Conflict J oego-Slavië-Hongari je tot oplossing gebracht Succes voor den Volkenbond Volkenbondsraad neemt een resolutie aan, waaraan beide partijen hun goedkeuring hechten Een avond vol spanning Het nieuws van heden De geheime diplomatie van den moord en de aanslag te Marseille r WIE RICHTTE DE HAND VAN DEN DADER? J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX; NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ de SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 11 DECEMBER 1934 Ochtendblad zal Titoelescoe De begrafenis van Kanunnik Deken H. Th. van Dam. Z. H. Mgr. J. D. J. Aengenentverlaat het kerkgebouw Het Weer in Rede van den Hongaarschen vertegenwoordiger Eden rapporteur Bij den aanslag van Marseille denkt men onwillekeurig aan de gevolgen van Serajewo Diepgaand onderzoek noodzakelijk De Jouvenel De Lindbergh-affaire Nieuw bewijsmateriaal tegen Hauptmann NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19090 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Maandagavond laat is overeenstemming in den Volkenbond bereikt ten aanzien van de hooding betreffende het conflict tusschen Joego-Slavië én Hongarije. Met algemeene stemmen nam de Volkenbondsraad de vol gende resolutie aan: Daar de Raad van meening is, dat zekere Hongaarsche autoriteiten door nalatigheid een verantwoordelijkheid ten opzichte van handelingen die met den aanslag te Marseille in verband staan, op zich hebben kunnen nemen en de Hongaarsche regeering den plicht heeft, die autoriteiten, wier schuld Zal worden vastgesteld, te bestraffen en overtuigd is van den goeden wil der Hongaarsche regeering, verzoekt hij de Hongaarsche regeering den Raad de maatregelen mede te deelen, die zij tot dit doel genomen heeft. Daar de Raad van oordeel is, dat de thans geldende regelen van het internationale recht ten opzichte van de onderdrukking van het terrorisme voldoende duidelijk zijn, besluit hij een deskundigen-commissie opdracht te geven deze kwestie te bestudeeren ten einde een ontwerp-verdrag voor een internationale overeenkomst uit te werken, welke aan dit doel be antwoordt. De Raad besluit verder, dat deze commissie uit 10 gedelegeerden zal bestaan. België, Engeland, Spanje, Frankrijk, Hongarije, Italië, Polen, Roemenië, Zwitserland en Sovjet-Rusland wordt verzocht ieder ,een lid te benoemen. Deze commissie zal ook de voorstellen bestudeeren, die de Fransche regeering aan den Raad heeft doen toekomen, of die hem nog door andere regeeringen zullen overhandigd worden. GENEVE, 10 Dec. Hedenmorgen hebben weer verschillende bespre kingen plaats gevonden. Eden had een onderhoud met Aloisi en de Hongaren en later met Laval. Laval heeft zich daarop met de ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente in verbinding gesteld, ter wijl later een bespreking tusschen Aloisi en Laval volgde. Het ging daarbij steeds weer om de formule Waardoor de Raad het Hongaarsch- Joegoslavisch conflict zou kunnen hij leggen. Naar verluidt zijn daar voor van Fransche zijde drie punten Voorgesteld: h Het instellen van een internationaal ^rechtshof tegen het terrorisme. 2. Een verwijzing naar artikel 10 van et Volkenbondsstatuut, dat de on- ?chendbaarheid der grenzen regelt. 3. Een proces, dat Hongarije tegen de huldig, voeren. AanvankelUk gingen de Joego-Slavische Schen veel verder. zou Laval zelfs met uittreding van land uit den Volkenbond hebben gedreigd, j^füen Joego-Slavië niet de geëischte genoeg- °®hing kreeg. De Kleine Entente zou gisteren over verbreking der diplomatieke betrek- n€eh met Hongarije hebben gesproken. Fransche minister 'ahdsche zaken, Laval, ^ddag zijn voorstellen van buiten- heeft heden- inzake een internationale overeenkomst tot bestrij ding van het internationale terrorisme den direct belanghebbenden voorgelegd. Het is een document van zes pagina's. De kern van het voorstel is de instelling van een internationaal gerechtshof, waarvoor misdaden en aanslagen met een politieken achtergrond op personen, gebouwen, enz. behandeld kunnen worden. Ook het bezit van springstoffen voor politieke aanslagen en elke internationale samenzwering met hetzelfde