De Volkenbond herademt W apenf abricage Furtwaengler in ongenade WEENEN EN BERLIJN De kerkvervolging in Mexico Het tiïeuws van heden De Saarkwestie DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 ^>ij vooruitbetaling WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19081 Italië doet zich gelden Hongarije en Joego- Slavië Toestand weer verscherpt Twee missionarissen vermoord Door Indianen in Brazilië Ridders van Columbus in actie. Gezant van Amerika gelaakt DE LORGNET VAN KONING 1 ALBERT Documenten, waaruit de win zucht der wapenfabri kanten duidelijk blijkt De enquête in Amerika voortgezet Het Weeri Illinium Furtwaengler Marchandeau te Moskou „Hartelijke ontvangst" Oud-president Hoover Door de nat.-soc. autoriteiten uit al zijn ambten ontzet In verband met het geval-Hindemith De Rijksdagbrand Een nieuwe onthulling Brand bij Warner Bros Vijftien gewonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kritiek der Fransche bladen op het te Rome bereikte accoord De Oceaanvlieger Ulm in nood Door benzinegebrek gedwongen op zee te dalen? ERNSTIGE AARDBEVING IN HONDURAS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaar 'a prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Vandaag komt de Volkenbondsraad in bui tengewone zitting bijeen om zich met het Saarprobleem en de Joego-Slavisch-Hon- Saarsche kwestie bezig te houden. Tegen deze zitting is door de Volkenbondsvrienden erg op gezien, omdat deze kwesties tot de neteligste fler internationale politiek behooren. Nu baron Aloisi Duitschland en Frankrijk echter inzake öe Saarstemming op vele belangrijke punten tot algeheele overeenstemming heeft weten te brengen, koestert men goede hoop, dat althans deze aangelegenheid geen ernstige moeilykhe- ÖGn meer zal opleveren. Ook van de behande- ljng der krasse Joego-Slavische beschuldigings- acte met zwak, of althans onvoldoende bewijs materiaal, welke door Joego-Slavië naar aan leiding van den moord op Koning Alexander to Marseille is ingediend, worden geen gevaar- 6 complicaties meer verwacht. Zooals men Ueet, heeft Hongarije op een spoedbehandeling ingedrongen, omdat het geen dag langer dan n°odig ttias de afschuwelijke Joego-Slavische beschuldiging op zich wilde laten zitten. Des- niettegenstaande heeft Hongarije het Joego- S'avische memorandum met de gegevens, wtelke moeten dienen om de Hongaarsche medeplich tigheid aan den koningsmoord aan te toonen, h°g niet met een officieele en gedetailleerde Verlegging beantwoord. Het is nu de vraag of bet in den Volkenbondsraad voorloopig verder 2aI komen dan een uiteenzetting van de Joego- ®iavische en Hongaarsche standpunten. Te Ge nève zou men de eigenlijke behandeling liever tot Januari uitgesteld zien. Maar of Hongarije haarin zal berusten? In ieder geval stemt het tot gerustheid, dat Prins Paul van Joego-Slavië °b zijn terugreis van het Engelsche prinsen- buwelijk te Parijs met Laval gesproken heeft en verklaard moet hebben, dat Joego-Slavië zich bij voorbaat neer zal leggen bij elke Vol- kenbondsuitspraak in deze kwestie. Dat klinkt bcel wat gematigder dan het aanvankelijke bfeigement van Joego-Slavië, dat de Volken- b°nd nu zijn plicht als internationale rechts- mstantie zou hebben te vervullen op een Joego- Slavië volkomen bevredigende wijze, daar an ders Joego-Slavië zich zelf recht en voldoening tou weten te verschaffen. Parijs en Rome, die als de door water gescheiden koningskinderen verlangen tot elkaar te komen en te beproeven °f het water misschien toch niet te diep is, zul- ton ieder van hun kant wel olie op de golven der verontwaardiging storten, Parijs op die van "toego-siavië, Rome op die van Hongarije. De Volkenbond kan dus na een periode van schier ondraaglijke spanning herademen, ook al is er van het buiten hem om gegane, maar