STADSNIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" j voor 75.000gezinnen Prov. Staten van Noord-Holland GEEN SPRAKE VAN! Betere positie scheepvaart De bewapenings kwestie DE INDUSTR1EBANK WOENSDAG 28 NOVEMBER 1934 KAPPERS PROTESTEEREN Te veel vreemdelingen in het vak HET RACE-FIETSENGEVAAR Jongeman zwaargewond NEDERLANDSCH FABRIKAAT Voordracht door den heer Meyer de Vries VERGADERING IJSCLUB IJshockey in brandpunt der belangstelling MONUMENTENZORG Subsidies uit Provinciale kas De Emmazegel MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Soliste: Berthe Seroen (zang) FAILLISSEMENTEN Onze fractie verklaart, dat Ged. Staten het provinciale schip in het juiste vaarwater gehouden hebben W erkver schaf fing Gemeentebegrootingen De gemeenten Waarom? Waarom? Allerhande BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDF. ZAANDAM Nederland is bereid met andere landen een plan te ontwerpen AUTOBUS VRIJGEGEVEN Vroegere uitspraak in hooger beroep bevestigd ALBURY-COMITE Heden belangrijke verklaring van Simon in het Engelsche Lagerhuis Berlijn ingelicht üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniiminiia Gisterenavond werd in hotel „De Leeuwerik'1, Kruisstraat, een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de afd. Haarlem van den Ned. Koppersbond, welke onder voorzitterschap stond van den heer N. J. Vos. De heer Ch. Th. J. Meyer uit Amsterdam hield een rede over het onderwerp: „De nood in het kappersbedrijf. De oorzaak en de mid delen tot verbetering." Met cijfers toonde spr. aan, hoe groot de nood in het kappersbedrijf geworden is. Spr. herinnerde er aan, dat volgens een door den Ned. Kappersbond ingesteld onderzoek bewezen is, dat in Nederland in twee en een half jaar een groei van het aantal kapperszaken met 29 pet. te constateeren valt, terwijl de bevolking- met slechts 3.4 pet. is toegenomen. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De openbare vergadering van kappers, ge houden op 27 November 1934 te Haarlem en uitgeschreven' door de afd. Haarlem van den Ned. Kappersbond; Van oordeel, dat de toestand in het kappers bedrijf tengevolge van het onevenwichtig groot en steeds stijgend aantal kapperszaken zeer zorgwekkend is; Van oordeel dat bescherming van het kap persbedrijf van overheidswege zeer dringend noodig is; betreurt het ten zeerste, dat het kappers bedrijf niet is opgenomen in de lijst van be roepen. die vallen onder de wet, regelende den arbeid van vreemdelingen; dringt er bij de regeering met klem op aan het kappersbedrijf alsnog in die lijst op te nemen. Gisteravond om 10 uur reden in de Spaarn- wouderstraat in de richting van de Amsterdam- sche Poort drie jongens in zeer snelle vaart op race-fietsen. Nabij de Koralensteeg liep een ongeveer 40-jarige juffrouw de straat over. Een van de race-fietsers had zoo'n snelheid, dat hij niet tijdig meer stoppen kon. Een hevige bot sing volgde. Beiden werden tegen de straat ge smakt tegen den trottoirband en bleven be wusteloos liggen. Per ziekenauto van Mathot zijn zij naar de Mariastichting overgebracht. De ongeveer 16-jarige jongeman, de V. gehee- ten. bloedde hevig uit vérschillende wonden en heeft bovendien een schedelfractuur bekomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De juffrouw had waarschijnlijk een hersenschudding opge- loopen. Haar toestand is minder erg. De race-fiets is door de politie in beslag ge- ncmen. De consternatie in de buurt was zeer groot. ma's tegen te gaan, vooral waar de orders ge daan worden door overheidslichamen. De secretaris van de Haarlemsche af deeling, de heer mr. L. L. F. André de la Porte, die den spreker ook had ingeleid, dankte hem met en kele welgekozen woorden. Na de pauze vertoonde de heer H. F. R. Snoek een silhouettenspel of liever de filmbeelden, ge maakt naar een silhouettenspel, over „de ont wikkeling van de Nederlandsche industrie vanaf den tijd der Batavieren". Evenals de bijpassende tekst, die door den heer Snoek zelf gelezen werd, werden deze beelden door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd. In een der bovenzalen van Café-Restaurant Gebr. Brinkmann hield gisterenavond de Haar lemsche afdeeling van de Vereeniging ,,Neder- landsch Fabrikaat" een matig bezochte verga dering, waar de heer Meyer de Vries, referen daris aan het Departement van Sociale Zaken, een voordracht hield over het onderwerp „Het Werkloosheidsvraagstuk in verband met Neder- landsch fabrikaat". Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den heer W. J. B van Liemt, wethouder van Be drijven en Werkloosheidszorg. Spreker begon met enkele getallen te noemen, de sombere getallen van Nederlands Werkloo- zenzorg: 350.000 werkloozen, 140.000 gesteunden en 50.000 tewerkgestelden. Zonder rekening te houden met alles, wat door particuliere insti tuten en vereenigingen gedaan wordt, een jaar- lijksche uitgave van 110 millioen voor werk verschaffing en steun en 100 millioen voor de armenzorg. Alvorens tot de behandeling van zijn eigen lijke onderwerp over te gaan, sprak de heer Meyer over de historische ontwikkeling van de Nederlandsche Werkloozenzorg, die hij door zijn nauw contact met het desbetreffende departe ment wel heel goed moest kennen. Het was weer eens bemoedigend te hooren over vroegere economische depressies, waarin de menschen van toen op hun eigen wijze uit de moeilijkheden probeerden te komen. De idee van werkloozenzorg is ouder, dan velen denketi. Ze dateert reeds van vóór 1914, toen reeds een gedegen Werkloosheidsrapport van een daartoe ingestelde regeeringscommissie verscheen. De werkloosheidsverzekering is een der oudst be staande maatregelen om den noodlijdenden te gemoet te komen. Door een te groote uitbrei ding van het kwaad is een steunregeling deze verzekering te hulp moeten komen, een steun regeling, die sinds enkele jaren een regeerings- zorg is geworden. Naast noodregelingen, als de ingestelde Win terhulp, is de regeering overgegaan tot directe werkverschaffing, een methode, die door Aal- berse in de oorlogsjaren voor het eerst werd toegepast. Op het oogenblik kan men zoo aan 50.000 werkloozen arbeid verschaffen. We ken nen de ontginningen in de Noordelijke provin cies, den wegenaanleg en de allerwege onderno men ontwateringspogingen. Yang en breed besprak de inleider de ge bruikelijke, reeas bijna klassiek geworden moei lijkheden, die tegen al deze soorten „van steun- verleening worden ingebracht. Als over een onmisbare en noodzakelijke aan vulling bij al deze verschillende wijzen van steunverleening kwam de heer Meyer te spre ken over de noodzakelijkheid van het bevorderen van Nederlandsch fabrikaat. Aan de hand van verschillende recente voorval len wees hij op den positieven tegenstand, die er nog tegen dit streven bestaat. Spreker gaf toe, dat er ook hier moeilijkheden zijn en dat een te ver doorgevoerde afsluiting een gevaar voor ons economisch welzijn zou kunnen opleveren. Maar zoover zullen we niet spoedig komen, omdat er voorloopig nog tal van artikelen zijn. die wij noodzakelijkerwijze uit het buitenland moeten betrekken. De heer Meyer eindigde met als zijn wensch uit te spreken, dat de Nederlandsche regeering spoedig dwingende maatregelen zal treffen om de nog talrijke oraers aan buitenlandsche fir- De IJsclub voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdagavond een algemeene vergadering in café-restaurant „Bolwerk", onder voorzitter schap van Jhr. F. J. Boogaert. Spr. wees op het afgeloopen seizoen, dat zeer gunstig was en zeldzaam in de annalen der vereeniging, gezien het feit, dat men op St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar de ijzers on der kon binden. Hij betreurde het, dat de secretaris, de heer H. v. Lennep, voor zijn functie had bedankt. Vervolgens huldigde hij den vice-voorzitter, den heer J. H. Sauveur en den baancommis saris, den heer H. J. Eldering, voor de ver diensten, die zij tijdens de 25 jaren, dat zij aan de vereeniging hun krachten gaven, hebben verworven. Spr. wees er op, dat de ijsclub nu ook met „ijshockey" te doen heeft gekregen en dat daaruit ook weer een voordeel is voortgekomen, n.l. een derde baan aan de spoorzijde voor hardrijders en om de ijshockeybaan een dijk voor de toeschouwers. In verband met het uitloven door de veree niging van een zilveren wisselbeker voor den ijshockeywedstrijd Holland—België, deelde spr. nog mee, dat voor de leden der vereeni ging een regeling was getroffen, waardoor zij op vertoon van hun lidmaatschapkaart een en- tréebiljet konden krijgen voor halven prijs, op een nog nader te bepalen datum in December. Door zijn functie van voorzitter van de ijs- hockeyclub meende spr., dat hij niet meer vol doende aandacht heeft kunnen schenken aan de ijsclub. Hij overwoog dan ook of hij zijn voorzitterschap van deze vereeniging niet bin nenkort ter beschikking zou stellen van een kracht, die beter haar belangen zou kunnen voorstaan. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. Franeken, sloot met een saldo in kas van 4134.23, terwijl dit het vorig jaar 5488.97 bedroeg. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Eldering en G. H. Kaars Sype- steyn, werden herkozen, terwijl dr. M. H. Eys- vogel de functie van waarnemend secretaris op zich nam. De vaceerende secretarisplaats werd voorloo pig nog onvervuld gelaten, om naar een ge schikte kracht hiervoor nog uit te zien. In een zeer geanimeerde rondvraag merkte Mr. Blankevoort op, of het niet mogelijk zou zijn de baan onder water te zetten, met ander water dan dat van de Delft, dat door de riolen zeer troebel wordt gemaakt. De voorzitter merkte op, flat dit niet zoo gemakkelijk ging. Spr. wees er op, dat op alles controle werd uitgeoefend, de club was nergens bepaald vrij in. Een zeer merkwaardig geval noemde hij het o.m., dat leden der vereeniging, om te rijden op hun eigen ijsbaan, ook nog vermakelijkheids belasting moesten betalen. Spr. geloofde, dat als deze quaestie eens in rechten zou worden uitgezocht, dit wel ten gunste van de club zou kunnen uitvallen. Tenslotte deelde hij mee, dat a.s. Dinsdag om 4 uur de ijshockey-trainer, de heer Wein berger, in de aula van de H.B.S.A. een bespre king zal houden met alle teams, die in het a.s. seizoen ijshockey op de ijsbaan zullen spelen. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor aan de gemeente Twisk ten behoeve van de restauratie van den toren aldaar een subsidie van ten hoogste 15 pCt. der geraamde kosten tot' een maximum van f 1500, te verleenen, on der voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk een bijdrage van 50 pCt. dier kosten tot een maximum van f 5000 wordt verleend en aan A. A. Kok, architect te Amsterdam, eene bijdrage uit de provinciale kas toe te kennen van 10 pCt. der kosten van de uitwendige res tauratie van het aan hem in eigendom toebe- hoorende huis Middelstraat no. 388 te de Rijp, tot een maximum van f 200, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk en door de gemeente de Rijp bijdragen onderscheiden lijk van 35 pCt. en 5 pCt. de kosten zullen zijn uitgekeerd of beschikbaar gesteld en dat het restant dier kosten door hemzelf wordt gedra gen. Men schrijft ons: De termijn van verkoop van de tuberculose- weldadigheids-postzegels loopt ten einde, waar om wij de aandacht van het publiek nog eens willen vestigen op den Emmazegel. Nog slechts 2 dagen zijn deze zegels verkrijgbaar; 30 No vember sluit de verkoop der tuberculose-zegels onherroepelijk. De postzegel blijft echter nog geldig voor frankeering gedurende het geheele jaar 1935. Ieder kan dus gerust 'n flinken voor raad van deze postzegels opdoen en daardoor de verpleging van tuberculose-patiënten steu nen. Het dames-comité voor den verkoop van deze postzegels, dat de laatste dagen nog 'n drukken toeloop verwacht, zal op Donderdag en Vrijdag weer een standje plaatsen in de hal van het postkantoor, waardoor het wachten aan de lo ketten voorkomen wordt. Ten slotte1 willen wij er nog even aan herin neren, dat ieder, die 100 Emmazegels koopt, een practisch, keurig uitgevoerd postzegel-zak- étui als cadeau ontvangt. PflQTZFPFÏ Driemaal per week an- I \JO I lLULLü dere zegels in de etalage VnnD TAnEAITY verwacht: Vaticaanz. VVJUlY Sehagehelstr.6, Tel.14450 Deze avond zal ongetwijfeld geboekstaafd kunnen worden als een der fijnste en best ge slaagde avonden van het seizoen. Een uitgele zen programma met twee eerste uitvoeringen, noviteiten van den allereersten rang van Debussy in de eerste concerthelft, en in de tweede met de zoo succesvol door Frits Schuur man