Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Bloembollenmuseum in Limmen Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen UNIEKE VERZAMELING Historische bezitting van meester P. Boschman wordt eigendom der gemeente Uit vroeger eeuwen De oplossing Het beruchte vaatje van vijf kan. Windhandel Alleen vijfhonderd diverse tulpsoorten in eigen kweek! Gewichtsgrenzen kalveren Door de Nederlandsche Veehouderycentrale wordt het volgende bekend gemaakt: Dezer dagen vierde Athene het honderdjarig jubileum als hoofdstad van Grieken land. Voor den Theseus-tempel werden groote feestelijkheden gevierd, waarbij de regeering tegenwoordig was Voorlichting van de huisvrouw Beroep op degenen, die voor hun naasten een offer willen brengen AUTO'S GAAN SNELLER Per uur 311,96 K.M. DE BIJZONDERE LEERSTOEL VAN TOONKUNST Over de hindernis tijdens de steeplechase welke in Sandown park in Engeland werd gehouden n*denbwdWzyn Maandag dooJ*z.llHn DINSDAG 11 DECEMBER 1934 (Van een bijzonderen Correspondent). „De Commissie van Beheer van het be kende Museum voor Bloembollenteelt, van Meester Boschman in de oude School te Limmen, heeft overeenstemming bereikt met het Gemeentebestuur van Limmen tot het definitief doen overgaan van dit museum aan de Gemeente ten nutte van betrokkenen in de bollencultuur en ten voordeele van het algemeen belang!" Het bekende „Museum voor Bloembollenteelt" zoo maar bescheiden genoemd, terwijl het specimen niet alleen van de teelt, maar van de volledige cultuur d.w.z. de teelt, den handel, den export en de meest uitgebreide ziekte-leer bevat dit museum, waarvan er geen dubbel ganger in Holland, derhalve ook niet in heel de wereld bestaat gaat over aan de gemeente Limmen- - Dat wil in duidelijke taal zeggen, dat de aan vankelijk bescheiden, maar niettemin belang rijke schepping van Meester Boschman al reeds zoo uitgegroeid, dat 'n Commissie van Be heer" wenschelyk bleek nu van voldoende beduidenis geworden is, dat het publiek belang gebaat is by het officieel en openbaar bezit en beheer dezer verzameling. Dan is het Museum van Meester Boschman geen privé-bezit meer van onderwas-hulpmid delen bij de landbouwlessen en historische curiosa.... Want dat was het! Meester Pieter Boschman hoofd van de school te Limmen, en tevens sedert jaren landbouwleeraar had in den loop der jaren gepeinsd over aanschou welijke middelen bij zijn lessen. Door dat peinzen ontstonden ze ook die hulpmiddelen. In de kameraadschappeiyke samenwerking van den heer Boschman met den heer M. J. van Stygeren Controleur van den Planten- ziekte-kundigen Dienst te Heiloo groeide het geheele bezit tot een zoodanigen omvang en tot een zoodanig waardevol geheel, dat er maar één oplossing mogehjk was.... En die oplossing kwam! Want op een goeden dag werd door niemand minder dan den Heer H. Krelage Voorzitter van den Algemeenen Bond van Bollenkweekers en Exporteurs en in tegenwoordigheid van vele autoriteiten dezer branche officieel ge opend: Het Museum voor Bloembollenteelt! Dank zy de toen reeds gegeven medewerking van het Gemeentebestuur van Limmen had deze opening plaats daar, waar tot heden het museum gevestigd is: de niet-gebruikte lo kalen van de Oude Openbare School! En van een simpele verzameling hulpmidde len by zyn eigen lessen, is het museum nu ge worden tot een zoo volledig mogehjke samen voeging van werktuigen en gereedschappen, voorheen en thans in gebruik, Sorteeringswerk- tuigen, Preparaten van Plantenziekten, Bestrij dingsmiddelen, Kunstmeststoffen, Grondmon sters, Modellen van Bollenschuren, Laboratoria- gegevens, Lectuur over bollen, Handels-artikelen, in het bedrijf gebezigd, Vakhistorische curiosa, Vakbladen en duizend andere dingen. Dit Museum zegt wondere dingen Zooals by voorbeeld dit vertelt de heer Boschman en hy toont een klein, zwart ge worden kuipvaatje van misschien vüf lieter in houd; Dit