Katholiek Noord en Zuid bijeen albert jonas Vleeschkeuring ONZEN OMROEPER REDE PROF. AALBERSE IN BRUSSEL CLEARINGVERKEER MET DUITSCHLAND Zoojuist verschenen Wekeli jksch beurs» overzicht ZONDAG 2 DECEMBER 1934 Samenwerking bepleit Onder auto verpletterd de levensroman van een profeet N.V. Paul Brand's Uitgevers-bedrijf, Hilversum Goudclausule-proces Nederlandsche delegatie van de R. K. Staatspartij op bezoek bij de Katholieke Unie in België Verklaring van minister Poullet De heer POULLET begroette de aanwezigen en wees op de groote en voortdurende belang stelling, die in België bestaat voor het streven en werken der R.K. Staatspartij in Nederland en dankte de Nederlandsche delegatie voor dit bezoek, dat ongetwijfeld het gevoel van saam- hoorigheid onder de katholieken van twee kleine werkzame landen moet verstevigen. Prof. Aalberse spreekt Rede mr. Goseling Slotrede van min. van Cauwelaert Het opgezegde verdrag wordt verder verlengd Kind te Hilversum doodgereden ST. MELANIA-WERK De pleidooien voortgezet Algemeene jaarvergadering te Amsterdam MOORDAANSLAG TE BOEKEL Jongeman ernstig gewond ZIGEUNERS LANGS DE GRENS Waakzaam burgervader gewond Tegemoetkoming aan rechtmatige grieven van de slagers ARMLASTIGE LAND- GENOOTEN IN DUITSCHLAND Gevraagd om goedkoope Marken Arme kleine ioc% sün» Prof. Aalberse Onze Brusselsche correspondent seinde ons d.d. 1 dezer: Opvallend groote belangstelling werd niet slechts in de Vlaamsche politieke kringen, maar in geheel de Belgische Katholieke wereld ge hecht aan het bezoek, dat te Brussel, op uitnoodiging van de Katholieke Unie van België, Zaterdagmiddag is gebracht door een delegatie van het hoofdbestuur van de R.K. Staatspartij in Nederland. Deze delegatie bestond uit de heeren prof. A. Aalberse, mr. Goseling, A. C. de Bruyn en mr. F. Teulings. Trouwens niet alleen aan het bezoek maar ook aan het woord en de uit eengezette gedachten der Neder- landsche delegatie werd groote aandacht besteed en de geheele ceremonie van het bezoek met har- telijken luister omgeven. Van den voorgevel van het gebouw der Katho lieke Unie van België, evenals in de groote leestzaal prijkte den Nederlandsche driekleur en vlaggen in de Belgische en Pauselijke kleuren. Z. Em. de Kardinaal-Aartsbisschop had er prijs opgesteld, eveneens een blijk van achting en belangstelling te geven en had Mgr. van der Eynde, vicaris-generaal, opdracht gegeven de Nederlandsche delegatie te Brussel te gaan begroeten uit naam van het Belgische episcopaat. In „Patria", het lokaal der Katholieke Unie van België, waren haast het geheele bestuurs- comité en de federale afgevaardigden der Ka tholieke Unie, de drie Vlaamsche ministers Van Cauwelaert, Van Isacker en Rubbens aanwezig, benevens de voorzitter van de Kamer, de heer Poullet, de meeste katholieke ministers van Staat, talrijke leden van Kamer en Senaat en de leiders van de katholieke standsgroepeeringen in België. Na de receptie op het secrtariaat van de Katholieke Unie, waar de voorzitter, minister van Staat en voorzitter van de rechterzijde der Kamer, de heer Poullet, de Nederlandsche gasten verwelkomde en voorstelde aan de katholieke Belgische voormannen, had de algemeene ver gadering plaats in de feestzaal. In moeilijke tijden is het bemoedigend te zien hoe na een eeuw van onderdrukking de katholieke invloed zich in Nederland heeft doen gelden in alle deelen van het Staatsbestel. Deze verklaring lokte een ovatie uit. Op sociaal gebied heeft de heer Aalberse ontzaglijke diensten bewezen door het schep pen van een nergens geëvenaarde sociale wet geving. Na deze herhaaldelijk door applaus onder broken rede herinnerde prof. AALBERSE aan »ijn vorig bezoek 21 jaar geleden, en sprak er zijn vreugde over uit, dat de Nederlandsche