Vorstelijk huwelijk te Londen Majestueuze plechtigheid Het Lagerhuis waarschuwt Duitschland Het nieuws van heden Het memorandum van Joego-Slavië Aankomst Pander- jager-mannen MILLIOENEN JUICHEN HET PAAR TOE SIMON BEANTWOORDT DE SPREKERS DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 Avondblad DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ontroerende stilte heerschte in de Westminster Abdijtoen de prins en de prinses elkander trouw zwoeren Schitterend schouwspel Eckhardt verklaart, dat het er slechts om gaat Hongarije te belasteren Hongarije zal zijn eer verdedigen De prachtige Westminster Abdij, waarin het huwelijk tusschen prins George en prinses Marina heden werd, voltrokken Britsche regeering verklaart nog maals tegen een bewapenings wedloop te zijn Amendement van Labour verworpen Het Weer Korte berichten Hartelijke begroeting door de Haagsche burgerij In de Westminster Abdij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19071 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HET HUWELIJK VAN PRINS GEORGE EN batten en Lady Mary Cambridge, de 10-ja rige achternicht van Koningin Mary. Alle bruidsmeisjes waren gekleed in een ja pon van witte crêpe, doorweven met een dun- PRINSES MARINA. SIR SIMON BEANTWOORDT DE SPREKERS IN HET LAGERHUIS, NAAR AANLEIDING VAN DUITSCHLANDS BEWAPENING. TEGENVERKLARING VAN DEN HONGAAR- SCHEN GEDELEGEERDE ECKHARDT IN VERBAND MET HET MEMORANDUM VAN JOEGO-SLAVIë. Hartelijke ontvangst der Panderjager-beman- ning bij hun aankomst te 's-Gravcnhage. Opheffing van spoorwegdiensten in de Haar lemmermeer aan het einde van het volgende jaar. Na het droevig ongeluk te Goirle. Begrafenis van het slachtoffer. Echtgenoote eveneens overleden. O In éen schitterende omlijsting van pracht en schoonheid, waarin de majestueuze plechtigheid van het religieus ceremonieel op superbe wijze was verbonden aan de praal van den Staat, is de Hertog van Kent, de jongste zoon van den Koning en de Koningin van Enge land, heden in het huwelijk getre den met Prinses Marina van Grie kenland. Het was niet slechts een ko ninklijk huwelijk, doch een van de grootste gebeurtenissen van dezen aard in Europa sinds vele jaren, een gebeurtenis, die sinds vele weken het onderwerp van gesprek in alle kringen heeft uitgemaakt. Plechtigheden als op dezen dag zullen nog lang leven in de herin nering van hen, die zoo gelukkig waren er getuige van te zijn. Welk een pracht werd ten toon gespreid in de koninklijke stoeten tusschen het Bucking ham Palace en Westminster Abbey dat statige gebouw, dat de tempel is van zooveel romantiek in de geschiedenis van Engeland. Het was inderdaad een gebeurtenis, die de harten ontroerde van de millioenen, die zich verdrongen in de feestelijk versierde straten om slechts een glimp te kunnen opvangen van het jonge paar. De route, welke tusschen het paleis en de abdij werd gevolgd, was een gloed van kleuren. Vlaggen van alle naties hingen van de gebou wen, vele honderden extra-vlaggenstokken wa ren op de daken en aan de bovenste vensters der huizen bevestigd; de tribunes, welke op de open plaatsen waren opgericht, waren blauw- geschilderd, omdat deberoemde Parliamant Square tegenover de Abdij een schilderij was van blauw, rood en goud. In de historische Whitehall wapperden dui zenden gekleurde vlaggetjes van een aantal Venetiaansche masten ter hoogte van dertig voet, terwijl langs de deftige Bond Street hoog boven de straat omvangrijke bloemversierin- gen met slingers van anjers, groen en sleutel bloemen in alle nuances, waren opgehangen. De politieautoriteiten hadden bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Niet alleen wa ren ongeveer achtduizend man op straat, doch om te voorkomen, dat iemand in staat zou zijn moeilijkheden te veroorzaken uit een venster langs de route, hadden zij lijsten laten opma ken van de taoeschouwers, die kamers of ven sters langs de route hadden