STADSNIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j j Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen 1 Wat de tonq streelt Begrooting van Justitie FUNKE BAKT Laatste Nieuws „Het Schouwspel" ^iiiiiiiiiiiiiiiiinmuiniiniiinnmmnmiiiniTniiiniiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig VRIJDAG 7 DECEMBER 1934 Kapelaan H. Roelvink Koperen priesterfeest Volledig programma Ernstige brand Op het terrein der oude Scho- tensche gasfabriek GEMEENTEZAKEN Wijziging lijn 3 der Brockway Te gering vervoer Door duizeling bevangen En te water geraakt Pachtkwestie Verbreeding Pijlslaan Burgerlijke stand POSTZEGELS VOOR CADEAUX SSL/gSJS CONTRACT MET P. E. G. E. M. „Met onbekende be stemming" Wethouderskwestie in den Zand- voortschen Raad Probeert U eens ons Twaalfuurtje C. BOOIJ BARREVOETESTRAAT 17 - TELEF. 11489 Het St. Nicolaasfeest van het St. Josephshuis Haarlemsche Bachvereeniging OVERVEEN Deken H. A. Th. v. Damf Verkoop grond „Laten we ons niet in slaap laten sussen door den kalmen, criti- schen aard van ons volk" Rede van minister Van Schaik „T ribune"-persen Pachtwet Tegen zedelijke excessen Buma Komst van vreemdelingen WIT-, ZWART-, CELDERSCH-, EN KRENTEN-ROCCEBROOD VRAAGT HET UW BAKKER Gecontracteerde voorstellingen gaan door Zesdaagsche te Kopen hagen Falck Hansen-Rausch winnaars; Braspenninx op de 5e plaats VOETBAL Oud-internationalsH.F.C. WERKVERSCHAFFING STOPGEZET Aan de gevolgen overleden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiinii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De zeereerw. heer H. C. A. M. Roelvink, ka pelaan van de parochie te Bloemendaal, zal 10 December a.s. zijn twaalf en een half-jarig priesterfeest herdenken. Er is een uitgebreid feestprogramma vastge steld, waarvan het hoogtepunt ongetwijfeld is het plechtig dank-offer in de Hoogmis, welke de jubilaris Zondagmorgen om half elf in de parochiekerk zal opdragen, geassisteerd door den weleerw. heer Leon. Roelvink .broeder van den jubilaris en den weleerw. heer Leo Beune, neef van den jubilaris. De predicatie zal door den weleerw. heer L. Roelvink gehouden worden. De officieele begroeting door de feestcom missie van de parochie en van de verschillen de vereenigingen en de plechtige aanbieding van de feestgeschenken zullen om half twee plaats hebben in de zaal van de pastorie, daarop volgt de algemeene receptie; een stroom van geluk- ijrenschen zal ononderbroken tot half vier uit dë harten van jong en oud, rijk en arm den jubilaris toevloeien. Des avonds zal dan een plechtig feestlof met Te Deum deze kerkelijke viering besluiten. De huiselijke viering van dit feest, welke de feestcommissie georganiseerd heeft, zal plaats hebben, zoodra Sint Adelberts Campagna zal voltooid zijn. Men hoopt dat dit zal zijn of) het a.s. Kerstfeest. Het volledige programma van de feestviering luidt: Zaterdag 's avonds 7.30 zal de W.Eerw. Jubi laris worden ingehaald door de GraaTleden in uniform bij den ingang der kerk. Daarna feestlof voor de Meisjes-Congregatie, die tegelijkertijd het titelfeest viert van haar Congregatie. Zondag 10.30 Plechtige Hoogmis met Veni Creator, waarna feestlied gezongen door alle Parochianen. 1.30 Receptie in de zaal van de Pastorie voor de leden der verschillende feestcomité's. Aan bieding der cadeaux. 23.30 Receptie voor de Parochianen en an dere belangstellenden. 7 uur Plechtig danklof met Te Deum. Maandag 10 December Intieme feestviering van het Jubilé in 't Prov. Ziekenhuis. 6.30 H. Mis. Daarna aanbieding van het ca deau in de Musiszaal. Dinsdag 11 December. Kerkelijke viering van het Jubilé door de leden der verschillende Jeugdorganisaties. Deze H. Mis zal gezongen worden door de leden van de Maria-Congregatie dïd. Meisjes. De Jeugdbew. zal in uniform met vlaggen en vaandels aanwezig zijn. Alg. H. Communie onder de H. Mis tot in tentie van den jubilaris. 