en Belgi sche katholieken elkaar weer in vollen vrede kun nen ontmoeten en met elkaar van gedachten Wisselen over den op bouw, na de ruïnes, die overal in Europa wer den aangericht. Met groote aandacht werd geluisterd naar de liteenzettingen van prof. Aalberse ten aanzien van de sociale en eco nomische gedachten, aan de Katholieke Staats partij in Nederland ten grondslag liggend. Hoewel het sociale steeds de voorkeur heeft gehad, overheerscht op het oogen- blik de belangstelling voor het economische ten gevolge van den huldigen wereldtoestand. Het sociale, dat met zooveel moeite en zoo veel volhardende liefde is tot stand gebracht en, goddank, ten koste van groote moeiten nog steeds in stand kan worden gehouden, is thans op den achtergrond geraakt. Prof. Aalberse wees erop, hoe men geruimen tijd ten onrechte heeft gedacht, dat deze crisis de gewone cyclus-crisis was, die men zoo wat om de 10 jaren zag terug keeren onder het kapitalistische stelsel, die wat verwoestingen aanrichtte, waarna men, zooals in een adver tentie na overlijden, kan zeggen: „de zaak wordt op denzelfden voet voortgezet. Toen in 1929 Amerika de eerste vlagen van deze crisis ondervond, dachten velen, dat Ne derland daarvan bespaard zou blijven. Prof. Aalberse ging dan na hoe het economische het sociale is komen overheerschen, hoe de crisis in Nederland woedt en hoe Nederlandsche ka tholieke leiders deze economische wereldcrisis zien. Enkele van zijn conclusies maakten hier grooten indruk, o.a. de conclusie inzake de omzetting van metaalnijverheden in oorlogsindustrieën en de ongewone uitbreiding dezer industrie, benevens de verlamming van het internationale verkeer tijdens den oorlog, het omvormen van agrarische landen in in dustrielanden en tezamen met de stichting van nieuwe staten de moeilijkheid van ophooping in den internationalen handel. Verder is er de ophemeling van nationale gevoelens, soms over slaand tot ziekelijk nationalisme. 14 K.M. nieuwe grenzen, dus 14 K.M. nieuwe douanen. En dit alles in een kwart eeuw economische revolutie. Gedegen ging prof. Aalberse na wat dit alles te beteekenen heeft voor een klein land als Nederland en bij vergelijking voor België. In de moeilijke positie van Nederland is de eerste plicht van eerlijke staatslieden de waarheid te durven zien zooals zij is, en deze te durven verkondigen. Niet voor partijen, die uit demagogen bestaan, maar voor partijen, die leven van liefde en waar heid. Het moeilijkste wat een klein land nu moet doen is de aanpassingsperiode van den nationalen toestand aan den inter nationalen, het voeren van handelspoli tiek, die aanpast aan de situatie van de economische wereldpolitiek. Prof. Aalberse ging nog na wat in Nederland wordt gedaan aan rijksbemiddeling bij arbeids conflicten en deelde met delicaat gevoel eigen ervaringen hieromtrent mede. In dezelfde milde nuanceering sprak hij van de teere vraagstuk ken, de werkloosheid en de ondersteuning van de werkloozen. De Katholieke Staatspartij is een principieele partij, omdat wij Katholiek zijn en in den moeilijken tijd van thans waken we er voor, dat ons land zooveel mogelijk, al thans niet in strijd met de Katholieke begin selen wordt geregeerd. Voor een Katholieke beginselpartij zijn de tijden moeilijk. Het is onmenschelijk en mis dadig de demagogie zoo ver te drijven, dat men het leed van de arme stumperds, die werkloos zijn, nog verzwaart, door hen de bewering te doen slikken, dat alles anders zou kunnen zijn als de staat in andere handen was, om aldus slechts verbittering bij leed te voegen. Practiach en eerlijk zyn in een zoo fel bewogen tijd van economische omwenteling, is voor de party een zware taak. Dank zij de goede lei ding van het bestuur der Katholieke Staatspartij