doel zullen voor dit gerechtshof behandeld kunnen worden. Het gerechtshof zal niet permanent zitting behoeven te houden, doch evenals de Volken bondsraad slechts van tijd tot tijd samengeroe pen worden. Het zou het recht moeten hebben straffen uit te spreken en tegelijkertijd het land aan te wijzen dat met de uitvoering der straf belast is. Bovendien zou de uitwisseling van documenten en de uitlevering van misdadigers door dit gerechtshof kunnen worden geregeld. Het recht van gratieverleening zou by den Volkenbondsraad berusten. Het is twijfelachtig of de moord te Marseille zelf nog voor een dergelijk gerechtshof zal komen. Even voor vier uur Maandagmiddag kwam de Raad na een korte geheime zitting, waarin men zich slechts had bezig gehouden met de rang orde der sprekers, bijeen voor een nieuwe zit- ting inzake het Joego-Slavisch-Hongaarsche conflict. Nadat de voorzitter den leden het Fransche voorstel inzake het sluiten van een overeen komst ter onderdrukking van het internationale terrorisme in het kort had uiteengezet, werd de behandeling hiervan even uitgesteld. Het woord was daarna aan den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe. Titoelescoe zette uiteen, dat door de aanklacht van Joego-Slavië de eer van Hongarije geen oogenblik wordt benadeeld. Wanneer Hongarije vrijwillig zijn medewerking had aangeboden by de opheldering van den aanslag, dan zou dank zij de gematigdheid van Joego-Siavië, deze kwestie betrekkelyk gemakkelijk hebben kunnen worden geregeld. In plaats daarvan echter heeft Hongarije eenvoudig alles geloochend en wel op de meest prikkelende wijze. Tegelijkertyd heeft de liongaarsche regeering getracht de kwestie uit te buiten voor haar nationaal egoïsme. Voortgaande behandelde spr. in bijzonder heden een reeks beschuldigingen en het Hon gaarsche antwoord daarop, teneinde te bewij zen, dat de Hongaarsche regeering meestal niet is ingegaan op de haar gestelde vragen. Aan het einde van zyn rede gekomen wera de toon van Titoelescoe milder. Hij stelde geen concrete eischen, doch verlangde slechts zeer in het algemeen, dat Joego-Slavië de het land toekomende genoegdoening zou krijgen. Men wilde zelfs de woorden van Hongarije vergeten en, wanneer deze genoegdoening verkregen was, weer met het land samenwerken. De Tsjecho-SIowaaksche minister van Bui tenlandsche Zaken, Benesj, behandelde aller eerst de verwijten, die van Hongaarsche en Poolsche zijde tegen Tsjecho-Slowakije gericht waren. Uitvoerig zette hij uiteen, dat zijn land zich jegens de Oekrainsche emigranten correct had gedragen en voor de daden van terreur uit deze kringen geen verantwoordelijkheid droeg. Ook Benesj uitte als zijn meening, dat men tus schen het revisionnisme en het terrorisme geen scherpe grenzen kon trekken. Op voorzichtige wijze keerde Benesj zich in dit verband ook tegen den vertegenwoordiger van Italië baron Aloisi. Spr. haalde met nadruk het woord van Laval aan, dat wie een grenspaal verzet een verstoorder van den vrede is. In het algemeen echter maakte Benesj' rede den indruk, dat de Kleine Entente niet meer by haar aanvankelijk scherpe eischen volhardt. Hy beschuldigde de Hongaarsche regeering niet van medeplichtigheid, doch bepaalde zich ertoe te spreken van „zekere Hongaarsche autoritei ten. die ter verantwoording geroepen moesten worden". GENEVE, 10 Dec. Als derde spreker tijdens de debatten over de Joego-Slavische aanklacht, nam de Joego-Slavische minister van buiten- j| VERWACHTING: Zwakke tot matigen, veranderlijken wind, later uit Zuidelijke S richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, S aanvankelijk nog ecnige regen en iets li H kouder. H Verdere vooruitzichten: Toenemende =1 j= wind en vrij zacht. il landsche zaken, Jeftitsj, het woord. Hij ver klaarde, dat de verdediging van de Hongaar sche delegatie alle bewijzen en argumenten mist. OP de in het Joego-Slavische argument aangevoerde feiten, namen, data, getuigenver klaringen etc. heeft de Hongaarsche regeering niets anders weten te antwoorden dan een een voudige ontkenning zonder het geringste tegen bewijs. In plaats daarvan heeft de Hongaarsche