's Avonds te 8 uur feestvergadering in de kerk van de beide Congregaties. Woensdag 12 Dec. Kerkelijke viering van het jubilé door de schoolkinderen met haar on derwijzers en onderwijzeressen. Te half acht gezongen H. Mis en Alg. H. Comm. De gezan gen worden uitgevoerd door de schoolkinderen. Zondag 16 Dec. Plechtige kerkelijke viering in 't Prov. Ziekenhuis, H. Mis te negen uur. Een afzonderlijk samengesteld en daartoe ge oefend koor zal de meerstemmige gezangen uit voeren. Handel Mij. „Morave", te Amsterdam, tegen den prijs van 13.50 per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de Van Zeggelen- straat, groot 50 M2, kadastraal bekend ge meente Haarlem II, Sectie P nos. 967 en 969, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen een gedeelte van een beneden- en bovenwoning, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Bij het ter perse gaan van ons blad vernemen wij, det op het terrein van de oude Schotensche gasfabriek aan de Floresstraat een ernstige brand is uitgebroken. Op het terrein is een opslagplaats van materialen gevestigd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. In verband met het geringe vervoer van Hjn3 op het gedeelte Kleine HoutwegBosch en Vaart, ziet de directie van bovengenoemde mij. zich genoodzaakt per 10 December a.s. deze lijn als volgt te wijzigen: Komende van den Kleine Houtweg wordt ge reden TwijnderslaanBuitenrustlaanRusten burgerlaanZ. B. SpaarneBakkerstraat (eind punt bij het pontje). Terug wordt gereden: BakkerstraatVoor helmstraatRustenburgerlaanKleine Houtv/eg en verder de oude route. Daar door deze wijziging de bewoners van Bosch en Vaart meer aangewezen zijn op lijn 1 van de Brockway, welke standplaats heeft aan het Schouwtje, zullen op lijn 1 zooveel mogelijk de nieuwe groote Brockway-bussen geplaatst worden, welke een vervoerscapaciteit hebben van 30 zitplaatsen en 7 staanplaatsen. Bovendien worden op drukke dagen op deze lijn extra diensten ingelegd. Te Vijfhuizen verrichtte mej. de R., wonende aan den Vijfhuizerdijk aldaar, eenige bezig heden op de stoep aan de Ringvaart. Zij werd plotseling door een duizeling bevangen, met gevolg dat zij in het diepe vaarwater viel. Op haar geroep kwam spoedig hulp opdagen, die de vrouw uit haar benarde positie wist te ver lossen. I B. en W. stellen voor een verzoek van J. Smit om toekenning van een gratificatie aan zijn schoonvader L. van Puivelde van de hand te wijzen. De eigenaar van het perceel aan de Pijlslaan no. 13, heeft zich bereid verklaard genoemd perceel aan de gemeente in koop af te staan tegen den prijs van f 2.750. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Personalia Voordracht ter benoeming van een onderwij zeres aan School no. 39 (Pol 18, v.m. Spaarn- dam)1. mej. J. E. C. Vernout; 2.' mej. M. Perry en 3. mej. J. J. Schouten. Voordracht ter benoeming van een onderwij zeres aan School no. 3 (Tuchthuisstraat) al hier: 1. mej. C. J. Sangster; 2. mej. J. R. Bruijnsteen, en 3. mej. M. S. de Boer, allen wachtgelders en wonende alhier. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem stellen voor ter voorziening in de ca- cature, welke in hun college op 1 Januari 1935 ontstaat door de periodieke aftreding van den heer W. Roodenburg: 1. de heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs; 2. de heer Ds H. E. Beker, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, beiden te Haarlem. Voorstel tot herbenoeming voor den cursus 19341935 van de tijdelijke leeraren aan de Ge meentelijke avondschool voor handelsonderwijs: L. J. P. van der Meulen, A. J. Hekkeiman, J. W. Schotman en J. L. Nanninga en tot benoe ming van een tijdelijk leeraar aan dezelfde school voor den cursus 19341935: J. Kal, te Haar lem. Geboren: A. GerlofsBreeuwer, d.; H. J. Stol Witkamp, d.; J. G. VerverZoet, z.; E. W. KwantMatschuk, z.; C. H. SchomagelCijs, z.: J. W. HendrikseRappard, d.; I. K. Sothen