Haarlems begrooting 1935 ro STUKKEN BETER IN ALLE OPZICHTEN! Haarlem, 8 Dec. RADIO MOORS N.v. Wij schrijven voor U op advertentiën! MEMORIE VAN ANTWOORD VAN B. EN W. m Sint Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 8 DECEMBER 1934 Het H.O.V.-subsidie RINIE 3/ GROOTE MOCELIJKHEDEN AGENDA STADSNIEUWS 5 Belastingverhooging Verlaging vastrecht Het gasverbruik Geen vacantietoeslag B. en W. kunnen geen verhooging voorstellen CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Het hul^ligingsconcert van G. H. G. van Brucken Fock De Burgerwacht OP HEETERDAAD BETRAPT Verboden visscherij WAARSCHUWING DIREC TEUR GASBEDRIJF! Tegen z.g. gasbespprende kooktoestellen DE AUTOBUSLIJNEN RESTAURATIE GROOTE KERK Verhooging gemeentelijke bijdrage HAARLEM EN 60 MILLIOENEN PLAN Verbetering Verwulft De politiehonden Personalia Aanmerkingen door raadsleden HET HILDEBRAND- MONUMENT Ged. Staten zullen een plaats helpen zoeken Wat voor werkverschaffing iri aanmerking komt 9 December 10 December Kerstinzameling van de Neder- landsche Dagbladpeprs Burgerwacht belegt een bijeenkomst Officieel Philips reparateur „Geloof en Wetenschap" INSTELLINGEN BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT St. Nicolaas bij het Apostolaat ter Zee Dat St. Nicolaas het Apostolaat ter Zee te Amsterdam niet vergat, heeft hij bewezen, toen hij Donderdagavond met zijn knecht aan het clubhuis Prins Hendrikkade 79 aldaar arri veerde voor de aanwezige jongens van de op leidingsschepen Pollux en Prinses Juliana. In samenwerking met het damescomité Kerstmis op Zee en de leden van de afdeeling Haarlem is dit bezoek voor de jongens een ware feest avond geworden. Alle werden rijkelijk bedacht met cadeaux en versnaperingen, door genoemde comité's hiervoor ingezameld. Verschenen is het verslag der afdeelingen met de memorie van antwoord over de gemeente- begrooting 1935. De regeeringsmaatregelen vormden een ern stig punt van discussie. Geopperd verzet tegen deze maatregelen vond geen onverdeelde bij val. De aangekondigde belastingverhooging ont lokte de opmerking, dat er veel meer bezuinigd moet worden en dat takken van gemeentehuis houding en overheidsbemoeiing, die niet strikt noodzakelijk zijn, zullen moeten worden afge sneden. Gevraagd werd naar een rapport van den bezuinigingsinspecteur. Hoe staat het met het beheer van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon? Kan da?r niet bezuinigd worden? De Incassodier.st, die over 1933 nog een nadeelig saldo van 47.000 boekte, heeft nu een verlies van 2800 geraamd. Is dit in werkelijkheid niet veel hoogeï? Een der leden wees er op, dat de gasprijsver- laging verhooging der belasting ten gevolge heeft, dus niets te beteekenen heeft. Gevraagd werd of het niet juister zou zijn de personeele belasting progressief te heffen, en een speciale heffing voor café's etc. in het leven te roepen. Aangedrongen werd op speciale, veel lagere gas-, water- en electriciteitstarieven voor ge zinnen met zeer lage inkomens. Gewezen werd op meer werkverschaffings objecten: aanleg van wegen, uitbreiding raad huis etc. Eenige leden klaagden er over, dat de raad en de commissie niet in alle zaken gekend worden. Enkele leden wenschten 'n colportage-verbod bij stempellokalen, o. a. voor het vlugschrift „De Moker". Anderen noemden dit 'n taak van de justitie. Antwoord van B. en W. B. en W. achten het goed bestuursbeleid, dat zij rekening houden met de wetsontwerpen, die zullen komen. Verwaarloozing van dergelijke factoren zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Inderdaad zullen nieuwe bezuinigingen ge zocht worden, o. a. is door opheffing van het voorbereidend onderwijs veel geld vrij te maken. 