STADSNIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel j Plaats dan 'n Omroeper" j voor 75.000gezinnen I FUNKE BAKT Laatste Nieuws Minister Kalff doet mededeelingen Kamer bespreekt Justitie H. TOL - Tel. 14967 OPHEFFING SPOORWEG- DIENSTEN pnniinmmniTiiinininininimimninnnninnHmniniiiimnimniniiniiiimiiiiiiiiiinnnnniifiiiiiiiiiü WOENSDAG 5 DECEMBER 1934 inHlllllllllHIHIliiiniiiniiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmininn Verkeersongevallen te Haarlem Slachtoffers verkeeren in levens gevaarlijken toestand Trambestuurder verblind NEMEN MEINEEDEN TOE IN HAARLEM? Dienstbode voor het Gerechtshof te Amsterdam NACHTVERKEER OP DE GASTHUIS VEST Hooge Raad acht het verbod juist AUTOBUSDIENSTEN MUZIEK Ledenconcert H.O.V. Solist: Marix Loevensohn POSTZEGELS UC1C Zjtfgeib xxa O- VOOR CADEAUX Schagcheistr.6, Xel.14450 SCHOUWBURG JANSWEG „Op Hoop van Zegen" FAILLISSEMENTEN De Forel Haarl. Amateur Fotografenver. Personalia Gevonden dieren en voorwerpen VOOR EEN ST. NICOLAAS-CADEAU ZEER V00RDEELIG FIJNE GEROOKTE PALING VAN WIT-, ZWART-, GELDERSCH-, EN KRENTEN-ROCGEBROOD VRAAGT HET UW BAKKER Burgerlijke stand HAARLEMMERMEER Arbeid aan jeugdige werkloozen Christelijke werkkampen? Minister en directie der Spoorwe gen zijn van oordeel, dat het spoorwegbedrijf op het tegenwoordige peil niet kan worden gehandhaafd Matige offers voor de K.L.M. Uitvoering openbare werken Verbinding te Rotterdam Spoorwegbedrijf Opheffing dienst Diesel -misère Verschillende leden wenschen nadere inlichtingen over het Larensche geval betref fende de uitzetting van Duitschers Ds.Lingbeek en de Graal De Larensche uitzetting Graal provoceert Ontevredenheid onder de liberalen siiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT immmnMiiiniiiiiim Dinsdagavond zijn te Haarlem twee ernstige verkeersongelukken gebeurd, die beide merk waardigerwijze nagenoeg door dezelfde oor zaak ontstaan zijn. Om 6 uur stond op de Ponteinlaan de 32- jarige R., wonende te Haarlem, naast zijn motorbakfiets, welke hij wilde repareeren. De fiets zelf was niet verlicht, doch hij stond tusschen twee brandende straatlantaarns in. Plotseling werd de man geschept door een passeerenden vrachtauto, welke in de richting der stad reed. De man werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een juist passeerende dokter verleende hem de eerste hulp. waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haar lem is overgebracht. Hij had een schedelfractuur bekomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De auto, welke de aanrijding veroorzaakt had, was doorgereden, doch de bestuurder, de 50-jarige C., uit Heemstede, werd later toch door de politie aangehouden. Hij verklaarde den aangereden man niet te hebben gezien en evenmin het ongeluk te heb ben bemerkt. Het tweede verkeersongeval geschiedde op de Heerenvest om ongeveer kwart voor acht. Aldaar reed de 52^jarige Van K., wonende te Haarlem, per fiets in de richting Amster- damsche Poort, tusschen de tramrails in. Ach ter hem naderde een tramtrein van de N.Z.H. De trambestuurder werd, naar hij later tegenover de politie verklaarde, door de lichten van een hem tegemoet komenden auto ver blind, waardoor hij den wielrijder niet zag Een botsing ontstond. De fiets werd opgeduwd en de berijder kwam onder den baanschuiver van de tram terecht. Met zeer ernstige hoofdwonden is hij naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Ook zijn toestand is levensgevaarlijk. Door de autobussen van ondernemer worden de volgende wegen gevolgd: Van Den Oever (ca fé Ploy) langs den Gemeenelandsweg, den Rijks weg, den Gemeenelandsweg, de Hoofdstraat, den