MÉlgëi! ZADELHOFFl tooesfc FINANCIEN bedenkt het telkens weer nok uit züwegea komt verkeer. toch! RADIO-PROGRAMMA ROOKWORST MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 Rijnstrandbad-zaak Vrijdag 30 Nov. 1934 Het droevig ongeluk te Goirle Behandeling voor het Arn- hemsche Hof Niet volledig VAN BRUCKER FOCK Première van zijn „Requiem" DOOR TREIN GEDOOD Zware mist oorzaak van 't ongeluk OPENINGSVOORSTELLING Der Italiaansche Opera DOUGLAS-MACHINES IN INDIË ONDER LADING VOER BEDOLVEN T wee jarig kind je gedood Naar de Goudblok-landen- conferentie CONTINGENTEERINGEN Nieuwe verlengingen aan gekondigd Jaarvergadering Mij. „Apollo" Jan Grégoire Bruckner-feest 1935 Technische Hoogeschool DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen van "scheikundig ingenieur: H. N. Heinrichs, geb. te Semarang. UIT DE STAATSCOURANT FAILLISSEMENTEN Groote belangstelling bij uitvaart en begrafenis van het slachtoffer Tweede slachtoffer overleden Postvluchten De „Pelikaan" op de uitreis is te Medan ge land. De „Rijstvogel" is op de thuisreis te Singa pore geland. ARBEID VOOR ONVOLWAAR DIGEN Tewerkstelling van blinden en doofstommen U houdt natuurlijk ook van echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM .....dan eerst smult UI ZIEKENFONDSEN EN GEMEENTEN Onderzoek naar oplossing der moeilijkheden Over: Misère onder de melkveehouders Geef voor dien bloffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Op 4 December a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 13 millioen 4 pCt. obliga tion ten laste der gemeente 's Gravenhage tot den koers van IOOVa pCt., oplosbaar in 40 jaarlijksche termijnen. De houders van nog uitstaande 4V2 pCt. obligaties 1915 en 1918 genieten recht van voorkeur. Op de jaarvergadering van de Mij. van Berkels Patent deelde de directie mede, dat zij langzaam een klimmende lijn volgt, trots alle moeilijkheden. De positie der Mij. is beter dan het vorig jaar en er is mo menteel geen reden tot klagen. Op de a.s. vergadering van de Mij. „Stad houderslaan" tot exploitatie van onroeren de goederen zal worden voorgesteld de Mij. te ontheffen van de verplichting tot uitlo ting en aflossing der obligaties gedurende 5 jaar, aangezien de Mij. tengevolge van den slechten gang van zaken voorloopig niet in staat is, aan deze verplichtingen te voldoen. De ontvangsten van de Duitsche Rijks spoorwegen zijn in de eerste elf maanden wt nu toe met 14V2 pCt. gestegen vergeleken met die in dezelfde periode van het vorig jaar. De ontvangsten van het personen- en bagagevervoer namen 8.1 pCt. en die van het goederenvervoer met 19 pCt. toe. De uitgaven stegen ook, uithoofde van de werkverschaffing en betere arbeidsvoor waarden. Het bedrag der werkverschaffing ad M 41.9 milliard zal voor 1935 wel worden verhoogd. De Oostenrijksche minister van Finan ciën vertrok naar Londen om de Engelsche regeering te bedanken voor de hulp en stejin door haar verleend, in verband met 'de conversie der Oostenrijksche Volkenbonds- leening. Op de beurs te Weenen verluidt, dat de Oostenrijksche regeering in het voorjaar van 1935 een binnenlandsche leening zal sluiten van 110 millioen schilling, zijnde het restant van de 725 mill. seh. waartoe de wet van Maart 1930 machtiging verleende. De Fransche minister van Handel ver trekt waarschijnlijk 4 Dec. a.s. naar Moskou, om met de regeering te onderhandelen over een verlening van het Fransch—Russisch handelsverdrag, dat 11 Januari a.s. afloopt. Op de beurs te Parijs komt de grondge dachte meer naar voren, dat niets duur zaams ondernomen kan worden, zonder groot publiek vertrouwen, hetgeen zich moet uiten in het in circulatie brengen van gehamsterde kapitalen en in den aankoop van Fransche staatsfondsen. De provinciën en de gemeenten, die zware lasten hebben moeten deze converteeren, voordat zij gel den kunnen leenen voor openbare werken De Zwitsersche bondssporen boekten in de eerste negen maanden fr. 252 millioen aan ontvangsten, gelijk het vorig jaar. Het bedrijfsoverschot bedroeg fr. 72 millioen tegen. fr. 64 millioen. Het deficit wordt cir ca fr. 50 millioen minder geschat dan in 1933. In weerwil van de Japansche concurrentie bedroeg de Italiaansche kunstzijde export dit jaar reeds 21 millioen