LAVAL'S SCHOON GEBAAR Werkverschaffing door de Kerk te Parijs f\ Koninklijke gift Het nieuws van heden PLUIMEN VOOR DEN VOLKENBOND OP DE STEIGERS VAN DEN KARDINAAL" De strijd te Geneve DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 Avondblad Joego-Slavië contra Hongarije Laval Het Weer Nog steeds de affaire Lindbergh Bekentenis van een stervende Curieuse vrijspraak te Parijs Bestemd voor kleeding en dekking van de crisisslachtoffers Geruchten over pact- voorstellen De Februari-opstand te Parijs Frankrijk en zijn koloniën De conferentie te Parijs Thans nog een slachtoffer bezweken De broodprijs in de Sovjet-Unie AANVAL OP MACDONALD Het cijfer der nieuw op te richten parochies is tot honderd verhoogd Sociaal werk in de voorsteden Kardinaal Verdier DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Hongarije zou een „beperkte berisping" ontvangen Nieuwe stratosfeertocht Hoogtemeter weigert Malta-kwestie te Rome uitgesteld Laaghartige overval te Dublin 5S NORTH f NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19087 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ware Barthou, de begaafde, maar soms erg scherpe en hardnekkige politicus, nog minister van buitenlandsche zaken Van Frankrijk geweest, wellicht zou het Saar probleem thans niet zoo dicht bij een bevredi gende oplossing zijn. Laval heeft wel bij herha ling verklaard, dat hij de politiek van den ver moorden Barthou zou voortzetten, en in de groote Innen der paoten-sluiterij is dat ook wel ivaar, maar hij doet dat op zooveel soepeler Vojze, dat ook de resultaten van Laval's politiek ietwat anders uitvallen. Barthou hield van drei gen om pressie uit te oefenen, Laval maakt grootmoedige gebaren door het terugnemen van kl te krachtige, en daardoor ongewenschte stemmingen verwekkende bedreigingen. Feite lijk geeft hij daardoor niet zooveel prijs, maar hij Wekt den indruk het wel te doen. Zoo'n ty pisch Lavaliaansch gebaar is de verklaring ge weest, dat Frankrijk gaarne van deelname aan 3e vorming van een neutrale politiemacht voor het Saargebied afziet, indien neutrale mogend heden voldoende manschappen daarvoor be schikbaar stellen. De onrust, gewekt door de bedreiging, dat Fransche troepen in gereedheid Werden gehouden om bij het eerste sein van de vegeeringscommissie het Saargebied ter hand having van de orde binnen te rukken, is daar door weggenomen. De accoorden van Juli en Rome, tusschen Duitschland en Frankrijk be werkt door de Volkenbondscommissie van Drie, 3e pacifieerende verklaring van Laval en de be reidheid van Engeland om als onpartijdig be middelaar op te treden in de continentale Saar kwestie en voor een deel van de neutrale Saar- folitie zorg te dragen, hebben de politieke at mosfeer aanzienlijk gezuiverd en de Saarkwestie van haar gevaarlijkste kanten ontdaan. Of schoon Frankrijk officieel natuurlijk met de Papieren mogelijkheid rekening heet te hou den, dat het Saargebied zich bij de volksstem ming zou kunnen uitspreken voor handhaving van den .status quo" d.w.z. verlenging van het Volkenbondsrégime, in zijn hart weet het even goed, dat die mogelijkheid even geringe kansen heeft als een volkomen onwaarschijnlijke uit spraak ten gunste van een inlijving van dit gebied bij Frankrijk. De Saarbevolking is nu eenmaal overwegend Duitsch en het Saargebied behoort bij Duitschland. Hoe eerder het tot het Natuurlijke moederland terugkeert, hoe beter het zijn. En dat het daartoe zal terugkeeren, lijdt nauwelijks eenigen twijfel, ook al zijn ze kere groepen van Saarlanders ietwat kopschuw geworden voor het in Duitschland aan de macht kekomen nazi-beWind. Alleen een wederaanslui- ting van het Saarland bij Duitschland kan den vrede in Europa