Kirchner, z. Ondertrouwd: J. v. Ingen Schenau en C. Voe telink; F. v. d. Meij en G. A. Bakker; F. Keer- wolf en J. E. W. de Gee; G. A. de Ridder en S. H. Bijster; H. Vette winkel en L. J. F. M. Zaalberg; J. C. Jonkhof en H. A. Metz. Getrouwd: P. Schouten en H. M. N ij man; C. G. Montauban en A. Haider; C. Jonges en J. C. Bos. Overleden: J. F. Heemskerk, 69 jaar, M. van Heemskerkstraat; P., 8 mnd., z. v. T. v. Dui- venbode, Kamperlaan; A. VennikBooms, 32 jaar, Hazepaterslaan; J. G. Hirs, 82 j., Gast huisstraat. De geweldige rijbrugkranen (de eerste in Europa) aan de nieuwe haven der Staatsmijnen te Stein, welke 15 of 16 dezer officieel wordt geopend Driemaal per week an dere zegels in de etalage De stroomlevering door Amsterdam en Haar lem aan het P.E.N, van 1 Januari 1929 tot Oc tober 1931 verliep op de bij de Nota in zake reorganisatie geregelde wijze, waarin de voor waarden zijn geregeld, waaronder het P.E.N. van Amsterdam stroom betrok van 1 Januari 1929 af tot het in bedrijf stellen der nieuwe P.E.N.-centrale. Ten einde te voorkomen, dat voor Amsterdam schade zou ontstaan door het vrijwel gelijk tijdig opstellen van machinecapaciteit te Am sterdam en in de nieuwe P.E.N.-centrale, werden twee maatregelen genomen. In de eerste plaats werd met het P.E.N. over eengekomen, dat de Provincie haar centrale niet zou inrichten voor een capaciteit grooter dan 48.000 kW en de verdere uitbreiding zoodanig zou regelen, dat voorkomen wordt, dat van de uitbreiding te Amsterdam met 35.000 kW ge ïnstalleerd vermogen, tot welke uitbreiding de Raad van Comissarissen der P.E.G.E.M. op 26 Juli 1928 besloot, capaciteit overbodig zal worden. Voorts verklaarde de Provincie zich bereid, ook na het in bedrijf stellen van de nieuwe Provinciale centrale, het Gooi van uit de Am- sterdamsche centralen te blijven voeden en aan Amsterdam voor deze af te nemen energie te betalen volgens het in de Nota in zake reorga nisatie vermelde tarief. Deze bereidverklaring eindigt, zoodra de capaciteit, welke te Amster dam is vrijgekomen door het in bedrijf stellen der Provinciale centrale en het dientengevolge wegvallen der P.E.N.-voeding Van uit de cen trale Noord, door Amsterdam wederom voor eigen behoefte en voor stroomlevering aan de P.E.G.E.M. voor tractiedoeleinden in gebruik is genomen. In 1933 is tusschen de Provincie en Amster dam overeenstemming bereikt om eerstgenoem de beperking op te heffen, waarbij de Provincie aan Amsterdam een vergoeding van 75.000 heeft toegekend. Bij de overeenkomst van 14/30 Maart 1934, waarbij dit punt werd geregeld, werd tevens het tijdstip bepaald, waarop een einde zou komen aan de bereidverklaring om het Gooi van de Amsterdamsche centralen uit te blven voeden. Dit tijdstip is thans bepaald op 1 Januari 1936, waarmede dus 7 jaren nadat de centralen, welke van 1922 tot en met 1928 in beheer der P.E.G.E.M. waren, wederom in het beheer der eigenaressen zijn teruggekeerd, een einde zal komen aan bovenbedoelde compensatie voor het wegvallen der P.E.N.-belasting van de centralen van Amsterdam, die destijds mede met het oog op de energiebehoefte van het P.E.N. waren in gericht. Thans zijn echter onderhandelingen loopende over een regeling krachtens welke, los van deze regeling van schadeloosstelling, nog gedurende de periode van 1 Januari 1936—31 Augustus 1938 (met mogelijkheid van verlenging) de stroom voor het Gooi van Amsterdam zal worden be trokken. Na 'sRaads machtiging om de concessies van Amsterdam tot stroomlevering aan de P.E.G.E.M. en binnen hetg ebied der Gemeenten Diemen, Zaandam, Oostzaan en Landsmeer voor Amster dam te aanvaarden, zal de reorganisatie der P.E.G.E.M. definitief door de vergadering van aandeelhouders kunnen worden goedgekeurd. B. en W. meenen echter aan die goedkeuring onze medewerking in de vergadering van aandeelhou ders niet te kunnen -erleenen, alvorens de hoofdlijnen der