in Nederland, die, de beginselen voorop, steeds den moed heeft gehad de waarheid te zeggen in alles, is het mogelijk geweest, met Gods hulp de eenheid van de Ka tholieke Staatspartij in Nederland ongerept te bewaren. Nadat het langdurig applaus was verstomd, was de beurt aan Mr. GOSELING, om in vloeiend Fransch, want de algemeene ver gadering werd inderdaad ook bijgewoond door niet-Vlaamsche Katholieken, na een gees tige inleiding, waarin hij het oude „Germania docet" verfoeiend van zich wees, om hier het „Neerlandia docet" toe te passen, het geeste lijke perspectief te belichten. Mr. Goseling toonde aan waarin de taak van België en die van Nederland parallel loopen en hoe zij el kaar kunnen helpen en aanvullen over de lands grenzen heen. de idee-vorming, de verplichtin gen van de gezonde leer, enz. De heer VAN CAUWELAERT, minister van Landbouw en Openbare Werken sprak de slot rede uit. Terwijl wij ons in België eenigermate lieten verlammen door de successen uit het verleden, kwamen onze Nederlandsche vrienden uit donkere tijden. Het is nog geen eeuw ge leden, dat zij begonnen te werken om de plaats in te nemen, welke zij thans hebben veroverd. Wanneer wij thans o.a. de Nederlandsche school en den eerlijken schoolvrede beschouwen, zijn wij Belgen wel een beetje weemoedig gestemd, wij, die op school- en cultureel gebied niet ver zijn gekomen. De heer van Cauwelaert wenschte tenslotte meer toenadering tusschen de Katho lieken van beide landen, die elkaar noodlg heb ben en die veel kunnen, uitwisselen, wat zij voor goeds hebben. 's Avonds werd in hotel „Plaza" door de Katholieke Unie van België aan de Nederland sche delegatie een feestmaal aangeboden, waar op het woord werd gevoerd door de twee jong ste katholieke ministers van de nieuwe regee ring, n.l, den heer Rubbens, minister van Ar beid en Sociale Voorzorg en den heer Dubus de Vamasse, minister van Verkeerswezen. Ook de eerste minister, de heer Theunis, zond zijn begroeting aan de Nederlandsche delegatie. die verklaring verbindt de Koninklijke zich rente en aflossing te Amsterdam betaalbaar te stellen. Hier maakt de Koninklijke de distinctie niet tusschen „payable" en „collectable", welke zij „pour le besoin de la cause" te elfder ure heeft uitgevonden. Hierna pleitte voor de Koninklijke prof. Molster, die de kwestie van de dwangsom besprak. Als de Koninklijke veroordeeld wordt om ten kantore der Nederlandsche Handel-Mij. x-guldens te betalen en zij doet het niet, dan kan executie volgen. Gelooft men nu heusch, dat, als de Koninklijke veroordeeld wordt om te betalen, geen betaling volgen zal en dat men dan een dwangsombepaling noodig zou hebben omdat executie niet eens voldoende zou zijn? Na de pauze repliceerde prof. Oppenheim voor de Koninklijke, waarna voor de Vereeniging voor den Effectenhandel werd gedupliceerd door Mrs. van Regteren Altena en Asser. De uitspraak in de beide zaken, tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel eenerzijds en de Bataafsche en de Koninklijke anderzijds, werd bepaald op 14 Januari. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Bij den aanvang der onderhandelingen tus schen de Duitsche en Nederlandsche regeering over het afsluiten van een nieuwe clearing- overeenkomst was reeds overeengekomen, dat het door Nederland opgezegde verdrag nog tot 30 November van kracht zou blijven. De thans te Den Haag gevoerde onderhandelingen heb ben tot resultaat gehad, dat het clearingver- keer met Nederland nog verder zal worden verlengd. Dientengevolge hebben de betrokken Duitsche instanties instructie gekregen betref fende de controle van den invoer uit Neder land en Nederlandsch-Indië in de eerstvolgen de maanden. Zaterdagnamiddag te omstreeks drie uur is de vierjarige