Laval noodigt Hitier uit tot Oostpact toe te treden i Nieuw beroep op Duitschland Mexico'è nieuwe president 11 Het nieuws van heden LAAT HITLER TOONEN DAT HIJ VREDE Revolutie in Peru Vrijdag in functie getreden Sneeuwstormen in Amerika DEZEN KEER VAN LAVAL Heftige oppositie De vlootbespre- kingen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 1 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ de SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DECEMBER 1934 Avondblad Het hangt van Duitschland zelf af, of het Saarplebisciet onder normale omstandigheden zal verloopen Geen bilateraal accoord met Moskou Laval Scherpe verwijten van Franklin-Bouillon Door de troepen onderdrukt De typhoon boven de Philippijnen Verkorte diensttijd in Italië? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| Op vele plaatsen verkeer gestremd DE ZAAK-BONNY AMSTERDAM VIERT ST. NICOLAAS lil Het inpakken der laatste surprises, welke heden door het Initiatief Comité A'dam aan 6000 arme kinderen werden uitgereikt De prins van Asturië, zoon van den Spaan- schen ex-koning, is met zijn echtgenoote Sanorita Edelmira Sampredo naar New- York vertrokken De Oostenrijksche Bondsraad bijeen Schuschnigg over Oostenrijks eischen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Nieuwe vooruitzichten? NOODWEER TE MELBOURNE 15.000 menschen dakloos Bizons ten geschenke gegeven Korte berichten 1 'jgk\VAVAVAl \l| 11 Uil// JZZ NORTH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19075 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ff PARIJS, 1 Dec. (Reuter). De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken Laval heeft gisteravond in de Kamer bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken opnieuw een beroep op Duitschland gedaan om in het be lang van den vrede zich aan te slui ten bij het Oost-Locarno-pact. Voor de rede van Laval bestond een zeer groote belangstelling, zoo wel van de zijde van de pers als van de diplomaten der verschillende landen en het publiek. Laval betoogde in de eerste plaats, dat de belangen van Frankrijk samenvallen met die van den vrede. Hij legde den nadruk op den toestand van ongerustheid in Europa en ver klaarde, dat hij zoo uitgebreid mogelijk zou deelnemen aan de internationale verzoening, die noodiger is dan ooit, door een hechte orga nisatie van den vrede. Zinspelend op de bewapening van Duitsch land vroeg Laval hoe Hitler, die zich alleen beroept op de waardigheid van Duitschland om zijn militaire politiek te rechtvaardigen, het kan rechtvaardigen wanneer Duitschland, dat door niemand bedreigd wordt, weigert deel te nemen aan een collectieve organisatie van den vrede. Alle regeeringen met welke men op voet van gelijkheid en rekening houdend met hun waar digheid zal onderhandelen, zullen uitgenoodigd worden zich precies te uiten of zij hun Euro- peesche plichten willen nakomen of zich er aan willen onttrekken. In dit verband sprekend over het beginsel van de handhaving der te genwoordige grenzen zeide Laval dat wie deze grenzen anders wil trekken, den Europeeschen vrede stoort. Men vraagt zich vaak af waarheen de politiek leidt die Frankrijk sedert eenigen tijd met Rusland gevoerd heeft. Men vraagt zich an derzijds af of de Fransche regeering er niet aan denkt, met Duitschland een speciale poli tiek in te leiden. Men poogt twijfel te doen rijzen aan de continuïteit en de uniformiteit van de Fransche buitenlandsche politiek. De Fransche regeering heeft echter slechts één houding. Zij is bezig met het scheppen van een internationale samenwerking en wenscht aan die samenwerking geen tweezijdige ver dragen toe te voegen. Rusland is het volkomen met Frankrijk eens over dit collectieve optre de waarvoor het niet het initiatief heeft ge nomen. Sprekende over het Oostpact, zeide Laval, dat