reorganisatie, waaraan voer een deel de uitvoering is gegeven, die noodig was in verband met het tot stand komen van de Pro vinciale centrale te Velsen, door den Raad zijn goedgekeurd en de Raad besloten heeft tot het wederom in beheer nemen van de centraien Noord en Oost, met de bij die centralen behoo- rende uitbreidingswerken, gesticht in de jaren 1922 tot en met 1928, en wel tegen de boek waarde per 1 Januari 1929. Donderdagavond werd een openbare verga dering gehouden van den Zandvoortschen Raad ter bespreking van de zooveelste kwestie-Mole naar (de wethouder, die plotseling zoekraakte en door wiens schuld, naar men beweerde, het Maatschappelijk Hulpbetoon te Zandvoort 200 tekort kwam. Hij werd later dwalende en in overspannen toestand aan de haven te Am sterdam teruggevonden) Aan het begin van de vergadering liet de voorzitter, burgemeester Van Alphen, een ge drukt stuk circuleeren, waarin hij zichzelf ver dedigde tegen de aanvallen van wethouder Mo lenaar in een ingezonden stuk in de Zandvoort- sche weekbladen. De voorzitter liet een brief van den ambtenaar voor de aardappelcontróle te Haarlem voorlezen, waarin deze ambtenaar me dedeelde dat er zeer slechte toestanden heerschten bij de uitgifte van aardappelvervoer- vergunningen, met welke uitgifte wethouder Molenaar belast was. Ook werd daarin nadruk kelijk geconstateerd, dat wethouder Molenaar de distributie van die vergunningen was ontno men (de wethouder zelf had het tegendeel be weerd) en de distributie aan de politie was op gedragen. Wethouder Molenaar wilde zelf eerst niets over de kwestie zeggen, alhoewel deze raadsver gadering speciaal voor de kwestie was belegd. Daartoe door den Raad geprest werd hij lang zamerhand mededeelzamer en verdedigde zich tegen de op hem gerichte aanvallen. De voor zitter meende, daar de heer Molenaar hem van fraude had beschuldigd, niet te behoeven te zwijgen en constateerde, wat hij met bewijzen steunde, dat de heer Molenaar er een gewoon te van maakte veel te lang gemeente-geiden onder zijn beheer te houden. Spr. achtte dus schuld bij wethouder Molenaar aanwezig. Wet houder Siegers (r.k.) vond de wijze waarop de heer Molenaar aangevallen werd niet de juiste. Doch de heer Vader (r.k.) kon daarentegen niet anders verklaren dan dat de houding van den voorzitter in dezen correct was. De voorzitter verzocht tenslotte aan de raadsleden, als zij vonden dat hij verkeerd gehandeld had, dit te zeggen. Geen van de raadsleden antwoordde hierop. Besloten werd na langdurige besprekingen om Steeds verkrijgbaar: 1 ons Ham I ons Gekookte Worst 3 ons samen 25 ct. 1 ons Leverworst eerst een vergadering van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarin de kwestie- Molenaar besproken zal worden, af te wach ten en dan opnieuw er over te vergaderen. In verband met het feit, dat wethouder Mo lenaar aan het zwerven ging, juist op den dag, waarop hij in een vergadering van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon moest zijn, vroeg de heer Rijnberk (s.d.a.p.) of de heer Molenaar misschien weer vertrokken zal zijn „met onbekende bestemming" als bovenbedoelde vergadering van het M. H. gehouden zal worden. De Eerw. Zusters Carmelitessen van het St. Joseph-Kinderhuis, Zijlsingel 6, betuigen hier mede haren hartelijken dank aan al diegenen, die bijgedragen hebben om het St. Nicolaasfeest zoo prettig te doen slagen. Voor al de weldoeners zal een extra H. Mis gelezen worden, om Gods Zegen over hun gees telijk en tijdelijk welzijn af te smeeken. De dankbare Zusters. De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar derde concert op Dinsdag 11 December 's avonds om 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Het Orkest van het Concertgebouw te Amsterdam concerteert dan onder leiding van prof. dr. Wil lem Mengelberg. Het programma vermeldt alleen de Zevende Symphonie van Gustav Mahler. Cursusavond