*«Uer®^ Kostefooze proef Groote opdracht Groote doode in zijn land terug Kou op de Borst FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA Het Gebouw Octrooi raad Radiatoren HET WEER OP ZONDAG MARKTEN VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 Verzwegen werkloozen- bezit met Kruschen Salts Zaterdag 1 Dec. 1934 In rouwkapel opge baard Dagfilm Waarom de ministerieele maat regel weinig effect sorteert OVERTREDING UNIFORM VERBOD Zwart Front-leider veroordeeld Havenwerken in Perzië; ook andere werken Nog meer werken? DE SPOORBRUG OVER DE GOUWE DR. ROEBROECK 40 jaar practiseerend geneesheer te Maastricht Lastig voor de scheepvaart VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ NEDERLAND—DUITSCHLAND Staff dijk overschot van pater B. Klumper met het S.S. „Vul- canus" te Amsterdam aangekomen Met het s.s. „Vulcanus" van de K. N. S. M. is hedenmorgen het stoffelijk over schot van den in 1931 in geur van hei ligheid te Rome gestorven pater Ber- nardinus Klumper O. F- M., in leven minister-generalis der Minderbroeders, te Amsterdam aangekomen. Herfstige nevel hing over het IJ toen het s.s. Vulcanus", de driekleur halfstok, om elf uur langzaam voor de établissementen van de K. B. J. DE LEEUW EERVOL ONTSLAGEN Als Directeufr van Financiën in Indië HARMONIE- EN FANFARE CORPSEN Naar een katholiek federa tief verband Zondag 2 December zal te Utrecht in hotel Noord-Brabant een vergadering worden ge houden, die ten doel heeft om te komen tot de oprichting van Katholieke bonden van muziek gezelschappen in een katholiek federatief ver band in Nederland. van de J. B. v. HEUST ZONEN DEKEN H. VAN DAM OTTE HENDRIKS BAJEMA OVERLEDEN Geen groote veranderingen te verwachten Contingenteering verlengd Lijk gevonden Verkrijgbaarstelling Emmazegel Academische examens Examen M. O. akte K. (Delfstof-, Aard-, Plant- en Dierkunde) DEN HAAG. Geslaagd de heer H. R. Sinia te 's-Gravenhage. U De Nederlandsche Mij. voor Havenwerken ontving door bemiddeling van de N.V. In ternationaal Handels-consortium te 's Gra venhage van de Perzische regeering op dracht, voor het bouwen van de haven Deh-No aan de Kaspische zee. Het werk moet in 4 jaar gereed zijn en de bouwkos ten bedragen meerdere millioenen. Het Consortium voert bovendien besprekingen met de Perzische regeering over het bou wen van jabrieken en het uitvoeren van openbare werken. De Nederlandsche Wol Mij. keert een di vidend uit van 3 pCt. tegen 7 pCt. het vorig jaar. De in- en verkoopen werden bemoei lijkt, aangezien Italië en Duitschland voor een groot deel voor den afzet verloren gingen. De reserves worden versterkt tegen eventueele risico's, uithoofde van Duitsch- lands betalings-moeilijkheden. De gemeente Kampen gaat over tot de conversie van de 4l/2 pCt. leening 1932 groot f 600.000 door een nieuwe 4 pCt. lee ning te sluiten van f 536.000 tegen een koers van 100 pCt. De provincie Noord-Holland besloot voor verschillende doeleinden leeningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van f 1.900.000 tegn een rente van ten hoogste 4/2 pCt. De Oostenrijksche conversie-leening is ter inteekening te Weenen uitgeschreven. De uitgifte-koers bedraagt 85 pCt., de ren tevoet 5 pCt. en de looptijd is 25 jaar. Zij wordt gegarandeerd door Engeland, Frank rijk en Tsjecho-Slowakije elk voor 24\/2 pCt., door Italië voor 20% pCt., door België en Zweden elk voor 2 pCt. en door Denemar ken en Nederland elk voor 1 pCt. Verwacht wordt, dat de Engelsche tranche in de vol gende week op de Londensche markt zal worden aangeboden. De Oostenrijksche minister van Finan ciën brengt ter kennis, dat de regeering het geheele bedrag uitstaande obligaties van de Nederlandsche tranche der Oostenrijk sche Staatsleening 19231943 per 1 Juni 1935 a pari aflosbaar stelt. Volgens het „Bat. Nieuwsblad" riep de president van Djambi de rubberhandela ren bijeen en adviseerde, geen rubber meer te koopen en de aangehouden