Het leven in „Maas en Waal" GRIEP nmnEHZB 3 „Mechanische zeilpropeller" KING ZADELHOFFi ROOKWORST f DE UITVINDING VAN DEN HEER STOETE DONDERDAG 6 DECEMBER 1934 Hoe het mogelijk is HET INBREKERSCOMPLOT IN HET WESTLAND Overleg met minister heeft succes ONTSLAGEN BIJ DE JONG U houdt natuurlijk ook van echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM I dan eerst smult UI BEVEILIGING ONBEWAAKTE OVERWEGEN KERKDIEF GEARRESTEERD JUBILE IN AMSTENRADE Het St. Jozef-gesticht bestaat 75 jaren Kersttoeslag verhoogd Uit de beschikbaar gestelde f 2.000.000 Tegen gebruikt men de watten, die warmte opwekt 35 en 55 et; Bij alle apothekers en drogisten. Vinding, die het op het gebied van econae en snelheid van alle typen wint Constructie van een proefboot Een wonderlijke glijboot PEPERMUNT Verheugend initiatief MEINEEDIGE KRIJGT VIJF MAANDEN VLIEGTUIGENBOUW NALATIG WEGWERKER GESTRAFT ELF VARKENS OMGEKOMEN Geen kleine partijtjes meer Oplichter veroordeeld Hoe kan men in het armoeland van „Maas en Waal" rondkomen met 6/2 cent per gezinslid per dag voor Voeding? Was de zaak niet zoo in-droevig en klonk het niet oneerbiedig bij zóóveel leed van een verarmde bevolking, we zouden van een raadseltje, van een puzzle kunnen sPreken. In enkele woorden zullen wij antwoord trachten te geven op de hierboven gestelde ^aag, welke, om de kwestie raak weer te Seven, opzettelijk zoo markant gesteld is. Vooraf echter een inleidinkje tot de bij zondere economische structuur, waarin ver reweg het grootste deel van de bevolking kier leeft, een structuur, welke zeer sterk &Iwijkt van wat wij* in steden en industrie gebieden ervaren. Al dan niet in combinatie met min of *heer industrieelen handenarbeid beoefent de bevolking over het algemeen eeniger- hiate land- en tuinbouw: in pacht of in eigendom heeft men een stukje land, waar- ®P wat aardappelen en groenten geteeld borden; men heeft 'n paar koeien, 'n paar Varkens, wat kippen, 'n geit, en zoo voor- Ziet men zonder voedingsmiddelen te bioeten koopen ten deele in de behoef ten van het gezin; alleen het allernoodza kelijkste (vooral brood) wordt er bijge zocht, en aangezien de bevolking van °Uder op ouder geleerd heeft, uiterst zuinig en spaarzaam en bescheiden te leven, leegde men er zij het naar onze begrip- I^n ook in tamelijk behoeftige en ekono- biisch-achterlijke omstandigheden rond te komen. Be menschen waren hier steeds zeer nij ver; zoo is het b.v. opvallend, dat er in dit armoe-land nog zoo veel eigenaars van hui- zen en grond gevonden worden; wel baar den renten en aflossingen van hypotheken e-d-, talloos velen groote zorgen, maar het leven gelukte toch voor de meesten. Heel deze ekonomische structuur is echter de laatste jaren meer en meer ingestort en gaat steeds algemeener t°t den verleden tijd behooren De crisis richtte schrikbarende verwoes tingen aan: er werd geen geld meer ver diend om het hier geschetste leven in stand te houden. Wel bleven eigendommen en pachten be staan (voorzoover er geen verkapte exe cuties of uitzettingen plaats hadden) blaar de hypotheekrenten en pachten wer den steeds moeilijker op te brengen en thans wonen de meesten dezer halfslachti ge boertjes of landarbeiders over 't alge meen nog duurder dan wanneer zij een huursom, geëvenredigd aan het gedoetje, Zouden moeten betalen. Voor zeer armelijke behuizingen met klei de lapjes grond moeten jaarlijks vaak be dragen voldaan worden, welke in de huidi ge omstandigheden niet te betalen zijn. Eigen koeien en varkens gaan meer en meer tot de zeldzaamheden behooren; vee- Voeder kan men niet langer bekostigen en geldgebrek noopt veelal tot het verkoopen van het vee, dat vanwege de voor voeder gemaakte schulden bij den verkoop eigen lijk nog maar een illusie van eigendom be- teekent. Bijna overal hoort men de ironisch-hu- bioristische uitdrukking, dat de varkens >.met den kop naar Nijmegen" liggen, d.w.z. in de richting van het abattoir, om ge slacht en in geld omgezet te worden. 