Debat over Joego-Slavische aanklacht voortgezet DE INTERN. TROEPENMACHT Onafhankelijke economie in Zuid-Afrika Het memorandum van Hongarije Het nieuws van heden LA VAL PRIJST HOUDING VAN JOEGOSLAVIË r NEDERLAND OFFICIEEL UITGENOODIGD INVLOEDEN VAN HET BUITENLAND P. A. M. KAT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZONDAG 9 DECEMBER 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ de SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ,Hongarije heeft den plicht een nieuw onderzoek in te stellen Revisionisme, geen ter rorisme zegt Aloisi Eden aan het woord Het Weeri Litwinof licht accoord met Frankrijk toe Het doel is den vrede te waarborgen Strenge vorst te New-York Negen en twintig menschen om het leven gekomen Troepen zullen tot taak hebben de orde in het Saargebied te hand haven vóór, gedurende en na het plebisciet Subcommissie zal maat regelen bestudeeren Koning Peter van Joego-Slavië gravend met zijn broertje in de tuinen van het paleis. „De wereldtoestanden eischen, dat het land economisch zelf-onder- houdend wordt Krachtige opbouw der nijverheid Een herhaling der verklaringen, die Eckhardt Vrijdag te Genève aflegde „Politieke manoeuvre der Kleine Entente" ACCOUNTANTSKANTOOR OOSTERPARK 19 AMSTERDAM - TEL. 53931 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Als 't kind op je schoot ligt. Winkeliers te Berlijn bestraft ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19088 NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. éfn 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENèVE, 8 Dec. De Volken bondsraad heeft heden de behande ling van het conflict tusschen Joego Slavië en Hongarije voortgezet. Allereerst kreeg de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Laval, het woord voor het afleggen van een belangrijke verklaring. Hij begon met de woorden: „Bij dit moeilijke conflict staat Frankrijk aan de zijde van Joego Slavië." HU legde er den nadruk op, dat deze misdaad op Franschen bodem is gepleegd en dat op Franschen bodem een vreemde hand tegelij kertijd een bevriend monarch en een groot die- Haar der Fransche republiek heeft geveld Frankrijk is gelijktijdig met Joego-Slavië ge troffen. Toen men den ridderlijken koning, die Zijn land tot eenheid heeft gebracht, heeft ge troffen, heeft men ook den vrede willen tref fen. Maar het werk dezer staatslieden blijft bestaan en het hangt slechts van den Volken bondsraad af of de vrede toch niet in gevaai kan komen. Joego-Slavië heeft zijn ongelua met buitengewone zelfbeheersching en waar digheid gedragen. Het heeft door zijn rust een bewijs van zijn sterkte en eenheid geleverd. De Joego-Slavische regeering heeft, aldus Laval, het beste bewijs voor haar vredelievend heid geleverd. Zij heeft, in haar vaderlands liefde diep getroffen, haar smart overwonnen, en niet." zooals anderen voor twintig jaar te rug hebben gedaan, zich zelf genoegdoening verschaft, maar zich tot Genève gewend. Zij Wacht op onze beslissing. Laval ging daarna in op het Joego-Slavischc- memorandum en sloot zich aan bij de belang rijkste beschuldigingen, die daarin tegen Hon garije zijn geuit. HU zou er de voorkeur aan gegeven hebben, niets te zeggen over het politieke doel, dat met deze terreurdaden gepaard is gegaan. Maar daar de gedelegeerde van HongarUe zelf van het revisionisme heeft gesproken, wil hU zeet duidelUk een woord herhalen, dat hU voor de Fransche Kamer heeft uitgesproken: „Wie een grenssteen verplaatsen wil, verstoort den vred? van Europa!" De Fransche minister liet daarna doorsche meren. dat hU van meening was, dat de Hon gaarsche regeering op zUn minst nalatig is geweest. Maar FrankrUk aldus Laval wil niet met hartstocht een oordeel uitspreken. Het Wenscht, dat er plaats is voor een rechtvaar dige procedure, maar zoo. dat een verzoening mogelUk wordt door wederzUdschen goeden wil Dit debat mag niet verloopen in