De duistere Nazi-geschiedenis Simon over de Saarpolitie ■n '1 I p De uitwijzing van Hongaren Het nieuws van heden NIEUWE ONTHULLINGEN De vlootkwestie HIJ BRENGT HULDE AAN FRANKRIJK DE BAROMETER El VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 Avondblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hoogst bedenkelijke documentatie Von Fritsch Von Schleicher Japan begint niet voor 1942 aan de bewapeningswedloop De meeste uitgewezenen komen in wanhopigen toestand uit Joego-Slavië aan Dementi, dat een beves tiging inhoudt Uiteenzetting in het Lagerhuis over de bereikte over eenkomst Met Nederland wordt onderhandeld Het Weer Ulm wordt nog steeds gezocht Australië stuurt een 30-tal vaartuigen Moskou's tyrannie 200-tal personen naar Siberië verbannen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nazi-spionnen gegrepen te Weenen Verschillende moorden in Frankrijk VISSCHERS VEM1ST Tekort aan vaklieden in Italië Nieuw succes van Paraguay Kerkvervolgend Mexico NORTH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19085 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor De nog zeer jonge geschiedenis van het nationaal-socialisme in Duitschland, Welke door Hitier echter een toekomst van duizend jaren is voorspeld, vertoont eenige duistere plekken, welke men tot nog toe niet volledig en afdoende heeft kunnen ophelderen en welke men, gezien de publiciteitsmethoden, Welke op het oogenblik in het Derde Rijk in zwang zijn, voorloopig ook wel niet zal kunnen ophelderen. Juist het feit, dat de waarheid in duitschland, voor zoover deze den nationaal- socialistischen machthebbers niet aangenaam is, onmogelijk uit onbetwijfelbaar authentieke Segevens en mededeelingen vast te stellen is. heeft den politieken vluchtelingen, den anti-na- tionaal-socialisten en in 't algemeen allen vijan den van Duitschland de gelegenheid geboden °m met allerlei oncontroleerbare geruchten, beschuldigingen en verdachtmakingen het aan een van Duitschland en zijn nieuwe meesters 2°oveel mogelijk afbreuk te doen in een wereld, Welke voor elke zinspeling, elk woord ten na- deele van Duitschland ontvankelijk was, te ontvankelijker, naarmate zij zich meer door het huidige Duitschland bedreigd achtte. Even zeker als het is, dat er in Duitschland tal van dingen SÜn gebeurd, welke met moedwil aan het dag- hcht worden onttrokken, even zeker is het, dat lang niet alles, wat daarover „onthuld" Wordt, Waar of althans bewijsbaar is. Vooral op drie Sedeelten van het nieuwe Duitsche geschiede nisboek hebben zich de aanvallén van de ont hullers uit het buitenland zich geconcentreerd h l. op de bruin geschroeide pagina's, handelend Over den Rijksdagbrand, op de met bloed dicht- Sekleefde bladzijden, betreffende den 30sten Juni en op de geheimzinnige en opzienbarende overname van de totaal-macht door Hitier na Tïhidenburg's dood. Men herinnert zich, hoe lang na de brandstichting in het Rijksdagge bouw, welke de verkiezingsoverwinning der Na zi's zoozeer heeft bevorderd, het beruchte ■Bruinboek verscheen, waarin de nationaal- socialisten als de brandstichters werden gedood verfd. Een der hoofddocumenten uit dit kenne lijk partijdige pamflet was de zgn. brief van hen Duitsch-nationalen Dr. Oberfohren, waarin heze uiteenzette, hoe er over de brandstichting in den ministerraad werd onderhandeld en de duitsch-nationalen zich daartegen verzetten, terwijl de nationaal-socialisten ertoe besloten, deze brief zou door Dr. Oberfohren geschreven ^jn, kort vóór dat hij zich