I FINANCIEN Het wegenfonds RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 11 DECEMBER 1934 De bruggenbouw Emigratie naar Indië Conflict te Hengelo Voorzitter O.S.P. ver oordeeld Voerman doodgereden Woensdag 12 Dec. 1934 Buziau 40 jaar op de planken uw lichamelijk welzijn Dagfilm 1 1 j GOUDA—ALPHEN Het vervoer geeft reden tot tevredenheid DE „SNIP" NAAR WEST-INDIË BEDRIJFSRADEN POSTZEGELS VOOR HET KIND Waarom moeten wij ze koopen? De regeering houdt zich afzijdig GYMNASIAAL EN MIDDELB. ONDERWIJS Regeling voor de buitengemeenten HET ONGELUK MET DE „TITIA" ACTIEVE HANDELSPOLITIEK Nieuwe samenstelling van het bestuur der vereeniging NU ONTVANGT GE EEN GRATIS PR0EFFLAC0N KRUSCHEN SALTS BIJ ELKEN FLAC. v. f 1.60, DIEN GE KOOPT De K XIII KERKELIJK LEVEN KANUNNIK F. A. H. VAN DE LOO L. Blijmoedig onder den trein! Herdenkingscomité gevormd minister Marchant voor- zitter van het Eere comité VERMISTE JONGEN TERECHT Teleurstelling over de eerste begrooting 0e K.N.A.C. schrijft ons: De door velen met belangstelling tegemoet geziene eerste begrooting van Inkomsten en Uitgaven van heE Verkeersfonds voor het dienstjaar 1935 is feitelijk niet anders dan een doodgewone hergroepeering van de inkomsten en uitgaven van een deel der oorspronkelijke Waterstaatsbegrooting en de Wegenfondsbe- grooting voor hetzelfde jaar. Wie in het lijvige boekdeel den weg tracht te vinden, zal tot de ontdekking komen, dat deze begrooting nog weinig overzichtelijk is, en, wat van grooter be lang moet worden geacht, dat deze met de zoo hoog geroemde coördinatie weinig of niets te maken heeft. Het spreekt vanzelf, dat voor ons de gege vens, welke betrekking hebben op de wegen, van het grootste belang zijn. Deze hebben op den gewonen dienst aan inkomsten ƒ30.230.150, aan uitgaven ƒ22.796.357. Daaruit blijkt dus dat het wegverkeer het eenige middel is, dat een voordeellg slot oplevert. De spoor- en tramwe gen, de waterwegen en de luchtvaart hebben alle een nadeelig slot, zooals blijkt uit de vol gende cijfers: Nadeelig saldo: Spoorwegen 26.656.269 Tramwegen 723.499 Waterwegen 10.140.935 Luchtvaart 1.031.303 Overige uitgaven 117.125 heeft opgevolgd om het opzichthoudend- en kantoorpersoneel voorloopig niet in den be- drijfsraad te betrekken, maar een eventueele opname t.z.t. te overwegen als de samenwer king tusschen de werkgevers en de hoofdarbei ders, werkzaam in dit bedrijf, voldoende tot haar recht zou zijn gekomen. Het Congres, van oordeel, dat het in deze door den betrokken Minister ingenomen standpunt in strijd is met de toezegging van Minister Ver schuur, waardoor de belangen der hoofdarbei ders ten zeerste worden geschaad, protesteert tegen het genomen besluit en draagt het be stuur van het V.V.H. op te blijven aandringen op de vertegenwoordiging der hoofdarbeiders in de bedrtjfsraden. Voordeelig saldo: Landwegen 38.669.131 7.483.793 31.185.338 Dat de uitkeering van het Rijk aan het fonds geheel ten goede komt aan de spoorwegen enz., en geen cent daarvan besteed zal worden om de verkeerswegen te verbeteren, zal niet leiden tot verbetering van de sfeer van gering vertrou wen, welke nu nog bij het Motorwegverkeer be staat als gevolg van de krasse verhooging van de Motorrijtuigenbelasting, welke uitsluitend was gebaseerd op een .door de Nederlandsche spoor wegen opgemaakte becijfering, het eerst gepu bliceerd in het z.g. rapport Weiter." Werkfonds en wegen (Jit het schrijven citeeren wSj verder: Bij de Rijksbegrooting 1934 werd door de re geering toegezegd, dat door middel van het Werkfonds de gevreesde vertraging in het werk der wegenverbetering zou worden voorkomen. Reeds meermalen is becijferd, dat, om aan de zen eisch te voldoen, jaarlijks 7 a 8 millioen voor de landwegen uit het Werkfonds zullen moeten worden besteed. Het in de Memorie van