bevorderen, en een gevaarlijke Rransch-Duitsche tegenstelling definitief oprui- hien. Daaraan mee te werken is ook Frankrijks belang. Laval heeft dat ingezien en zijn loyale me dewerking geldt dus eigenlijk de eenige prac- hsche oplossing van een probleem, waarvoor slechts theoretisch drie oplossingen mogelijk heetten te zijn. Bovendien schijnt de overeen stemming tusschen de Fransche en de Duit se industrie betreffende de kwestie in het Saargebied het accoord van Rome in de hand hebben gewerkt en de commissie van Drie, Waarvan de handige diplomaat baron Aloisi Uitmuntende voorzitter is, het verzoenings werk te hebben vergemakkelijkt. De Volken- bond, die deze commissie van Drie in het leven heeft geroepen, gaat nu met de pluimen strij- keö, en men kan hem dit genoegen gunnen. hoed is door het uittreden van Japan en duitschland, en door den gang van zaken in ket Chaco-conflict, zóó deerlijk gehavend, dat hij wel een paar pluimen kan gebruiken. de overeenstemming betreffende het Saar- Vraagstuk is echter meer het gevolg geweest van den wil van beide partijen om tot een be- Vredigend accoord te komen, dan wel van het brestige van den Volkenbond zelf, terwijl de Volkenbond eigenlijk tot taak heeft partijen verzoenen, welke het mèt elkander eens wil- leu worden. Dat de Volkenbond, ondanks het succes bereikt in het Saarprobleem, nog niet bij machte is die eigenlijke taak te vervullen, heeft zoowel de geschiedenis van het Japansch- Chineesch conflict als de oorlog tusschen Bo- hvia en Paraguay bewezen. Niettemin stemt het tot voldoening, dat het Saarprobleem thans leen gevaar voor den vrede meer oplevert. Thans is te Genève de Joego-Slavisch- Hongaarsche kwestie aan de orde. De vertegenwoordiger van Joego-Slavië heeft a'jn reeds van te voren bekend requisitoir ge houden en aangedrongen op een duidelijke Veroordeeling van Hongarije wegens zijdeling- Sche medeplichtigheid aan den koningsmoord be Marseille. Indien de mogendheden daarna Vos de kwestie van het terrorisme in het al- Serneen willen behandelen, dan heeft Joego- 'avië daar niets op tegen, maar eerst dient ^Ohgarije aan de internationale kaak te Worden gesteld. De Joego-Slavische gedele- SeeMe heeft krachtigen steun ontvangen van de eveneens op Hongarije zeer gebeten Kleine Entente, en daardoor heeft de Hongaarsche gedelegeerde de kans gekregen, heel de actie tegen zijn land voor te stellen als een politieke campagne, welke ten doel heeft de gerecht vaardigde revisionistische verlangens van het bij het verdrag van Trianon deerlijk misnandelde Hongarije den kop in te drukken. Door de on zalige vredesverdragen zijn gevaarlijke min derheden ontstaan, uit de behandeling, welke deze minderheden, niettegenstaande de fficieele minderhedenregelingen, hebben moeten onder gaan van de diverse regeeringen, is het auto- nomisme, het separatisme en het terrorisme geboren. Bovendien hebben verschillende mogendhe den, welke thans zoo'n grooten mond opzetten oyer het euvel van het terrorisme en de actie van emigré's en minderheden, zelf hun ont staan aan zulke acties te danken. Hongarije heeft gelijk, wanneer het den nadruk legt op den politieken achtergrond van den moord op koning Alexander en de daaruit voortgevloeide actie tegen Hongarije. Bovendien heeft Joego-Slavië al heel erg onhandig gedaan door juist nu Hongaren „en masse" over zijn grenzen te zet ten. Frankrijk dat de Kleine Entente niet kan afvallen, maar van den anderen kant toena dering met het anti-Joego-Slavische Italië wenscht en noodig heeft, is in deze kwestie vrijwel aan handen en voeten gebonden. Het tracht wel de actie van Joego-Slavië zooveel mogelijk te verzwakken en een zoo algemeen mogelijke en daardoor minder gevaarlijke