Bezuiniging op onderwijs De brief Van den dood SCHITTEREND Het schouwspel Te hard geslagen ZAAK-DUYS AFGEDAAN VERMEER, HET STRAATJE en PIETER DE H00GH, DORPSHUISJE BAKFIETS DOOR AUTO AANGEREDEN DINSDAG 11 DECEMBER 1934 In de komende jaren zal nog 10.2 v millioen moeten worden bespaard Concentratie van scholen Niet nog meer vertroebeling! Wat is de A.B.C.? Curator en commissie Curator stelt commissie voor PRINS HENDRIK HERDACHT TE BERLIJN ^ÜECTIEVE-ROMAN van a. fielding 82 Moeder doodde haar kindje met een pook INBREUK OP EEN OCTROOI VAN PHILIPS Verschillende arresten van het Haagsche Hof Besluit van Partijraad der S. D. A. P. TUMULT IN EEN CAFé TE GASSEL Herbergier met stoel op het hoofH geslagen HAAGSCHE SINTERKLAZEN BIJEEN Fraaie „vondst" van een grappenmaker Zijn portret aan „Nederland en Oranje" aangeboden DE TWEE PRACHTIGE REPRODUCTIES: Ontrouw ambtenaar Klein inkomen en veel getob voer den tot oneerlijkheid OUD-MINISTER VERSCHUUR Noenmaal in Brussel te zijner eere Ernstig ongeluk op den Haarlem merweg bij Sloterdijk Vier gewonden AUGUST FALISE Ridder in de kroonorde van België OPLICHTERSTRUC Juwelier te Rotterdam mist een kostbaren ring VERTEGENWOORDIGER BIJ DEN VOLKENBOND Aan de gevolgen overleden Geen audiëntie INBRAAK IN KERK UIT DE STAATSCOURANT Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroo ting van Onderwijs wordt ontleend, dat inderdaad is gebleken, dat de minister, toen hij verleden jaar de indiening van een ontwerp-grond- slagenwet binnen enkele maanden in uitzicht stelde, zich een illusie maakte. Het ontwerp kon eerst in April j.l. aan den Onderwijsraad Worden gezonden. Diens advies is thans nog niet ingekomen. Voorts heeft zich door de onvermijdelijk gebleken inkrimping van uitgaven de noodzakelijkheid voorgedaan om buiten dit ontwerp om denkbeelden te verwezenlijken, welke de minister bij den opzet daarvan voor oogen heeft gehad. Deze voorstellen zullen derhalve de Kamer in anderen vorm bereiken. De opbouw van het onderwijs tot een geheel, 2ooals men dit het liefst zou wenschen, zou belangrijke kosten meebrengen, maar wie mee- ben mocht, dat men niettemin daarmee nu *vel zou kunnen beginnen, vergist zich. Het ver ruimen van sterke inkrimping van de kosten dezen tijd zou een ineenstorting van het Bebouw slechts kunnen verhaasten. De minister verdedigt zich tegen de beschul diging van overijling. Snelheid is in het bij- ^hder op onderwijsgebied geboden, omdat ''aar een vertraging van enkele weken nood- k'cndig- een vertraging van een heel jaar kan beteekenen. Van een herhaaldelijk in breeden kring ge bekte ontstemming door besluiten, welke de banister heeft uitgelokt, is hem niets geble- keh. Sedert zijn optreden zijn nopens 252 za- ben een advies der afdeeling geschillen van bestuur van den raad van State aan zijn de partement ingekomen. Slechts in 8 gevallen beeft hij zich genoopt gezien, aan de Konin- een van het advies .der afdeeling afwijkend besluit voor te dragen. De minister geeft een uiteenzetting omtrent ®e ten vorigen jare aangekondigde perspectief besparing van 15.5 millioèn. Bij het algemeen bekkingsplan van het tekort op den gewonen "lenst voor 1935 is de perspectiefbesparing ge beld op 10.2 millioen, daar van het voor 1934 Vastgestelde bedrag in de ontwerpbegrooting v°or 1935 is rond 6.1 millioen lager dan het Eindcijfer voor 1934. Van deze vermindering moet *'3, millioen tegoed worden geschreven op de ekening van de voor 1934 verhoogde korting op de salarissen. Van de 15.5 millioen aan pers- bectiefbezuinigingen is in de ontwerpbegroo- lhg voor 1935 6.1 millioen 4.3 millioen is 1.8 biillioen tot uitdrukkng gekomen. De verla ag voor 1935 zou echter aanzienlijk grooter ?iin geweest, indien men niet rekening had moe- JEd houden met de verhooging van den post jachtgelden voor het lager onderwijs, waar door de verlaging van de begrooting een mil joen minder is, dan zij anders zou zijn ge lest, en met het gewone jaarlijksch accrès ?ah uitgaven, waarvoor in totaal 2.5 millioen jau Worden geraamd. Bij de 1.8 millioen ko- *dcn dus nog 1 en 2K millioen. Dit makt 5.3 bbllioen. In de