Toelichting genoemde bedrag van 1.800.000 voor uitvoering van werken en werkverruiming, welke óf reeds in uitvoering zijn genomen, óf binnenkort in uitvoering zullen komen, zou dus slechts voldoende zijn voor drie maanden, om geen verderen achterstand in de wegen verbete ring te krijgen. Natuurlijk worden deze 1.800.000 voor 1934 niet eens verwerkt, zoodat voor dit jaar aan de toezegging van de regee ring niet kan worden voldaan. In verband daar mede hopen we nu maar met de Memorie van Toelichting, dat van 1935 af in ruime mate op .uitvoering van Werken door middel van werk verruiming zal mogen worden gerekend. Met den versnelden bruggenbouw is het o.i. heelemaal mis. Er wordt een volkomen ontoe reikend bedrag op de begrooting gebracht zelfs voor bruggenbouw in een normaal tempo, im mers bij beschikbaarstelling van 2millioen per jaar zal het nog minstens 20 jaren duren vóór de laatste rivierovérbrugging zal zijn vol tooid. En nu wordt het Parlement door de re geering voor de keuze gesteld: óf deze zeer ver traagde werkwijze, óf vrij snelle afbouw maar dan met tolheffing, dus met gebruikmaking van een instituut dat stamt uit den tijd van post koetsen en diligences. Nu er een paar maanden sedert de opening van de lijn GoudaAlphen zijn verloopen, kan gezegd worden, dat het reizigersvervoer zeer bevredigend blijft. Van den dag van opening af (17 October) tot en met 30 November werden rond 25.000 personen van, naar en over deze lijn vervoerd. Het station te Boskoop gaf over de 5000 plaatsbewijzen uit, Waddinxveen rond 4000, waarvan de meeste retourbiljetten. Ook het goederenvervoer geeft, naar wij ver nemen, reden tot tevredenheid. De heer L. C. Preij, oud-administrateur van Financiën van Suriname, verzoekt plaatsing van het volgende: De „Snip" vertrekt in den nacht van Vrijdag 14 op Zaterdag 15 December om half één. Allen, die belang stellen in onze West-Indi sche gewesten, daar hebben gewerkt of ge woond dan wel door andere banden daaraan zijn verbonden, worden opgeroepen bij dat ver trek aanwezig te zijn. De directie van de K.L.M. heeft medege deeld. daartoe gaarne toegang te willen ver- leenen tot het terrein. Hun aanwezigheid zal getuigen van hun medeleven met deze vlucht, die de oorsprong kan zijn van de totstandkoming van nationaal luchtverkeer naar en in ons West-Indisch ter ritoir. Vertegenwoordiging der hoofd arbeiders bepleit Het zesde tweejaarlijksche Congres van het Verbond van Vakorganisaties van HoöIcUrbei- ders in Nederland, dat Zaterdag te Amsterdam werd gehouden, heeft een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt overwogen, dat ex-Minister Verschuur bij de beoordeeling van net ontwerp Bedrijfsradenwet door de Staten-Generaal te kennen gaf de groepen werknemers, die het Verbond vertegenwoordigt, in de samenstelling van een in te stellen bedrijfsraad te zullen be trekken. Artikel 8 der Bedrijfsradenwet, rege lende de vorming der Commissie, die Z. Exc. over de wenschelijkheid tot instelling van een bedrijfsraad in een bedrijf van voorlichting heeft te dienen, biedt hiertoe de gelegenheid. Geconstateerd wordt verder, dat bi) de vor ming van den bedrijfsraad voor een onderdeel van het Grafische Bedrijf de Minister van Sociale Zaken het advies dezer Commissie Achttien personen geschorst in de werkverschaffing, werkzaam aan de Petroleumhaven Maandagmorgen te ongeveer half één is een laadploeg, bestaande uit 18 personen, in de werkverschaffing aan de petroleumha ven te Hengelo geschorst. Als reden werd aangevoerd, dat deze ploeg te laat met de werkzaamheden na het schaften was be gonnen. Een der geschorsten heeft ons het volgende medegedeeld: Door de slechte weersgesteldheid, kon men de werkzaamheden Maandag niet eerder dan 20 minuten voor twaalf beginnen. Ben der ploegen, bestaande uit 18 personen, bracht