zelfmoordde, en langs geheime wegen naar het buitenland zijn Sesmokkeld. De inhoud van dezen brief klopte niet de zichtbare feiten, maar nooit is men erachter gekomen, of deze brief niet naar de zichtbare feiten achteraf werd geconstrueerd, de eenige, die de authenticiteit van den brief °nder eede zou hebben kunnen bevestigen was hood, terwijl het al heel merkwaardig aandeed, hat deze brief eerst een paar maanden na den hood van Dr. Oberfohren werd gepubliceerd hoor een groep van personen van uitgesproken Witi-nationaal-socialistische richting. Het Rijksdagbrandproces te Leipzig, dat zoo- als Goering verklaarde zoo openbaar mogelijk Sehouen werd om het perfide Bruinboek van a tot z te weerleggen, bracht zonneklaar aan bet licht, dat van der Lubbe brand in het Rijks- ^aggebouw had gesticht, maar van een com munistisch complot bleek evenmin iets als van Wn mationaal-socialistische opzet. Met groote Waarschijnlijkheid kwam vast te staan, dat van her Lubbe met of zonder zijn medeweten hel ers moest hebben gehad, maar wie die helpens Waren, kon niet worden aangetoond of wilde men niet aantoonen. Zoo bleven velen gelooven, hat de Nazi's, die grove politieke munt uit den Rijksdagbrand sloegen, ook de eigenlijke ver- ahtwoordelijke daders waren geweest. Thans gaat de bekende Zweedsche socia list George Branting, dezelfde, die in de Bruinboek-commissie zat en deel uit maakte van de niet officieele buitenlandsche onderzoekingscommissie voor den Rijksdagbrand, een Witboek uitgeven, waaruit het Fransche „Journal" reeds eenige fragmenten heeft open baar gemaakt. Deze fragmenten zijn uitermate sensationeel en bestaan uit een verklaring en een brief van Karl Ernst, een der meest be denkelijke nazi-leiders, die den 30 Juni werden geëxecuteerd. De verklaring betreft weer den Rijksdagbrand. Karl Ernst bekent daarin in sa menwerking met andere even weinig betrouw bare en gedegenereerde nazi-leiders den brand gesticht te hebben. Alle details m de beschrij ving van deze verklaring stemmen nauwkeurig overeen met de lezing, welke het Bruinboek als waar wilde suggereeren. Deze omstandigheid kan evengoed ten voordeele als ten nadeele van de echtheid worden uitgelegd. Immers, waarom komt eerst thans deze de nazi's compromit- teerende verklaring voor den dag, terwijl ze toch vóór den 30sten Juni geschreven en naar het buitenland verzonden heet te zijn. Zoowel de onderteekenaar van deze verklaring als zij, die er als medeplichtigen in genoemd worden, zijn bü het groote bloedbad van 30 Juni om hals gebracht, zoodat zij den inhoud niet meer kun nen bevestigen. Zelfs, indien de authenticiteit van deze verklaring wel boven eiken twijfel ver heven was, dan nog zou het een discussiabele vraag blijven, of zij niet leugenachtig door den nattigheid voelenden Ernst werd opgesteld om er zichzelf en zijn .'otgenooten mee te bescher men tegen zijn partij genooten, die hun kwaad wilden. Immers, Ernst heet deze verklaring naar het buitenland te hebben gezonden, opdat hij met publicatie daarvan zou kunnen dreigen en zoo doende veiligheid voor eigen lot en leven zou kunnen afdwingen. In ieder geval heeft deze verklaring Ernst niet gebaat, naar het heet, omdat hij door den 30sten Juni overrompeld zou zijn geworden. Dat Ernst wezenlijk nattig heid voelde en wel degelijk met zijn Röhmische kornuiten samenspande tegen Goering en Goeb- bels, wier denkbeeld den Rijksdagbrand te stichten hij beweert verwezenlijkt te hebben, zou blijken uit den in het Witboek voorkomen den