Koningsweg, den Amsteldiepdijk, den Van Ewijckvaartweg, Veerburg, den Lagendijk, den len weg op de kruin van den Zijper Zeedijk, den weg langs en op den Zijper Zeedijk te Oude Sluis, den Noord-Zijperweg, den 2den verbin dingsweg met een weg in de Wieringerwaard, den weg langs de Oostzijde van de Groote Sloot, den Schagerweg, den West-Prieschedijkweg, den Lagedijkweg, Het Noord, de Markt, de Gedemp te Gracht, de Nieuwe Lage Zijde, de Molen straat en den Stationsweg naar het Stationspein te Schagen. In de richting naar Den Oever zullen dezelf de wegen worden gevolgd met dien verstande, dat in Schagen van het Stationsplein naar de Gedempte Gracht zal worden gereden langs de Landbouwstraat en de Laan. Op het verzoek van de N. V. Habo, te Alk maar, om vergunning tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Schagen over Van Ewijkcsluis naar Den Oever en terug heb ben Ged. Staten besloten afwijzend te be schikken. Voor het Gerechtshof te Amsterdam had zich Dinsdag te verantwoorden de Duitsche dienst bode S. V., afkomstig uit Haarlem, verdacht van meineed. Zij was in den kost bij een familie tegen een bedrag van zeven gulden per week. Op zekeren dag ging zij weg, een schuld achter latende van ruim ƒ40. Een paar gulden werden afgetaald, doch tenslotte weigerde het meisje verder te betalen. Bij de kantongerecht-procedure, die hiervan het gevolg was, zeide het meisje niets meer schuldig te zijn aan de familie M. Een mein- 'eedsvervolging werd tegen de dienstbode inge steld en de Rechtbank te Haarlem veroordeel de haar op 3 Mei j.l. tot een gevangenisstraf van acht maanden. Het meisje kwam van deze straf in hooger beroep en Dinsdag diende de zaak voor het Gerechtshof. De procureur-generaal mr. D. Reilingh eisch- te bevestiging van het vonnis van de Haarlem- sche Rechtbank (acht maanden). Spr. merkte in zijn requisitoir op, dat de straf zwaar is, doch dat dit voor de algemeene preventie nood zakelijk is. Het aantal meineeden in Haarlem neemt steeds meer toe. Arrest 18 December. Een Amsterdamsche autobestuurder was te Haarlem geverbaliseerd en, na vrijspraak door den kantonrechter, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een geldboete van vijftig cent* subs, een dag hechtenis, wegens het als be stuurder van een motorrijtuig, een weg, voor zoover die ingevolge art. 8 en met inachtne ming van art. 10 van het Motor- en Rijwiel reglement voor het verkeer met motorrijtuigen in één richting is gesloten, in die richting be rijden. Op 3 Maart 1934 had deze automobilist des avonds kwart voor elf op de Gasthuisvest te Haarlem gereden, tusschen Kleine Houtstraat en Groot Heiligland, in de richting van de Kleine Houtstraat naar het Groot Heiligland, welk weggedeelte, krachtens raadsbesluit, in die richting voor rijverkeer is gesloten, tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. Deze geslotenverklaring was gegrond op de bezwaren, verbonden aan het des nachts geven van verkeerssignalen door motorrijtuigen nabij een ziekenhuis, waaraan redenen tot sluiting werden ontleend in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. Na ingesteld cassatieberoep heeft de Hooge Raad zich, volgens „De Tel.", in zijn arrest met deze veroordeeling vereenigd en, anders dan de Raadsheer mr. Donner, overwogen, dat het in derdaad, in verband met het bezwaar, verbon den aan het des nachts geven van verkeers signalen op de Gasthuisvest en den Gasthuis singel, in 't belang van de vrijheid en de vei ligheid van het verkeer, noodzakelijk is, ge noemde nachtelijke sluiting te bevelen. Deze overweging, aldus de Hooge Raad, lijdt niet aan de innerlijke