MIJNHAI J&vxeetii „Een spel van Kerstmis De opmarsch HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. IN 'N DRIELUIK ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 Onze propaganda Brand te Heiloo uiver-bemanning te parijs Ir. A. Roebroek Sj Dichterlijke tekst Giften voor het bouw fonds k. Minst op eil Telef. 348, Tilburg, „SCHOUWSPEL"-MOEILIJK- HEDEN F ailJissementsaanvrage JOS. A. POSTMES t POLITIEKE ACADEMIE TE LEUVEN HOLBERGIANA IN NEDERLAND BREDA EN DE VEILIGHEID Het nieuwe brandweeralarm systeem in werking gesteld tabletten Oud mysterie uit het jaar 1452 voor den nieuwen tijd no WIJZIGING OUDERDOMSWET MEDISCHE OPLEIDING IN NED.-INDIë Sperrmarkensmokkel Apothekers-assistent Duizenden en duizenden staan klaar om met „De Opmarsch" het veer- tiendaagsch propagandablad van de R. K. Staatspartij, op stap te gaan. Nog tienduizenden moeten er zich bij aanslui ten. Ze zullen het doen, als ze het tweede proefnummer zien, dat zooeven in een massadruk van de persen is gekomen. Het is een verbeterde editie van het eer ste resultaat en een die de vuurproef zal doorstaan. Zonder betweterij is rekening gehouden hiet goedgemeende wenken en wenschen. Wie iets te kritiseeren had op het eerste nummer, heeft niet tegen een dichte deux Gemopperd. Dit nieuwe nummer is een saai van po pulaire journalistiek, dat andere partijen °ns mogen benijden. De voorlichting is helder en raak, ze spreekt logica met fei ten. Deze kleine revue van groote gebeur tenissen zal, elke twee weken herhaald, een diep doorwerkende zuurdeesem voor de katholieke mentaliteit in ons land kun- hen worden. Geboren uit den frisschen geest, die Vroeger „Ons Bladje" een zoo volksche re putatie bezorgde, doet „De Opmarsch" de katholieke houding in alle belangrijke quaesties kennen. Het blad teekent de situaties direct en geeft flitsenderwijs een overzichtelijk wereldbeeld. Men vindt er van de Europeesche dictaturen een zwart- «n-wit staalkaart, die men in de geografi sche woordenboeken mist; een in afge beeld aantal, maat, gewicht en waarde uit- gedrukten invloed van de crisis op ons volks vermogen; en een al maar over het doek der werkelijkheid stroomende film van begrootingsdebat, wereldcrisis, Mexi- caansche Kerkvervolging, de gehuwde on derwijzeres en de cumulatie, den Duitschen Kerkstrijd en geen katholieken directeur- generaal op een der Nederlandsche depar tementen, de Uiver-hysterie en den hon derdduizendste in Eindhoven, alle actuali teiten gegrepen in het juiste woord en het juiste beeld. Propagandisten, met dit geslaagde num mer op pad! En, mevrouw en meneer, wordt zelf eerst geboeid door deze weer slagen van de katholieke gedachte over de laatste verwarringen van de wereld, eer EÜ „De Opmarsch" de keuken laat in trekken voor het verlichten van het be wustzijn uwer dienstbode! redden. Personen, die voorgeven voor het de Boer van Rijk-ensemble op te treden, zijn de leiding van dit ensemble onbekend en hebben geen enkele volmacht daartoe. Degenen, die zich voor deze zaak interessee ren, kunnen bij de ensembleleiding de juiste inlichtingen bekomen. Boerderij bij de St. Willibr or dus- stichting in vlammen opgegaan Hedenmorgen te ruim half acht is brand uit gebroken in een boerderij, bewoond door den heer Swart en staande onmiddellijk achter de gebouwen der St. Willibrordusstichting te Heiloo. In een oogwenk sloegen de vlammen hoog uit. De situatie was niet geheel zonder gevaar, daar op slechts eenige meters afstand de centrale machinekamer van het gesticht was gelegen. Onmiddellijk werd de Alkmaarscne brandweer gewaarschuwd, die binnen een kwartier met groot materiaal onder leiding van den com- tnandant