een discussie over het verleden. Hier moet een nieuwe internationale regeling Worden geschapen. Op het internationale veld moet men een doelmatige bestrijding van po litieke misdadigers mogelijk maken. De Fran sche regeering zal later nog concrete voorstel len doen. Ten slotte verklaarde Laval nog eens met nadruk, dat de betreffende regeenngen niets ongedaan mogen iaten om de schuldigen op te sporen en ook hun helpers ter verantwoording te roepen. In het bijzonder heeft de Hongaar- sche regeering zelf den plicht, een nieuw on derzoek in te stellen. Wat de Joego-Slavische regeering betreft, zU heeft opnieuw de vrede lievendheid getoond, die den koning bezieidc- De Italiaansche gedelegeerde Aloisi verklaar de, dat door de aanklacht van Joego-Slavië een geheele natie in haar eer is aangetast. Van Hongaarsch standpunt bezien moet men DU het Joego-Slavische memorandum twee perioden der Hongaarsch-Joego-siavische betrekkingen onderscheiden, n.l. den tUd tot Juli 1934 en dien tot den aanslag te Marseille. Het gaat er om of Hongarije zich aan het in Juli gesloten accoord heeft gehouden of niet. Op den tijd daarvoor terug te grijpen schUnt rechtens niet toelaatbaar. Hongarije kan er zich echter op beroepen, dat het reeds eerder een vriendschaps- en nonagressiepact met Joego- Slavië heeft voorgesteld en een onderzoek over de omstandigheden heeft aangeboden, waar onder de Joego-Slavische terroristen hadden geageerd. De Baad heeft ongetwijfeld met ontsteltenis vernomen, dat tegen koning Alexander dooreen terroristische organisatie te Brussel een regel recht doodvonnis was uitgesproken en in de pers was gepubliceerd. Indien in verband met de Joego-Slavische aanklacht is gesproken van het Hongaarsche revisionisme, dan kan de Raad er slechts kennis van nemen, dat het Hongaar sche revisionisme van vreedzaam karakter ts. Revisionisme is geen terrorisme. Italië heeft als eerste land de these opgesteld, dat de ver dragen moeten worden aangepast bij de ver anderende tijdsomstandigheden, en wel langs legalen weg. Het is derhalve niet toelaatbaar, dit streven te verwisselen met terrorisme. De initiatieven tot internationale maatregelen te gen het terrorisme zal de fascistische regee ring met opmerkzaamheid onderzoeken. ZU is er echter van overtuigd, dat daarvoor een at mosfeer van vertrouwen en normale interna tionale betrekkingen noodig is. ZU is bereid, daaraan met Uver mede te werken. De Russische Volkscommissaris van buiten landsche zaken Litwinof verklaarde, voorloo- pig niet te willen ingaan op de détails van het geval, maar in plaats daarvan belichtte hU het probleem van het terrorisme in principe Het terrorisme heeft in zUn land vroeger een groote rol gespeeld. Verschillende revolutionnaire par- tUen hebben de individueele terreur als politiek strijdmiddel aangeprezen. Andere kringen daar entegen waaruit hU en de Sovjetregeering zijn voortgekomen, hebben deze terreur steeds als doelloos en schadelUk afgewezen. De Sovjet-regeering staat met verontwaardi ging en weerzin tegenover het terrorisme, zoo als dat zich in den rijd na den oorlog heeft ver breid. Litwinof zeide tenslotte, dat hu niet zoover wilde gaan om te beweren, dat het terrorisme on zichzelf een bedreiging van den vrede is. De Engelsche gedelegeerde Eden begon als alle andere sprekers met woorden van sym pathie voor het door den aanslag te Marseille zoo zwaar getroffen Joego-Slavië. In Frankrijk zijn ër processen tegen de vermoedelijke daders en medeplichtigen aan den gang. Daarom moet de Volkenbondsraad met de grootste voorzich tigheid te werk gaan. Het hebben van een helder oordeel over de détailpunten, die door de Joego-Slavische re geering naar voren zUn gebracht, schUnt op het oogenblik op groote moeilijkheden te stui ten, voor zoover het punten uit het verleden betreft. Dit sluit echter niet uit, dat de Volken bond reeds thans alles voor een