tegenstrijdigheid, welke requirant blijkbaar betreurt. Derhalve werd het cassatieberoep verworpen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben beslo ten aan M. Geel, te Hippolytushoef, met ingang van 1 Januari 1935 vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst van Schagen over van Ewijckssluis naar Den Oever en terug. Dit concert van Dinsdagavond stond in het teeken der celli's. Op de eerste plaats Marix Loevensohn als solist met het aan hem opge dragen werk van James Simon, het sympho- nisch gedicht „Ahasverus", en op dq tweede plaats het Concertstuk voor vier violoncelli, door Paul Bazelaire gearrangeerd naar op. 86 van Schumann, die het voor vier hoorns schreef. Beide in eerste uitvoering. Om met het laatste, dat het eerst gespeeld werd, te be ginnen, het mocht ook hier, evenals elders, waar het geïntroduceerd werd, veel bijval vin den. En het werk, hoe men overigens denken kan over de overzetting op een totaal anders klinkend instrument dan het Oorspronkelijke, verdient het ten volle. Het bevat zeer zeker in teressante gedeelten, waarin natuurlijk de drie- deelige romance, met de canonisch bewerk te melodie van le en 2e cello, zich wel het best leent voor deze bewerking. Het zeer ge animeerde slot was nog niet doorzichtig ge noeg om te kunnen boeien. Marix Loevensohn, Jean Aerts, Miep Meder en Annie Rebers, waarover men in ons blad van gistermorgen eenige gegevens vond, wis ten hun solistische taak uitstekend te vervullen. Er was eenheid van opvatting en homogeniteit van klank. Ook het orkest paste zich veelal uit stekend aan en zoo slaagde deze uitvoering naar wensch. De dames solisten werden met bloemen vereerd en allen met langdurig en. hartelijk applaus. „Ahasverus" het symphonisch gedicht voor orkest met solo-violoncel, van James Simon, werd als tweede noviteit zoo mogelijk nog geestdriftiger ontvangen. Het is dan ook een zeer mooi werk, prachtig voor het solo-instru ment geschreven, maar ook zeer levendig van orkestratie en van een rijke muzikaliteit, met genoeg verrassende wendingen om het opus niet te langdradig te maken. Marix Loevens- sohn droeg zijn partij voor met fraai be- heerschten toon, gevoelig en dramatisch bewo gen. Deze solo-partij is hem dan ook als 't ware op 't lijf geschreven en hij interpreteert deze bijzondere muziek, met een domineerend Jiddisch elegisch karakter, met innig muzika- len smaak, en teekent het dramatische der Ahasverus-figuur ten voeten uit. Geen wonder Driemaal per week an dere zegels in de etalage dat het applaus uitbundig was, en dat de au teur, in de zaal aanwezig, den solist en diri gent Schuurman met het orkest hartelijk kwam danken voor deze fraai verzorgde verklanking. Want ook het orkest had een werkzaam aan deel in het welslagen van de uiterst belang wekkende partituur, die juist genoeg modern is, om door het groote publiek geapprecieerd te kunnen worden. Als verdere orkestnummers noemen we Men delssohn's Ouverture „Een midzomernachts- droom", waarvan we bij momenten de koper partijen wat sterk vonden domineeren, de Kin derspelen Suite van Bizet, en last not least, het voorspel „Tristan en Isolde" van Wagner, dat een grootsche vertolking ten deel viel. Ma rix Loevensohn verleende met zijn medesolisten spontaan hierbij zijn medewerking, zoodat de fraaie en belangrijke cello-partijen uit deze partituur dubbel zoo goed tot haar recht kwa men, werkelijk en figuurlijk. Langdurig en wel verdiend applaus beloonde voor en na de vol doening gevende prestaties van dirigent Schuur man en de uitvoerende musici. J. S. Het is de directie van den Schouwburg Jans- weg gelukt het Esemble De BoerVan