Gerrit van Dijk op den Hoogen Laarderweg te Hilversum, waar hij ook woon achtig was, door een vrachtauto overreden en gedood. De vrachtwagen, welke met levende koeien was beladen, reed in matigen gang in de rich ting Laren; nabij de Callandstraat gaf de chauf feur E. uit Eemnes, signalen voor een vijftal op de straat loopende kinderen. De jongens schrokken en liepen naar het trottoir, maar de vierjarige v. D. kon niet zoo gauw terug. Toch kon de chauffeur het kind nog ontwijken, doch het knaapje liep in zenuw achtigheid tegen den wagen op, waarop de chauffeur door krachtig remmen den auto di rect tot stilstand bracht. De zware wagen stond toen echter juist met het achterwiel op het hoofdje stil, waardoor het hoofd geheel werd vexpletterd. Het lijkje is naar het Diaconessenhuis ver voerd. Den chauffeur treft volgens getuigen geen schuld. inQen.fl.2.so. r (feb.fl.a.to. „Albert Kuyle schreef dit boek voor de menschen (niet voor de kinderen) van zijn tijd. Zij zullen er in alle oprechtheid de eigen fouten, de eigen slechtheid en de eigen hoop op barmhartigheid in terugvinden." Dit boek is verkrijgbaar bij den boekhandel en bij den uitgever vrouwen. Zijn zij op de St. Melania-scholen af gestudeerd, dan oefenen zij haar taak eenigen tijd uit. En omdat nu eenmaal alle Javaansche meisjes heel graag trouwen en haar man naar elders volgen, ontstaat er feitelijk een chro nisch gebrek aan vroedvrouwen. Het spreekt vanzelf, dat haar wetenschap nog dikwijls in de praktijk gebracht wordt en haar kennis en de kosten, daaraan besteed, per saldo niet ver loren gaan. Men vraagt zich wel eens af, waarom zoo weinig leerlingen van de Melaniascholen ge doopt worden. Het antwoordt luidt, dat de voorzichtigheid dezen maatregel billijkt, want 't meisje blijft na het onderwijs voorloopig geheel in de macht der ouders. Zijn deze niet katho liek en bestaat er geen vooruitzicht dat zij later steun ondervindt om katholiek te blijven, dan zou het doopen onverantwoord zijn. Spr. hoopt, dat in de toekomst nog vele St. Melania-werksters naar Indië zullen uitkomen. Moet het S. M. W„ zooals reeds het onderwerp van een bespreking in Indië is geweest, de dessa in, dan zullen er waarschijnlijk wel beroeps apostelen in dienst moeten worden genomen om de kliniek- en schoolinspectie waar te nemen. Het doet spr. vooral groot genoegen, dat in het St. Melania-Werk zoozeer de gebedsactie ontplooid wordt. Na deze leerzame uiteenzetting sprak de alg. voorzitster een hartgrondig dankwoord. Nog werd in het kort o. m. het woord gevoerd door pref. Franses en Mgr. Groenen. Deze laat ste verheugde zich er over dat het S. M. W. zich zoozeer op medisch gebied bewoog. Zaterdagmorgen is voor de Civiele Kamer van het Gerechtshof te Den Haag voortgezet de behandeling van de zaak der Koninklijke Pe troleum Mij. tegen de Ver. v. d. Effectenhandel over de goudclausule in de Amerikaansche dol- larleeningen. Mr. van Regteren Altena, voor de Ver. v. d. Effectenhandel pleitende, concludeer de, dat de zaak van de Koninklijke eenvoudig is en dat de maatschappij bij veroordeeling ook door het Hof geen verlies zal lijden, omdat de koerswinst van de inmiddels opgekochte obli gaties ruimschoots opweegt tegen het vermeen de verlies door handhaving van de goudclau sule. Ten slotte vroeg pl., dat het Hof, door toe wijzing van de gevraagde dwangsom van ƒ100 per dag. de Koninklijke zal dwingen, de noodige stappen te doen tot betaling overeenkomstig de veroordeeling. Vervolgens voerde Mr. Asser voor de Ver eeniging voor den Effectenhandel het woord. Na het z. i. „gekunstelde betoog" van de Ko ninklijke bestreden en als volkomen onjuist verworpen te hebben, vroeg pl., waarom steeds gesproken is van „presentation for collection" te Amsterdam en