R.K. Volksbond. De R.K. Volksbond organiseert Maandagavond 8 uur in „Domi" haar tweeden cursusavond in dit sei zoen. Als spreker zal dit maal optreden pater mr .dr. D. Beaufort O. F. M. uit Utrecht, met als onderwerp „De taak van de standsorgani satie ten opzichte van het Staatkundig leven." Medewerking verleent de R.K. Harmonie- vereeniging „Euphonia". Evenals de vorige maal zijn ook de dames hartelijk welkom. Op den dag van de pontificale Uitvaart van den H. Eerw. Kannunik-Deken H. A. Th. van Dam zal des morgens te 7 uui een Requiem mis opgedragen worden in de kapel der Eerw. Zusters van St. Anthoniushove te Voorburg. Het stoffelijk overschot van Deken van Dam, dat zich in St. Anthoniushove bevindt, alwaar hij verpleegd werd, zal a.s. Vrijdagavond naar het naastgelegen huis, dat hij bewoonde, wor den overgebracht. Zondagmiddag zal aldaar tusschen 2 en 5 uur gelegenheid bestaan om te bidden. Vandaar wordt het stoffelijk overschot des avonds over gebracht naar de St. Jacobuskerk in Den Haag. alwaar te half acht de plechtige Metten zullen worden gezongen. Vanaf Vrijdag zal er gelegenheid bestaan de rouw-registers te teekenen. B. en W. stellen voor aan G. Kamminga, al hier, tegen den prijs van 16.per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de zuid zijde van het Planetenplein, groot pl.m. 604 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor aan J. P. van Velsen, alhier, tegen den prijs van resp. 13.15.— en 14.per M2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van het De Ruyterplein en aan de noordzijde van den De Ruyterweg, groot resp. pl.m. 244 M2, pl.m. 261 M2 en pl.m 215 M, (de juiste oppervlakten op kosten van den kooper door den landmeter bij het kadas ter te bepalen), kadastraal bekend gemeente Haarlem, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen twee woonhuizen, twee win kelwoningen, waarvan één met bovenwoning, één beneden- met twee bovenwoningen en twee garages. B. en W. stellen voor aan A. G. Bastiaenen en A. J. Lubken, alhier, tegen den prijs van 12.000.in koop af te staan, grond, gelegen aan de zuidzijde van de Anna van Burenlaan, groot pl.m. 1547 M2, kadastraal bekend ge meente Haarlem II, Sectie R no. 520 ged., zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen zes woonhuizen en twee garages. Donderdagavond heeft de Tweede Kamer voortgezet de behandeling van hoofdstuk IV (dep. van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1935. De Minister van Justitie, de heer v. SCHAIK, is erkentelijk voor critiek, vooral wanneer die in hoffelijken vorm is gegoten, zooals hier. Spr. is er niet zeker van dat in alle landen zulke critiek in en buiten de Kamer steeds toegelaten zal blijven. De ervaring leert, dat streng en spoedig ingrijpen noodzakelijk is. Laat men begaan, dan zijn de geesten weldra niet meer te be zweren. Laten we ons niet in slaap laten sua en door den kalmen, critischen aard van ons volk. Er zijn meer landen, waar men revolutie onnoodig achtte en toch is ze er gekomen. Zoo kan de vrije hand niet worden gelaten aan straat-colportage; het eene lokt ook daar het andere uit. Er zijn stemmen vernomen ook voor nog strenger optreden door spreker. Daaraan heeft spr. op het oogenblik geen behoefte. B. en W. stellen voor aan de N. V. Bouw- en Spr. koestert den wensch, binnen korten tijd nog meer naar matiging te kunnen streven. Gebrek aan durf in haar optreden heeft de regeering niet. Een passie tot vervolgen is er bij het open baar ministerie niet, haar preventief optreden heeft spr.'s instemming. Het is spr.'s wensch niet, dat er maar lukraak wordt vervolgd en gerequireerd. Spr. zou er trouwens tegen op treden. Verkeersovertredingen nemen hand over hand toe. Wil men nu, dat de justitie daar slap tegen optreedt? Het ondérzoek in zake het beslag op de per sen van „De Tribune" is nog niet afgeloopen. Het in beslagnemen is een repressieve daad