Rijk bereid te vinden voor het geven van een twee de opvoering hier te Haarlem van „Op Hoop van Zegen" op Dinsdag 11 December a.s., ten einde hen, die bij de vorige opvoering teleur gesteld moesten worden, daar de schouwburg toen totaal uitverkocht was, in de gelegenheid te stellen deze voorstelling bij te wonen. Deze voorstelling is geheel gelijk aan de vorige. Mevr. Esther de Boerv. Rijk zal we der haar wereldberoemde rol van „Kniertje" vervullen. De arrondlssementa-rechtbahk te Haarlem heeft 4 December de volgende faillissementen uitgesproken: H. Maks, groentenhandelaar, wonende te IJmuiden, Kennemerlaan 41. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. Wielinga, voorheen winkelier, wonende te IJmuiden-Oost, Napierstraat 14. Curator mr. A. Bruch, alhier. De N.V. Bouw- en Exploitatie-Maatschappij „Bonne Démarche", (directeur A. Winkler), ge vestigd te Heemskerk, Oosterstreng 104. Cu- ratrice mej. mr. M. Kluitman, alhier. P. 't Hart, zeilmaker, wonende te Haarlem, Kloosterstraat 97. Curactrice mevr. mr. E- J- SchelemaConradi, alhier. J. Schmidt, stucadoor, wonende te Zaandam, A. H. Plantsoen 30. Curator mr. H. E. Prinsen Geerlings, alhier. Rechter-commissaris mr. Th. F. Raedt. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de volgende faillissementen: W. van Buuren, neonlichtbuizenfabrikant, wonende te Haarlem, Amsterdamschevaart 248. Curator mr. B. W. Stomps, alhier. F. Kroes, groentenhandelaar, wonende te Haarlemmermeer, Schiphol 269. Curatrice mevr. mr. J. H. G. SchutteStruick, alhier. A. J. Tervoert, schilder, wonende te Haarlem, Oranjeboomstraat 145. Curator jhr. mr. W. A. Baud, alhier. Rint van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk. Curator mr. L. V. Hoog, alhier. Tjaling van der Wal, loodgieter, wonende te Beverwijk, Adrichemstraat 51. Curator mr. L. V. Hoog, alher. J. Bogaart, caféhouder, wonende te Haarlem, Nic. Beetsstraat 21. Cur. mr. L. G. van Dam, alhier. C. van der Vlugt, bollenkweeker, wonende te Lisse, Heerenweg 38. Curator mr. C. Blanke voort, alhier. Geëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van: G. Schrik te IJmuiden. Curator mr. J. G. Bettink, alhier. Het R. K. Vischcollege „De Forel" hield een wedstrijd op witvisch in de Klruisvaart. De vangst was, de weersomstandigheden in aan merking genomen, niet slechts. De uitslag luidt als volgt: le prijs P. Hartman, 2e pr. F. Hoogeboom, meeste, 2e pr. P. Danzig, 4e pr. H. Rijs, 5de prijs A. stookhoek, 6e pr. N. Rie- mer, 7de pr. A. van Troost. De heer F. Hogeboom kreeg tevens nog 2 prijzen voor het eerste en laatste vischje. Op Vrijdagavond 7 December te 8.15 uur zal door bovengenoemde vereeniging in het per ceel Gedempte Oude Gracht 104, een verga dering plaats vinden. Als spreker zal dan optreden de heer E van Beugen uit 's-Gravenhage met als onderwerp: „Chemie ten dienste van fotografie". (Rood- selenium in de fotografie). Naar wij vernemen zal onze stadgenoote, mej. H. A. Hessels, de begaafde celliste, zich voor de voltooiing harer cello-studies onder lei ding stellen van prof. Gerard Hekking te Parijs. Groenendaal, Meidoornplein 38, bon; E. Kui per, Sperwerstr. 41, batterij; Tunings, Klaverstr. 2 dop van benzinebus; J. M. v. Bommel, O. Indiëstr. 12, étui m. i.; E. Poelman, Oudeweg 57, gewicht; N. P. Schipper, Wilhelminastr. 9, hondenpennning; G. v. d. Heyden, Jacobijne- straat 7, hond; Bureau v. Politie, Smedestr., handschoenen; N. v. d. Mark, Oranjeboomstr. 78, handschoen; de Bruin, le Hoogerwoerd- dwarsstr. 32, idem; v. Kleef, Waldeck Pyr- montstraat 12, handbeschermer; Punt, Gen. de la Reystr. 7zw., handschoen; T. v. d. Heyde, Beukenstr. 