niet van „presentation for sale?" Is dat geen aanwijzing? „Presentation" beteekent „vertoont", maar de Ned. Handel- Mij. zal toch zeker mij niet „op vertoon" be talen wanneer ik, met den dollar, de coupon weer in den zak zou steken. De Koninklijke heeft 29 April 1930 een ver klaring aan de Vereeniging voor den Effecten handel geteekend, welke verklaring nocdig was om noteering van de stukken te verkrijgen. In Op den Uiver-dag werd te Amsterdam de reeds lang te voren vastgestelde jaarvergadering van het St. Melaniawerk gehouden. In de ochtenduren had reeds het voltallige hoofdbestuur vergaderd, waarop het gebruike lijke gezellig samenzijn aan de lunch volgde. Toen de voorzitster, mevr. Steins Bisschop, om 13.30 uur de vergadering opende, bleken bijna alle besturen van de afdeelingen in den lande door 2 of meerdere personen vertegenwoordigd. Van haar Beschermheer, Z. H. Exc. Mgr. Jan sen mocht de vereeniging een hoogst waardee- rend telegram ontvangen. O. m. werden op de vergadering opgemerkt Mgr. Groenen, verscheidene missioneerende hee ren Geestelijken, prof. dr. Schmutzer, verschil lende Indische verlofgangsters e. a. De voorzitster kon met blijdschap constatee- ren, dat de financieele resultaten dit jaar we derom beter waren dan het vorige en de ver eeniging daardoor in staat was aan alle ver plichtingen, ook van de medische af deeling, te voldoen. Daarna hield mej. Mechtilde Hiilsken uit Nij megen een lezing over „De Inlandsche vrouw en het St. Melania-werk". Als secretaresse van het hoofdbestuur wist mej. Hülsken mede te deelen, dat reeds in 150 kerken en kapellen in Nederland en in 55 bede huizen in Indië regelmatig gebedsactie werd gevoerd. Na de lezing van mej. Hülsken hield de tijde lijk gerepatrieerde geestelijke adviseur van het St. Melania-Werk voor Java, de zeereerw. pater H. Koch S. J., rector van het Stanislaus-Col lege te Giri Sonta, een zeer leerzame toespraak. Er zijn thans 18 afdeelingen op Java. De stoot en steun zijn gegeven tot 17 scholen met 2000 leerlingen, tot 8 poliklinieken waar 13000 gevallen behandeld werden en 500 bevallingen plaats vonden, tot 14 cursussen voor kraamver- pleging met 1400 leerlingen. De scholen en kli nieken liggen hoofdzakelijk in de groote ste den; zeker 38 millioen worden nog niet bereikt en we staan dus nog slechts aan het begin van het werk. Alle missionarissen zijn het er over eens, dat behalve op financieel gebied er geen malaise is in de Java-Missie. Maar het S. M. W. zal de dessa in moeten gaan, hetgeen nieuwe proble men met zich mede zal brengen. In zijn leerrijke rede verhaalt Rector Koch hoe men hunkert naar Kath. Inlandsche vroed- Eenige jongelui uit Boekei, die den avond te Zeeland (N.B.) hadden doorgebracht, keerden per rijwiel huiswaarts, toen plotseling uit het struikgewas langs den weg, een viertal jonge kerels, met knuppels gewapend, naar voren sprong. Zij wierpen zich, aldus vertelt „Het Volk", op den twintigjarigen Van Berlo uit Boekei, die tegen den grond werd geslagen en ernstig mishandeld. Toen hij ineenzakte, kozen de aanranders het hazenpad. De kameraden van v. B„ die ijlings de vlucht hadden genomen, keerden thans terug en von den hem ernstig gewond en bewusteloos. Zij droegen hem een huis binnen, waarna genees kundige hulp werd ingeroepen. Behalve een zware hersenschudding had hij ernstige verwondingen aan de borstkas opge- loopen, terwijl een groot aantal ribben was stukgeslagen. Zijn toestand was zoo ernstig, dat hem de laatste H.H. Sacramenten moesten wor den toegediend. De politie legde Zaterdag de hand op twee der knuppelhelden, zekeren B. en V. De aanleiding tot het misdrijf is waarschijnlijk minnenijd. Gedurende de laatste dagen verschenen aan de Nederlandsche grens eenige Zigeunertroepen, die