voorraden zooveel mogelijk te verkoopen. De regeering moet voornemens zijn, om nog vóór Dec. maatregelen te nemen tot vermindering der rubbervoorraden, aangezien deze -een be dreiging kunnen vormen voor de prijzen. Het Internationaal Thee Restrictie-comi té nam te Londen een besluit, volgens welk voor de exportlanden Britsch-Indië, Neder land en Ceylon de totale uitvoer, aanvan gende 1 April 1935, 82l/2 pCt. van den standaard-uitvoer zal bedragen hetgeen een vermindering is van 5 pCt. ten opzichte van het percentage, dat voor het loopende restrictie-jaar geldt. Het wordt niet waar schijnlijk geacht, dat dit besluit invloed zal uitoefenen op de theeprijzen, aangezien het verbruik vermindert. Morgen wordt de parafeering verwacht van de overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland omtrent het clearing-ver- keer. De dienst van de Young- en Dawes- leeningen wordt op dezelfde wijze gehand haafd. De besprekingen loopen nog over de wijze, waarop Duitschland het overschot der Fransche uitvoeren, dat sterk was aan gegroeid, zal liquideeren. Frankrijk tracht van zijn kant de contingenten voor den Duitschen invoer naar Frankrijk op te voe ren, zonder de Fransche nijverheid er scha de door ondervindt. Russische autoriteiten hebben offertes aangevraagd voor de levering van 20 vrachtschepen, welke door Engeland zou den worden geleverd en bestemd zullen worden voor den Russischen houthandel alsmede voor algemeene lading. De Vereen. Staten hebben sedert begin November 100 millioen goud ingevoerd, waarvan 6.88 milioen uit Nederland. De totale goudinvoer in dit jaar beloopt tot nu, toe 1 milliard, waarvan meer dan 80 pCt. uit Europa en 8.36 millioen uit Nederland werd ingevoerd. Aan het Amerikaansche Congres zal wor den voorgesteld, een bedrag van 8 a 9 milliard toe te staan, ter financiering van het nieuioe program van openbare werken. De General Motors heeft in de eerste tien maanden 187.827 auto's in het buiten land verkocht, tegen 102.273 stuks in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. Toen onlangs den werkloozen in de verschil lende gemeenten een mededeeling werd ver strekt, dat zij opgave moesten doen van even tueel effectenbezit, fondsen op prolongatie, re kening-courant bij een bankinstelling, of ander bezit, werd er in de kringen der werkloozen spottend geglimlacht, dat iets dergelijks ver ondersteld werd. Dat niettemin toch nog wel onder de werkloozen arbeiders worden aange troffen met bezit, is o.a. te Weesp gebleken, waar in drie gevallen de steunverstrekking werd ingehouden, op grond van het feit, dat de be trokken werkloozen niet onbemiddeld bleken te zijn. Een hunner heeft een onbelast huisje, ge taxeerd op 2400, een tweede bezat eveneens een huisje, waarvan de waarde geschat werd op ruim ƒ2000. Eerstgenoemde arbeider ziet zich de steun- verleening ingehouden, totdat het ingehouden bedrag in totaal 1200 zal bedragen, aangezien de Minister heeft voorgeschreven, dat, in geval onbelast onroerend goed ten name van een steunlrekkenden werklooze staat, 'hij verplicht is, daarop minstens voor de helft hypotheek te nemen. De tweede arbeider, die in het bezit van een huisje was, meende het beste te doen, door zijn bezit te verkoopen. HU heeft zichzelf echter benadeeld, want nu moet hij het gehêële bedrag, oratvangen voor zijn bezit, hebben ver bruikt, alvorens hij wederom in aanmerking kan komen voor steun. Met den derden steuntrekkende staat de zaak eenigszins anders. Volgens zijn verklaring heeft hij op de Postspaarbank een bedrag van 2500. Uit dien hoofde kon hij reeds uitgesloten wor den van verderen steun. Niettemin- heeft hij zich bij den burgemeester beklaagd, hetgeen echter weinig gebaat heeft. Maar door perso nen die verklaren, zulks met stelligheid te we ten, wordt verzekerd dat deze, tot voor korten tijd steuntrekkende uit de gemeentekas, in het bezit moet zijn van 17 a 18 duizend gulden. Onze correspondent