cultuurhistorisch voorwerp be- schryft zonder woorden de zeden en gewoonten in vroeger jaren.... Dit vaatje werd oudtyds (vól, natuuriyk!) mee naar het bollenland ge nomen! Tegenwoordig voldoet de gebruikeüjke thermosflesch. En hier ziet u de verwoestingen in beeld, welke jaariyks worden aangericht door den z.g. woel- of waterrat de verschrikkeiyke hamsteraar van bollen, die onder het stroo- dek zoo te keer gaat En hier de resultaten van de ziekte-na sporingen. Allemaal afwykingen.Dit is de beruchte Colorado-kever. Dus er is meer in het nadeel van de bollenteelt, dan de tegenwoordige saneering en de teeltbeperking! Veel meer antwoordt de vader van het museum. Maar er is ook veel verheugends. Juist door het overzichteiyke van deze ver zameling is duideiyk te maken, dat de bollen teelt, hoewel dan in deze jaren niet bepaald floreerend toch geenszins als in haar nadagen mag worden geacht. Integendeel Het is myn vaste meening, dat zoo er een maatschappeiyke en materieele opleving komt, dit onmiddeliyk en in de eerste plaats aan de bollencultuur merkbaar zal zyn. Onze cultuur is wereldberoemd en het eerste, wat zal gebeuren by een veranderde constellatie, dat zal zyn oplevende liefhebbery voor de bollen! Aanvankeiyk zoo leert men in het museum was de bollenhandel een handel aan parti culieren. Tegenwoordig is hy een handel aan buitenlandsche industrieën d.w.z. aan de overzeesche broeiers of trekkers, die pas de producten van hun arbeid aan winkels en par ticulieren verkoopen. Het ging vroeger met een bollenveiling als tegenwoordig met een veiling van oude boeken. Ieder kon meekoopen. Er is nog een veilingbiljet (zonder verplichte notaris directie) van een „groene" veiling te Overveen in 1846 van Enkelde en Dubbelde Hyacinten". Daarnaast ligt schrille tegenstelling een courantenbericht van recenten datum be treffende het „rooien van een bollenveld op last van de Justitie wegens overtreding van de saneeringsmaatregelen". Daarnaast weer een „Schryfboek van eenen ouden kweeker te Uit geest" met het opschrift in sieriyke callio- grafie; „Reekenboek van Debet en Crediet of ontfangst en Uitgaaven met derzelver bate- ly'ke Slotten van ieder Jaar in het bijzonder". Het loopt over het geheele Napoleontische tijd vak van 1785 tot 1814. Er is maar één plek, waar men meer dan by overlevering, van den befaamden tulpen-wind handel te weten komen kan. Dat is in het mu seum van meester Boschman. Want hier ligt het authentiek; Het boek met waterverf- teekeningen der onderscheidene soorten tulpen, waarnaar de speculatie-jacht der bezeten gok kers uitging.... En in authentiek schrift uit de jaren zelve, staat er bij geteekend, dat er 3 bollen te Haarlem werden verkocht voor 30.000 guldens. Byna dagelyks werd voor één enkele bol 1000 gulden besteed. En welke bol dat was, kan men hier zien! Een bod van 12.000 gulden voor zegge10 bollen werd geweigerd 3000 gulden voor twee stuks „Sempre-Augustus- bollen" was tekort". Neen als je bollen wilde hebben in de dagen, toen dit verbluffende do cument geschreven werd dan moest je anders over de brug komen!.... Van de „Sempre Augustus" werd in 1637 een hoeveelheid van 196 „azen" dat is 196 maal 0.047 decigram medicinaal verkocht voor de somma van 4600.benevens; „een nieuwe Carosse met twee appelgrauwe schimmelpaarden, alles met toebehooren en binnen de vier weken te leve ren".... Dat was handel.... En dan daarenboven nog te hooren, dat meester Boschman niet enkel papieren curiosa heeft en niet alleen historisch verzamelaar is. Practisch is hy mede in-standhouder van byna uitgestorven cultuurvormen. Op eigen cultuur grond kweekt deze leeraar een verzameling van niet minder dan vyfhonderd diverse tulpsoorten. Daaronder in de eerste plaats de juist genoemde en befaamde „Sempre Augustus". Maar behalve deze ook onderscheiden z.g. botanische soorten d.w.z. soorten, welke niet meer in den handel, maar nog wel in het wild voorkomen. B.v. in Azië, Syrië en Perzië. Deze cultuur van antieke tulpen onderhoudt de heer Boschman in samen werking met de Nederlandsche Genetische Ver- eeniging te Soest een vereeniging eeneens tot instandhouding van nog wel bestaande, maar dat beteekent: zoo goed als uitgestorven cultuur vormen. