Gemeenteraad van Velsen GEBIT f 35.- Stadsnieuws ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 spaarnwoude Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 Plaatje met t kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1*75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9-~ Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos Velsen vraagt een millioen van 't 60 millioen-plan. Cri- tiek op Openbare Werken, maar geen bewijzen. Verla ging van den gasprijs aanstaande. De toestand der werkloozen Algemeene beschouwingen IJmuiden oorlogshaven? Antwoord van het college Het 60-millioenplan Avondvergadering De steunverleening De gasprijs Openbare Werken HAARLEMMERLIEDE EN BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN VIJFHUIZEN G. H. VON BRUCKEN FOCK DE SPOORWEG HOORN— MEDEMBLIK Een bijdrage der Provincie Noord-Holland Slechts voor 1935 DE WINKELS OP ZONDAG Provinciale Ziekenhuizen „Inbreker gevraagd" JUFFROUW PEETERS 87 jaar Onverantwoordelijk De vier Jaargetijden Vrijdagmiddag werd de vergadering van den gemeenteraad voortgezet. Alvorens met de algemeene beschouwingen werd voortgegaan, deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was ingekomen van de com missie tot onderzoek naar den toestand onder de werkloozen, behelzende de mededeeling, dat de R.K. en C. H.-fracties zich alsnog bereid hebben verklaard om in de commissie zitting te hemen. De fracties zullen in de commissies worden Vertegenwoordigd respectievelijk door de heeren Diependaal en Sluiters. De heer VISSER zet zijn rede voort en zegt, dat de heer Maas zijn opmerkingen betreffende de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon beter tot het bestuur had kunnen richten. Het wordt tijd dat het bestuur gereorganiseerd wordt. Het college van B. en W. dient in het bestuur ver tegenwoordigd te zijn. Spr. vraagt waarom op verschillende vergade ringen zoo'n sterke politiemacht tegenwoordig moet zijn. Spr. beschouwt dit meer als uiterlijk Vertoon. Ook deze spr. wijst op het teveel van win kels. Kan er in deze richting niet iets worden gedaan?? Op het gebied van woningbouw is er een chaos. Door onoordeelkundig bouwen is na deel veroorzaakt. Pleidooien om huurverlaging helpen niet. De hypotheekbanken wenschen de rente niet te verlagen. In Velsen-Noord, waar eerst woningnood was, Worden thans te dure woningen gebouwd. Er is in de eerste plaats behoefte aan goedkoope wo ningen. In dit opzicht is er voor de gemeente nog een taak te verrichten. Naar aanleiding van de critiek van den heer v. Heyst op O. W., merkt spr. op, dat O. W. streeft naar behoud van natuurschoon. Daarbij komt het bedrijf wel eens in botsing met de bouwers. Spr. herinnert aan een vroegere actie van de bouwers tegen O. W. Die actie is op een fiasco uitgeloopen. Ten opzichte van de steunverleening wil spr. ook evenals de heer Maas contact. Hij constateert op dit terrein te veel zelfvoldaan heid bij het college. Spr. vraagt dan hoe het staat met het 60 miliioenplan. Er zijn in onze gemeente nog wel objecten. De heer Visser bespreekt dan de politiek der christelijke partijen. Hij meent dat deze groepen geen christelijke politiek kunnen voe ren. Hun verdeeldheid over het begrip Zon dagsheiliging bewijst' dit. De heer SLUITERS zegt dat de gemeente leeft uit de tweede hand. Hij vraagt of de ge meente inderdaad zoo goed af is bij de nieuwe maatregelen inzake de uitgaven voor steunver leening. Ware het niet bter geweest, dat de regeering de gemeente een bedrag a fonds perdu had gegeven? En zullen die nieuwe maatregelen wel blijvend zijn. De werkloosheid vindt hier haar oorzaak in den toestand van het Visscherijbedrijf. De re geering ziet ook naar de geschiedenis van IJmul- -"Wn. Toen daar-veel geld verdiend werd, wilde men IJmuiden zelfstandig maken. Men wilde met Velseroord en die .boeren" daarachter niets te maken hebben. Wat had er van terecht ge komen, wanneer dat alles gebeurd ware? IJmui den als grootste visscherijplaats is een Illusie gebleken. Amsterdam zal nooit toe- tgan dat IJmuiden een havenplaats wordt. Spr. i™ geen voorstander van een oorlogshaven, maar als de regeering toch millioenen daarvoor wil uitgeven, laat dan IJmuiden oorlogshaven wor den. Laten B. en W. in die richting iets doen. De visschershaven behoeft daarom niet te wij ken. En het geeft werk in onze gemeente. Spr. bepleit behoud van het natuurschoon, vooral in Santpoort. Daar is een uitbreidings plan gemaakt voor een beboscht gedeelte. Wan neer daar het natuurschoon verdwijnt, is het met Santpoort gedaan. Spr. dringt ook aan op huurverlaging bij de