bevredigende bijlegging van dit deel der kwestie zou moeten ondernemen. Eden ging daarna over op de door de Joego- Slavische regeering opgeworpen algemeene kwestie van de bestrUding van het terrorisme. Doelmatige voorstellen voor de verhindering van het terrorisme zouden volgens hem moel- lUk kunnen worden uitgewerkt zonder een be studeering der verdragen, speciaal van de uit leveringsverdragen. Eden besprak in dit ver band uitvoerig het asylrecht. De vertegenwoordiger van Polen, Komarnicki. Verwachting: Meest matige Zuid-Ooste- 1 lijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot fÈ zwaar bewolkt, mogelijk nog enkele regen- H buien, zelfde temperatuur. jj| Verdere vooruitzichten: weinig verande- p ring. j^E verklaarde, dat het Poolsche volk innig Mee leeft met den rouw van het Joego-Slavische volk. AnderzUds heeft 't 'n duizendjarige erva ring met het Hongaarsche volk, welks eergevoel en nationale waardigheid het acht en welks oude beschaving uit dezelfde bronnen stamt als de Poolsche. Bij deze situatie kan Polen de kwestie in volkomen zakelijkheid onderzoeken. Het verwerpt echter beslist alle terroristische methoden. Derhalve is het ook bereid, deel te nemen aan alle pogingen, die een onderaardsche actie ver hinderen. Hij verzocht den Raad, het uiterste te doen voor een vergelijk tusschen beide partijen. De Spanjaard Madariaga ontwikkelde slechts algemeene theorieën. Tegen zes uur werd de zitting verdaagd tot Maandagmorgen. Te Boedapest zijn de eerste groepen uit Joego-Slavië uitbewezen Hongaren aangekomen GENEVE, 8 Dec. (Reuter.) In antwoord op een vraag van het Tass-agentschap heeft Litwinof verklaard, dat de onderteekenaars van het accoord van 5 December uitsluitend -het doel nastreven om den vrede te beschermen. Zij erkennen, dat het op dit oogenblik onmogelijk is waarborgen te scheppen, die doeltreffender zijn dan die, welke vervat zijn in het oostelijke pact, hetgeen in het bijzonder wordt aangeduid door de verplichting, die de regeeringen op zich nemen om zich niet te leenen voor onder handelingen, welke het sluiten van een of an der accoord ten doel hebben, onder het voor wendsel dit pact te vervangen en er de doel einden van zou kunnen benadeelen of ver zwakken. Het Fransch-Russische accoord, vervolgde Litwinof, sluit natuurlijk niet de mogelijkheid van andere aecoorden uit, indien het pact niet tot stand komt; dergelijke overeenkomsten zul len echter tegen niemand gericht zijn, behalve tegen een staat, die tot den aanval overgaat. De tekst van het accoord zal waarschijnlijk spoedig geheel door beide regeeringen gepubli ceerd worden. NEW YORK, 8 Dec. (Reuter). Wegens de plotseling ingevallen strenge vorst zijn te New- York negen en twintig menschen om het leven gekomen. GENèVE, 8 Dec. De Volken bondsraad heeft vanmiddag in ge heime zitting beraadslaagd over de kwestie van het zenden van een in ternationale troepenmacht naar het Saargebied. Besloten werd de Commissie van Drie op te dragen, in samenwerking met de te Genève vertoevende mi litaire deskundigen en den presi dent der regeeringscommissie Knox de détails vast te stellen. De grootte van het contingent, dat gezonden zal worden, staat nog nog niet defi nitief vast. Men verwacht, dat zoo wel Nederland als Zweden een toe stemmend antwoord op het verzoek tot deelneming zullen geven. De nieuwe zitting van den raad, waarin men (Bijzondere correspondentie uit Pretoria) De eeuw, waarin wij leven is een eeuw van verwarring en ontwrichting, een eeuw van onverteerde gedachten. De we. eld lijdt aan „honger en gebrek ten gevolge van over productie". Klaarblijkelijk is de wereld ziek en het gevolg is, dat tal van doktoren opgestaan zijn en duizenden middelen ter genezing der diverse kwalen voorgeschreven hebben. De een beweert, dat ons heil in korter werkuren ligt. de ander vestigt zijn hoop op betere opvoeding, terwijl een derde de redding der Westersche be schaving alleen van dictatorschappen verwacht. Van alle mogelijke kanten worden wij bestormd met meeningen en gedachten met het gevolg, dat wij hopeloos verward raken. Hoewel wij noodgedwongen de groote wereld niet uit het oog mogen en kunnen verliezen, Is het ons meer bepaald om Zuid-Afrika en zijn problemen te doen. Wij willen dan ook graag, alvorens verder fe gaan, de volgende stellingen, wier waarheid makkelijk is aan te toonen, neer leggen. 