K.G. tegen 13 millioen K.G: het vorig jaar. De Engelsche kunstzijde-productie heeft in October alle records geslagen. Zij bedroeg 9 milioen lb. Symington en Wilson schrijven, dat het herstel van de rubbermarkt in deze week grootendeels is toe te schrijven aa het vertrouwen in den goeden wil en de be kwaamheid der Nederlandsche regeering het restrictieplan in haar gebied ten uit voer te brengen. Voorts, dat nooit eenige twijfel had mogen rijzen ten aanzien van het nakomen der verplichtingen door de Nederlandsche regeering. Waarschijnlijk heeft een perscampagne het vertrouwen verstoord. Minister Roper verklaarde,dat Roosevelt vast besloten is, de regeeringsuitgaven bin nen normale grenzen te houden en in over eenstemming met de uitgaven. Hoeivel minister Ickes groot verzet ontmoet bij zijn pogingen, om de petroleum-indus- tne te handhaven, zal hij waarschijnlijk binnenkort grootere volmachten krijgen. De gemeenteraad te New-Yorkkeurde een extra belastingverhooging van 58 millioen goed, ter financiering van de steunmaatregelen, ondanks de geruchtent dat sommige handelskringen met een be lastingstaking zouden dreigen, indien de bestaande lasten worden verzwaard. De omzet-belasting-wordt verhoogd met 2 pCt, en een belasting van 3 pCt. zal worden ge heven op de inkomsten uit het effectenbe zit; bovendien een extra successie-belastina van 1 pCt. Te Washington wordt verondersteld, dat bij de leiders van de openbare nutsbedrijven een plan zal worden opgevat, bij het ge rechtshof een klacht in te dienen tegen de werkzaameden van de Tennessee Valley Authority, welke concurrentie voert tegen de particuliere Mijen. Het Federale gerechtshof in Alabama heeft een beslissing genomen, waarbij de Tennessee Valley Authority hel recht is ontzegd, electrischen stroom in concurren tie met de particuliere mijen te verkoopen. Het hof verklaarde, dat dit deel van de werkzaamheden van de T. V. A. in strijd is met de grondwet. Het verbruik van electrischen stroom in Amerika was in de week per 24 November 6.1 pCt. hooger dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. In de vorige week bedroeg de stijging 4.6 pCt. en 14 dagen qe- leden 3.6 pCt. Volgens „Iron Age" wordt de Amerikaan- sche staal-productie op 29 pCt. der capaci teit geraamd tegen 28.5 pCt. de vorige week. Deze verhooging is wel is waar niet groot, maar toch is het thans, de zesde achter eenvolgende week, waarin een stijging van het percentage valt te constateeren. De stijging werd veroorzaakt door grootere be stellingen van de automobiel-industrie en van den landbouw. De staalverbruikers ga ven ook meer orders, waaruit blijkt, dat de voorraden, die in Juni, uit vrees voor een dreigende staking in de staal-industrie, sterk waren toegenomen, thans zijn geliqui deerd. Senator Harrison verklaarde na zijn be zoek aan Roosevelt, dat de regeering over tuigd is van een verandering in de conjunc tuur en dat voor 't herstel-programma noo dig is, dat onmiddellijk een mer liberale po litiek ten aanzien van de' credietverleening wordt gevolgd. De Federale Reserve Bank deelde gisteren mede, dat te New-York 3 2.222.000 aan goud uit Nederland iverd ingevoerd. Voor het Arnhemsche Hof is behandeld de zaak tegen den accountant IJ., secretaris-pen ningmeester van de stichting Rijnstrandbad. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich zou hebben toegeëigend een bedrag van f 500, dat door den directeur van het bad de P. ontvangen was van den gerant D. Voorts hield de dagvaardiging nog in de ten laste legging van bedrieglijke bankbreuk en bo vendien van verduistering van f 100. De curator in het faillissement „Rijnstrand bad" Mr. E. V. als getuige gehoord, verklaarde, dat er op 15 Juni groote schulden bestonden, welke niet betaald konden worden. De verdediger Mr. Witteman merkte op, dat de grootste vordering toen nog niet opeisch- baar was. De overeenkomst tusschen de P. en T. sprak van een waarborgsom. De stichting werd er niet in genoemd. De getuige E. V. verklaart, dat naar zijn meening de heer IJ. lid was van de combina tie, die de concessie voor het bad had opge kocht. Getuige de P. verklaarde, van den heer IJ. f 500 te hebben ontvangen in voorschot op geld uit een obligatieleening, welk geld van de bank