Woningbouwverenigingen en wijst op het plan voor een badinrichting, die een mooi object van Werkverschaffing zou zijn, met steun van de regeering. Spr. brengt hulde aan de directie, ambte haren en werklieden van het gasbedrijf, voor hetgeen zij gepresteerd hebben bij het leggen van den zinker. Hij doet dat namens de gas- commissie. Hoewel de directeur niet deskundig was De heer v. HEIJST: Juist: een groot werk en niet deskundig! De heer SLUITERS: Dat gebeurt bij jou ook Wel eens! (Hilariteit). Spr. zegt dan dat er uitstekend werk is ver richt. Bij de brandweer is nog veel te doen. Het is te betreuren dat er geen cent voor over is. In zulk een gecompliceerde gemeente als Velsen moet de brandweer veel beter geoutilleerd zijn, dan zij thans is. We tellen 50.000 zielen en heb ben niet eens een brandladdertje of een vang- zeiltje, zegt spr. Hij dringt er met klem op aan. dat het college de brandweer eens onder de loupe zal nemen. Spr. besluit met een woord van hulde aan het college van B. en W. De VOORZITTER begint met de opmerking dat ten aanzien van de Zondagsrust de meening van één richting niet den doorslag mag geven. De onbekendheid met het krakter van Velsen bij overheidsinstanties, is inderdaad frappant. Men schrijft nog aan ,,het gemeentebestuur van IJmuiden" en aan den burgemeester van Sant poort." Het is niet eenvoudig om objecten voor werk verruiming te vinden. De meeste objecten kos ten te veel aan materiaal. In Santpoort moet wel eens wat van het na tuurschoon opgeofferd worden. Het is een be langrijk deel onzer gemeente geworden door de vestigingen. Het wordt in de toekomst een van de kurken, waarop Velsen zal drijven. Voor het 60-millioenplan hebben B. en W. een rioleerings-project ingediend, dat goed is en ook sympathiek ontvangen is. Maar er zijn 700 projecten ingediend. Velsen vraagt l/60ste deel. De vraag is nu maar hoe het bedrag ver deeld wordt. De woorden van den heer v. d. Veer over het visscherijbedrijf zijn spr. uit het hart ge grepen. Spr. heeft voor IJmuiden gedaan wat hij kon. Thans moet men het werk van de visscherij-centrale afwachten. Spr. hoopt van harte, oat dit orgaan veel voor IJmuiden kan doen. De opmerking van den hegr Maas over de politie was niet juist. Spr. kan niet garandee ren, dat elk jaar de voorgestelde uitbreiding doorgevoerd kon worden. De opmerking is gemaakt, dat er hoogere ambtenaren in de gemeente zijn dan de bur gemeester. Spr. wijst er op, dat er altijd men- schen zijn, die meenen, dat zij bij den burge meester altijd slagen. Spr. moet zich echter ook aan de besluiten houden en kan niet ais een soort raad van beroep functionneeren. De aanwezigheid van politie bij vergaderin gen is noodig, met het oog op het bestaan van vijandelijke stroomingen. Dank zij dezen maatregel is het in deze gemeente slechts één maal tot een botsing gekomen. Tot den heer Sluiters zegt spr., dat IJmuiden wel havenplaats zou kunnen worden als Am sterdam er niet was. Op de vraag of IJmuiden oorlogshaven moet worden, zal spr. niet in gaan. Tegen den bouw van een bad- en zwem inrichting in werkverschaffing, maken de bouwers bezwaar. Wat de brandweer betreft, in het dichtbe bouwde gedeelte is voldoende materieel aan wezig. Een brandladder is inderdaad noodig. Spr. zal hierover met de leiding der brand weer spreken. Hierna wordt gepauzeerd. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat over particuliere philantropie en haar bescherming beter niet in het openbaar moet worden ge sproken. Huurverlaging ligt niet in de hand van de gemeente. Ook spr. is overtuigd, dat het noodig is- ^en aanzien van de distributie van groenten moet even afgewacht worden, hoe het in de groote steden gaat, Aan een toe slagregeling op ziekenfondspremies wordt ge werkt. De leegstaande woningen vormt een moeilijk probleem. Bij den nieuwbouw worden ook architectonische verbeteringen toegepast, die de vroeger gebouwde woningen niet be zitten. Alles wordt Bet werk gesteld om de woningen, waarvoor een huurder opdaagt, te verbeteren. Ten opzichte van de steunverleening is Vel sen niet dorpsch. De Minister eischt, dat de verantwoordelijkheid uitsluitend bij het college berust. De accountant heeft 't gemeentebestuur op de vingers getikt, omdat het teveel op de be langen der steuntrekkers en te weinig op de belangen der gemeente gelet had. Spr. gelooft inderdaad, dat het noodig is, dat een lid van het College in Maatschappelijk Hulpbetoon zitting krijgt. Traditie wordt echter niet gemakkelijk gebroken. Kindertoeslag van tijdelijke ambtenaren zal worden overwogen. Spr. brengt ten slotte hulde aan den burge- gemeester en den secretaris en aan de ambte naren. Wethouder NIJSSEN merkt op, dat voor de financiën weinig is gevraagd. De begrooting geeft daartoe ook niet veel aanleiding en de be geleidende nota heeft het ook overbodig ge- niSi^kt Spr. beantwoordt dan nog enkele opmerkin gen, welke gemaakt waren. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat er een voorstel zal komen om den gasprijs met 1 cent te verlagen. Er is echter een voorwaarde aan verbonden. Er moet hiervoor dekking gevon den worden; Een bedrag van f 17.000 is reeds gevonden, door geen afschrijvingen te doen. Aan dë gaspriJsveMaging wordt dus- gewerkt. Verlaging der waterprjjzen is nog niet moge lijk. Spr. zegt verder, dat de heer Diependaal niet moet gelooven, dat er geen moeilijkheden zullen zijn, wanneer er algemeene regelen zijn vastgesteld, als door hem bedoeld- Tegen O. W. is veel gefulmineerd. Na drie jaar ervaring in den raad berijdt de heer Van Heyst nog altijd zijn oude stokpaardje. Waar schijnlijk heeft de „bouwer" Van Heyst gespro ken. Hij heeft gisteren woorden gebruikt, maar geen bewijzen geleverct. De belangen van O. W. kunnen heel goed aan den directeur worden toevertrouwd. Spr. wijst op het groote voordeel, dat het rioleeringsplan gemaakt is door een deskundige instelling. Spr. brengt dan hulde aan den directeur van gas en water voor zijn prestaties ten aanzien van het leggen van den grooten zinker. Hierna wordt gerepliceerd, waarbij de heer v. d. VEER nog een krachtig beroep doet op de Visscherij-centrale, om voor IJmuiden te doen wat in de eerste plaats noodig is, de reorganisatie van het bedrijf. Na de replieken wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdagavond 7 uur. Gemeenteraad Een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente werd Vrijdag gehouden. Ingekomen was een adres van de plaatselij ke besturen der verschillende vakorganisaties betreffende de zorg voor werkloozen in deze gemeente. B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. Aldus besloten. De verordening heffing keurloonen vee en vleesch wordt opnieuw vastgesteld, evenals de verordening vleeschkeuring. B. en W. stellen voor tijdens het wintersei zoen 1934—1935 van 2 December 1934 tot en met 31 aMart 1935 aan aangeslotenen bij een werkloozenkas gedurende den tijd, dat zij daaruit trekken, een bijslag op die uitkeering te verleenen van f 0.50 per week voor elk kind beneden den leeftijd van 15 jaar, met dien verstande, dat de kasuitkeering en de kinder toeslag tezamen niet mogen overtreffen het be drag, dat de werklooze krachtens de steunrege ling zou hebben ontvangen, indien hij volgens die regeling voor uitkeering in aanmerking zou zijn gekomen, terwijl voorts geen hooger bij slag wordt verleend dan f 4.— per week per aangeslotene en bijslagen van minder dan 25 cent per week buiten beschouwing blijven. De heer Tabak betuigt zijn dank voor dit voorstel. De Voorzitter zegt, (jat deze kindertoeslag waarschijnlijk niet door de penningmeesters der Vakorganisaties zal kunnen worden uitbe taald, aangezien dezen geen overzicht hebben van de gegevens inzake de steunregeling, ter wijl de uitkeering uit de werkloozenkas plus kindertoeslag niet boven het steunbedrag uit mag gaan. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Voorgesteld wordt met ingang van 1 Januari 1935 aan den heer T. Henstra eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de o. 1. school te Halfweg. Bij de bespreking over dit voorstel spreken verscheidene leden hun teleurstelling hierover uit, vooral waar het iemand betreft, die 27 jaar in Halfweg in functie is. Wethouder van Essen zegt in de vergade ring van B. en W. de minderheid te zijn ge weest. Spreker licht voorts toe, dat aan den Inspecteur van het L. O. in deze om advies is gevraagd en deze zich heeft aangesloten bij het voorstel van de meerderheid van het Col lege. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel B. en W wel eenige moeite heeft gekost. Zeer zeker heeft het College gevoel voor iemand met meer dan 25 dienstjaren en wanneer het gevoel had moeten gelden, zou dit voorstel niet zijn geko men, maar een bestuur mag toch niet in de eerste plaats zijn gevoel laten spreken, maar moet zijn verstand gebruiken. Een vakonderwijzeres zal misschien f200 per jaar kosten en dit was nog niet zoo erg, wanneer het hierbij bleef. De onderwijswet bepaalt echter, dat, wanneer het openbaar on derwijs vakonderwijzers aanstelt, de bijzondere scholen hierop eveneens recht hebben, en nu is spreker bekend, dat er bijzondere scholen in deze gemeente zijn met