F. Ringers aanwezig was. Ondertusschen was ook de gestichtsbrand weer in actie gekomen. Met een paar stralen Werd water gegeven, waarbij speciaal aandacht Werd gewijd aan het nathouden van de machi- hegebouwen. Gelukkig was er zoo goed als geen wind, Wat het werk zeer vergemakkelijkte. Toen de Alkmaarsche brandweer met de machtige stralen van twee autospuiten aan de blussching ging deelnemen, was ieder gevaar voor de omgeving verdwenen. De boerderij, waarin veel hooi en erwtenstroo was opgetast, kon evenwel niet behouden blij ven. Wel werd het vee gered. Terwijl ook eon deel van den inboedel in veiligheid werd gebracht. Ook gelukte het een belendende schuur met vee te behouden. Te negen uur kon de hoofdmacht van de brandweer weer inrukken. Een afdeeling met een motorspuit bleef voor de nablussching achter. De boerderij, welke eigendom was der St. willibrordusstichting, was verzekerd evenals de hi boedel. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht wor den in hooibroei. Vele autoriteiten waren aanwezig, o.a. de di recteur en de rector van het gesticht en de burgemeesters van Alkmaar en Heiloo. Uit roeping de luchtvaart dienen De Uiver-bemanning js parijs ook in de lokalen van de Aeroclub de France ontvangen waar hun de groote gouden medaille van de Aeroclub werd uitgereikt. Aan het hier aangeboden diner is door velen het woord gsvoerd o.m. d00r onzen gezant, jhr. Loudon, generaal Denain, die namens de Fran- sche regeering er op wees, dat een toenadering tusschen Frankrijk en Nederland op luchtvaart gebied een van de meest gunstige teekensn van het oogenblik is, en door den heer Plesman. Deze zeide zich in de allereerste plaats boven alle gedachten van nationale eer en politieke overtuiging te stellen en te willen wijzen op de onbaatzuchtigheid, Waarmede allen uit roeping de luchtvaart dienen en werken om deze uiting van modernen geest tot ontwikkeling te bren gen. Hij zou graag willen, dat de regeeringen dit begrepen, want dan zouden we veel verder zijn dan op dit oogenblik, nu wij te kampen hebben met zooveel vooroordeel en politieke kortzichtigheid. Ook wees spr. op den tocht van de „Snip" en verklaarde, hoe deze tocht slechts mogelijk is door den overwinnaar van den Zui delijken Atlantischen Oceaan Mormoz, die delijken Atlantischen Oceaan Mermoz, die eveneens aan het diner aanwezig was. In verband met de gepubliceerde berichten betreffende de moeilijkheden van het „Schouw spel", deelen de directies van „Het Groot Nederlandsch Tooneel" (Hans van Meerten) bet „Nieuw-Schouwtooneel" (Ko van Dijk en Frits Bouwmeester), en „De Vereenigde Schouwspelers" (Pierre Mols) mede: 1ste. dat van een „overname" van de N.V. Intern. Theater Bureau „Holland" door de Algemeene Bemiddelings Centrale te Den Haag, bij informatie aldaar gebleken is, vooralsnog Geen sprake te zijn. 2. dat de voorstellingen te Steenwijk, Gro ningen, oHorn, Tilburg, aHarlem, Hilversum en Zwolle enkel en alléén zijn doorgegaan door den goeden wil van de gedupeerde gezelschap pen en het particulier initiatief ter plaatse en geheel buiten eenig initiatief van de Algemee- he Bemiddelings Centrale zooals deze laatste in haar bericht wil doen voorkomen. 