1. Door de staatshuishouding op een com- mercieele basis te vestigen en vooral door een doortastend nijverheidsbeleid kan Zuid-Afrika het welvarendste land ter wereld zijn en ziin bewoners een goed en verzekerd bestaan bieden 2. Zuid-Afrika moet zoo weinig mogelijk van het buitenland afhankelijk zijn voor den afzet van zijn producten, goud en diamanten inge sloten. Het sub. 2 genoemde geldt, zoowel in tijd van oorlog als vrede, ook voor de essentieele ver- bruiks-artikelen. Zuid-Afrika kan zich zelf voeden en doet dit reeds in groote mate. Als wij voldoende fabrie ken hadden zouden wij ons kunnen kleeden daar wol en katoen in overvloed geproduceerd worden. Aan ijzer en steenkool hebben wjj hier geen gebrek en ergo heeft Zuid-Afrika de twee meest essentieele materialen voor groote nijver heden. Daarbij is ons land. zooals geen land ter wereld, edele en onedele metalen rijk en andere grondstoffen, die voor de vervaardiging van de duizenden artikelen, die bij de moderne beschaving aanpassen, noodzakelijk zijn. Zuid- Afrika kan voor zijn kleine bevolking veel meer produceeren dan zij noodig heeft en op deze wijze al zijn inwoners werk verschaffen. Als de staatshuishouding zóó ingericht wordt, zaï slechts een klein gedeelte van 's lands benoo- öigdheden ingevoerd behoeven te worden. Ver geleken met andere landen is Zuid-Afrika niet bijzonder rijk, doch als de rijkdom gerekeno wordt op een basis van het aantal inwoners is het potentieel het rijkste land ter wereld Het land is in ieder geval rijk genoeg om al zijn inwoners werk te verschaffen, om een zeer hoogen levensstandaard te handhaven en meer dan eenig ander land in staat zich zelf te onderhouden, onder voorbehoud natuurlijk dat het zijn nijverheden zoo inricht en ontwikkelt, dat het volste gebruik van de lijkdommen ge maakt wordt, die de natuur het geschonken heeft. Door allerlei oorzagken ts de internationale wereldhandel als een kaartenhuis ineengestort. Oorlogschulden, hooge tariefmuren en wat dies meer zij hebben een ontwrichting teweeg ge bracht, die een paar jaar geleden nauwelijks denkbaar was. En daar is helaas niet vesl vooruitzicht, dat deze toestand spoedig beter zal worden. Door Duitschland's optreden is onze wol- handel zeer ernstig benadeeld. Door een enkele penstreep heeft Frankrijk onzen kreefthandel totaal vernietigd, en honderden menschen, die in de kreeftfabrieken langs de Westkust der Kaapprovincie werkzaam waren. loopen thans op straat. Door een ongelukkigen loop van omstandigheden boycot Engeland fei telijk onze mielies. Dit zijn slechts 'n paar voor beelden om te bewijzen hoe onvast eenige nij verheid staat, die voor haar markten op het buitenland is aangewezen en het brengt ons tot een herhaling van hetgeen hierboven gezegd 's; hoe mooi het theoretisch ook al moge lijken een grooten uitvoerhandel te hebben, toch is het ontzettend gevaarlijk een groote nijverheid op te bouwen, die geheel van buitenlandsche markten afhankelijk is. Zulke markten kunnen in één nacht verdwijnen, terwijl een binnen- landsche markt veel stabieler Is. Daarom moet ons streven er op gericht zijn zooveel mogelijk cnze eigen grondstoffen m eigen land te verwerken en eerst in al onze eigen behoeften te voorzien alvorens een uit- voermarkt op te bouwen. Door onze wol, maïs en andere grondstoffen hier te verwerken wor den onze boeren niet alleen minder afhankelijk van een wisselvallige