IN EN OM HAARLEM Men toMijft ons: MARIA-STICHTING DINSDAG 11 DECEMBER 1934 De Haarlemsche Gemeente- begrooting 5hpo' Zeldzame gassen koperen priesterfeest Goud, geld en crisis R.K. STUDIECLUB „GRAFICUS" au, ^edrijfsraad in de Typografie EEN ONDERWIJSKWESTIE Moet leeraar M. O. onderwijs geven aan U. L. O.-school?, GEMEENTEZAKEN Verkoop grond Overname grond VAN EEN POLDER EN EEN BOERDERIJ IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DE BREDEROODSCHEWEG TE SANTPOORT Verbetering bijna voltooid CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Lezing over de Zuiderzeewerken Rijkspostspaarbank In de atmosfeer PROF. C. J. HENNING Holl. Mij. van Landbouw Het scheuren van grasland DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub Competitie tweede klasse Hoofdklasse-competitie Ned. Dambond Devaluatie is afbraak giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiiiiii,!. Verschenen is het verslag van de afdeelingen fan den gemeenteraad omtrent de ontwerp begroting van inkomsten en uitgaven der ge beente Haarlem voor het jaar 1935 met daarbij gevoegd antwoord van B. en W. Het is, zooals elk jaar, een lijvig boekdeeltje v<an 70 dicht bedrukte bladzijden, maar schok kende opmerkingen zijn er niet in te lezen. Te cordeelen naar den inhoud van dit gemeente stuk zal de behandeling van de gemeentebe- grooting voor het overgroote deel in beslag Worden genomen door politieke beschouwingen, terwijl over het bestuur der gemeente zelf wei- big nieuws zal worden gezegd. Jammer! Omdat onze tijd een doortastend bestuurscollege zoo Eoed kan gebruiken! Men oordeele over de Waarde van de gemaakte politieke opmerkingen bit de volgende passage: „Een meerderheid van den Raad," aldus en kele leden, „acceepteert, dat Burgemeester en Wethouders zich geduldig schikken naar en gehoorzaam voldoen aan datgene, wat vanuit £*en Haag wordt gedecreteerd door middel van Voorschriften en aanschrijvingen op allerlei ge bied. De begrooting wordt klaar gemaakt aan <ie hand van wetsontwerpen en circulaires, in- ®tede van opgebouwd op wetten en bestaande toestanden. Het Gemeentebestuur dient zich ban te sluiten bij hen, die verzet doen hooren tegen deze gedragslijn der Regeering. Feitelijk Wordt ook hier, evenals in enkele andere lan- öen, politiek het volk uitgeschakeld. Daarmede 2Ün wij, volgens de hier aan het woord zijnde teden, op den verkeerden weg. Door een schijn- Öernocratie te handhaven, maakt men de demo- Cfatie kapot." Het is wel duidelijk, dat dergelijke taal ge- Sproken wordt ten behoeve van de publieke tri bune, waarop „de geachte afgevaardigden hier ban het woord" de kiezers aanwezig wanen, die th het a.s. voorjaar over de raadsmandaten te °°rdeelen zullen hebben. Ware dat niet het ge- *al, dan zouden deze volksvertegenwoordigers toegeven, dat zij beter deden deze discussies Cver te laten aan hun partijgenooten in de Sta ten Generaal. Onder de weinige goede zakelijke opmerkin gen, die in 't verslag voorkomen is ongetwijfeld die welke het vraagstuk raakt: verlaging van gas- en electriciteitstarieven, met daarmede Gepaard gaande verzwaring van de directe be lastingen, öf handhaving van het huidige ni veau der belastingen, wel het voornaamste. De kwestie is zeker niet nieuw te noemen, want in de laatste tien of vijftien jaar is er wel géén bsgrootingsbehandeling voorbij gegaan zonder, bat er door raadsleden over gesproken is, maar wint dit jaar aan belangrijkheid en aan ac tualiteit, omdat er een verschil met voorgaande Ibren is. In de afgeloopen jaren toch was het zWaarste argument tegen tarievenverlaging dit, eat door belastingverzwaring, de groote inko- ^ns Haarlem zouden worden uitgejaagd. Dat Was geen schermen met een onwezenlijk spook, blaar rauwe werkelijkheid. Tal van groote inko mens hebben Haarlem in den loop der jaren erlaten, omdat de belastingen hun te zwaar Werden. Haarlem heeft daarvan ontzaglijk veel Schade geleden. Thans is de toestand zoo ge worden, dat de belastingen in het aangrenzen- de Heemstede en Bloemendaal niet veel lager 'beer zijn dan in Haarlem. De kwestie kan dus bb vrijer worden bekeken; zij kan en zij moet elk jaar en dus ook nu bezien worden in het l°ht