zou moeten komen. Get. zegt van D. f 500 te hebben ontvangen die bedoeld was als waarborgsom. Daartoe was hem door het bestuur der Stichting geen ver lof gegeven. Voorts verklaart hij, in Juni het plan gehad te hebben, de stichting weg te werken en de zaak zelf te gaan drijven met een compagnon. De zaak ging toen z. i. goed. Verdachte heeft, toen de opheffing der stich ting besproken werd, geeischt, dat zijn voor schot hem zou worden terugbetaald. Getuige de P. meende, toen dat het bad er goed voorstond, zoodat ook de schulden konden worden afbetaald. De verdediger en de heer IJ. stellen den heer D. eenige vragen omtrent feiten en data, waar op getuige antwoorden geeft, die aanleiding ge ven tot een langdurig verhoor van den getuige. Get. zegt van den heer IJ. in Mei te hebben meegedeeld van D. de waarborgsom te hebben ontvangen. Bij nader verhoor blijkt de herinne ring van de P. niet tot in details volledig te zijn. De heer IJ. vraagt den getuige af hjj op 15 Juni, toen opheffing van de stichting werd be sproken, inzage heeft gegeven van de exploita- tie-cijfers. Getuige geeft geen rechtstreeksch antwoord. Wel heeft hij over de schulden van het bad gesproken. Op een vraag van den heer IJ. zegt de ge tuige, dat eerstgenoemde er nooit op heeft aan gedrongen met de uitgifte van de obligatielee ning niet meer voort te gaan. Get. zelf heeft niet de poging opgehouden. Op 15 Juni heeft de heer IJ. schriftelijk op gave gevraagd van de lijst der crediteuren. Get. zou deze nooit hebben gestuurd; kan zich daarvan echter niets herinneren. De heer B. V., als getuige gehoord, verklaart, dat hij op 15 Juni den stand van zaken gun stig inzag, omdat de recette goed was. De bedoeling om de stichting te doen mis lukken, om de concessies in handen te krijgen, kan bij den heer IJ. z. i. niet aanwezig zijn geweest. Toen getuige den heer IJ. mededeelde, dat de P. van D. een waarborgsom van f 500.had gekregen, was de heer IJ. verontwaardigd. De heer de P. had buiten het bestuur om gehandeld. De zitting wordt dan geschorst. als chef van de drukkerij bij den topografi- schen dienst. Benoemd bij het wapen der Infanterie bij de luchtvaartafdeeling tot reserve-tweede-luite nant met bestemming voor den dienst van vlieger de reserve-sergeant T. G. J. van der Schroeff, vlieger van de luchtvaartafdeeling. Onder leiding van haren directeur George Robert zal de Christelijke Oratoriumvereeni- ging te Haarlem 20 December in de Gemeente lijke Concertzaal aldaar de eerste uitvoering geven van G. H. C. van Bracken Foek's „Requiem": een nieuw werk van dezen compo nist, voor koor, solisten en orkest. Deze uit voering vind mede plaats naar aanleiding van Van Brucken Foek's 75sten verjaardag. Men wil den avond van 20 December een feestelijk karakter geven. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is de 21- jarige H. Laurensen, uit Hoensbroek, die werk zaamheden verrichtte aan de telephoonlijn langs den spoorweg RoermondMaastricht, ter hoogte van Kasteel Hattem, toen hij op de rails een boterham zat te eten, door een trein komende uit Maastricht gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk is te wijten aan den zwaren mist, waardoor de man den trein niet heeft zien aankomen. Wij berichtten reeds, dat de N. V. Opera Ita- liana op Zondag 16 December a.s. in theater „Carré" haar twee eerste Amsterdamsche voor stellingen in dit seizoen zal geven. Thans vernemen wij, dat 's middags „Tra- viata" wordt opgevoerd en 's avonds „De Trcu- badou." BATAVIA, 29 Nov. (Aneta). De leiding van de K. N. I. L. M. bestudeert thans de wen- schelijkheid om de snelheid op de Indische luchtlijnen op te voeren, waarbij gedacht wordt aan aanschaffing van snellere vliegtuigen als b.v. de Douglas. Woensdagmiddag tegen half vier werd het tweejarig dochtertje van den landbouwer M. uit de Alleenhouderstraat te Tilburg vermist. Het navragen bij buren leverde geen resultaat op. Nu was eenigen tijd, voordat het kindje ver mist was, M. thuis gekomen met een kar voer, die hij op het erf gestort had. Het vermoeden rees, dat het kind onder de la ding was geraakt. Tot aller ontztting werd het kind dan ook daaronder gevonden. De kleine bleek reeds te zijn overleden. Tot Regeeringsafgevaardigde, ter