ten- denz te geven, maar veel kan het in dezen niet doen. Engeland schijnt eebter bereid die taak over te nemen. Als volkomen neutrale en niet direct belanghebbende is het daartoe het meest geschikt. Men verwacht, dat lord Eden tot voor zitter van de rapporteurs-commissie in het Joego-SlavischHongaarsche geschil zal wor den benoemd. Hij zal dan de taak hebben de onvoldoende bewezen beschuldigingen, dooi Joego-Slavië geuit, en de evenmin afdoende bewezen onschuld van Hongarije samen te voe gen in een compromis-rapport, dat den opge wonden Joego-Slaven eenige voldoening geeft zonder Hongarije al te zeer in zijn eer aan te tasten. Zulk een bemiddelingstaak is Engeland wel toevertrouwd en men mag verwachten, dat de groote mogendheden niet zullen toestaar dat er een Joego-SlavischHongaarsche kink ir den dunnen verbindingskabel komt, welke thans met zooveel b:leid over de politieke afgronder. in Europa is gelegd. If VERWACHTING: Meest matige, wel- licht tijdelijk toenemende Zuidelijke tot H Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar- g bewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog g enkele regenbuien, weinig verandering in g temperatuur. g Hoogste stand: 769.7 te Riga- Laagste stand:: 739.2 te Blaksod. 1 Zon op 7,57, onder 3.46. Licht op 4.16. g Maan op v.m. 10.06, onder n.m. 5.20. Eerste Kwartier 13 December. NEW YORK, 8 Dec. (Reuter) Volgens de bladen is in de zaak der ontvoering van Lind bergh's baby een verrassende wending gekomen. Een vroegere gevangene, Robert Wildy ge naamd, zou op zijn sterfbed bekend hebben, het kindje van Lindbergh ontvoerd en gedood te hebben. In de bekentenis, die in tegenwoordigheid van twee getuigen is opgeschreven en door deze on derteekend is, heeft Wildy verklaard, dat zijn misdaad een wraakneming aan de rijken ge weest is. De man had het kindje van Lindbergh niet willen dooden, doch daar het voortdurend huil de, had hij het twee slagen gegeven. Na het plegen van zijn misdaad was Wildy naar het Westen getrokken zonder zich te bekommeren om de uitgeloofde belooning. PARIJS, 8 Dec. (Reuter). De jury rechtbank alhier heeft gisteren een fabrieks eigenaar vrijgesproken, die eenige maanden geleden te Parijs zijn schoonzoon op straat heeft doodgeschoten, omdat deze, naar de meening van den beklaagde, door het Belgi sche gerecht te licht was gestraft voor het vermoorden van zijn dochter. De schoonzoon was zeven jaar geleden in België tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch na vijf jaar begenadigd. De fabriekseigenaar Lissoir, die te Parijs wegens moord terecht stond en nochtans werd vrijgesproken. De belangrijke zitting te Genève, waar de oplossing der Saarkwestie werd beszproken Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin een bedrag van f 50.000 geschonken aan het Nationaal Crisiscomité, welk bedrag echter op speciaal verlangen van H.M. uit sluitend zal mogen worden bestemd voor kleeding en dekking. PARIJS, 8 Dec. (Reuter) Het „Journal" verneemt uit Berlijn, dat aldaar het gerucht loopt, als zou de Duitsche regeering overwegen, om aan Frankrijk de sluiting van een pact van drie tusschen Duitschland, Polen en Frankrijk voor te stellen. LONDEN, 8 Dec. (V.D.) Het avondblad „Star" spreekt, ondanks het recente Italiaansche dementi, over een nieuw vredesplan van Musso lini. Dit plan zou bestaan in een wederzijdsch non-agressiepact voor geheel Europa. logsinvalieden zijn voornemens, om Zondag een betooging op de Place de l'Opéra te organisee- ren. Deze betoogingen van de oorlogsinvalieden, meerendeels oud-soldaten met geamputeerde ledematen, bestaan gewoonlijk daarin, dat zij zich op het plaveisel neerzetten en zoo het veikeer tot stilstand brengen. De politie