gehuurd. Maar in deze mooie omlijsting viel niets meer op dan de uniformen van de soldaten leven dige klateringen van kleuren, gemengd met schitteringen van zilver als lichtpijlen op hun uniformen. Slank, onbeweeglijk als standbeelden, stonden zij aan eiken kant van de route, welke gevolgd werd. Zij hadden de bewondering van de hon derdduizenden toeschouwers, die op sommige plaatsen tien of meer rijen dik stonden. Veler, van hen, die in de achterste rijen stonden, konden niets of slechts weinig zien, doch toch bleven zij staan als bewijs van hun eerbied voor de leden va nhet Koninklijk Huis. Spe ciale maatregelen waren genomen om driehon derd invalide oud-strijders in staat te stellen de Koninklijke stoeten te zien voorbijtrekken. Alle tribunes en ook de Westminster Abbey zelf waren geheel gevuld voordat de processies begonnen. Voor den dienst in de Abdij waren ongeveer 1800 uitnoodigingen verzonden. Om een vlot verloop te verzekeren was de Abdij ver deeld in afdeelingen, elke afdeeling met een letter. Elke plaats was genummerd. Bij het naderen van den tijd der plechtigheid bereikte de spanning bij de menigte haar hoog tepunt. Men rekte zich uit om de Koninklijke optochten te zien passeeren en een luid gejuich barstte los, toen bekend werd dat Koning George en Koningin Mary van Buckingham Palace waren vertrokken voor hun tocht naar de Westminster Abbey. Langzaam reden zij, geëscorteerd door cava lerie in groot tenue, langs de ontzaglijke menigte aan weerszijden van de route, voortdu rend luide toegejuicht. Nog luider waren de toejuichingen voor Prinses Marina, toen zij met haar ouders Prins en Prinses Nicolas het paleis verliet. Gekleed in een hermelijnen mantel over haar bruidstoilet was zij een schilderij van gratie en schoonheid. Nimmer tevoren had Engeland een beminnelijker bruid gezien; zij had de harten der Engelschen gewonnen, De onstuimige toejuichingen van de hon derdduizenden langs den weg, toen de auto Sinds vele jaren had Londen niet zoovele Ko ninklijke persoonlijkheden bijeengezien als vandaag. Met Koning George en Koningin Mary zaten bij het altaar de Koning en Koningin van Denemarken, de Koning en de Koningin van Noorwegen, Prins Karei van België, Prinses Paul van Joego-Slavië, een zuster van Prinses Marina, de graaf en gravin Toerring, haar andere zuster en zwager, prins Waldemar van Denemarken, Prins George van Griekenland, Prinses Maria van Griekenland en de Groot hertog en Groothertogin Cyril van Rusland. In de stoelen van het koor zaten de leden van het kabinet, oud-ministers, de leden van het parlement, diplomaten, ambassadeurs en gezanten o. w. de Nederlandsche gezant jhr. inr. R. de Marees van Swinderen en andere ge- privileerde gasten. De meesten van hen waren, evenals óe andere heeren onder de gasten in de Abdij, in avondtoilet. Dit is de eerste maal, dat aan gasten was toegestaan een Ko ninklijke huwelijksplechtigheid in gewoon avondtoilet bij te wonen. Aan de plechtigheid werd nog meer luister en kleur bijgezet door de tegenwoordigheid van Koning Georg's „Honourable Corps of Gentle- men-at-Arms" in hun scharlaken en gouden uniformen, met hun witte pluimen en door de Yeomen of the Guard. Eenige minuten nadat de Koning en de Ko ningin het kerkgebouw waren binnengetreden, arriveerde de bruidegom, die plaats nam bij de treden naar den kansel om daar zijn bruid te wachten. Naast hem stonden de Prins van Wales en de Hertog van York, die in overeen stemming met de gewoonte bij Koninklijke huwelijken, optraden als zijn begeleiders. Het groote moment was echter de aan komst van de bruid kort daarop. Aan den grooten westelijken ingang van de West minster Abbey werd zij ontvangen door den deken dr. Foxley Norris, den kanun nik van de Westminster en andere func tionarissen van de Abdij. Daar waren ook de acht bruidsmeisjes, Prinses Juliana, de Nederlandsche Koninklijke gast bij deze huwelijksplechtigheid, Prinses