vakonderwijzeres- sen, waardoor een en ander de gemeente on geveer f 1000.per jaar zal kunnen kosten. Wanneer de heer Henstra ontslag krijgt, ontvangt hij 1 jaar zijn volle salaris als wacht geld en daarna 65 pCt. hiervan, totdat hij pensioengerechtigd wordt. Het onaangename voor den heer Henstra is wel, dat hij in zijn gezin gedupeerd zal worden; spreker wijst echter op de verschillende Rijksambtenaren, die toch ook telkens aan overplaatsing bloot- De Voorzitter is ten slotte van meening, dat het gemeentebelang voor iemands per soonlijk belang geen f 1000.Per 3aar offeren kan. Intusschen is er mogelijk nog een klei ne kans om een oplossing te vinden, doch dan zou spreker van degenen, die het voorstel willen aanhouden, nadere perspectieven willen zien. Wethouder van Essen zou een fonds willen vormen door particulieren, waaruit dan een vakonderwijzeres zou kunnen worden betaald. Na nog eenige bespreking wordt het ontslag van den heer Henstra aangehouden. Van Ged. Staten is ingekomen een ontwerp besluit tot wijziging van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Noord-Holland met ingang van 1 October j. 1. De voorgestelde wijziging komt in het al gemeen neer op een netto verlaging van 4 pet. van het salaris zooals dit thans is na de reeds eerder ingevoerde korting van circa 4 y2 Pct. en het verhaal van 10 pCt. als bijdrage voor pensioen. Hoewel B. en W., in vergelijking met de thans geldende bezoldiging van de ambtenaren van het Rijk en de Provincie, de huidige sa- larieering van de bovengenoemde titularissen allerminst aan den hoogen kant vinden, kun nen zij zich wat deze gemeente betreft, niet temin met. het voorstel vereenigen, indien zij in verband met haar ligging tusschen twee groote steden en haar hoogen levensstandaard, geplaatst wordt in een hoogere klas dan waar in zij volgens haar zielental zou behooren te worden gerangschikt. Voorts ontmoet het bij het College bezwaar dat aan de salarisverla ging terugwerkende kracht wordt verleend. Zij stellen voor het bovenstaande tevens als ad vies van den Raad aan Gedep. Staten kenbaar te maken. De Financieele Commissie kan zich met het voorstel van Burgeimeester en Wethouders in zake de plaatsing in een hoogere klas niet vereenigen. Na bespreking zegt de Voorzitter dat de Burgemeester en de Secretaris van de plaat sing in een hoogere klas geen financieel voor deel zullen hebben; dit geldt alleen voor toe komstige functionarissen. Het is dan ook alleen van belang voor den Gemeente-Ont vanger. Wanneer de Gemeente in de vijfde klasse wordt geplaatst, zal waarschijnlijk de uitkeering van de Gemeente Haarlem als ge volg van de annexatie-wet verminderen, maar spr. vraagt zich af of het juist is, wan neer men algemeen van oordeel is, dat de Ge meente in de vijfde klasse thuis hoort, men ter wille van de uitkeering van aHarlem dezen functionaris onbillijk zou behandelen. Bij een vergelijking met de Rijkssalarissen blijkt dat de Burgemeester gelijk staat met een maga zijn-meester en de Secretaris met een Rijks- fotograaf. Wanneer de Raad dit voorstel ac cepteert, blijft hij consequent, omdat hij oh- geveer een half jaar .geleden aan. Ged, Staten een gelijk voorstel heeft gedaan. De heer de Graaff zegt, dat men daardoor weer naar nieuwe belastingen moet uitzien. De heer Biesheuvel zegt, dat Haarlem onze Gemeente voor dit geval wel een bedankje thuis zal sturen. Spr. kan met het voorstel niet meegaan. Het voorstel van B. en W. om de Gemeente niet in de vierde maar in de vijfde klas te plaatsen wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Biesheuvel, Polderman en de Graaff. Het voorstel om de verlaging te doen ingaan niet op 1 October 1934 maar op 1 Ja nuari 1935 wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Biesheuvel en Van Duijnhoven. Wijziging salarissen Gemeente-personeel. B. en W. stellen voor de jaarwedden van den eersten ambtenaar ter Secretarie, den Gemeente-Opzichter, de werklieden en den Concierge van het Raadhuis alsmede de wo ningtoelage aan de veldwachters met ingang van 1 Januari 1935 te verlagen, met welk voorstel de Financieele Commissie zich kan vereenigen. De heer Tabak zegt, dat bij deze voorstellen de afbraakpolitiek der Regeering wordt ge volgd in een tempo, dat de Regeering deugd zou doen. In een uitvoerig betoog maakt spreker een vergelijking tusschen de Rijkssalarissen en de voorstellen van B. en W. en komt ten slotte tot de concluie, dat hij zich niet tegen salaris verlaging zal verzetten, mits men overgaat tot het geven van kindertoeslag vanaf het eer ste kind, evenals bij het Rijk. Het spijt den