hij alle belanghebbenden daartoe zal uit- noodigen. Frankrijk zal er geenerlei bilateraal accoord voor in de plaats stellen, daar de soli dariteit van Sovjet-Rusland moet worden uit geoefend ten bate van allen. Een net van col lectieve pacten moet volgens hem het herstel van het vertrouwen verzekeren. Hitier, aldus Laval, betuigt zijn wil tot vrede. Wij vragen hem zijn woorden in daden om te zetten door zich aan te sluiten bij de poli tiek, welke wij in het Oosten van Europa volgen. Wij noodigen Duitschland op nieuw uit om deel te nemen aan het pact van wederzijdschen bijstand, waarbij het er zeker van kan zijn dezelfde waarborgen te verkrijgen als die welke het verleent aan de andere aangesloten landen. Na dit beroep op Hitier om zijn vredelie vende woorden in daden om te zetten door aansluiting bij het Oostelijk pact, betoogde Laval: Wij hebben steeds beweerd dat de vei ligheid gewaarborgd moet zijn om tot beperking der bewapeningen over te gaan. Bij gebrek aan iederen waarborg van wederzij dschen bijstand in een verdoold Europa wantrouwt het eene volk het andere, daar het slechts op eigen kracht kan rekenen. Daarom moeten zij in de verdere ontwikkeling van hun bewapeningen het geschikte instrument voor hun veiligheid scheppen. Het door plechtig onderteekende uitgebrei de verdragen herstelde vertrouwen is de voor waarde voor het schoonste menschelijke werk: internationale overeenstemming tot verminde ring en beperking der bewapeningen. Naar aanleiding van de rede van Baldwin deed Laval opmerken, dat deze nauwkeuriger had moeten uiteenzetten, welke onmiddellijke maatregelen Engeland zal nemen om zich te gen het gevaar van de Duitsche herbewapening te beschermen. i Laval verzekerde dat de uitnoodiging aan Duitschland om zich bij het Oostelijk pact aan te sluiten eerlijk gemeend was. Wat betreft de onderhandelingen met Italië, die naar Laval verklaarde een bevredigend ver loop hebben, deze zouden volgens hem niet volledig beantwoorden aan datgene waardoor zij ingegeven waren als zij niet alle waarbor- ge enverzekerden voor een toenadering tusschen Italië en de Kleine Entente, in het bijzonder Joego-Slavië, want, aldus Laval, niets mag de trouw jegens onze geallieerden wijzigen. Hij bracht hulde aan het zoo wreed getroffen Joe- go-Slavië. Sprekende over de Saarkwestie zeide Laval, dat er tusschen Frankrijk en Duitschland geen enkel territoriaal Probleem was, „want wij leg gen ons bij voorbaat neer bij het resultaat van het plebisciet." Laval was van meening dat het van Duitsch land afhangt of het plebisciet een geregeld ver loop zal hebben. Wij zullen, zoo voegde Laval er nog aan toe, trouwens aan andere landen vragen samen met ons de politietaak te ver richten. Laval werd na zijn rede van verschillende zijden gelukgewenseht. Bij het debat keerde Franklin-Bouillon zich scherp tegen Duitschland en verweet de Fran sche regeering een verkeerde Saarpolitiek ge voerd te hebben. Met het nationaal-socialis- tische Duitschland -was volgens Franklin- Bouillon nimmer overeenstemming mogelijk. Hij werd een paar maal door den neo-socialist Montagnon in de rede gevallen, die er den na druk op legde dat de vrede niet gewaarborgd was zoolang de Duitsch-Fransche betrekkingen niet geregeld waren. Verder richtte Franklin-Bouillon scherpe aan vallen tegen Monnier en Goy, die met Hitier gesproken hadden. Het Kamerlid Goy voerde hiertegen aan dat de Fransche oudstrijdersvereenigingen al jaren contact hadden onderhouden met de Duitsche vereenigingen. De Fransche oudstrijders had den zich slechts op de hoogte willen stellen. De stalen ring, aldus Goy verder o. a., dien men poogt om Duitschland te sluiten, heeft alleen waarde als het Duitschland gelukt hem geheel te sluiten, waarbij hij de Kamer vroeg, of men in dit opzicht op Polen kon