bijwoning van de goudbloklanden-conferentie zijn aange wezen voor de onderdeelen „Transports": Jhr. Dr. P. Elias, chef van den dienst van handels zaken en goederentarieven der Ned. Spoor wegen en voor het onderdeel „Tourisme" de heer W. P. F. van Deventer, directeur van de A. N. V. V. te Den Haag. De contingenteering van den invoer van wollen en half wollen dekens is ongewijzigd voor den tijd van één jaar, ingaande 1 December ver lengd. Het percentage van den invoer is bepaald op tachtig procent van het gewicht der ingevoerde goederen in 1931 en 1932. Voorts is de contingenteering van den invoer van haarden, kachels en haardkachels voor één jaar verlengd. Deze contingenteering omvat: a. kolenhaarden, kolenkachels en kolenhaard kachels; b. gietwerk voor de sub. a. genoemde artikelen; c. vuurvaste steenen, bestemd voor binnenbe- kleeding van kachels. Voor deze groepen is het contingent vastge steld op veertig procent van het gewicht van de in 1933 ingevoerde artikelen. Ook is de contingenteering verlengd van den invoer van lint, band en veters zonder rubber met twee zelfkanten, niet van wol en halfwol of van echte zijde van kunstzijde, van beide, als mede van elastiekband en koordelastiek, voorzoo ver niet breeder dan 5 c.M. Deze contingenteering is voor zes maanden verlengd en vastgesteld op dertig procent van de in 1932 ingevoerde waarde, met dien verstande, dat dit niet meer zal zijn dan veertig procent van het ingevoerde gewicht. Dinsdagmiddag heeft de Maatschappij „Apollo", het bekende ondersteuningsfonds voor oude tooneelspelers, toonkunstenaars en hunne weduwen en weezen, haar 84ste jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen van den secretaris, den heer Willem Hunsche, en van den penningmeester, den heer H. D.' van Dellen, werden goedge keurd. Het rapport van den accountant P. Klijnveld over het afgeloopen jaar werd onder algemeene instemming behandeld, met dank aan den samensteller. De tweede voorzitter, de heer Hein Harms, werd als zoodanig herkozen De voorzitter, mr. J. de Vrieze, legde zijn functie neer en stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer Ed. Stibbe te Amsterdam, die de benoeming aannam. Daarna werd met algemeene stemmen als eere-lid van de Maatschappij aangenomen de bekende kunstschilder Simon Maris, die zich gedurende ongeveer een kwart eeuw in elk op zicht voor „Apollo" verdienstelijk heeft ge maakt. In het afgeloopen- jaar werd ruim 8.000 aan de trekkende leden uitgekeerd; voor het komende jaar zal de uitkeering op hetzelfde peil gehandhaafd blijven. De schetsontwerpen voor de gebrandschilder de glasramen, bestemd voor de kerk genaamd „De Papegaai", den zeereerw. heer pastoor W. Nolet als een blijvende herinnering aan zijn vijf en twintig jarig priesterschap door zijne parochianen aangeboden, zullen vanaf heden tot en met 4 December worden geëxposeerd in Jan Grégoire's tentoonstelling bij Frans Buffa Zonen, Kalverstraat 39, te Amsterdam. Wij vernemen dat het vijfde jaarlijksche Bruckner-feest van de sectie Baden der Inter nationale Bruckner-Gesellschaft in Freiburg zal worden gehouden. Als spreker zal optreden de heer Jan Goverts van de Nederlandsche Bruckner-vereeniging. Op verzoek met 1 Januari ontslagen J. Koster als burgemeester van Winkel. Met 1 Januari bevorderd tot commies bij Departement Binnenlandsche Zaken dr. J. J. Dietz en mej. E. de Vries, beiden thans adjunct commies. Met 1 Januari wegens verandering inrichting dienstvak waarbij hij werkzaam is eervol ont slagen H. van Diepen als commies Departement Binnenlandsche Zaken. Met 1 December overgeplaatst bij leger hier te lande bij wapen der artillerie de eerste- luitenant der artillerie J. J. Greter van het leger in Ned.-Indïë. Met 1 December eervol ontslagen E. Fienleg HUIZEN 1875 M. KRO 8.00 Morgencon cert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Uitzending voor fabrieken. 11.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Uurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Kro-or- kest onder leiding van Johan Gerritsen. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.10 Ope retteprogramma door het Kro-orkest onder leiding van Johan Gerritsen. 3.00 Gra- mofoon-opera-programma. 