200 verdwijnt niet alleen het min of hieer nog slechts denkbeeldig! bezit, zoo Verdwijnt ook een deel der levensbronnen Voor velen. Geen koeien: geen melk, geen boter, geen kaas; geen varkens: geen vleesch, geen Vet; geen kippen: geen eieren, enzoo- Voort. 2iedaar de oorzaak der steeds voort schrijdende verarming der massa; ieder Vleugje van welvaart verdwijnt hier, en leeft men er dan ook op 't platteland^ Vlak bij de natuur, waar 't leven zooveel gemakkelijker en goedkooper heet, talloos Velen dezer plattelanders zijn reeds veel dieper op de economische ladder alge- zakt dan menige armoe-lijder in de sta En nu het beroemde armoe-geval van de 6>/2 cent per gezinslid per dag. Het betreft hier een landarbeider te Beuningen, niet ver van Nijmegen, met een gezin van man, vrouw en 8 kinderen. Over een heel jaar „verdiende" deze zeer oppassende huisvader aan steun en werk verschaffing de kapitale som van 530.—. En wat moest hiervan af voor vaste las ten? 2iehier een kleine optelling: Hypotheekrente f 88, Erfpacht30~ Brandverzekering 9~ Grondlasten Polderlasten Bersoneele belasting 192 Doktersfonds 2704 25- 35— 6.92 2.46 Levensverzekering Bondskas Dat maakt alvast 225 34 Voorts: Aan klompen, schoeisel, kleeding, huisraad 52 Aan vuur en licht 42 Aan krant ons, dat het opgegeven bedrag van 6 ]A cent nog danig aan den hoogen kant is! Besteedde men werkelijk de „volle" 6'/2 cent, dan zou men over 't heele jaar waarempel nog 'n paar tientjes tekort ko men! Immers: 364 x 10 x 6'/2 cent 236.60. We zullen ons verder maar niet in de be rekening verdiepen. De ellende is hier, dunkt ons, klaarblij kelijk en gelooflijk genoeg! En nu meene men niet, dat dit geval op zichzelf staat: 't is een geval uit vele! Wat ook duidelijk is voor wie weten, dat 10.per week als loon in werkverschaf fing of als steun alreeds een vrij, soms zelfs een zeer hoog bedrag is. Men zal ons tegenwerpen, dat de men schen aldus toch bezwaarlijk in 't leven kunnen blijven, en.zoo is het ook! Al houdt men er ook rekening mee, dat deze lieden hun eigen aardappelen telen (aan groenten komen velen niet eens toe), dan nóg is het onverklaarbaar, hoe zij „rondkomen". Altijd ook 's morgens worden er maar aardappelen, gekookt in zout water en zonder eenig vet, gegeten; een maal of nog niet eenmaal per week komt er een stukje vleesch (regeeringsblik) op ta fel, op het brood komt een schrap regee- ringsboter, en zoo „leeft" men maar voort, hopende op een hapje eten uit een kloosterkeuken of van een liefdadige in stelling, welke ook al bitter weinig te ver geven hebben. Is het wonder, dat hier de ondervoeding en bovendien de eenzijdige voeding zelfs de sterkste gestellen gaan aantasten? Dr. Kocke te Beuningen deelde ons als zijn ervaring mede: „In enkele gezinnen bestaat reeds on dervoeding, en zulks niet als „normaal" verschijnsel, doch als direct gevolg van de werkloosheid en de lage steunuitkeeringen. De kinderen worden in het algemeen ook spoediger ziek en tevens valt vast te stel len, dat ziekten thans langer duren. Daarbij neemt de ellende nog dag over dag toe." Ook Dr. Verstraelen te Maasbommel had in zijn praktijk reeds enkele gevallen van ondervoeding moeten constateeren. Wij vragen: mag het zóó voortgaan in Nederland, dat lijdt aan overproductie?! Zooals we onlangs hebben gemeld, hebben de samenwerkende politiecorpsen in het Westland eenige dieven en inbrekers opgespoord, die reeds veel op hun geweten hadden, maar voornemens waren nog meer te gaan verrichten. Zij hadden zich daartoe