had de laatste keer de Place de 1' Opéra volkomen afgezet, en zoodoende ver hinderd, dat de betooging kon doorgaan. Waarschijnlijk zullen ook ditmaal weer der gelijke maatregelen genomen worden. PARIJS, 8 Dec. (Reuter) De economische commissie van de Fransche rijksconferentie kwam heden bijeen onder voorzitterschap van Serruys, den ex-president van het economisch comité van den Volkenbond, en stelde in groote lijnen haar werkzaamheden vast. Vier onder commissies zullen de volgende problemen be handelen: De politiek van ondersteuning aan koloniale producten, het stelsel van preferentie van den Franschen export naar de overzeesche bezittingen, de internationale betrekkingen van de overzeesche gewesten en de techniek en de propaganda van den rijkshandel. PARIJS, 8 Dec. (Reuter) In een zieken huis alhier is gisteren weder een slachtoffer van de bloedige straatgevechten in Parijs van 6 Februari van dit jaar gestorven. Het betreft hier een jong student, die bij een der botsingen met de politie op de Place de la Concorde door een kogel in den ruggegraat werd' getroffen. PARIJS, 8 Dec. (Reuter) De Fransche oor- MOSKOU, 8 December (Reuter) De Raad van «Volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft een uitvoerig decreet uitgevaardigd over de af schaffing der broodkaarten met ingang van 1 Januari a.s. in de geheele Sovjet-Unie. Krachtens dit decreet wordt Rusland in acht districten verdeeld, en voor elk dezer districten worden de prijzen vastgesteld. Een kilo brood zal 90 kopeken tot VA roebel kosten, terwijl op de vrije markt deze prijs gemiddeld 5 roebel bedroeg. LONDEN, 8 Dec. (Reuter) De „Morning- post" richt heden een algemeenen aanval op de wat het blad noemt vredesfanatici en wijst er op, dat de Nationale Arbeidsraad, waarvan MacDonald secretaris is, den boycot tegen Duitschland heeft goedgekeurd. ft (Van onzen correspondent) PARIJS, 4 Dec. Een waarachtig Bisschoppelijk woord: „La ten wij de arbeidende bevolking tegemoet komen en haar werk en brood verschaf fen" had de Aartsbisschop van Parijs, Kardi naal Verdier gezegd in zijn herderlijk schrijven omstreeks Kerstmis 1931. Dat was dus in een tijd, toen de eerste teekenen der werkloosheid merkbaar werden in Frankrijk en bijzonder te Parijs, en de officieele instanties nog nauwelijks notitie daarvan namen (Het eerste werkver- schafifngsprogram der Regeering, het plan- Marquet, is pas in dit jaar ontworpen, en er komt maar weinig schot in). Het project, dat Kardinaal Verdier in '31 aan zijn oproep ver bond, hield niets minder in, dan den bouw van zestig nieuwe kerken te Parijs en in de P?rij- sche banlieue een grootsche onderneming dus, midden in den malaisetijd! Maar de katholieken van de hoofdstad, of schoon reeds met charitatieven arbeid en offers zeer belast, lieten zich ook ditmaal niet onbe tuigd. In tijd van weinige dagen was een voor- loopige leening van twintig millioen francs bij eengebracht en in het vroege voorjaar van 1932 werden de eerste loodsen opgeslagen. Sindsdien is het werk zonder onderbreking voortgezet. In 1932 nog werd de zeventiende kerk voltooid. In 1933 stonden er al vijf-en- veertig. In den loop van dit jaar werden de fundamenten voor de zestigste kerk gelegd.... Is het werk daarmee gedaan? Naar Kanunnik Touzé, de generaal-vicaris van Parijs en de directeur van de „Onderne ming tot oprichting van nieuwe parochies" zoo even meedeelt, is, de toenemende werkloosheid en de daarmee verbonden ellende onder de ar beidersbevolking in aanmerking genomen, het oorspronkelijke plan verbreed. Men heeft de zestig allang overschreden, en enkele dagen ge leden werd de eerste steen van de zeventigste kerk gelegd! „Zoolang er nog behoefte aan de oprichting