4.00 Kro- kamerorkest onder leiding van Johan Ger ritsen. -4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Landbouwcrisiswetten door Th. Arts. 5.30 De kro-boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. 7.10 Politieberichten. 7.15 De psychologie van het getuigenis d. Dr. Jac van Dael. 7.35 Gramofoonm. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.15 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 9.00 Het Kro-symphonie-orkest (U.S.O. 7). onder leiding van Henri van Goudoever, met medewerking van Henk van Wezel, cello. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.40 Cello-soli door Henk van Wezel aan den vleugel Fred Boshart. 9.50 Kro- Symphonieorkest (U.S.O.)10.30 Vaz Dias. 10.35 Gregor Serban en zijn Roe meensch orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301 M. VARA 8.00 Gramo foonmuziek. AVRO 12.00 Lunchmuziek door het orkest van het Rembrandt Theater te Amsterdam onder leiding van Daaf Hartogs. 1.45 Voordracht door Folkert Kramer. 2.15 Kamermuziek. 2.45 Gramofoonmuziek. VARA 4.00 Knipcursus door Mevr. A. van Blankenvan Kuyk. 8e les. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.30 de Notekrakers onder leiding van Daaf Wins 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 De Notekrakers onder leiding van Daaf Wins. -6.30 Gra mofoonmuziek. 6.45 Eddy Walis en zijn orkest. 7.5o Gramofoonmuziek. 7.56 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 Slui ting. VARA 11.00 Jazzmuziek. 11.30 Popu laire gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Marche chinoise, Demaele. 2. Dreaming. Joyce. 3. Sur le Lac, Godard. 4. La Dubar- ry, Mackeben. 5. 5e en 6e Hongaarsche Dans, Bralims. 6. Berceuse, No. 2. Pensis. 7. T'Chaka, Afrikaansche suite, Ring. 8. Rêve angélique, Rubinstein. 9. Serenade. Clutsam 1.20 Koersen. Vervolg concert. La Fée poupée, Bayer 1.35 Gramofoon- platenconcert 1.50 Koersen 1.55 Ka mermuziek van gramofoonplaten 2.20 Koersen 4.04 Koersen 6.50 Koersen en Dansmuziek 7.50 Sportberichten 7.55 Hollandsche uitzending. Radio-caba ret van gramofoonplaten 8.20 Persbe richten 8.40 Zang-recital door Jules Mi chel. Cavatine uit „De Jodin'; Halevy. 2. Invocation uit „Romée et Juliette", Gou nod. 3. Aria van Osmin uit „Die Entfüh- rung aus dem Serail". Mozart. 4. Berceuse van Lotharion uit „Mignon", Thomas. 5. Aria van Mathurin uit „Rose et Colas", Monsigny 9.10 Piano-recital door René Delporte. Sonatine, Ravel 9.30 Slapedoe, Fagel, gezongen door Maart je Offers (Gra- vnofoonplaat) 9.35 Gramofoonmuziek 9.50 Hille-eoncert 10.05 Gala-concert door het Radio-omroeporkest o. 1. v. Henry Pensis m. m. v. Vasa Prihoda. Ouv. „Frei- schütz", Weber. Concert Op. 35, voor viool en orkest, Tschaikofski. Concert, Paganini 11.00 Dansmuziek van Gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Omroeporkest 0. 1 v. Franz André 5.20 Het Sympho- nie-orkest 6 35 Gevraagde gramofoon platen 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 9.35 Idem 10.45 Dansmuziek (gr. pl.) BRUSSEL, 322 M. 1.30 Gramofoon muziek 2.05 Idem 5.20 Wagnerpro- gramma 8.23 Symphonieconcert, m. m. van solisten - 9.20 Idem 10.30 Vlaam- sche nationale volksliederen. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Herald Andersen's orkest 2.20 Teddy Petersen's orkest 7.30 Fluitconcert 10.20 Donde's dansorkest. BERLIJN, 375 M. 3.20 Het Kleine omroeporkest o. 1. v. Helmar Kahler 5.50 Cornells Bronsgeest, bariton, zingt. 8.20 Beethovenconcert door het omroeporkest o. 1. v. Heinrich Steiner 9.40 Gramofoon muziek. HAMBURB, 322 M. 12.20 Gramofoon- muz.. 1.35 Idem. 3.20 Concert. 6.20 Concert door orkest en mannenkoor 10.20 Orkestcohcert o. 1. v. Rudi Plato. KEULEN, 456 M. .1.20 Concert door het omroep-kamerkwintet 3.20 Het kleine omroeporkest o. 1. v. Eugen Wilcken 10.20 Het Peter Ehgels orkest. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het BBC- dansorkest o. 1. v. Henry Hall 4.00 Het BBC-Northern orkest o. 1. v. T. H. Morri- sen 4.50 Het Metropole hotel orkest o. 1. V. Emilio Colombo 10.35 BBC-orkest (Afd. D.) o. 1. v. Joseph Lewis 11.35 Harry Roy en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 6.57 Gramofoonmuziek 7.17 Idem 7.48 Idem 8.35 „La-Haut", operette van Maurice Yvain 10.00 Gramofoonmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Concert m. m. v. sopraan 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Syphonieconcert o. 1. v. Alceo Toni. ROME, 421 M. 3 20 Vioolredital door Antonio Abussi 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Vioolrecital door Arrigo Serato. WEENEN, 507 M. 7.00 Het omroep orkest o. 1. v. Josef Holzer en gramofoon muziek 8.50 De Wiener Symfoniker o. 1. v. S. Baud-Bovy 9.35 Hans Krems- berger's dansorkest 11.20 Schrammelmu- ziek door het „Volksmusiktrio". WARSCHAU, 1345 M. 7.25 Symphonie concert o. I. v. P. Breisaoh 10.00 Con cert 10.25 Populaire- en dansmuziek door Bodenski's orkest. BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. H. Hofmann 6.20 Populair concert o. 1. v. H. Neppach 7.45 Gramofoonmuziek 8.30 Het omroepor kest o. 1. v. E. Gilbert 9.05 Gevarieerd programma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Opgegeven dooi- v. d. Graaf Co., N.V, (Afd, Handelsinformaties). Rectificatie 14 Nov. '34. Uitgesproken: Jac. Cohen, koop man in fruit, Rohofstraat 110, Almelo. Het beroep moet echter zijn koopman in manufacturen. Surséance van betaling: Verzocht door E. Zwolsman, bouwkundige, Rijs- wijkscheweg 463 te Den Haag. Verhoor: Donder dag 27 December 1934 des v.m. 11.30 uur in het Gerechtsgebouw te Den Haag. Bewindvoerder: mr E. Belinfante, te Den Haag. Verleend aan: G. J. ten Heggeler, bakker, te Haaksbergen voor den tijd van 1% jaar, ingegaan 24 October 1934. Bewindvoerder: mr. S. Rozen- daal te Enschede. Failliet verklaard: 26 Nov.: T. A. de Jong, wed. Van E. van der Stelt, Den Haag. sigarenwinkelierster, Fahrenheit- straat 317. J. J. A. Paap, broodbakker te Delft, Ach terom 159. P. Leendertse, winkelier te Rijswijk, Haag- weg 17. De Nalatenschap van J. L. Drost, in leven gepens. Rijksambtenaar, gewoond hebbende te Den Haag, Mariastraat 15. A. A. M. van Geffen, koopman, Den Haag, Louise de Collignyplein 7. W. F. van Waning, zonder beroep, Den Haag, Piet Heinstraat 53, N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Bios cooptheaters „Cehcil", Den Haag. Lange Poten 41. W. F. van Alderwegen, koopman, Den Haag, Boksdoornstraat 27. P. Wischmeyer, werkman te Rijnsburg, Schoolsteeg 7. J. van Wette, Den Haag. Delftschelaan 129, exploiteerende het gebouw „Musica", aldaar. J. Vigeveno, handelende onder den naam Zeemlederverkoopkantoor, Adelheidstraat 66 te Den Haag. 27 Nov.: H. Pot, fotograaf, Zandvoort, Zand- voortschelaan 235, zaak doende te Haarlem, Gier straat 16. J. Lanser, handelende onder den naam of firma Gebr. J. en J. Lanser, landbouwer en kwee- ker, Aalsmeer, Kerkweg. - S. Keyzer, landman, Koegras, Gemeente Den Helder. H. Nieuwdam, veehouder, Ureterp. Vernietigd op grond van verzet de faillisse menten van: Th. F. M. Meester, Amsterdam; de nalatenschap van wijlen H. Bakker, gewoond heb bende Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: C. J. Out, Den Haag; J. H. Sa- velkcul, Leiden; M. Verboom, Voorschoten; G. H. J. Jimmink, koperslager, Haarlem; G. H. da Costa., vischventer, IJmuiden; J. H. F. Rap, hotel houder, Haarlem; D. Koper, waschverzender, Zandvoort; p. H. van Daalen, rijwielhandelaar, Haarlem. Hedenmorgen is onder groote deelneming de plechtige uitvaart gehouden van den heer P. U. Oerlemans, die Zondagnacht te Goirle op zoo vreeselijke wijze om het leven is ge komen. Het stoffelijk overschot werd door leden van „Ons Genoegen", waarvan de overledene lid was, van het St. Elisabeth Ziekenhuis afge haald. In de kerk van de H. Theresia droeg Pastoor W. Mutsaers de H. Mis op. Het zangkoor on der leiding van den heer Th. Rooy zong de tweestemmige Mis van Renier. Na den uitvaartdienst werd het driestemmi ge „Libera me" van Perosi gezongen. In den stoet merkten we op den burgemeester van Goirle, den heer v. Ginnpken, vergezeld am. van den rijksveldwachter, het voltallige bestuur van den bond van Steenkolenhandela ren en vele zakenvrienden en bekenden. Drie groote kransen bedekten de lijkbaar; twee van familieleden en de andere van ge noemden bond. Een groote menschenmassa was getuige van den droeven gang naar het kerkhof, aan de Hasseltstraat. Hier heeft Pastoor Tervooren de absoute verricht. In den afgeloopen nacht te ongeveer drie uur is in het St. Elisabeth