door hem geïnspireerde en toegejuichte wapenembargo ten opzichte van de beide kejnphanen Bolivia en Paraguay practisch niet veel terecht gekomen en ook al worden- zijn bemiddelingsvoorstellen Voor het Chaco-conflict doorkruist door een Kroote overwinning van Paraguay, de inwen dige troebelen van Bolivia, en de van weers kanten getroffen voorbereidingen voor een kaatsten beslissenden slag. Valt deze slag ten Minste van Paraguay uit dan zal het zelf Wel den vrede dicteeren, en kunnen de Volken bondsbemiddelaars als afgewezen handelsreizi- gers hun koffers pakken. Voor het prestige van den Volkenbond zou dit een nieuw échec wezen. Een andere reden tot teleurstelling voor Genève, maar vooral voor Frankrijk is ge legen in het feit, dat de Poolsche Minis- tor van Buitenlandsche Zaken, Beek, het een voudig vertikt om naar de oevers van het Lac beman te komen, ofschoon Laval hem zoo dol- graag zou willen spreken. Het pijnlijke van het Seval is, dat Beek juist wegblijft, omdat hij niet toet Laval wil praten. De Fransche nota aan Polen over het Oost-pact, waarin Laval zich toet veel tegemoetkomendheid alle moeite heeft geS?even om de Poolsche bezwaren tegen zulk een pact te ondervangen, heeft wel een vriend schappelijk speechje van den Poolschen ambas sadeur in Frankrijk tot zijdelingsch gevolg gehad toaar daarbij is het gebleven, Polen heet met Zijn officieel antwoord op de beminnelijke Fran sche nota te willen wachten, tot het Saarplebis- ciet gehouden is en de vraag beslist is of er bl dan niet een duurzame toenadering tusschen Frankryk en Duitschland zal komen. Polen zit to het midden op de wip en schijnt zoo weinig toogelijk risico te willen loopen naar een voor 2'to positie gevaarlijken kant over te hellen. Set zal natuurlijk eens een keuze moeten doen, toaar het zal deze niet doen vóór het weet, wel ke keuze het voordeeligst is voor zijn aspiraties van groote mogendheid. Nu er symptomen zijn, Öat het dikste ijs tusschen Frankrijk en Duitsch- tond begint te scheuren en te breken tengevolge Van het contact der oud-strijders en de bereikte °Vereenstemming in het Saarvraagstuk, begin gen ook de verhoudingen elders in Europa te Veranderen. Zoo is het opvallend, dat in Oos- 'tonrijk het consigne aan de pers schijnt uitge geven te zijn, geen agressieven toon meer tegen duitschland aan te slaan, en over het Saar probleem alleen maar in Duitschen geest te schrijven, en dat Oostenrijk juist in dezen tijd Neer aanspraken doet gelden op rechtsgelijkheid en daardoor duidelijk tegen Versailles manifes. toert. Bij het tot standkomen van een Duitsch- Pransche toenadering zou Oostenrijk vreemd towars komen te liggen, wanneer het in felle vijandschap tegenover Duitschland bleef staan. Trouwens Duitschland heeft reeds sinds lang officieel van een belaging van Oostenrjjksche onafhankelijkheid moeten afzien en bondskan selier van Schuschnigg streeft naar het berei ken yan een behoorlijken en eervollen „modus Vivendi" met Duitschland, waardoor de econo mische belangen van den Bondsstaat ten zeerste gediend zouden zijn. Op het oogenblik zouden er in Weenen een tweetal Duitsch-nationaal- socialistische onderhandelaars zijn aangekomen, die tot taak zouden hebben met de Oostenrijk- sche regeering namens Hitler in contact te tre den. Bevestiging van dit bericht is niet te krijgen. Geheel onwaarschijnlijk echter is het niet, want Von Papen heeft tot nu toe niet veel kunnen bereiken, omdat de Oostenrijksche re geering hem zelfs niet vertrouwt, voor zoover zij hem ziet. Bovendien schijnt het tot de methoden van het nieuwe Duitschland te gaan behooren, de officieele diplomatieke instanties van het Duitsche Rijk in belangrijke aangele genheden uit te schakelen door het zenden van speciaal gevolmachtigde vertegenwoordigers. Hoe