komende jaren zal dus nog 10.2 mil- boen moeten worden geëffectueerd. De mi- dister geeft aan, hoe hij zich voorstelt, deze bezuiniging te bereiken, zonder zich aan de gegeven maatregelen gebonden te achten. Z.i. kan het genoemde bedrag wor den bereikt door vervallen van wachtgel den: ƒ2.809.000; doorwerking van reeds Benemen maatregelen bij het voorbereidend booger, middel en nijverheidsonderwijs 800.000; bezuiniging op de onderwijzers- °l>leiding 1.500.000; doorwerking van de verhooging van den toelatingsleeftijd voor de lagere scholen ƒ2.758.000; concentratie van openbare en bijzondere lagere scholen millioen; en diverse kleinere, nog in te v°eren bezuinigingen 333.000. Totaal S b>-200.000. Dij de maatregelen, die binnen zeer korten "d in werking zullen treden, is o.a. gedacht aan de concentratie bij het openbaar en bij- *°nder lager onderwijs, opheffing van te ge- ringe bevolkte nijverheidsscholen en, in de onderstelling', dat de Staten-Generaal zich met het aanhangige voorstel zullen kunnen ver eenigen, het inwerkingtreden van het voorstel inzake de gewijzigde onderwijzersopleiding. De maatregelen, welke een verdere verlaging kunnen bewerkstelligen maken nog een on derwerp van gedachtenwisseling bij de regee ring uit. De debacle met de n. V. Theaterbureau „Holland" te Utrecht heeft een vertroebeling aan 't licht doen komen en nieuwe vertroebe ling gebracht, waarin wat meer klaarheid dient te komen, opdat de reeds gedupeerden en met name de vele contributiebetalende leden van kunstkringen in verschillende plaatsen niet nog meer in den mist komen. We zijn daarom allereerst gaan informeeren naar de Algemeene Bemiddelings Centrale A. B. C. die de boeken van de N. V. Theater bureau Holland vóór het failliet in handen ge kregen had en dat zich nu ineens tusschen de betalende leden, de plaatselijke vereenigingen en de spelende gezelschappen schoof. Daar men in goed vertrouwen op verschillende plaatsen in de provincie schijnt te meenen met een of ficieel of half-officieel bemiddelingsbureau te doen te hebben, is het dienstig op te merken dat ons tot dusver dit bemiddelingsbureau on bekend was, in Der. Haag ook vrij onbekend is en geen enkel officieel cachet heeft, maar louter een particuliere onderneming is om za ken te doen. Wij hebben ons bovendien tot de betrokken tooneelgezelschappen gewend en hadden een conferentie met de heeren Frits Bouwmeester en Snoek van „Het Nieuwe Schouwtooneel", Hans van Meerten van het „Groot Nederl. Too- neel" en Pierre Mols van de Vereenigde Schouw spelers. Ook deze wisten ons over dit bemid delingsbureau niets te vertellen. Zij achtten het volkomen overbodig en ongewenscht, dat zich behalve de curator derden zouden stellen tus schen de plaatselijke contribueerende leden en de tooneelleiders. Zij zeiden het faillissement van de N. V. Theaterbureau Holland juist te hebben aangevraagd om klaarheid te krijgen en schoon schip te maken. Zeer, zeer velen wisten zelfs van een N. V. Holland niets af. De leden betaalden hun con tributie aan een of andere plaatselijke vereeni- ging dan wel Kunstkring en men dacht alleen daarmede te doen te hebben. De vereeniging heette dan „Het Schouwspel", of anders. De contributies werden naar Utrecht gezonden, waar de centrale leiding in een N. V. bleek om gezet. De afdeelingen hadden al lang het geld voor de voorstellingen gezonden vóór b.v. Het Nieuwe Schouwtooneel en de Vereen. Spelers, die de grootste crediteuren zijn, ergens zouden spelen. Maar de tooneeldirecties kregen op 't laatst geen betaling uit Utrecht, maar wel ver zoeken om naar bepaalde plaatsen te gaan, waar dan geld heette gereed te liggen. De too neeldirecties maakten allerlei reis- en verblijf kosten, maar ontvingen niets. Om hun eigen naam en de menschen in de provincie niet te dupeeren hebben ze toch gespeeld. Ze achtten de zaak niet hopeloos indien de plaatselijke vereenigingen zelfstandig meewer ken en zich met de tooneeldirecties verstaan zonder inmenging van onbevoegden. Plaatselijk kunnen de leden hun contributie aan hun eigen bestuur afdragen en dit bestuur kan de on derhandelingen met de