van het waarachtig belang van de Haar- otnsche burgerij en den bloei van onze stad. t is te hopen, dat B. en W. er in zullen sla gen voldoende studiemateriaal bijeen te garen etl aan den raad voor te leggen om een zuivere juiste beoordeeling mogelijk te maken. Het ®sluit hangt ten nauwste samen met de toe- Obist van Haarlem. Hen tegenvaller voor de begrooting bij al de bbdere is de post van 198000.als eerste ter- :-in tot dekking van het tekort in het ge- beentelijk pensioenfonds. B. en W. zeggen, dat tekort uit den aard der zaak sterk den te 5'ben maatregel tot verhooging der opcenten de personeele belasting beïnvloedt. Dit tekort een „wetenschappelijk tekort". Het zou van Veel belang zijn als een middel kon worden ®evonden, dat dit tekort niet met zulke groote arlijksche bedragen behoefde te worden aan- Sezuiverd als B. en W. nu voorstellen. Wat B. W. hieromtrent zeggen schijnt op de moge- jpheid daarvan te wijzen. Wanneer, aldus en w., bij de vaststelling van de vorige we- ®dschappelijke balans, nu 5 jaar geleden, reeds aatregelen waren genomen, dan zou het be- raS. dat jaarlijks op de begrooting had moeten eoracht worden, niet veel kleiner zijn geweest 11 hu het geval is. Waarom dan niet, met het e® verzoekt ons opname van het volgende; lin*1 Verband met de hedendaagsche ontwikke- - k van het bedrijfsradenstelsel, waarvan de 'grafie met haar uitmuntende collectieve oog op de zeer ongunstige tijden, het aanzuive ren nog maar niet vijf jaar uitgesteld? Over het algemeen bleek men in de afdeelin gen den financieelen toestand van de gemeente Haarlem niet ongunstig te vinden, vooral indien daarbij gelet werd op andere gemeenten van ons land. Het blijkt, dat de aangebrachte bezui nigingen zuiverend hebben gewerkt. Die bezui nigingen waren ongetwijfeld pijnlijk, maar ook andere steden hebben daartoe moeten overgaan en waar het niet uit eigen beweging gebeurde, hebben hoogere instanties daartoe gedwongen. In Haarlem is de toestand zoo, dat B. en W. thans aan den raad konden mededeelen, dat Ged. Staten van Noordholland hebben bericht, dat een summier onderzoek der ontwerp-be- grooting hun geen aanleiding heeft gegeven de ze aan den Minister van Binenlandsche Zaken in te zenden, wat op zich zelf een pluimpje be- teekent voor het beheer, dat hier wordt gevoerd. De behandeling van de begrooting zal pas in de eerste dagen van het nieuwe jaar plaats hebben. Later dan in jaren het geval is ge weest. De oorzaak schijnt te liggen in de om standigheid, dat een der rapporteurs van de af deelingen zoo laat is geweest met het inzenden van zijn verslag. t,eueid.so vereen komst, door de regeering het rst werd gekozen om genoemd stelsel in hare 'ederen toe te passen, heeft het bestuur van H.K. studieclub „Graficus" gemeend goed j. doen, dit belangrijke onderwerp te laten be- fcitt'de'en door den heer B- Leyn> bondsvoor- lich' die als ofHcieele vertegenwoordiger in dit 'aam voor den bond zitting heeft, ïii dzakelijk is, dat alle leden op de hoogte Vat Van de voornaamste bepalingen die op het kin en alles wat daarmede samenhangt betrek- S hebben. Daarom roept de Studieclub dan aUe leden van de afdeeling op, iedereen, - der bitzondering, hedenavond om acht uur fientVeZig te zÜn in bet gebouw van de St. Jo- Pbgezellenvereeniging, Jansstraat. mooie gelegenheid voor alle leden der bo ng Haarlem om kennis te maken met den ^hdsvoorzitter, waarbij tevens verschillende a8en kunnen worden gesteld, in nt nu allen eens uw belangstelling en komt drommen op. le verder de advertente in dit blad. B. en W. schrijven aan den Raad: Aan den op wachtgeld gestelden leeraar aan het voormalig gemeentelijk lyceum J. J. Bauer hebben wij opgedragen het geven van 22 weke- lijksche lesuren in het teekenen aan de school voor U.L.O. letter A en 6 lesuren in dit vak aan de school voor U.L.O. letter C. Genoemde wachtgelder heeft ons daarop te kennen gegeven, dat het hem voorkomt, dat hij de opgedragen functie niet behoeft te aan vaarden, omdat, naar zijn meening, een op wachtgeld gestelde leeraar bij het middelbaar onderwijs niet kan worden herplaatst als vak onderwijzer bij het lager onderwijs. Als gevolg van deze weigering