met een preventieve strekking. Het in beslag nemen is niet in strijd met de Grondwet. Hadden politie en justitie niet krachtig ingegrepen tot welke din gen hadden de Jordaan-relletjes niet kunnen leiden? Sommige din gen dragen in bepaalde dagen een ander karakter dan in rustiger dagen. Spr. ziet niet in, waarom de mededeeling van een officier van justitie te Amsterdam betref fende strenger optreden onjuist zou zijn. Wel is spr. gebleken, dat ze een gunstige uitwerking heeft gehad. Wat de klacht van den heer Duys over een beleediging in „De Gelderlander" be treft, niet alle woorden kunnen vervolgd wor den. Het ingrijpen door den Voorzitter in de Vereenigde zitting der Staten-Generaal is geschied op grond van art. 109 der Grond wet. In noch buiten de zaal heeft de politie strafbare feiten gepleegd. De communisti sche fractie heeft zich op zeer grove en on betamelijke wijze jegens H. M. de Koningin uitgelaten. Het verslag in het kabinet over verlaging van vaste lasten is nog niet ten einde ge bracht. Ingrijpen in het hypotheekwezen heeft n.l. vèr-strekkende gevolgen, in vele opzichten. Een ontwerp-pachtwet is geheel gereed. Er moet in het kabinet overleg over worden ge voerd. Spr. hoopt er mede bij de Kamer te kunnen komen. T. a. v. het vereenigingswezen en het verga- deringsrecht kan spr. den heer Westerman niet volgen. Er kan anders ondergrondsch, geheim ereenigingsleven ontstaan, terwijl het nu ge makkelijker is, eventueel in te grijpen. Spr. laat het aan de omstandigheden, maar thans is spr. voor strenger optreden niet te vinden. Ook is het niet noodig, het vergaderen door vreemdelingen strenger tegen te gaan. Er is vol doende macht om dit te beheerschen zonder wetswijziging. Sinds het vorig jaar is de actie van Duit- scher, speciaal van nationaal-sociahscischen, zeer toegenomen. Ze hebben zich echter te ont- nouden van elke politiek en pressie op mede burgers. Het is echter gebleken dat men zich aan deze voorwaarde niet hield. Twee vooraanstaande leden dier Duit- sche vereeniging worden nu uitgewezen; ze is gewaarschuwd zich voortaan streng van alle politiek te onthouden. Wat het dep. van Justitie kan doen tegen zedelijke excessen, wordt niet nagelaten. Hier is de medewerking van de bevolking noodzakelijk T. a. v. het strand- en badleven zooveel mo gelijk aanpassing bij plaatselijke omstandighe den noodig. Plaatselijk is de bevoegdheid der autoriteit voldoende. Castratie en sterilisatie zijn naar spr.'s op vatting geestelijk niet geoorloofd. De doodstraf is voor spr. principieel aan vaardbaar, maar hij acht voor invoering het oogenblik niet gekomen. Wederinvoering van de lijfstraf is van spr. niet te verwachten; lijf straf past niet in onze beschaving. Er is wederom gesproken over Zondags- en begrafeniswetten. Wijziging van beide ware ge- wenscht, maar het eerste is geen onderwerp voor dit Kabinet en het tweede verkeert in een stadium van gemeenzaam overleg. Een onderzoek heeft uitgewezen dat van een strafvervolging wegens de Lotisico-polissen voor- loopig beter kan worden afgezien. Spr. hoopt dat nieuwe arbitrage-pogingen met de Buma succes zullen hebben. Anders zal spr. overwegen, een commissie te benoemen die moet onderzoeken of de tarieven buitensporig zijn. Zoo ja, dan zou spr. eventueel dienen in te grijpen. Wat de critiek van den heer Lingbeek be treft over het benoemen van katholieke rech ters, deze zal eens moeten nagaan, hoeveel ka tholieke posten door niet-katholieken zijn bezet. Overigens behoudt spr. zich het recht voor, de meest geschikten te benoemen. Doch katholie ken zijn evengoed aan hun eed gehouden als anderen. Het belang van den Staat gaat voor, niet dat der vreemdelingen. De groote werkloosheid is daarbij een factor. Buitenlanders nemen de plaatsen van Nederlanders in. Het is ook geen landsbelang, knoeiers en revolutionnaire ele menten hier te hebben. Uitwijzing geeft