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de voor- loopige kalveren-toewyzing 1935 niet plaats vinden. In verband daarmede worden de gewichts grenzen der kalveren, waarvoor een identiteits- bewys 1934 vereischt is, met ingang van 1 De cember 1934 als volgt vastgesteld: a. voor mannelyke, al dan niet gecastreerde, dieren: 120300 K.G.; b. voor vrouwelyke dieren 140250 K.G. Tevens wordt den belanghebbenden medege deeld, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 Januari 1935 de onderste gewichtsgren zen wederom te verhoogen. De bovenste ge wichtsgrenzen zullen dan eveneens worden verhoogd. Zooals men reeds uit de dagbladen heeft kun nen lezen, is op 16 November j.l. in aanwezig heid van Zijn Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine de eerste, vergadering van „de Com missie inzake huishoudelijke voorlichting" ge houden. Genoemde Commissie is een particu liere commissie, waarvan de leden betrokken zyn bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes of voortgekomen uit vereenigingen, welke in het bijzonder op dit terrein werken. De Commissie wordt in haar werk ter zyde gestaan door twee adviseerende commissies, waarvan de een gevormd Is uit ambtenaren, daartoe vanwege de Departementen van Bin- nenlandsche Zaken, Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, Economische Zaken en Sociale Zaken aangewezen, terwyl in de andere com missie vertegenwoordigers van een groot aantal vereenigingen en organisaties, welke eveneens bij dit werk zyn betrokken, zitting hebben. Als secretaris der commissie is een ambte naar van het Departement van Sociale Zaken aangewezen. Het doel der commissie is, te trachten de huisvrouw, die haar inkomsten sterk heeft zien dalen, door voorlichting in den meest uitge- breiden zin van het woord, een maximum profyt van haar uitgaven te doen verkrijgen en den algemeenen toestand in de gezinnen te ver beteren. Om dit doel te bereiken, wil de commissie mobiliseeren die personen, die zich in dezen moeilyken tijd de bevoorrechten voelen, omdat zy niet, zooals vele medemenschen, zoozeer door de crisis zyn getroffen. De commissie doet een dringend beroep op al degenen, die bereid zyn een offer te brengen voor hun naasten. Zoo vraagt zij dan steun van hen, die uitdeelers willen zyn van datgene wat anderen ten goede kan komen. Wil deze voorlichting eenig nut hebben, dan zal met alle ter beschikking staande middelen en met medewerking van alle daarvoor in aan merking komiende vereenigingen en organisaties getracht moeten worden een zoo groot mogelyk aantal huisvrouwen te bereiken. Zoo zullen moeten gehouden worden kook- en naaicursussen, demonstraties en tentoonstellin gen; er zullen moeten wezen besprekingen van menschen, zoowel individueel als groepsgewyze, opdat de behoeften duideiyk aan den dag ko men; lokalen, materiaal en grondstoffen moe ten beschikbaar worden gesteld, enz. De commissie wil niet in de eerste plaats organiseerend, doch stimuleerend werken. Reeds overal in den lande wordt op de een of andere wyze in deze richting gewerkt. De oommissie wil nu trachten te verkrygen een algemeene uitbreiding van dit werk, dat zeer afhankelyk is van plaatselyke toestanden en dat zich daar aan geheel moet aanpassen. De taak der com missie zal dan ook vooralsnog voomameiyk moeten wezen een schakel te vormen tusschen de geroutineerden en de beginnelingen in dit werk. Wanneer men zich afvraagt: „wat kan mijn vereeniging, of wat kan ik persoonlijk doen?" breng deze vraag dan over aan de commissie