hebben wij op 27 November 1934 bepaald, dat, indien hij de hem gegeven dpdracht niet aanvaardt, van het hem als gewezen leeraar aan het gemeentelijk lyceum toegekende wachtgeld vervallen is het bedrag, waarmede het wachtgeld, vermeerderd met de aldus verzuimde inkomsten, de laatste lijk door hem genoten wedde als leeraar aan het gemeentelijk lyceum zou hebben overschre den. Van dit besluit is de heer Bauer bij verzoek schrift in beroep gekomen. Daarin betoogt hij, dat de positie van leeraar bij het middelbaar onderwijs en die van vakonderwijzer bij het lager onderwijs niet gelijkwaardig zijn. Het vervallen verklaren van een deel van het wachtgeld is gegrond op het bepaalde bij art. 7 van het Kon. Besluit van 3 Augustus 1933, op den voet van welk Kon. Besluit aan het per soneel van de dagscholen voor middelbaar on derwijs alhier wachtgeld wordt toegekend. In dit artikel wordt gesproken van een ambt of betrekking, welke den op wachtgeld gestelde in verband met zijn persoonlijkheid en omstan digheden redelijkerwijze kan worden opgedra gen. Van gelijkwaardigheid wordt daarin niet gerept. B. en W. meenen, dat onder persoon lijkheid en omstandigheden hier o.m. moet wor den verstaan de maatschappelijke positie, wel ke de wachtgelder inneemt. De heer Bauer is directeur en leeraar geweest aan de avond school voor nijverheidsonderwijs en directeur en leeraar aan de opgeheven burgeravondschool. Een deel van zijn inkomsten heeft de heer Bauer dus steeds gezocht bij een tak van on derwijs van lager orde dan het onderwijs aan het lyceum. Op dezen grond zijn B. en W. van oordeel, dat hem in verband met zijn per soonlijkheid en omstandigheden redelijkerwijze kan worden opgedragen het geven van lessen bij het uitgebreid lager onderwijs, een tak van onderwijs van zeker niet lagere orde dan het onderwijs aan de burgeravondschool of nijver heidsavondschool. B. en W. stellen daarom voor, op het ver zoekschrift van den heer Bauer afwijzend te beschikken. Omtrent het verzoekschrift van den heer Bauer hebben B. en W. advies ingewonnen van de commissiën van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken en voor onderwijszaken. Eerst genoemde commissie kan zich met het door B. en W. ingenomen standpunt vereenigen; laatstgenoemde is van een tegenovergestelde itieening. Een minderheid in het college alsmede de meerderheid van de commissie voor onderwijs zaken meent, dat de betrekking van onderwij zer in teekenen in verband met zijn persoonlijk heid en omstandigheden redelijkerwijze niet aan den heer Bauer kan worden opgedragen. B. en W. stellen voor aan C. p. Laan, alhier, tegen den prijs van ƒ9000 in koop af te staan grond, gelegen aan de noordzijde van de Tette rodestraat, groot pl.m. 856 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen zes woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor van de N.V. Nederl. Scheeps en Grondexploitatie Mij., te Amster dam, voor de gemeente kosteloos en om niet in eigendom te aanvaarden, met de bestemming van openbaren weg, gronden (projectiestraten ten zuiden van de Roerdompstraat en ten noord-oosten van de Jan Gijzenvaart), totaal groot pl.m. 31565 M2, onder eenige voorwaar den. Zigzaggen - Slinge ren: de gang van een dronkaard! Als het spoor van uw autowielen er zoo uitziet, danja, dan is uw handelwijze misdadig. Voor automobilisten geldt het wachtwoord: Geen drank op den weg! -éi- Een nieuw model Fokkervliegtuigdat van Hoorn een noodlanding maken, ingevlogen moest worden, raakte Zaterdag den koers kwijt en moest in de omgeving waarbij het toestel over den kop sloeg. De beide inzittenden bleven ongedeerd Donderdagavond 7 uur is in het Notarishuis alhier publiek verkocht: o.a. allergunstigst in de onmiddellijke nabijheid van industrieën ge legen perceelen weiland in Waarderpolder te Haarlem aan het Noorderbuitenspaarne en de Mooie Hel, met boerderij genaamd „Schoter Oog" stallen en schuren, samen groot 12 hec taren 85 aren 60 centiaren. Iedereen, die wel- eens langs het Noorderbuitenspaarne zeilde of met een motorboot voer, kent natuurlijk die oude boerderij, die er nu niet zoo lang meer zal staan. Er zijn daar meer van die prachtig gelegen