georkestreerde Spaansche volksliederen en met den sprookjescyclus van Ravel. Daarbij als soliste de zangeres Berthe Seroen, met niet minder dan acht liederen, stuk voor stuk ge zongen met dien fijngekuischten, hoogartistie- ken smaak, welke de kunst dezer begaafde liederenzangeres kenmerkt. Ook het orkest stond volkomen op de hoogte van dezen avond: dirigent Schuurman leidde het ensemble met groote accuratesse en zijn musici zorgden voor een doorzichtige, beheersch- te verklanking van ieder werk. De beide eerste composities van den Franschen meester waren prachtig van orkestrale kleur, zoowel Prélude a l'après midi d'un faune als de Berceuse hé- roïque. En welk een rijk contrast vormen niet de twee nocturnes, Nuages, en Fétes, door De bussy geschreven in 1898. Het eerste, droome- rig teer als een klare maannacht, het tweede brillant en gloedvol als een zomersch avond feest, beide sterk emotioneel, ontroerend van diepe menschelijkheid, als een kalme en een bruisende stroom van pure muzikaliteit! Het succes voor dirigent en orkest was dan ook niet gering. Het vrij talrijk gehoor was vol komen in den ban van deze zuivere en edele muziek, en liet hiervan bij herhaling blijken door warm en langdurig applaus. Het wilde ons schijnen dat de aanwezigen minder sterk reageerden vooral op de beide eerste liederen van Debussy, op gedichten van Verlaine, nochtans beide zoo schoon geïnter preteerd door Berthe Seroen. Misschien begrij pelijk want de diepere bediedenis ligt niet zoo onmiddellijk voor de hand, en vooral het eerste lied, van den Faun in het grasperk vraagt een sterke geestelijke concentratie. Maar zoowel hierin, als in het tweede, de Colloque Sentimen tal, het maccabere schimmengesprek, was de dramatische expressie der zangeres zeer sterk, al kwam zij stimmlich niet steeds voldoende boven het toch niet te sterk begeleidende or kest uit. Villon's Ballade met het prachtige en expres sievolle archaïeke Fransche vers verkreeg even zeer een indrukwekkende vertolking. Het mees te succes behaalde de zangeres evenwel met de interpretatie der vijf door dirigent Schuur man gearrangeerde Spaansche liederen, waar van we de beide laatste, en hiervan weer het teere Sluimerliedje, wel het mooist vonden. Het applaus dat hierna zangeres en dirigent beiden beloonde, en de vele bloemen, beiden geoffreerd, waren hiervoor zeker de welverdiende belooning. De beide laatste nummers werden dan ook, zooals begin vorig jaar bij de uitvoe ring door Hans Gruys, gebisseerd. Met den voortreffelijk en accuraat gespeelden sprookjescyclus van Ravel kwam veel te vroeg het einde van dit prachtig geslaagd concert. J. S. De Arrondissements-Rechtbank heeft op 27 November de navolgende faillissementen uit gesproken J. Lanser, handelende onder den naam of firmanaam Gebroeders J. en J. Lanser, land bouwer en kweeker te Aalsmeer, Kerkweg. Cura tor: Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink te Haar lem. Herman Pot, fotograaf te Zandvoort, Zand- voortschelaan 235, zaakdoende te Haarlem, Gierstraat 16. Curator: Mr. E. van Tuinen, te Beverwijk. Rechter-Commissaris: Mr. E. J. W. Top. Opgeheven werden de navolgende faillisse menten wegens gebrek aan actief: D. H. van Daalen, Rijwielhandelaar te Haar lem, K. Lakenstraat 2. Curator: Mr. A. Beets te Haarlem. D. Koper, waschverzender te Zandvoort, Hel merstraat .15. Curator: Mr. W. de Rijke, te Haarlem. J. H. F. Rap, hotelhouder te Haarlem, Jans- weg 20. Curator: Mr. G. W. C. Pliester te Haarlem. G. H. d. Costa, vischventer te IJmuiden, Ge rard Doustraat 57. Curator: Mr. dr. A. v. d. Flier, te IJmuiden-Oost. G. H. J. Jimmink, koperslager te Haarlem, Breestraat 30. Curator: Mr. A. Klein te Haar lem. Vernietigd werd het navolgende faillissement op grond van verzet: De nalatenschap van wijlen H. Bakker, in leven aannemer, gewoond hebbende te Haar lem, Leidschestraat 56. Curator: Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. Geëindigd werden de navolgende faillisse menten wegens verbindend worden der eenige uitdeelingslijst: M. Koedijker, rijwielhandelaar te Haarlem, Cronjéstraat 154. Curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. S. Hogeland, koopman te