31 December zal de bezuinigingsinspecteur vertrekken. Zijn adviezen zijn niet altijd opge volgd, een rapport zal niet aan den raad-wor den overgelegd. In verband met het ontslag van den bezuini gingsinspecteur is een commissie ingesteld, be staande uit drie hoofdambtenaren, die tot op dracht heeft over de geheele linie na te gaan, waar nog bezuinigd kan worden. De bedoeling is niet, dat een spoedrapport wordt uitgebracht, maar dat rustig ieder onderdeel der gemeente administratie wordt beoordeeld. Met het oog op de nog komende moeilijke jaren, is deze maatregel dringend noodzakelijk. Waar. de raad gehoord moest worden, is dit steeds geschied, ook de commissies hebben geen klagen. De Incassodienst heeft verleden jaar in wer kelijkheid slechts 3002.90 verlies opgeleverd. Voorstellen tot verlaging van den erfpachts canon zijn van ons niet te wachten. Wel is op het oogenblik de rentevoet laag, maar voor het grondbedrijf moet geregeld afgelost en opnieuw ge'eend worden. Gezien den langen termijn, waarvoor gronden in erfpacht worden gegeven is er veel risico voor de gemeente aan verbon den om op grond van tijdelijken lagen rente stand den canon te verlagen. Een verlaging zou later voor de gemeente-financiën heel onaan gename gevolgen kunnen hebben. Het onderwijs is niet verslechterd in Haar lem. Een steeds nog groeiend aantal kinderen maakt van de schoolvoeding gebruik. Beperking in welken vorm ook is daarbij niet toegepast en is niet te verwachten. Het vinden van werkverschaffingsobjecten is niet zoo gemakkelijk, daar in de meeste geval len met hoogere colleges rekening moet worden gehouden. Met cijfers en feiten toonen B. en W. ver volgens aan, dat bij Maatschappelijk Hulpbe toon zeker niet met teveel personeel gewerkt wordt. De oude spelling zal door de gemeente ge handhaafd worden, op de openbare scholen is de gewijzigde spelling ingevoerd. B. en W. zijn het met eenige leden eens, dat verhooging der personeele belasting niet in alle gevallen wordt gecompenseerd door de verla ging der tarieven en dat omgekeend in ver schillende gevallen het voordeel uit de verla ging der tarieven grooter zai zijn, dan de ver hooging der personeele belasting, maar de druk op de burgerij in haar geheel zal niet toenemen maar afnemen. Verschillende leden meenen, dat de verhoo ging der opcenten uitermate onbillijk werkt tegenover hen, die noodgedwongen groote hui zen bewonen, anderen meenen, dat door de verhooging de beter gesitueerden zullen ver huizen naar naburige gemeenten, terwijl ten slotte door eenige leden de wensoh geuit werd de opcenten progressief te heffen. Deze leden hebben te veel het oog op de stij ging van het aantal opcenten van 100 op 160 en houden geen rekening met het feit, dat de tarieven der grondslagen huur, meubilair en dienstboden gewijzigd worden en dat de wijzi ging der personeele belasting gepaard gaat met verlaging der gas- en electriciteitstarieven. De verhooging door de belasting wijziging zal na aftrek van het voordeel der tariefsverlaging van dien aard zijn, dat hierin geen aanleiding kan gevonden worden Haarlem te verlaten. De meening, dat de voorgestelde verhooging in sterke mate zal drukken op de bewoners der perceelen met lage huurwaarde is niet juist, temeer daar voor deze bewoners, vooral als het groote gezinnen betreft, de tariefsverlaging van gas en electriciteit de belastingverhooging te boven zal gaan. Propressieve opcentenheffing achten B. en W. dan ook onder de huidige om standigheden onjuist. Door de progressie, die in de wet is opgeno men, zal de belastingverhooging voor een gezin met vijf kinderen, bij een huurwaarde van 7 per week en een waarde van het meubilair van 400.slechts 2.60 bedragen, waartegenover een verlaging staat van de gas- en elecfcriciteits- prijzen van 11.a 12. De grootste belastingverhooging zullen de ge zinnen zander kinderen ondervinden bü een huurwaarde van 60a 80.