boerderijen, 't Meest loopen daarbij in het oog „Ons Genoegen" tegenover de werf Conrad en „Schooteroog" en „Spaarnoogte genover de Jan Gijzenvaart bij Schoten. Hoe daar te komen? welnu, volg ^en Onden weg buiten de Amsterdamsche Poort, langs de gasfabriek, waar ge op een grenspaal ter eene zijde Haarlem en ter andere zijde H. Liede ziet staan. Even voorbij „het visschertje ziet ge aan den grintweg het voormalige tolhuis. Nog een tiental passen en ge ziet links voor u een houten brug over het Vuilrak en daarvóór 'n langen zwarten weg. Die weg gaat nu midden door den Waarderpolder. Zóó kent rneh het Vuilrak niet maar des te beter het gedeelte bij de werf „Hubertina". Die zwarte weg biengt u naar de boerderij, volgens sommigen in vroe gen tijd een buiten Schooteroog genaamd. In de nabijheid van die boerderij komen Liede en Spaarne samen. Spaarne en Liede sluiten den Waarderpolder ter Wester en ter Oosterzijde in. Het Vuilrak ligt aan de Zuidzijde van dezen polder en vormt meteen „het scheid" met den Veerpolder, aan welks westhoek de Haarlemsche gasfa briek ligt. De Oude Weg was in lang vervlogen jaren met den Lage weg (Spaarndam-Liedebrug) de Spaarnedijk. De driehoekige landstreek, nu de Waarderpolder, liep bij eiken hoogen water stand onder en vormde dus een groote strook buitendijksche grond. In 't laatst der 16e eeuw is deze buitendijksche grond of uiterwaard in gepolderd. Toen kwam er het dijkje om, waar we nu tegenaan kijken. De nieuwe polder, 194 H.A. groot, kreeg den naam van Waarderpol der, maar houdt nog lang den naam van „de Waert. Bijzonders is er niet te zien. Maar wie gaar ne in 't voorjaar den leeuwerik hoort zingen, kan daar in de stille landelijke omgeving van genieten. Wie houdt van riviergezichten, volge een der linksche zijwegen, die hen naar de smalle Spaarnekade voeren. Een verkeersweg is deze juist niet, al ligt er al menige fabriek met fabrieksterrein langs. Evenwel nog andere ge dachten rijzen op wanneer men daar zachtkens voortpeddelt of rustig wandelt. Als eenmaal Amsterdam al de havenuitbrei ding heeft gehad naar het westen, als mis schien IJmuiden nog wijder sluizen heeft, als de crisisnachtmerrie over is, zal dan niet het oogenbük gekomen zijn, dat Zaandam zich nog meer ontwikkeld enHaarlem weer zeestad wordt als in lang vervlogen eeuwen? Dan zal een uitgediept rechterzijkanaal van Spaarndam naar het Noordzeekanaal voeren en de Schou- wesluis er een zijn voor groot scheepvaartver keer. Dan zal ook het Noorderbuitenspaarne zijn ongelijken bodem met heuvels en dalen moeten missen, maar daarvoor in de plaats een minstens 50 M. breede vaarstrook met 8 10 Meter diepte moeten hebben. Er is in lang vervlogen jaren al gepraat om den Waarderpolder dan maar weer aan het water prijs te geven, maar dan met een bo dem eenige meters beneden de tegenwoordige weidehoogte. Dus zeehaven Haarlem. De werkzaamheden tot verbetering van den Brederoodscheweg hebben een dermate vlot en gunstig verloop gehad, dat de voltooiing reeds zeer nabij is. De entourage van dezen veel besproken weg heeft een grondige verandering ondergaan, en het mag gezegd: geheel ten goede. Waarschijnlijk komt reeds heden de bestra ting van den rijweg klaar, zoodat dan het ver keer van Bloemendaal naar Driehuis en ver der, zich de omreis over Santpoort-dorp kan besparen. De verbetering van de aansluiting met den Duinweg zal nog wel eenige dagen vergen. Wanneer ook de voltooiing van de trottoirs even vlot verloopt, zullen binnen eenige weken voor de omwonenden alle oude ergernissen tot het verleden behooren! Het Centraal Comité voor Werkloozen alhier, laat op Donderdagavond 13 December a.s8 uur, in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: ,,De Zuiderzeewerken". De spreker, de heer W. Verkerk, thans wonende te Bergen (N.-H.), maakte in Rijks dienst dit machtig werk mede. Ettelijke hon derden foto's nam hij er in die jaren van en beschikt hij thans over een uitgebreide col lectie prachtige lantaarnplaatjes. In verschil lende plaatsen van ons land gaf hij deze lezing reeds en steeds was men er ten zeerste over voldaan. Hij maakt er geen zwaar technisch betoog van. Na een korte inleiding aan de hand van een geprojecteerde kaart, vertoond hy 200 lantaarnplaatjes (welke stuk voor stuk ragscherp en krachtig zijn) hoe dit wereldberoemde water bouwkundige werk tot stand werd gebracht. Aan het postkantoor Haarlem en zijn bij kantoren werd in den loop der maand Novem ber 1934 op spaarbankboekjes ingelegd 397.715.95 en terugbetaald 357.024.12. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 40691.83. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 203. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 1000 en afgeschreven 2000. Der halve minder in- dan afgeschreven 1000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 2000. In de laatste twintig jaar hebben wij de ont wikkeling meegemaakt van het zoogenaamde „koud licht". De vervolmaking van de licht- buis, nu zoo karakteristiek voor het hedendaag sche stadsbeeld, heeft reeds een diepgaande ver andering te weeg gebracht in de verlichtings techniek. In steeds wijderen kring vindt deze lichtbron toepassing. Toch vond het systeem aanvankelijk slechts een zeer beperkte aanwen ding. De oorzaak hiervan was gelegen in de hooge spanningen (12.000 volt), welke noodig waren. Eerst sinds men er in slaagde ze ook onder veel lagere spanningen (in de buurt van 500 volt) te doen functionneeren, is haar gebruik in ruimen kring verspreid. De naam koud licht zegt ons reeds, dat hier licht voortgebracht wordt, zonder dat er warm te aan de omgeving wordt afgestaan. We heb ben hier geen merkbaar warmteverlies, er gaat dus geen energie verloren. Dit is te danken aan den aard van de gassen die in de ontladingsbuizen gebruikt worden. Deze gassen waarvan de moleculen elk slechts uit één atoom zijn samengesteld —hebbeneen groote dichtheid. Tengevolge van hun dichtheid en de grootte van hun moleculen zijn ze zeer traag, ze geraken slechts zeer langzaam in trilling onder invloed van de warmte: ze zijn dus slechts in zeer geringe mate warmte gelei dend. De hier bedoelde gassen zijn b.v. kwik damp, natriumdamp, neon, argon, helium. Op het gebied van deze verlichtingstechniek heeft men onlangs een zeer belangrijke vorde ring gemaakt, waarover Jean Labadié het een en ander vertelt in het Fransche tijdschrift „La Nature". De genoemde gassen neon, argon en helium behooren met nog twee andere, krypton en xenon, tot de z.g. edelgassen, welke in uiterst geringe hoeveelheden in onze dampkringslucht voorkomen. In 1918 maakte de Fransche natuurkundige Georges Claude een eerste opmerking in de richting van het nieuwe procédé. Als argon zijn bruikbaarheid dankt aan zijn dichtheid, zoo zeide hij, hoeveel beter zullen dan nog die andere raadselachtige gassen uit de lucht blijken In aansluiting op het verslag van het koperen priesterfeest van den Zeereerw. zeergel. heer C. J. Henning, leeraar aan het Klein Seminarie „Hageveld" te Heemstede, in ons blad van gis teren, kunnen wij nog mededeelen, dat des middags zeer vele personen den jubilaris per soonlijk kwamen feli'citeeren, onder wie Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof. In zijn jongste vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer P. stapel Czn., te 's-Gravenhage gehouden, besprak het Hoofdbe stuur zeer uitvoerig den algemeenen toestand van Akkerbouw, Veehouderij en Tuinbouw, ten einde zijn standpunt ten aanzien van de ge troffen en nog te nemen Regeeringscrisismaat- regelen voor onzen Landbouw in zijn geheelen omvang vast te kunnen stellen. O.m. werd in de besprekingen betrokken het standpunt, ingenomen door de vereeniging „Landbouw en Maatschappij", zooals dit uit de verschillende redevoeringen van den F.N.Z., Bond van Kaasproducenten en V.V.Z.M., neer gelegd in het door laastgenoemde organisatie aan den Minister van Economische Zaken ver zonden adres. Kon deels een zekere parallel getrokken met één dezer standpunten, ander deels bleken markante verschillen te bestaan. Daarom werd besloten aan de hand van de in deze vergadering gehouden besprekingen, een schema op te stellen, aan de hand waarvan het Hoofdbestuur in zijn vergadering, welke op 13 December a.s. gehouden zal worden, definitief zijn standpunt ten aanzien van den bestaanden toestand en de te treffen