poogden via België Nederland binnen te dringen. Onder leiding van den burgemeester van Putten, den heer v. d. Ven, werden de Zigeuners telkens door de autoriteiten van ons land terug gedrongen. Vrijdagnacht is de burgemeester daarbij, door onbekendheid met het terrein, in een sloot terecht gekomen, waardoor hy zijn rechtervoet verstuikte en medische hulp nood zakelijk was. Thans is bericht binnen gekomen, dat de zi geuners vrij in België kunnen biyven, daar is komen vast te staan, dat zy niet onbemiddeld zijn, noch stelen noch bedelen, doch in werke- ïykheid paardenkooplieden zyn. - De leeuwentemmer is er ook slecht aan toe. Hoezoo? Hij is zoo opgeblazen door de goede krantenrecensies dat zijn hoofd niet meer in den muil van den leeuw kan. Holite Humor, Londen Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging van art. 20 der Vleeschkeuringswet. Wüziging van dit artikel is wenscheiyk en wordt voorgesteld om tegemoet te komen aan rechtmatige grieven van de slagers tegen de bestaande regelingen. De eerste grief is, dat in verschillende ge meenten de keurloonen zóó hoog zijn, dat de dienst een bron van belangrijke inkomsten is voor de gemeente. Daardoor wordt een belang rijk voedingsmiddel zwaarder belast dan noo dig is en worden de bedrijfslasten van de sla gers onnoodig opgevoerd. Er zijn voorts gemeenten, waar keuringen voor zekere ondernemingen tegen verlaagd tarief worden verricht en waar vleesch van slachtdieren, die in die gemeenten voor export zyn geslacht tegen veel lager loon dan het loon voor de gemeenteiyke keuringen in het verkeer wordt gebracht. Komt vleesch, dat te gen dergeiyk laag tarief is gekeurd, in de ge meente zelf in het verkeer, dan ondervinden de slagers daardoor een moeilijke concurrentie. Deze omstandigheid geeft aanleiding tot een tweede, gegronde grief, ter wegneming waarvan voor het gestelde geval de heffing van een na der keurloon wordt voorgeschreven, waardoor het vleesch in de gemeente uniform wordt be last. Een nieuw aan art. 20 toegevoegd lid dient om scherp te doen uitkomen, dat deze dienst niet mag zyn een bron van inkomsten voor de gemeente. Naast de keuring is daarin ook opgenomen het slachthuis. Het komt voor, dat ook slacht huizen belangrijke winsten opleveren. Hiertegen bestaat hetzelfde bezwaar als tegen de winsten met keurloonen. Verder is voorgesteld een wüziging van art. 50 der wet. Art. 50 bepaalt o.m., dat de wet niet van toepassing is op vleesch, dat goedge keurd is krachtens de wet op de uitvoerkeu ring van vleesch 1907. Die wet is vervangen door bepalingen van de Veewet. Deze absolute uitzondering is niet vereenigbaar met den eer sten volzin van het nieuwe derde lid van art. 20. Om deze tegenstrijdigheid weg te nemen, is wüziging van art. 50 noodig. De wüziging houdt in vrüstelling voor vleesch, dat, gekeurd volgens de Veewet, bestemd is voor export. In het tweede lid van het artikel wordt de be voegdheid gegeven aan de Kroon, om voor een juiste naleving van dit voorschrift uitvoerings bepalingen vast te stellen. Om het maken van belangrijke winsten tot een einde te brengen, Is aan het wetsontwerp een overgangsbepaling toegevoegd, die noopt tot herziening van de gemeenteiyke verordenin gen op de heffing van de rechten. Deze overgangsbepaling luidt: De by het in werking treden van deze wet geldende plaat- seiyke verordeningen betreffende de heffing en invordering van rechten voor keuring en voor he gebruik van een openbaar slachthuis vervallen een jaar na de inwerkingtreding van deze wet. Het Alg. Ned. Verbond heeft aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht,'waarin gewezen wordt op het feit, dat de gelden, die op de begrooting zyn uitgetrok ken voor steun aan de armlastige Nederlan ders