het ook zy, ook tusschen Duitschland en Oos tenrijk schijnt een zekere mate van ont spanning in te treden en de pogingen om tot een Fransch-Italiaansche toenadering te komen zullen daarop wel hun invloed hebben doen gel den. Immers zoowei ue kwestie Hongarije Joego-Slavië als de kwestie DuitschlandOos tenrijk vormen hinderpalen Voor een algemeene uitbreiding van het Pacten-net over geheel Eu ropa, dat alleen dan dit oude continent in vrede bijeen zal kunnen houden, wanneer de tegen stellingen tusschen Duitschland en Frankrijk en tusschen Frankrijk en italië tot een ongevaarlijk minimum zyn gereduceerd. Het heet, dat Mussolini het plan zou hebben een tienjarig Europeesch bestand voor te stellen om tot een betere onderlinge verhou ding in Europa te geraken. Maar de geruchten, dat Frankrijk, als p0ien niet over de brug komt inzake het Oost-pact, weer met Rusland een bilateraal verdrag „binnen het kader van den Volkenbond" zal gaan overwegen en door een verdrag met Turkije zijn invloed in den Balkan wil trachten te versterken op dezelfde wijze als het dit in Midden-Europa door middel van de Kleine Entente, waarvan Roemenië en Joego- Slavië het Balkanpact met Griekenland en Tur kije hebben onderteekend, heeft gedaan, moeten Mussolini niet aangenaam zijn. Frankrijk heeft indertijd het vier mogendhedén-verdrag zoozeer verwaterd, dat er van Mussolini's opzet en be doeling vrijwel niets overbleef, zoodat het prac tisch waardeloos werd. De Duce kan dat nog niet vergeten zijn en moet vreezen, dat het met een algemeen Europeesch bestand denzelfden weg op zal gaan. BOEDAPEST, 4 Dec. De sedert eenigen tijd gekalmeerde persstrijd tusschen Hongarije en Joego-Slavië is thans plotseling weer in volle scherpte opgelaaid. De Hongaarsche bladen keeren zich heden op buitengewoon scherpen toon tegen een uiteenzetting in het semi-offi- cieele te Belgrado verschijnende blad „Wreme", dat trachtte te bewijzen, dat Hongarije van oudsher het land was, waar staatshoofden ver moord werden. Het Hongaarsche blad „Uj Magyarsag" pu bliceert een bericht omtrent de stemming in Belgrado, waarin er op gewezen wordt, dat het optreden der militaire partij in Belgrado steeds scherper wordt. De officieele Zuid-Slavische politiek aldus het blad steekt achter den rug van den Volkenbond den brandfakkel aan. De Hongaarsche bladen wijzen er overigens opnieuw op, dat de Tsjecho-Slowaaksche mi nister van buitenlandsche zaken, Benesj, de voornaamste verantwoordelijke persoon is voor het dreigende in gevaar brengen van den Eu- ropeeschen vrede. In politieke kringen te Belgrado wordt er de nadruk op gelegd, dat de Kleine Entente in verband met de gebeurtenissen in Marseille besloten heeft zich tegenover Hongarije niet alleen tevreden te stellen met een moreele ver oordeeling, maar tevens besloten heeft door het sluiten der grenzen het verkeer met dit land tot een minimum te beperken. Dit zou niet alleen van toepassing zijn op het z.g. kleine grensverkeer. Minister Goebbels verwekte groot opzien door zijn rede, waarin hij zinspeelde op een „buitenlandsch avontuurdat Duitschland wil gaan ondernemen. De propaganda-minister met zijn medewerkers ROME (K. W. P.) In de oerwouden van Bra zilië heeft zich dezer dagen een vreeselijk drama afgespeeld. Twee Paters Salesianen, die een missie-statie bedienden in Matto Grosso, een oerwoud in Brazilië, dat bekend staat onder den naam van „Groene Hel", zijn daar overvallen door de Chavantes Indianen en op wreede wijze om het leven gebracht. Een van de beide vermoorde missionarissen, Pater Fuchs uit Zwitserland, deed een eerste poging in 1932, om een missie onder deze In dianen te beginnen. De Chavantes-Indianen leiden een zwervend leven in de uitgestrekte gebieden tusschen de Rio das Mortes en de Rio Kalucus. Hun