heer Biesheuvel dat de heer Tabak het woord afbraakpolitiek heeft ge bruikt omdat het landsbelang zulks eischt. De Regeering, waarin ook R. K. zitting heb ben, zijn in dat opzicht homogeen. Het is ge makkelijk te pleiten voor salarisverhooging, maar men moet den moed hebben de werke lijkheid onder de oogen te zien. De salarieering is hier altijd goed geweest en spreker is van meening, dat men in dezen tijd toch een veer zal moeten laten. De Voorzitter verdedigt hierna uitvoerig de voorstellen en zegt dat, wanneer ten aanzien van de salarissen der veldwacnters geen brief van den Minister was gekomen, deze voor stellen niet ter tafel zouden zijn gekomen. De heer Tabak handhaaft zijn voorstel ten aanzien van den kindertoeslag. Spreker zegt: Men decreteert van bovenaf, maar boven heeft men nog geen krimp. Men ziet tal van foto's van groote diners, terwijl men ach en wee roept over de verdorvenheid der werk loozen die een tweetal kwartjes foutief opge ven, maar zelf verknoeien zij handen vol geld. De heer Biesheuvel komt op tegen de taal van den heer Tabak. Hij meent, dat noch een Sociaal-Democraat noch een Communist zijn rede zou hebben kunnen verbeteren. De voorstellen van B. en W. worden hierna aangenomen. Zonder bespreking wordt een plan van uit breiding vastgesteld op gebied ten Westen van de spoorlijn Haarlem—Haarlemmermeer, bij het Station Rijksstraatweg in aansluiting met het uitbreidingsplan van aHarlem „Zuid- Oost". Besloten wordt aan de nieuwe straat, loo- pende van .de Minister Cort van der Linden straat naar den Osdorperweg den naam te ge ven van Polanenstraat en eenige perceeien weiland, in de Haarlemmermeer, tezamen groot 11.74.85 H. A., voor den tjjd van één jaar on dershands te verhuren aan den veehouder C J. Werkhoven te Haarlemmermeer voor den prijs van f 60.per H. A. Hierna volgtT voorloopige vaststelling reke ningen dienst 1933. Bij de rondvraag komt in behandeling een vraag van den heer Zwaan met betrekking tot het verleenen van een Kerstgave aan werkloozen. B. en W. kunnen in dezen echter nog geen definitieve mededeelingen doen. Hierna sluiting. HAARLEM Voord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh met garantie Pijnloos trekken inbegrepen 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies I-50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLISI pijnlooze behandeling door Nederlandse!) Tandarts R. K. Volksbond. Dinsdag 4 December des avonds half acht houdt de R. K. Volksbond afdeeling Bennebroek een ledenvergadering. Als spreker zal optreden de heer J. P. E. Boel rijk, die als onderwerp zal behandelen „De taak der Standsorganisatie ten opzichte van het staatkundig leven." Allen leden wordt verzocht, deze belangrijke vergadering bij te wonen. Ophalen haardasch en vuilnis Bij de aan besteding voor het ophalen van haardasch en vuilnis, werd dit werk voor het tijdvak 1 Jan. 1935 tot 31 Dec. 1935 gegund aan Jac. Otte al hier voor f 700. Ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Opening der lokaliteiten Maandag 3 Decem ber, des morgens om half 11, zal het ontspan ningslokaal voor de werkloozen in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg weder om worden opengesteld. De burgemeester, jhr. J. P. W. v. Doorn, heeft zich bereid verklaard de opening te verrichten. In den loop der volgende week zullen ook de vakcursussen wederom een aanvang nemen. De cursus huisvlijt zal Woensdag worden gehouden, n.m. van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 4 uur n.m. Dit jaar zal op dien cursus ook gelegenheid worden gegeven tot houtbewerking. De cursus voor de hoveniers wordt gegeven op Maandag ochtend van 30 tot 12 uur en op Vrijdagmiddag van 3 tot 5 uur. Deze cursus vangt aan op Vrij dagmiddag 7 December. Verder zal dit jaar een cursus gegeven worden in motor-techniek. Deze cursus zal worden gehouden iederen Dinsdag morgen van 10 tot 12 uur. Den werkloozen, die zich nog niet voor een cursus hebben aange meld, wordt verzocht dit ten spoedigste schrif telijk te doen bij den secretaris van het Co mité, de heer Ed. Steger, Landzichtlaan 9 of bij den aanvang van den cursus. Verwacht wordt, dat vele werkloozen gebruik zullen maken van de gelegenheid om zich te ontwikkelen. De ontspanningslokaliteit is op werkdagen geopend van 10 tot 12 uur v.m. en van 2 tot 5 uur n.m. met uitzondering van den Zaterdag middag. Reddingsbrigade voor drenkelingen Men verzocht ons te melden dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest er Woensdagavond geen oefeningen zullen worden gehouden in Stoop's bad. Groote veiling Gisteravond had onder groote belangstelling ten overstaan van Notaris L>. Lodder in Hotel Sistermans de verkoop bij gunning plaats van Woonhuizen, Winkelhuizen. De uitslag was als volgt: 1. Het Winkelhuis Hoofdstraat 106, idem 108, het woonhuis no. 110 en een schuur no. 110a samen groot 10.04. A. In hoogste bod gebracht op 12200; gemijnd op 200 door den heer J- W. A. van Biezen. 