brief, welke eveneens van zijn hand zou zijn, en waarin een interessant beeld van de in wendige verhoudingen in de hoogere regionen van de NSDAP wordt gegeven. Heeft Ernst de zen brief geschreven, dan is het volkomen ver klaarbaar, dat hij 30 Juni als samenzweerder werd geëxecuteerd met individuen als Heines e.a. Maar heeft hij hem geschreven? Ook hier blijft een groot vraagteeken staan. Immers, waarom wordt eerst thans dit schrijven aan de openbaarheid prijs gegeven door denzelfden per soon, die bewezen heeft niet al te betrouwbaar en kieskeurig te zijn in de keuze van zijn mid delen, wanneer het erom gaat het nationaal- socialistische Duitschland verdacht te maken. Hetzelfde geldt in zekere mate van den geheimen brief van Duitsche generaals, welke door den uitgeweken oud-hoofdredacteur van TJllstein Georg Bernhard in het emigranten-blad, het „Pariser Tageblatt" openbaar worden gemaakt. In dezen brief, welke gericht heet te zijn aan von Hindenburg, spreken de schrijvers hun verontwaardiging uit over den moord op von Schleicher, dien zij een gloeiend patriot noemen. Zü verklaren daarin, dat de regeering- Hitier niet haar taak heeft vervuld om den bin- nenlandschen vrede in Duitschland te herstel len, dat onbevoegde politici de plaats hebben ingenomen van bekwame militairen, dat dr. Ley, Darré, dr. Rosenberg, Goering en Goebbels weg moeten, dat de buitenlandsche politiek de zaken ergerlijk verprutst heeft, en niet meer op het moreel van het leger te rekenen valt. Na een uitweiding over al de fouten der natio- naal-socialistische buitenlandsche politiek ten opzichte van Italië, Oostenrijk en Rusland, stellen zij voor een directorium in te stellen, waarin genraal von Fritsch als vice-kanselier, generaal von Hammerstein als Rijksweerminis- ter en Nadolny als Minister van Buitenlandsche Zaken zouden moeten zitting nemen, om Duitschland op den oorlog voor te bereiden. Deze brief is tenminste niet afkomstig van lieden, die inmiddels gestorven zijn. Hij strookt met de vele geruchten, welke er over de ontevredenheid der Rvjksweergeneraals in omloop zijn, maar ook deze brief dateert van ettelijke maanden geleden. Stel dat de Duitsche generaals wezenlijk aan Hindenburg zulk een brief geschreven hebben, zullen zij ^dan de echtheid daarvan onder de huidige omstandigheden niet loochenen? Het is zeer opmerkelijk, dat dit alles niet „onthuld" is, toen Hitier nog niet tot oppermachtig opvol ger van Von Hindenburg was gebombardeerd, ofschoon dit materiaal in dien tijd reeds ter beschikking van de onthullers moet zijn geweest. Het effect had toen misschien dingen kunnen verijdelen, welke thans als gedane zaken geen keer nemen. Of moeten wij in het openbaar maken van deze zgn. „authentieke" stukken een campagne zien om de Saarbevolking en Frank rijk opnieuw schrik aan te jagen, nu er een begin van toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk valt waar te nemen, en het Saarpro- bleem in der minne geschikt gaat worden op 'n wijze, welke den Duitschen emigré s van aller lei slag onmogelijk kan aanstaan? Wat heeft het eigenlijk voor zin oude koeien als den Rijks dagbrand uit de bruine sloot te halen? Dertig Juni is veel erger geweest dan de Rijksdagbrand, welke maar één slachtoffer heeft geëischt. Van daag den dag gaat het om den vrede in Europa en van dezen vrede is een DuitschFransche verzoening de eenig duurzame basis. Het leggen van zulk een basis verhinderen of bemoeilijken met gegevens, waarvan de juistheid op het oogenblik niet vast