3- dat hedenmorgen de heer van Steenveldt, zoowel als de heeren van de Algemeene be middelings Centrale, inzage van boeken en be scheiden aan den accountant van bovenge noemde Tooneel-Directies weigerden, hoewei zy deze inzage aanvankelijk hadden toege zegd. 4- dat de genoemde Tooneel-directies in middels besloten hebben, onverwijld over te Gaan tot faillissementsaanvrage der N. V. "Holland" en het nemen van alle verdere machtsmiddelen." Het de Boer van Rijk-ensemble verzocht ons oorts mede te deelen, dat het geen enkele rantwoordeiykheid kan aanvaarden voor het- L® bet z. g. Algemeen Bemiddelings Bureau Int6 verr'cbt en nog wil verrichten om het ernationaal Theaterbureau „Holland" te Vrijdagmorgen om twee uur is in het zieken huis Calvarieberg te Maastricht overleden de heer Jos. A. Postmes, directeur van de Middel bare Kunstnijverheidschool daar te plaatse. Dit is het bericht. Het is een bericht, als vele andere berich ten, die niet méér dan een bericht zijn en slechts in den kring der nabestaanden tot een tragische werkelijkheid worden. Doch dit nuchtere bericht bleef niet lang een nieuwtje", dat alleen maar gelezen en hoog stens voorgelezen Wordt. Het werd een mare, een onheilstrijding, een mededeelïng. waarvan men even stil wordt, en ^ie ;ets verandert In de manier, waarop We vandaag de dingen zien. Postmes was iets voor Maastricht. Hij wa-s iets voor de kunst. Hy was een stuk Maas- trichtsch vereenigings. en kunstleven. Wat hij voor de Maastrichtsche kunst en de Maastrichtsche kunstenaars heeft beteekend, is moeilijk in vijf woorden te zeggen. De invloed, de bezielende invloed van een toegewijd en kundig leeraar, van een voor school, voor leerlingen en leeraren strijdende directeur is niet te becijferen. Iemand heeft hem eens, al schertsend, den prof. Roland Holst van Maastricht genoemd. Hij zou zelf de eerste geweest zijn om dezen titel af te wijzen. Zijn idealen waren niet monu mentaal en wereldveroverend. Hij wilde weinig, maar hU wilde het met geestdrift en vuur in het hart. Het heeft verwondering gewekt, dat hy pas acht en dertig jaar oud was. Na zulk een leven en zulk een loopbaan nog zoo jong zyn, ge tuigt van een voor honderd procent besteden dag. Als leeraar aan bet stadsteekeninstituut, be gon Postmes zijn succesvolle docentenloopbaan. En toen dit instituut werd omgezet in een Mid delbare Kunstnijverheidschool werd Postmes directeur. Hij werd meer dan directeur; hij werd de ziel van deze instelling, waar byna alle schilders, die thans den naam van Maastricht, als centrum van scbilderkunst( hebben geves tigd, les ontvingen. Het was Postmes, die aan zijn school den uit- nemenden schilder Henri Jonas wist te verbin den, dien men zonder rethorisch te worden wel den vader der Maastrichtsche schilderschool zou kunnen noemen. Het was Postmes, die zy'n school uitbreidde met een typografische afdeeling. waardoor het levenskrachtig voortbestaan van een kunstnij verheid verzekerd bleef, welke Maastricht be reids tot zulk een hoogen bloei is gekomen. Voor een deel was Postmes' verdienste dus het initiatief, het stimuleeren tot daden, het gereed maken en effenen van het terrein. Dat het een Maastrichtenaar was, die deze ver dienste bezit, maakt haar nog veel grooter. Doch behalve het negatieve werk maar het had de mooiste positieve resultaten heeft Postmes ook direct en positief veel goed werk gedaan. Hij gaf op een degelijke en bevatte lijke wijze teekenles, terwijl zijn lessen in de kunstgeschiedenis de leerlingen de groote waarde eener hechte, schoone niet schools ge volgde kunsttraditie leerden kennen en waar- deeren. Hy was ook schilder. Zijn werk bekoort door een spontane en allesbehalve schoolmeester achtige weergave eener oorspronkelijk geziene werkelijkheid. Het is altijd belangwekkend en soms van een verrassende en als toevallige symboliek, alsof de dingen ineens, zooals ze daar zijn op dat schilderij, in die kleur ge worden werkelijkheid, een eigen taal beginnen te spreken. En wat beeld is wordt zinnebeeld. Postmes was schilder met de schilders, een echte kunstböeder, die opkwam voor de Maastrichtsche