regeering eenige politieke toespelingen gemaakt, die zeer weinig op haar plaats waren. Zij heeft tegenover den rouw, die het Zuid-Slavische volk gevoelt, dit land verweten, dat het den moord op zijn koning zou willen uitbuiten voor poli tieke doeleinden. Voorts heeft de Hongaarsche vertegenwoordiger, hierin ondersteund door den Italiaanschen gedelegeerde, de poging gedaan de eischen van Joego-Slavië voor te stellen als een aanval op de eer van het Hongaarsche volk. Spr. kan verklaren, dat zijn regeering nooit de gedachte heeft gehad de handelingen van zekere Hongaarsche overheidspersonen ge lijk te stellen met het gevoel voor gerechtigheid en eer, waarmee het Hongaarsche volk bezield is. Jeftitsj besloot zijn redevoering met te constateeren, dat hij de beschuldigingen zijner regeering inzake de verantwoordelijk heid van de Hongaarsche overheid, moest handhaven, vooral daar het Hongaarsche memorandum geen enkel der te berde ge brachte feiten heeft kunnen ontzenuwen. De Joego-Slavische regeering heeft getracht alles te vermijden, wat de debatten zou kunnen uitbreiden en ze op politiek terrein zou hebben kunnen brengen. Zij eischt echter desondanks de veroor- deeling der handelingen, waaraan de Hon gaarsche overheidspersonen zich hebben schuldig gemaakt. Zij beschouwt deze ver oordeeling als onontbeerlijk om de recht vaardige verontwaardiging te kalmeeren, die zich heeft meester gemaakt van het Joego-Slavisch volk op grond van zekere bijzonder ernstige aspecten van de misdaad van Marseille. De Joego-Slavische regeering heeft zélf haar plicht tot handhaving van den vrede vervuld en verwacht, dat de raad thans ook zijn plicht zal doen. Een verloochening van de gerechtigheid in een kwestie van dezen ernst zou de Joego-Slavische regee ring een bedreiging van den vrede lijken. Nadat na de redevoering van Jeftitsj nog een kort debat had plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers van Polen en Tsjecho- Slowakije, was het woord aan den Hongaar- schen gedelegeerde, Tibor von Eckhardt. NA UITVOERIGE DEBATTEN IS DE VOL KEN BONDSRAAD lx den AFGELOOPEN NACHT TOT OVEREENSEMMING GEKOMEN INZAKE HET JOEGO-SLAVISCH—HON- GAARSCH CONFLICT. Japan wenscht vlootbesprekingen eenige maan* den te verdagen Te Stalingrad z(jn drie personen ter dood ver oordeeld wegens malversaties. Clemens Krauss benoemd tot dirigent van do Berlynsche Staatsopera. De Intern, troepenmacht voor hel Saargebïed; ook Zweden zendt troepen; zal Nederland ma riniers zenden? Tsjecho-Slowakye sluit zich aan bij het Fransch- Russisch protocol. Na den aanslag te Marseille; Belgische politie had de Fransche Sürcté Nationale gewaarschuwd. Stand der clearingcn met Dnitschland, Chili en Turkije. Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg bij Sloterdjjk; vier gewonden. „Tribune"-persen worden niet teruggegeven. Ncw-Yorkscbe Beurs: Opening ongeanimeerd, daarna lichte verbetering, slot verdeeld. Na de rede van den Hongaarschen verte genwoordiger onderbrak de voorzitter de zitting van den Volkenbondsraad om daarna den En- gelschen gedelegeerde Lord Eden voor te dra gen als rapporteur voor 't Joego-Slavisch-Hon- gaarsch conflict en hem te verzoeken zyn be moeiingen daarheen te richten, dat hij zoo spoedig mogelijk een vergelijk tot stand kan brengen en den raad een rapport voorleggen. Tegelijkertyd stelde de voorzitter voor, te half elf een nachtzitting byeen te roepen. Nadat alle leden van den raad zich met korte verklaringen met deze voorstellen accoord hadden verklaard, zeide Eden, dat hij bereid was, deze opdracht te aanvaar- ren. Laval zeide, dat hij van den rapporteur ver wachtte, dat deze door zijn voorstellen het Joe go-Slavische volg genoegdoening zou verschaf fen. De zitting Deze spreker bepaalde zich tot een korte en |t,^vond. Naar verluidt is het voorstel tot het houden van een nachtzitting uitgegaan van Laval, die een snelle beslissing door den raad noodzakelijk achtte. duidelijke afwijzing van eenige der essentieele beschuldigingen, die deels vroeger, deels in de zitting van heden jegens Hongarije waren geuit. Overigens zag spr. er van af nogmaals de vele en netelige