IJmuiden. Curator: J. A. B. Sanders te Beverwijk. A. Meyer, wafelfabrikant te Zaandam. Cura tor: Mr. H. H. Riepma te Edam. In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van Provinciale Staten van Noord-Holland was het woord aan den heer v. d. WALLE (S.D.), die ten aanzien van de Industriebank en het Econ. technologisch Instituut het zijne wenschte te zeggen, na het prae-advies van Ged. Staten. Het bedrag van 200.000 op de begrooting voor werkverschaffing heeft spr.'s waardeering, maar er moet meer gedaan worden. In Amster dam gebeurt er in dit opzicht nog niets, zei spr. Een commissie is noodig, die op dit gebied den weg wijst, er zijn nog talrijke objecten. Spr. noemde voorbeelden in groote en kleine gemeenten. In Amsterdam worden er van de 48.000, honderd in werkverschaffing aange nomen. Men moet bij tewerkstelling wel wat meer loon betalen, maar daardoor groeit de koopkracht met alle gevolgen van dien. Ook de industrie kan uitgebreid worden. In IJmuiden b.v. ligt de visschersvloot nagenoeg stil, omdat de conservenfabrieken, de export mogelijkheden niet kunnen naasten. Ook op dit terrein kan de commissie prachtig werk ver richten. De heer KETELAAR (V.D.) bewonderde de sfeer bij de behandeling van deze begrooting'. Sterke momenten waren er niet en zijn ook niet te verwachten. Dat pleit voor Gedeputeerde maar ook voor Provinciale Staten. Het college dat voor 4 jaren gekomen is, heeft zijn plicht gedaan ten genoegen van bijna alle staten leden. De samenwerking is vruchtbaar gebleken. Dat de gemeenten hun begrootingen voor de behandeling in den raad bij Ged. Staten moes ten inzenden, kon spr. nog niet goed begrijpen. Dit behoefde alleen te gebeuren voor gemeen ten, met bijzondere aanleiding" daartoe. Nu hebben Ged. Staten alle begrootingen opge vraagd, wat wel het gemakkelijkste is. In an dere provincies heeft men echter niet zoo ge handeld. Er is nog een tweede circulaire van Den Haag gekomen, waarin gezegd werd, dat de maatregel alleen voor „zekere" gemeenten gold. De vraag is dan ook te weten, hoe de circulaire voor deze provincie luidde. Spr. meende dat N.-Holland zijn plicht ten aanzien der werkverschaffing doet. Het zoe ken van meer objecten is echter zaak, hoewel dit moeilijk is. De regeering werkt echter dik wijls tegen. Spr. vóelt wel voor een regionale industrie- bank, maar hij moet eerst de uitgewerkte plan nen zien. Spr. hoopte, dat Ged. Staten ten opzichte van de gemeenten niet de „ik-weet-het-alleen" bacil van Den Haag zullen overnemen. De heer LAMBOOY (R.K.) verklaarde, dat de samenwerking in de afgeloopen 4 jaar zeer goed was. Ged. Staten hebben het provinciale schip in het juiste vaarwater gehouden. Namens de fractie verklaarde spr. verder, dat speciaal het financieele gedeelte de volle in stemming heeft gehad. Er moest bezuinigd wor den, maar vitale belangen zijn niet gekortwiekt. De vervanging van mr. Bomans door mr. Slin- genberg als schatbewaarder heeft spr. verwon derd, maar de tevredenheid over het beleid kon worden voortgezet. Spr. laakte de beschouwingen van den heer Sneevliet, die in de Tweede Kamer thuis be hoorden. Misschien had hij de verkeerde papie ren meegenomen! Hij is blij, dat anderen dezen weg niet gevolgd hebben. De positie van de provincie is gelukkig ten opzichte van de steunverleening, zij staat daar buiten. Maar het brengt het gevaar, dat zij de moeilijkheden van de gemeenten niet ten volle beseffen. Kan een gemeente niet rondkomen, dan komt dit ten nadeele van de sociale ver plichtingen. Dat moeten Ged. Staten inzien, zij moeten het niveau van de gemeenten nog niet lager brengen dan te verwachten is. Het heeft spr.'s waardeering, dat het wegen- vraagstuk zoo uitstekend behandeld wordt. De nieuwe gedeputeerde heeft een financieele leerschool doorgemaakt, wat prettig stemt. Spr. vroeg hoe de onderhandelingen met het Rijk ten aanzien der salarissen zijn afgeloopen. Voor een bezuinigingsinspecteur voelde spr. met. Objecten voor werkverschaffing zijn zeer moeilijk te vinden. Aan het heele groote werk van het kanaal naar Hilversum werken slechts 100 ma.n. Het vraagstuk is werkelijk niet ge makkelijk op te lossen. De heer HOOIJ (R.K.) gaf