schildersbent en er voor streed met het hartelijk enthousiasme onzer Oud- Hollandsche meesters. Een zijner laatste kunst- beschermende daden was de actie tegen de Hongaarsche heeren, die, schilderijen met zich voerend en zich onderling heel eerbiedig pro fessor noemend, van zins waren zeer winst gevend op den smaak" van een snobistisch publiek te speculeeren. Thans is deze levendige mensch. die wist, hoe weinig een mensch in deze zanderige tijden bereiken kan, maar desalniettemin met hoofd hart en ziel streed om dit weinige toch zoo volledig en zoo goed mogehjk tot stand te bren gen thans is deze echte Maastrichtenaar door een al te schieiyken dood uit den kring zijner vrienden en leerlingen weggerukt. Hy is jong gestorven, maar zijn leven werd ryk, omdat hij zijn dag, zijn korten dag, zoo goed heeft besteed. VAN OLDENBURG ERMKE. Voor de politieke academie der VXaamsche studenten te Leuven heeft de heer G. Knuvel- der uit Eindhoven een voordracht gehouden over „Vernieuwing van staatsbestel". Deze voordracht werd o.m. bijgewoond door Prof; Kan. dé Hovere en Prof. v. d. Wijer. De heer Knuvelder ontwikkelde in deze voor- dracht de gedachten, die hy reeds heeft neer gelegd in zyn boek, dat denzelfden titel draagt. Tot slot gaf de heer Knuvelder een beschou wing over den Oostenrykschen staat, zooals die is opgebouwd, zonder evenwel dezen staats vorm zonder meer voor anderen te willen over nemen. Uitdrukkelijk verklaarde spreker, dat zün beschouwing niet is een propaganda voor een of anderen staatsvorm, doch een reactie tegen de neiging om alles, wat niet democra tisch is, te zien als verkeerd en zelfs onkatho liek. Een uitvoerig debat volgde op deze voor dracht. Tentoonstelling in Amsterdam Door de welwillende medewerking zoowel van de Regeering als van B. en W. te Amsterdam, die toegestaan hebben ettelüke belangrijke werken enz. uit hun bibliotheken en archieven uit te leenen aan de tentoonstelling van „Hol- bergiana", welke ter gelegenheid van den 250sten geboortedag van Ludvig Holberg ge houden wordt in den Stadsschouwburg te Am sterdam, zal deze tentoonstelling o. a. vele bi bliografische zeldzaamheden omvatten. Aangezien het de eerste keer is dat alle Ne derlandsche vertalingen van werken van Hol berg, welke in de laatste 2 eeuwen verschenen zyn en dit zyn er zeer vele met uitzon dering van een enkel werk, dat in Nederland geheel verdwenen is, verzameld zijn, heeft men besloten de geheeie tentoonstelling na afloop der gala-vooratelling op a.s. Maandagavond, naar de Universiteitsbibliotheek, Singel 421 te Amsterdam over te brengen, waar alles ten toongesteld zal worden in het Vondelmuseum, en tot 15 December voor belangstellenden te bezichtigen zal zyn. In een vroeger bericht was uitgevallen dat zoowel Minister Marchant als de Burgemees ter van Amsterdam dr. de Vlugt de opening van deze tentoonstelling en de opvoering van Hol- berg"s Don Ranudo de Colibrados zullen bij wonen. Bij Kon. Besluit is thans ir. A. L. M. Roe broek met ingang van 1 December benoemd tot directeur-generaal van den landbouw en is hem met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend als rentmeester der staatsdomeinen. Breda is een nieuw brandweer-alarmsysteem rijker geworden dat gisteren door den burge meester officieel in werking is gesteld. Hoe werkt dit nieuwe systeem? In het hoofdbureau van de politie in de Vee- marktstraat bevindt zich een alarmtoestel en een microfoon. Iedere brandweerman en brandmeester is aan gesloten bij de Gemeenteiyke Radiodistributie, waarvan de luidspreker den geheelen dag is in geschakeld. Op het politiebureau worden vijl fluitstooten gegeven langs deze