tooneeldirecties verder voeren. Zoo kan de zaak een verder verloop hebben zonder meer vertroebeling. „Ons doel met de faillissementsaanvrage is juist dat er schoon schip gemaakt worde en de zaak niet troebeler wordt," zoo zeiden ons cÏ6 heeren. In verband hiermede kunnen we nu boven dien de volgende mededeeling plaatsen. De curator in het failissement van de N. V. Internationaal Theater Bureau „Holland" deelt mede, dat hij aan de rechtbank te Utrecht heeft voorgesteld een commissie uit de schuldeischers te benoemen. In deze commissie zullen waar schijnlijk de vertegenwoordigers van eenige too neelgezelschappen worden benoemd. Het ligt in de bedoeling van den curator de bestaande kunstkringen voort te doen bestaan, zoodat het publiek door dit faillissement niet gedupeerd zal worden. De organisatie zooals deze nu be staat zal behoudens kleine wijzigingen intact blijven. De contributies kunnen dus betaald worden aan de plaatselijke vertegenwoordigers, welke laatsten de geïnde bedragen moeten over schrijven op de girorekening van den curator (159640). Ieder belanghebbende wordt verzocht zich te dezer zake uitsluitend te richten tot den cura tor mr. A. B. Adrian, Nobelstr. 4 te Utrecht (tel 12470). Voor regelingen en afspraken met anderen gemaakt, kan niet worden ingestaan. y Dit zeggende legde Pointer een ander velletje r Harris neer. Deze las; „Bolzano, Hotel Laurin. ^ieve Dochter Hierbij ingesloten zend ik je bijlage, aan mezelf geadresseerd. Houd die 11 3e tot nader order. Het kan zijn, dat ik de ljlase vernietigd wil hebben, maar, misschien biet. Het is hier zeer koud. Ik wilde dat ik e raad, om warmer ondergoed mee te nemen, Ebgevolga had. Zooals je voorspelde, was het be- ^<3 kil in Genua, Je liefhebbende vader, HENRI CHARTERIS." jDe brief was gedateerd den Maandag voordat e vermoord werd. Voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch had zich Maandag in hooger beroep te verant woorden E. M. S., huisvrouw van A. B. te Wouw, verdacht van doodelijke mishandeling van haar eenjarig kind. Verdachte was door de Rechtbank te Breda vrijgesproken en de officier van justitie was van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Volgens de ten laste legging zou verdachte haar dochtertje Johanna zoodanig met een pook op het hoofdje hebben geslagen, dat daardoor de schedel op twee plaatsen was gebroken. Hêt kindje is volgens de verklaring van dr. Hulst te Leiden overleden aan hersenvliesontsteking tengevolge van infectie. Voorts moest volgens het rapport van den deskundige worden aan genomen, dat de wonden, voorkomend aan weerszijden van den schedel, moeten zijn toe gebracht door slaan met een hard v°°^yerP- Verdachte ontkende haar kind te hebben ge slagen. Zij lag 15 Januari met hevige kiespijn te bed. Een achtjarig zoontje van haar was Zeef lastig en ondeugend en om den jongen schrik aan te jagen had zij met een pookje naar hem gegooid. Dit pookje was ongelukkig op het hoofd van het kind in de wieg terecht gekomen. De advocaat-generaal, mr. Massink, achtte deze voorstelling van zaken niet wel aanneme lijk. Hoe kwam het kind aan twee schedelbreu ken aan weerszijden van het schedeldek. Bo vendien is daar de verklaring van dr. Hulst, dat de verwondingen door slagen moeten zijn toegebracht. Spr. was van meening, dat het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank te Breda moet wor den vernietigd en dat verdachte moet worden veroordeeld. Spr. kon zich echter voorstellen, dat het niet de bedoeling van de moeder was, het kind ernstig te mishandelen. Zy had echter hevige kiespijn en dat maakt het humeur niet beter. Wellicht heeft zij daardoor het hm har der getuchtigd, dan zij zelf wilde. Rekening houdend met deze omstandigheden, eischte de advocaat-generaal een gevangenisstraf van drie maanden. Het Hof zal 17 dezer uitspraak doen. Het Haagsche Gerechtshof heeft een aantal arresten gewezen met betrekking tot octrooi No. 13405, waarvan houdster is de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Philips had een vordering ingesteld tegen de N.V. Hapé te Den Haag en het filiaal voor Nederland van