problemen op te werpen en uit te spreken, die het onderwerp vormen van dit ernstige conflict. Spr. legde er den nadruk op, dat hij deze beperking van zijn verdediging slechts in het belang van den vrede op zich neemt. Voorts gaf hij uiting aan den vredes- en verzoeningswil van Hongarije. Juist daarom echter geloofde hy te moeten wijzen op de nog steeds voortdurende uitwijzingen van Hongaar sche staatsburgers uit Joego-Slavië. Onafhankelyk van het ontworpen accoord is Hongarije bereid met zijn naburen te onder handelen over de afsluiting van bepaalde politie- overeenkomsten, die in de toekomst zullen ver hinderen, dat politieke vluchtelingen zich ves tigen. Hongarye volgt hier gaarne het voor beeld, dat in dit opzicht door den vertegen woordiger van Argentinië gegeven is. werd daarna geschorst tot den Toen het vreeselijk nieuws bekend werd der moorden van Marseille, waaraan de Koning van Joego- Slavië en de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken ten offer vielen, moest ik plotseling denken aan dezen titel van een boek, „Er komt weer oorlog." In dit boek dat verleden jaar ver scheen en de indrukken bevat van zijn auteur, den heer Pozzi, over Midden-Europa en de Balkan, kan men op verschillende plaatsen de voorspelling vinden van den moord op Koning Alexander. De heer Pozzi gaat zelfs zoo ver dat hij van den moordenaar zegt dat deze een Macedoniër zal zijn wanneer hij geen Kroaat is. i En de verklaring van deze profetie? Henry de Jouvenel, oud-Gezant van Frankrijk te Rome, is bekend om de actie welke hij voerde tegen de politiek van Briand, welke er steeds op gericht was fascistisch Italië te isoleeren en, evenals Duitschland, met Fran sche bondgenooten te om singelen. In nevenstaand artikel zet hij uiteen hoe beslist noodzakelijk een toenadering tusschen Italië en Frankrijk blijft, terwijl hij er tevens op wijst dat de vrees wel ke Joego-Slavië voor Italië koes tert, niet altijd even gegrond is, en dat een verzoening tusschen Rome en Belgrado tot de moge lijkheden van het oogenblik be hoort. De binnenlandsche toestand van het konink rijk Joego-Slavië! De strijd der Kroaten, Mace- doniërs, Slovenen, Dalmaten en Hongaren van den Banat tegen wat zij de „Servisatie" noe men, dat is de ten koste van alles doorgevoerde centralisatie van heel het regeeringsapparaat in Belgrado en de onmogelijkheid voor dege nen die niet uit het oude Servië stammen, om een hoogen post te krijgen in de openbare diensten of een hoogen rang te bekleeden in het leger. Dat de heer Pozzi partydig is als een ieder die poogt den verborgen ondergrond der gebeurtenissen te belichten, lijkt mij waarschijnlijk, doch wanneer hij te Zagreb een bezoek brengt aan een vroegeren Joego-Slavischen Minister van Buiten landsche Zaken, dr. Troembitsj, en deze hem de toekomst schildert in den vorm van „een grooten katholieken staat welke zich uitstrekt van de Adriatische Zee tot Polen, een groote federale republiek welke Hon garije en Kroatië, Dalmatië, Slovenië en Tirol omvat en steunt op Polen", dan komt men er onwillekeurig toe om bij den aan slag van Marseille te denken aan de ge volgen van dien van Serajewo. Was dit de misdaad van een individu? Of moeten wij er het resultaat van een samen zwering in zien? Wanneer men bedenkt onder welke omstan digheden de aanslag gebeurde, juist terwijl Koning Alexander de twee conflicten pro beerde by te leggen welke vroeg of laat zijn land In een oorlog zouden kunnen betrekken met Italië of Bulgarije, dan kost het werkelijk moeite om aan te nemen dat de hand van den moordenaar niet geleid werd. Wanneer de Vorst van zijn reizen naar Sofia en Parijs teruggekomen zou zyn, na zoowel in het Oosten als in het Westen alle moeilijk heden uit den weg te hebben geruimd en voor verschillende landen welke diep gebukt gaan onder de gevolgen der crisis, het perspectief geopend te hebben eener lange periode van rust, dan zou dit een vergrooting van zijn pres tige en een versterking van zijn land beteekend hebben. De groeiende vriendschap met Koning Boris, de recente rede van Mussolini, de aangekondigde reis van Barthou naar Rome: het waren