distributielün. Daarna wordt gemeld: „Brand in destraat" „Opgeroepen wordt de Reddingsbrigade." Is verdere hulp noodig, dan: „Ook de Motorbrigade moet opkomen". BU zwaren brand wordt gemeld: „Opkomen moeten de Reddingsbrigade en Motorbrigade". Na enkele minuten worden deze oproepen her haald. Gisterenavond nu is dit systeem door den bur gemeester in werking gesteld. Verschillende autoriteiten waren op het Poli tiebureau uitgenoodigd. wy zagen naast den burgemeester o.m. de wethouders van Mierlo en Brantjes, den commissaris van politie, den heer Mijjer, den heer Korteweg en den heer P. Oomes, resp. Opper-Brandmeester en adj. Opperbrand- meester, den heer Hofmann uit Alkmaar, die de nieuwe installatie heeft aangelegd. Na vijf stooten te hebben gegeven riep de bur gemeester groot-alarm. Groot-alarm Men begaf zich naar de brandweer-kazeme in de St. Annastraat waar binnen drie minuten de politiemotor kon vertrekken. Binnen zes minuten kon de brandweer met volledig materiaal uit- Het Boymans-museum te Rotterdam nadert zijn voltooiing. De achtergevel fiu Aeoth. <o OtofiiM» rukken wat wel een record is. De brandweer was opgeroepen naar de Reigerstr. Even laer stond de Magirusladder in de lucht en werd de Groote Kerk bespoten. Wegens het mistige weer werd de toren niet beklommen. De demonstratie had on der de eminente leiding van den opper-brand- meester den heer Korteweg en den adjunct op- perbrandmeester, den heer Oomes een keurig vlot verloop. Na afloop van de demonstratie begaven ge- noodigden en brandweerlieden zich naar de St. Annastraat' waar de burgemeester de brandweer mannen toesprak. Hy wenschte den heer Korteweg en de ge heeie Bredasche burgerij met dit nieuwe sys teem geluk. Daarna werd het glas geheven op de gezond heid van de Bredasche brandweer. De heeren Korteweg en Hofmann voerden ver volgens nog het woord. De heer Hofman, die de installatie had aangelegd verklaarde, dat het systeem tot nog toe nog slechts in drie gemeen ten wordt toegepast. De veiligheid in Breda is met dit nieuwe sys teem aanmerkeiyk vergroot. Frank Luns bluft met taaie energie werken aan zyn ideaal om het oude Fransche mysterie spel te doen herleven. In het voorjaar heeft hy 's Heeren ïyden doen uitbeelden thans studee- ren zijn „Passiespelers" „een spel van Kerstmis" in. Frank Luns heeft reeds in jonge jaren over het Fransche tooneel en met name over het Fransche mysteriespel, zooals dat in het werk van kanunnik Arnoul Gréban zich openbaart, veel gepubliceerd. Hij heeft er een afzonderiyk werkje over uitgegeven en zoo iemand dus mag geacht worden den geest en de détails van het werk te kennen. Daarom hebben we met belangstelling ge luisterd naar zyn nieuwe plannen voor het aan staande kerstfeest en Anton van Duinkerken een en ander hooren voorlezen uit diens verta ling en bewerking. Arnoul Gréban schreef „Le vraye Mystère de la Passion" in 1452, welk ïydensverhaal van de oud-testamentaire voorafbeeldingen heel het openbaar leven van Christus behandelt tot en met Zijn Opstanding. Een spel, welks opvoering over vier dagen verdeeld was en waarvan met Paschen (derden dag) door de Passiespelers het Lyden onzes Heeren werd uitgebeeld. Thans heeft de spelleider het slot van den eersten dag der testamentische voorafbeeldingen gekozen en wel het verhaal der Geboorte. De opvoering, zoo vertelde ons de heer Luns, zal in het Concertgebouw te Amsterdam plaats vinden Vrydag, Zaterdag en Zondag, 28, 29 en 30 December, 's avonds te half negen en Zater dags en Zondags ook des middags te half drie. Aan het geheel werken ioo personen mede. Eert triptiek Er wordt geen „tooneel" getimmerd in den ge wonen zin des