— per maand. B. en W. stellen voor het vastrecht voor gas- en electriciteit te verlagen in de verwachting, dat het verbruik zal stijgen als de pens van het goedkoope tarief gemakkelijk bereikt wordt. B. en W. schrijven verder: Het afschaffen van gasmeterhuur en de huur van muntgasinstallaties zou voor een zeer groot gedeelte ten goede komen aan hen, voor wie afschaffing dezer uitgaven niet noodzakelijk is, is. Wanneer tot afschaffing dezer huren werd besloten, zou het aantal opcenten op de perso neele belasing met nog 15 moeten worden ver hoogd. Het meerdere gasverbruik zou slechts' gering zijn. Wel zou het aantal verzoeken tot het weg nemen van den gasmeter tot een minimum be perkt worden. Zij, die tot petroleum overgegaan zijn, zouden het uit den aard der zaak gemak kelijk vinden van tijd tot tijd eenig gas te kun nen gebruiken, maar hier staat tegenover, dat de meters, die feitel k buiten gebruik zijn, toch geregeld opgenomen moeten worden. Aan kos ten voor opname en incasso zou vermdedelijk meer uitgegeven moeten worden dan de op brengst van het gas bedragen zou. De concurrentie, die het gas door de petro leum wordt aangedaan, heeft onze aandacht. Wij begrijpen ten volle, dat zij, die in deze moeilijke tijden op iedere uitgaaf, hoe gering ook bezuinigen moeten, overgaan tot petroleum, wanneer dit voordeel oplevert, doch wij Jiijn overtuigd, dat velen, die thans meedoen Otan het aanschaffen van petroleumtoestellen daar van weer terug zullen komen, wanneer zij be merken, dat nu de gasprijs verlaagd is, het eventueele voordeel niet opweegt tegen het on gerief, dat het gebruik van petroleum met zich medebrengt. Alle voorstellen, die zouden leiden tot ver mindering der bedrijfsinkomsten, zouden tevens een noodzakelijke verdere verhooging van de opcenten op de personeele belasting tengevolge hebben. In dit verband wenschen wij er op te wijzen, dat de opmerking van het lid, dat ons College thans zonder meer mededeelt, dat met het oog op de winstderving door de bedrijven thans 60 opcenten op de personeele belasting gelegd zul len worden, terwijl hij reeds op de noodzake lijkheid van dekking voor de te verwachten mindere winst had gegeven, doch geen steun in den Raad konden vinden, niet geheel juist is. Van de zijde van ons College is er op gewezen, dat belastingverhooging noodzakelijk zou zijn. Wij hebben op de ontwerp-begrooting voor 1935 wederom geen gelden uitgetrokken voor uitkeering van den vacantietoeslag; wij mee nen, dat de omstandigheden nog steeds van dien aard zijn, dat deze toeslag ook in het ko mende jaar niet behoort te worden uitbetaald. ook gij toe. Uw maatschappelijke, uw gezins-, uw godsdienstplicht legt U immers de roeping daartoe op? Zeg niet: „Als de nood aan den man komt, zal ik wel helpen!" Neen, dan zou de schifting' dergenen, die zich aanboden, hun indeeling en hun bewapening meer verwarring, dan hulp brengen. Dan zou het ook te laat kun nen wezen, want in zulke dagen spelen de ge beurtenissen zich snel af! En als gezegd: man nen èn vrouwen zijn noodig! Treedt zelf toe èn praat met uw kennissen over deze circulaire, geef hun den raad, dat ook zij zich aanmelden. En als ge kunt, geef ook een kleinere of groo- tere contributie. Wij komen ook geld te kort. De Commandant, C. L. BECKING Adressen voor nadere informatie en voor aan- meldingsopgave Bureau Burgerwacht, Kazerne Koudsnhorn, Telefoon 13381. F. Bijlsma, Pieter Kiesstraat 48. W. F. Jansen, H. j. Koenestraat 9. G. J. J- Hembeek, Anegang 40, Telefoon 10347. G. H. Luttik, A. L. Dyserinckstraat 47. H. Scholte, Rijksstraatweg 198, Telefoon 23059. J. A. Semo, Voorduinstraat 67, Telef. 23050. ;;v> x>-~. v In de Memorie van Antwoord op het afdee- lingsverslag van de begrooting deelen B. en W. mee, dat zij, gezien de financieele positie der gemeente, geen voorstel kunnen doen om het subsidie van de H-O.V. te verhoogen. N.V Men schrijft ons: Men heeft eenige dagen geleden de samen stelling van het comité kunnen lezen, dat zich onder beschermheerschap van Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft gevormd tot aanbeveling van een huldigingsconcert op 20 December voor den componist Gerard H. G. van Brucken Fock ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag. Op dit concert zal de eerste uitvoering worden ge geven van het laatste werk -"an den componist, een Requiem voor