met eenige „beroeps inbrekers" uit Den Haag „geassocieerd". De politie is nu dezer dagen tot de ontdek king gekomen, dat het zondenregister van de gearesteerden ruimer voorzien is, dan aanvan kelijk werd vermoed. Vooral ten aanzien van V., afkomstig uit De Lier, die sinds zijn aanhouding in het Huis van Bewaring te Rotterdam ver toeft. V. heeft o.m. ook te Overschie geopereerd. Diverse diefstallen en inbraakjes zou hij daar hebben uitgevoerd. Te Den Haag heeft V. zich vooral met rijwieldiefstallen onledig gehouden en er een stuk of vijf gekaapt. Voorts had hij te Oegstgeest een rijwiel gestolen en zich onder weg nog een klokje uit een auto toegeëigend Te Schipluiden, waar hij o.m. een inbraak bij den landbouwer D. had gepleegd, heeft hij een paardentuig buitgemaakt. Bij deze gelegenheid en mogelijk ook bij andere zou M., die eveneens in verband met vorige zaken in het Huis van Bewaring te Den Haag verblijft, op den uitkijk hebben gestaan. Na 1 Januari a.s. worden geen pensioenen meer betaald Wij vernamen, dat by de chocoladefabriek van de Erven De Jong te Wormerveer vijf en twintig arbeiders ontslagen zouden zijn, van wie tien meisjes. Tevens zou aan de gepensionneer- den der fabriek en ook aan de weduwen, die fabriekspensioen ontvangen, zijn medegedeeld, dat men met 1 Januari 1935 ophoudt de pen sioenen te betalen. Bij informatie by de directie hierover, ver klaarde deze zich niet bereid de juistheid van het bovenstaande te bevestigen. De salarieering van het Rotter- damsche Gemeentepersoneel Bij Koninklijk Besluit van 13 Nov. j.l. werd de Gemeenteraad van Rotterdam aangemaand om alsnog binnen drie maanden de salarieering voor het gemeentepersoneel te verlagen en in overeenstemming te brengen met die van het Rijkspersoneel. In dit K.B. werd nog gememo reerd dat de op 6 November verworpen voor stellen van B. en W. in menig opzicht nog niet ver genoeg gingen. B. en W. hebben hun toenmaals verworpen voorstellen thans opnieuw aanhangig gemaakt, waartoe zij tegen Maandag 11 dezer de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg hebben bijeengeroepen. Naar wij vernemen zou het over deze aange legenheid met den Minister van Binnenlandsche Zaken gevoerde overleg tot resultaat hebben gehad, dat deze thans bereid is, over zijn aan- vankeiyk bezwaar, dat deze voorstellen nog niet ver genoeg zouden gaan, heen te stappen. Te genover den vroegeren eisch, dat deze salaris verlaging moest ingaan op 1 Nov. j.l., neemt ae Minister er thans genoegen mede dat deze ver laging zal ingaan op 1 Januari 1935. Ter meerdere beveiliging bij onbewaakte over wegen zullen, naar verluidt, binnenkort proeven worden genomen met het bezigen van schynwerpers, die voor aan den trein zullen worden geplaatst, waardoor het naderen van den trein bij overwegen ook bij mist reeds op verren afstand zichtbaar zal zyn. H. K. H. Prinses Juliana, die Woensdag uit Londen is teruggekeerd, maakte na aankomst met H. M. de Koningin een rit naar den Rnygenhoek Profiteert hiervan voor de Kerstdagen" Woensdag is in de nabijheid van Oss aange houden de 22-jarige schilder B uit den Bosch die ingebroken had in de kerken te Lithoyen en Lith, en daar verschillende offerblokken had gelicht. Toen de marechaussée een groot aan tal centen, klein geld en inbrekerswerktuigen op hem vond, heeft B. bekend. Verdachte, die vermoedehjk ook aan in braken in kerken te Gemonde en Oland schul dig is, werd naar 's-Hertogenbosch overgebracht Stijgende werkloosheid te Kerkrade "Het aantal werkloozen is te Kerkrade, blij kens officieele opgave, reeds tot 1415 gestegen Onder hen zyn 540 mynwerkers en 550 bouw vakarbeiders. Zilveren professiefeest De H. E. pater Epiphanius (M. Seelen) van de orde van St. Paulus a