van nieuwe parochies bestaat," ver klaart hij, „mogen wij in een tijd als deze onze pogingen om de bevolking'van Parijs en de om geving nieuwe bedehuizen te geven en tegelij kertijd verdienste aan vele categorieën van ar beiders niet staken." Inderdaad zijn volgens de statistiek, in doorsnee 5000 arbeiders sedert 1931 werkzaam geweest „op de steigers van den Kardinaal", zooals men dat hier uitdrukt, en zijn het nog. En om en bij dit aantal zullen het ook in 1935 nog zijn, en wellicht zelfs langer want het cijfer der nieuw op te richten paro chies is intusschen tot op honderd verhoogd. Op het eerste gezicht lijkt het mogelijk wat lichtvaardig, in verloop van enkele jaren honderd nieuwe kerken te bouwer, op een gebied, dat niet eens zoo groot is want het aartsbisdom Parijs strekt zich niet zeer ver buiten de grenzen van de hoofdstad uit. Doch ook hier bestond een behoefte, waarin eindelijk te voorzien dringend noodzakelijk werd. Tot voor enkele jaren kon men nauwelijks ergens zulke overbelaste parochies vinden als te Pa rijs. Men moet bedenken, dat gedurende da negentiende eeuw, toen de Fransche kerk aan het Concordaat gebonden was, zij van den Staat toestemming' tot het bouwen van slechts zestien nieuwe kerken te Parijs verkreeg, terwijl de bevolking van de hoofdstad zich tot op drie millioen vermeerderd had. Er waren geheel nieuwe buurten en stadswijken ontstaan, die geen kerk bezaten. Het gevolg was, dat de be staande parochies een zielental van 100.000 en meer talden! Er was natuurlijk geen sprake van. daar nog een individueele zielzorg uit te oefe nen. En daarbij kwam nog een omstandigheid uit de na-oorlogsche jaren. In dien tüd, toen de woningnood een hevig sociaal euvel was gewor den en hulp van staatswege niet snel noch ef fectief genoeg verlichting bracht, hielpen de Parijzenaars zichzelf, dat is te zeggen, zij trok ken naar de peripherie van de stad. In 1927/28 waren al ongeveer een half millioen, meest ar beiders, kantoor- en winkelpersoneel, in de groote banlieue behuisd. Mjen moet niet vragen hoe. Terreinspeculanten hadden hier heele parken en dorpen opgekocht, geparcelleerd en grif verkocht, zoodat hier vrij plotseling geheel nieuwe voorsteden ontstonden, sommige tot dertig kilometer van de stadspoorten verwij derd. Doch in deze „voorsteden" heerschte de grootste woningellende, die men hier ooit ge kend heeft. Niet dat velen der landverhuizers in een ouden spoorwegwagon of een planken- schuur hun familieleven voortzetten maar er was geen licht, geen drinkwater, geen kanali satie, geen behoorlijke weg. Men had er geen dokter in de buurt, geen telefoon, niets. Jaren lang duurde deze toestand, jarenlang bagger den deze kolonisten voor dag en dauw in regen en wind een half uur of een uur ver naar de naaste spoorhalte, om tijdig in de stad op hun werk te zijn. Het is geen wonder, dat het Com munisme onder de bewoners dezer primitieve voorsteden druk propaganda maakte en veel aanhang vond. Doch tegelijk met hen ontdek ten ook katholieke priesters, doorgaans Fran ciscanen en Jezuïeten, de barakkensteden, en bouwden er in loodsen en kamers hun eerste kapellen, stichtten noodschoten en kinderbe waarplaatsen, richtten ambulances in en tracht ten met een charitatief werkplan van breeden opzet den lichamelijken en geestelijken nood de zer verweesde massa's meester te worden. In 1929 trad Pater Lhande S. J. ook naar buiten als hun beschermer op, door in zijn boek over ne Parijsche banlieue de toestanden te schetsen zooals hij ze gevonden had, en de verantwoor delijke autoriteiten tot hun plicht te manen. Zijn werk baarde groot opzien, ook buiten de Fransche grenzen. En dit is dan de streek, waar het grootste deel der honderd