechts zelden aantreft. De brutale coquet- terie van „La Coquette" (Nina Kirsanova) en de perfect gedemonstreerde onzekerheid van Monsieur le Chevalier (Igor Schwezoff) gaven aan het geheel een „touch" van volmaaktheid op dansgebied. Naar ons inzien behoorde dit nummer ongetwijfeld tot een der meest geslaag de van den avond. Waren het voor de pauze hoofdzakelijk his torische- en karakterdansen, daarna kwamen uitsluitend interpretaties van vreemde dansen, waarbij de Danse Espagnole, door Nina Kir sanova reeds gedanst ten tijde dat zij nog in Pawlowa's ballet prima ballerina was, een be langrijke plaats innam. Na den dans van Blzet, Het zij er nog een van Granados volgen, en hoewel zij ook thans nog niet, in deze Spaan- sche dansen, de hoogte van een Argentina be reikt, zoo moet men toch respect en waardee ring hebben voor de wijze waarop zij deze grootmeesteresse van de Spaansche danskunst weet te benaderen. De Danse Hongroise (Tchaikovski) leek ons voor dezen dansavohd een zeer gelukkig slot. Pittig, markant, vol spirit en zonder de gering ste aarzeling of „fehltritt" besloten de belde hoofdpersonen hun succesvol programma, waarbij het aan bloemen niet ontbrak. Daar voor Werden nog een Danse Oriëntale (Mous- sorgsky) van Beata Jacometti en een Czardas (Brahms) van Igor Schwezoff gegeven. Beiden vielen te waardeeren, doch voor eerstgenoemde leek ons de opgave nog een weinig te zwaar voor haar kunnen; ook nu viel weer een ge brek aan voldoende sfeer te constateeren, iets wat juist bij Oostersche dansen zoo'n voornaam bestanddeel is. Wij twijfelen echter niet of de gave hiervoor zal zich wel spoedig met dit ta lent vereenigen. De costumes ontwerpen (ook thans weder van David Grey) vielen te loven evenals de muzikale begeleiding en entr'actes van Herman Kruyt. Het applaus grensde aan een ovatie. V-t Het raadslid Peper heeft aan B. en W. van Haarlem de volgende vragen gesteld: Willen Burgemeester en Wethouders den raad meedeelen waarom zij de gelegenheid om ge drukte stukken aan den openbaren weg te ver- koopen, weer aanzienlijk beperkt hebben, zoo danig zelfs hebben beperkt, dat van de gele genheid, om door middel van colportage propa ganda te maken voor eenig politiek of maat schappelijk doel, zoo goed als geen mogelijkheid is overgebleven? Zijn Burgemeester en Wethouders bereid om, indien dit laatste werkelijk het geval is, hun beslissing in deze in te trekken? De voorstelling van „Op het nippertje" he denavond in den Stadsschouwburg door het Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel, gaat niet door, doordat een der hoof drol vertolkers.... op het nippertje ziek is geworden. worden D geboden door advertentie-reclame ln de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn. want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen. In de Woensdag voortgezette vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland werden de geloofsbrieven onderzocht van den heer W. de Boer (V.D.), vacature-Kostelijk. Nadat de commissie deze in orde had bevon den werd het nieuwe lid geïnstalleerd. Dan werd de behandeling der begrooting voortgezet en was het woord aan Gedeputeerde Staten. Mr. M. SLINGENBERG zette het verloop van de conversie der provinciale leeningen uiteen. Binnen korten tijd is geen nieuwe conversie te verwachten van de vier pet. leeningen tot een bedrag van 31.759.000. Is het oogenblik tot conversie in de toekomst gunstig, dan zullen Ged. Staten paraat zijn om alsnog van zeven millioen rente te verlagen. Het voordeel der conversies bedraagt voor deze begrooting 111.031. Op de vragen over het al af niet aanstellen van een bezuinigingslnspecteur antwoordde spr dat deze inspecteur niet noodig is, omdat er een bezuinigingscommissie bestaat. Spr. zal de zaak echter nogmaals in het college aanhangig maken. Inderdaad is de toestand van de provincie niet ongunstig. Totaal zijn ƒ500.000 inkomsten van de balans verdwenen, waartegenover o.a. de