woords. De zoon van professor Huib Luns, de heer Huib Luns Jr., heeft een fraai drieluik ontworpen, waarvan we hierbü een afbeelding geven, en in elk der drie afdee- Iingen van dit drieluik heeft achtereenvolgens de handeling plaats. Dit reusachtige drieluik van 8 bü 10 meter rust op een podium als op een altaar, waar zich de proloogzegger en epiloog- zegger zullen bewegen. Het geschilderde ont werp dat we konden bezichtigen, houdt een mooie belofte in. De rechterzyde geeft Nazareth aan, het middenpaneel Bethlehem en het ltn- kerluik het veld voor de herders. De uitvoering, welke in vier afdeelingen verdeeld is, omvat minder tekst dan het Pas siespel. Er is dus thans meer tüd voor muzi kale illustratie. Deze muzikale illustratie staat onder leiding van den heer Theo van der Bijl en wordt uitgevoerd door diens kortelings op gericht Bach-orkest en een dameskoor uit de R. K. Oratoriumvereeniging. De uit te voeren muziek bestaat uit werken van Corelli, Bach, Arcadelt e.a. De opvoering is gedacht in middeneeuwschen stijl. De costuums der spelenden z«n midden- eeuwsche costuums met de „traditioneele" cos tuums voor de bijbelsche figuren van Maria en Joseph. Dit Kerstspel is dus een greep uit een groo ter geheel en van dit kerstspel zal de dramati sche climax de verkondiging van Christus' ge boorte aan de herders moeten zyn. Van de muzikale ouverture tot de pauze wordt in één stuk gespeeld. Na de pauze begint het spel weer met een muzikale ouverture en in dit tweede deel is ook een groote ruimte aan de muziek gelaten. De tekst De tekst zelf is door Anton van Duinkerken in zooverre „bewerkt" dat hy den Franschen tekst zelf zooveel mogeiyk geheel volgde maar de versmetra anders koos en ook de prozabewer king er in voegde. Hy had de keuze tusschen een archaïsche of een moderne bewerking en koos begrüpelijk de laatste. Wat U de spelers gaan vertoonen Is niet heel rijk aan pracht en praal Het werd geschreven in een taal, Eenvoudig als van herderszonen. Wil dezen eenvoud ons verschoonen. Wy zochten naar het theatraal Effect van ryke woorden niet, Doch naar de vreugd van 't vrome lied. Dit spel is oud en pastoraal Ik hoop dat het u diep van binnen In uwe ziel wat blijdschap biedt. Let op. Nu gaat het spel beginnen. De personen zün doodgewone menschen met hun gewone menschelijjce beslommeringen. Maar in dit alledaagsche komt God en verheft het. Terwyi hun woorden die van allen dag blijven komt er toch een verheven sfeer. Zij treden uit de schaduw van de alledaagsch- hcid In het licht van Gods genade. Het alledaagsche.... Hoort b.v. de taal van den „omroeper" die in het heilige land allen oproept om aan de volkstelling mee te doen: En laat nu maar niemand probeeren te spybelen, Want wy hebben ieder al lang in de gaten! Het alledaagschedit verklaart ons soms veel waarover misschien velen nooit hebben nagedacht. De os en de ezel in den stal Ze werden steeds als attributen bij den stal beschouwd. Maarze waren het eigendom van Maria en Joseph die hun bezittingen mee voerden, deels om Maria te dragen, deels om de reis te bekostigen: St. Jozef: Ja, lieve vrouw, als het toch zoo moet zyn Haal ik het ezeltje maar uit den stal Dat kan u dragen. Wü reizen voorzichtig Voetje voor voetje. En om te betalen Wat wij onderweg zullen noodig hebben Neem ik den os mee. Ik kan hem verkoopen, Dan zyn wy op reis bevryd van de zorgen. Maar als Onze Lieve Vrouwe alléén is met de heilige stilte en met haar Goddeiyk Kind in zich, dan stijgt de taal tot dit zeer schoone: God, Die de wereld hebt gebouwd De sterren naar uw hand gezet Die mensch en dier in leven houdt Door kracht van uw verheven wet Aanhoor mün nederig