33, idem; M. J. Huburgen, Popu- lierstr. 14, idem; Blom, Boerensteeg 26, jongens jas; Warmer, Jan Steenstr. 10, kat; F. Knassen, K. Jansstr. 5, klokje; v. d. Hoek, Nwe. Raam straat 18, muts; Groothuis, Seringenstr. 18, mes; Walewijn, Amsterd.vaart 96, nachtjapon; Zonneveld, Amsterd.vaart 126zw., poesje; Hey- nen, portemonnaie, m. i., Viersterrenstr. 1; Klooster, Dr. Leydsstr. 54, portemonnaie m. i,; v. Eden, Raamsingel 44, te bevr. Bur. v. Pol., rozenkrans; B. J. Beneker, Dooreboomstr. 29, rijwielbelastingplaatje; W. A. Hasselmeyer, Am- sterdamstr. 5, idem; Bureau v. Politie, Smede- straat, rozenkrans; Dreyer, L. Margarethastr. 6rd., idem; de Muik, Tugelastr. 78, paar regen pijpen; Oudshoorn, Thomsonlaan 79, rijwiel belastingplaatje Moeskes, Teslastr. 30, idem; Scholten, L. Boogaardstr. 21, sleutel; G. Bijster, Vergierdeweg 193, shawl; T. Schaap, Nassau- straat 9rd„ taschje m. i.; J. Bouwman, Waldeck Pyrmontstr. 39, tasch m. i.; J. v. Amerooy, O. Indiëstr. 102, kindertasch; de Jong, Schoterweg 64zw„ trui; Emmen, Krocht 8a, vulpen; J. Dijk stra, Eikenstr. 47, vulpotlood. URSULASTEAAT 1 - TEL. 14967 Getrouwd: 3 December C. Struben en A. J. Prins. Geboren: 1 Dec. C. M. ReusKlijnveld, d. 2 Dec. IJ. MulderFortuin, z. T. PisoGrundel, z. A. van WieringenOvergaauw, d. M. T. Koele- meijerLichtenberg, z. 3 Dec. B. de Koning Tims, z. M. de Peuter—Houtsma, z. T. Hage— Seufert, z. 4 Dec. C. Missetv. d. Eijkhof, d. Overleden 2 Dec. N. C„ 6 maanden, z. van N. C. Wulffraat, Rijksstraatweg. 3 Dec. W. Planje- Wijkhuizen, 42 jaar, Anjelierstraat. J. van d. Mey, 73 jaar, Kamperlaan. Aanhouding Door de Rijkspolitie is te Haarlem aangehouden een zekeren H. aldaar woonachtig, verdacht van verduistering van een rijwiel ten nadeele van den heer G. te Nieuw-Vennep. Verdachte is in voorloopige hechtenis gesteld te Hoofddorp. Ongeval Dinsdag kreeg de heer J. Smit Jr. aan den Lijnderdijk, terwijl hij hielp bij het zandlossen, een ijzeren bak tegen zijn hoofd. Hij verwondde zich zoodanig dat hij naar den dokter moest om de wond te laten hechten. De (christelijke) Centrale voor Werkloozen- zorg heeft een plan aanvaard, om werk te ver schaffen aan jeugdige werkloozen. Het ligt in de bedoeling, op verschillende punten van ons land kampen op te richten, waar de jeugdige werkloozen een a twee maan den kunnen blijven. Men wil aan tweeduizend personen werkgelegenheid verschaffen. Naar uit besprekingen over rijkssubsidie met den Minister van Sociale Zaken is gebleken, acht de regeering het plan niet verwerpelijk. Men zou een vergoeding van ƒ2.50 per week willen verstrekken naast vrijen kost. Een commissie van uitvoering is benoemd. Aan de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Waterstaat voor 1935 aan de Tweede Kamer wordt ontleend, dat spoedig een wetsontwerp zal worden inge diend, waarbij wéder naasting van eenige onrendabele spoorweglij nen wordt voorge steld. Inzake verzekering wegens aansprakelijk heid van houders van motorrijtuigen voor schade aan derden is een wetsontwerp in voorbereiding, waaromtrent zal worden overlegd met den Minister van Justitie. De Minister verkiest aanhouding van het wetsontwerp tot wijziging van de wet open bare vervoermiddelen. Dat dit geenszins beteekent uitstel, totdat de mogelijkheid eener allesomvattende regeling mocht zijn aangetoond, maar integendeel de werk zaamheid der dezer dagen in te stellen centrale commissie zal kunnen leiden tot spoedige en zoo noodige partieele voorzie ning, moge eveneens zijn gebleken. Omtrent de moeilijkheid, dat Duitsche vrachtauto's hier te lande vrijgeviger worden behandeld dan Nederlandsche in