rekenen. De verdere behandeling werd tot Zaterdag verdaagd. LIMA, 1 Dec. Vrijdag is in het Andes- gebergte met als centra» Ayacucho en Huan- cavelica, een opstand uitgebroken, die echter door loyale troepen is onderdrukt. Na een he- Vïgen strijd met de regeeringstroepen zijn de opstandelingen uit beide steden gevlucht. De rebellen moeten veel verliezen hebben geleden. De opstandelingen hebben een geestelijke te rechtgesteld en verwondden een politie-officier en een detective voordat zü Huancavelica ont ruimden. MANILLA, 30 Nov. (V.D.) De zware ty phoon, die, gelijk reeds gemeld, de Philippijnen en Formosa heeft geteisterd, heeft volgens de uit alle deelen des lands binnenkomende be richten een materieele schade aangericht van verscheidene millioenen dollars. Ook is een doodelijk ongeluk gemeld. Zeventien visschers, die zich op zee bevonden, worden nog vermist. De provincie Leyte werd het ergste getroffen. Hier zijn ongeveer 10.000 personen dakloos ge worden. ROME, 1 Dec. Het verluidt, dat Mussolini het plan heeft den militairen diensttijd in Italië te verkorten. De nieuwe regeling, die in Januari 1935 zou ingaan, zou den diensttijd van acht tien maanden tot een jaar verkorten. Van offi- cieele zijde is dit bericht echter nog niet be vestigd, 1 VERWACHTING: Meest matige wind H uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar s bewolkt of betrokken; aanvankelijk nog E3 j= weinig of geen regen, weinig verandering H in temperatuur. 1 Hoogste stand: 776.1 te Weenen. ËE Laagste stand: 735.6 te Acurairie. 1 Zon op 7.48 - onder 3.49 - Licht op 4.19 1 =E Maan op v.m. 1.29 onder nam. 0.57 6 December N. M. MEXICO CITY, 1 Dec. Voor de in het stadion vergaderde Kamer en Senaat heeft gisterenmiddag de plechtige ambtsaanvaarding door den nieuwen Mexicaanschen President, generaal Lazaro Cardenas, die 40 jaar óud is, plaats gehad. Het stadion was tot de laatste plaats bezet, zoodat er meer dan 65.000 menschen aanwezig waren. Na het afleggen van den eed deed Cardenas mededeelingen van zijn regeerings- program. Hij verklaarde dat zijn regeering wil arbeiden voor de verheffing van de beschaving van zijn land, en voor een hoogeren levens standaard van het volk. Zijn regeering zal zich strikt houden aan de grondslagen van het 6-jaren plan en door een werkverschaffings program de werkgelegenheid vermeerderen. Daarna ging hij in op de onderwijskwesties. Hij zeide, den bouw van scholen te zullen be vorderen en den socialistischen schoolvorm te zullen stimuleeren. Op het gebied der buiten landsche politiek zal Mexico de hartelijke be trekkingen, die reeds bestaan tot de meeste landen, nog nauwer doen worden. Het katholieke blad „Palabra" verwacht van Cardenas de vereeniging van alle Mexicanen op den grondslag van grooten eerbied voor de gewetensvrijheid van den enkeling. Het blad zegt dat allen hongeren en dorsten naar recht vaardigheid en vrijheid. De vereeniging van de Mexicanen is het groote werk, dat alleen in staat is de Mexikaansche revolutie te reecht- vaardigen. MEXICO CITY, 1 Dec. (Reuter). De nieuwe, door president Cardenas gevormde regeering, is tegen de verwachtingen in, niet bijzonder radi caal, zoodat het sluiten van vrede met de Ka tholieke Kerk mogelijk schijnt. De meer radicale elementen hebben weinig belangrijke posten gekregen in het binnenland- sche bestuur en kunnen dus niet veel invloed uitoefenen. Volgens de gepubliceerde ministerlijst is Bo- jorquez minister van Binnenlandsche Zaken ge worden, terwijl Buitenlandsche Zaken bezet is door Emilio Portes Gil. De zoon van den vroegeren president Calles, Rodolpho Elias Calles, heeft het Ministerie van Verkeerswezen op zich genomen. KANSAS CITY, 1 Dec. De eerste sneeuw storm van dezen winter heeft Vrijdag een zes tal staten geteisterd. In Maissouri, Iowa, Okla homa, Nebraska