Cruce, provinciaal van de orde der Passionisten, verblijf houdend in Maria-Hoop te Echt, viert 18 December zyn zilveren professiefeest. Het St .Jozefgesticht te Amstenrade bestaat 6 December 75 jaar. Op St. Nicolaasdag 1859 werd deze weldadigheidsinrichting, ten doel hebbende de verpleging en verzorging van 12 ouden van dagen uit Amstenrade, gesticht door Jonkvrouwe Elvira Wilhelmina Eugenia Maria Ryksgravinne van Marchant et d'Ansembourg. zy overleed ongehuwd op 33-jarigen leeftijd in 1855, zij liet voor het gesticht een groote som geld na tot onderhoud van verpleegsters en ver pleegden. Haar broer, graaf d'Ansembourg, op het kasteel Neubourg te Gulpsn, werd de uitvoerder van het testament en de beheerder van het kapitaal, aangaande het te stichten kloostertje. De leiding hiervan werd opgedragen aan Zusters uit de Congregatie der Arme Dienstmaagden van Jezus Christus. Op 15 De cember 1859 kwam moeder Maria Kasper uit Dernbach (D.) de stichteres der Congregatie, de drie zusters Lucia, Ephrosina en Julia naar het kloostertje brengen. De grafeiyke familie nam levendig deel aan alles, wat de inrichting van het klooster betrof. En ook de stichteres van de Congregatie der Arme Dienstmaagden toefde nu en dan bij haar dochters. Een der zusters stierf °P 94-jarigen leeftijd. Zii was barones op het kasteel Kratzenstein in Westfalen. Graaf Arthur d'Ansembourg stichtte in 1909, toen hy zijn zilveren jubileum als burgemeester van Amstenrade vierde, een bewaarschool, die door alle kinderen van 3—6 jaren gratis kan worden bezocht. Het was een gescb^k van zijn echtgenoote Vrouwe Eugenie de Silva. Het schooltje werd in 1913 bezocht door Kardinaal van Rossum. Met het beheer der jubileerende stichting is thans belast Max d'Ansembourg. Dezer dagen zal den gemeentebesturen een regeling van den Kersttoeslag aan ondersteun den worden toegezonden. Het ligt in de bedoe ling, aldus bericht „Het Volk", den toeslag we derom 25 procent van het steunbedrag over één week te doen bedragen. Daarenboven zal dit jaar een extra-toeslag worden gegeven, die geheel voor rekening van het ryk komt en waarvan de kosten zullen worden bestreden uit 't bedrag van f2.000.000 dat de regeering voor dit doel en voor verster king van den B-steun van het crisiscomité-be schikbaar heeft gesteld. Agitator weer voor den rechter Woensdag stond voor den politierechter te Zutfen terecht de bekende slager H. Th. H. Hy had in een vergadering op 22 Augustus beweerd, dat de Tweede Kamer een „poppenkast" was. Het delict, dat valt onder de nieuwe wet, die het beleedigen van lichamen en niet uitslui tend van personen strafbaar stelt, was door den politierechter gequalificeerd als het gebrui ken van beleedigende uitdrukkingen jegens net openbaar gezag. Verdachte, elders gedetineerd, was versche nen. Hq had, naar zy'n zeggen, de woorden in geheel ander zinsverband gebezigd, en vroeg uitstel der zaak, omdat zyn verdediger, mr. Wielenga uit Rotterdam, niet kon verschenen. De zaak werd aangehouden tot 9 Januari a.s. f De weldadige invloed van Thermogène verdrijft spoedig: rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Doozen a Tezamen f 329.74 Blijft dus over voor voeding f 530 f 329.74 200.26. En dat voor 10 personen gedurende een heel jaar. Hebben wii goed gerekend, dan blijkt In het in bijna-wintersche rust ver zonken Zandvoort klinkt op gezette tijden en steeds op dezelfde plaats het gedaver van een motor, maar slechts gering in aantal zijn degenen, die weten, .dat in de oogenblikken, dat zich dat lawaai doet hooren, de heer C. J. S t o e t e experimenteert met zijn jongste uit vinding: den z.g. mechanischen zeil propeller! Een propeller is in wezen een zeer een voudig ding! leidt de heer Stoete, met wien wv, naar aanleiding van deze vinding opnieuw een onderhoud mochten hebben, het interessante onderwerp in. 