gebed Uw Zoon hebt Gy my toevertrouwd Ik wordt Zün Moeder en ik houd Zóóveel van 't Kind in münen schoot Dat nooit Uw gunst zal zün volprezen Laat in Uw liefde tot den dood Mfj zooveel goedheid waardig wezen. De abdij van Egmond Het totaal der vorige opgave bedraagt f 26.577.66; Ingekomen giften van 17 Juni30 November 1934: Kerkcollecte en giften particulieren te E. f 100; Opbrengst boeken op St. Adelbertsdag f 7; Mr. F. Bar. v. H. te V f 5; F. J. F. te V f 25; V. R. v. d. V. te V. f 100; Jhr. Mr. C. v. N, S. te V. f 25.; G. L. F. M. J. Gr. le Gr. te V. f 25; Mr. J. G. C. M. W. te V. f 25; Mr. R. T. te V. f 10; Opbrengst boeken f 8.70; H. B. te V. f 100; B. D. te A. f 100; L. P. v. d. V. te 's-H. f 2.50; Mr. p. h. L. te 's H. f 10; Ir. E. L. A. Bar. v. V. t. V. te 's-H. f 10; Dames J. en A. v. M. te 's-H. f 100; Mej. A. D. te R. f 2.50; Fr. v. M. te 's-H. f 10; T. te 's-H. f 25; Not. H. te 's-H. f 50; A. te 's-H. f 25; M. te 's-H. f 50; S. te 's-H. f 50; v. H. te 's-H. f 300; Mevr. J. S. S. te 's-H. f 10; C. T. te V. f 10; H. M. te R. f 1; L. G. v. M. te V. fl; H. E. f 10; E. H. te A. f 1.50; L. v. C. te E. f 1; Prof. Mr. A. C. J. J. te 's-G. f 5; J. B. B. te D. f 2.50; M. C. M. v. K. te G. f 1; Mevr. wed. B. J. M. de B. R. te N.H. f 250; H. K. C. te V. f 6; W. P. M. R. te A. f 5; W. A. J. v. V. te K. f 2.50; Ir. F. H. E. G. te L. f 10; Mej. H. L. te O. f 1000; Opbrengst steenen te Egmond op 19.9 f 50; J. L. te A. (voor steen te Egmond) f 10; R. K. B. afd. C. f 10; A. B. G. f 1; J. B. te H. f 3.50; Mr. H. J. H. S. te B. (voor steen te Egmond) f 10; J. B. v. H. te 's- G. f 100; Drukkery D. T. f 20. Door bemiddeling sub-comité 's-Gravenhage giften f 28.25. verkochte brochures f 3, totaal 31.25; door bemiddeling sub-comité Limburg f 96; door bemiddeling sub-comité Utrecht f 300; door bemiddeling sub-comité Amsterdam collecte St. Dominicuskerk f 163.22, N.N. f 1.50, Giften f 5.25, Collecte Rozenkranskerk f 131.04, collecte kerk H. H. Mart. van Gorcum f 111.75, opbrengst boekjes f 3, totaal f 465.76; door be middeling sub-comité Rotterdam f 3; door be middeling sub-comité Gelderland f 300; Fam. de R. te R. f 2; N. N. f 1; W. M. te 's-H. f 10; H. D. te R. f 5; Z. te V. f 1.84; N.N. f 2.50; P. O. L. V. Abdü f 6.25; N.N. f 10; Spaarpot van Piet, Jan en Cor P. f 10; N. N. f 0.25; Mevr. C. P.—S. te T. f 25; Prof. K. f 10; Mr. G. f 10; Mej. J. te U. f 10; J. G. v. d. P. te U. f 10; N.N. f 10; Carm. te B. o. Z. f 10; Fam. v. V. te 's-G. f 10; M. A. B. te V. f 5; J. V. te Z. f 5; R. P. A. de W. te Fr. f 100; R. K. te R. f 10; J. W. te V. f 10; H. v. I. te W. f 7; Mej. A. O. K. H. te B. f 35; M. D. te R. f 25; M. K. te d. H. f 2.50; Luit. Kol. E. v. O. te 's-G. f 10; Fr. I. te B. (N. W.I.) f 10; Th. S. te E. f 2.50; Mevr. H. te A. f 1000, Busje St. Paulus Abdy f 81.67; Van Jantje uit Haarlem f 1. Totaal f 31.908.88. Giften voor dit doel worden aangenomen by de St. Paulus-Abdij te Oosterhout (N.B.), giro nummer 39167 en ten kantore van de firma Theodoor Gilissen, Nieuwe Doelenstraat 12 14 te Amsterdam, Gironummer 28485. Voor het doen van giften in natura, welke dankbaar zullen worden aanvaard, kan men zich wenden tot den heer J. J. M. Wiegman, secretaris van het comité tot Inzameling van gelden voor den bouw van een Benedictijner- klooster te Egmond, te Wassenaar. Volgens het afdelingsverslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wyziging der ouderdomswet was van werkeiyke instem ming met de voorgestelde regeling waar mede men zich vrij algemeen in verband met den huidigen toestand van 's Lands financiën niet meende te mogen verzetten slechts in 3 zeer geringe mate sprake. Een