had hierover een onder houd met den betrokken hoofdambtenaar, die de steunuitkeering administreert en geheel be heert. Hij deelde mede, dat er een ministerieele maatregel afkwam, welke hem, als gemachtigde van den burgemeester de bevoegdheid geeft, bij banken en andere financieele instellingen, een onderzoek in te stellen naar de juistheid van verklaringen, in verband met het al dan niet bezitten van effecten of gelden, afgelegd door steuntrekkende werkloozen. ..Maar zelfs al heb ik een, door den werk looze onderteekende machtiging, om, hetzij bij de Postspaarbank, bij een particulieren bankier of eeh andere instelling de mij verstrekte ge gevens te onderzoeken, dan ben ik nog geen «tap verder, want het bankgeheim wordt niet temin streng gehandhaafd. In dezelfde week, dat ik aan de werkloozen een exemplaar uit reikte van de nieuwe voorschriften inzake het opgeven van eventueel bezit, werd per post een reclame van de Rijkspostspaarbank rond gezonden, waarin verzekerd werd, dat omtrent alle spaargelden volstrekte geheimhouding werd gewaarborgd. En zoo gaat het met de bankiers eveneens. Zoodra het bankgeheim niet meer ge handhaafd blijft, zou dit beleggers kunnen no pen. hun bezit elders onder te brengen." Op deze wijze blijkt dus, dat de ministerieele maatregel, welke beoogt, steunverstrekking niet te doen plaatshebben aan die personen, die nog over waardevol bezit beschikken, in de praktijk weinig effect sorteert, al doen zich vermoe delijk speelt de vrees, dan ook wel een rol gevallen voor. waarin de bezitters onder de werkloozen, zelf daarvan, hetzij geheel dan wel gedeeltelijk, aangifte doen. Op Zondag 9 September 1.1., ter gelegenheid van een afstandsmarsch, georganiseerd door den Bond van Nijmeegsche wandelvereenigingen, sprak de heer A. Meijer, uit Oisterwijk, leider van het Zwart-Front, de aanwezigen in 't open baar toe op het Kelfkensbosch te Nijmegen. Hij werd echter in zijn rede gestoord door de politie, die hem verbaliseerde wegens overtre ding van het Uniformverbod. Volgens het opgemaakte proces-verbaal was de heer A. M. gekleed in een zwarte tuniek met liggenden kraag en dubbele rij knoopen en vier opgenaaide zakken. De zwarte tuniek had van achteren een split. Hij droeg een zwarte broek •z.g. pofbroek) en hooge zwarte rijglaarzen. Hij had een donkerblauw overhemd aan, althans blauw front met zwarte das. Bekl. verscheen voor den kantonrechter te Nijmegen, mr. L. J. M. Mastboom, bekende ge sproken te hebben in de kleeding, zooals hem ten laste gelegd werd. De ambtenaar van het O. M. eischte wegens overtreding van het Uniformverbod 10 boete subs, tien dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 5 boete subs, vijf dagen hechtenis. Bij eiken flacon Kruschen Salts a f 1.60 wordt nu voor een bepaalden tijd een gratis proef- flacon verpakt. Maak nu van dit mooie aanbod gebruik om eens zelf de werking van Kruschen Salts te ondervinden. Kruschen Salts zuivert Uw bloed. Voor rheumatiek, jicht en ischias bestaat er geen beter, eenvoudiger en doeltreffender middel. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam van N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Door bemiddeling van de N. V. Internationaal Handels Consortium te 's-Gravenhage heeft de Perzische regeering aan de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken te Amsterdam, opdracht gegeven voor het bouwen van de ha ven Deh-No aan de Kaspische Zee. Het werk moet in vier jaren worden voltooid en de bouw kosten beloopen verscheidene millioenen. In aansluiting op het bovenstaande verneemt het „Handelsblad" nog, dat de directeur van de N.V. Int. Handels-Consortium, dr. V. Kresin, over een paar dagen naar Perzië zal ver trekken, om daar met de regeering te on derhandelen over andere millioenen-opdrach- ten, bestaande in het bouwen van fabrieken en het uitvoeren van openbare vferken. Ook met andere landen loopen er op het oogenblik on derhandelingen, waaromtrent men zich uiter aard thans nog niet nader kon uitlaten. Dr. Roebroeck te Maastricht herdacht heden Vrijdag zijn 40-jarig jubileum als practiseerend geneesheer te Maastricht. Deze dag is voor dezen zeer gezienen arts te Maastricht niet ongemerkt voorbijgegaan. De te zijnen huize gehouden receptie werd zeer druk bezocht en hij mocht behalve van zijn -collega's diverse gelukwenschen ontvan gen van particulieren en charitatieve en socia le instellingen te dezer stede. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken had zich tot de Di rectie der Nederlandsche Spoorwegen gericht met een verzoek tot veelvuldigër openstellen van de spoorbrug over de Gouwe. Immers na de in werkingstelling van de lijn Gouda—Alphen a. d. Rijn was de gelegenheid tot doorvaart zeer be knot. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft thans medegedeeld dat het niet mogelijk is de spoorwegbrug over de Gouwe bij Gouda tusschen 9 en 12 uur voormiddag 6 min. t^ ope nen. Evenwel zullen, hoewel de minimum-opening van deze brug 5 min. bedraagt, in afwijking daarvan in bovenbedoeld tijdvak 3 openingen van 4 minuten worden gegeven en wel van 10.17 •10.21; 10.58—11.02 en van 11.53—11.57. Deze openingen zullen, behoudens treinver- traging, slechts gegeven worden wanneer aantal en beweging van de vaartuigen zulks toestaat. HUIZEN 1875 M. K.R.O. 8 uur Moïgen- concert 10 uur Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11 uur Gramofoonmuziek 1130 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 12 uur Politieberichten 12.15 Het K.R.O- Orkest olv Marinus van 't. Woud 2 uur Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 Gramofoonmuziek 3 uur Kinderuurtje door mevrouw Sophie NuwenhuisVan der Rijst en mevr. Corrie MarresVan der Ven 4 uur Verzoging van den zender 4.15 Operette ,.De Prins van Sind", op te voeren door het jongedameskoor „Het Oosten" uit Rotterdam olv Otto de Vaal 5.15 Gramofoonmuziek 5.30 Esperanto- nieuws door P. Heilker 5.45 De K.R.O.- Boys olv Piet Lustenhouwer 6.20 Jour nalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 De K.R.O.-Boys olv Piet Lustenhou wer 7 uur Politieberichten 7.15 Ka thol. Radio Volksuniversiteit 7.35 Gra mofoonmuziek 8 uur Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.05 Per schip door om roepland. Ontmoeting met de stoomboot van Spanje 8.10 Dajos Bela en zijn or kest. (Uitzending uit Cinema Royal te Maastricht) 9 uur Gramofoonmuziek 9.10 Feestvoorstelling ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Richard Strauss, onder de auspiciën van de Wagnervereeni- ging. Eerste opvoering Van „Arabella" van Richard Strauss onder leiding van den com ponist 9.55 Gramofoonmuziek 10.25 Persbureau Vaz Dias 10.30 Derde bedryf van de opera „Arabella" van Richard Strauss 11.20 Gramofoonmuziek 12 u. sluiting. HILVERSUM 301.5 M. V.A.R.A. 8 uur Gramofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continuebedrijven 12 uur Gramofoonmuziek 12.15 De Zonnekloppers olv Cor Steyn 1 uur Gra mofoonmuziek 1.30 De Flierefluiters olv Eddy Walls 2 uur Verzorging van den zender 2.15 Leo Fuld in zijn reper toire met pianobegeleiding van Johan Jong 3 uur Nieuws van de platenmarkt 3.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest olv Eduard Flipse mmv Ernest Schilling, piano, Rotterdamsch Mannenkoor „Apollo" 4.50 Rotterdamsch Philharmonisch Or kest olv' Eduard Flipse 5.30 Gramofoon muziek 8 uur Herhaling S.O.S.-berich- ten 8.03 Gevraagde Gramofoonmuziek B.20 Zaterdagavondfilmpjes 8.30 „Hou stand". Programma met medewerking van VARA-Orkest olv Hugo de Groot. Joseph 3chmidt, zang 11 u. Vaz Dias 12 u. Sluiting. LUXEMBURG 11304 M. 8.05 Gramof.- nuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gra- nofoonmuziek 12.20 Religieuze causerie 12.50 Persberichten e.d. 1.05 Het ïadio-Jazz-orkest olv Ferry Jusa speelt lansmuziek 11.20 Koeren 1.25 Gevarl- serd concert door het Radio-orkest olv Hen- 1 Pensis: 1 De Kalif van Bagdad, Boieldieu Mon Rêve, wals, Waldteufel. 