altijd misnoegen bü den betrokkene. Daarbij kan wel eens worden misgetast. Daar bij wordt de aandacht steeds gevestigd op het geval-Laren. Bij haar vreemdelingen politiek mag de regeering, ondanks harde ge vallen, zich niet door sentiment laten leiden. We weten bovendien, wat in de toekomst nog mogelijk is, b.v. een invasie van politieke vluch telingen. Dus moet voorzichtigheid worden be tracht bij het toelaten van vreemdelingen. In een Donderdagmiddag gehouden bijeen komst van de directies der tooneelgezelschap- pen: het „Nieuw Schouwtooneel" (Ko van Dijk en Frits Bouwmeester), „De Vereenigde Schouw spelers" (Pierre Mols) en het „Groot Neder- landsch Tooneel" (Hans van Meerten) met een der belangrijkste plaatselijke vertegenwoordi gers van bovengenoemden Kunstkring is, in verband met het faillissement van de N. V. In tern. Theaterbureau „Holland" besloten, de in verschillende plaatsen bestaande „Kunstkrin gen Het Schouwspel" te handhaven en alle aanvankelijk gecontracteerde voorstellingen zoo veel mogelijk door te laten gaan. Dit besluit werd genomen zoowel in het be lang van de duizenden leden-contribuanten, de zaalhouders, als in het belang van de tooneel- gezelschappen zelve. De hierboven genoemde directies hebben zich bereid verklaard, hun volle medewerking te ver- leenen om dit doel te bereiken. Onverwijld zullen de niertoe noodige maat regelen worden genomen. Donderdagavond was de hal te Kopenhagen volkomen uitverkocht. Zooals gewoonlijk; wer den ook thans de laatste krachten in het laat ste uur in het vuur gebracht. Charlier—Dan- holt, die kort voor het einde nog aan den kop lagen, wisten zich niet te handhaven. Fa.ck Hansen haalde hun ronde achterstand in en door grooter puntenaantal behaalde 't Deensch- Duitsche koppel de overwinning. Braspennir.x- van Nevele eindigden op de vijfde plaats met twee ronden achterstand. De eindstand is: Winnaars Falck HansenRausch (Denemar- ken-Duitschland) 450 punten. Totaal afgelegd 3476,520 K.M. Op Nieuwjaarsdag zal aan de Spanjaardslaan te Haarlem weer de traditioneele wedstrijd van H.F.C. tegen een elftal oud-internationals wor den gespeeld. De ploeg van de oud-oranjehemden zal er waarschijnlijk als volgt uitzien: Doel: J. de Boer (Ajax). Achter: Ir. H. Denis (H.B.S.) en Dr. Wam- steker (H.F.C.). Midden: Ir Bosschart (Quick), Dr. Kuypers (H.F.C.) en Krom (R.C.H.). Voor: De Natris (Ajax), J. Bulder (Be Quick), Lagendaal (Xerxes), Mannus Francken (H.F.C.) en Mr. Sigmond (H.F.C.). Onder de tewerkgestelden by de Gemeente lijke Werkverschaffing aan de haven te bever wijk waren den laatsten tijd verschillende grie ven gerezen tegen de wijze, waarop hei verk geregeld werd. Deze grieven betroffen o.m. de verdeeling van het werk by de heistelling en net opruimen van regenkeeten. waartegen oe arbeiders bezwaar maakten. Als gevolg hiervan ontstonden er deze week moeilijkheden die er toe leidden, dat een groep van dertig arbeiders, werkzaam bij een heistelling, door den hoofd opzichter werden geschorst. Onderhandelingen ieidden tot geen resultaat, integendeel, andere arbeiders verklaarden zich solidair met de ge schorsten. Woensdagmorgen om twaalf uur is daarop aan de arbeiders medegedeeld, dat zij tot nader or- aer niet meer terug behoefden te komen. De arbeiders, die tijdens net middaguur op bet terrein bleven om hun boterham te eten, werden nadien door de politie aangezegd het terrein te ontruimen. De werkverschaffing is thans voorloopig stopgezet. Later zal mor ten blijken onder welke voorwaarden de werkzaam heden kunnen worden voortgezet. Zooals men weet. betrof het aantal tewerkgestelden 162 personen. Het zoontje van den landbouwer V. te Aar denburg. dat vorige week een trap van 'r. paard kreeg en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Brugge werd vervoerd, is thans aan de gevolgen daarvan overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4