2. Twee woonhuisjes aan de Hoofdstraat, sa men groot 3.96 A. In hoogste bod gebracht op 1800; gemijnd op 7000 door Jac. Guldemond q.q. 3. Het woonhuis aan de Leidschestraat no. 32, groot 2.13 A. In hoogste bod gebracht op ƒ2000; gemijnd op 500 door denzelfden. 4. Vier woonhuizen aan de Leidschestraat nos. 3440, samen groot 7.75 A. In hoogste bod ge bracht op 7900; niet gemijnd. 5. Vier woonhuizen aan de Leidschestraat nos. 4248, samen groot 7.75 A. In hoogste bod ge bracht op 7000; gemijnd op 200 door den heer C, van Beelen. Cobinatie 4 en 5, staande op ƒ15100; gemijnd op 2000 door den heer Jac. Guldemond q.q. 6. Het Winkelwoonhuis, Meerstraat 1, groot 65 c.A. In hoogste bod gebracht op ƒ3800; ge mijnd op 1400 door den heer H. v. d. Jagt. 7. Het Winkelwoonhuis, Meerstraat 3, groot 65 c.A. In hoogste bod gebracht op ƒ4050; niet gemijnd. 8. Het Winkelhuis, Meerstraat 5, groot 90 c.A. In hoogste bod gebracht op ƒ3800; gemijnd op 225 door den heer A. Leliveld. Combinatie 6, 7 en 8, staande op 13275, ge mijnd op 1600 door den heer Jac. Guldemond q-q. 9. Zes woonhuizen aan de Ambachtstraat 30- 40, samen groot 12.64 A. In hoogste bod gebracht op ƒ7900; gemijnd op 750 door den heer D. Brussee. Gegund. 10. Een Woonhuis aan de Haven 110, groot 2.40 A. In hoogste bod gebracht op 2700; niet gemijnd. 11. Een stuk open grond met schuur, groot 2.50 A. in hoogste bod gebracht op ƒ900; niet ge mijnd. Cobinatie 10 en 11 niet gemijnd; kooper de heer W. van Zanten. Totale inzet ƒ54050; opbrengst ƒ68425. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: L. W. Bank en M. Glas A. Huijgens en E. Numan P. J. Kok en P. W. A. Lanser J. de Boer en H Koene F. Pleging en A. Hustermann R Schraal en N. A. Riedijk E. Zwart en C. van Machine 8 Reserve B der Not. K. Aalbersberg en C. C. de Bak. Getrouwd: P. Visser en H. L. Schoone. W. Bol en J. M. Korthouwer. P. J. H. van Ravenstijn en T. de Jong. J. J. Hekman en T. de Jong. J. J. Hekman en Ch. Offerman, W. K. H. A. van der Koek en A. van Zanten. Geboren: G. IJpmanHuisman, d. M. Ser- néSpruit, d. M. J. C. Oudendijkv. d. Pol. d. I. C. Weesdorpv. d. Werf, z. A. J. Huiskens—Duijn, a. G. van de Ketterij—Van Belsen, d. A. P. LolkusBestebreurtje, z. Overleden: Janke van Haarlem, 84 j„ wed, van H. A. Fennema. Cornelis van Dijke, 11 weken, z. van J. J. Dijke. Personalia Met ingang van 1 December a.s. is tot brandmeester benoemd de heer W. A Kooyman alhier. Men schrijft ons: 28 December zal onze Nederlandsche toon kunstenaar Gerard H G. von Brucken Fock den 75-jarigen leeftijd bereiken. Nog beschik kende over zijn volle scheppingskracht heeft hij niet lang geleden een Requiem voor ge mengd koor, orkest en soli voltooid, hetwelk door de Christelijke Oratorium Vereeniging te Haarlem, onder leiding van George Robert zal worden uitgevoerd. Eenige muziekvrienden, gedreven door hun hooge waardeering voor dezen scheppenden kunstenaar hebben een aantal belangstellen den in de muzikale kunst uitgenoodigd deel uit te maken van een comité tot aanbeveling voor deze uitvoering, en zij mochten allerwege de verzekering van volle instemming ontvan gen. Bovendien mochten zij zich verheugen over de volle bereidverklaring van Z. E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de Burgemees ters van Haarlem en Heemstede en van den chef der afdeeling K. en W. van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage, om hunne namen aan deze commissie te verbinden. De uitvoering van dit grootsch opgezette werk wordt daardoor tevens opgeheven tot een eer betoon aan den rijkbegaafden en oorspronke- lijken toondichter; een eerbetoon, dat hem, mede wegens zijne uitzonderlijke bescheidenheid, Gerard von Brucken Fock nimmer is toegekomen in de mate, waarop hij ten volle recht heeft gehad. De uitvoering zal plaats hebben in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem op 20 De cember 1934 des avonds om 8 uur met mede werking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest en de solisten Jo Vincent, Jac. van Kempen, Max Kloos en Corry Bijster. Het Comité van aanbeveling bestaat uit den Minister van Onderwijs, K. en W. mr. H. P. Marchant, Beschermheer, den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. Röell, den