Ziekenhuis het twee de slachtoffer van het auto-ongeluk, de echt- genoote van den heden begraven heer Oerle mans, geb. mej. C. de Laat, overleden. De toestand van den heer de Jong, de be stuurder van den wagen, is nog steeds van dien aard, dat de politie hem niet heeft kun nen hooren. In het orgaan der Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen („A.V.O.") worden eenige mededeelingen gedaan over de resultaten der tewerkstelling van vier blinden en drie doof stommen bij Philips, zulks aan de hand van een rapport van Ir. Z. Th. Fetter, hoofd der afdee- ling Arbeid bij Philips. Uit dit rapport blijkt, dat de proef volkomen is geslaagd. Twee blin den doen dienst als typist-dictafonist, twee an deren zijn tewerkgesteld in de cartonnage-af- deeling. Van de drie doofstommen zijn er twee werkzaam gesteld bij de Philips-afdeeling en be last met alle daarin voorkomende werkzaam heden, zooals fraisen, boren enz. De derde doof stomme werkt in de afdeeling ontvangtoestel len en is belast met het politoeren van het reparatiewerk. De resultaten dezer tussdhen de Fhilipsfabrie- ken en de Vereeniging ,»A.V.O." overeenge komen proefneming, zoo wordt gezegd, worden uit den aard der zaak met groote belangstel ling gevolgd, niet alleen door blinden en doof' stommen zelf, maar vooral ook door de inrich tingen en de Rijksinspectie voor het buitenge woon lager onderwijs. Als in de practijk zal kunnen blijken, dat zooals in het buitenland al herhaaldelijk is ge bleken en zooals een man als Ford meermalen heeft betoogd en proefondervindelijk in zijn fa briek heeft aangetoond onvolwaardigen, lie den met lichamelijke en zelfs geestelijke gebre ken of afwijkingen toch in het gewone bedrijfs leven, ook in den fabrieksarbeid, een plaats kunnen innemen, dan zal op den duur het on derwijs en de vakopleiding voor deze onvol waardigen anders moeten worden ingesteld dan thans geschiedt, nu de arbeidsmogelijkheden voor dergelijke gehandicapten als zeer beperkt worden aangemerkt. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft een onderzoek ingesteld naar die moeilijkheden, in vele gemeenten gerezen met de ziekenfondsen. De oplossing van deze aangelegenheid kan naar het oordeel van genoemde vereeniging ge vonden worden in uitbreiding van de bestaande organisatie der gemeentelijke armenverzorging en in maatregelen ten gunste van het zieken- fondswezen. 0.m. zou een subsidie kunnen worden toege kend in den vorm van een bijdrage per zieken- fondslid is het niet door de leden zelf betaalde deel der gereduceerde premie, eventueel tot een maximum van een vast te stellen percen tage in het jaarlijksch exploitatietekort ,van het fonds. Veel woorden zijn gewisseld over de te groote voorraden melk en het inkrimpen van den vee stapel. Tallooze middelen zijn aan de hand gedaan om tot een goed resultaat te komen en natuur lijk blijft de crltiek niet uit. Nu weet men wel wat er In de tot dusver genomen en nog te nemen maatregelen niet goed ls, maar er iets te genover te stellen, dat beter is, valt niet mee. Het spreekwoord zegt: „De beste stuurlui staan aan wal." Ook het laatste besluit, opruiming van 150.000 stuks jong vee, kan niet aller goedkeuring weg dragen en zoo blijft er steeds veel te wenschen over. Ook onze meening daaromtrent is. dat hier veel tijd overheen gaat voor wij er de vruchten van plukken en directe hulp is noodzakelijk. Tevens opperen veel veehouders bezwaren jong vee te moeten afstaan (fokvee). Liever willen zij ouder en minderwaardig vee, dat niet aan de eischen voldoet, missen. Nu stellen wij het volgende voor: Wij hebben hier In Holland een teveel van melk en melkproducten, dat zijn wij allen roe rend eens. Dat het zoo niet kan blijven door gaan, dito. Zou, om tot een beteren toestand te komen, het volgende geschikt zijn? Iemand met 1 H.A. weiland mag per dag 15 liter melk of een nader vast te stellen aantal liters doen produceeren; met 10 H.A. 150 L. en zoo naar verhouding van zijn oppervlakte wei land. Hierbij zullen wel enkele uitzonderingen moe ten gelden. Ten eerste moet een progressieve schaal wor den berekend, zoodat een veehouder met een klein bedrijf per H.A. meer mag leveren dan een veehouder met een groot bedrijf. Ten tweede gemengde