een geladen vracht van Zaterdag naar de plaats van bestemming, terwijl de andere 18 perso nen een vracht gingen laden. Daar men 10 minuten voor 13 hiermede gereed was, werd met een tweede vracht begonnen en hoewel het reeds tijd voor schaften was, werd deze vracht eerst opgeladen. Hiermede was men 10 minuten na 12 gereed (dus na het begin van den schafttijd), zoodat deze ploeg recht had op 10 minuten later te beginnen. Door vier betrokken personen was deze tijd op genomen, zoodat men precies op tijd kon be- binnen. Nauwelijks was men evenwel begonnen, of de chef, de heer Nieters, vroeg de namen van de 18 personen uit deze ploeg op, waarna hij hun mededeelde, dat ze geschorst waren, we gens het te laat hervatten van het werk. De geschorsten wilden een onderhoud met den heer Meyerink, doch alles werd van de hand gewezen, met de boodschap, dat de ar beidsbeurs hiervan in kennis zou worden ge steld. Bij de contactcommissie werd protest aan- geteekend, welke op haar beurt een onderzoek instelt. Vermeld zij nog, dat het langer werken werd gedaan om stagnatie in het bedrijf te voorkomen. Omdat de overwaarde wordt besteed aan de verpleging van misdeelde kinderen van alle ge zindten. Weet men wel dat er in Nederland jaarlijks worden verpleegd, in gestichten en tehuizen, worden uitgezonden naar koloniehuizen enz.: 2200 achterlijke en idiote kinderen 45500 zwakke en zieke kinderen 19000 verwaarloosde kinderen 110O gebrekkige, doofstomme kinderen. Daarvoor verkoopt men Kinderpostzegels, briefkaarten en kalenders voor het Kind. En daarom koopen wij die. Naar gemeld wordt, is op 4 December dr. Vrij burg die een leidende rol speelt bij de koloni satie-plannen ten aanzien van Nleuw-Guinea, in audiëntie ontvangen door Minister dr. Colijn, teneinde diens opinie te hooren omtrent de emi gratie van Nederlandsche boeren naar Neder- landsch-Indië en met deze opinie rekening te houden bij de ontwikkeling van plannen in die richting. Minister Colijn deelde dr. Vrijburg mede, dat de regeering zich ten eenenmale afzijdig houdt van kolonisatie-plannen van Hollanders laar Nieuw-Guinea en voor emigratie naar andere gewesten in Nederlandsch-Indië niet de minste verantwoordelijkheid kan dragen en zelfs den schijn wil vermijden van een dergelijke emigra tie naar Indië te propageeren. Wel bleek de Minister genegen in zooverre behulpzaam te zijn. dat aan het semi-officieele lichaam, de Stichting Landverhuizing Neder, land, dat zich thans uitsluitend met emigratie naar den vreemde bezig houdt, verzocht zal worden belangstellenden met advies ter zijde te staan. Minister Marchant heeft in zijn antwoord aan de Tweede Kamer toegezegd, spoedig te zullen voldoen aan den aandrang om de indie ning van voorstellen tot wijziging van een geldende regeling van de bijdragen der z.g. buitengemeenten ten behoeve van scholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs te bevor deren. Een daartoe strekkend wetsontwerp heeft het departement reeds verlaten. Te Eindhoven is thans de toestand, dat van Rijkswege de afdeeling hoogere burgerschool van het openbaar lyceum en de afdeeling gym nasium van het bijzonder (Lorentz) lyceum worden gesubsidieerd. Een ideale oplossing is dit niet, doch, gelet op het belang van 's Lands schatkist, bestaat daartegen geen bezwaar. Reuter seint ons uit London d.d. 10 Dec.: Lloyds ontving uit Harwich bericht, dat de .Titia", die, zooals gemeld, motordefect kreeg en op het strand werd gezet, daar binnenge- loopen is. Het laat zich aanzien, dat het schip onbeschadigd is en geen water maakt. Op de laatste Algemeene Vergadering van de Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek, werd de samenstelling van het bestuur der Vereeni ging op de volgende wijze aangevuld en gewij zigd: Z.Exc. Mr. M. P. L. Steenberghe legde zijn