Burgemeester van Haar lem, C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, den Burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, den Chef van de afdeeling K. en W. van het Departement van Onderwijs, K. en W. P. Visser, eereleden. Verder zijn er nog zeer veel leden waaronder vooraanstaande musici uit het geheele land: De Commissie van voorbereiding bestaat uit: Barsse C. van Tuyll van Serooskerken-Bo- reel, Bloemendaal, Annie Robert-Fleumer, Haarlem, O. Mendlik, Aerdenhout, J. C. Tade- ma, Haarlem. De Minister van Waterstaat heeft aan de N. V. „Lokaalspoorweg-Maatschappij Hollands Noorder-Kwartier" medegedeeld, dat bij het Rijk het voornemen bestaat, op 1 Januari 1935 tot naasting van den spoorweg HoornMedem- blik over te gaan, met de bedoeling de exploi tatie van die lijn te doen staken. Naar aanleiding van deze mededeeling heeft zich in de streek een Comité gevormd tot be houd van genoemden spoorweg, hetwelk ter zake contact gezocht heeft met de Nederland sche Spoorwegen, die de betreffende lijn tot nu toe exploiteeren. Als resultaat van de gevoerde onderhande lingen is verkregen, dat de Spoorwegen zich bereid hebben verklaard de exploitatie over 1935 op vereenvoudigde wijze voort te zetten, indien door belanghebbenden eene bijdrage werd ver leend van 20.000, in het geraamde exploita tietekort van bijna 70.000. Het voormelde comité heeft getracht dit be drag bijeen te brengen en is daarin voor een belangrijk deel geslaagd; er is reeds 12.500 toegezegd en verwacht wordt, dat ook de ge meente Hoorn en het Ambacht van Westfries land, genaamd Drechterland, alsnog eene bij drage zullen verleenen. De veilingen hebben 4500 toegezegd, de gemeenten 4000 en het Ambacht van West friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, 4000. Aangenomen, dat de gemeente Hoorn en Drechterland elk een subsidie van 1000 zul len verleenen, is er in totaal dus beschikbaar 14 500 en ontbreekt aan het benoodigde be drag derhalve nog 5500. Het Comité heeft zich tot Ged. Staten ge wend met het verzoek te willen bevorderen, dat de Provincie een bedrag van 6500 voor hare rekening neemt. Bij dit verzoek werd er van uitgegaan, dat de gemeente Hoorn, welxe ter zake nog geen toezeging heeft gedaan, een subsidie van 1000 zal verleenen, maar werd met een bijdrage van Drechterland geen rekening gehouden; sindsdien hebben Dijkgraaf en Heemraden van Drechterland echter besloten aan Hoofdingelanden voor te stellen een bij drage van 1000 te verleenen. Uit het feit, zeggen Ged. Staten, dat de rechtstreeks belanghebbenden in deze moeilijke tijden een bedrag van mogelijk 14.500 heb ben toegezegd voor de voortzetting van de ex ploitatie van de betrefende spoorlijn over 1935 blijkt o.i. wel hoe groote waarde in de streek aan de instandhouding van deze lijn wordt gehecht. In de diverse aan het College gezonden adressen van het Comité van actie, een vijftal veilingsvereenigingen en de Provinciale Commis sie uit de veilingen in Noord-Holland wordt betoogd, dat voortzetting van. de betreffende spoorlijn is te beschouwen als 'n evensbelang voor de tuinbouwstreek tusschen Hoorn en Medemblik; adressanten poneeren daarin zelfs de stelling, dat opheffing van de spoorlijn zou beteekenen een voor goed afzien van elke mo gelijkheid van export van tuinbouwproducten; al is deze export thans voor een groot deel lam geslagen, men blijft hopen, dat er in de toe komst weer mogelijkheid zal komen tot afzet van tuinbouwproducten in het buitenland, maar acht instandhouding van den betreffenden spoorweg daarvoor een noodzakelijke vooi- waarde. Ook voor het vervoer van tuinbouwproduc ten in het binnenland geven de belangheb benden de voorkeur aan den spoorweg boven den vrachtauto. Het Comité van actie wijst er in zijn adres op, dat de Provincie het belang van het tot stand komen van den onderhavigen spoorweg zoo groot heeft geacht, dat zij daarvoor in 1884 een renteloos voorschot van 150.000 heeft verleend. De omstandigheden zijn sindsdien veranderd, maar ook thans is de onderhavige spoorweg naar het oordeel van het Comité nog van zoo groot belang voor de streek, dat het brengen van een geldelijk offer voor de in standhouding daarvan door de provincie alles zins gerechtvaardigd is te achten, zulks te meer waar de provincie bovenbedoeld renteloos voor schot geheel heeft terugontvangen. De commissaris van politie brengt onder den aandacht van belanghebbenden dat morgen, Zondag 2 December, de gewone Zondagsrege ling voor de winkeliers geldt en dat derhalve van een geopend mogen blijven van alle win kels geen sprake is. 1 Januari