vij andige gezindheid tegenover de blanken is het gevolg van het brutale optreden der goudzoe kers, door wie zij slecht behandeld werden. NEW YORK (K. W. P.) De bekende Ka tholieke organisatie van de Ridders van Co lumbus in de Vereenigde Staten heeft Zon dag j.l. een vergadering belegd, om te beraad slagen over de houding die de Katholieken van den staat New York zullen aannemen ten op zichte van Mexico. Enkele sprekers hebben de houding van ver schillende Amerikaansohe regeeringen aan een ernstige critiek onderworpen, daar in de laatste 100 jaar de Amerikaansche regeering zich nooit in de binnenlandsche politiek van Mexico heeft gemengd, dan om op gewetenlooze manier een anti-godsdienstige beweging te begunstigen, waarvan de tegenwoordige vervolging der Ka tholieken een voeve vrucht is. De Ridders ran Columbus hebben met alge meene stemmen een motie aangenomen, waar in gevraagd wordt om te bidden dat de terreur in Mexico moge beëindigen: door woord en daad zullen de Ridders van Columbus er naar stre ven, om in de Vereenigde Staten de geschie denis bekend te maken van de Kerkvervolging waai-van de Katholieken het slachtoffer zijn. Er werd in duidelijke taal geprotesteerd tegen de directe of indirecte interventie van de Ver eenigde Staten, om de Mexicaansche revolu- tionnalren dat wil zeggen de huidige regeering te steunen. Bovendien wil men alle Mexicaan sche producten boycotten. Mgr. Lamb, kanselier van het Bisdom Phila- delphis, heeft openlijk zijn afkeuring uitgespro ken over de houding van den gezant der Ver eenigde Staten in Mexico, Daniels, en hem be schuldigd dat 'hij openlijk de politiek steunt van de socialistische en communistische opvoedings methoden, die door den voormaligen president Calles in praktijk werden gebracht. BRUSSEL, 5 Dec. (V. D.) Onder de rots nabij Marche-les-Dames, waar Koning Albert van België tengevolge van een val om het leven is gekomen, is een lorgnet gevonden, die her kend is als die, welke de Koning droeg. WASHINGTON, 5 Dec. (Reuter). Dinsdag is de enquête-commissie uit den Senaat, die een onderzoek instelt naar de particuliere wapen- fabricage en wapenhandel, weder begonnen met haar werk. Er werd een verklaring voorgelezen, welke de advocaat van een wapenfirma, de „Colt Patent Firearms Company", in Jiet jaar 1926 ter ken nis heeft gebracht van de regeering te Was hington naar aanleiding van een belasting kwestie. In die verklaring wordt er op gezin speeld, dat de wapenfabrikanten reeds in het jaar 1908 een oorlog in Europa zagen aanko men. O.a. wordt gezegd: „Wij wisten dat een reusachtig conflict dreigde en gaven daarom de noodige gelden uit om een verkoopsorganisatie voor geheel Europa in te richten." Verder werd in de verklaring gezegd, dat de Amerikaansche regeering eenige van haar eigen contracten voor levering van munitie aan En geland heeft overgedragen in de periode van 1914 tot 1916. De levering van oorlogstuig door Amerika aan Engeland geschiedde over Canada. In het verdere verloop van de zitting bleek uit de verhooren, dat de Belgische wapenfabri kanten in 1928 een verzoek hadden gericht aan de „Winchester Arms Company" in Amerika en aan andere wapenfabrikanten in Engeland, Frankrijk, Italië, Tsjecho-Slowakije, Duitsch land, Oostenrijk en Hongarije, om adviezen in VERWACHTING: Meest matige Zuid- EE Westelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen ff regen, iets kouder. Hoogste stand: 765.3 te Riga. Laagste stand: 741.9 te Valentia. H Zon op 7-54, onder 3.47. Licht op 4.17. EE EE Maan op v.m. 6.44, onder n.m. 2.17. E Nieuwe Maan 6 Dec. 5.45 n.m. E MOSKOU, 5 Dec. (V.D.) De Sovjet-Russi sche Volkscommissaris voor den Buitenland- schen Handel, Rosengoltz, heeft den Franschen minister van Handel, Marchandeau, en de amb tenaren vanyélens