buitenlandsche markt, maar wij scheppen tegelijker tijd ook werk voor de duizenden, die op het land geen heenkomen kunnen vinden. Wij kunnen nog een stap verder gaan en zeggen, dat Zuid-Afrika voor zijn verbruiks- artikelen zoo min mogelijk van het buitenland afhankelijk moet zijn. In een ideale wereld zou deze stelling onnoodig, ja zelfs niet wenschelijk zijn, maar wij leven in geen ideale wereld. Het is dan ook een verblijdend feit, dat ons land dit meer en meer gaat inzien, getuige de algemeene voldoening toen vorige maand te Pretoria de reusachtige staalwerken geopend werden, die reeds meer dan vijf en half mil- lioen pond verslonden hebben. Niet alleen in tijd van oorlog, doch ook in tijd van vrede most Zuid-Afrika op eigen beenen kunnen staan. Zoodra wij het stadium bereikt hebben in onze dagelijksche oehoeften te Kunnen voorzien, zul len wij ook grooter besef van eigenwaarde krij gen. Door de opening' van de groote fabrieken te Modderfontein bij Johannesburg, waar alle ni traten voor springstoffen en bemesting gemaakt worden, is ons land weer een stap vooruitge komen. Een nog grootere stap was de opening der staalfabrieken te Pretoria. De weg naar het einddoel is lang; wij hebben slechts een „lein gedeelte bereikt van wat .vij willenen kunnen bereiken. Ieder jaar voe- r wij nog goederen, zooals kleedingstoffen, papier, hout, petroleum, metaalwaren, auto's, ter waarde van millioenen ponden in, goederen waarvan een groot gedeelte met voordeel hier gemaakt zou kunnen worden. Daar is ruim i hier voor energieke personen, menschen, die bereid zijn hard te werken cn mede te he:. - Zuid-AfrUa's nijverheid op 'e bouwen. Een economisch onafhankelijk Zuid- Afrika beteekent een rijk Zuid-Afrika 1 zich bezig hield met het zenden van een troe penmacht naar het Saargebied, begon tegen half vier. De voorzitter deed mededeeling van een rapport van de commissie van Drie, waarin deze den raad bekend maakt, dat zij zich in op dracht van den raad in verbinding heeft gesteld met de Duitsche regeering en van haar een toe stemmend antwoord heeft gekregen. Daar ook reeds Frankrijk heeft toegestemd, zijn daarmede de voorwaarden voor het zenden van een internationale troepenmacht naar het Saargebied vervuld. De commissie is van meening, dat het thans de zaak van den raad is, de noodige beslissin gen te treffen om uitvoering te geven aan de plannen tot zending van een troepenmacht. Op de basis van dit rapport heeft de Volken bondsraad een motie aangenomen, die hem aoor den voorzitter was voorgelegd. In deze motie wordt eerst nog eens gewezen cp de verklaring van verschillende mogendhe den in de zitting van 5 Dec. De raad verzoekt dan, daar de voorwaarden daarvoor aanwezig zijn, den regeeringen van Engeland, Italië, Nederland en Zweden deel te nemen aan de samenstelling van een inter nationale troepenmacht, die onder de autori teit van de regeeringscommissie tot taak zal hebben de orde in het Saargebied te handhaven voor, gedurende en na de volksstemming. Dezen regeeringen wordt verder verzocht te willen mededeelen of zij bereid zijn aan deze uitnood! - ging gehoor te geven. De raad verzoekt verder de Saarcommisie een subcommissie te vormen, waarin de belangheb bende landen en de president der Saarregee- ring vertegenwoordigd zullen zijn. Deze subcom missie zal tot taak hebben zoo spoedig moge lijk studie te maken van de maatregelen, die in verband staan met de vorming van een inter nationale troepenmacht, en desbetreffende voor stellen te doen. Zwitserland zal niet officieel worden uitge- noodigd. GENÈVE, 8 Dec. (Reuter.) De Hongaar sche gedelegeerde Von Eckhardt heeft de protesten van zijn regeering tegen de Joe go-Slavische aanklacht in een memoran dum samengevat, hetwelk Zaterdagavond aan de leden van den Volkenbondsraad en de pers is overhandigd. Het memorandum herhaalt eenigszins uitvoeriger de verklaringen, die