allemaal voorteekenen van een tijdperk van verzoening en toena dering, en de moordenaar en degenen die hem uitzonden, hebben dit tydperk willen sluiten nog voor het geopend was. Ik weet niet of eenige binnenlandsche beroe ring het loon zal zyn van deze misdaad. In elk geval komt er geen enkele buitenlandsche be dreiging van den kant der Adriatische Zee, zooals de bevelhebbers van het Joego-Slavische leger verwachtten. Het is 'n wel zeer onverwacht gevolg van den aanslag te Marseille, dat nu plotseling blykt, hoe Italië heelemaal niet, zooals men in Bel grado dacht, zit te wachten op een gunstige gelegenheid om het nabije Joego-Slavië den oorlog te verklaren, doch dat men te Rome integendeel niets anders verlangt dan de hand having van den „status quo" in de Adria, ter wijl van eenige gebiedsuitbreiding in Europa geen sprake is. En misschien heeft Koning Alexander door zijn dood zijn vaderland nog dezen grooten dienst bewezen, dat de Joego- Slavische Natie ziet hoe de Naties waardoor zij zich bedreigd gevoelden, aan haar zijde staan en deelnemen aan haar rouw. Joego-Slavië heeft geen andere gevaren meer te vreezen dan zijn eigen binnenlandschen toe stand. Daarom is het van zoo veel belang dat vastgesteld wordt wie naar Marseille den moor denaar afvaardigde wiens identiteit en afkomst verborgen liggen achter een valsch paspoort. Het was een geheim genootschap, de „Narodna Obzana", dat voor den oorlog een anderen Koning Alexander en zijn gemalin, Koningin Draga, liet dooden. Het complot en de moord zijn op den Balkan bijna een normale uiting van het politieke leven en de moordenaars krijgen er soms een standbeeld. Maar wanneer deze geheime diplomatie van den moord in 1914 een Wereldoorlog heeft ontketend, dan is het ontstellend te weten dat wij nog steeds niet in staat zyn om er ons tegen te verdedigen. HENRY DE JOUVENEL. Even na elf uur is de Volkenbondsraad in nachtzitting byeengekomen. Daar echter het antwoord der Hongaarsche regeering nog niet was ontvangen, benutte men den tijd met de vertaling van de rede van Eckhardt m het Engelsch. Ook daarna was het Hongaarsche antwoord echter nog niet binnengekomen. De voorzitter las toen namens de Portugeesche re- geering een verklaring ter eere van de nage dachtenis van Barthou en koning Alexander voor. Hij zeide zich daartoe verplicht te gevoe len, daar alle andere sprekers zich reeds in dien zin hadden geuit. Hij verklaarde daarna het debat uitdrukkelyk voor gesloten en ver daagde de zitting voor een kwartier. Te half twaalf kwam de Hongaar sche minister van buitenlandsche zaken in het Volkenbondsgebouw aan met het toestemmende ant woord der Hongaarsche regeering. De zitting werd daarna onmiddellijk hervat. I Eden bracht rapport uit en herinnerde er aan, dat de Volkenbondsraad geen gerechtshof is en dat hij slechts de taak kon hebben de partijen te helpen haar betrekkingen wederom te herstellen. Vervolgens las Eden de resolutie voor, die hy den raad voorstelde aan te ne- men. De resolutie begint met de uitdrukking van deelneming aan het ongeluk, dat Joego-Slavië en Frankryk heeft getroffen en veroordeelt de misdaad. Gelijktydig wordt verlangd, dat de schuldigen rekenschap zullen moeten afleggen. Verder wordt op den plicht van ieder land ge wezen om op zijn gebied geen terroristische activiteit te dulden. Deze plicht hebben vooral de leden van den Volkenbond te vervullen. Tenslotte volgt dan het gedeelte der reso lutie, dat we reeds eerder gemeld hebben. Nadat ook Hongarije de resolutie had goed gekeurd, sprak tot slot de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Laval nog eenige woorden, waarin hij de Joego-Slavische regee ring voor haar bereidheid om tot een vergelijk te komen dankte. Baron Aloisi dankte tenslotte nog den rap porteur Eden. Vervolgens werd de raadszitting gesloten. FLEMINGTON (New-Jersey), 10 Dec. (Reu ter) In de woning van Hauptmann is een sport van een ladder ontdekt, die by de ont voering van baby Lindbergh Is gebruikt. Men beschouwt deze ontdekking als een nieuw stuk bewijsmateriaal in de Lindbergh-affaire.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1