departement, die hem verge zellen, ontvangen. Marchandeau bracht Rosen goltz zijn deelneming over met het overlijden van Kirow en dankte voor de hartelijke ont vangst. Hy sprak de hoop uit, dat zijn bezoek aan Moskou er toe zal bijdragen de politieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Frankrijk hechter te maken. te dienen betreffende een manier om te maken, dat het voorstel voor een volkenbondsconventie betreffende den wapenhandel gewijzigd zou kun nen worden zóó, dat de belangen van wapen fabrikanten beter behartigd zouden worden. Een document waaruit dit blijkt werd by de en quête-commissie gedeponeerd. Verder werd be kend, dat de internationale wapenfabrikanten in Februari 1925 in Parijs een groote confe rentie hebben gehouden, eenige maanden vóór de byeenkomst van de Volkenbondsconferentie van Genève. De gewezen président Herbert Hoover zou, zooals verder werd medegedeeld, een conferen tie van Amerikaansche wapenfabrikanten by- een hebben geroepen om middelen en manieren te zoeken ter bescherming van de belangen van de wapenfabrikanten op de aanstaande Geneef- sche bijeenkomst van den volkenbond. BERLIJN, 4 Dec. Staatsraad dr. Furt waengler heeft den rijksminister dr. Goebbels verzocht om ontslag uit zijn functies van vice- president van de Rijksmuziekkamer en als lei der van het Berlijnsche philharmonische or kest. Tegeiykertyd heeft hü den Pruisischen mi nister-president verzocht hem te ontslaan uit zyn functie van eersten dirigent van de Ber lynsche staatsopera. Beide rijksministers hebben het verzoek om ontslag aanvaard. Het conflict-Furtwaengler is ontstaan door een artikel van Goebbels' „Angriff", waarin de componist en muziekpaedagoog Hindemith werd aangevallen en voor het cultuurleven van het Derde Rijk „ondraagbaar" werd verklaard. De anonymus in de „Angriff" beschuldigde Hinde mith van karakterloosheid. Hij trachtte het be wijs te leveren, dat Hindemith als professor en musicus met alle winden meedraaide, om maar zijn positie te behouden. Hij paste zich aan aan de republiek van Weimar en als conjunctuur ridder ging hij met klinkende muziek, zonder innerlijke overtuiging, over naar het Derde Ryk terstond, nadat Hitier het had gesticht. De con clusie was natuurlyk, dat er voor Hindemith geen plaats was in het Derde Rijk. Furtwaengler nam het tegen de „Angriff" op en protesteerde tegen de behandeling van Hindemith, zooals hy vroeger reeds had geprotesteerd tegen de be handeling van Bruno Walter, die Duitschland moest verlaten. Zooals vanzelf spreekt, gelooft geen mensch, dat Furtwaengler vrijwillig al zijn ambten neerlegt, maar dat hij van Goebbels een „Wink mit dem Zaunpfahl" heeft gekregen. De ontwikkeling van het geval Hindemith tot het ontslag van Furtwaengler is trouwens logisch: in het Derde Rijk is er geen plaats voor mannen, die wagen tegen den cultuur-heroes Dr. Joseph Goebbels te protesteeren, ook al zijn het man nen van wereldvermaardheid. In verschillende Fransche bladen vinden wy een document afgedrukt, dat afkomstig zou zyn van Karl Ernst, den Berlijnschen Chef der S.A., die by de gebeurtenissen op den 30sten Juni om het leven kwam. In dit stuk verklaart Ernst dat hy te zamen met twee andere S.A.- lieden het Rijksdaggebouw op den 27sten Fe bruari 1933 in brand zou hebben gestoken. Van der Lubbe moest in den waan gebracht worden dat hy alleen handelde, terwyl Ernst met zyn vrienden de werkelyke brandstichters waren die door den onderaardschen gang waar ver warmingsinstallaties zijn aangebracht en die in verbinding staat met het paleis van den presi dent van den Ryksdag, in het Ryksdaggebouw waren binnengedrongen. Ernst zou dit docu ment met het voorgevoel dat hem gevaar dreig de, een maand voor zyn dood naar Zweden heb ben gezonden, waar het in handen kwam van den Zweedschen socialist Branting. Het docu ment ziet er niet erg geloofwaardig uit. Alleen om het bericht te registreeren, maken wij er melding van. LOS ANGELOS, 5 Dec. (Reuter). In de film ateliers van de Warner Bros. Corporation te Burbank (Californië) heeft een felle brand ge woed, tengevolge waarvan vyftien personen werden gewond en voor verscheidene honderd duizenden dollars schade werd aangericht. Men is er intussohen in geslaagd, het vuur meester te worden. Furtwaengler in ongenade by de nat. soc.