te stellen is, is een werk, dat geen bewondering of aanmoediging verdient. Het is een destructieve politiek, waarbij alleen zij, die in troebel water willen visschen, mogelijk baat kunnen vinden ten kiste van gansch de wereld. NEW-YORK, 7 Dec. (Reuter) De Japan- sche gezant Saito heeft in een interview met .Associated Press" verklaard, dat Japan geen bewapeningswedloop met de Vereenigde Staten wenscht en in elk geval niet voor 1943 een der- gelijken wedloop zou beginnen. De betrekkingen van Japan met Sovjet-Rusland noemde hij aan zienlijk beter. TOKIO, 7 Dec. (Reuter) De Geheime Raad heeft een uit negen leden bestaande commissie benoemd, die tot taak heeft, de nota inzake de opzegging van het Verdrag van Washington op te stellen. BOEDAPEST, 7 Dec. (V. D.) Omtrent de uit wijzing van meer dan tweeduizend Hongaren uit Joego-Slavië, wordt uit Szeged nabij de Joego slavische grens gemeld, dat de meeste uitge wezenen als vluchtelingen, in wanhopigen toe stand en voor een deel beroofd van een belang rijk gedeelte van hun have, over de grens trek ken. Sommigen verklaren dat zij uit hun woning zijn gezet onder het dreigement: „Jullie hebben onzen Koning vermoord; ga heen naar je eigen land, waar we binnenkort wel zullen binnen dringen." De vluchtelingen komen over de grens met treinen, waarin elke accomodatie ontbreekt. De kinderen en vooral de zeer jonge kinderen en zuigelingen lijden het meest. Verschillende uit gewekenen klagen dat kleine eigendommen en bezittingen in beslag zijn genomen. Anderen, die vroeger de Joego-Slavische nationaliteit hebben aangevraagd, stranden thans in niemandsland, aangezien Hongarije hen evenmin wenscht te accepteeren. In de heden te houden Hongaarsche kabinets zitting zullen stappen worden overwogen, die bij de Joego-Slavische regeering kunnen worden ge daan, terwijl tevens steunmaatregelen voor de vluchtelingen zullen worden genomen. De geruchten dat de diplomatieke betrekkin gen met Joego-Slavië zouden zijn verbroken, worden officieel tegengesproken. Uit Belgrado wordt omtrent deze kwestie of ficieel het volgende medegedeeld: In Joego-Slavië wonen 25.000 Hongaren, die elke 3 of 6 maanden hun verblijfs- of werkver gunning moeten laten vernieuwen. De regeering heeft besloten, ter bescherming van den Joego-Slavischen arbeider en om rede nen van binnenlandsche veiligheid, een zeker aantal verblijfsvergunningen niet te verlengen. Hierdoor worden thans ten hoogste 2000 per sonen getroffen. Er is dus geen sprake van een uitwijzing van Hongaren op groote schaal. Een foto van de Saarcommissie van den Volkenbond, welke te Genève hulde ver wierf voor de te Rome tot stand gebrachte Duisch-Fransche overeenkomst. In het midden voor de tafel baron Aloisi. Geheel rechts de Engelschman Knox. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). In het Lagerhuis vroeg de oppositie-leider Lansbury den minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, om een ver klaring over de te Genève bekend gemaakte be slissing betreffende het zenden van een contin gent Britsche troepen naar het Saargebied. De minister antwoordde: „Ik heb op 5 November het Huis eraan herin nerd, dat de verantwoordelijkheid voor de handhaving van de orde in het Saargebied be rust bij de regeeringscommissie, die zich zoo goed van haar taak heeft gekweten. Toch be rust de hoogste verantwoordelijkheid bij den Volkenbond. Tot voor kort scheen het, gelijk het Huis weet, dat in geval van nood de eenige bron waarvan hulp te verwachten was, Frankrijk