't Is eigenlyk, zoo theoretiseert hy verder, een vervormde plank met in het midden als aspunt een gat. Het vervormde gedeelte, de schroefbladen, verplaatsen bij rotatie de lucht naar één richting. Terwyl bij een zich voort spoedend vliegtuig de weerstand op den vleugel per vierkanten centimeter een evenredigheid te zien eeeft. is dit Der vierkanten centimeter op een propellerblad van de bestaande typen pro pellers niet het geval. Wil men derhalve de trek kracht van een propeller, met behoud van het zelfde motorvermogen, opvoeren, dan kan zulks alleen bereikt worden als by de constructie aan een bepaalde Indeeling van de maten de hand wordt gehouden. Ik ben er nu, zooals ik U eenigen tüd terug reeds meedeelde, in geslaagd een propeller te vervaardigen, die by .en brandstofverbruik, dat aanzieniyk minder is dan bij de bestaande typen propellers vereischt wordt, een aanmerkelyk grootere trekkracht ontwikkelt. De motor van mijn zeilpropeller heeft minder arbeid te ver richten omdat o.m. de diameter van dezen pro peller kleiner is en hy de lucht uitsluitend in loodrechte richting naar achteren verplaatst. Tusschen Juni en September heb ik niet min der dan driehonderd propellers alle onder ling afwykend geconstrueerd voor ik het „eureka!" kon laten hooren. Ons is ter oore gekomen, dat U een speciaal vaartuig hebt geconstrueerd, dat met den pro peller van uw vinding is uitgerust. Als dat zoo is, mogen wij dit vaartuig dan zien? Wy volgen den heer Stoete niet zonder nieuwsgierigheid! langs een gedeelte van de Zeestraat, dalen met hem de trap naar het dorp af en laten ons tenslotte een door kleine woningen omsloten ruime werkplaats binnen leiden, die, als er geen bezoekers zyn, stevig is afgesloten. Onze blik wordt getroffen door een ingenieeus geconstrueerd vaartuig, dat bijna de geheele ruimte in beslag neemt. Het geheel vormt een giyboot van het type, zooals men dat wel meer gezien heeft. Twee groote houten torpedodry- vers in stroomlijnvorm, de punt met allumini- umplaten bedekt en onderling verbonden door een stevige yzerconstructie, die een luchtgekoel- den motor van 15 P.K. draagt. Van dezen mo tor. die dus op een soort standaard rust, valt onmiddellyk door zijn bijzondere constructie! de daaraan bevestigde propeller op. De me chanische zeilpropeller! Los daarvoor is een kegel aangebracht, die er voor zorgt, dat de luchtweerstand op 't langgerekte gedeelte tus schen de schroefbladen wordt weggenomen. De geheele boot is zeven meter lang en weegt, den motor inbegrepen, 375 K.G. De diepgang bedraagt 15 centimeter. De fantasie richt zich op de torpedodry vers; zy maakt deze grooter, voorziet de wanden van patrijspoorten en richt het inwendige met gan gen en cabines in Fantasie, die ik tot werkelijkheid hoop te maken, zegt de heer Stoete. Tegen een der wanden van de werkplaats staat een zonderling voertuig op drie wielen, eveneens uitgerust met een motor met propeller. Dat is m'n meetwagen, verklaart de heer Stoete. Hy heeft, zooals u ziet, een kleinen pro peller van myn constructie. Hu is 90 centimeter lang en weegt 7/10 kilogram. De motor, die hem aandryft, is slechts 2/> P.K. sterk. Het geheele apparaat weegt 150 K.G. Ik zal u nu de trekkracht van dat propellertje even doen voelen! Tien seconden later draait het motortje; ter- wyl ae propeller met razende snelheid rondtolt, hebben wy een dwarsspant van den wagen vast gegrepen om hem op zijn plaats te houden. Wij slagen er in, zü het niet zonder behoorlyke krachtsinspanning Nu de boot, zegt de heer Stoete. Wees zoo goed en ga tusschen de dragers bij het einde staan. Elven later weerklinkt het lawaai van den 15 P.K.