Irene van Griekenland, Prinses Katherine van Grie kenland, Groothertogin Kira van Rus land, Prinses Elisabeth van York, Prinses Eugenie van Griekenland, Lady Iris Mount- GENèVE, 29 November. De leider der Hon gaarsche delegatie Eckhardt heeft Woensdag avond laat een tegenverklaring gepubliceerd op het memorandum van Joegoe-Slavië, waarfn o.m. betoogd wordt, dat het de regeering van Jcego-SIavi'e er slechts om gaat Hongarije te belasteren om zuiver politieke bedoelingen. De Hongaarsche regeering zal daar nader op in gaan, zooodra zij het memorandum nauw keurig zal hebben bestudeerd. De moordenaar is, volgens Eckhardt, in Hongarije geheel onbe kend en heeft daar nimmer gewoond. Juist is, dat drie der samenzweerders voor den aanslag in Hongarije hebben gewoond. Hongarije heeft de regeering van Joego-Slavië reeds volledige opheldering gegeven over het kamp van Janka Puszta. Sinds het laatste voorjaar heeft de Hongaarsche regeering de noodige maatregelen genomen om er voor te zorgen, dat de Joego slavische emigranten Janka-Puszta verlaten. Overigens is Janka Puszta geen kamp. maar een bescheiden boerderij waar 30 of 40 Croati- sche emigranten waren ondergebracht. Het geheel was een particuliere aangelegenheid. De Hongaarsche regeering is door de opheffing van het kamp geheel tegemoet gekomen aan de ei'schen van Joego-Slavië. Voorts protesteert Eckhardt tegen het bij de zaak betrekken van Hongaarsche officieren. Evenmin zou ooit van Hongaarsche zijde financieele steun zijn ver leend. De autoriteiten zijn steeds streng opge treden bij strafbare actie der emigranten. De ontevredenheid onder de Croatische revolution- r.airen spruit volgens Eckhardt voort uit den binnenlandsehe toestand van Joego-Slavië. Hongarije zal tegenover de geheele wereld zijn eer verdedigen en de waarheid bewijzen. Het vorstelijk bruidspaar, Z. K. f-f. Krms 'Geórge van Engeland en H.'TT. H. Prinses Marina van Griekenland, omringd door de bruidsmeisjes. Boven v.l.n.r.Prinses Irene van Griekenland; lady Mary Cambridge; Prinses Elisabeth van York en Prinses Juliana. Onder v.l.n.r.: Prinses Catharina van Griekenland; lady Iris Mountbatten; Prinses Eugenie van Griekenland en Groothertogin Kyra van Rusland LONDEN, 29 Nov. De Lagerhuisdebatten wer den voortgezet door Winterton, een der conser vatieve leden die het amendement van Chur chill steunen. Deze verklaarde, dat het onzin is het Lagerhuis in te prenten, dat ontwape ning de eenige kwestie is, welke Duitschland verbittert. Wij wenschen de machtigste van onze vroegere vijanden niet even sterk in de lucht te zien als wij zelf zijn. zoolang Duitsch land opzettelijk uit den Volkenbond is getreden en het z.g. collectieve vredessysteem ter zijde heeft geschoven. Wij kunnen niet toestaan, dat Duitschland in de lucht onze meerdere is. In Frankrijk zijn berichten verspreid volgens welke het Duitsche leger op korten termijn, bestaande uit 300.000 man is ingedeeld in 21 tamelijk goed uitgeruste divisies. Lloyd George vroeg of Sir John Simon een inlichting kon geven over de zware artillerie er het 15 cM geschut. Churchill vroeg inlichtingen over het Duit sche leger. Sir John Simon antwoordde, dat het vredes- leger van 300.000 man op korten termijn geor ganiseerd wordt in 21 divisies, naar Simon on der-stelt, in verbinding met gemechaniseerde Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, later waarschijnlijk uit Oostelijke ricb- tingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, kouder des nachts, later iets kouder. Hoogste barometerstand: 776.5 te Mün- chen. Laagste barometerstand: 733-3 te Vardö. Zon op 7.45 - onder 3.51 - Licht op 4.21 Maan op nam. onder nam. 0.34 Laatste kwartier 5.59 v.m. formaties en cavalerie. Simon weet niets van bewapening met geschut van 15 cM. Ten slotte sprak nog de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Sir John Simon, die op merkte, dat de rede van Baldwin niet