Tungsram Société Anonyme d'EIectricité te Zurich, waarbij zij als houdster van het Nederlandsch octrooi 13405, waarvan de eerste conclusie luidt: „Rooster voor een electrisch ontladingstoestel met dit kenmerk, dat het rooster bestaat uit een raam waarop dicht opeenliggende windingen zijn gewonden" stelde, dat Hapé en Tungsram, zonder daartoe gerech tigd te zijn, in den handel brengen radiolam pen (electrische ontladingstoestellen) van het merk Tungsram, voorzien van een rooster, be staande uit een raam, waarop dicht opeenlig gende windingen zijn gewonden en dat zij daar door inbreuk maken op bovengenoemd octrooi. De Haagsche rechtbank heeft deze vordering toegewezen, behalve ten aanzien van een drie tal types lampen. In hooger beroep heeft het Hof echter thans ook deze types beschouwd als inbreuk makend op het octrooi en bepaald, dat de door Philips geleden schade zal worden opgemaakt bij staat, terwijl het Hof heeft bepaald, dat voor elke lamp, waarmede binnen een jaar na het in kracht van gewijsde zijn van dit arrest het ver bod om deze lampen in den handel te brengen wordt overtreden, een schadevergoeding ver schuldigd zal zijn van ƒ25. Het Hof heeft verder beslist dat ook de door de firma Gebr. Ypma te Den Haag in den handel gebrachte radiolampen „Fotos", o.m. ge merkt T 4700, inbreuk maken op bovengenoemd octrooi 13405 van Philips. Bij vonnis van 28 Juli 1933 had de president der Haagsche rechtbank een verbod gegeven om een aantal types Tungsram-radiolampen in den handel te brengen als makende inbreuk op octrooi 13405 van Philips, terwijl de schade vergoeding werd bepaald op 10 per lamp. Philips heeft daarop Tungsram bij exploit gesommeerd om binnen twee dagen 48880 te betalen, op grond dat met 4880 lampen dit ver bod zou zijn overtreden. Toen Tungsram aan deze sommatie geen gevolg gaf, heeft Philips deze lampen in beslag doen nemen. I>e Haagsche rechtbank heeft evenwel deze executie opgeheven op grond dat de lampen, van de types A. S. 495, 4100, 4104, 4104, 4120, A. G. 495 en A. p. p. 4120 geen van alle een roosterconstructie als in octrooi 13405 genoemd, hebben. Het Hof heeft thans dit vonnis bevestigd, echter uit overweging, dat de betreffende lam pentypes bij het kort geding niet aan den presi dent zijn getoond, zoodat over deze lampen geen beslissing was genomen. De president der Haagsche rechtbank heeft bij vonnis van 18 April j.l. beslist, dat de door Tungsram in den handel gebrachte radiolam pen types A. G. 495 en A. S. 4120 geen inbreuk maken op octrooi 13405, van Philips. In hooger beroep heeft het Hof dit vonnis heden vernietigd en alsnog voor deze lampen een verbod uitgevaardigd, met bepaling, dat voor elke lamp, waarmede dit verbod over treden wordt, een schadevergoeding zal zlJn verschuldigd van ƒ25. De Partyraad der S.D.A.P. heeft in huis- houdeiyke zitting de volgende resolutie aange nomen „De Partijraad, gezien het verzoek van de gewestelijke vergadering van Noord-Holland Noord, om uitvoeriger mededeelingen uit het rapport der commissie-Bonger te publiceeren dan geschied is in het communiqué van de Partyraadsvergadering van 5 Mei 1934; van oordeel, dat in die verklaring van den Partijraad, aangevuld met de verklaring van het P.B. in het communiqué van zijn vergade ring van 10 November 1934 zoover is gegaan als mogelijk, ook naar het oordeel der com missie, noodzakelijk en te verantwoorden was; bevestigt het besluit van 5 Mei 1934, dat de zaak-Duys als afgedaan wordt beschouwd en kan dus niet voldoen aan het verzoek van het gewest Noord-Holland Noord; besluit de commissie-Bonger met dahkzeg- ging voor de door haar bewezen diensten, op te heffen. de activiteit van Prins Hendrik als voorzitter van het Ned. Roode Kruis, speciaal ten bate van noodlijdenden in Duitschland. Onder de aanwezigen waren Hr. Ms. Gezant te Beriyn Graaf van Limburg Stirum en ge- zantschapsraad bam de Vos van Steenwijk. Zondag kwamen vier dronken mannen uit Cuyk een café te Gassel binnen, en begonnen de boel op stelten te zetten. Een van hen hield de dochter van den herbergier vast, ter wijl de anderen zichzelf bedienden. Toen de