in Duitschland, voor de helft uitbetaald worden in registermarken en voor de andere helft in volwaardige marken en dat er, volgens de berichten, zelfs kans bestaat, dat, ter vol doening aan een eisch van Duitschland, voor taan de geheele som in volwaardige marken zou moeten worden betaald. Adressant is het niet duideiyk, waarom niet, van den aanvang af, de geheele som in re gistermarken is uitbetaald, daar ook Nederlan ders, die naar Duitschland gaan, het voordeel genieten van goedkoope registennarken. Ge vraagd wordt het daarheen te leiden, dat voor taan deze gelden in registermarken worden uit betaald. Zaterdagvoormiddag omstreeks elf uur was het driejarig dochtertje van den aannemer Scrauwen te Oudenbosch op het stationsem placement aan het spelen. Plotseling sloeg het paard, gespannen voor een wagen van v. Gend Loos, op hol en trapte het kind zoodanig, dat het onmiddeliyk werd gedood, Amsterdam, 30 November 1934 In het dagelyksche leven is de gemiddelde mensch sterk aan stemmingen onderhevig en heeft hy op geregelde tyden zooals men dat noemt goeden of kwaden zin, wat zich dan uit in een buitengewone beminneiykheid of abnor male onhebbelykheid tegenover zyn medemen- schen en in een optimistischen of pessimisti- schen kijk op de zaken. Eenzelfde verschünsel kan men waarnemen by de menschheid, gezien als 'n geheel, die bezield kan worden met een geest van optimisme, welke in een hoogcon junctuur de economische activiteit mede helpt opzweepen tot een ongezonde hoogte, daaren tegen door haar pessimisme een van de vele oorzaken is, dat een crisis abnormale verhou dingen gaat aannemen. Biykbaar was de geestesgesteldheid van het publiek deze week in 'n prüzenswaardigen evenwichtstoestand, om niet te zeggen optimistisch getint, daar de ob jectieve feiten zeer goed aanleiding hadden kunnen zyn voor een uitgesproken flauwe stem ming aan de beurs. Want wat er zich deze week op het politieke tooneel heeft afgespeeld, dreigde dramatische vormen te gaan aan nemen. Het conflict tusschen Yoego-Slavië en Hongarye heeft een critiek stadium bereikt en velen zullen in deze dagen een dankbare ge dachte aan het zoo dikwyls gehoonde instituut van den Volkenbond hebben gewüd, aan welks bestaan 't waarschynlijk te danken is, dat men zich niet direct door middel van gewapend ge weld recht heeft willen verschaffen. Ook elders in Europa is de politieke sfeer gespannen, wat Baldwin aanleiding gaf om een waarschuwende stem te laten hooren en waarby hy ernstig aandrong op een herstel van de internationale politieke en handelsbetrekkingen en waarby hy vooral het isolement van Duitschland schil derde als een groot gevaar voor den vrede. Vol ledigheidshalve wüzen we nog op de sombere perspectieven voor de a.s. vlootconferentie, daar Japan hardnekkig aan zyn eisch van gelüke vlootsterkte biyft vasthouden. Maar het publiek laat zich door deze politieke beroeringen niet meer beïnvloeden en is veel gevoeliger voor berichten, welke een meer opwekkend karakter dragen. Uit Amerika waait een frissche, op wekkende, economische bries, die reeds weken aanhoudt en weldadig aandoet. Over de ge heele linie voelt men het vertrouwen van het zakenleven in de Vereenigde Staten aangroeien. Men verbruikt meer electriciteit, men produ ceert meer staal, er wordt meer geëxporteerd, waardoor de handelsbalans er veel gunstiger gaat uitzien, men keert hier en daar een extra dividend uit. Dit woord „extra-dividend" heeft natuurlijk voor ons een extra bekoring, omdat deze klanken reeds jaren lSng niet meer tot ons zyn doorgedrongen. De verwachtingen voor het eerste kwartaal van 1935 zyn zeer hoog, hopen wy niet te hoog gespannen. Als scha duwen over dit gunstig perspectief hangen het geweldige tekort op de begrooting en