bestuurslidmaatschap neer, in verband met zijn benoeming tot Minister van Economische Za ken. In zijn plaats werd benoemd de heer A. van der Lande, Directeur van de Wit's Deken-In dustrie te Helmond. In de vacatures van wijlen de heeren J. N. Menko-Hartogensis en den secretaris-penning meester, Mr. A. G. Koenders, werd verzocht in het bestuur zitting te nemen den heer G. Jor- daan ui Haoksbergen, terwijl Mr. Dr. H. H. Sil- levis-Smit als secretaris-penningmeester zal op treden, die reeds sinds eenigen tijd het secre tariaat waarnam. De heer A. M. Tilanus, lid der firma Jansen Tilanus en de heer F. V. Valstar, Voorzitter der Nederlandsche Veilingvereeniglng, die aan de beurt waren voor periodiek aftreden, lieten zich herbenoemen. De waarnemend secretaris bracht het Jaar verslag uit, terwijl de Commissie tot nazien van de Rekening en Verantwoording, bestaande uit de heeren Mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal en Mr. Dr. P. A. Roe per Bosch, advocaat en procureur te Den Haag, haar goedkeuring uitsprak over het financieel verslag. Uw apotheker of drogist heeft nu een beperkt aantal Reuzen Pakken Kruschen Salts. U ont vangt dus nu meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts is over de geheele wereld bekend als 't rheumatlek-middel bij uitnemend heid. Nergens kent men een middel evengoed als Kruschen, geen, dat even goede resultaten geeft. In net buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. Van de „K XIII" werd Maandag het volgen de telegram ontvangen: „Haar plaats te 12 uur was 22 graden N B. 22 y3 graad W.L. Hooge N.W. deining en hooge zee uit Noordelijke richting. Wind Noord, kracht 7. De zeeën loopen soms op de brug. Het schip werkt voortreffelijk. Het Js afbuiiend weder. Alles weL" Z. H. de Paus heeft benoemd tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht den Hoogeerw. heer F. A. H. van de Loo, offi- ciaal van het Aartsbisdom. De plechtige beaarding van het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van 's Gravenhage Straf echter gelijk aan het voorarrest Het Gerechtóhof te Amsterdam heeft P. J. S., voorzitter van de O. S. P. wegens opruiing bij geschrifte tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van het geheele voor arrest (ook ongeveer vijf maanden). S. was ten laste gelegd, in een hoofdartikel in „De Fakkel" van 13 Juli j.l. te hebben aan gezet tot voortzetting en uitbreiding van de rellejes, zooals die in den Jordaan hebben plaats gehad. In eerste instantie veroordeelde de rechtbank S. tot negen maanden gevangenisstraf met af trek van de voorarrest. De procureur-generaal mr. D. Reilingh requi- reerde bevestiging van het vonnis. Het Gerechtshof achtte de opruiing bewe zen, in het artikel ligt een opwekking tot een strafbare verzetbeweging. Het Hof verwerpt het verweer van verd., dat hij de bewging door zijn artikel in andere en wettige banen wilde voeren, daar dit uit het bewuste artikel nergens blijkt. Bekend wielrenner staat terecht De zes-en-twintig-jarige wielrenner J. F. v. H. te Eindhoven was door de Bredasche Recht bank vrijgesproken van de hem ten laste ge legde schuld aan den dood van J. v. Oosterbos te Ossendrecht. Verdachte was in den laten namiddag van 6 Februari van de zesdaagsche te Antwerpen komen rijden in een twoseater. Het was onder Ossendrecht zeer mistig en hij reed met een vaart van ongeveer 40 K.M. Plotseling zag hij voor zich in den mist een kar opdoemen. Hij remde uit alle macht, maar kwam toch in aanrijding met den achter zijn kar loopenden voerman. Deze geraakte beklemd tusschen beide voertuigen. Van Oosterbos liep nog naar den kant van den weg en zakte daar ineen. Verdachte heeft den man, die veel pijn leed in zijn outo gezet en naar een nabijgelegen café gereden, waar hij korten tijd later is over leden. Daarop heeft verd. een surveilleerenden HUIZEN, 1875 St. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen- concert 10.30 Morgendienst, te lelden door ds. J. W. Esselink 11.00 Ensemble van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuzlek 12.30 Ensemble van der Horst 1.30 Gramofoonmuzlek 2.15 Zangrecital door Elize de Haas 3 00 Lezen van chr. lectuur 3 45 Ver zorging zender 4.00 Bespeling van het studio-orgel door Ferd. Kloek 5.00 Kin deruurtje door mej. V. van der Veer 6.00 Landbouwhalfuurtje G. van Santen 6.30 Onderwiisfonds voor de Binnenvaart 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbu reau 7.15 Gramofoonmuziek of „Een greep uit het Dagelljksch leven" 7,30 Techn. lezingen: „Het aanbrengen van kleur In de woning" door A. Hulsbergen 8.00 C. J. P. Kuipers: „Omroepvereenigin- gen". Radlocentrales 8.15 Concert door de Arnhemsche Orkestvereeniglng 8.55 Homeopatlsche Therapie door dr. J. M. Voorhoeve 9.25 Vervolg concert 10.20 Vaz Dias 10.30 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 9.30 „Onze keuken" door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 De Zonnekloppers o. 1. V Cor Steijn. 12.30 Een kwartiertje Spaansch op gra- mofoonplaten 12.45 Orvitropia o. 1. v. Jan van der Horst 1.20 Bram Blez speelt hobo 145 Italiaansche opera-aria's (Gra mofoonmuziek) 2.00 Verzorging zender 2.15 Vara-knlpcursus (voor beginners) door mevr. A. van Blankenvan Kuyk 5.30 De Zonnekloppers o. 1. v. Cor Steijn 6.00 Orvitropia o. 1. v. Jan van der Horst 7.00 Sportultzending 7.20 Vioolrecital door Harry Wiggelaar 7.30 Overgang naar den versterkten zender 8.00 Her haling van SOS-berlchten 8.03 Men vraagt.... en wil draaien 8.15 Rebel uit Liefde. Operette van Frledl, Mulle en dr. Martin Frledmann 9.45 Persbureau Vaz Dias 10.00 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuzlek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Stradella, ouv. Flotow. Dynamlden-Wals, Strauss. Spaansche Dans, de Falla-Chabrier. Rubia, Crabbé. An Dich, Czibulka. Scènes alsaclennes. suite, Massenet. Andante can tabile, Tschaikofskl. Fête polonaise. Svend- sen 1.20 Koersen. Daarna gramofoonmu ziek 1.50 Koersen. Vervolg gramofoon muziek 2.20 Koersen 4.05 idem 6.50 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8.00 Luxemburgsche avond. Causerie door Marcel Noppeney 8.05 Gramofoonmuziek. Filmmuziek 8.20 Persberichten 8.40 Concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. De Prins-Student, Romberg. Lk-haut. M. Ivain 8-65 Koersen 9.00 Harprecital door Marcel Grandjany. Rhapsodie, Grand jany. Twee populaire Fransche liederen, idem. Partita, Bach. Impromptu caprice, Gabriel Pierné 9.25 Le Déluge, prélude, C. Salnt-Saëns. door Jacques Thlbaud, viool (gram.opname) 9.30 Het Radio- Orkest o. 1. v. Henri Pensis 9.50 Triiu- merei, Robert Schumann, door Emmanuel Feuerman (gram.opname) 9.55 Symph.- concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. Marcel Grandjany, harp. Concert voor harp en orkest. Handel. Petite Suite. Debussy. Allegro. Renié. Vol du Bourdon, Himski-Kcrsakow. Danse pour Harpe et Orchestre. Claude Debussy. Triana, Albeniz 10.50 Dansmuziek van gram.platen. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Gramofoonmu zlek 5.20 Het symphonie-orkest 6.50 Pianorecital door Mary Delporte 8.20 Concert voor oud-strijders door de muziek kapel van het 8e regiment o. 1. v. luit.- kapelmeester Palllot 9.35 idem 10.45 Accordeonrecital door Loriaux. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Orkestconcert o. l. v. Karei Walpot 6.35 Cellorecital door Maurice Dambois 7.05 Gramofoon muziek 8.20 Omroeporkest o. 1. v. Franz Andró 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Arnold Mielsen's ensemble 2.50 Louis Preil's instrumentaal ensemble 7.20 Het om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen BERLIJN, 357 M. 3.15 Solistenconcert 5.50 Kerstmuziek 8.20 Het kleine omroeporkest o. 1. v. Willy Steiner 10.20 Omroeporkest o. I. v. Otto Frickhoeffer 11.20 Concert. HAMBURG. 