gemengd koor, solisten en orkest. Gerard H. G. van Brucken Fock werd gebo ren 28 December 1859 op het slot Ter Hooge te Koudekerke. Het was de wensch van zijn ouders, dat hij, evenals zijn broeders, een mi litaire loopbaan zou kiezen. Hoewel dit hem in het geheel niet trok, deed hij, na de H. B. S. te Middelburg te hebben doorloopen, toelatings examen voor de Kon. Militah-e Academie te Breda, maar slaagde niet. De diepe levensernst, die hem reeds vroeg eigen was en zijn liefde voor de muziek dreef hem in een geheel andere richting. Hij ging muziek studeercn. Een veel bewogen levensloop volgde. Na achtereenvolgens gewoond te hebben te Middelburg, Amsterdam, Zuid-Beveland, Parijs, Bordeaux, Aerdenhout, Parijs, Laren en Kat wijk, vestigde hij zich in 1920 in zijn tegen woordige woonplaats Heemstede. Hij was toen ongeveer 60 jaar oud en het is hier, dat de kunstenaar rust vond en bleef wonen. Van Brucken Fock is behalve componist van opmerkelijk talent ook een bekwaam pianist, die zich als zoodanig heeft onderscheiden in samenwerking met o.a. Borthe Seroen, Carl Flesch, Tilia Hill, Ilona Durigo. Hij ontving zijn opleiding bij Richard Hol te Utrecht en studeerde vervolgens bij Friedrich Kiol en Woldemar Bargiel te Berlijn. Hij heeft veel gecomponeerd, waaronder veel stukken voor piano van bijzondere waarde. Zonder twij fel zijn hij en Röntgen voor dit instrument de beste componisten der oudere generatie. Zijn muziek, waarvan men in de eerste plaats altijd den klank zal mogen roemen, heeft zeker me de gedaan aan de groote evolutie, die op het oogenblik bij de jongeren te constateeren valt. Van Brucken Fock heeft de groote verdienste niet te zijn blijven staan in den tijd, waarin hij zijn opleiding ontving, doch geheel met den tijd te zijn meegegaan. De volgende circulaire wordt verspreid: Ongetwijfeld weet ieder, dat er in Haarlem een burgerwacht bestaat. Maar evenzeer staat vast, dat het overgroote deel der burgerij niet weet, wat met die burgerwacht bedoeld wordt. De groote ernst van dezen tijd maakt het echter noodzakelijk, dat niemand in onwetendheid daaromtrent blijft. Wie meer wenscht te ver nemen heeft daartoe gelegenheid aan onder staande adressen. De burgerwacht, gevormd door mannen en vrouwen tusschen 18 en 60 jaar, is een op gods dienstig en politiek terrein neutrale, en dan ook onder alle gezindten en in allerlei ordelie vende corporatlën leden tellende, vereeniging tot steun der plaatselijke overheid. In afwijking van den Buitengewonen Vrijwil- ligen Landstorm is zij geen militaire organi satie. Zij moge diverse titels en benamingen van onderdeden, evenals het Leger des Heils en het Roode Kruis ook deden, uit de militaire wereld hebben overgenomen: niet om „soldaatje te spelen" deed zij dit, doch ter wille eener straf fere organisatie; om te beter aan haar doel te kunnen beantwoorden, van een steeds gereed instrument ter handhaving van de veiligheid onzer stedelijke bevolking te wezen. In normale tijden beschikt onze politie in voldoende mate over de daarvoor noodige per sonen en middelen. Zoodra echter het enheils- uur van onlusten of revolutie, of ernstige be- dreging daarmede, slaan zou ~en Amsterdam is ten voorbeeld, dat dit i/otseling kan gebeu ren werd de taak voor die politie, hoe goed ook, weldra te omvangrijk en te vermoeiend. Dan zou zij hulp noodig hebben. En sneller en veel goedlcooper, dan iedere vordering van mili tairen bijstand, is dan hulp door de burgerij zelf. Is deze trouwens niet de eerst belangheb bende bij het keeren eener gewelddadige storing van het openbare leven? Is in zulk een organisatie ook niet uw plaats? Hetzij in den gewapenden dienst ervan0 Hetzij in den ongewapenden (in de administratie, den geneeskundigen dienst, de stedelijke voedsel voorziening, de telefoon enz.)