voordeelen der conversie staan. Spr. schetste de crisis-moeilijkheden. Worden de tijden beter, dan is het voordeel daarvan, volgens spr., eerst in 1940 op de begrooting tot uitdrukking te brengen. Dan kwam spr. tot de werkloosheidbestrij- ding. Volgens spr. heeft de provincie staats rechtelijk nog steeds een aanvullende taak. Daar is thans niets aan te veranderen. De vraag blijft alleen of de aanvulling al dan niet groot genoeg is. Ged. Staten spreken uitdrukkelijk tegen de bewering van den heer v. d. Wall, dat de pro vincie niets heeft gedaan voor de werkverschaf fing. Spr. zal deze bewering met cijfers bestrijden. Het wegenplan geeft zeer veel arbeid en het vraagt ln het geheel ruim 86 millioen, waar van in de vier jaar die achter ons liggen 21 millioen verwerkt zijn. Er is geen provincie, die zóóveel doet. In 1933 hebben 29 gemeenten provinciale bij dragen ontvangen. Met 21 is afgerekend en het aandeel der provincie bedroeg 1.218.000. De heer v. d. Walle heeft dan ook ten on rechte kleineerend over deze provinciale zorg gesproken. Ten aanzien van de plannen van een tunnel onder het IJ en onder het Noordzeekanaal te Velsen, deelde spr. mede, dat de provincie wel degelijk belang ziet in deze objecten. Ged. Sta ten hebben er wel een en ander over gelezen, maar officieel weten ze van niets. Komen er uitgewerkte projecten ter tafel, dan zal het college zeker daadwerkelijke belangstelling la ten blijken. De heer Slingenberg zeide, dat de kwestie van het economisch techn. instituut en de in dustriebank in onderzoek is. Spr. zette vervolgens uiteen, hoe een econo- misch-technologisch instituut en hoe een in dustriebank kan werken. Spr. stelde de vraag of verdere industrialisa tie van N.-Holland noodig is? Ter beantwoor ding zou van deskundigen een advies kunnen worden ingewonnen. Volgens spr. zal de provincie zeker afzijdig moeten blijven. Wat de verhouding tusschen provincie en ge meenten betreft, deelde spr. mede, dat Ged. Staten in hun circulaire slechts gereleveerd hebben wat Den Haag wenschte. Eigenmachtig is niet opgetreden. De circulaire van den minister ten aanzien van het vooraf inzien der gemeente-begrootin gen had deze beteekenis: van de noodlijdende en „uitstootende" gemeenten wist men in Den Haae alles af, die konden Ged. Staten dus laten rusten. De overigen vielen onder het toezicht vooraf. Spr. zei, dat Ged. Staten de verkiezingen met vertrouwen tegemoet zien. De heer BOMANS (R.K.), lid van Ged. Sta ten, meende dat een commissie ad hoe voor onderzoek van het pachterskiesrecht niet meer uit deze Staten gekozen moet worden. De heer MICHELS (S.D.) beantwoordde eeni ge vragen betreffende de volksgezondheid. Hier na werd gepauzeerd. Men schrijft ons: Dezer dagen hield het „Ziekenfonds Zieken zorg" in het Gebouw „St. Bavo" ziin 33ste jaarvergadering'. De jaarverslagen, vooral dat van den secretaris, gaven aanleiding tot uit- Voor den kantonrechter stond de Haarlem mer van H. terecht, die er van beschuldigd werd gedurende de maand October in een per ceel aan de Kleine Houtstraat zonder ver eischte vergunning een volkslogement gehou den te hebben. Verdachte begon met het hem ten laste gelegde feit heftig te ontkennen; hij had wel gewone kostgangers bij zich thuis ge had, maar van een geregelde slaapstee was geen sprake geweest. De kantonrechter vond het echter veiliger dep rechercheur te hooren, die het onderzoek had ingesteld. Uit de ver klaringen van deze getuige en uit zijn ampele beschrijvingen kwam voor den kantonrechter wel vast te staan, dat van H. er wel degelijk een gewoon volkslogement op na had gehouden. Van een vergunning was niets gebleken en gezien de primitieve inrichting der waschgele- genheid was het ook zeer de vraag, of bij aan vrage een vergunning verkregen zou zijn. De ambtenaar constateerde, dat hier wel duidelijk van een inrichting sprake is, die on der de wettelijke voorschriften valt, al heeft verdachte dan ook alles geprobeerd, om deze te ontduiken. Hij eischte daarom een geld boete van f 15.