Uiteenloopend belastingdebat Gemeenteraad van Heemstede Gemeenteraad van Velsen SOCIALE RECHTVAARDIG HEID VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 Politie en S.D.A.P. GEMEENTERAAD VAN BLOEMEN DAAL De burgemeester wijst op de prach tige taak van Bloemendaal, natuurschoon te bewaren, en vreest voor de toe komst verandering Jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger De burgemeester over belastingverhooging Opcenten vermogensbelasting? Minder personeele belasting? Politie en S.D.A.P. Concurrentie van Heemstede Politie en mobilisatie Uitgaven niet te besnoeien Meer uit de reserve....! De 500 voor lucht bescherming ZAANDAM Aanleg van wegen Na Iriumverlichting langs een gedeelte van den Heerenweg en op den Cruquiusweg. Overdracht grond Binnenweg Aanleg wegen Oostzijde H eemsteedsche Dreef Aankoop huis en erf Raadhuisplein Benoeming Schoolcommissie Wegenaanleg nabij Jan Miense Molenaerplein Aandrang tot huurverlag'ng Contact gevraagd tusschen het college en de organisaties inzake de steunverleening Reorganisatie van het visscherijbedrijf noodzakelijk De wethouderspensioenen. De begrooting T ariefsverlagingen Huurverlaging Critiek op O.W. Het visscherijbedrijf Natriumverlichting BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE De gemeenteraad van Bloemendaal kwam Vrijdagmorgen ln openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. Mr. C. I. den Tex. In bespreking kwam de brief van Gedeputeer de Staten ten aanzien van de nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. stellen voor te verzoeken de salaris sen te willen handhaven op dezelfde bedragen, te meer daar het verplichte pensioenverhaal reeds gekort wordt. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) meende, dat de verantwoordelijkheid van den burgemeester dusdanig is gegroeid, dat voorge steld moet worden de korting voor hem niet te deen gelden. Wethouder BORNWATER achtte het beter het advies van B. en W. te volgen, juist om zoo zuiver mogelijk tegenover eenieder te staan. Het amendement QUARLES kwam in stem ming, met resultaat 6 tegen 6, zoodat in de vol gende vergadering opnieuw gestemd zal worden. De VOORZITTER wenschte de beschouwin gen te openen. Spr. wilde den raad vooraf wij zen op de gevolgen van een zekere belasting- politiek in Bloemendaal. Spr. zal niet veel zeg gen over de autonomie der gemeenten, daar is in de Kamer genoeg over gezegd. Over de nood lottige gevolgen voor de forensen-gemeenten is slechts weinig gezegd. Men zegt, dat de maat regelen tijdelijk zijn, maar spr. twijfelt daar aan. Er is een karakteristiek verschil tusschen een werkgemeente en een forensengemeente. Als in een arbeiderswoning een ziekte uitbreekt zal de buurt niet leeg loopen, maar breekt er een gevaarlijke ziekte in een hotel uit, dan loopt het hotel leeg. De forens komt naar Bloemendaal voor zijn plezier, ontneemt men hem de voordeelen dan gaat hij heen. Bloemendaal heeft zeer veel ge daan voor behoud van natuurschoon. In de toe komst zal dat helaas afgeloopen zijn, en zal moeren worden overgegaan tot een dichtere be bouwing, waardoor natuurschoon zal vallen Dat moet de gemeente doen om haar finan- tieele positie te redden. De gevolgen zijn niet voor haar rekening. De forensengemeenten met lage belastingen hebben de vlucht van vele ver mogens naar het buitenland tegen gehouden. Dat schijnt men nu vergeten te zijn en op een continuatie geen prijs meer te stellen. De tijdelijkheid van een en ander meende spr. te moeten betwijfelen. Daarom vroeg spr. de burgerij wél te willen beseffen, welke gevol gen de huidige belastingpolitie voor Bloemen daal moet hebben. De heer CASSEé (V.B.) roemde 't werk van den burgemeester en constateerde, dat veel tij dens zijn régime verbeterd en veranderd is nieuwe raadhuis, wegen, scholen plantsoenen, arbeidrswoningen etc. Spr. somde de belasting-opcenten der omlig gende gemeenten op en kwam dan tot de be lasting-voorstellen voor deze begrooting (140 opcenten personeel, 38 inkomsten, geen vermo gen). Spr. stelde voor 25 opcenten op de ver mogensbelasting te heffen, ten voordeele van de opcenten op de inkomsten-belasting. Kapi taals-vernietiging heeft daardoor volgens spr. niet plaats. Veel bezuinigd kan er niet meer worden, de aantrekkelijkheden van Bloemen daal mogen in geen geval besnoeid of gedood worden. Een andere vraag is of voldoende naar bron nen van inkomsten is uitgezien (Openluchtbad, groote kinderspeelplaatsen, intenser exploi tatie Bloemendaalsche