? Onze, zich met ernst en volharding voor alle gebeurlijkheden voorbereidende kring is nog te klein. Treedt dus In samenwerking met de politie van Haarlem- merliede en Spaarnwoude heeft de Haarlemsche politie Vrijdagavond op heeterdaad drie mannen betrapt, die bezig waren door middel van een sleepnet, een z.g. zegen, te visschen in de Bin- nenliede op de grens der gemeente Haarlem. De mannen waren afkomstig uit Ilpendam en Zaandam. De reeds gevangen buit, zeven a acht K.G. visch, hoofdzakelijk baars, is in beslag genomen, eveneens het sleepnet. Proces-verbaal is opgemaakt. De directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf alhier, verzoekt ons het volgende te putllceeren: De gasverbruikers worden er op attent ge maakt, dat hier ter stede door een firma onder den naam „Gascentrale" wordt gecolporteerd met z.g. gasbesparende kooktoestellen, terwijl men hierbij door informatie naar de werking van de in gebruik zijnde toestellen den schijn wekt, dat men namens het Gemeente-Gasbedrijf komt. Bedoelde toestellen voldoen niet aan de eischen, vastgesteld door de „Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland". Den gasverbruikers wordt in hun eigen be lang aangeraden voorzichtig te zijn met aan koop van de bewuste toestellen, welke onge twijfeld tot teleurstelling moet leiden; men wende zich bij voorkeur tot een te goeder naam bekend staanden plaatselijken leverancier of tot het Gemeente-Gasbedrijf, Kruisstraat 45 en verzoeke bij eventueel huisbezoek inzage van de legitimatiekaart, waarvan het personeel van laatstgenoemd bedrijf is voorzien. CHIEF WHIP i B. en W. deelen mede, dat voor de voort zetting van de restauratie van de Groote of St. Bavokerk een reeks bijdragen van ƒ2500 zal worden toegekend indien door de gemeente een bedrage van 1000 wordt verleend. In verband hiermede stellen B. en W. voor om de, voor 1935 op ƒ500 geraamde bijdrage van de ge meente, te verhoogen tot 1000. In het antwoord op het afdeelingsverslag van de gemeentebegrooting schrijven B. en W.: De pogingen door ons aangewend om met medewerking van het Werkfonds 1934 werken in deze gemeente te doen uitvoeren, verkeeren ten aanzien van drie werken n.l. het bouwen van een brug over het Zuider Buiten Spaarne bij de Rustenburgerlaan; 2e de electrificatie van de Catharijnebrug ij 3e het verbeteren van het Verwulft, in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Over de voorwaarden, welke aan de gemeente zullen worden gesteld en over de loonen wordt nog overleg gepleegd tusschen het Werkfonds en de vakorganisaties. Wij hopen niet, dat die onderhandelingen lang zullen duren, opdat de uitvoering dier werken, waar voor alles reeds in gereedheid is gebracht, spoedig ter hand zal kunnen worden genomen. Zooals gezegd, kan de verbetering van het Verwulft, bij medewerking door het Werkfonds 1934, spoedig worden uitgevoerd. Mocht echter onverhoopt geen overeenstemming worden be reikt, dan zal o.i. die verbetering vooralsnog niet kunnen worden uitgevoerd, omdat andere, meer noodzakelijke werken dienen voor te gaan en de noodige omzichtigheid bij het doen van kapitaalsuitgaven dringende eisch is van ge meentebeleid onder de tegenwoordige omstan digheden. Bij het afdeelings-onderzoek van de begroo ting werd geïnformeerd of het houden van politiehonden, van welker bestaan doorgaans weinig wordt vernomen, inderdaad broodnoodig is. B. en W. antwoorden hierop: Het houden van honden by de politie geeft een aanmerkelijke besparing op de uitgaven voor personeel. Elke hond, die per jaar plan. 150 koêt, spaart namelijk minstens 2 man uit. Van het bestaan der honden wordt nu en dan in het publiek wèl wat vernomen; dat dit slechts bij weinig gelegenheden het geval is, is een gelukkig verschijnsel. Onze stadgenoot, de heer L. J. N. van dei- Hulst, scheikundig ingenieur, zal verkrijging van den graad van doctor in de technische wetenschap, op Dinsdag 11 dezer des n.m. van 4—5 uur, in de Aula, tegenover een commissie uit den Senaat der T. H. een proefschrift en stellingen verdedigen, het proefschrift is getiteld „Toepassing van absorptiespectra bij chemisch- technisch en onderzoek." Tijdens het