-motor. De propeller maakt zyn toerental die in snelheid toeneemt als de heer Stoete. die in den open stuurstoel heeft plaats genomen de gashandle grooter zet. Meer dan op halve kracht mag de motor voorloopig niet draaien. Desondanks schudï en trilt de boot en waait ons een stormwind om de oorenDan treden we naderbij en con stateeren. dat buiten de schroefbaan niet de minste luchtwerveling optreedt. Proefnemingen hebben aangetoond, zegt onze gastheer, nadat de stilte is teruggexeerd en onze ooren weer op zwakkere geluidstrillin gen zün ingesteld, dat uit een oogpftnt van economie en van snelheid myn propeller het van alle bestaande typen wint. Bu gunstig weer ijsgang kan ik uiter aard niet gebruiken! zal ik begin Januari 1935 myn boot, die zich gemakkeiyk demon- teeren laat, naar het Noorder Spaarne te Haar lem doen brengen en hem daar weer in elkaar zetten. Ik hoop dan in aanwezigheid van auto riteiten en pers, die mü in een volgboot zouden kunnen vergezellen, naar Amsterdam te varen. Ik zal dan bu myn proefnemingen den mecha nischen zeilpropeller door één van het bestaan de type van hetzelfde gewicht vervangen. Men kan zich dan over het groote verschil in pres tatie van beide propellers, by toepassing van de zelfde motorsterkte, zelf een oordeel vormen. T oekomstfantasiën Het groote nuttige effect, dat aldus de heer Stoete zonder groote kosten en moei- lükheden met den mechanischen zeilpropeller kan worden bereikt, heeft myn plannen met de „Bliksemboot" op den achtergrond gedron gen. Mijn nieuwe vinding de octrooi-aanvrage is in behandeling beantwoordt zelfs nog be ter aan het gestelde doel: verhooging van de vaarsnelheid by het zelfde brandstofverbruik. Bovendien kan zy direct toegepast worden voor de voortstuwing van luchtschepen en in de toekomst voor land- en watervliegtuigen. De heer Stoete, die, wat den financieelen kant van de zaak betreft, de volle medewerking heeft van den heer C. A. B. A. M. Schade te Haarlem, deelde ons tenslotte mede, dat ook de kwestie der verdediging tegen aanvallen uit de lucht zijn volle aandacht heeft. Het ligt in zijn bedoeling om, na de proefnemingen met zijn boot. een verkleind model te construeeren van een z.g. „luchtfort", d.w.z. een toestel, dat door toepassing van de nieuwe vinding naar hy als vaststaand aanneemt loodrecht omhoog zou kunnen stygen. In vergroote uitvoering, vol gens den heer Stoete, zouden dergelyke toestel len, die zich niet in horizontale rienring kun nen voortbewegen, by een dreigenden lucht aanval van vyandelyke vliegtuigen of lucht schepen boven een groote stad, op verschillende punten met groote snelheid omhoog kunnen stijgen, waardoor de inzittenden in staat zouden zyn, den vyand op gelyke hoogte te bestoken! Wat deze toekomstfantasieën betreft, kan men echter slechts een afwachtende houding aan nemen... Brengt blijdschap in de woningen van uw minder bedeelde landgenooten Ook ons Nederlandsche Volk lydt onder dt crisis, die de wereld teistert. Duizenden verkee- ren in omstandigheden, die hulp van anderen dringend noodzakelijk maken. Temeer klemt dit, nu de crisis reeds zoo lang duurt en de winter voor de deur staat, waardoor het gebrek aan kleeding, schoeisel, beddegoed en verwar ming zich dubbel doet gevoelen. Doordrongen van dit feit heeft de Regeering, trots den nood der schatkist, zich het lot van de gesteunde werkloozen aangetrokken en zich bereid verklaard voor extra hulp aan hen voor ditmaal een bedrag van ongeveer twee millioen gulden aan te vragen. Naast deze werkloozen zy'n er echter nog velen, inzonderheid zy, die tot de z.g. stille armen behooren, wier nooden minstens even groot zyn. Gij, die niet tot hen behoort, bedenkt, dat Gy gespaard zyt gebleven voor het lot, dat velen uwer