strand etc.). Laat men aan deze en andere objecten eens denken en indien mogelijk t.z.t. met plannen komen. De heer SCHULTZ (S.D.) kon zich met den opzet van de begrooting wel vereenigen. Uit breiding van arbeiderswoningen is nog wel ge- wenscl.t. De voorgestelde belastingverhooging is te wijten aan het Rijk. En al moet spr. erken nen, dat alle Nederlanders moeten helpen om de crisis te overwinnen, hij v,ül niet ontkennen, dat daardoor voor sommige gemeen'.en gevaren ontstaan. Spr. zou de 40 extra opcenten op de personeeie belasting liever naar vermogensbelas ting overbrengen. Daardoor is de middenstand nog meer gediend dan de arbeidersklasse. Spr. kwam dan tot een, naar hij zeide, minder prettige beschouwing. Hij waardeert het werk van den voorzitter, maar hij begrijpt het be sluit van den burgemeester niet, dat politie ambtenaren geen lid mogen zijn van de S.D.A.P. en geen bladen van de Arbeiderspers mogen lezen. De houding van onze fractie, aldus spr., is altijd correct geweest, daarom heeft dit ver bod des te pijnlijker getroffen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) miste in de verschillende redevoeringen het be zuinigingselement. De VOORZITTER: Dan heeft u de stukkon niet goed gelezen. De inhoud behoefde toch niet herhaald te worden. De heer QUARLES verzette zich tegen hef- finc van oDcenten qd de vermoeens. ook tb ~"- dat ze al zoo zwaar getroffen zijn. De inkom sten-opcenten zou spr. op 35 willen brengen en het verschil uit de reserve putten. Daardoor wordt het schrille verschil met Heemstede al thans iets verzacht. Deh eer v RIESSEN (A.R.) vroeg of het mo gelijk was stroom van het P.E.N. te koopen en zelf te distribueeren. De heer LUDEN (C.H.) stelde de vraag, noe men aan de wetenschap komt, dat het vermogen in Bloemendaal niet veel veranderd is. Gaat men de cijfers van 1933 en 1934 vergelijken, dan zal men tot een andere conclusie komen. Naarmate de belastingdruk vermeerdert, al dus spr., vermeerdert de werkloosheid. Dat zal in Bloemendaal heel sterk blijken. Iemand met 2 dienstboden, zal er straks één nemen, minder luxe koopen etc. Dat men dit niet beter inziet! riep spr. uit. De VOORZITTER beantwoordde de sprekers en dankte voor de waardeerende woorden. Spr. gaf toe, dat Bloemendaal a. Zee niet voldoen- ontwikkeld is. Dat ligt aan vele moeilijkheden met het uitbreidingsplan, welke jammer-ge- schiedenis spr. uiteenzette. Ten opzichte van de exploitatie van een openluchtbad merkte spr. op, dat deze rage al weer flink bekoeld is. De burgemeester verklaarde ernstige gronden te hebben voor het S.D.A.P.-verbod aan politie ambtenaren. Het feit, dat deze partij zich bij mobilisatie afzijdig zal houden, heeft den door slag gegeven. De politie moet dan zorgen voor verspreiding van den oproep en deze mag onder geen voorwaarde gestuit worden. In een dergelijk verbod ziet spr. persoonlijk niet veel heil, een principieel socialist blijft so cialist. Maar er is nog een andere reden. De politie wordt in de Arbeiderspers voortdurend in net belachelijke gesteld, wat spr. met voldoende voorbeelden bewees. Heft de regeering een dergelijk verbod voor de rijkspolitie op, dan zal ook spr. de order laten vervallen. Er zal een salarisverlaging voor het personeel moeten komen, maar een en ander is nog niet vastgesteld door groote onzekerheid. De heer CASSEE (V.D.) meende, dat 25 ct. op iedere 1000 gulden vermogen niet overdreven benoemd mag worden. Als iemand zich in Bloe mendaal wil vestigen, vraagt hij het eerst hoe hoog de opcenten op de inkomstenbelasting zijn. Daarom moeten die opcenten zoo laag mo gelijk gehouden worden. Spr. laakte de te vér gaande kritiek van c.e vaste commissie vóór de uitbreidingsplannen, waardoor veel inkomsten aan de gemeente ont houden worden. De heer SCHULTZ (S.D.) ontkende, dat de Arbeiderspers stelselmatig de politie zou neer halen. Spr. ziet in de politie een orde-instituut. Hij zette de legale beginselen zijner party uit voerig uiteen. De heer WITTEMAN (R.K.) pleitte ook voor opcenten op de vermogènsbelasting. Inkomen uit vermogen behoort zwaarder belast te worden dan uit arbeid. Het spook Heemstede interes seert spr. niet. De sociale rechtvaardigheid eischt, dat nu eerst de vermogensbelasting aan de beurt komt. Na een korte dupliek van den VOORZITTER en het beantwoorden van enkele vragen door wethouder Prinsenberg (R.K.) werden de al- gemeene beschouwingen gesloten. In de middagvergadering werden de posten behandeld. De gemeentebegrooting