afdeelingsonderzoek van de Ge meentebegrooting voor 1935 werden door tal rijke leden van den Gemeenteraad op- en aan merkingen gemaakt over de thans in Haarlem geldende busregelingen. Verschillenden waren van meening, dat de nieuwe autobussen der N.Z.H.T.M. in geen enkel opzicht voldoen aan een goed vervoer en noodigden B. en W. uit daarover met de directie overleg te plegen. Een lid drong aan op een gemeente-exploitatie van autobU6lijnen, vooral omdat de verbinding tus schen de verschillende stadsdeelen thans onvol doende is. Klachten werden geuit over de autobussen; zij worden slecht sochauffeerd en zijn niet be hoorlijk uitgebalanceerd. Meermalen komt het voor, dat de chauffeurs weigeren om geld te wisselen. B. en W. beantwoorden de opmerkingen als volgt: De bussen der N.Z.H.T.M. worden gebruikt, in intercommunalen dienst. De gemeente heeft daarom over die bussen geen zeggenschap. Bo vendien hebben Ged. Staten zich bij het verlee- nen der concessie aan de N.Z.H.T.M. verschil lende bevoegdheden t.a.v. de bussen en de dienstregeling voorbehouden. Door ons zullen bovengenoemde klachten ter kennis van de di rectie der N.Z.H.T.M. worden gebracht. De mogelijkheid tot verbetering van de ver binding tusschen de verschillende stadsdeelen hangt in de eerste plaats af van de rentabiliteit der te maken verbinding. Deze is o.i. niet zoo danig, dat spoedig een uitbreiding van het aan tal lijnen kan worden verwacht. Verbetering zou derhalve alleen te verkrijgen zijn door sa menwerking tusschen de beide Maatschappijen. Terder door het doortrekken van sommige lij nen en een zoo voordeelig mogelijke regeling van het overstaptarief. Bij beide gevallen zijn de exploitatie-uitkomsten der betreffende lijnen betrokken. Wij betwijfelen of die uitkomsten thans van dien aard zijn, dat verbetering als vorenbedoeld met kans op succes kan worden gevraagd. Ook op dit punt blijft onze aandacht gevestigd en zeker zullen wü iedere mogelijkheid tot verkrijging van verbetering aangrijpen. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge- «Innen. Mr. A. J. M. Sch. ƒ25,—; H. A. K. 2,50; Mevr. D^ H.—H. ƒ2,50; M. v. B. ƒ2,50; Mej. J. H. ƒ2,50; R. Z. ƒ2,—; Dr. A. N. 2,50; M. St. ƒ2,50; Fam. G. ƒ1,—; Mevr. L. ƒ2,50; G. M. ƒ2,—; L ƒ3,—; P. v. K. ƒ10,—; M. X. ƒ1,—; D. J. B. 15,—; K. F. v. M./l—Th. d. B. D. 10,—; C. B. 5,—; C. J. v. M. 1,—; N. N. 0,25; D. K. ƒ10,—; L. S. G. ƒ5,—; Huisgenooten Emmahuis 12,70. Nieuwe Haarl. Courant De netto-opbrengst van de voorstelling, Vrij dagmiddag in het Luxor-Theater gehouden ter inzameling van de Dagbladpers, is 209.50, waarin begrepen 5 van mevr. R. en 5 van de filmkeuringscommissie. In het antwoord op het afdeelingsverslag schrijven B. en W.: In verband met de door uw raad aangewezen plaats voor het Hi'ldebrand-monument deelden Gedeputeerde Staten ons mede, dat hun tus- schenkomst was ingeroepen, opdat uw besluit ongedaan zou worden gemaakt. Gedeputeerde Saten verklaarden zich niet ongeneigd bij het zoeken naar een plaats medewerking te ver- leenen. Zij voegden daaraan het volgende toe: „Zou dan toch per slot de plaats, door den raad aangegeven, aanvaard moeten worden, dan zouden toch de nader aangewende pogingen bij de overtuiging kunnen vestigen, dat deze plaats de beste oplossing geeft, die te vinden is, over tuiging, die thans door velen niet wordt ge deeld".In antwoord hierop is door ons mede gedeeld, dat wij het aanbod om tusschenkomst te verieenen; gaarne aannamen. De uitslag van de pogingen van Gedeputerede Staten werd ons nog niet Medegedeeld. De Vleeschhal Is thans nog in gebruik en zal ook de eerstkomende maanden nog we! in ge bruik blijven. De wijze waarop, bü het ledig komen van genoemde hal, daaraan een pas sende bestemming kan worden gegeven, wordt door ons overwogen. Als voorbeelden van hetgeen na nadere over weging eventueel voor uitvoering in werkver schaffing in aanmerking zou kunnen komen, noemen B. en W.: 1. Aanleg gedeelte Planeten- laan en omgeving; 2. Aanleg zandbanen en rijwielpad langs de Delft tot de Jan Gijzen- vaart en langs het Noordersportpark; 3. Graven vijver en aanleg wegen in Noordersportpark; 4. Normalisatie van een gedeelte van de Jan Gij- zenvaart; 5. Aanleg wegen op de nieuwe be graafplaats; 6. Inrichten Janskerk voor archief; 7. Houden van een woning- en gezinstelling; 8. Bouw van een aula op de nieuwe begraafplaats. Voor uitvoering door jeugdige werkloozen den ken wij aan den bouw van een complex woningen voor ouden van dagen. (In de afdeelingen werd sterk op den bouw van deze woningen aange drongen.) Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4 7 uur Geel-Wit, 6 uur Bestuursvergade ring Provinciale Kiesvereeniging, half drie. Schouwburg Jansweg „Inbreker gevraagd", 8 uur. Stadsschouwburg „Niet zoo somber", 8 uur. Vereenigingsgebouw „Domi", Overveen R.K. Jonge Werkgevers met R.K. Volksbond, 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling 17e eeuwsche Hollandsche kunst, 105 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel Kruisweg 68 Tentoonstelling 9 tot half zes. Kunstzaal Reeker Wagenweg 102 Ten toonstelling vereeniging „De Spaak" en van werken van A. Pieck, 107 uur. Fa. Boskamp Overveen Tentoonstelling 10—6 uur. p Huize Aart van Dobbenburg Duindoorn- laan 45, Bentveld Tentoonstelling Chris La- nooy, 1012 en half 35 uur. Luxor-theater „Dood Water", 2.30 en 7.00 (doorloopende voorstellingen). Gebouw „St. Bavo". Kinderfeest „Onder ling Genoegen" 25 uur. Stadsschouwburg. „De wijze Kater", kwart over 8. Schouwburg Jansweg. Sonna, kwart over 8 uur. Gebouw N.KJB. Tempeliersstraat Kin derfeesten Bo-Bai-Kei. Gemeente-Concertzaal. Middagconcert H. O. V.. half 3. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling 17de eeuwsche Uitlandsche Kunst. 105 uur. Luxor-theater. „Dood Water", 2.00, 4.15 en 7 uur (doorloopende voorstellingen). Gebouw „St. Bavo". Bestuursvergadering. Comité van Actie. 8 uur. R. K. Bevolkings bureau. 8 uur. Heemstede, R. K. Vereenigingsgebouw, Hee- renweg, R. K. Politieke Propagandaclub „Voor Kerk en Vaderland". 8 uur. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling 17de eeuwsche Hollandsche kunst. 105 uur. J. H. de Bois' KunsthandeL Kruisweg 68 Tentoonstelling 9 tot half 6. Fa. Boskamp Overveen Tentoonstelling. 106 uur. Luxor-theater. „Dood Water", 7.00 (door loopende voorstellingen) Tol Vijfde gemeenschappelijke verantwoordingslij.se van Haarlem's Dagblad, Nieuwe Haarlemsche Courant, Oprechte Haarlemsche Courant, Dag blad van iJmuiden, Kennemer Courant en IJmuider Courant: J. D. J. A. 100,—; A. W. 2,50; N. N. 1,—; Mary haar spaarpot ƒ1,—; Ton ƒ1,—; N. N. ƒ2,50; B. E. G. ƒ1,Uit de spaarpotten van A. en J. ƒ1,—; T. ,051/ W. ƒ1,—; W. P. v. d. B./l,—Mej. E. K. ƒ1,—; W. v. d. M. en J. v. d. M.—Z. ƒ1,—; Bridgeclub ƒ10,—; Wil- leke 1,—; Wim en Willy 10,—; Th. K. 1,—; N. N. ƒ2,Inh. 3 speelpotten ƒ12,50- J G. ƒ5,—; C. J. B. ƒ15,—; D. W. 2,75; Mej. K. ƒ0,50; T. T. ƒ1,Bridge-middag Ned. Huisvr. Verg. ƒ10,20; Dabes Be. ƒ2,50; C. H. ƒ5,—; Fam. v. 7?. ƒ4,—; Van Opoe, Opa en Tante T. ƒ3,—; N. N. ƒ0,50; W v. d. G. ƒ2,—; van N.S.B.-er ƒ1,—; Dalia ƒ5,—; fam. N. ƒ2,50; J. R. ƒ1,—; A. W. T. ,1 fam R. M. 'ƒ3,50; P. B. ƒ2,50; W. G. 2,50; R. W. ƒ1,—; G. ƒ1,—; D. v. d. M. ƒ5,— N. N. ƒ2.50; H W. ƒ1,—; fam. G. te BI. 13,—; Sch. ƒ2,50; P. v. T. ƒ2,50; J. V. te S. ƒ2,50; Mevr. S. ƒ2,50; C. R. ƒ2,H. S. ƒ2,50; Jeugdwandelsportver. „de Vierdaagsche" 0,75; C. S. ƒ0,50; F. M. A. ƒ1,—; SI. ƒ2,50; Dr. M. J. F. S. ƒ2,50; L. R. J. K. ƒ2,50; A. V. ƒ2,50; A. W. H. ƒ1,—; Kleine dame ƒ2,50; Mevr. KI. ƒ1,—; E. P, v. B. ƒ2,50; P. v. B, ƒ2,50; v. W. f5,—; v. d. W. ƒ1,—; J. K. ƒ2,50; v. B.—L. ƒ2,—; F. en S. B. F. ƒ25,—; Mevr. R. ƒ2,50; Dr. 1,—; Mej. v. B. ƒ1,—; M. N.—Kr. 2,—J. K. ƒ2,50; H. K. ƒ2,50; W. G. 2,50; X. Y. Z. ƒ2,40; M. B. ƒ2,50; B, S. ƒ12,50; J. B d. G. ƒ2,50; J. S. ƒ1,—; D. L. ƒ1,—; fam. T.—D. ƒ1,50; Mevr. Dev. ƒ1,50 v. B. ƒ0,50; C. A. H. ƒ5,—; Mevr. D. M.' ƒ1,— N. N. ƒ2,50; Mevr. L. B ƒ1,50; Mevr. Sch. ƒ1,—; St. Nicolaasavond farn. E. ƒ5,—; Q. L. ƒ2,50; Henri ƒ12,60; Erik K. ƒ2,50; fam. W.