— of 10 dagen vervangende hechtenis. De ambtenaar vond, dat de pluraliteit van gasten aangaf, dat hier van een gewone slaap stee sprake was. Als zou blijken, dat er kost huizen zouden bestaan met een onvoldoende inrichting, zouden ook hiervoor bepalingen moeten komen. Het vonnis was conform den eisch. Op 20 October was K. met een grooten zak vol aardappelen langs den Hertenkamp geloo- pen. Hij plaagde de eendjes niet, deed aan de herten geen onrecht en toch was hij aangehou den; hij had geen vervoerbewijs bij zich voor zijn aardappelen. De controleur van den Cen- tralen Crisiocontrólediénst bad een ferm ver baal opgemaakt en vanmorgen moest K. voor den Haarlemschen kantonrechter verschijnen. Daar K. wel inzag, dat hij toch een verloren man was, was hij maar niet. eens verschenen. Er werd vlug recht gesproken. De ambtenaar eischte 10 boete of zes dagen hechtenis met verbeurdverklaring der in beslag genomen aard appelen. Het vonnis was conform den eisch. De agent deed zijn verhaal: op 12 October had hij in de woning van De Br. in den zak van diens pantalon, die op de slaapkamer hing, 25 revolverpatronen gevonden en had bij die gelegenheid al spoedig achterhaald, dat De Br. hoegenaamd geen vergunning had om deze ge vaarlijke zaken in zijn huis te hebben. Verdachte was niet verschenen. De ambtenaar van het O- M. eischte 30 of 15 dagen. ïlet vonnis was conform. Eerst uit de gevallen, die daarna in behande ling kwamen, bleek duidelijk, welk een omvang het misdadig bedrijf van De Br. had aangeno men. De jeugdige verdachte B. was er eveneens op betrapt zonder toestemming patronen in huis te hebben. By hem had men zelfs een automa tisch pistool gevonden. Hij bekende, dat hij al les van De Br. had gekregen om te verkoopen. Hy had gemeend, dat er iets aan te verdienen was en door armoede gedreven was hij op de voorstellen van De Br. ingegaan om als tus- schenhandelaar te willen optreden. De kantonrechter meende, dat het geraden zou zijn om in het vervolg maar naar andere hulpbronnen uit te zien. Hij verminderde den eisch van den ambtenaar een weinig en veroor deelde den onfortuinlijken jongeman tot een boete van 25 of 25 dagen hechtenis, natuurlijk met verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Vereeni- gingen van oud-leerlingen der tuinbouw-cur- sussen een vergadering, waarop de heer R. M. v. d. Hart sprak over „Hoe komt de tuinbouw aan nieuwe soorten." Spr. gaf aan hoe dit plaats vindt door com binatie, wat ln hoofdzaak neerkomt op hybri- diseeren en op welke wijze men door hybridi satie aan nieuwe soorten komt. Voorts schetste spr. hoe men selectie moet toepassen en zijn cultures scherp moet na gaan, want aan elke culture is tenslotte wel een afwijking te vinden, welke van belang is om iets nieuws te krijgen. Dit behandelde de spr. ook in verband met mutatie en mutatieleer. Burgerlijke stand Geboren: Roelof Gijs- bert, z. v. H. Schipper en A. A. Heeren; Rosina Maria, d. v. A. Bogaart en M. C. Buys; Helena Cornelia Maria, d. v. J. Griekspoor en A. J. van Groenigen; Jacob, z. v. J. van der Spek en A. E. van den Broeck. Overleden: Willebrordus Faas, 65 jaar, geh. m. C. F. M. Holt; Theodora Arnolda van Schaik, 66 jaar, wed. van J. Okkersen. Uvertreding Crisis-Zuivelwet In verband met een overtreding van de crisis zuivelwet heb ben de ambtenaren van de crisis-zuivelcentrale bij een bewoner van den Lisserdijk te Abbenes alhier een complete handkarn en een hoeveel heid gedeeltelijk afgewerkte boter in beslag genomen. Personalia Tot hoofd van de school met HEEMSTEDE. Raadhuis. Gemeenteraad, 8 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, i4. 