nog verder gaande verschuiving van lasten naar de toe komst achtte men niet te verdedigen. Dat de rer.te, welke het Ouderdomsfonds A aan het Invaliditeitsfonds moet vergoeden, van 5 op 4 pCt. zal worden teruggebracht, juichten verscheidene leden toe. By het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot aanvulling van de wet houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende, verklaarden sommige leden het te betwyielen, of de medische opleiding in Nederlandsch-Indië reeds thans van dien aard is, dat aan in Indië opgeleide artsen hier te lande bevoegdheid tot vestiging wordt verleend. Andere leden gevoelden als een bezwaar tegen het ontwerp, dat het de mogeiykheid opent, dat zich hier te lande personen als arts vestigen, die vreemd staan tegenover de zede- lyke overtuigingen, welke in breede kringen van het volk leven. Dezelfde leden wezen er bovendien op, dat in ons land reeds een zoodanige overvloed aan artsen aanwezig is, dat aan uitbreiding van hun aantal allerminst behoefte bestaat. Vele leden daarentegen verklaarden, ach met de voorgestelde regeling te kunnen vereenigen. Ik weet, dat Hij hier komen zal Uw eigen Zoon, Dien Gy bemint, In dezen armen vuilen stal Wordt Hu vannacht ndjn éénigst kind. De vrieskou en de noordenwind Zullen zün kleine lichaam deren; Ach wist ik waar ik doeken vind Om van Zyn wieg de kou te weren. God, laat mij alle vreugde ontberen Maar geef wat warmte voor Uw Kind. Zulke fynzinnige gedeelten zyn er meer in dezen opmerkeiyken tekst vol dichterlijken een voud. Hoor den „Vroolijkman", een der herders op het veld: Onder 't rustig schapen-hoeden Hebben herders vryen tyd Waarvan tobbers nooit vermoeden De verborgen heeriykheid Allerhande goede dingen Worden woorden in hun lied Krijgen namen onder 't zingen. Vloeiend als de zachte vliet Die de beeltenis weerspiegelt Van de liefste herderin, En die klankentoover wiegelt Ons het schoonste droomland in. Honderd jaar zou 'k willen leven Als een herder op de hei, Honderd jaar zou 'k willen geven Voor den jubel der schalmei. Het alledaagsche van leutigen boert wordt aldus verheven tot een dichteriyke visie en wy raden allen die de vertooningen willen gaan zien alvast de lezing aan van den, reeds in druk verschenen tekst. Het secretariaat is gevestigd Harmoniehof 41, telef. 23466. Vrijdag moest voor de rechtbank te Kleef te recht staan een dame uit Rotterdam, die inder- tyd aan de grens te Wyler-Beek was aangehou den wegens verboden uitvoer van 60 gulden en 50 ruksmark. zy werd tegen borgstelling op vrye voeten ge steld. Voor de Kleefsche Rechtbank liet zy verstek gaan. De zaak is nu uitgesteld. Buurtverkeer op de spoorlijn GoudaAlphen Naar men ons mededeelt, hebben de inwoners van Waddinxveen succes gehad met hun pogin gen om het buurtverkeer op den nieuwen spoor weg uitgebreid te krygen. Ingaande 1 December wordt n.l. buurtverkeer ingevoerd van Waddinxveen naar Leiden en omgekeerd. Er is nu op deze lyn en aansluitingen op de volgende baanvakken buurtverkeer, n.l. Gouda— Alphcf. a. d. Rijn, BoskoopRotterdam en WaddinxveenLeiden, hetgeen nog niet in de reisgidsen is vermeld. Academische examens LEIDEN. Geslaagd: doet. ex. wysbegeerte mej. J. A. Veth. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift, getiteld: „Het ont staan van de gemeenten in Drenthe", de heer J. Linthorst Homan, geboren te Assen. Doctoraal examen rechten mejuffrouw H. M. Rahder en de heer A. E. Koefoed. Economisch doctoraal examen Indologie de heer W. Langendonck. Cand.ex. rechten de heer J. Blom. LEIDEN. Geslaagd de dames A. J. Broer en M. A. Schütte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5