—H. ƒ1,50; T. C. J. ƒ2,50; A. V. ƒ1,—; C. P. (IJmuiden) ƒ2,50; N. H. ƒ1,—; Tot Hulp ƒ5,—; Mej. A. J de Vr. ƒ5,—; T. V. ƒ2,—; Ami ƒ2,—; E. S. ƒ2,50; „Lucia" ƒ2,—; P. v. d. W. ƒ100,—; J. J. O. ƒ2,—; S. H. ƒ2.50; fam. P. ƒ2,50; fam. S. ƒ17,50; J. P. v. d. M. ƒ5,—; Mej. A. K. ƒ1,—; J. H. W. ƒ2,50; P. v. d W. ƒ1,—; H. M. ƒ2,50; F. H. S. ƒ10,—; G. W. 10,—; P. R. ƒ2,—; E. W. V. ƒ2,50; N. B. S. ƒ2,50; E. K.—M ƒ10,—; H. de V. ƒ2,50; H. T. J. v. V. 10,—; E. B. 5,—; Dr. W. G. L. W. ƒ5,—; J. C. F. S. K. ƒ5,—; J. D. D. P. 25,Fa. Ruygrok Co. ƒ25,A. P. van R. 1,—; G. M. 1,—; R. D. B. d. 1. F. 2,50; Mevr. E. A.—B. ƒ2,50; K. ƒ2,50; J. J. ƒ10,—; S. M. H. ƒ2,50; J. W. R. ƒ2,50; Ch. J. F. 25,—; Mej. J. B. v. B 25,—; W v. B. 1,—: C. H. ƒ2,50; J. S. ƒ2,—; Mevr. J. P. J. K. L. 5,—; Th. M. H. 10,—; Ir. v. E. 10,—; M. J. A. ƒ2,50; Dr. E. C. ƒ2,50; Mej. D. J. W. ƒ5,—; Dr. J. W. P. ƒ2.50; Mej. M. C. J. v. G. ƒ5,—; Mevr. S. J. S. v. d. M. ƒ2,50; G. J. A. M.—K. ƒ2,50; L. G. ƒ3,—; N. C. A. ƒ2,50; R. W. v. W. ƒ1,50; Ir. A. G. v. 8. ƒ2,50; B. J. K. ƒ2,50; Mej. A. v. L. ƒ10,—; E. B. v. B. ƒ2,50; Mej. J. D. K. ƒ2,50; J. E. E. Sch—W. ƒ2,50; P. H. V. 10,—; D. A. K. v. d. L. 5,—; G. P. M. 5,—; «De Burgerwacht heeft voor Woensdag 12 December een propagandavergadering belegd in het gebouw St. Bavo, waar de heeren Th. S. J. Hooy, mr. F. L. J. E. Rambonnct, burge meester van Velsen en prof. dr. A. A. van Schelven zullen spreken over: Wat maakt een burgerwacht noodzakelijk? Wat bedoelt de bur gerwacht? Wat kunt gij voor den burgerwacht doen? De stafmuziek zal spelen en er wordt een film vertoond van de Reddingmaatschappij. KONINGSTR. 27 - TELEF. 14609 De Vereeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en Omstreken houdt op Vrijdag' 14 December a.s. haar vijfde bijeenkomst van het seizoen 19341935, in den Stadsschouwburg. Op deze bijeenkomst zal door het Nieuw- Schouwtooneel te Amsterdam, artistieke leiding Ko van Dijk en Frits Bouwmeester, worden op gevoerd: „Kinderen van ons Volk", spel van het land, in vijf bedrijven, naar de romans „Kin deren van ons Volk" en ,,De schoone Volein ding", van Antoon Coolen, bewerkt door Kees Spierings en Cor Hermus. (Deze pag. is gedeelteijk gecorrigeerd). APOTHEEKDIENSTEN. Van Zaterdag 8 December, des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 14 December, zijn de vol gende apotheken ook geopend "S avonds na 8 uur en des nachts: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Fa. Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 14; Marnix-Apotheek, Mamixstraat 65; Centraal Apotheek, Groote Houtstraat 78; W. P. Woutersen, Koninginneweg 3. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Leesgeld 3 cent per boek in de week. De bibliotheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 8—9 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagsmid dags van 1.302.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. HAGESTRAAT 49, Woensdagsmiddags van 23.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 7.30—8.30 uur voor ouderen. GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Woensdags middags van 3.30—5 uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.30— 9.30 uur voor ouderen. JONGENSSCHOOL, EEMSTRAAT, Woens dagsmiddags van 2>£3 lA uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot halt 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend Temaak- De commandeur van de Pollux bedankte met een welgemeend woord voor alles, wat voor zijn jongens gedaan werd en tevens bracht hij bij zondere hulde aan den havenaalmoezenier, den zeereerw. heer J. G. Welsch en de leden van afdeeling Haarlem. In het slotwoord, door den havenaalmoezenier gesproken, gaf hij den jongens nog eenige wen ken, om hun gedrag nu en meer in het bij zonder voor het leven dat hun wacht. Deze avond zal bü allen lang in herinnering blüven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2