Duitschland, heeft de Minister overlegd met zijn ambtge- nooten van Buitenlandsche en van Economi sche Zaken. Een wetsontwerp is in voorbe reiding. Op de reorganisatie van den Rijkswater staatsdienst blijft bij voortduring de aandacht gevestigd. De concentratie van de directie Gel derland en Overijsel, voor zoover Gelderland betreft, heeft inmiddels haar beslag gekregen evenals die in de directie Bovenrivieren. Beide directiën zijn in één gebouw te Arnhem ge plaatst. De drinkwatervoorziening van dienstwonin gen in Noord-Brabant maakt het onderwerp van een omvangrijk onderzoek uit. Na het eerste driemaandelijksche verslag van de werkzaamheden van het werkfonds 1934 kon nog de besteding worden uitgeschreven van een bestek, geraamd op 1.450.000. Bovendien zijn op dit oogenblik nog 19 bestekken voor andere werken aan het bestuur van het werk fonds gezonden, welke werken bijeen zijn be groot op bijna 2.400.000, doch waarvan de besteding nog niet kon worden uitgeschreven, omdat over de arbeidsvoorwaarden nog geen beslissing kon worden genomen. De Minister heeft de aandacht van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant gevestigd op den toestand der zeedijken in Noord-Brabant. Met betrekking tot de verbetering der water staatstoestanden in Westelijk Noord-Brabant is de Minister reeds geruimen tijd geleden met het provinciaal bestuur in overleg getreden. Gedeputeerde Staten waren voornemens, met medewerking van de verschillende belangheb bende besturen een diepgaand onderzoek in te stellen. Inzake electriciteitsvoorziening wordt meegedeeld, dat uitbreiding van den elec- triciteitsraad in het voornemen ligt en bin nenkort haar beslag zal krijgen. Overwogen wordt, maar nog voorberei ding behoeft een wettelijke regeling inzake samenwerking enz. van electriciteitsbe- drijven. Inzake overbrenging van de laboratoria van de K. E. M. A. van Arnhem naar Delft heeft de regeering een voorstel aan de K. E. M. A. ge daan, met verzoek, dit aan het oordeel van de aandeelhoudersvergadering te onderwerpen. Met betrekking tot kanalen in het Noorden des lands hebben de Rijkswaterstaatsdienst en de Staatscommissie voor het vervoer globale plannen onderzocht, van het provinciaal be stuur van Groningen ontvangen. Aan Gede puteerde Staten van Groningen is meegedeeld, dat volgens den Minister slechts een meer be perkt plan voor uitvoering in aanmerking zou kunnen komen, een plan, dat toch globaal op 4.4 millioen wordt geraamd. Vermoedelijk zal de zaak dus in de komende winterzitting van Frovincilie Staten ter sprake komen. Dat Maastricht na de opening van het Ju- liar.akanaal behoefte zou hebben aan een over- laadhaven te Borgharen, erkent de Minister niet. Betreffende verbetering van den veer dienst Numansdorp—Willemstad wordt nog een advies der commissie-Van Rijckevorsel gewacht. Een oplossing in dezen zin, dat zoo spoedig mogelijk een oeververbinding te Rotterdam wordt gemaakt, in welk geval het maken van een overbrugging beoosten Rotterdam nog eenige jaren uitstel zal mogen lijden, zal, in dien Rotterdam de vereischte medewerking blijkt te kunnen verleenen, worden overwogen. Het vraagstuk eener vaste overbrugging van den Hollandschen IJsel tot betere verbinding van den Krimpenerwaard met Rotterdam kan vermoedelijk tot oplossing worden gebracht bij de voorstellen, welke de regeering inzake de financiering voor den versnelden brugbouw voornemens is te doen. Met uitvoering van de verbetering van de brug bij de Kooy, bij Den Helder, kan spoedig worden aangevangen. Plannen voor een tunnel onder het Noord zeekanaal bij Velsen zijn in onderzoek. Hoewel de voorbereiding