herbergier B. aan kwam loopen, greep een van hen een stoel, en sloeg dan man hier mede op het hoofd, zoodat hy met een bloe dende hoofdwond bewusteloos ineenzakte. Het slachtoffer werd per auto naar Grave vervoerd; zijn toestand is niet levensgevaariyk. De ver moedelijke dader, A. uit Cuyk, is in hechtenis genomen. Een bewoner van de Cuypstraat te Den Haag heeft by de politie een klacht ingediend en een aantal briefkaarten gedeponeerd, welke zonder dat hij hiervan iets afwist, aan verschillende adressen daar ter stede waren gericht en waar in St. Nicolaas en Zwarte Piet besteld werden tegen 5 December j.l. tusschen zes uur en half zeven aan klager's adres. In totaal bleken der tien Sint Nicolazen te zijn besteld, die allen aan zijn adres waren verschenen, in gezelschap van hun zwarte Pieten. Na eenig geharrewar had het gemijterd gezelschap begrepen, dat de man er ook niets aan kon doen, en waren zy, hoewel met wrok in het hart, een voor een ver dwenen. Mevrouw von Langendorff, die het schilder stuk namens de „Deutsch-Niederlandische Hil- fe" aanbood, hield een korte toespraak waar in zij den overleden Prins als een man van by- zondere karaktereigenschappen herdacht. De heer Overhof dankte namens de vereeni ging „Nederland en Oranje", en herinnerde aan Zaterdagmiddag is in het clublocaal van de vprpeniains „Nederland en Oranje te Berlijn vereeniging overgedragen. „Hier schieten we weimg mee op. hél zei Harris teleurgesteld. „En waarom Italiaanscn. Het schrift alleen reeds maakt den brief onlees baar genoeg zou ik denken." „Lady Maxwell vertelde me, dat de professor dikwijls Italiaansch sprak met zijn dochter en zijn nichtje en zich ook in brieven van deze taal bediende, opdat de beide meisjes haar geheel machtig zouden worden," antwoordde Pointer. „Ik vond dezen brief tuschen de bladen van een nieuwen Italiaanschen dictionnaire op de slaap kamer van mrs. Lane." „Weggestopt?" „Of alleen maar opgeborgen. Er staat niets büzonders in den brief zelf. Alleen wijst hij op de belangrijkheid van de ingesloten bijlage, die, zooals ons reeds verteld werd, aan den professor zelf geadresseerd was. Het vreemde van het geval is, dat dit velletje weggenomen werd. Waarom kocht Mrs. Lane Donderdagavond bij Jephson in de High Road dat Italiaansche woordenboek? Waarom wilde zij zoo graag weten, wat er in den brief stond? En, Genua, Pointer wachtte even, om zijn pijp te vullen, Genua! Drie ver schillende keeren heeft de kolonel ons de reis route opgegeven, die de professor in Italië ne men zou. Maar hu noemde Genua niet. Als je het rapport nog eens naslaat, zul je zien, dat hij de route Modena—Turijn—Milaan—Venetië noemde. Het trof me toen al wel, dat Scarlett zoo overdreven beslist was. Zijn zwager zou dien weg volgen en geen anderen. En nu schryft de professor hier, dat hi) in Genua geweest is, ter wijl ook duidelijk biykt, dat hy vooraf van plan i was, om in die stad verbiyf te houden." T"9/~iTVT Bij den Nederlandsclien Verzendboekhandel, Gastiiuismolensteeg 12, JtSvJIv in 't Verlengde v. d. Paleisstraat, Amsterdam, zijn verkrijgbaar vooi de lezers' van de V.'K. P. met inlevering van deze advertentie ter grootte van 57 x 80 c.M. op fraai chromo, de beeldgrootte is 39 x 48 c.M. De beoordeelingen van deskundigen, als H. J. Steenhoff, onderdirec teur Rijksmuseum S. Hahn en den directeur aan de Kunstnijverheids school Quellinus, enz., zijn vol lof en bewonderen als om strijd de fraaie uitvoering. Wij behoeven niet te zeggen, dat deze fraaie platen werkelijk een blijvende versiering zijn, tevens een fraai geschenk. Voor de lezers op dezen bon in plaats van 2.75, afgehaald, slechts 1.25. Franco uitstekend verpakt, na postwissel of op giro 124280 a 1.50. De adjunct-commies ter registratie te Ooster hout, M. A. M. K., had zich te verantwoorden wegens een reeks verduisteringen, gepleegd in 1932 en 1933 te Oosterhout. Het betrof kleine bedragen, die verdachte wegnam van aan het Ryk verschuldigde pachtgelden. Totaal beliep hek verduisterde bedrag ongeveer f7000. Voor dit feit was hij door de Rechtbank te Breda veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De