bedrijven. In deze be drijven, gewend hun vast kwantum vee te hou den, welke in hoofdzaak gevoerd worden met eigen verbouwd voer, zou een kleine wijziging kunnen geschieden. Ten derde zal uitzondering gemaakt moeten worden voor rundveehandelaren en schillenop- halers. Hier zal een percentage genomen moeten worden van steeds door hen geleverd kwantum. Ten vierde: 10 pet. speling van het vastgestel de kwantum wordt toegestaan; dit ls noodig, omdat niet in eiken tijd van het jaar hetzelfde kwantum kan gemolken worden. Op welke wijze men dat wil bewerkstelligen, hetzij door opruiming van vee, droog laten, min der voeren, meer hooien, hetzij anderszins, ge schiede naar eigen verkiezing. Laat het te leveren kwantum melk een prijs opbrengen, dat den boer een loonend bestaan heeft (steun is dan overbodig) en de regeering heeft het steeds in de hand de noodige wijzi gingen hierin te brengen, die zij verkiest. Wij verzoeken allen veehouders, <Jie met bo venstaande richtlijnen accoord gaan en mede willen werken aan een actie, om den steun aan de melkveehouders in deze richting te krijgen, hun adhaesie te betuigen. Dit kan door een brief- of een naamkaart te zenden aan het comité van actie, adres H. van HessenDijkstra, te Sloterdljk. Het Comité van Actie, H. van HessenDijkstra. BARNEVELD, 29 Nov. 430.000 Kipeieren 5.006.40 per 100 stuks. Handel flauwer. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Nov. 850 kg. Aardappelen Blauwe 2.80, 460C kg. Wortelen 0.600.90, 28C0 kg. Roode Kool 1.002.30, door schot 1.001.70, 12000 kg. Gele Kool 1.00—1.40, 11000 kg. Deensche Witte Kool 0.70—1.40, 6000 kg. Uien: Gele Uien 1.801.90, Grove 2.20, Gele Drielingen 1.10'1.30 Gele Nep 1.70, 5100 stuks Bloemkool: Reuzen 4.306.00, Lichte 2.002.60, 800 kg. Bieten 0.90—1.60. GOUDA, 29 Nov. Veemarkt. Aangevoerd in tötaa-1 1223 stuks, waarvan 103 slachtvarkens: Vette 15—16 cent per pond, ievénd met 2 pCt. korting; Londensche 12—13 cent per pond, le vend met 2 pCt. korting. 358 magere varkens 14.0022.00, 676 biggen 6.009.00, Geldersche biggen 9.0011.00, 20 runderen 150.00175.00, 57 nuchtere kalveren 3.006.50, 9 bokken en geiten 2.006.00 per stuk. 242 crisisrunderen: a 25 cent. b 22 cent, c 18 cent. Handel matig. Algemeene markt. 297 partijen kaas: 1ste kw. met R.M. 22.0024.00, 2de kwal. met R.M. 20.00 21.00, zware 25.00. Handel matig. 200 ponden boter: Goeboter 75—80 cent, Wei- boter 7075 cent per pond. Handel vlug. 42.400 partijen eieren: kleine kipeieren 3.50 4.50, kipeieren 5.00—6.00, eendeieren 3.00 per 100 stuks. HOORN, 29 Nov. Kaasmarkt. Kleine fa- briekskaas 19.00, kleine boerenkaas 19.00, Boe- rencommissie 21.00. Aanvoer 15 stapels, wegende 8199 K.G. Handel matig. PURMEREND, 29 Nov. Aanvoer 46500 kip eieren: 56-58 kg. 4.905.20, 58-60 kg. 5.205.40, 60-62 kg. 5.40—5.50, 62-66 kg. 5.50—5.70, bruine 58-68 kg. 5.00—6.00, kleine eieren 3.404.50 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeieren: 2.803.10 per 100 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 29 Nov. 1500 K.G. aardappelen: Robijnen 2.20, BI. Eigenheimers 2.30. 15400 K.G. Uien: Gele Nep-1.50—2.20, Drielingen 0.80—1.20, Uien 1.60—1.80, Grove Uien 2.30—2.40. 7000 K.G. Peen 6080 cent, 2200 K.G. Kroten 1.10—1.50, 58800 K.G. Roode kool 1.10—2.20, idem doorschot 1.00—1.70 30300 K.G. D. Witte kool 0.70—1.40, idem doorschot 0.70—1.30, 6300 K.G. Gele kool 1.00, idem doorschot 1.00, 2400 stuks Andijvie 0.50—1.20. SCHAGEN, 29 Nov. Eierveiling 25000 Kipeieren: 5456 4.504.60, 5658 5.10. 5960 4.90—5.30, 60—62 5.20—5.60, 62—65 5.40—5.70, 400 Endeeieren 2.803.10, Kleine witte eieren 3.70—4.10. SCHAGEN, 29 Nov. Veemarkt 7 Veu lens 65.00—135.00, 74 Paarden 80.00—3.00, 27 Magere Geldekoeien 80.00140.00, 60 Vette Gel- dekoeien 150.00240.00, 8 Kalfskoeien 130.00 190.00, 199 Vaarzen 60.00140 00, 65 Graskal veren 20.0050.00, 33 Nuchtere Kalveren 4.00 14.00, 150 Vette Schapen 15.00—19.50, 170 Over- houders 10.0012.00, 11 Magere Varkens 12.00 —16.00, 28 Vette Varkens per K.G. 0.30—0.31, 99 Biggen 4.0010.00, Konijnen 0.501.50, Kip pen 0.300.60. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niqt verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog 'op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6