3. Souvenir de Chopin." fantasie Chopin-FétTas 1.50 Koersen 1.55 Vervolg concert: 1. Cockney suite. Ketelber; 2. Cendres de Roses, Ar nold; 3. Le Fakir, marsch. Vaulet 2.20 Koersen -4.05 Koersen 6.50 Concert- en dansmuziek 7.50 Sportberichten 7.55 Fransche uitzending. Accordeon-soll door Mare. Braun 8.20 Persberichten 8.45 Zang-recital door Venant Fauké-bariton. Opera-aria's 9.10 Gramofoonmuziek 9.50 Causerie door Darius Milhaud 10 u. Gala-concert door het Radio-Orkest olv Henri Pensis; Maurice Marechalcello: 1. Petite Suite. Debussy; 2. Concert voor cello en orkest, Lalo; 3. Louise, intermezzo uit de 2e acte, Charpentier 11 uur Kroniek -11.05 Cellorecital door Maurice Mare- chal: 1. Esquisse, Karjinsky; 2. Tango, Al- beniz; 3. Suite francaise, Bazelaire 11.25 Music-Hall 11.50 Dansmuziek door Mai- son Littlewood. BRUSSEL 484 M. 12.20 Orkestconcert olv Karei Walpot 1.30 Gevraagde gramo foonmuziek 6.35 Concert 8.20 ged. uit La vie Farisienne van Offenbach 8.50 concert door de Mij der Conservatorium concerten olv F. Rasse. BRUSSEL 331 M. 1.30 Orkestconcert olv Karei Walpot 6.40 Kamermuziek 7.35 Iberia, Albeni, gr.pl. 8.20 De drie stuivers opera naar het Engelsch van John Gay 1030 Dansmuziek. KALUNDHOKG 1261 M. 2.50 Omroep orkest olv E. Reesen 9.35 Omroeporkest olv Launy Grondahl 10.20 Moderne dans muziek. BERLIJN 357 M, 3.20 Het kleine om roeporkest olv Willy Stein 5.40 Christian Diederich Hahn. zang. HAMBURG 332 M. 10.50 Omroeporkest olv Eugen Wilcken 1.35 Operettemuziek 3.20 Omroeporkest olv A. Seckeï 7.30 Vuurwerk aan den operettehemel mmv so listen, omroeporkest olv A. Seeker en om- roepdansorkest olv Erwin Bolt 10.20 Om roeporkest olv ETwin Bolt. KEULEN 456 M. 12.35 Concert door het mannenkoor olv Karl Niemann, en het Keulsche clthertTio. 3.20 Klein omroep koor en het Westduitsche kamerorkest olv J. Breuer. Het zingende Rheintrio, de dïie vroolyke gezellen en Laterna magica. 6.20 populair concert. 7.35 Muziek, zang en grappen. DROITWICH 1500 M. 1.20 Het com modore grandorkest olv Harry Davidson 2.25 Het studio-orkest van Belfast 3.20 orgelconcert door Harold Ramsay 3.50 Reginald King en zijn orkest 5.05 stu dentenliederen 7.50 Harmonie-orkest olv B. Walton O.'Donnell 8.50 Music Hall programma 10.20 BBC Theater-orkest 11.20 Ambrose en zijn Embassy-club orkest. PARIJS (Poste Parisien). 7.20 Gïamo- 8.35 Concert 9.20 Dansmuziek 10.50 foonmuziek 7.50 Gramofoonmuziek Gramofoonmuziek. MILADN 469 M. 4.30 Dansmuziek 5.20 Gramofoonmuziek 8.05 La grand Duchesse de Gerolstein. operette van Le- cocq. MILAAN 421 M. 4.30 Populair concert 8.05 Zie Milaan. WEENEN 507 M. 5.10 Volksliederen 6.10 Franz Höbling, bariton, zingt 6.50 Die Geburt des Schlagers 9.20 Omroep orkest olv J. Holzer 9.50 Verv. concert 11.05 Weensche muziek. WARSCHAU 1345 M. 7.20 Omroepor kest olv J. Oziminski 9.20 Concert 9.35 Het Fronys Dansorkest 10.45 Gra mofoonmuziek 11.20 dansmuziek. BEROMÜNSTER 540 M. 3.20 Populair concert 5.20 Gramofoonmuziek 8.30 Een Baselsche cabaretavond met dansmu ziek. Bij de onderhandelingen over een nieuw clea- ringverdrag met Duitschland, welke thans in Den Haag worden gevoerd is overeengekomen dat de Duitscihe autoriteiten voor December devisenbesoheinigungen, welke recht geven om op de Nederlandsch-Duitsche clearing te stor ten, zullen afgeven op dezelfde basis als voor November was overeengekomen. BUITENZORG, 30 Nov. (Aneta). De heer B. J. de Leeuw, Directeur van het Departement van Financiën, is op zijn verzoek als zooda nig eervol ontslagen met ingang van 29 Maart 1935, onder dankbetuiging voor de vele goede en in moeilijke omstandigheden bewezen dien sten. is geheel geïnstalleerd met Veha- Radiatoren. Dat in zulk 'n modern gebouw Ve h a-Radiatoren zijn aangebracht bewijst wel, dat zij economisch moeten zijn in het ge bruik, Tientallen utiliteitsgebouwen zijn reeds