en Illinois is veel sneeuw ge vallen. Op vele plaatsen werd het verkeer ge stremd. De sneeuwstorm eischte ten minste twee dooden. Na den sneeuwstorm daalde de temperatuur in Kansas tot 22 graden, waardoor veel kou geleden werd. Telegraaf- en telefoonverbindingen werden tengevolge van den sneeuwstorm en later door ijzelvorming verbroken. Twee meisjes zijn te Kansas City in de wo ning van haar ouders verbrand, doordat ten gevolge van te hard stoken brand was ont staan. De directeur van de „Gringoire" is Vrijdag te Parijs vrijgesproken in de zaak Bonny tegen dat blad. In aansluiting met en refereerend aan de rede, welke de Engelsche vice-premier Baldwin naar aanleiding van Duitschlands herbewapening in het Lagerhuis heeft gehouden, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Laval in de Kamer eveneens een berosp gedaan op Duitschland om terug te keeren naar den Volkenbond en actief deel te nemen aan de Fransche pogingen om den vrede en de veilig heid in Europa te organiseiren door middel van zoo algemeen mogelijke pacten welke tegen geen enkele mogendheid gericht heetsn te zijn, maar de eendrachtige samenwerking van zoo veel mogelijke mogendheden, Duitschland in cluis, beoogen. Evenals Baldwin heeft Laval Duitschlands „conditio sine qua non" voor een terugkeer tot den Volkenbond en de ontwape ningsconferentie in zijn uitvoerige oratie volko men genegeerd. Wei hebben beiden verklaard op voet van volkomen gelijkheid met Duitsch land te willen onderhandelen, maar waar blijft die gelijkheid in de practijk, zoolang met hand en tand wordt vastgehouden aan alle bepalingen van het Verdrag van Versailles, dat Duitsch land als overwonnene in een staat van gedé- classeerdheid heeft gebracht, zelfs aan die be palingen, welke practisch onhoudbaar zijn ge bleken en dan ook door Duitschland reeds wer den overtreden? Méér dan veertien jaar lang heeft Duitschland gewacht op de inlossing van de belofte, dat de ex-géallieerden een begin zouden maken met een geleidelijke ontwapening, welke tenslotte gebracht zou moeten worden op het niveau waartoe Duitschland verplicht werd. Doch de bewapeningen werden op een peil ge handhaafd, dat ver boven dat van Duitschland lag, en de met zoo schoone en idealistische praatjes ingezette ontwapeningsconferentie leed na jarenlange vruchtelooze debatten en discus sies jammerlijk fiasco. Is het wonder, dat Duitschland er tureluursch van is geworden en met een kwaden kop is weggeloopen van de tra gische farce" van Genève? Nu Duitschland onder het nation aal-socialistische régime, dat juist door de enghartige Versailles-politiek zijn beste kans kreeg, bezig is zijn bswapening om hoog te voeren uit de diepte, waarin deze werd neergedrukt, en weer bezield is van den ouden, blijkbaar onuitroeibaren militairen geest, stei geren de ex-geallieerden van onrust en bezorgd heid, en niet ten onrechte. Zij zelve dragen ech ter voor een groot deel de schuld dat het met Duitschland zoo ver is gekomen. Van deze schuld kunnen Engeland noch Frankrijk zich zelve vrij spreken, hoe fraai ook de gebaren zijn, welke hun verantwoordelijke ministers maken. Laval houdt dus Vast aan Versailles, aan Barthou's pactenpolitiek, welke beli chaamd is in de projecten voor een Oost-Locarno en een Middellandsche Zee pact. Hij zal voortgaan toenadering tot Italië te zoeken en te trachten de tegenstellingen tusschen Italië en de Kleine Entente te over bruggen. Men mag derhalve verwachten, dat Laval zich alle moeite zal geven om de dis cussies te Genève naar aanleiding van Joego- Slavië's aanklacht tegen Hongarije zoo kalm mogelijk te doen verloopen, zoodat er geen ge vaar voor den vrede uit zal ontstaan. Frankrijk wil slechts vrede, maar de vrede, die Frankrijk wil, is die van Versailles. Zoowel het Oostpact als het Middellandsche zee-pact