als zijn standpunt te kennen, dat een goed geordende voortbren ging en een rechtvaardige verdeeling' van het voortgebrachte 'n gemeenschapsbelang zijn van de eerste orde en dat de overheid dit heeft te dienen waar het mogelijk en noodig is. Binnen eigen grenzen zijn staat, provincie of gemeente overheid. Waar liggen de grenzen? Dit noemde spr. een moeilijke vraag. Hij heeft dan ook indertijd vragen gesteld inzake steun aan handel, industrie, scheepvaart etc. Een aantal nieuwe vragen drongen bij spr. in dit verband op. Waarom komen de groenten uit ons gewest jaar op jaar op de vuilnisbelt, terwijl andere landbouwproducten worden uitgevoerd, b.v. tarwe? Waarom worden er jaarlijks scheepvrachten hout, gezaagd, geschaafd enz. ingevoerd m Amsterdam en Zaandam, terwijl wij in de Zaanstreek toch onze groote houtzagerijen en schaverijen hebben? Waarom ligt de IJmuider Visschersvloot het grootste deel van het jaar te roesten in de haven? En dit alles, terwijl er duizenden menschen werkloos rondloopen en onvoldoenden steun ge nieten? Kan de Prov. Overheid hier niets, maar dan ook niets uitrichten? Spr. vroeg inlichtingen over het Econ. Tech nologisch Instituut. Hij zou een behoorlijke studie vooraf willen zien, alvorens opdrachten gegeven worden tot oprichting van een bank of een bureau. De heer ANKERSMIT (S.D.) betreurde het afwijzende standpunt van Ged. Staten inzake het pachtersvraagstuk. Hü beval heropening der bestudeering aan, door middel van een com missie ad hoe. De heer WEISS (Midd.) besprak de werkver schaffing en vroeg hoe Ged. Staten staan te genover den tunnelbouw onder het IJ. Spr. vroeg steun voor den middenstand, die steeds een groot aandeel in de belasting-opbrengst heeft gehad. De heer SEEGERS (C.P.) noodig'de de soc.- dem. uit, uit het college van Ged. Staten te treden, omadt de strijd tegen de partijen van de afbraak krachtig begonnen moet worden. De heer SAJET (S.D.) brak een lans voor de t.b.c.-bestrijding. De heer MIEDEMA (V.B.) maakte eenige opmerkingen ten aanzien van de conversie en de voordeelen daaruit voortgevloeid. De heer M. SLINGENBERG (V.D.), lid van Ged. Staten dankte voor de algemeene waar deering door de Staten geuit. Spr. zou morgen de verschillende sprekers beantwoorden. De vergadering werd verdaagd tot Woens dagmorgen, GEBOREN, 27 Nov.: C. M. v. d. Velde—v. d. Eijkhoff, d; 26 Nov. A. BosMeijer, d; J. A. BanninkOttens, z; M. C. v. Leeuwen—Meijer, d; 27 Nov. G. M. BreeuwerSmits, d; 25 Nov. W. Hoogendijkv. Steijnen, d; 24 Nov. C. v. d. PasWisse z; 26 Nov. A. C. v. GeldorpBul- ters, d; 24 Nov. H. P. M. ToninoHens, d; 25 Nov. J. B. ten Hoopev. d. Bos, z; 26 Nov. C. R. E. v. VessumHorsten, z. OVERLEDEN, 24 Nov.: W. v. Essen, 58 j., Laurens Costerstraat25 NNov. D. G. de Ruij- ter, 55 j., M. v. Heemskerksstraat; 26 Nov. F. W. Blöte, 97 j., Roosveldstraat; 25 Nov. J. de Vries-v. Rijzen, 67 j., Z. Tuindorplaan; 26 Nov. G. Sluik, 74 j., Gen. de la Reijstraat; 25 Nov. L. Bekkers, 49 j., Teding v. Berkhoutstraat; 26 Nov. M. C. Geukers, 52 j., Kampervest; J. M. P. Pasdeloup-Wildschut, 60 j., Hazepaters- laan. Verbetering Brederodelaan De Brederode- iaan, loopende van 't Pannenkoekenhuisje aan de Mollaan, door het Bloemendaalsche Bosch tot de Zomerzorgerlaan bij het hotel Zomerzorg, zal een groote verandering' ondergaan. De man nen van den plantsoenendienst zijn thans reeds bezig die verandering mogelijk te maken. Na de moderniseering van het Bloemendaal sche bosch bleek al spoedig, dat de nieuw1 aan gelegde Brederodelaan voor het druk-geworden verkeer te smal was. Daarom zijn B. en W. van Bloemendaal thans overgegaan tot ver breeding van deze laan, nadat de raad daarvoor een crediet had toegestaan. Er zullen nu eigen lijk 2 wegen komen: een voor het opgaand- en een voor het afgaand verkeer. De rij boomen aan den Oostkant van den weg zal gespaard worden. Deze rij boomen wordt dan tevens de afscheiding tusschen de beide wegen. Links en rechts van de rijwegen wordt door het bosch een voetpad aangelegd. Bij het hotel Zomerzorg wordt op het kruis punt van Zomerzorglaan en Brederodelaan een groote ronde verkeersheuvel aangelegd, rondom de groote boomen, die zich daar bevinden. Dit pleintje bij hotel Zomerzorg lijkt ons het aangewezen punt als eind- en beginpunt voor de bussen van de N. Z. H. T. M. 