met Veha-Radiatoren ge ïnstalleerd en vervullen tot grote tevredenheid der gebruikers hun functie als aangename, weinig ruimte-innemende en gemakkeli|k schoon te houden warmtebron. Om hun sierlijke vermen in verschillen deformaten worden er ook steeds meer woonhuizen mee geïnstalleerd. Nederlands fabrikaat Toonzalen: Bozuldt nhouticha wog 41 Fabrieken: Cruquiuzkado, Don Haag Wrijf het goed over keel en borst WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK N. S. M. aan de Levantkade bijdraaide en tei ongeveer kwart over elf meerde. Tusschen IJmuiden en Amsterdam was de kist, welke het stoffelijk overschot bevat, naar zeemansgebruik opgebaard op het achterluik en gedekt met de vaderlandsche vlag. Op de kade wachtte een kleine groep orde broeders van den overledene, de Hoogeerw. Pater Provinciaal Honoratus Caminada O.F.M., pastoor W. Hazebroek van de „Mozes en Aaron", pastoor v. d. Bosch van ,,de Boom", pater J. Weenink en pater L. Wildenburg. Ook een zus ter van den dooden priester, Mej. M. Klumper, was bij de aankomst tegenwoordig'. De chef van de expeditie van de K. N. S. M. de heer Langkamp, had alle maatregelen ge troffen om het stoffelijk overschot met grooten eerbied te doen ontschepen. Een lorrie met een zwart rouwkleed gedekt, stond gereed en werd door een kraan aan boord gebracht. Vervolgens plaatste men de zware blank houten kist, thans met een zwart kleed gedekt, op de lorrie en terwijl allen eerbiedig 't hoofd ontblootten, til de de kraan het stoffelijk overschot op de kade. De havenpolitie was bij de ontscheping verte genwoordigd door inspecteur H. Sicherer. In loods vier was voor de aankomst van het stoffelijk overschot een kleine rouwkapel inge richt, geheel afgesloten door zWarte gordijnen. Hierbinnen werd de kist onder het kruis opge- baord en had men gezamenlijk de profundis gevolgd door een kort gebed. Het stoffelijk overschot blijft in de rouwkapel tot Zaterdagmorgen. Dan wordt het per lijkauto vervoerd naar Weert. Van het aanvankelijke plan de kist in de Mo zes- en Aaronkerk op te .baren en Zaterdag morgen een uitvaartdienst te houden, moest worden afgezien, daar de wettelijke bepalingen dit verbieden. Een stoffelijk overschot moet vol gens deze bepalingen bij aankomst in het va derland langs den kortst mogelijken weg naar de plaats van bestemming worden overgebracht. Naar wij vernemen, is de toestand van den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van 's Gravenhage, nog onveranderd. A.s. Maandag zal de deken de door de dokto ren noodzakelijk geachte operatie ondergaan. De voor de bevolking van Frieslands Zuid westhoek en ook wel daarbuiten bekende figuur Otte Hendriks Bajema i's Donderdag overleden ten huize van zijn dochter te Warns. Hij bereikte den leeftijd van bijna 98 jaar. Vanaf Dec. 18747 Sept. 1915, derhalve ruim 40 jaar is hij voor de Christ. Historischen onaf gebroken wethouder der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde geweest en nog lan ger raadslid. Als wethouder heeft hij met tien burgemeesters samengewerkt. Tientallen van jaren was hij ook president-kerkvoogd der Nederl. Hervormde gemeente te Koudum, ter wijl hij tevens in verschillende Desturen op school- en landbouwgebied zitting had. Als groot veehouder heeft hij de economfeche inzinking van de tachtiger jaren meegemaakt, die hem op den rand van den afgrond brach ten. Met zijn zonen eveneens stoere werkers heeft hij geworsteld om staande te blijven op de bekende boerderij in de drooggemaakte Haanmeer te Koudum. Het verloop van den algemeenen weerstoe- stand was gedurende de laatste dagen vrij on gewoon. Hoewel een gebied van hoogen druk stabieler is dan een depressie, is het toch geen regel, dat het zoo lang achtereen op dezelfde plaats blijft liggen en weinig in beteekenis verandert als dat, hetwelk nu reeds verschei dene dagen achtereen over Midden- en West- Europa is blijven liggen. Het weer was dien tengevolge in ons land, dat midden in dit ge bied van hoogen druk lag, buitengewoon sta biel. De diepe stormdepressie, welke middelerwijl over Noord-Epropa trok, verstoorde niet in het minst den weerstoestand bij ons. Daar over N.