was. De heer Laval heeft nu zelf gezegd, dat het Saarprobleem eigenlijk meer een interna tionaal vraagstuk was dan een Fransch-Duitsche quaestie. Hij heeft den Raad verzocht te be sluiten, hoe de taak van handhaving der orde het best vervuld zou kunnen worden. Eden heeft toen, op aanwijzing van de Brit sche regeering, op de meest gelukkige wijze in gegrepen en uiteengezet, dat de beste methode was het stationneeren van neutrale troepen en geen Fransche of Duitsche ordebewaarders in het spel te halen. De Britsche regeering is steeds van meening geweest, dat het zeer ongewenscht is, dat Duitschland en Frankrijk in verband met de bijzondere belangen aangaande de toekomst van het Saargebied, als partij in het geding ge moeid zouden worden. Daarom heeft de Britsche regeering zich be reid verklaard mede te werken aan de betere oplossing onder twee voorwaarden: 1. dat ook andere neutrale landen soldaten beschikbaar stellen en 2. dat Frankrijk en Duitschland deze regeling goedkeuren. Simon eindigde zijn rede met te zeggen: „Ik hoop, dat mijn verklaring het Huis be vredigd heeft, doordat het van oordeel is, dat deze zaak behandeld is met inachtneming van de Britsche belangen en met den beslisten wensch, dat het plebisciet in alle orde plaats zal hebben onder auspiciën van den Volken bond, waarin ons land een rol te spelen heeft, welke het bereid is te spelen." Op een vraag van het conservatieve Lager huislid kolonel Moore, of de Fransche regeering haar troepen van de Saargrens zou terugtrek ken tot de 25 mijlengrens, antwoordde Simon: „Ik geloof, dat er geen reden bestaat de Fran- schen te verzoeken meer te doen dan zij nu hebben gedaan en ik verheug mü er over den geest te zien, waarin de Fransche regeering handelt." GENÈVE, 7 Dec. (Reuter). Uit Engelsche bron verluidt, dat de internationale troepenmacht voor het Saargebied in totaal vermoedelijk 2 tot 3.000 man sterk zal zijn. Bevestigd wordt, dat zonder twijfel Engelsche en Italiaansche troepen zullen deelnemen, terwijl met Neder land en Zweden nog onderhandeld wordt. PARIJS, 7 Dec. (Reuter). Uit de commenta ren der Fransche bladen blijkt, dat de regeling inzake de internationale politiemacht in het Saargebied een merkbare ontspanning gebracht heeft in de internationale atmosfeer. Men is van meening, dat een groote stap gezet is op den weg der Fransch-Duitsche toenadering. Ook de Londensche bladen geven blijk van hun instemming. ImI Tusschen Roemenië en Rusland zijn de betrekkingen hersteld. Gezant Ostrowski werd door koning Carol met groot ceremonieel ontvangen - 1 VERWACHTING: Meest matige, Zuid- Westelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen, iets kouder. j= Hoogste stand: 769.7 te Riga. Laagste stand: 745.4 te Blacksod. Zon op 7.56, onder 3.46. Licht op 4.16. Maan op v.m. 9.12, onder n.m. 4.02. HONOLOELOE, 7 Dec. (Reuter) Ondanks het grondige onderzoek, heeft men nog niets van Ulm en zijn vliegtuig gevonden. Kingsford Smith seinde uit Los Angeles de vaste overtui ging te hebben, dat het toestel van Ulm ver scheidene dagen drijvende kan blijven. Hij ver zoekt daarom de nasporingen nog niet op te geven. Ofschoon de weerkundigen alle hoop hebben opgegeven, heeft de Australische regeering be sloten op hare kosten dertig Japansche sam pans uit te zenden, om aan het reddingswerk deel te nemen. Een belooning van 1250 pond sterling is uitgeloofd voor dengene, die de vlie gers zal vinden. Het weer op zee is echter zoo ongunstig, dat nauwelijks aangenomen kan worden, dat