voor den aanleg van een luchtvaartterrein in Zuid-Limburg voort gaat, kan nog niet met zekerheid worden me degedeeld, dat dit luchtvaartterrein binnenkort tot stand zal komen. K.L.M. Van het voor 1934 uitgetrokken maximum subsidiebedrag van f 654.400 zal vermoedelijk door de K. L. M. een som van f 350.000 aan de Posterijen worden geresti tueerd. In vergelijking met buiten landsche offers kunnen die voor de K. L. M. niet anders dan matig wor den genoemd. De meening, dat het spoorwegbe drijf op het tegenwoordige peil niet kan worden gehandhaafd, wordt door de directie der spoorwegen en door den minister gedeeld. De wet telijke en andere maatregelen tot opheffing van onrendabele lijnen of tot geheele of gedeeltelijke sluiting van talrijke tusschenstations leggen daarvan getuigenis af. Het ligt in het voornemen, hiermede met kracht voort te gaan; zoo zal een wetsontwerp tot naasting van eenige locaalspoor- en tram wegen eerlang de Kamer bereiken. Te zijner tijd zal worden getracht het over stappen der reizigers van Utrecht naar en van Brussel en Parijs tot één keer te beperken, De reizigerstarieven der Nederlandsche spoorwegen zijn zoo laag, dat mede wegens de kortheid der afstanden, welke per spoor binnen onze grenzen worden afgelegd, de kosten van het spoorwegvervoer het inter nationale reizigersverkeer niet kunnen be lemmeren, zoodat extra-reductie niet noodig en uit spoorwegoogpunt ongewenscht is. Dat de spoorwegdirectie vooral thans poogt binnen het kader van de wettelijke bepalingen omtrent dienst- en rusttijden van de beschik bare arbeidskracht zoo nuttig mogelijk gebruik te maken, ligt voor de hand en verdient geen afkeuring. Moet men zich daarbij af en toé eens behelpen, dan zal dit als 'n onvermijdelijk gevolg van de omstandigheden en de geboden bezuiniging moeten worden aanvaard. Voor verkorting van de wettelijke diensttijd normen van de bestuurders der electrische en Diesel-electrische treinen kunnen geen termen worden gevonden. Het ligt in de bedoeling den dienst op den spoorweg Dinxperlo Varsseveld met ingang van I Januari a.s. en dien op den spoor weg NeedeHellendoorn met in gang van 15 Januari te staken. Vermoedelijk zal de spoorweg De venterOmmen tegen 15 Mei a.s. opgeheven kunnen worden. Om trent de spoorwegen EdeNijkerk, LeeuwardenStiens naar Anjum, Harlingen en Franeker en Hoorn Medemblik zal nader moeten wor den beslist. Wat de inkrimping van den Die- sel-electrischen dienst door motor defecten betreft, wordt opgemerkt, dat het onderzoek naar de oorzaken nog niet is geëindigd. De motorfa brikanten zijn, voor zoover thans kan worden overzien, voor het grootste deel der herstelkosten en voor de kosten der aan te brengen verbeteringen aan de Dieselmotoren aansprakelijk. De vraag of het gewenscht is een bedrijfs- raad voor het mijnwezen in te stellen, maakt een punt van overweging uit bij de contact commissie voor het mijnbedrijf. Het resultaat van deze overweging dient te worden afgewacht. Dat de contact-commissie bij de jongste loon onderhandelingen onbevredigend heeft gewerkt, kan niet worden beaamd. In de Dinsdagavondvergadering der Tweede Kamer was aan de orde hoofdstuk IV (dep. van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1935. De heer VAN RAPPARD (lib.) oefent critiek op art. 29 Wetboek van Strafvordering. Spr. dringt aan om de mogelijkheid in te voeren van vrijwillige castratie bij sexueel ab- normalen. De heer v. d. HEIDE (S. D. A. P.) zegt dat zijn fractie ernstige bezwaren heeft tegen het beleid van den minister. Ze is zeer teleurgesteld. De minister is blind voor de werkelijkheid, en heeft geen kennis van de