Aan de opmerkin gen van de Financieele commissie ten aanzien van de gemeentebegrooting 1935 met antwoord daarop van B. en W. onJeenen wij het vol gende: De commissie kan zich in het algemeen met de ontwerp-begrooting vereenigen. Met B. en W. is ook zij van meening, dat de uitgaven moeilijk nog meer kunnen worden besnoeid. Waar nog op zou kunnen worden bezuinigd zijn hoofdzakelijk de uitgaven voor openbare wer ken, doch ook hier kan thans weinig meer af. Een der leden zou het gewenscht vinden iets meer uit de reserve te putten, n.l. een be drag van 56.000 in plaats van 38.000, waar door voor 1935/1936 met slechts 35 opcenten op de gemeentefondsbelasting zou kunnen wor den volstaan. Indien toch ten aanzien van het dienstjaar 1936 geen nieuwe tegenvallers zijn te wachten, zouden voor het belastingjaar 1936/ 1937 geen 38 opcenten, zooals thans voor 1935/ 1936 is voorgesteld, noodg zijn, omdat aan het dienstjaar 1936 de hoogere opbrengst van een vol kalenderjaar ten goede zal komen, terwijl het dienstjaar 1935 slechts 2/3 deel van de verhoogde opbrengst ontvangt. Daarom zou hij ook reeds voor 1935/1936 met een eenigszins ge ringer aantal opcenten willen volstaan, heigeen mogelijk is door iets meer uit de reserve te nemen. Wat betreft de salarissen en loonen, hieraan zou hij dit jaar niet willen tornen, omdat het noodig is, dat er een rustperiode komt. Hij vreest echter, dat de regeering wel met een nieuwe regeling zal komen. Een der andere leden kan zich hier echter niet mede vereenigen. Hij zou wel een gedeelte van het tekort wil len dekken door ook een zeker aantal opcenten op de vermogensbelasting te heffen. Wat de verlaging van wedden en loonen betreft, de algemeene toestand der gemeente geeft nog geen aanleiding tot een verdere verlaging over te gaan. De zwaardere lasten zijn een gevolg van de regeeringsmaatregelen, waarvan het ge meente-personeel niet de dupe mag worden. B. en W. handhaven hun voorstel tot heffing van 38 opcenten op de hoofdsom der gemeente- fondsbelasling en 140 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en het nemen van een bedrag van 38.000 uit het reservefonds. Eén der leden zou omtrent de strekking van dezen post, geraamd op 500, gaarne nader worden ingelicht en behoudt zich daarom zijn stem voor, waarop B. en W. o.m. antwoorden, dat er een gemeentelijke lucht wacht is en dat deze in den tyd van nood onder de bevelen van den burgemeester staat. Deze organisatie moet bestaan uit vrijwilligers, omdat het op roepen tot het doen van persoonlijke diensten gedurende normale tijden de inwoners naar andere gemeenten zouden drijven. Deze vrijwil lige hulp kan het best verleend worden door verschillende vereenigingen als het Roode Kruis, Eerste Hulp bij ongelukken, Reddings brigade enz. Deze vereenigingen worden op hun beurt weder voor dit doel vereenigd in ééne vereeniging „Luchtbescherming", die opwekt tot het diens'.nemen bij de Luchtwacht. De uitgaven voor de luchtbescherming zullen bestaan uit het verschaffen van technische hulpmiddelen aan de luchtwacht en uit propa- gandakosten voor de vereeniging. Beide lichamen moeten respectievelijk nog de sanctie van den raad en van de Kroon hebben. Daarna kunnen de uitgaven, die tot nu toe nog moeilijk te berekenen zijn, gesplitst worden. Om de werkzaamheden in 1935 te kun nen voortzetten, is deze som aangevraagd. De winkelweek geopend Donderdagavond is de Bloemendaalsche winkelweek geopend Waar en op welke wijze en door wlen dit ge schied is, daarvan kunnen wij, aangezien de plaatselijke pers van een en ander totaal on kundig is gelaten, niets mededeelen. Van de winkelweek zelve kan vermeld wor den, dat deze is ingezet met muzikale wan delingen van de beide muziekvereenigingen, meer dan gewoonlijk druk bezoek aan de win kelstraten, waar kennis genomen wordt van de meer of minder fraaie étalages. Het publiek zal in de gelegenheid gesteld worden, hierover zijn meening kenbaar te ma ken. Die étalage, die de meeste stemmen krijgt uit het publiek, zal den eersten prijs krijgen. Gemeenteraad Woensdag waren de leden van den Raad opnieuw te zamen geroepen, thans in hoofdzaak voor de herziening der sa larissen van de ambtenaren en werklieden der gemeente, benevens die var» de hoogere func tionarissen in de gemeente: burgemeester, se cretaris en ontvanger. Omtrent beide categorieën hadden B. en W. wijzigingsvoorstellen aanhangig gemaakt, die dit echter niet eigener beweging hadden ge daan, doch door de hoogere