een een voudige verklaring is. De regeering heeft reeds sedert eenigen tijd het probleem nauwkeurig bestudeerd. Voor de rede werd gehouden, is de inhoud er van ter kennis gebracht van den Rijkskanselier, van Frankrijk, Italië en deVer- eenigde Staten. Deze procedure is gevolgd, omdat het niet een Engelsch-Duitsche kwestie is, maar een k*-estie van Europcesch en van wereldbelang. Hierdoor heeft de regeoring er toe bijgedragen veel argwaan weg te nemen. Wanneer wij tot overeenstemming zouden kunnen komen, zouden wij gaarne zien een ont wapening tot een laag niveau overeen te ko men. Anders zouden wij genoegen moeten ne men met een zoo laag mogelijk niveau. Wij ver klaren opnieuw, dat wij voor een geregelde be perking zijn in plaats van voor wapeningswed loop en ongeregelde bewapening. Het amendement der Labourparty op het amendement van Churchill op de nota van artwoord op de troonrede werd verworpen met 276 tegen 35 stemmen. Churchill trok vervolgens zijn amendement in. Eet adres van antwoord werd vervolgens goedgekeurd. De brug over de Rupel nabij Willebroeck (bij Mechelen) is tengevolge van een aanvaring in gestort. Zeven personen geraakten te water, doch werden gered. Nabij Napels is een kabel-spoor tegen een pijler gestooten. Vier personen werden op slag gedood en 12 gewond, waarvan later nog drie zijn overleden. Middleton, tot nu toe tweede secretaris van de Engelsche Labour-Partij is thans tot secre taris van deze partij gekozen als opvolger van Henderson. De parlementaire onschendbaarheid van Luis Bello is door het Spaansche parlement met 147 tegen 20 stemmen opgeheven. Tevens werden hem alle andere mandaten en staatsfuncties ontnomen. Hedenochtend is de bemanning van den verongelukten Panderjager, Geyssen- dorffer, Asjes en Pronk met den Ge- nua-expres in Den Haag aangekomen. Naar men weet hadden zij na de ramp in Allahabad per s.s- Johan de Witt de reis naar Nederland gemaakt van Co lombo tot Genua, waar zij Woensdag ochtend aan land gingen. Het spreekt vanzelf dat elk feestbe toon achterwege was gelaten, maar uit de groote menigte, welke bij het Staats spoorstation, allang voor het uur waar op de trein zou aankomen, was samen gestroomd, bleek wel hoezeer de Haag sche burgerij in het bijzonder met Geyssendorffer en zijn vrienden had meegeleefd, een meeleven, waaraan men bij hun thuiskomst uiting gaf door een spontane en sympathieke huldiging. De Rijnstraat was gedeeltelijk afgezet; een sterke politiemacht, zoowel bestaande uit ruiters als uit de motorbrigade, zorgde voor een geregeld en geordend verkeer. Op het perron, waar de J^^in zou aankomen, was het zwart van de men- scheïï. In de eerste plaats natuurlijk de echtge- nooten en familieleden van de bemanning, ver volgens het syndicaat Londen-Melboume race, dat de deelneming van den Panderjager geor ganiseerd had, vele bekende persoonlijkheden uit de luchtvaartwereld, vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Ver. v. d. Luchtvaart, van de K. L. M., van de Fokkerfabrieken, van verschei dene verkeersvliegers en voorts een groote kring van vrienden van de bemanning. Precies op het vastgestelde uur stoomde de trein onder den kap en weldra had men het lachende gezicht van Geyssendorffer en daar naast Asjes en Pronk voor een der coupéramen ontdekt. Een luid hoera steeg op. Eenige oogen- blikken later verlieten zij den trein en het was een ontroerend oogenblik toen Geyssendorffer als eersten door zijn bejaarden vader en moeder omhelsd werd. Daarna volgde natuurlijk tal- looze begroetingen van allerlei zijden. Van de K. L. M. werden drie groote kransen overhan digd en de bemanning om de schouders gehan gen. In triomf ging de stoet het perron af en buiten werden zij door een groote menigte op allerhartelijkste wijze verwelkomd en toegejuicht, terwijl men het Wilhelmus aanhief. In auto's reden de vliegers, omstuwd door veel publiek, naar Hotel des Indes, waar