322 M. 12.20 Gramofoon muziek 3.20 Gevarieerd programma 8.30 Blaasmuziek o. 1. v. Fredo Niemann 10.20 Pianorecital 10.45 Nieuwe mu ziek voor blaasinstrumenten. KEULEN, 456 M. 12.20 Josef Schafgans speelt bioscooporgel 6.20 Gevarieerd programma 9.50 Het Prof. Fahrbach Ehmki-orkest. JIROITWICH, 1500 M. 12.05 Orgelcon cert door Quentin Maclean 1.50 Gramo foonmuzlek 3.35 Het stedelijk orkest van Bournemouth o. 1. v. Richard Austin 5.35 Het BBC-dansorkest o. 1. v Henry Hall 8.50 Concert In Queen's Hall Lon den door het BBC-Symphonie-orkest o. 1. v. Adrian Boult. solist Carl Fleseh, viool 10.20 idem 11.20 Jack Hylton en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.10 Gramofoonmuzlek 7.48 Opera-aria's 8.03 Het Edith Lorand-orkest (gr.pl.) 8.20 Concert 10.25 Dansmuziek 10.50 Populaire gramofoonmuzlek. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.35 Lu- cien Goldy's orkest 8.20 Gevarieerd pro gramma 10.50 Victor Pascal's dansorkest. MILAAN, 369 M. 4.30 Kamermuziek 5.15 Gramofoonmuzlek 8.05 Dansmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Kamermuziek 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Opera-uit zending. WEENEN. 507 M. 4.25 Concert 6.40 Mandolinemuziek 7.20 Concert 9.20 Pianorecital door Otto Schulhof 10.50 Orkestconcert door Michael Weiss. WARSCHAU, 1345 M. 7.20 Gramofoon muziek 8.20 Pianorecital 9.04 Pool- sche volksliederen 9.28 Concert 9.35 Bodenskl's dansorkest. BEKOMUNSTER. 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. H Hofmann 4.30 Gra mofoonmuziek 7.10 Omroeporkest o. 1. v. H. Hofmann 8.50 Omroeporkest o. I. v. Erwln Gilbert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ wachtmeester van de marechaussee gewaar schuwd en deze is meegegaan naar de plaats van het ongeval. De wachtmeester A. Jobse te Ossendrecht, heeft den garagehouder Wouters te Ossen drecht gewaarschuwd. Deze constateerde, dat stuur en remmen van den auto zich in een uitstekenden staat bevonden. De zandkar bleek te zijn voorzien van een reflector en een roodwitte stallantaarn. Het is mogelijk, dat v. Oosterbos, achter zijn kar loo pend, met zijn lichaam lantaarn en reflector heeft afgeschermd. Verdachte en getuigen legden voor het Bos sche Hof verklaringen van deze strekking af. Het Hof hoorde nog als getuige a décharge den inspecteur van politie te Eindhoven, aen heer Ten Haaf, die verklaarde verdachte te kennen als een bezadigd automobilist en be trouwbaar mensch. Getuige a décharge A. Veldman te Amster dam, auto-expert, verklaarde, dat de botsing tusschen kar en auto zeer licht moet zijn ge weest. De auto was nagenoeg niet beschadigd. De advocaat-generaal, mr. Massink, vestig de er de aandacht op, dat op den weg normaal verkeer was. Van Oosterbos gaat vrij uit. Waai er niettemin een ongeluk gebeurd is, moet dat te wijten zijn aan de schuld van verdachte. Deze automobilist heeft gereden met de blij moedigheid, waarmee automobilisten in het al gemeen onder of tegen treinen rilden, over tuigd als zij zijn, dat het met hen wel los zal loopen. Die mentaliteit achtte spr. de oorzaak van de vele ongelukken. Er moet met kracht tegen worden opgetreden en dat kan alleen door gevoelige straffen. Bovendien moet voor de strafmaat rekening worden gehouden met de ernstige gevolgen. Spr. eischte daarom twee maanden hechte nis en zes maanden intrekking van het rij bewijs. De verdediger, mr. Hees, zeide met ontstel tenis dezen eisch te hebben vernomen. De of ficier van justitie had 75 gulden boete geëischt. Mag er al schuld bij verdachte aanwezig zjjn, dan toch in ieder geval geen grove schuld of nalatigheid, weshalve pl. concludeerde