-Europa een noordwesten luchtstroom door kwam, trad hier te lande een geringe daling der temperatuur in, waarbij echter de warmte graad nog niet beneden de normale daalde. Gisteren werd een nieuwe depressie gemeld, die ongeveer duizend' kilometer ten zuidwesten van IJsland boven den Oceaan lag'. Deze zal ongetwijfeld nader bij Europa komen, maar het is twijfelachtig of zij vóór het einde der week zoo dicht bij zal zijn gekomen, dat zy hief te lande regenachtig weer of een omslag van het weer zal brengen. Zou dit toch het ge val zijn, dan zou daaraan een vrij sterke daling van den barometer voorafgaan en zou de wind onder toename in kracht uit het Zuiden of Zuidoosten gaan waaien. Veel waarschijnlijker is, dat het gebied van hoogen druk zijn centrale ligging in hoofdzaak behoudt, met een geringe verschuiving naar het Noordoosten. De barometer zal dan vrij stationnair blijven het weer zal daarbij wei nig verandering ondergaan. De temperatuur zal ongeveer normaal of iets daarboven zijn, de wind over het algemeen zwak of verander lijk, de bewolking meest besloten. Voor groote veranderingen of verrassende wendingen in de weersgesteldheid zijn er geen duidelijke aan wijzingen. Nu en dan kan, vooral in het Noor den des lands, een fijne regen optreden, aan de kusten plaatselijk niet. (Nadruk verboden). Naar wij vernemen, zal de contingenteering van den invoer van badkuipen en closetreser- 24 Res. vóirs met ingang van 1 Dec. a s. verlengd en tevens gewijzigd worden. Voor geëmailleerde gegoten badkuipen is het percentage vastgesteld op 40 pet. van het ge wicht der in 1932 en 1933 ingevoerde artikelen. Voor geëmailleerde gegoten closetreservoirs is het percentage bepaald op 20 pet. van het aantal stuks, dat in 1933 en 1933 ingevoerd is. De contingenteering van den invoer van ver- sche gekoelde of bevroren zeevisch zal voor zes maanden verlengd worden. Voor deze periode is het percentage vastge steld op 50 pet. van het netto-gewicht, dat in een gelijke periode, in 1930, 1931 en 1932 is in gevoerd. Te 's Heer Abtskerke vond men Woensdag in een greppel het lijk van een zwerver, Donderdag is gebleken, dat dit K- uit Goes was, die al eenige dagen werd vermist. Lu i"*ui. <s <3 a z/'ü vf b Hij Dé termijn van verkrijgbaarstelling van het Emmazegel, waarvan de opbrengst boven de frankéerwaarde ten bate komt van de t.b.c.-be- stryding, oorspronkelijk eindigende op 30 No vember, is nog verlengd tot en met 5 December a.s. Zaoals bekend, wordt het Emmazegel slechts in één waarde uitgegeven, n.l. 6 cent, met hef fing van een toeslag van 2 cent bedraagt de verkoopwaarde 8 cent. LEIDEN. Candidaats-examen Indisch recht de heer M. Verkamman. LEIDEN Geslaagd: cand. ex. rechten mej. A. C. IJzerman en de heer W. Reilingh. ALKMAAR, 30 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 55 stapels, 85000 K.G. 41 fabr. kl. 20.00. 1 fabr. comm. 17.00, 3 boeren kl. 19.00, 10 boeren comm. 20.00. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Nov. 1800 K.G. Wortelen 8090 cent. 17000 K.G. Roode kool 1.20 1.70. Idem doorschot 1.001.40, 14000 K.G. Gele kool 1.001.30, 15000 K.G. Deensche Witte kool 0.70—1.50. 9300 K.G. Uien: Gele Uien 1.70—1.90, Grove Uien 2.00—2.20, Gele Drielingen 1.00—1.10, Gele Nep 1.70. 3200 stuks Bloemkool: I 3.006.20, II 1.50—2.60. 650 K.G. Uien 1.10—1.60. LEEUWARDEN, 30 Nov. Veemarkt. 55 Enter stieren 80.00150. 90 Twenterstieren 150.00240, 255 vette koelen 115.00185 per stuk, 3052 Cent per K.G. 231 melk- en kalfkoeien 100.00210, 370 pinken 60.00115. 