autoriteiten, regee ring en Gedeputeerde Staten, daartoe waren aangezocht. Na mededeeling van enkele ingekomen stuk ken, waaronder een van de rustelooze vereeni ging „Weerpad Belang" er thans op wijzende dat wel baatbelasting wordt geheven van de be woners van de P. J. Troelstralaan en niet van die van het Wijnkanspad, kwamen de voorstel len van B. en W. in behandeling. Verhuur van een terrein aan de Dominee Baxstraat aan de speeltuinvereeniging „Het Zuiden" voor den tijd van 5 jaar en tegen een huursom van ƒ783 per jaar, werd goed gekeurd. Ten aanzien van de te bouwen Jaaphaver- sluis vereenigde de Raad zich met het voor stel van B. en W. om eventueele geschillen niet door een te stellen commissie van drie leden te laten beslissen, doch door Gedeput. Staten. Nu de gemeente genoodzaakt is op aller lei wijze vermeerdering van inkomsten te zoe ken, zijn B. en W. gekomen met een plan om vooi extra diensten van de reiniging extra te laten betalen. Voor hoeveelheden vuilnis of afval moet voortaan 0.75 per halve kubieke meter be taald worden. Ook hiermede verklaarde de Raad zich ac- coord. Op voorstel van B. en W. werd voorts beslo ten: lo. om het adres van de O.S.P betreffende verlaging der electriciteitstarieven (waarom trent eerder de R. K. raadsfractie reeds een voorstel had gedaan) te behandelen by de be grooting. 2o. om op het verzoek aan de winkeliers aan den Zuiddijk om het stempellokaal daar ter plaatse naar een ander punt in de stad over te brengen, afwijzend te beschikken. 3o. om de motie van den communist Mak- kinga inzake het colportageverbod voor kennis geving aan te nemen. 4o. eveneens voor kennisgeving aan te ne men het adres van eenige vrouwenvereenigin- gen betreffende de vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten. Bij punt 2 ontspon zich een fel debat tus schen den communist Makkinga en wethouder Prins (S.D.A.P.) Deze laatste verklaarde voor dreigementen niet opzij te gaan. Het voor kennisgeving aannemen van het colportageverbod geschiedde anders niet zoo voetstoots. Vooral de vertegenwoordiger van Rusland kon zich in het geheel hiermede niet vereenigen en deed zelfs het brutale voorstel om het verbod in zijn geheel op te heffen doch met uitzondering van de fascisten. De O.S.P.er Poppe achtte het verbod een gewel dige blamage voor Rood Zaandam tegenover geheel Nederland. Het belangrijkste punt van de agenda met name de wijziging van de salarisverordening was in het begin van de zitting reeds voorloopig van de baan geschoven toen de voorzitter de mededeeling deed, dat dit voorstel van B. en W. werd teruggenomen in verband met een twee tal teruggenomen stukken o.a. van den Alg. Ned. Chr. Ambt. Bond, afd. Zaandam, teneinde de positie van de verpleegsters ten aazien van de salariswaardeering zooveel in het vermogen is te ontzien. Het voorstel betreffende de jaarwedde van burgemeester, secretaris en ontvanger ging on der de hamer door, zoodat aan Ged. Staten bericht zal worden, dat Zaandam zich ten aan zien hiervan wel met Ged. Staten kan ver eenigen, doch de terugwerkende kracht tot 1 October j.l. van de voorgestelde, nog slechtere regeling, zeer onredelijk acht. Aan het einde van de agenda ging de Raad tot besloten zitting over teneinde opnieuw de algemeene toestanden en verhoudingen aan het Gemeentelijk Ziekenhuis onder de loupe te nemen. Gisterenavond kwam de Raad der gemeente Heemstede in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer van den Heuvel. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) maakt ernstig bezwaar tegen de wijze waarop deze vergadering is voorbereid. De stukken zyn veel te laat rondgezonden om een serieuse voorbe reiding door de raadsleden, de pers en de bur gerij mogelijk te maken. Hals over kop wordt zoo maar in totaal een crediet van 100.000 gevraagd. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zegt, dat de zaken, wat het grondbedrijf betreft alle se rieus zijn behandeld. De VOORZITTER noemt de klacht van den heer Disselkoen overdreven. Wettelijk is de toezending en régie geweest. De heer VAN UNEN (V.B.) zegt, dat zoo lang er nog geen wijziging is gebracht in den werkkring van de Financieele Commissie, hij zich niet gepasseerd voelt, dat de voordrachten niet in die Commissie zijn behandeld. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) verwijt den voorzitter luchthartigheid van opvatting. Spr. zegt, dat B. en W. den Raad met deze voorstellen overrompelen. De VOORZITTER acht deze opmerking zeer misplaatst, waarop de heer Disselkoen deze iets anders formuleert. Hierna wordt het voorstel z. h. st. aange nomen. B. en W. stellen voor, om te aanvaar den van H. J. Pistorius een strook grond, ge legen voor diens perceel Binnenweg 90 en vra gen een crediet van ƒ200.— om dezen grond te betegelen. Aangenomen. Opnieuw vastgesteld wordt de bouw- en wo ningverordening. Het voorstel betreffende jaarwedderegeling burgemeester, secretaris en ontvanger zal op verzoek van den heer Rijkes (V. B.) in gehei me vergadering worden behandeld. aangelegenheid bij de begrooting uitvoerig zal worden behandeld. B. en W. stellen voor, om voor rekening van W. van Oosten (voor een bedrag van ƒ8200) en voor eigen rekening (ƒ36.400) over te gaan tot aanleg van gedeelten van de Johan Wa- genaarlaan, Beethovenlaan, Wagnerkade en Palestrinalaan. (Kosten in werkverschaffing 10.500.) Conform besloten. B. en W. stellen voor, om voor een bedrag van f 10.000 aan te koopen net perceel grond met woonhuis en verdere opstallen van A. Konst aan het Raadhuisplein en aan hem over te dragen een perceel bouwterrein groot 325 M2 aan de oostzijde van de Zomerlaan. Conform besloten. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie wordt herbenoemd de heer J. P. A. Wiegman. B. en W. stellen voor, om voor rekening van den heer Th. J. Leferink aan te leggen gedeel ten van de César Francklaan en de Franz Schubertlaan, den Bronsteevyver te verbree- den, alsmede een gedeelte sloot te dempen, een en ander voor een bedrag van 17.000. Gevraagd wordt verder een crediet van ƒ3420 voor de uitvoering in werkverschaffing. De ge meente zal, daartoe contractueel verbonden een bedrag van ƒ8000.betalen voor den halven aanleg van de César Francklaan. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) maakt ernstig bezwaar tegen het feit, dat de uitvoe ring in werkverschaffing 150 pet. duurder is dan in gewone uitvoering. Wethouder dr. DROOG (R.K.) zet uitvoerig uiteen, dat het inderdaad veel goedkooper is om het werk niet in werkverschaffing uit te voeren. Op de voorgestelde wijze kunnen ech ter in één kalenderweek 90 man aan het werk worden gezet en anders 4. De Raad heeft echter maar te beslissen, doch spr. laat de menschen liever werken dan steuntrekken. Bovendien zyn de werkloozen zelf over deze regeling zeer tevreden Hij hoort geen enkele klacht meer. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zegt, dat der gelijke werken juist voor de werkverschaffing worden uitgevoerd, anders zouden zij waar schijnlijk nog blijven liggen. Het voorstel wordt aangenomen, terwijl deze Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad van Velsen. Afwezig was de heer v. d. Flier. Aan de orde werden gesteld de algemeene be schouwingen over de begrooting 1935. Zooals men weet zal hierbij niet worden gesproken over de kwestie van de steunverleening door het Rijk in de kosten der gemeentehuishouding. De ze zaak komt later afzonderlijk in behandeling. De heer GROENEVELD opent de algemeene beschouwingen. Spr. zegt dat zijn fractie geen critiek op het college zal uitoefenen, gedachtig aan het spreek woord: de beste stuurlui staan aan wal. In dezen tijd valt er niet veel algemeen te beschou wen. Spr. wijst dan op het leed der crisis-slacht offers in onze gemeente. Hij zal meewerken aan alle maatregelen, waardoor het leed zal kunnen worden verzacht. Philantropische hulp dient te worden beschermd en niet in mindering ge bracht aan den steun. Spr. dringt aan op soe pele toepassing van de voorschriften. Spr. wijst dan op den financieelen nood. Vel sen met zyn groote werkloosheid en de daaruit voortvloeiende hooge uitgaven, blijkt niet dc fi nanciën te hoog te hebben opgevoerd. De re geering kwam zeer spoedig tot het inzicht dat onze gemeente niet noodlijdend is in de volle beteekenis. Daaraan ligt een goed financieel Jeheer sen grondslag. Wat de bedrijven betreft, de gasprijs moet omlaag, wil men het gasdebiet behouden. Ook de waterprijzen moeten worden herzien. Ten aan zien van de electriciteitsvoorziening wordt de gemeente uitgebeend. Hefziening op dit terrein is Ten opzichte van het onderwijs zullen, zoo spoedig de toestand het toet.aatl de verslechte ringen moeten worden opgeheven. Werkverschaffing als contra-prestatie wenscht spr. te zien bevorderd. Spr. noemt verschillende objecten, zooals rioleering, los- en laadplaatsen, uitvoering van het plan van den burgemeester tot steun aan de visscherij, enz. Ten aanzien van de steunverleening dient Velsen in