Eckhardt reeds aan de pers en Vrijdag in den Vol kenbondsraad heeft afgelegd. Het komt tot de conclusie, dat onweerlegbaar is bewezen, dat de moordaanslag te Marseille niet in Hongarije is georganiseerd, dat de moordenaar Georgief nooit in Hongarije ver blijf heeft gehouden en ook nooit relaties met Hongarije gehad heeft. Het staat eveneens onomstootelijk vast, dat de misdaad niet in Hongarije is voorbereid Daarentegen moet men goed in het oog houden, dat de voorbereiding van de attentaat in han den lag van een terroristisch geheim verbond in Joego-Slavië. De uitvoering van de daad is buiten Hongarije, naar aanleiding van een bul ten Hongarije genomen besluit van de Intern organisatie van Kroatische vluchtelingen, ge schied. Daar de aanslag dus niet in Hongarije is voorbereid en evenmin aldaar is gepleegd, heeft Volkenbondsraad behandelt de kwestie inzake het zenden van intern, troepenmacht naar het Saargebied. Nederland officieel uitgenoodigd. Litwinof licht accoord met Frankrijk toe. Strenge vorst te New-York. Chineesche bandieten plunderen een schip. Debat over Joego-Slavische aanklacht in den Volkenbondsraad voortgezet. Memorandum van Hongarije naar aanleiding van de Joego-Slavische aanklacht gepubliceerd. De „IJiver" zal reeds 19 December naar Batavia vertrekken. Nadere mededeelingen inzake het clearingverdrag met Duitschland Op 67-jarigen leeftijd is te Bussnm overleden de gepensionneerd generaal-majoor der artil lerie L. Hanau. Noodlanding van een militair vliegtuig te Hoorn; het toestel werd zwaar beschadigd; de beman ning bleef ongedeerd. Prinses Juliana zal 13 December als voorzitster van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis geïnstalleerd worden. Voedingwater is door bodem en dijk van het Julianakanaal gedrongen en heeft de omgeving van Obbicht onder water gezet. Nadere bijzonderheden over den roofoverval te Oosteind. Mededeelingen over de uitvoering en toepassing ingevolge de Landbouw-Crisiswat 1933. Een vader schreef aan zijn dochter. Lief kind, doe nooit een onberaden stap. Een gemengd huwelijk is zoo vaak een onheil. In het beste gezin komen er al zooveel geschillen. Er zijn al zooveel tegenstrijdigheden te overwinnen. Indien daarbij nog het verschil van inzicht in het hoogste komt, danNooit, nooit, nooit zal de jeugd van gebed aan moeders schoot met vaders zegen uit je herin nering kunnen gaan. Altijd zal de waarheid van het door hen geleerde je voor oogen blijven. En er zal reden tot zelfverwijt en verbittering komen indien je dit liefste uit de jonge jaren ooit verliest. Je zult, onredelijk zelfs misschien, den ander er een ver wijt van maken. Laat nimmer het geloof tusschen twee gezinsleden ko men. Het hoogste geluk voor een moeder is het kindje op schoot. Als eens dit kindje ook jou tegenlacht, zal je het dan blij en vol overtuiging het „Wees gegroetje" kunnen voor bidden, zooals moeder het jou deed, en het later opvoeden tot een dege lijk katholiek die sterk staat in de stormen van het leven Hongarije niet de minste verantwoording voor deze misdaad. Wanneer de Joego-Slavische nota aan Hon garije verwijt dat eenige individuen, die bij den moordaanslag te Marseille betrokken zijn geweest, uit Janka Poesjta afkomstig waren, dan vergeet zij. dat juist op verlangen van Joego-Slavië dit kamp is opgeruimd en de emigranten uit Hongarije zijn uitgewezen. Het memorandum eindigt met de verklaring, dat de beschuldigingen der Kleine Entente ongegrond zijn en dat haar actie een blaam op de eer van Hongarije werpt en een poli tieke manoeuvre beteekent. BERLIJN, 8 Dec. (V. D.). De politie te Berlijn heeft gisteren 21 groentewinkels geslo ten aangezien de eigenaars aardappelen ver kochten tegen hoogere dan de vastgestelde maximumprijzen. U r^^^^TT1TÏÏT777777r7^y7^ Stand op Zondag 1 uur vjn.: 758 Vorige stand 760.Ï

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1