volksziel. Spr. vestigt de aandacht op de onbevredigen de houding in zake de zgn. Hollandsche sweep- stakepolissen van Lotisico. Spr. critiseert als kenmerkend voor den heer- schenden geest dat een officier van justitie op een postkantoor geschriften aan de Kamer ge richt, in beslag nam, aldus beoordeelend, wat de Kamer al of niet mag lezen. Dergelijke voorbeelden zouden met tientallen te vermeerderen zijn. De heer ZANDT (staatk. ger.) dringt aan op meer bezuiniging. Spr. behandelt het optreden tegen excessieve uitingen en extremistische stroomingen (stem men: daar val jij ook onder). Spr. oordeelt dat de minister in vele gevallen te slap is opgetre den. Reeds lang b.v. tegen de Tribune. Spr. wil strenger optreden tegen verspreiders van zedenbedervende lectuur en afbeeldingen. Hij wil weder-invoering van de doodstraf. Mej. KATZ (c.h.) hoopt dat er inderdaad een wetsontwerp komt regelende de nationaliteit van de gehuwde vrouw. Het is geen wonder dat we stroomingen zien gaan in de richting van generale preventie. O.m. wat betreft revolutionnaire uitingen. On middellijk kras optreden kan gewoonlijk heel veel ergers voorkomen. Spr. behandelt de quaestie van de uitzetting van vreemdelingen. Daarbij komen de plichten van den Staat naar voren. Maatregelen als gebeurd zijn in het Larensche geval, behooren voortaan te worden voorkomen. Spr. betoogt dat er in dit geval ook schuld is bij het parket. Spr. betoogt dat de auteurswet t.o.v. de biosc- copen onvoldoende wordt toegepast; de tarie ven van de B. U. M. A. zijn ook te hoog. De heer LINGBEEK (Herv. Ger.) komt op tegen het groot aantal R. Katholieke benoemin gen bij de rechterlijke macht. Spr. wil maatregelen tegen provoceerende op tochten als van de Graal te Haarlem. Mevr. BAKKER—NORT (V. D.) critiseert het gedrag der autoriteiten in het Larensche geval, dat tot een verkapte uitlevering heeft geleid met al de sombere gevolgen daarvstn. Spr. behandelt de quaestie der zedendelicten. Het gebeurde met een 8-jarig meisje te Amster dam bewijst dat er anders moet worden opge treden tegen sexueele psychopathen, die on geneeslijk te eeniger tijd weer in de maat schappij komen. Levenslange opsluiting in een psychopathen-inrichting is noodzakelijke; zulke menschen mogen niet meer in de maatschappij worden losgelaten. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) geeft een kort overzicht van het Larensche geval. Tegen de Larensche ambtenaren, den bur gemeester incluis, wordt met de bekende soe pelheid opgetreden. Spr. verwacht van den minister nadere bij zonderheden. Is de houding der justitie na dit gebeurde verbeterd? Onze Brusselsche corr. seint ons d'.d. 4 Dec. De afkeurende wijze, waarop de liberale fe deratie van het arrondissement Brussel en het congres der liberale jeugd zich over de liberale partijleiders en de liberale ministers hebben uitgesproken, heeft bier groote opschudding verwekt. Dinsdagavond werd een vergadering gehou den van het bestuur van de federatie, waarop gedurende een paar uren zoo hevig werd ge krakeeld, dat een kleine volksoploop plaats had onder de vensters van het lokaal. Opnieuw werden de liberale ministers ge hoond', ook door liberale Kamerleden en Senatoren. De heer Dévèze, de liberale minister van landsverdediging, zou, toen hij werd uitge- noodigd om de vergadering van de liberale fe deratie bij te wonen, gezegd hebben, dat nij liever naar de bioscoop ging. Tenslotte heeft het bestuur verklaard, dat de motie niet kon worden ingetrokken, maar moest worden beschouwd als een uitdrukking van de heerschende algemeene ontevredenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4