een hoogere klasse te worden geplaatst. Spr. laat tenslotte woorden van erkentelijk heid hooren aan het adres der politie en aan de gemeente-arbeiders, van wie dit jaar offers De heer DIEPENDAAL wijst op het ontbreken van algemeene voorwaarden in den ruimsten zin van het in exploitatie brengen van hun ter reinen. Het behoort toch zóó te zijn, dat, wan neer men bij O.W. eenmaal gunstige inlichtin gen heeft bekomen, men later weer niet voor andere bezwaren komt te staan. Spr. wijst dan op het nut van een goede bouwverordening en vraagt aan het college of dit te bevoegder plaatse wil aandringen op huurverlaging van de verschillende woningcom plexen. Het is toch beter, dat er iets minder huur ontvangen wordt, dan dat een groot aantal woningen onbewoond blijft. De heer VAN HEIJST doet een goed woordje voor „IJmuidens Bloei". Kan aan de vereeniging voor Dierenbescherming niet iets gedaan worden, b.v. door haar een terrein en een gebouwtje te geven? Spr. vraagt hoe het staat met de visscherij en verklaart dan dat Openbare Werken 'n strui kelblok voor de gemeente is. Dat is niet de schuld van den wethouder. Deze verdient hulde en waardeering. Hij heeft geen voldoenden steun van de directie van O.W. Van dit bedrijf gaat geen kracht uit. Belangrijke dingen geeft het uit handen, zooals rioleering, e.a. We hebben nog steeds geen goedgekeurd uitbreidingsplan. In dit verband wijst spr. nog op den wegen aanleg en op de grondpolitiek. Er is een alge meene ontstemming over O.W. Reorganisatie van dit bedrijf is dan ook noodig. Er moet daar een andere geest komen. De directie is niet voor haar taak berekend. Spr. brengt hulde aan het beleid van den burgemeester. De heer ENZERINK dringt aan op bèhoud van natuurschoon, vooral in Santpoort, opdat het een aanlokkelijk bouwcentrum blijft. Spr. bepleit werkverschaffing in uitgebrei- den zin. De heer DE WAAL vraagt of het niet moge lijk is de groente, welke thans wordt vernietigd, onder de ingezetenen te distribueeren. Verder bepleit spr. steun aan ziekenfondsen, op de wij ze, zooals dat elders (o.a. in Beverwijk) ge schiedt. De heer HOMBURG zegt dat de begrooting weliswaar sluitend is gemaakt. Maar dat betee- kent geen verandering. Velsen kan zich geen en kele luxe veroorloven. De sluitende begrooting is te danken aan het werkloosheids-subsidie fonds. Dit fonds komt tegemoet aan billijke ver langens. De toestand van voorheen kan niet worden bestendigd. Spr. bepleit dan huurverlaging bij de woning bouw vereenigingen. Ook bij den particulieren woningbouw is dat noodig. Dat is dikwijls moei lijk, in verband met hypothecaire lasten. Spr. vraagt of B. en W. in deze richting iets willen doen. De huurachterstand bij de woningbouwver- eenigingen is niet verontrustend. Spr stelt te dien aanzien en ook ten opzichte van de verbete ring van de leegstaande woningen eenige vra gen. Hij bespreekt dan de beperking van het aantal winkels. Kan hier nu niet eens regelend worden opgetreden? Er komen te veel winkels. Spr. vraagt de aandacht van het college om het idee van een weg ZandvoortIJmuiden. Uitbreiding van de politie blijft noodzakelijk, ook al dreigt dat den laatsten tijd op losse schroeven te komen staan. In dit verband wil spr. de subsidie voor de burgerwacht (f 1200. pro memorie ramen en het bedrag weer terug brengen daar waar het vandaan gekomen is, n.l. bij de politie. Spr. hoop tenslotte, dat spoedig de tijd moge aanbreken, waarop de begrooting onder betere omstandigheden kan worden bezien. De heer VAN DER VEER bespreekt 't IJmui- der Visscherijbedrijf. Het bedrijf is gebaseerd op den buitenlandschen afzet. In de vóór-oorlog- sche jaren lag bijna heel Europa als afzetgebied voor IJmuiden. Dat afzetgebied is, naar spr.'s meenmg, voor altijd voor ons verloren. De toe komst van ons visscherijbedrijf ligt dan ook in het binnenland. De prijs van de visch is echter te hoog als gevolg van te hooge exploitatie kosten. Op deze wijze wordt het geen volksvoed- sel. Wordt het dit inderdaad, dan is er voor ons bedrijf nog een toekomst. Volgens den Minister heeft de kustvloot af gedaan. Toch mag de kustvisschery voor ons land niet verloren gaan. Dan moet de regee ring maar hulp verleenen voor den bouw van een nieuw type schip. Dat beteekent werkver ruiming. In ieder geval is reorganisatie noodig. De motor-trawler is daarvoor niet geschikt. Spr. heeft den indruk dat in Den Haag de hand boven het type motor-trawler wordt gehouden ten koste van IJmuiden. Hij wyst op de uitste