12 vette kalveren 20.0060, 448 graskalveren 15.0070, 244 nuchtere kalveren 3.005, 280 vette schapen 7.0018, 60 weldescha- pen 9.0014, 377 lammeren 6.0012, 232 vette varkens 12 0035, 66 kleine biggen 5.0010, 11 bokken en gelten, 36 paarden. Totaal-aanvoer 2800 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 812, Goudakaas 2130, Edammer kaas 1935. Aanvoer 18978 K.G. Miinbote#1.51—1.48—1.41 per K.G. Veillngbo- ter 1.44—1.39 per K.G. Aanvoer 1/3, 12/6, 0/12 vaten. Commissie 50. Eierhandel. Kipeleren 7200 K.G. Prys 35.5 ct. per stuk. Handelsprljs 7585 cent per K.G. Eend eieren 200 K.G. Prys 3.253.5 cent per stuk. Handelsprys 45—50 cent, per K.G. Pluimvee. 40 slachthanen 5080 cent. 50 slachtkippen 0.401.00, 100 jonge hanen 3590 cent. 80 eenden 5060 cent per stuk. 15 konynen 12.513 cent per pond. LEEUWARDEN, 30 Nov. Kaas (noteering V.V.Z. M.). Goudsche 20 plus 9.5010.50, Idem 40 plus 9.5010.50, idem volvet 15.0016.00, Edammer 20 plus 15.0016.00, idem 40 plus 15.0016.00, Broodkaas 40 plus 18.5019.00. Stemming matig LEEUWARDEN. 30 Nov. Ver. van Zuivelmij. Goudsche kaas 20 plus 9.5010.50, Idem 40 plus 15.0016.00. idem volvet 18.50—19.50. Edammer 20 plus 9.50—10.50. Idem 40 plus 15.00—16.00, Broodkaas 15.0016.00 per 100 K.G. Stemming matig. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Nov. 4100 K.G. aardappelen 1.80. Bevelanders 1.902.40. 6000 K.G. Uien: Gele Nep 1.90, Drielingen 1.101.30, Uien 1.80. Grove Uien 2.30—2.40. 1800 K.G. Peen 70 cent. 31800 K.G Roode kool 1.10—2.10, Idem doorschot 1.00—1.30. 15400 K.G. D. Witte kool 0.80—1.30, Idem doorschot 1.101.20. 3000 K.G. Gele kool 1.00—1.40. WOERDEN, 29 Nov. Veilingsver. Woerden en Omstreken. Goudreinet 822 cent, Hulsman 5 13 cént, Franschzuur 810.5 cent Ermgaard 16 cent, Bellefleur 812 cent, Reinette d' Or 26.5 cent, Campagnezoet 913 cent. Jodenpeer 3 14.5 cent, Winterjan 49.5 cent. Groenpeer 5 7.5 cent, Louwtjes 9.5 cent. Bergamot.4—8.5 ct., Jaapjespeer 4.5 cent, Pondspeer 7 cent, Zw. Wijn peer 12.516 cent. Sterappel 15 cent, Gleser Wildeman 8—11.5 cent Mispels 3.5 cent, Stoof peren 46,5 cent, St. Reml 69 cent. Matris peer 45.5 cent, Roode kool „.53 cent, Bloem- kool 1.55 cent, Savoye kool 3.5 cent, Boeren- (DE BEKENDE 5 DE BEKENDE iJCTS) LONKA-VERSNAPERING/ sle kool V22.5 cent, Groene kool 13.5 cent, Wltto kool 1.5 cent, Sprultkool 813.5 cent, Spinazie 1012.5 cent, Kroten 23 cent, Uien 1.53 cent, Andyvie 521 cent, Selderie 912 cent. Peterse lie 48 cent, Veldsla 20 cent. Koolrapen 2 ct. WOERDEN, 29 Nov. Veilingsver. Woerden en Omstreken. Eierenveiling. Kipeleren wit 4.00 5.00, bruin 4.405.30, gemengd 4.305.30, hen eleren 3.504.10, eendeleren 2.903.70, alles' per 100. Boter 72 cent per pond. Kaas 2125 cent per pond. Kippen 70 cent per stuk. Aanvoer 9883 eieren. ZWOLLE, 30 Nov. Boter. Aanvoer 214 K.G., waarvan 6 1/8 vaten, 2 1/16 vaten en 148 stuk ken van een pond. Prijs 1.601.65 per K.G., per 1/8 vat van 20 K.G. prima 30:50, afwijkende 29.50, per 1/16 vat van 10 K.G. 15.0015.50. Han del vlug. 40.000 kipeleren 4.006.00 per 100 stuks. Huiden. Koehuiden 11 cent. Pinkenvellen 11 ct., Stierenvellen 8 cent. Handel gewoon. Veemarkt. Aanvoer: 1279 runderen, 357 gras kalveren. 275 nuchtere kalveren. 160 schapen, 15 varkens, 482 biggen, 6 gelten. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 110.00200, dito vaarzen en schotten 110,00175, gustekoeien voor de vetwelde of stal 70.00140, dito vaarzen 60.00120, voorjaarskalvende koelen 85.00115, 114-Jarige springstieren 60.00165. l'/-J. pinken 65.00130, jonge fokkalveren 15.0055. nuchtere kalveren 6.009, vette koelen en ossen aan bou ten 40-51 cent, dito stieren 424" cent. dito kalveren 5590 cent. dito schapen 7.0017, 6- weeksche biggen 6.00--8, 14-weeksche dito 8.50-— 10, drachtige varkens 45.0070, magere dito 28.00 48 per stuk, vette dito 28—31 cent per K.G. Handel in varkens kalm. Op de voormarkt was heden geen aanvoer. Marktoverzicht. Neurende en versch gekalfde vaarzen Iets vlugger, vet vee iets beter, kalveren prijshoudend, pinken duur, schapen kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6