tot vrij spraak. Het Hof zal 17 December uitspraak doen. In het begin van het volgend jaar zal het veertig jaar geleden zijn dat Joh. Buziau, de bekende revue-speler, voor het eerst de planken betrad. Ter herdenking van dit jubileum wordt er een hoofdcomité gevormd, met afzonderlijke comité's in eenige groote steden des lands. De heer D. Hans heeft zich, op verzoek, bereid ver klaard, als voorzitter van het hoofdcomité op tetreden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. H. P. Marchant heeft, daartoe uitgenoodigd, het voorzitterschap aanvaard van een eere-comité dat zal worden gevormd. De bedoeling is, dat het Jubileum zal worden herdacht in Januari in Rotterdam, in Maart in Amstterdam en in Mei in Den Haag: telkens wanneer de nieuwe revue in die steden wordt opgevoerd. In Rotterdam en Amsterdam zullen plaatse lijke comité's de herdenking regelen; in Den Haag zal zij geschieden door het Hoofdcomité, waarvan secretarris-pennningmeester is de heer B. W. de Kanter, Vondelstraat 252. De sedert Vrijdagmiddag vermiste 16-jarige H. de Hommel die zooals we reeds meldden na een rechtszitting van het Kantongerecht te 's Hertogenbosch waarvoor hij wegens een ge ring verkeersdelict moest verschijnen plotse ling door zijn makker even buiten 's Hertogen bosch werd vermist is te Weert aangehouden. Zijn vader is hem daar gaan halen. Doordat hij ontslag had gekregen bij zijn pa troon durfde hü niet naar huis te gaan en is aan het zwerven geraakt. Ned. Taal en Letterkunde M. O. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. A. G. M. Kroese te Etten en de heeren M. J. D. Hansen te Wouw en M. 't Hooft te Rotterdam. Technische Hoogeschool DELFT. Gepromoveerd aan de Technische Hoogeschool tot doctor in de Technische We tenschap, na verdediging van een proefschrift getiteld: „Toepassing van absorptiespectra bij chemisch technisch onderzoek" en van stellin gen de heer L. J. N. van der Hulst, scheikundig ingenieur, geb. te Haarlem. Apothekers-assistent UTRECHT. Geslaagd de heeren: R. P. E. E. M. Beljaars te Maastricht en C. Gerla te De Bilt. (Ingezonden Mededeeling) wordt ten zeerste beïnvloed door de spijsver tering. Een slechte stoelgang kan meer schade veroorzaken aan Uw lichaam, dan U bij bena* dering kunt vermoeden. Weest echter voorzich tig in de keuze van een laxeermiddel. De door H.H. Doktoren aanbevolen ISTIZIN-TABLET- TEN voldoen aan alle eischen van een ideaal afvoermiddél. Zij werken zacht en prompt en prikkelen darm noch nieren. Haar regelende werking houdt dagenlang aan. De voortzetting van de behandeling van het proces tegen de gemeente Rotterdam, inzake de 6 pet. dollarleening 1924 is door de rechtbank tot 7 Januari a.s. uitgesteld. Alle groote Nederlandsche banken zullen deel uitmaken van het consortium, dat onder leiding van de heeren Hope Co. te Amsterdam, ten doel heeft, de plaatsing der nieuwe aandeelen van de Nederl. Han del Mij. te garandeeren. Bij de uitgifte van f570.000 4 pet. obli gaties Gemeente Kampen werd door de houders van de 49i pet. obligaties 1932 vrij wel geheel van het voorkeursrecht gebruik gemaakt, zoodat op de vrije inschrijvingen nagenoeg niets kan worden toegewezen. De uitvoer van Nederlandsche kunstzijde in de maand November is vergeleken bij October zoowel naar waarde als hoeveel heid gedaald. De gemiddelde prijs is echter iets toegenomen. De Nederlandsche uitvoer van radio artikelen en gloeilampen is in November naar waarde en hoeveelheid vergeleken bij October gedaald. Volgens een regeerings-verordening wordt op 1 Januari 1935 individueele restrictie voor bevolkingsrubber vastgesteld. Dit be sluit betreft Banka en onderhoorigheden, alsmede de afdeeling Tandjong Pinang en Riouw en onderhoorigheden. De cultuur Mij. Goalpara besloot een in terim-dividend uit te keeren van 6 pet. tegen 