maatregelen zal vast stellen. Wat de te nemen beperkingsmaatregelen be treft, zal daarbij vooral den nadruk er op ge legd worden, dat bij al deze maatregelen reke ning moet worden gehouden met den aard der bedrijven. Het ligt in de bedoeling om daarna de afdee lingen groepsgewijze bijeen te roepen, teneinde in de afdeelingsvergaderingen de meening van de leden te vernemen. In verband met de mededeeling ter vergade ring, dat op het oogenblik velen op de gemeng de bedrijven tot scheuren willen overgaan, doch in de uitvoering daarvan weerhouden worden door de onzekerheid, welke er thans bestaat ten aanzien van de besluiten der Regeering, met betrekking tot het verleenen van steun aan de gewassen, welke eventueel op het gescheurde grasland zullen worden verbouwd, werd beslo ten er bij de K.N.L.C. met klem op aan te drin gen zich, in samenwerking met de beide andere centrale landbouworganisaties telegrafisch tot den Minister van Economische Zaken te rich ten, met het verzoek, ten spoedigste aan de bestaande onzekerheid in deze een einde te wil len maken, door tot bekendmaking van de voor nemens der Regeering over te gaan. Herbenoemd werd tot Directeur der Onder linge Brandverzekering voor leden der H. M. v. L. de heer J. Kamphuis Suermondt te Rijswijk, terwijl de heer H. W. Kühn te Naarden opnieuw werd aangewezen als Commissaris dezer instel ling. Na bespreking van nog enkele huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering door den voorzitter gesloten. te zijn, dat krypton, dat tweemaal zoo zwaar is als argon, en dat wonderlijke xenon, dat nog weer anderhalf maal zoo zwaar is als krypton? Inderdaad, als we maar in staat waren deze gassen in voldoende hoeveelheid uit de lucht af te zonderen. En daartoe was men nog niet in staat. De dampkringslucht bestaat slechts voor het één millioenste deel uit krypton en voor één tienmillioenste uit xenon, zoodat men voor deze gassen fantastisch hooge prijzen moest betalen. De geleerde had intusschen zijn denkbeeld niet losgelaten en zich door deze onaangename omstandigheid niet laten ontmoedigen. „Merk op zei hij in 1921 dat het zeldzaam zijn van een stof op een bepaald oogenblik, geen voldoende reden is om een rationeele conceptie, door die stof toegelaten, op te geven. Een stof is meestal zeldzaam, zoolang zij tot niets dient. Is eenmaal de noodzakelijkheid aangetoond, dan volgt ook het orgaan. Thorium en cerium waren eens zeer zeldzame stoffen: een paar der meest verbazingwekkende anomalieën van de materie. De wonderbaarlijke geschiktheid tot gloeiing van een mengsel van thorine met 1 pCt. cerine wordt ontdekt door Auer (gloei kousje) en spoedig levert het monazietzand ze in overvloed. Evenzoo met het vanadium en het molybdenium, toen de metallurgie ze eischte. Evenzoo het argon en neon, aan vloeibare lucht onttrokken, het helium uit de natuurlijke aard gassen in de Vereenigde Staten, toen de lucht vaart er belang voor toonde." En werkelijk is Georges Claude, dank zij een recente perfectioneering van de extractie-tech niek door een zijner medewerkers, den heer Go- monet er in geslaagd, ook de twee uiterst zeld zame gassen krypton en xenon, uit vloeib lucht af te zonderen in hoeveelheden, die voo; de industrie beteekenis kunnen hebben. Het nieuwe procédé, dat berust op verdich ting van de concentratie der gassen in de vloei bare lucht maakt het vervaardigen mogelijk van apparaten, die in staat zijn 200.000 kubieke meters lucht per uur te verwerken. Terwijl xenon tot voor korten tijd bijvoor beeld nog 1000 per liter kostte, zullen deze gassen nu geleverd kunnen worden voor een prijs, die een concurrentie met argon en neon mogelijk zal maken, daar bij gebruik van deze nieuwe gassen het rendement en de kracht met 33 pCt. zullen zijn toegenomen. Zijn moedige voorspelling van 1921 is dus ten volle bewaarheid. We hebben hier te doen met een feit van zeer groot belang, dat ons een ware omwente ling in de verlichtingstechniek binnen korten tijd doet vermoeden. HENRI VAN MANDELE In „Royal" werden Maandagavond jl. de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1934 1935 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen remise met Joh. Fabel; J. B. Sluiter Jr. wint van J. van Looij; H. G. TeunisseP. G. van Engelen afge broken. Twee klasse: Chr. Gerritsen wint van K. Olij; A. SmitI. Ravensbergen afgebroken; P. H. MeureG. Bakker, afgebroken. Maandagavond j.l. speelden in „Royal" te Haarlem voor de tweede klas competitie district Noord-Holland de Haarlemsche Damclub II te gen de Beverwijksche Damclub I. De uitslag is 128 voor de Haarl. Damclub. De eindstand van de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond afdeeling noord groep A luidt als volgt: „Gezellig Samenzijn" I, A'dam, 6 6 0 0 12 „Van Embden" I, A'dam, 6 3 12 7 „Zaandam" I, Zaandam, 6 2 2 2 6 „Wormer" I, Wormer, 6 3 0 3 6 „D. O. S.'' I, A'dam 6 2 0 4 4 Chr. Damver. „Amsterdam" I, 6 1 1 4 3 R. K. Damclub „Amsterdam" I, 6 114 3 Het afdeelings clubkampioenschap werd dus behaald door de damvereeniging „Gezellig Sa menzijn" I uit Amsterdam. „G. S." zal nu tegen de afdeelings clubkam pioene van groep B. de damvereeniging „Jozef Blankenaar" I uit Amsterdam een tweetal wed strijden spelen voor het clubkampioenschap der geheele noordelijke hoofdklasse. De winnaar komt dan uit in de finale om het Nederlandsche hoofdklasse clubkampioenschap. De R. K. Damclub „Amsterdam" I zal, even als verleden jaar, wederom degradatie-wedstrij den moeten spelen, aangezien haar bordpunten- gemiddelde slechter is als dat van de Chr. dam vereeniging „Amsterdam" I. Prof. dr. H. Frijda, hoogleeraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, heeft Maandag voor het departement Groningen van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een rede gehouden over het onderwerp: „Goud, geld en crisis". De theorie, dat er goudschaarschte zou zijn geweest en dat deze de daling der prijzen ten gevolge zou hebben gehad, heeft geen stand kunnen houden. Vooral hier te lande, wordt in den laatsten tijd propaganda gemaakt voor de stabilisatie van den algemeenen prijsstand. Zelfs bestaat er sedert kort een „Vereeniging voor waardevast Geld" tot welks oprichting ook een paar hoog leeraren het initiatief hebben genomen. Dit zou den indruk kunnen vestigen alsof met het stre ven naar waardevast geld een standpunt wordt ingenomen, waarop de economische wetenschap onzer dagen met betrekking tot de leer van het geld staat. Met nadruk meende spr. te moe ten vaststellen, dat dit in geenen deele het ge val is. Dat alleen van „goed geld" sprake kan zijn als het niveau der prijzen onder alle om standigheden stabiel wordt gehouden en dat van de geldpolitiek derhalve zou moeten worden verlangd dat elke daling of stijging van den algemeenen prijsstand zou worden tegengegaan is een meening, die door een steeds grooter aantal vakeconomen nadrukkelijk wordt ver worpen. Er zijn economen, die tenslotte ook toegeven dat de stabiliteit van den algemeenen prijsstand niet als criterium van een juiste geldpolitiek dienen kan maar die toch, waar zij slechts kunnen, het bestaande geldsysteem aanvallen en de trom roeren voor z.g. waardevast geld. Het ware echter, niet het minst voor het prestige van de economische wetenschap, te wenschen dat men niet met bepaalde denkbeel den voor het forum der publieke opinie ver schijnt, zoolang de theoretische juistheid en de practische uitvoerbaarheid daarvan in den engeren vakkring nog zoo weinig aannemelijk is gemaakt. Prijsdaling kan een symptoom van gezonde economische ontwikkeling, maar zij kan ook een verschijnsel van storing zijn. Dit is het ge val met den sterken en plotselingen prijsval, die gewoonlijk een ernstige crisis vergezelt en met dien, welke zich in den loop van een depressie ontwikkelt. Maar ook deze prijsdaling wordt ten onrechte als een oorzaak van de economische inzinking beschouwd. Zij is 't noodzakelijke ge volg van de stagnatie van den afzet, die de be drijvigheid vermindert en daardoor de vraag naar productiemiddelen doet afnemen. Dat de toestand der volkshuishouding zal ver beteren door het enkele besluit van de centrale bank van het land om den prijs te verhoogen, waarvoor door haar voortaan goud wordt ge kocht en verkocht, is een veronderstelling, die op zich zelf reeds sceptisch rechtvaardigt. Gedetailleerde onderzoekingen