in de hall zich eenige honderden personen verzameld hadden om de bemanning een welkom toe te roepen. Prof. L. A. van Royen voerde het woord na mens het syndicaat Londen-Melbourne race. Hij zeide, dat ailen natuurlijk diep geschokt waren toen het bericht van de ramp in Allahabad in Nederland bekend werd, doch dat men er dade lijk overheen was, toen de berichten binnen kwamen, dat de bemanning ongedeerd was ge bleven. Het deed spr. oprecht leed dat het Geys sendorffer en zijn vrienden niet was gegeven geweest nieuwe lauweren voor de Nederlandsche luchtvaart te oogsten, doch hij hoopte, dat aller medeleven voor hen een troost zal zijn. Naast de vreugde over het succes van de Uiver is het ook een groote blijdschap, zoo besloot prof. van Royen, dat wij u weer ongedeerd in ons midden mogen terugzien. De heer v. Balkom sloot zich namens de ver keersvliegers der K. L. M. bij de hartelijke woor den van welkom van prof. van Royen aan. Vrijdagavond zijn de vliegers de gasten van het comité aan een intiemen maaltijd in restau rant Royal te 's Gravenhage. van de Prinses passeerde, is onvergetelijk. Mamien, vrouwen en kinderen er waren duizenden kinderen schenen al het an dere voor dit oogenblik vergeten te zijn. „Marina, Marina!" schreeuwden zij totdat hun stemmen heesch waren, en al dien tijd antwoordde de Prinses met een lieven glim lach. Een half uur voor den aanvang van de plechtigheid verliet de Hertog van Kent, vergezeld door zijn oudsten broer, den Prins van Wales, het St. James-palace, voor zijn laatsten rit als vrijgezel. Groot, slank, flink, gekleed in marine uniform, scheen hij de volmaakte bruide gom. De eerste Koninklijke stoet, die aan de Westminster Abbey arriveerde, was die van den Koning en de Koningin, die begroet werden door vele Koninklijke gasten en de hooge gees telijken. Toen alle gasten zich bij den ingang hadden verzameld, traden de Koning en de Koningin het kerkgebouw binnen en begaven zich naar hun plaatsen bij het altaar. Het was een indrukwekkend oogenblik. Alle pracht, in de Abdij aanwezig, was tentoonge steld. Aan den anderen kant stond het wit ge dekte altaar, waarop het schitterende gouden vaatwerk van de Abdij was geplaatst, met terzij de de Bisschoppen, kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en Koninklijke gasten. nen zilveren draad en droegen bouquetten van kleine witte rozen, bijeengehouden door een zilveren lint. Zij vormden een uitstekenden achtergrond voor de bruid. Toen deze onder den hoogen baldakijn, welke boven den ingang was aangebracht uit haar auto stapte, ontsnapte een kreet van bewondering aan de duizenden toeschouwers. Nooit tevoren zagen zij een ge lukkiger bruid. Toen zij een oogenblikje op de trede bleef staan, straalde zij van geluk. Haar japon was van wit zilverbrocaat, waarop in zilver een Engelsche roos was ge borduurd en zij scheen het tamelijk sombere portaal van de Westminster Abbey te verlich ten. Zonder ceintuur reikte de nauwsluitende japon tot, de knieën, waar zij wijder werd en in een kleinen sleep eindigde. De lange witte mouwen hadden zilver lamé kappen en van de schouders af hing een ongeveer meter lan ge sleep, eveneens van wit zilverbrocaat en af gezet met zilverlamé. De Prinses droeg een sluier van prachtige antieke kant, een familiebezit, denzelfden sluier die haar moeder Prinses Nicholas bij haar hu welijk droeg. Een diamanten tiara, die fonkelde en schitterde als duizenden lichtjes, kroonde haar hoofd en zij droeg een bouquet van sneeuwwitte lelies. Aan den arm van haar vader, Prins Nicho las trad zij de Abdij binnen, gracieuselijk ge volgd door de bruidsmeisjes. Op de treden naar den kansel voegde de Hertog van Kent zich bij zijn bruid, waarna de huwelijksplechtigheid een aanvang nam. (Zie vervolg elders in dit blad) Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 774.6 yorige stand 774.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1