10 pet. het vorig jaar. Het tegen 15 December tusschen Duitsch- land en Rumenië opgezegde handelsver drag zal tot 31 December worden verlengd, omdat de gevoerde economische onderhan delingen voor een nieuw verdrag nog niet haar beslag hebben gekregen. De stilstand-overeenk. tusschen Oosten rijk en de Engelsche en Amerikaansche cre diteuren loopt heden af. Het grootste deel der uitstaande bedragen is thans op parti culiere rekening terugbetaald en met de beëindiging van de overeenkomst zullen de normale betrekkingen tusschen debiteuren en crediteuren worden hersteld met betrek king tot de resteerende onbeteekende ere- dieten. Op een door de Kamer van Koophandel der Vereen. Staten en het Verbond van Werkgevers bijeen te roepen vergadering te White Sulpter Springs in West- Virginia op 17 December a.s., waarin meer dan 100 industrieelen, financiers en leidende per sonen op landbouwgebied zullen tegen woordig zijn, zal het economisch program worden besproken en maatregelen worden overwogen, tot bevordering van het zaken leven. V er schillende organisaties hebben resoluties aangenomen, waarin werd aan gedrongen op nauwere samenwerking tus schen den handel-, industrie- en herstel autoriteiten. Roosevelt verklaarde, dat het ten einde loopende jaar een zeer belangijjke verbete ring voor den landbouw heeft gebracht. Het inkomen der boeren is met 1 mil liard gestegen, niettegenstaande de ergste droogte, die ooit is voorgekomen. Een ver dere verbetering kan verkregen worden, wanneer de industrieele productie vol doende stijgt, ten einde een grootere vraag naar landbouw-producten te kunnen ont- wïkkélen; voorts door exportverbetering en door het aanpassen van de productie aan de vraag. -»• Senator Flescher, voorzitter van de bank en monetaire commissie, verklaarde, dat het niet meer noodzakelijk is, een drastische bankwetgeving gedurende de a.s. zitting van het Congres voor te stellen. In Wallstreet bestaat de meening, dat de groote overteekening van de jongste Ame rikaansche schatkistuitgifte er op wijst, dat het kapitaal thans bereid is, op den weg voort te gaan van het stimuleeren van een normaal herstel van het zakenleven ook in de ijzer- en staalindustrie, waarin de iverkloosheid momenteel nog het grootst is. De afleveringen van de U.S. Steel Cor poration bedroegen in de maand November 366.000 ton of 22.000 ton meer dan in October. De achteruitgang in October van 26.000 ton werd hiermede niet ten volle in gehaald. Vergeleken met November 1933 waren de afleveringen nog bijna 10.000 ton lager. De Amerikaansche Staalproductie wordt voor deze week op 32.7 pet. der capaciteit geraamd tegen 28.8 pet. de vorige week. Een maand geleden bedroeg de productie 27.3 pet. en verleden jaar 31.5 pet. Het vakblad „Steel" raamt de productie voor. de afgeloopen week op 30 pet. =s De index der Amerikaansche groothan- delsprijzen wordt thans berekend op 75.5 vorige week 74.8, vorige maand 75.8 en een jaar geleden op 68.8. Te Philadelphia zijn de benzine-prijzen verhoogd. De onafhankelijke ondernemin gen verklaarden zich bereid, tot prijsver- hooging over te gaan, indien de groote mijnen zich hieraan niet onttrekken. De nieuwe Gouverneur van Oklahamd verklaarde, dat hij en andere gouverneurs van staten, die petroleum produceeren, overtuigd zijn, in staat te zijn, overeen stemming inzake de productie-beperking to kunnen verkrijgen, zonder dat hiervoor een wetgeving der regeering en verscherping der contróle noodig is. Op 3 Januari zullen de gouverneurs tot bereiking van dit doel bijeenkomen. De achterstallige betalingen van Spoor- wegobligaties bedragen thans 1509 mil lioen tegen 1483 mill, een jaar geleden. Wallstreet verwacht hieromtrent een spe ciale boodschap van Roosevelt aan het Congres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6