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Wit-Ge!e Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags zan 1 tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikeien, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. den bijbel te Nieuw-Vennep is benoemd de heer H. Riemens te den Hoef. Klankfilm „Sluit de Gelederen". Don derdag 10 Januari a.s. zal in hotel „De Beurs" te Hoofddorp een herhaling worden gegeven van de vertooning van de klankfilm „Sluit de Gelederen". Ryksveldwacht. De rijksveldwachter J. J. Bottenberg, voorheen wonende te Leimuiden, is thans gestationneerd aan den Huigsloterdijk te Abbenes alhier. Diefstal. De politie alhier heeft een tweern tal personen aangehouden, die verdacht wor den van aan den IJweg nabij den Lisserweg konijnen te hebben gestolen. Ook een geweer werd in beslag genomen. De politie slaagde er in een aantal konijnen op te sporen. Overgeplaatst. De beambten van de Ne- derlandsche Spoorwegen L. de Bruin en H. W. Jansen worden met ingang van 9 December overgeplaatst van de standplaats Hoofddorp naar Amsterdam (Centraal-Station). Verduistering. Bij de politie alhier is aan gifte gedaan dat een drietal personen ten na- deele van den landbouwer R. aan den Aals- meerderdijk alhier een auto verduisterd heb ben. Zy hadden aan R. te kennen gegeven den auto te willen koopen en bij het probeeren van den wagen is het drietal met den auto niet meer teruggekeerd. Een onderzoek werd inge steld. 4e Lustrum „St. Franciscus van Assisië" Zondag was het 20 jaar geleden, dat de afdee ling Hillegom van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" werd opgericht. Des morgens werd ln de St. Josephkerk een H. Mis tot intentie der leden opgedragen, waar onder zeer veel leden tot de H. Tafel naderden. Te 8 uur des avonds hadden de leden en ge- noodigden zich in de zaal van café Flora verza meld, om dit lustrum verder op feestelijke wijze te herdenken De waarn. voorzitter opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzon der de Eerw. heeren geestelijken en het bestuur der afd. Lisse. In het kort memoreerde spr. hoe de aanvankelijk kleine afdeeling uitgegroeid is tot de flinke vereeniging van thans en wenschte verder allen een genoeglijken avond toe. Van het hoofdbestuur was een felicitatieschrij- ven ingekomen, waarin onder dankzegging voor de ondervonden medewerking, de beste wenschen voor den verderen bloei van onze afdeeling wer den uitgesproken. Het officieele gedeelte werd besloten met het zingen van het H. K. W.'ers feestlied. Het verdere gedeelte van den avond werd ver zorgd door het ensemble „The Duitch players", onder leiding van den heer Albert Gerritsen. Dit uitstekend gezelschap heeft ons een genot vollen avond bezorgd van muziek, humor en dans. Op de hem eigen wyze wist de heer Gerritsen aanstonds voor de juiste stemming te zorgen en heeft hij ons door zijn komische voordrachten uitstekend vermaakt. Een tweetal uitgevoerde xylophoonsolo's ontlokten een langdurig ap plaus. Door een bestuurslid van de afdeeling Lisse werd de felicitatie dezer afdeeling in dichtvorm voorgedragen. Het volgende applaus en eenige hartelijke woorden van dank toonden duidelijk, hoezeer dit geapprecieerd werd. Aan het einde kon de voorzitter dan ook met voldoening dezen avond buitengewoon geslaagd heeten, dank zij ook de gezellige en vriendschap pelijke verhouding tusschen de leden onderling. Met een opwekking tot verdere medewerking om het zilveren jubileum met een nog grooter aantal leden te kunnen vieren, sloot de voorzit ter den avond. Kransleggïng Gisteren is door den com mandant en eenige leden der bemanning van het alhier liggende Duitsche Zoevisscherij- politievaartuig Elbe, een krans gelegd op de algemeene begraafplaats en één op het R. K. kerkhof waar eenige Duitsche marinesoldaten liggen begraven van de V 69. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den Duitschen Vice Con sul, den heer P, Bakker. Maandag jj. hield bovengenoemde Groep haar Ouderavond. De opkomst der genoodigden was buiten verwachting a. o. merkten wij op den A.D.V.G- van District Haarlem en den Zeereerwaarden heer Pastoor Roorda der St. Antonius-Paro- chie en vele leidsters en leiders van andere groepen. Om 8.30 hield de aalmoezenier pater Kok, een openingswoord, waarin hij het werk dei- Katholieke Verkennersbeweging schetste en dank bracht aan het kerkbestuur voor zijn medewerking aan den bouw van het nieuws hoofdkwartier en verzocht den ouders hun volle medewerking, om van hun jongens flinke kerels te maken voor Kerk en Maatschappij. Na de rally stelde vaandrig Mascini de troep op, en riep akela Van Buchen haar welpen op, tot de Horde, waarna de gebruikelijke Ver kenners-ceremonie door Hopman Verheijdt plaats vond. Na deze plechtigheid' had een demonstratie der welpen en verkenners plaats, vooral het spel der welpen „Wat wij doen en wat wij zijn" viel zeer in den smaak. Ook het werk der verkenners en de brandweersprong van den 4 meter hoogen seintoren, die gedaan werd door Eddie Bilars, had de belangstelling der aanwezigen. Na een zeer gezellige pauze in het hoofd kwartier, werden door de verkenners verver- schingen aangeboden en begonnen zij met frisschen moed aan het kampvuur-program. Gezellig haden alle genoodigden zich om de welpen en verkenners heengeschaard. Na eenige lieajes en leuke yelles, oogstte Ben Evers met zijn liedje „Artikel 6" en Jaap Leeflang met zijn declamatie „Het doode paard", welke hij op zes verschillende manie ren declameerde, langdurig applaus. Hierna werd met gebed en zegen van den aalmoezenier gesloten, waarna door alle aan wezigen het Wilhelmus werd medegezongen. De A. D. V. G. sprak ten slotte een woord van waardeering voor het werk der leidsters, leiders, verkenners en welpen. Allen gingen zeer voldaan over den uitste kend geslaagden ouderavond huiswaarts. Modeshow zijn in de latere jaren een mode verschijnsel geworden en tal van firma's doen haar best de meest weelderige en tevens de meest practische moderevues in te richten. Zoo'n moderevue is een attractie voor jong en oud in de dameswereld en wie, zooals wij, zeer vele modeshows alreeds heeft meegemaakt vraagt zich soms af of er wel nog een stijging in het karakter dezer revues mogelijk is. Intusschen hebben we Dinsdagmiddag in Americanhotel te Amsterdam een show aan schouwd, die werkelijk een der schoonste is. ge worden welke we ooit bewonderden. Het huis Kruysveldt de Mare te Amsterdam heeft een reputatie op modeshowgebied, doch de mrichtster heeft zich zelf ditmaal overtrof fen door de fijnheid, de practische toepassing en de acheveeringva nh et geheel. Niet alleen was er een collectie costuums zooals zelden wordt getoond, maar daarenboven was elk toilet „af". Er was namelijk gezorgd dat alle onderdeelen als hoed, schoeisel, kousen, handschoenen enz. enz. in harmonie met het costuum waren. Het speciaalhuis voor dameshoeden der firma H. P. Muller Groote Houtstraat 110 te Haarlem had voor een schitterende keuze hoeden gezorgd welke van groote distinctie, smaak en tevens kijk op de practische tijdsomstandigheden ge tuigde. Het heeft weinig zin hier afzonderlijk bepaal de fantastische namen van costuums te bespre ken, zooals ze ln het programmablad werden be- naamd; creaties van Jeanne Lanvin, Robert Piquet, Jeane Duverxe, Agnès Diécoll, Bernard Cie, Rossine-Paris, Marie Louise Calvet, Nina Ricci, Molyneux, Lucien Lelong, Dormoy e.a. Liever dan in details te vervallen willen we hier onze bewondering neerschrijven voor de fijn zinnige keuze waarmede deze kerncollectie was saamgesteld, voor de smaak zoowel als het in zicht voor practisch draagbare elegante cos tuums. soms voor uiterst billijken prijs, bijeen te brengen met de daarbij behoorende charmante hoeden enz. De dames zijn in de laatste jaren „verwend" door al de modeshows. Deze van de huize Kruys veldt de Mare in samenwerking met de firma H. P. Muller te Haarlem was intusschen eene die aller bewondering en waardeering afdwong en welke tot de allerbeste gerekend moet wor den, zeer zeker van dit seizoen en voor dit sei zoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2