officier van Justitie ging van dit von nis in hooger beroep. Verdachte bekende. De advocaat-generaal was het met den offi cier eens, dat de straf te laag was.' Reeds in 1924 is verdachte met het wegnemen van geld begonnen. Vooral de ambtenaar moet betrouwbaar zün en een voorbeeld van eeriykheid. Spr. meende te weten, dat verdachte de il lusie koestert, weer in 's Rijks dienst te komen, maar spr zou dat een groot schandaal vinden. Hy eischte tegen verdachte een jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. Kolfschoten, schetste de groote moeilijkheden, waarin verdachte kort na zyn huweiyk door ziekte van zijn vrouw en kin deren was komen te verkeeren. Zijn salaris was in het geheel niet toereikend, om de kosten te bestrijden en verdachte moest geld opnemen bü voorschotbanken en particulieren. Hij liep ten slotte vast en eigende zich geld van het Rijk toe. Het eene gat stoppen willende met het an dere, raakte hy steeds dieper in den put en het eind was de ontdekking. Pi. vroeg het Hof geen hoogere straf op te leggen. Het Hof zal 17 December uitspraak doen. Heden zal de Brusselsche Rotary Club in ho tel „Métropole" te Brussel een noenmaal aan bieden aan oud-minister Verschuur, die in zijn qualiteit van commissaris-generaal van de Ne- derlandsche afdeeling op de Brusselsche We reldtentoonstelling 1935 zal spreken over de Ne- derlandsche deelneming aan deze tentoonstel ling. H.M. gezant, jhr. mr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, en de consul-generaal mr. Van Romburgh zullen aan dit noenmaal mede aanzitten. Maandagmiddag te half vijf is op den Haar lemmerweg, ongeveer op de helft tusschen Half. weg en Sloterdijk, een ernstig verkeersongeluk gebeurd. In de richting Amsterdam reed op den grooten weg een bakfiets, bestuurd door den zestien jarigen M. Mes uit Amsterdam. Deze werd achteropgereden door een personenauto, een two-seater, waarin twee personen gezeten wa ren, terwijl in de dickey-seat zich een derde persoon bevond. De bestuurder van den auto, die de bakfiets niet opmerkte, reed deze aan, met het gevolg, dat het rywiel geheel werd vernield, terwijl de auto omkantelde en zwaar werd beschadigd. De jongen, die op de fiets zat, werd over den bak van zijn rijwiel heen geslingerd en kwam op den weg terecht. Hij brak één der beenen op twee plaatsen en bekwam voorts enkele ver wondingen van minder emstigen aard. De bestuurder van den auto kreeg een paar snywonden aan het gelaat. De heer Hooymeyer, die naast hem zat, werd aan het hoofd gewond. Met een passeerenden auto is hij naar Amsterdam gebracht. De heer Spiekerman uit Amsterdam, die achterin zat en onderweg had gevraagd te mogen meeryden, werd uit den wagen geslin gerd. Hij werd opgenomen met eenige inwendige kneuzingen en is eveneens op eigen gelegenheid naar de hoofdstad vervoerd. De 16-jarige Mes is door den G. G. en G. D. naar het Tesselschadeziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. Dokter F. C. L. Kuipers uit Halfweg en de heer Speelman, lid van het Roode Kruis te Haarlem, die toevallig passeerde, verleenden de eerste hulp. Naar wy vernemen is de bekende beeldhouwer August Falise, woonachtig te Wageningen, door Z. M. Koning Leopold III van België benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. Dezer dagen bezochten een heer en een dame, vermoedeijk Belgen, den juwelier v. d. L. aan de Noord-Blaak te Rotterdam, en be zichtigden geruimen tijd zijn collectie sieraden, zonder evenwel keus te kunnen bepalen. Ten slotte verzochten zij den juwelier om, indien hy een fraai aanbod had een bepaald telefoon nummer op te bellen. Later bleek, dat de eigenaar van de juwe- lie.szaak een ring van een waarde van rond ƒ480 miste. Ter vervanging van mr. W. I. Doude van Troostwijk is benoemd tot permanent vertegen woordiger van de Nederlandsche regeering bij den Volkenbond mr. C. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern. Het tien-jarig meisje, M. v. E., dat Zaterdag in de ouderlijke woning aan den Binnenweg te Rotterdam door met lucifers te spelen brand veroorzaakte en daarbij ernstige brandwonden opliep, is Zondag in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. De gewone audiëntie van den minister van Economische Zaken zal op Donderdag 13 De cember a.s. niet plaats hebben. Pointer tuurde nog wat langer op den brief en vervolgde: ,Het zou me niets verwonderen, als mrs. Lane zoo laat op het concert kwam, omdat ze eerst op een rustige plaats, in een station bijvoorbeeld of in een lunch-room, dezen brief had zitten vertalen Het zal haar wel eenigen tijd in beslag oenomen hebben. Zoo'n handschrift als van den professor moest bij de wet verboden zijn. Ik heb eerst gedacht, dat het spijkerschrift was." Dus dat heeft ze gedaan in plaats van in Medchester op het concert te wezen," zei Harris op emstigen toon. „Nu, je weet, dat Mrs. Lane een vreemdelinge is," voegde hy er aan toe alsof men volgens zyn meening van zoo iemand alles verwachten kon. „Denk je, dat zy by het geval betrokken is. „Stellig wel," antwoordde Pointer beslist. ,ik geloof dat zy de vrouw was, die miss Chartens schoenen droeg, op het paadje naar den zand kuil. Zij neemt korte passen, in tegenstelling met miss Scarlett. Ook haar gewicht en de grootte van haar voet wyzen er op, dat de voet sporen van haar zyn." „Lady Maxwell heeft No. 39 of 40," merkt Harris weinig galant op. „Ik heb haar voetaf drukken nagemeten." Juist ging de deur open en kwam Rodman binnen. Hij bracht het volgende verslag uit: Mrs. Lane is juist naar de stad vertrokken, mynheer. Volgens zeggen van de dienstbode heeft de kolonel haar eenigen tijd geleden ver zocht, om toezicht te houden over een van zijn gemeubileerde huizen. Zij heeft nu slechts de begrafenis afgewacht, alvorens zich aan haar nieuwe taak te wyden. Ook miss Scarlett zal bin nenkort vertrekken. Zy heeft het plan, om met Lady Carew eenige dagen door te brengen op het landgoed Devon. De kolonel zal dus alleen ach- terblyven," besloot Rodman. Daarna ging hy naar zijn waarnemingspost op Stillwater-House, tCTUgp. „Met Lady Carew! Nu ben je er, Alf!" riep Harris triomfantelyk uit. „Je verwonderde je erover, dat sir Henry niet op de begrafenis was. Ik vertelde je, dat hy naar Sledmere vertrok. De kolonel zelf heeft me dat gezegd. Nu zie je dus, dat daar geen wrok zit." „Sir Henry is Vrijdagmiddag zeer plotseling naar Yorkshire vertrokken, nadat hij nauwe lijks een week geleden er van teruggekomen was," merkte Pointer op. „Nu wat zou dat?" De detective keek lachend naar het veront waardigde gezicht van Harris. „Niets, 't is alleen een beetje vreemd. En hoe te verklaren, dat Sir Henry Carew niet in kennis gesteld werd van Miss Charteris' dood?" „Hoe weet je, dat hy niet op de hoogte ge bracht werd ervan?" „Ik ben niet heelemaal zeker, doch ik vond 'n lijst met «te namen van alle personen aan wie een overly densbericht gezonden moest worden. Het was een lange lijst. De naam van Sir Henry kwam er echter niet op voor. Nu moet je verder weten, dat een van mijn collega's lid is van de Army and Navy Club waar de kolonel en Sir Henry meestentyds rondhangen. Die collega nu hoorde van een bediende van die club, dat Ca rew heel toevallig van een wederzydsche kennis Zondagmorgen, bij den aanvang van den dienst, bemerkte men, dat er in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk te Lage Vuursche was ingebroken. Een som gelds van ongeveer 50.— werd uit een kast ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Archiefambtenaar DEN HAAG. Geslaagd voor het examen we tenschappelijk archiefambtenaar 2e klasse de heeren C. G. H. Bloemen te Rijswijk (Z.