zullen als leden van het bestuur der Provinciale Ziekenhuizen preiodiek aftreden dr. E. A. M. Droog (voor Santpoort) en de heer K. Czn. de Boer (Bakkum en Medemblik). Dr. Droog stelt zich aIs Ud herkiesbaar. Voor de vacature-de Boer bevelen Ged. Sta ten aan: 1. Mr. L. J. van Dam. 2. Mevr. A. L. A. RingelingVerhoeff. A.s. Zondag zal het „Nieuw Schouwtooneel" onder bovenstaanden titel in den Stadsschouw burg een vroolijk spel vertoonen. Het stuk heeft twee vaders: Jan Fabricius en Henk Bakker, de een zeker beroemder wan de ander, maar beiden te Haarlem welbekend. Uit de persbe- oordeelingen, ons toegezonden, blijkt, dat het 3- bedrljvige blijspel op verschillende plaatsen veel succes mocht oogsten, vooral door de grappige en natuurlijk voortreffelijke uitbeelding, die Lau Ezerman van een pantoffelheld geeft. Vandaag viert Mej. A. M. Peeters haar 87sten verjaardag. Talrijke vrienden en bekenden kwa men haar in den loop van den dag gelukwen- schen. Zü ontving ook vele schriftelijke bewijzen van belangstelling en bloemstukken, o.a. een fraai bloemstuk van den R. K. Vrouwenbond, waarvan zij eerelid is. Toen het Comité van actie zich voor het eerst ter zake met Ged. Staten in verbinding stelde, ging het niet, als thans, over het verleenen van eene bijdrage in het te verwachten exploitatie tekort over 1935, maar over het met behulp van bijdragen van provincie en streek voortzetten van de exploitatie zonder meer. Tegen het verzoek om daartoe door het ver leenen van financieelen steun mede te werken hebben Gedep. gemeend eene afwijzende hou ding te moeten aannemen, daar het hi niet op den weg van de provincie ligt het plan van asn Minister van Waterstaat tot saneering van de spoorwegen ten aanzien van een bepaald onderdeel te doorbreken en de tot nu toe door de Spoorwegen en practisch dus door het Rijk gedragen tekorten van eene bepaalde spoorlijn naar zich zelf over te hevelen. Thans gaat het, gelijk hierboven opgemerkt, echter niet meer om steun voor het instand houden van den spoorweg als zoodanig, maar slechts om medewerking voor voortzetting van de exploitatie over 1935. De bedoeling van het Comité is aldus tijd te winnen en gelegenheid te scheppen om deze zaak nader onder het oog te kunnen zien en om, zoo mogelijk, alsnog te verkrijgen instand houding van den spoorweg zonder zware offers, als thans van de streek worden gevraagd. Gedacht wordt hierbij o.m. aan het onder zoek, hetwelk de Minister van Economische Za ken laat instellen naar de beteekenis van den betreffenden spoorweg voor het economisch le ven van de streek; belanghebbenden achten het niet uitgesloten, dat van die zijde ten slotte steun zal worden verkregen. Ged. Staten meenen, dat er voor de provin cie aanleiding bestaat de streek in deze pogin gen te steunen, te meer, waar belanghebbenden zelf zich tot het brengen van zoo groote gelde lijke offers bereid hebben verklaard. Indien de provincie er toe medewerkt de ex ploitatie over 1935 te doen doorgaan, zal daar uit echter in geen enkel opzicht mogen worden afgeleid, dat ook voor blijvende voortzetting van de exploitatie op financieelen steun van de provincie mag worden gerekend. Ged. Staten zijn van oordeel, dat de bijdrage van de provincie niet hooger zal dienen te zijn dan een vierde gedeelte van het door de Spoor wegen gevraagde bedrag en dus ten hoogste ƒ5000 zal mogen bedragen, en dat dit subsidie slechts dan zal dienen te worden verleend, in dien vaststaat, dat het restant van het door de Nederlandsche Spoorwegen gevraagde bedrag door de streek zal zijn bijeengebracht. Het lid der Staten, de heer Kooiman, richt hieromtrent vragen aan Gedep. Staten. Als ant woord hierop verwijzen Gedep. Staten echter naar dit, hun voorstel. Door de moaor-brigade is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit Zaandam, die op de Dreef reed met een groote zeswielige vrachtauto, beladen met ongeveer 3000 Kg. hout. eD hand- en voetremmen waren absoluut defect. Bij de geringe snelheid van 30 K.M. had de vrachtwagen 35 M. noodig om te stoppen met de voetrem en 32 M. met de handrem. De auto is natuurlijk in beslag genomen. Het eerste tooneelwerk van den Nederland- schen schrijver Antoon Coolen het eerste, want de dramatiseering van twee zijner romans onder den titel „Kinderen va nons volk" werd door anderen verzorgd zal Maandag a.s. in den Stadsschouwburg worden opgevoerd. Dit is toevertrouwd aan het Nieuw Schouwtooneel" en we mogen dus rekenen op een mooie vertolking, te meer omdat het stuk elders reeds met groote voldoening werd ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9