moeten dienen om dezen vrede te waarborgen en te continueeren, en beide pacten zijn ge projecteerd binnen het kader van den Vol kenbond. Om deze pacten te kunnen realisee- ren, heeft Laval uitdrukkelijke verklaringen afgelegd, welke de argwaan moeten wegnemen, dat deze pacten op eenigerlei wijze bedoeld zouden zijn als gericht tegen Duitschland. Vandaar dat hij een dringend verzoek tot Duitschland richt om zich bij het Oost-pact aan te sluiten en zichzelf weer in te schake len in de samenwerking der volken en het denkbeeld van een bilateraal Fransch-Rus- sisch accoord, dat natuurlijk wel tegen het „Duitsche gevaar" gericht zou zijn, ver van izich afgooit. Het is duidelijk, dat Laval nog een laatste poging heeft willen wagen Duitsch land te vangen in de fuik en het tracht over te halen zich te schikken in een vredesorga nisatie, waarbinnen geen enkele van de Duitsche revisionistische aspiraties nog een kans zullen krijgen. Lukt deze laatste poging niet, dan zal Frankrijk, zich beroepend op Duitschlands onwil, wellicht maatregelen over wegen, welke wel en op ondubbelzinnige wijze tegen Duitschland gericht zijn, en daarbij waarschijnlijk de medewerking erlangen van allen, die het nationaal-socialistische Duitsch land vreezen. Laval verzoekt Hitier eindelijk eens van vredelievende woorden over te gaan tot vredelievende daden, maar kan Hitier niet met hetzelfde recht hetzelfde aan zijn vroe gere tegenstanders vragen? Wij gelooven dan ook niet, dat Laval's groote Kamerreae in Dutschland een spontanen jubel zal ontketenen, vooral niet nu deze gevolgd is door een debat, waarin de bekende rechtsche afgevaardigde Franklin Bouillon een zeer scher pen en feilen anti-Duitschen toon heeft aan geslagen en bij dezelfde Kamer, welke herhaal delijk voor Laval applaudisseerde, succes en instemming oogstte. Er is o.i. maar één kans, dat Duitschland zich zal laten gelijkschakelen met de Fransche buitenlandsche politiek n.l. deze dat het Hitler-régime zich inwendig zóó zwak en uitwendig zóó in het nauw gedreven gaat gevoelen, dat het zich noodgedwongen overgeeft aan de Fransche „force majeure". Doch deze kans Hjkt uiterst gering, daar de nationaal-socialistische buitenlandsche politiek, de eenige, waarachter werkelijk heel Duitsch land staat, zichzelve door zulk een overgave vrijwel geheel zou liquideeren en daardoor een volledige liquidatie van het nationaal-socialisme in Duitschland wellicht zou bewerken. Waarschijnlijker lijkt het ons, dat het me- teorisch opgekomen Hitler-bewind, indien het geen wezenlijke rechtsgelijkheid voor Duitsch land kan verwerven, er de voorkeur aan zal geven „met eere" te sneven dan smadelijk te capituleeren. Wanneer het eens tot een zelf- executie zou moeten besluiten, zal het liever hara-kiri plegen op het slagveld dan gedwee 't hoofd leggen in den Franschen strop, ook al is deze met zacht oratorisch fluweel bekleed. Ook na Laval's rede blijft de practische toe kenning van rechtsgelijkheid aan Duitschland, gelijk generaal Smuts zoo duidelijk en klaar uiteen heeft gezet, de eerste en onontwijkbare eisch, welke ingewilligd dient te worden. Zonder deze toekenning zullen een wezenlijke en rechtvaardige vrede en een eendrachtige samen werking met Duitschland naar alle waarschijn lijkheid een fictie blijven. WEENEN, 1 Dec. Bondskanselier dr. Schusch nigg heeft in zijn uitgesproken redevoering voor den Bondsdag een uitvoerig overzicht gegeven over de binnenlandsche politieke ontwikkeling van het laatste jaar en over de werkzaamheden der regeering op economisch gebied. Wat de buitenlandsche politiek betreft ver klaarde de bondskanselier, dat Oostenrijk in vrede en vriendschap met al zijn naburen wilde leven. Bovendien echter, aldus Schuschnigg, zijn wij er ons van bewust, dat vanaf het oogenblik, dat de naam