medemenschen heeft getroffen; dat hun lot ook het uwe had kunnen zyn. Indien gy u dit goed indenkt, twijfelen wy niet, of uw dankbaarheid zal groot zyn. Toont dit in uw gave. De Regeering kan reeds door den nood der schatkist onmogelyk allen nood lenigen. Het prijzenswaardig streven van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" verdient daarom allen steun. Het op u gedane beroep is dringend. Met den winter nadert Kerstmis. Brengt door uw gave op de dagen van het komend geboorte feest van Christus verlichting en blydschap in de woningen van uw minder bedeelde landge nooten. Uw Kerstfeest zal u zelf daardoor tot des te grooter zegen kunnen zyn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, J. A. DE WIDE De Minister van Sociale Zaken, J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE De rechtbank te Rotterdam heeft den jonge man uit Krimpen aan de Lek, die in de straf zaak tegen een dorpsgenoot opzettelyk valsche verklaringen heeft afgelegd, wegens meineed veroordeeld tot vyf maanden gevangenisstraf. Naar aanleiding van het bericht, dat er plan nen zouden bestaan om by de Kon My. Schelde" te Vlissingen een afdeellng vliegtuigen- bouw op te richten, wordt van de rijde van de directie vernomen, dat dit bericht op zijn mfnst voorbarig is. De rechtbank te Roermond heeft een veertig jarigen wegwerker, die de afsluitboomen van den spoorwegovergang WeertKeipen niet tydig had neergelaten, waardoor de 52- jarige H. Trie- nekens uit Heythuyzen door een passeerenden trein gegrepen en op slag gedood werd, wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroor deeld tot veertien dagen hechtenis. De eisch was geweest twee maanden gevange nisstraf. De boerdery van W. Ruul te Siebengewald (L.) is geheel door brand vernield, waarby elf var kens om het leven kwamen. De inDoedel bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Wy ontleenen aan het verslag der Tilburgsche gemeenteraadsvergadering van Maandagavond den volgenden slotpassus uit de rede van den heer Donderds (R. K. Onafh.) Spr. komt nog eens terug op zyn verklaring omtrent aansluiting van zy'n party by de Staatspartij. Spr. zegt altyd dezelfde principes te zullen houden, steunende op de Pauselyke Encyclieken. De Staatsparty begint een kente ring te vertoonen, en als zy vasthoudt aan haar jongste program, zal voor spr. en de zy- nen de tijd aangebroken zyn om terug te keeren, want dan hoort hy daar thuis. Op geestige en degelyke wyze zet spr. dan de S.D.A.P.-fractie in een hoek, die spr. ka rakterloos en principe-verdraaiend noemt. De S.D.A.P. durft in Tilburg niet zyn als el ders, omdat de Tilburgsche arbeiders van het echte socialisme niets willen weten, betoogt spr. Men doet hier by de socialisten aan water-en- melk politiek! (Deze enthousiaste speech lokte zelfs applaus van de publieke tribune, byna geheel uit ar beiders bestaande). Ten slotte heeft spr. nog een appeltje te schil len met den heer Arts, die wederom afwezig was. En na deze philippica verklaart spr. geen eigen partijtjes meer te zullen helpen vormen, omdat het niet in het belang van Kerk en Volk is. Spr. hoopt dat spoedig het oogenblik tot te rugkeer tot de R.K.S.P. zal aangebroken zyn. Dat zal zyn grootste vreugde in zyn politieke loopbaan zyn. Dit als tegenstelling tot de verklaring van den heer Arts, die verklaarde alleen zitting in het college te willen nemen als hy dat zelf, en niet het volk, het wil! De rechtbank te Rotterdam heeft een recla me-ontwerper, die met een fantastisch propa- gandaplan 8000 van een geldschieter heeft we ten los te krijgen door valsche contracten aan te bieden, veroordeeld tot tien maanden gevan- eenistraf met aftrek der preventieve hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9