't Tamelijk slecht gekozen eindpunt bij het begin van de Sterreboschlaan zou daarmee kunnen verval len. Dit ter overdenking. ..Tropenadel" door „St. Gencsius'' De R.K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" heeft Zon dagavond in Hotel Vreeburg een zeer vlot ge speelde en goed geslaagde opvoering gegeven van Henri van Wermeskerkens blijspel in drie bedrijven „Tropenadel". Voor een nog jeugdige vereeniging was dit een tamelijk waagstuk. De overvolle zaal heeft zich ook kostelijk ge amuseerd, waardoor de lach soms niet van de lucht was. Het waren vooral Willem van Vliet, een rijk geworden koloniaal, en een zekere Katte'nburgsche juffrouw Van der Kooy, die (en dit is het onwaarschijnlijke) eens een snoepreisje naar Indië maakt om haar familie te bezoeken, die met hun spel de zaal in een vroolijke stemming brachten. Dat Van Vliet met de uitbeelding van zijn rol den meest aangewezen weg bewandelde, zouden we niet durven beweren. Hij was wel wat al te luchtig, al te grappig', temeer, daar de geheele geschie denis speelde om het toekomstig levensgeluk van zijn dochter. Wat deze betreft zouden we De Genestet wil len citeeren: „Hoe drommel kwam zoo'n onbe nullige aap aan zoo'n aanminnig spruitje?!" Want Emmy van Vliet was een allerliefste ver schijning, die door haar meesterlijk spel in hooge mate bekoorde. Dat zij op het concours te Heemstede den eersten prijs voor de beste speelster behaalde, mag dan ook geen ver wondering baren, George van Vliet gaf ook vaak heel bekoorlijk spel te genieten. Een beetje meer kleur en va riatie in zijn stem bij zijn soms lange rede voeringen, zou geen kwaad kunnen. Mevrouw Van Vliet trof door de uitstekende opvatting van haar rol: heftig, als zij tegen haar man uitvaart, poeslief als zij visite ont vangt. Rudolf Verkerk, de Indo, en verloofde van Emmy, was zeer op dreef. Een woord van lof voor zijn goed gevoeld spel, mag hem niet onthouden worden. Mr. Sweet, dé pseudo-Engelsche gentleman, in werkelijkheid een Kattenburgsch avonturier, wien het om de duiten van papa Van Vliet en diens bekoorlijke dochter te doen was, gaf een prachtuitbeelding van dit type. Juffrouw Van der Kooy had 't niet gemakke lijk, plotseling door te moeten gaan voor een Engelsche. %Iaar ze redde zich uitstekend, zij het met behulp van haar neef. Mevrouw Hooyberg speelde haar kleine rolletje naar behooren en van Ali, den Inland- schen jongen, kan hetzelfde gezegd worden. Alles bij elkaar een opvoering, waarmee St. Genesius veel eer heeft ingelegd. Het pompstation In „Het Duin" is men reeds eenige dagen bezig met het graafwerk voor de nieuwe filters, ten dienste van het pompstation van het Provinciaal waterleiding bedrijf. De diepe groote kuilen die hierbij ont staan, geven een goed denkbeeld van het enor me werk dat door het waterleidingbedrijf moet worden verricht om het water zoo zuiver mo gelijk aan de verbruikers te kunnen leveren. De telefoon Nu de aanlegkosten en abon nementen voor de aansluiting bij de Rijkstele foon belangrijk zijn verminderd, maken vele zakenlui en particulieren hiervan gebruik. Het technisch Rijkspersoneel is verleden week be gonnen met de werkzaamheden en zoo zal het aantal abonné's in district Bennebroek aan merkelijk worden uitgebreid. Straatnaam B. en W. stellen voor de nieuwe straat, loopende van de Minister Cort v. d. Lindestraat tegenover perceel 12, naar den Osdorperweg, den naam te geven van Polanen- straat. W. Stam Dzn. t Te Zaandam is Dinsdag middag op 65-jarigen leeftijd overleden de heer W. Stam Dzn., oud-commandant der gemeente lijke brandweer en oud-voorzitter van den bond van Zaansche Brandweercorpsen. De be grafenis heeft plaats Vrijdag a.s. op de alge meene begraafplaats. Een advertentie behoeft geen ..kapitalen'1 te kosten. Plaats maar eens een Omroepen Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk üan» delstarief. Als uitvloeisel van de onlangs te Oslo gehou den internationale scheepvaartconferentie heeft de Nederlandsche gezant te Londen aan de Britsche regeering een nota overhandigd ge lijkluidend met de terzelfdertijd overhandigde nota van de gezanten van Noorwegen, Zweden en Denemarken. Hierin wordt allereerst herinnerd aan de kor ten tijd geleden overhandigde nota, waarin werd medegedeeld, dat de Nederlandsche re geering er bij de reeders op had aangedrongen met de belanghebbenden van andere zeevaren de naties overleg te plegen over het ontwerpen van voorstellen strekkende tot het in overeen stemming brengen van de wereldtonnage met de vraag. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de alge meene toestand in de scheepvaart tot een on derwerp van nauwgezette studie is gemaakt van de scheepvaartkringen in ons land. En dat als gevolg van discussies hierover ge voerd met de belanghebbenden in de andere drie landen, verwacht mocht worden, dat na dere voorstellen zullen kunnen worden voorge legd aan de internationale scheepvaartconfe rentie, welke, naar verluidt, in December van dit jaar te Londen zal plaats vinden. De Nederlandsche regeering deelt de meening van de Britsche regecring, dat de formuleering van eventueele maatregelen tot herstel van het evenwicht in de scheepvaart en de discussie daarover in eerste instantie zal moeten geschie den binnen den kring van de belanghebbende reeders zelf. De regeering neemt aan, dat, indien voor de uitvoering van een plan van rationalisa tie, de medewerking van de regeering nood zakelijk zou geacht worden, er een conferen tie van regeeringsvertegenwoordigers zal worden bijeengeroepen. Zij is in dit geval bereid zich op zulk een conferentie te doen vertegenwoordigen en met de regeeringen van andere zeevarende natie^ samen te werken tot het ontwerpen van een plan ter bevordering van een be tere positie der scheepvaart. De nota geeft voorts uiting aan de meening, dat het noodig is om pogingen te ondernemen teneinde tot afschaffing of beperking te komen van economische scheepvaartsubsidies. Tenslotte wordt de hoop uitgesproken, dat in deze richting definitieve vorderingen ge maakt zullen worden als gevolg van de door voering van een rationalisatieplan, waardoor de bloei in de scheepvaart zal zijn hersteld. In een procedure tusschen A. P. Verdoorn en den Staat heeft het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep bevestigd een uitspraak van den president der Haagsche rechtbank van 4 Augus tus jl„ waarbij is beslist, dat een in beslag genomen autobus van een dienst tusschen Am sterdam en Rotterdam, voor welken dienst geen vergunning aoor Ged. Staten was verleend, te ruggegeven moest worden. Het Albury-Comité bericht ons, dat totaal bij den penningmeester is binnengekomen een be drag van 2978.14. Omtrent den aard van het souvenr zal nader worden beslist, indien antwoord is ontvangen op het onlangs gepubliceerde schrijven aan den burgemeester van Albury gericht. LONDEN, 27 Nov. (Reuter). In het Lager huis zal Churchill morgen een amendement in dienen op het adres-van-antwoord op de Troon rede. Daar Churchill in verband met den hul digen toestand in Europa een versterking der Britsche weermacht, vooral der luchtvloot, zal eischen, houdt de Britsche regeering zich ern stig met deze kwestie bezig. Daar Churchill ter motiveering van zijn voor stel waarschijnlijk zal wijzen op de Duitsche bewapening, zal dit onderwerp vermoedelijk het middelpunt der debatten uitmaken. In dit verband spreekt men van geruchten over een stap der Britsche regeering in de be wapeningskwestie. Minister Simon zou morgenmiddag in het Lagerhuis een belangrijke verklaring afleggen. Naar het D. N. B. uit Berlijn meldt, heeft de Engelsche ambassadeur aldaar, sir Eric Phipps. een bezoek gebracht aan minister von Neurath en hem in vriendschappelijken vorm van deze verklaring op de hoogte gebracht. Tegelijkertijd had te Londen een onderhoud plaats tusschen minister Simon en den Duit- tchen ambassadeur von Hoesch. De als afgevaardigde van Hitler in de ont wapeningskwestie bekend staande von Ribben- trop keerde vandaag per vliegtuig uit Engeland naar Berlijn terug. Hij verklaarde in Engeland drie weken vacantie te hebben genoten. Hij was niet in Engeland geweest voor officieele aangelegenheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4