Oostenrijk in de geschiedenis van Europa aanwezig is, hij een eminente betee- kenis heeft gehad. Het nieuwe Oostenrijk was een Duitsch land, is een Duitsch land en zal dit blijven. Voor de rust en den vrede hebben wij aaneensluiting noodig van al diegenen, voor wie Oostenrijk iets beteekent. Bovendien evenals alle staten dat wapentuig, dat noodig is om den vredeswil te handhaven. En daarom zullen wij trachten weermacht en staatsexecutieve op dat noodza kelijke peil te brengen. PARIJS, 1 Dec. (Reuter) Het voornaam ste resultaat van de conversiebesprekingen, die gisteren tusschen den Oostenrijkschen minister van financiën, Buresch, en zijn Franschen col lega, Germain Martin, gehouden zijn, is de ver laging van de rente der Oostenrijksche leening van 5Vi tot 5%, alsmede de verlenging van de amortisatie van 1934 tot 1959. De aflossing wordt bovendien voor drie jaar stopgezet. Laval doet een beroep op Duitschland om tot bet Oost-Locarno-pact toe te treden. Revolutie in Peru door de regeeringstroepen on derdrukt. Goebbcls houdt te Stettin een felle rede tegen den onwil der landskerken om zich tot een Rijkskerk te vereenigen. Schuschnigg over Oostenrijks eischen. Verkorting van den diensttijd in Italië? Hevige sneeuwstormen in Amerika. De voorbereidingen zijn begonnen voor de stich ting van een nationaal Koningin-Moeder Her denkingsfonds. De toestand van Z. H. Exc. den Aartvbisschop blijft goed vooruitgaan Mgr. hoopt in het voor jaar zijn werkzaamheden te hervatten. Geknoei met valsche passen; centrale recherche te Amsterdam stelt een onderzoek in. Ir. A. Roebroek benoemd tot directeur-gene raal van den landbouw. Boerderij bij het St. Willibrordusgesticht te Heiloo verbrand. Wegens overtreding der Auteurswet is te Delft en Den Haag de reproductie van een portret van prinses Juliana in beslag genomen. O LONDEN, 1 Dec. De leider van de Ja- pansche delegatie voor de vlootbesprekingen Matsudaira, heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan den leider van de Amerikaan- sche delegatie Norman Davis. Hij heeft gedu rende eenigen tijd met Norman Davis bespre kingen gevoerd, welke naar verluidt de mogelijkheid open laten, dat alsnog overeen stemming tusschen Engeland, Amerika en Ja pan over een nieuw vlootverdrag zal worden bereikt. Het is echter niet bekend of Japan bepaalde voorstellen heeft gedaan. MELBOURNE, 1 Dec. (Reuter) Tengevolge van de hevige regens en de overstroomingen, welke hiervan een gevolg waren, zijn in Mel bourne en omgeving 15.000 personen dakloos. De materieele schade wordt op 250.000 pond sterling geschat. Duizenden stuks vee zijn verdronken. Op verscheidene plaatsen is het treinverkeer gestremd. Een viertal bisons, die door de in Canada wonende Polen aan president Moszizki ten ge schenke zijn gegeven, is thans in Polen aan gekomen. De dieren hebben de lange zeereis goed door staan. Zij zjjn naar het park van het buiten verblijf van den president te Spala gebracht. In twee Macedonische steden hebben de mi litaire rechtbanken twaalf leden der ontbonden Macedonische revolutionnaire organisatie (Imro) ter dood veroordeeld. De veroordeelden hadden zich te verantwoorden wegens verscheidene veemmoorden, die in het jaar 1932 begaan wa ren. Volgens berichten uit Shanghai beschouwt de Chineesche regeering de militaire operaties te gen de communisten in de provincies Kiangsi, Kwantoeng, Foekien, Hoenan en Noepeh als be ëindigd. De Poolsche prinses Sapiena, die zich op weg bevond naar een huwelijksplechtigheid in Boe karest, is aan de grens door Tsjecho-Slowaak- sche politie in arrest genomen wegens smaad jegens Tspecho-Slowakije. Tot dusverre is zij nog niet op vrije voeten gesteld. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 769.9 yorige stand 775.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1