en zij zal trachten daarop een antwoord te geven. Er is reeds veel en goed werk tot voor lichting en steun "der huisvrouw gedaan, zyt gy, lezer(es) ook bereid tot hulp in dezen? Leerkrachten by het Nijverheidsonderwijs voor meisjes en al degenen, die op eenigerlei wyze door beroep, werkkring, aanleg of positie mede kunnen werken, van u wordt iets van uw tyd en uw kracht gevraagd. Meldt u dan aan als vrywilligers van het leger, dat, hoewel zich bewust, niet de gevolgen der malaise te kunnen overwinnen, deze wil trachten te bestrijden om zoodoende verbetering te brengen in de levens omstandigheden van die gezinnen, welke ge bukt gaan onder den nood der tyden! Het Wijkcomité uit de commissie inzake huis- houdelyke voorlichting, bestaat uit: E. M. Cas- tendykJansen, voorzitster; M. E. H. Sand- bergGeisweit van der Netten, vice-voorzitster; G. G. de Veer, C. A. Derksen, leden; J. D. J* E. van den Berg, secretaris. Adres; Departe ment van Sociale Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag. De Duitsche coureur Carraciola heeft Maan dag van het goede weer geprofiteerd en zyn onlangs afgebroken recordpogingen op de Avus- baan voortgezet. Hy slaagde erin het interna tionaal klasse-record, dat op naam stond van den Amerikaan Harry Hartz met een gemid delde uursnelheid van 234,846 KM., te verbe teren en te brengen op 311,96 K.M. Het absolute wereldrecord over dezen afstand staat nog steeds op naam van den Engelschman Malcolm Campbell met een gem. uursnelheid van 414,079 K.M. Hierna wilde Carraciola nog meer record pogingen doen op de lange afstanden en begon met de 100 myl. Toen hy een vaart had van 320 K.M. sprong plotseling een band van zyn race-auto en de stukken rubber vlogen naar alle kanten wild door de lucht. Carraciola slaagde er met groote moeite in den wagen op de baan te houden, waarna hy hem na 2 KM- tot stilstand wist te brengen. De twee eerste ronden waren afgelegd in resp- 4 min. 57.1 sec. en 4 min. 43.9 sec., dus met een gem. uursnelheid van meer dan 230 K.M. Carraciola, die met de tweede ronde van 4 min. 43.9 sec., een nieuw Avusrevord vestigde, was tevens de eerste coureur, die op Dultschen bodem een snelheid bereikte van meer dan 300 K.M. gemiddeld per uur. Betreffende den byzonderen leerstoel van de Maatschappy ter Bevordering der Toonkunst te Utrecht zegt de minister van Onderwijs in zyn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, dat hij die maatschappij dankbaar is voor haar initiatief. Dat de beteekenis hiervan voor het geesteiyk leven van ons volk niet algemeen wordt ingezien, is een bewys, hoe noodig het is, ook door middel van het hooger onderwys in de toonkunst de oogen voor haar hooge waarde te openen. plechtig ingezegend De groote race bij de sluitingswedslrijden De levensgevaarlijke helling van den Couberg te Valken van het paardensportseizoen te Auteuil werd gewonnen door Bulan. gereden door bur° if WMr ve,li8 Semaakt voor het verkeer den jockey Dubus De Koning en de Koningin van België worden ontvangen door Z Em. Kardinaal van Roey, bij hun aankomst aan de Kathedraal te Mechelen, waar Zondag de hulde van de Belgische muziek aan den Koning plaats vond lllllllllll(llllllllllllllllllll||||||||||il||f|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j|||||[|||||U|||||||e «ui. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll FOTOREPORTAGE |iiinnniiiiniiiiuiniiiinniiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii illlllllllllllllllllllliuilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuilllljlliuiuiuillllini Door de K.L.M. it Maandag op Schiphol een nieuwe vinding beproefd, n I. een -luchtverhitter" voor het voor verwarmen van vliegtuigmotoren bij lage buitentempe raturen. Het starten van vliegtuigmotoren bij hevige koude is door deze nieuwe vinding thans mogelijk geworden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4