kende resultaten van de Deensche visscherij. Is er in IJmuiden nu niemand te vinden die in dit systeem geld wil steken? Er moet worden uitgezien naar maatregelen om het binnenlandsch verbruik te bevorderen, door verlaging van exploitatiekosten en door aeen meer geregelden aanvoer, waardoor de fu neste prijsschommelingen worden voorkomen. Voorts door stichting «ran een vischconserven- fabriek, die een zeer rendeerende industrie zou beteekenen. Spr. heeft den indruk dat de ree- ders niet mee durven werken, omdat zij bang zijn, dan hun handen niet meer vrij te hebben. Spr. brengt dank aan den burgemeester voor diens pogingen om voor het visscherijbedrijf iets gedaan te krijgen. De stichting van de vissche- rij-centrale is er zeer zeker een gevolg van ge weest. De heer MAAS bespreekt de leiding en de tac tiek van B. en W. ten aanzien van de werkloo- zenzorg. Daarbij heeft hij den indruk dat op dit terrein in Velsen ofschoon de vierde gemeente in onze provincie nog dorpsch gewerkt wordt. Het college duldt geen instantie naast zich, wel ke haar kan adviseeren. En toch is het werk van het college niet af. Talloos zijn de gevallen, waarbij menschen als rechteloozen bij de organi satiebestuurders hun vertrouwensmenschen aankloppen, warbij dezen moeten antwoorden we kunnen het vragen, maar weten doen we het niet. In tal van kleinere plaatsen bestaat er contact, maar in Velsen niet. B. en W. heben onlangs geweigerd de orga nisaties te laten meespreken. Is de tijd nog niet aangebroken om de bestuurders, die dagelijks met de menschen in aanraking komen en van alles op de hoogte zijn, een stem in het ka pittel te geven? Ten aanzien van de tewerkstelling van jonge werkloozen is uit den boezem van de commissie voor sociale zaken iets naar voren gekomen, dat ook uitgevoerd is. Maar men heeft de leden hiervan onkundig gelaten. Wat de contra-prestatie betreft, spr. consta teert met voldoening, dat ook anderen dan hij, er van overtuigd zijn, dat de werkwilligheid nog niet zoek is. Spr. bepleit hierna hulp door het Crisis-Comi té ook aan steuntrekkenden en verhooging van de belooning van de ambtenaren by de steunver leening, die toch belangrijk werk doen, maar die veel te lage salarissen ontvangen. Verder wil spr. ook de tijdelijke ambtenaren doen deelen in den kindertoeslag. Spr. acht het noodig, dat B. en W. eens met de Regeering gaan praten over de politie. Het gaat toch niet aan, dat de toezegging van den Minister ten aanzien van de uitbreiding van het corps, door zijn opvolger weer wordt tenietgedaan. Tenslotte zegt spr. dat er bij Maatschappe lijk Hulpbetoon een ambtenaar is, die te veel te vertellen heeft. Het mag niet voorkomen, dat iemand een afwijzing reeds in den zak heeft, zonder dat het bestuur van de instelling erfn gekend is. Het blijkt dat er in onze gemeente nog een hoogere ambtenaar is dan de burge meester. De heer VISSER wijst er op, hoe de alge meene toestand achteruitgegaan is. Dertig pro cent van de ingezetenen kan geen belasting meer betalen. Spr. stelt dan een reeks vragen, waarin hij het betreurt, dat geen afdeelingsonderzoek heeft plaatsgehad. O.m. vraagt spr. hoe het staat met de wethouderspensioenen. Mochten deze op het zelfde peil blijven. Elders hebben wethouders vrijwillig een percentage van hun pensioen af gestaan. Laten B. en W overwegen of hier in dit opzicht iets gedaan kan worden. Verder doet het vreemd aan dat f 1200 ge raamd wordt voor de Burgerwacht, terwijl er geen geld is voor schoolvoeding. Spr. zal een voorstel doen om dat bedrag voor schoolvoeding te bestemmen. Spr. becritiseert hierna den „raad van 19" (den raad zonder S.D.A.P.) die geen opbouwend werk deed, maar wel veel afbrak. In deze groep re geert het reactionnair element. De heer DE VISSER onderbreekt hier zijn rede. De vergadering wordt Vrijdagmiddag voort gezet. B. en W. vragen een crediet van f 6750 voor den aanleg van natumverlichting van het ge deelte Heerenweg van de Kerklaan tot de grens der gemeente Haarlem en van f 2900 voor het gedeelte Cruquiusweg, van het Wipperplein tos aan de Javalaan. Wethouder Jhr. VAN DE POLL (C. H.) licht toe, waarom hij van oordeel is, dat de bestaande verlichting van den Heerenweg wel voldoende is. Ook uit financieel oogpunt, waar het zeer moeilijk is, om de begrooting sluitend te maken kan men hier wel even mede wachten. Boven dien worden er iederen dag nog uitvindingen gedaan en bevindt de natriumverlichting zich toch nog maar in de kinderschoenen. De heer AUDRETSCH (Vrz.) vindt het ook niet juist, om in dezen tijd, nu de salarissen en loonen naar beneden moeten, met een derge lijke mooie verlichting aan te komen. De heer RIJKES (V. B.) gelooft wel dat ten slotte de groote verkeerswegen met Natrium zul len worden verlicht, doch momenteel is dit nog in het beginstadium. De Motor- en Rijwielwet zal op het punt van de verlichting van de auto's echter niet meer worden nageleefd als de Na- trumverlichting er is; anderzijds zal men de rijsnelheid verhoogen. Dit levert gevaar op. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) vindt het niet verantwoord, om met het oog op de geva ren, die dezen weg oplevert, niet voor dit voor stel te stemmen. Verschillende plaatsen op dien weg zijn heel gevaarlijk voor de wielrijders. Spr. zegt dat de commisie voor de Bedrijven had voorgesteld, om den heelen weg met Natrium- licht te verlichten. De heer DE TELLO (S. D. A. P.) acht het juist uit een financieel oogpunt aanbevelenswaardig om tot Natriumverlichting over te gaan, aange zien dit op den duur goedkooper is. Met het oog op de internationale tentoonstelling, zou hij graag zien, dat die verlchtng werd doorgetrok ken tot aan de Van Merlenlaan. De heer MEEUWENOORD (R. K.) wyst er op dat de nu aan te brengen installatie pasklaar is voor alle moderne verbeteringen. Voorts wijst spr. nog op de gevaren die bij het oversteken op dezen weg bestaan. De heer VAN DER ERP (R. K.) zegt, dat allee weggebruikers deze verbetering in de verlichting toejuichen. De VOORZITTER verdedigt dit voorstel uit voerig uit een oogpunt van verkeersveiligheid en uit financieel oogpunt. Spr. zou wel willen ontraden om de gasverlichtng te verbeteren, aangezien dan aan de oostzijde van den weg gas buizen zouden moeten worden gelegd, die hun rendement niet meer zouden opbrengen. De vraag van den hesr de Tello kan spr. nog niet beantwoorden, omdat de verlichting er nog niet is. De Motor- en Rijwielwet maakt het moge lijk om de autorijders te verplichten hun groote lampen te dooven op het gedeelte waar Natrium verlichting is aangebracht. Na eenige discussie wordt het voorstel tot ver lichting van den Heerenweg aangenomen met 95 stemmen. Tegen stemden de heeren Au- dretsch, Van Une, Rykes, Atema en wethouder van de Poll. De verlichting van den Cruquiusweg werd z. h.st. aangenomen. Hierna sluiting. Aanbesteding Woensdag werd alhier aan besteed het verbouwen van de .School met den Bijbel". Ingekomen waren 17 biljetten waarvan de laagste inschrijver was de heer J. van der Wilde te Hillegom voor 10275. Burgerlijke Stand Geboren: zoon van M. B. Wempe-van Geldorp. Dochter van K. Pluis-van Luijken. Getrouwd: M. J. Buijs, 24 jaar en J. M. C. van der Meij. 23 jaar. Overleden: 'dochter van N. A. Loogman, 7 maanden. Vergadering tuinlieden De onderlinge iuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O.", hield Woensdagavond een zeer goed bezochte ledenvergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede". Medegedeeld werd o. m., dat een groote La thyrustentoonstelling voor 1935 weer in voor bereiding is. Het zaad voor de plantjes is reeds uitgezaaid, in een verscheidenheid van 12 soor ten, waarvan 7 geheel nieuwe soorten. Aan den heer R. Donkelaar werd onder enkele toepasselijke woorden den beker uitge reikt van de laatste chrysantententoonstelling. Vervolgens hield de heer Schuylenburg een lezing met lichtbeelden over „Reisindrukken". Inleider nam in woord en beeld zijn gehoor in gedachten mede naar het mooie Zwitserland. Zeer vele malen is zulk een reisbeschrijving al gegeven, doch de heer Schuylenburg, die zelf dit reisje gemaakt heeft, wist als tuindeskun- dige weer iets anders te geven, dan alleen hooge sneeuwbergen, gletschers en watervallen. Het waren vooral de bloemen en planten, die hiel de bijzondere aandacht vroegen. De voorzitter was dan ook stellig de tolk van alle leden, toen hij den heer Schuijlenburg dank zegde voor zijn leerzame en prettige le zing. Ter keuring was door den heer B. Nieuwen- huis ingezonden een fraaie Cyclamen Weisze Dame, waarop de keuringscommissie hem 10 punten toekende. Ter inzage was aanwezig een prachtcollectie platen van Japansche lelies, die zeer de aan dacht trokken. Kippen gestolen Bij de politie te Heem stede werd aangifte gedaan door een bewoner van de Drieheerenlaan, dat in den nacht van 27 op 28 dezer uit een ongesloten hok, staan de achter zijn woning, drie kippen zijn ont vreemd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13