nieuwe kerken van den Kar dinaal van Parijs komt te staan. In deze ver afgelegen voorsteden, die intusschen hun pio nierstijdperk achter zich hebben, en met nun pastoors, die dat tijdperk nog hebben meege maakt, tot stevige en trouwe gemeenten zijn samengegroeid. Nadat er voorzien was in eischen der civilisatie, werd het ook tijd voor waardiger godshuizen, doch de parochies zijn arm. en zonder het groote plan van den Aarts bisschop zou het zeker nog langen tijd geduurd hebben eer van de geloovigen zelf het initiatief had kunnen uitgaan. Nu kunnen de katholieken van Parijs trotsch zijn op hun dubbel vruchtbaar werk, dat arbeid verschaft en in geestelijken nood voorziet. Op hun honderd nieuwe kerken en op hun Kar dinaal, natuurlijk. Het HongaarschJoego-Slavisch geschil te Ge nève. Hongarije z<>u een „beperkte berisping" ontvangen. Belangrijke gift van H. M. de Koningin aan het Nationaal Crisiscomité. Monument ter nagedachtenis van gevallen Gre nadiers en Jagers door Prinses Juliana ont huld. Minister Marchant heeft voorstellen aanhangig gemaakt inzake voorloopige pensionneering van zestigjarige onderwijzers en het vervallen van verhoogingen voor hoofd- en bijakten. Alge- heele salarisherziening in overweging. Roofoverval te Oosterhout. Licht in den moord in den Grooten IJpolder? LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Ofschoon hun sympathie betuigend met Joego-Slavië's eisch tot instelling van een onderzoek naar de toe dracht van den moord op koning Alexander, veroordeelen de Engelsche bladen algemeen de massa-uitwijzing van Hongaren uit Joego-Sla vië, welke onmenschelijk wordt genoemd. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meent, dat een formule is ontwor pen, waarin tot den Volkenbondsraad de uit- noodiging wordt gericht, zekere, niet nader genoemde autoriteiten in Hongarije scherp te laken. De correspondent meent te weten, dat baron Aloisi den Hongaren zal aanraden, deze „beperkte berisping" zonder al te veel protest aan te nemen. PARIJS, 8 Dec. (Reuter). De Parijsche och tendbladen bespreken uitvoerig het verloop van de gisteren te Genève gehouden Raadszitting. Zij noemen de rede van Eckhardt te heftig, ter wijl de rede van Jeftitsj meer gematigd wordt genoemd. NEW-York, 8 Dec. (V.D.) Uit Barlesville (Oklahoma) wordt gemeld, dat de vlieger Wi ley Post Vrijdag opnieuw een tocht naar de stratosfeer heeft gemaakt. De geheele vlucht heeft 2 uur 28 minuten geduurd. Post verklaar de na de landing, dat hij dezen keer hooger is gekomen dan bij zijn eerste vlucht. Na ongeyeer 12.900 M. weigerde de hoogte meter. De juiste vlieghoogte kan nu nog slechts worden bepaald door een bestudeering van de barograaf. Het wachten is thans op een verte genwoordiger van het ministerie van Handel. ROME, 8 Dec. (Reuter) De Senaat nam Vrijdag eenige belangrijke wetsontwerpen aan o.a. over het inrichten van cursussen ter oplei ding in den militairen dienst aan alle middel bare scholen. De interpellatie over de Engelsche maatregelen op Malta zal pas op de volgende zitting in Maart worden beantwoord. DUBLIN, 8 Dec. (Reuter) Nabij Dublin is gisteren de procureur-generaal Mc. Enery door gewapende mannen overvallen, in een auto naar de gevangenis gevoerd en daar met het hoofd naar beneden aan een hek vastgebonden. Nadat de daders hun slachtoffer nog met teer hadden besmeerd, namen zij de vlucht. Toevallig passeerende personen hebben den overvallende bevrijd en naar huis gebracht. De overval zou zijn gepleegd door leden van het „Iersche republikeinsche leger". l'qriHV VAVVv vm Uil III urn ntrZ. cZ C2 I Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 760.2 Vorige stand 761.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1