-H.) en C. J. P. Lips te Dordrecht. het nieuws vernam. Hij moet toen oogenblikke- lijk een rijtuig besteld hebben en binnen het uur zat hij reeds in den trein." Tot slot keek Pointer nog even het verslag van Harris over den afge- loopen middag door, toen hij opgebeld werd door Mr. Cockbum, die hem het resultaat van zyn onderzoekingen in zake di Monti's alibi mee deelde. De detective was zeer tevreden. „Goed zoo!" mompelde hij. „Wij zullen hem vragen of hij trachten wil, nog meer omtrent den graaf te weten te komen." Den volgenden morgen, den dag na de begra fenis dus, ontving Pointer een zeer beknopt ant woord van Mr. Bellairs op Windsor Castle. De kunstenaar schreef, dat hy niets begreep van de mededeelingen, die hy ontvangen had. Donderdagavond was hy ongesteld geweest en moest zijn kamer houden. Zelfs een afspraak om te dansen had hy afgezegd. Hy was sinds eenigen tyd een veertien dagen of langer, naar hij dacht, niet in Medchester geweest. Pointer trok de wenkbrauwen op en borg den brief weg. Vervolgens begaf hy zich naar Stillwater, om te trachten nog het een of ander te weten te ko men. Sibella zat in de veranda, met een open brief in haar schoot. Pointer haalde een heel byzonderen bril te voorschyn, die werkte als een soort verrekijker. Zonder eenig gerucht te maken kwam hy nog wat naderby en las over Sibella's schouder heen, wat er in den brief stond. Hy was in het Italiaansch gesteld. De detective her kende het scherpe handschrift van di Monti. Het epistel luidde als volgt; Bij K.B. is aan den sergeant-vlieger H. Bosch van de Luchtvaartaf deeling vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de orde- teekenen van Ridder in de Orde van den IJs- landschen Valk. Benoemd tot burgemeester van Schinveld P. J. H. Adams, met toekenning van gelijktydig eervol ontslag als burgemeester van Noorbeek. Benoemd voor vyf jaren tot militair commis saris van het Nederlandsche Roode Kruis Dr. F. B. M. B. Schiphorst, eervol ontslagen reser- ve-dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse te Heerlen. Met 1 Januari eervol ontslag uit zeedienst ontslagen de officier van administratie le klas se Mr. G. H. van Driel. Bij K.B. is op hun verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den re- serve-dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse Dr. H. I. Douma en aan den reserve-ka pitein P. A. Stofberg van het 14e regiment in fanterie. By K.B. zijn benoemd tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht de dienstplichtige vaandrigs van de le com pagnie hospitaalsoldaten A. L. Gransbergen, J. A. van Herrewaarden, P. A. Keeman en G. J. Scherphuis, allen arts. Met 1 Januari is benoemd tot burgemeester van Roermond mr. P. J. Reymer. Benoemd tot president-plaatsvervanger bij dén Krygsraad voor de landmacht te 's-Hertogen- bosch mr. J. G. C. H. Dubois, substituut-officier by de rechtbank aldaar. Met 1 December zijn bevorderd tot water bouwkundige van den Rijkswaterstaat de tech nische hoofdambtenaren van den Rykswater- staat L. G. van Breem te Nymegen, D. de Jong te 's-Gravenhage en C. Schagen te Arnhem, en tot technisch hoofdambtenaar de technische ambtenaren A. W. de Vrieze te Deventer en P. W. Weisfeit te Utrecht. De heer S. Costa is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Bizerta, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over de stad Bizerta. Aan den heer Costa kan in de Fransche taal worden geschreven. .Egregia Signorina, Ik zal vandaag om twaalf uur op de tennis baan wezen. Zoudt ge zoo vriendelyk willen zyn, me daar te ontmoeten? Met de meeste hoogachting, CANGRANDE GIULIO DI MONTI." Sibella huiverde, alsof ze ziek was. Pointer zou heel graag de samenkomst afge luisterd hebben, doch hy moest noodzakelijk naar de stad, om inlichtingen te geven in zake een internationaal geval van valschheid in ge schrifte, dat behandeld zou worden. Hy liet het dus aan Harris over, om het ge sprek van Sibella en di Monti op te vangen. Juist toen Pointer aan de lunch zat, belde Harris hem op en deelde hem zyn bevindingen mede. De hoofdintendant had niets kunnen verstaan. Wel wist hy te vertellen, dat het onderhoud heel kort geweest was. De graaf had eenige beknopte zinnen gesproken en Sibella had op dezelfde ma nier geantwoord. Hieruit maakte Pointer op, dat de ontmoeting waarschyniyk niets anders ten doel kon hebben, dan een afspraak te maken voor een volgende samenkomst. Tot zyn groote spyt werd Pointer langer op gehouden dan hy gedacht had. De Bank of England had zijn diensten dringend noodig en zoo moest hy aan Harris en Rodman het werk op Stillwater overlaten. Hij hoopte er het beste van. .Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3