het vliegtuig na de noodlanding op het water ver scheidene dagen drijvende is kunnen blijven. MOSKOU, 7 December (Reuter) De fa milieleden van de te Leningrad en Moskou te rechtgestelde 71 menschen zijn op bevel van het volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken voor den tijd van 3 tot 10 jaar naar Si berië verbannen. Het aantal ballingen bedraagt omstreeks 200. Hun bezittingen zijn door den staat in beslag genomen. Uiteenzetting van Simon over het accoord in zake de internationale Saarpolitie. Manifest van rechtsche zijde in Spanje tot vorming van een nationaal blok. De massa-uitwijzing van Hongaren uit Joego- Slavië. De meeste komen in wanhopigen toe stand aan. Tweehonderd familieleden van de in Sovjet- Rusland geëxecuteerde personen naar Siberië verbannen. Minister van Schaik verdedigt in de Tweede Kamer zijn beleid. Inheemsch congres te Batavia verboden. Benoemingen bij de Paters Minderbroeders. Het St. Willibrordusgebouw te Alkmaar uitge brand. Felle fabrieksbrand te Gennep. De verdachte van den doodslag te Hoofddorp staat Dinsdag a.s. terecht voor de Haarlemsche Het vonnis tegen den stoker, die terecht stond wegens-5ab8Tafr-öV de HT.' MS. „HMIIUBP'IH hooger beroep bevestigd. WEENEN, 7 Dec. (Reuter) Gisteren is te Weenen een Nationaal-Socialistische centrale ontdekt, welke een centrum bleek te zijn van spionnage op groote schaal en geheime docu menten aan Duitschland verschafte. De leider der centrale, Niederdorfer, en een groot aantal andere betrokkenen zijn gearres teerd. PARIJS, 7 December (Reuter) Vannacht is te Remmelfang bij Straatsburg een bejaard echtpaar, dat met een eveneens bejaard fa milielid een groot huis bewoont, door een gees telijke uit de plaats dood aangetroffen. Allen drie was met eenstaaf de schedel ingeslagen. Vermist werd slechts een bedrag van 150 francs aan papiergeld. PARIJS 7 December (Reuter) De streek rondom Draguignan in het departement Var, alwaar vele afgelegen boerderijen zijn gelegen, leed den laasten tijd onder een terreur. Er wer den eenige geheimzinige misdaden gepleegd, zoo werden er vijf herders vermoord. Gisteren heeft men een strooper gearresteerd, die be kende eenige misdaden te hebben gepleegd. BUENOS AIRES, 7 Dec. (Reuter) De regee ring heeft vaartuigen en een vliegtuig-eskader uitgezonden om te zoeken naar een Argentijn- sche visschersboot, die tijdens een storm met 17 man aan boord is verdwenen. ROME, 7 December (V.D.) Bij de practi- sche toepassing der overeenkomsten van de beroepsvereenigingen van werkgevers en werk nemers volgens de richtsnoeren van het fas cistisch regiem ter bestrijding van de werk loosheid, bleek, dat een tekort aan vaklieden bestaat. Er is direct overgegaan tot het instellen van speciale opleidingen ten behoeve van werkloo- zen, terwijl speciale cursussen zijn ingericht voor werkende arbeiders. ASUNCION, 7 December (Reuter) Het ministerie van oorlog van Paraguay deelt mede: Wij hebben het fort Cururenda ver over, aan den rechter oever van de Pilcomaye nabij de grens van Argentinië en Bolivia. De vijand heeft zijn eigen opslag-plaatsen van materiaal in brand gestoken. MEXICO CITY, 7 Dec. (V.D.) Te Juarez kwam het tot een vuurgevecht tusschen Mexi- caansche regeeringstADepen en kerkelijke te genstanders, waarbij een man werd gedood en acht werden gevangen genomen, terwijl vijf anderen wisten te ontsnappen. k L^VWUvwinminiiii O *LTlJO Stand op Vrijdag 2 uur n.m.: Vorige stand: 755.4 753.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1