hebben aange toond, dat ook de expert niet als gevolg van de devaluatie is toegenomen. Hier hebben de han delsbelemmeringen van de andere landen de ex portpremie, die de devaluatie biedt, van haar werking beroofd. Wel daarentegen, is door de devaluatie de importprijs van de buitenlandsche goederen verhoogd. Maar de feiten wijzen erop, dat dit volstrekt niet een onverdeeld gelukkig verschijnsel voor het land der devaluatie is. Aanpassing van de kosten aan de gedaalde prijzen is moeilijk, maar de moeilijkheden liggen open terwijl de devaluatie van het geld reac ties heeft, die niemand zelfs bij benadering pei len kan. O Wie devaluatie verwerpt, doet dit dan ook geenszins omdat hij vol bewondering is voor het stelsel van den gouden standaard en vooral voor de credietpolitiek, die op den grondslag van dit stelsel tot dusverre is gevoerd en niet, in tegendeel. overtuigd zou zijn van de noodzake lijkheid om de monetaire politiek op den duur te herzien. Maar de devaluatie breekt slechts af wat bestaat. Voor zulk een afbraak is het thans, minder dan ooit, de tijd. OverProvoceerende Dominees Naar aanleiding van uw stuk in de N. H. C. van Donderdag 6 December, getiteld „Provocee- rende Dominees", verklaren ondergeteekenden, die het bewuste verzoekschrift betreffende den Graaloptooht op 31 October aan den burgemeester hebben gericht, dat zij dit gedaan hebben als vertegenwoordigers der Protestantsche Kerkge nootschappen in Haarlem, buiten eenig verband met de Evangelische Maatschappij, terwijl nie mand van ons eenige relatie heeft gehad met den heer ds. Lingbeek en diens optreden in de Tweede Kamer. Met dank voor de plaatsing, waardoor uwe voorstelling der zaken eenigszins worde rechtge zet, H. E. BEKER A. M. BOEIJINGA J. W. SIETSEMA D. DRIJVER G. J. DUIJVENDAK A. H. HAENTJENS W. BIJLEVELD P. A. E. SILLEVIS SMITT J. WEENER Haarlem, 8 December 1934. NASCHRIFT DER REDACTIE WU hebben na deze verklaring van de Haarlemsche 'predikanten onzerzijds geen moeite te erkennen, dat wU te ver zijn gegaan in onze veronderstelling, dat de actie tege/i den Allerheiligenoptocht in Haarlem uit ging van de Evangelische Maatschappij en ook in die, dat de heer ds. Lingbeek tot het stellen van zijn vragen in de Tweede Kamer opgestookt zou zijn door Haarlemsche confraters. In een begeleidenden brief verzekert de weleer waarde heer ds. J. Weener volkomen onze mee ning te deelen, dat in den nood van dezen tijd verdraagzaamheid tusschen groepen van de be volking, die sterk op elkander zijn aangewezen, noodig is. Wil willen van harte daartoe ook nu medewerken en ons daarom in dit naschrift be palen tot een eenvoudige betuiging van spijt over het feit, dat onderteekenaars van het verzoek schrift betreffende den Allerheiligentocht zich, alvorens tot verzending daarvan over te gaan. niet even bij bevoegde katholieke medeburgers op de hoogte hebben gesteld van de beteekenis van den Graaltocht. Een vraag Reeds eenige malen is het mij gebeurd, dat bij het passeeren van het Kringhuis der z.g. Kruyt- groep aan het Spaarne mijn aandacht getrokken werd door affiches en teekeningen, die daar voor de ramen waren tentoongesteld. Ook de beruchte „Schund"-brochure „Nat. Soc. en de joden in Holland" was daar, opengeslagen op een van de meest schunnige passages, geëxposeerd. Naar ik vernam is door omwonenden reeds herhaaldelijk over dezen stand van zaken geklaagd. Tot nog toe echter zonder resultaat. Is het niet de taak van de Haarl. autoriteiten dezen „volksgenooten" eens aan het verstand te brengen, dat het ideaal, dat deze heeren zich ge steld hebben, n.l. Holland tot een provincie van het Hemelsche Derde Rijk te maken, nog niet in vervulling is gegaan, of moet het eerst door dit provoceerend optreden dezer Kruytianen tot gebeurtenissen komen, waarvoor dan den „commu nisten" weer de schuld kan worden gegeven? Het dragen van een roode tulp op 1 Mei wordt des noods met eenige dagen gevangenis gestraft, ter wijl het dagelijks hoonen en beschimpen van onze joodsche „volksgenooten" (in den goeden zin des woords) straffeloos schijnt te kunnen plaats vinden. EEN NIET-JOOD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5