de on zekere monetaire toestanden. De opgewekte stemming op de New-York- sche beurs is hier van beslissenden invloed ge weest, en heeft ons de politieke strubbelingen in Europa doen vergeten. De belangstelling gold uiteraard voornameiyk Amerikaansche shares, welke van de behaalde koerswinsten het meest konden profiteeren. Voor binnenlandsche industrieelen was de belangstelling gering, maar de stemming zeer goed pryshouöend. Zelden hebben aandeelen Kon. Olie zoo wei nig gefluctueerd als deze week, en de berich ten uit de oliewereld waren dan ook zeer schaarsch. Nu men in Duitschland moeite doet de binnenlandsche productie te stimuleeren, is naar alle waarschyniykheid Sir Henry er op uitgetogen om te trachten voor de Koninkiyke een bepaalden afzet te behouden. Een event, credietverieening aan het derde Rük zou de onderhandelingen wel gunstig kunnen beïn vloeden. Wy wyzen nog op de behulpzame hand, welke moeder natuur de olieproductie in Amerika biedt, doordat de druk op de oliebron nen in Texas sterk vermindert. Zoowel te New-York, Soerabaya als te Lon den zyn de rubberpryzen stügende. Wü heb ben voor dit product het ongunstigste seizoen achter den rug, waarin de productie het groot ste en het verbruik het geringste is. In de ko mende 4 maanden verandert echter deze situatie. De productie wordt nog extra beperkt door den overvloedigen regen in Marokko, waar door dit land niet in staat zal zijn van het haar toegewezen uitvoercontingent gebruik te maken. Ook is het begrüpeiyk dat men, naar aanleiding van het gunstige conjunctuurverloop in Amerika groote verwachtingen koestert om trent het verbruik. Het is opmerkeiyk, dat in het hoofdfonds betrekkelyk weinig is omge gaan en de belangstelling zich voornameiyk concentreerde op de incourante fondsen. Nu de tabaksveilingen voor dit jaar zün af- geloopen kan men voor de groote maatschappü- en wel 'n vermoedeiyke balans samenstellen, wel ke bijna alle 'n behoorlyk winstcyfer zullen be vatten, de Senembah uitgezonderd. Winst is echter nog niet analoog met dividend en de belangstelling voor deze fondsen is nog zeer gering. Onder invloed van groote importen uit Cuba is de suikerprijs in New-York in November regelmatig gedaald, welke daling deze week tenslotte ophield. Aandeelen H. V. A. konden verder monteeren. Incourante fondsen waren verlaten. De oude liefde voor goudmynen is weer ont waakt en aandeelen Sarakreek werden de prooi van de speculatie, welke met dit fonds genoglijk heen en weer kon sollen. De beleggingsmarkt vertoont geen noemens waardige veranderingen. Het is opmerkeiyk hoe het koersverschil tusschen de Young-lee- ning met en zonder verklaring steeds gepro nonceerder wordt en welke marge nu reeds 6 pCt. bedraagt. Vermelden wü nog, dat de Ne derlandsche Bank 15 millioen goud naar Ame rika heeft verzonden. Goud is voor de goud landen het goedkoopste uitvoerproduct. Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indië 1934A 3H pet Engeland 5 V pet. Youngl. m. verklaring A K Ned. Förd Philips Unilever Ned. Scheepv. Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H V A Dell Mü Senembah Beth Stee) U 8. Stee) Anaconda Intern. Nickel 23 Nov. 30 Nov. R.M. Prolongatie IC 18$ 10014 667/g 2414 328$ 222»/, 219 763/4 29)4 137% 169W, 868/4 146 121 125 17% 21% 7.351/2 1.47% 59 45 1 pCt. 101% 66 253/4 32% 2283/4 220»4 757/g 29 1371/4 171 91% 15U/4 126 125?^ 19% 23% 67/g 14% 7.36% 1.4/% 59.44 1 pCt. (Ingezonden door de Spaame-Bank N.V. Amsterdam) noort U niet door de radio. Toch heeft de radio zy» onverflauwde belangstelling. U wenscht "n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voort Dagelijks bereikt hy 75.000 ge zinnen. Hy zal O dus zeker van dienst kunnen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6