-auto- riteiten. Van al zijn functies ontheven. De enquête in de V. S. aangaande de wapen industrie voortgezet. Verdere onthullingen. Prinses Juliana uit Londen in de Residentie teruggekeerd. Prof. W. Pompe te Utrecht heeft nagenoeg her steld het ziekenhuis verlaten. Mr. C. P. M. Romme hoogleeraar te Tilburg. Hy stelt zich voor den Amsterdamschen Raad niet meer herkiesbaar. Begrooting van Justitie in de Tweede Kamer. Begrafenis van den vermoorden politie-commis- saris te Schiedam. Vorstregeling by de werkverschaffing. Retour-Kerstvlucht van de „Uiver" naar Bata via in acht dagen. PARIJS, 5 Dec. (Reuter) De Parijsche ochtendbladen bespreken voornamelijk de Saar kwestie en onderwerpen het accoord van Rome aan een grondige critiek. In de „Echo de Paris" stelt pertinax vast, dat de terugkoopsom voor de Saarmijnen, die oor- spronkeiyk was bepaald op 1.8 milliard francs, thans is verlaagd tot 900.000.000 francs. De door Duitschland aanvaarde garantietyó van 1 jaar is beslist te kort. Bovendien weet men niet, of na afloop van dezen termijn tegen degenen, die tegen Duitschland stemden, strafmaatrege len zullen worden genomen. Alles by elkaar genomen, kan men, volgens het blad, spreken van een toegeven der Fransche politiek. Ten aanzien van een eventueel behoud van den status quo in het Saargebied, een kwestie, die te Rome niet is besproken, daar de Duit sche regeering een dergelyke mogelykheid van de hand wijst, schrijft de „Figaro", dat een tweede stemming Frankrijk niet 't minste voor deel zou brengen en dat het daarom het beste is, de Saarkwestie op 13 Januari als afgedaan te beschouwen. LONDEN, 5 Dec. (Reuter) Volgens de „Morning Post" zyn wederom 30 Engelschen aan de Saar-politie toegevoegd. De meesten heb ben in den wereldoorlog als officier gediend. HONOLOELOE, 4 Dec. (Reuter.) De Oce aanvlieger Ulm, die Maandag in Oakland in Californië was opgestegen voor een vlucht over den Stillen Oceaan naar Australië heeft om 8 uur 55 na twee uur vergeefs te hebben gepoogd het vliegveld alhier te bereiken, S.O.S.-seinen uitgezonden. Daarop zyn ver scheidene marine-vliegtuigen opgestegen om Ulm te zoeken. Tegen den middag had Ulm reeds geseind, dat hy uit den koers was geraakt en nog slechts weinig brandstof aan boord had. Hy verzocht toen dringend om richtings- seinen. Daarop zijn een kustwachtschip en een vrachtschip onder vollen stoom de haven van Honoloeloe uitgeloopen, om naar het vliegtuig uit te kyken. Een vliegtuigeskader is eveneens in gereedheid gebracht om eventueel op zoek te gaan Spoedig daarop seinde Ulm dat hy nog benzine voor 45 minuten had en gedwon gen zou zyn op zee te dalen. Tien minuten later verzocht Ulm den marine-autoriteiten om hulp, waarop een eskader marine-vliegtuigen onmiddellyk opsteeg teneinde Ulm te zoeken en naar Honoloeloe te begeleiden. Nader seint Reuter dat men te Honoloeloe geen S.O.S.-seinen meer hoort. Men neemt echter aan, dat Ulm's vliegtuig wel een paar uur boven water kan blijven. TEGUCIGALPA, 4 Dec. (V.D.). In het de partement Ocotepee heeft zich een zware aard beving voorgedaan. Drie plaatsen met een to tale bevolking van 6500 personen schijnen te zyn verwoest. Stand op Woensdag 2 uur n.m.; 750 Vorige stand: 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1