Oceaan-route van de „Snip" Een tijdbeeld van voorheen Gewenschte hulp AKKERTJES Openluchttheater te Bergen WAT ETEN WE MORGEN? SPELLINGVRAAGSTUK IS DE FIJNSTE J KEUZE TUSSCHEN TWEE TRAJECTEN "AKKE RTJE" DINSDAG 11 DECEMBER 1934 Jeugdige werkloozen Huur verlaging in de residentie Ingaande 1 Januari 1935 HET 200 OP STAP Jongen voor de derde maal van huis weggeloopen Neem straks een AKKER-CACHETS KRAFT CO. - GRONINGEN In alle Vleeschwaren het Fijnste I Het nieuwe stadhuis van Leiden De helft der kosten voor Rijksrekening MEISJE DOODGEREDEN Antwoord op nota-Tilanus 1 CQ L D GEB,ED De beide trajectenwaartusschen de „Snip" bij het oversteken van de Oceaan keuze heeft Waar waait gunstige wind? Afwijkingen mogelijk Nijverheidsonderwijs Naar een pasbelasting? Opheffing scholen De Minister vertrouwt op de mede werking van het bijzonder onderwijs „HET OCHTENDNIEUWS" Fabrieksarbeid door kinderen Bij het begrootingsdebat in de Tweede Kamer is er dezer dagen terloops aan herinnerd, dat het dit jaar zestig jaren geleden was, sinds het wetje-V^n Houten, tot verbod van arbeid door kinderen bene den den leeftijd van 12 jaar, tot stand kwam. Er werd over dit wetje, dat ons nu wel zeer primitief lijkt, nog zwaar gediscus sieerd. Maar ten slotte ging het initiatief-voor stel er in de Tweede Kamer toch door met de overgroote meerderheid van 64 tegen 6 stemmen, en in de Eerste Kamer van 29 tegen 7 stemmen; terwijl hierbij nog in aanmerking dient te worden genomen, dat enkele afgevaardigden hun „tegen" uit brachten, omdat de bepalingen omtrent den leerplicht, aanvankelijk in het ontwerp op genomen, daaruit waren weggevallen. Intusschen was tijdens het debat wel zeer duidelijk in 't licht gesteld, hoe noodig en hóóg noodig het moest heeten, dat de over heid ingreep. „Waar uit de opgaven van industriee- len zelf blijkt," zeide een der sprekers, „dat in ons land kinderen van 7 jaar in den tijd van zes dagen 85 a 87 uren arbeiden, spreekt het feit zoo vanzelf, dat het van alle verder betoog ontslaat. Het kwaad is zoo ernstig, dat ik weet, hoe men kinderen van 5 en 6 jaar, om ze 's morgens naar de fabriek te doen gaan, maar niet wakker kon krijgen, uit het bed moest nemen, in letterlijken zin wakker schudden en met water het hoofd bedruipen, om in dat geparalyseerde lichaam weer eenige beweging te doen komen...." Hier behoeft inderdaad geen woord van commentaar bij. Het wetje stelde ten minste aan zulke ergerlijke dingen paal en perk. Maar dat het euvel niet terstond was Uitgeroeid, daarvan kan o.a. een bericht getuigen, dat we dezer dagen in de Stan daard, onder de rubriek „Voor zestig jaar" aantroffen en dat het blad ontleende aan zijn nummers van 4 December 1874. Het luidt als volgt: „Twee pijpenfabrikanten te Gouda zijn door den kantonrechter veroordeeld ieder tot eene geldboete van 3 of subsidiaire gevangenisstraf van één dag en in de kos ten, wegens het op hunne fabriek in dienst hebben van een kind beneden de 10 jaren. He volgende week zal een touwslager voor een gelijk feit terecht staan. „Volgens de daarvan opgemaakte lijsten zijn op de onderscheidene fabrieken te Gouda nog werkzaam 250 kinderen tusschen de 10 en 12 jaren, namelijk 98 meisjes en 152 jongens." Neen, het was niet alles couleur de rose •n den „goeden, ouden tijd." P. S. Op een conferentie, enkele maanden geleden belegd door het bestuur van de „Centrale voor Werkloozenzorg". gevestigd te Utrecht, heeft de heer ir. J. Th. Westhoff, rijksinspecteur der werkverschaf fing te Zwolle, een plan voor werkverschaf fing aan jeugdige werkloozen uiteengezet. Heze uiteenzetting kwam naar het oordeel der deelnemers voor nadere overweging in aanmerking en daarom heeft het bestuur der genoemde Centrale een Commissie be noemd, onder voorzitterschap van den heer Smeenk, aan welke werd opgedragen een rapport uit te brengen over de vraag, of uit voering van het plan van den heer West hoff wenschelijk en practisch mogedjk is. Het rapport dezer Commissie is thans ge publiceerd. Het komt tot de conclusie, dat de uitvoe ring van dit plan in gewijzigden vorm aan beveling verdient. Zij geeft in overweging te bevorderen, dat een drietal werkkampen hl verschillende deelen van het land worden ingericht, in elk waarvan plaats is voor 96 Jeugdigen. Stelt men de aangewezen jonge menschen in de gelegenheid gedurende acht weken in öe omgeving dezer kampen arbeid te ver richten, dan kunnen, bij een bezetting dezer kampen gedurende 48 weken per jaar, in totaal 1728 jeugdige werkloozen acht weken Per jaar worden te werk gesteld. De bedoeling is, de jongelui zooveel moge lijk elke week in de gelegenheid te stelien hen Zondag in den familiekring door te brengen. Met het oog daarop wordt de ar beidsweek op 40 uren gesteld- Aan geschikte werkobjecten zal het, naar het oordeel der Commissie, niet ontbreken. Op een goede leiding, mede voor de gods dienstige en cultureele ontwikkeling der teugdigen, is in het plan gerekend. De Com missie acht het practisch uitvoerbaar als het Rijk de huisvestigingskosten voor zijn 'okening neemt. Rijk en gemeenten samen t°nd ƒ70.000.beschikbaar stellen en par ticulieren ƒ30.000 bijdragen. Aan katholieke zijde wordt intusschen ook hiet stilgezeten Men weet dat er reeds in heel Veel plaatsen van ons land cursussen zijn ?Pgericht, waar de jeugdige werkloozen konden komen werken. Dat is natuurlijk Seen volledige oplossing van 't probleem; maar 't is voor heel veel jongens geworden ï°t 'n miiieu, waar ze den dag kunnen door brengen in de sfeer van 'n werkplaats; en Jvaar ze dus verstrooiing en afleiding hebben. .Daarom is er door de Nat. RK. Commis sie voor Jeugdwerkloozenzorg nog iets an ders georganiseerd: de werkkampen, waar he jongens voor 14 dagen heen gaan, waar V'erk te verrichten is voor een of andere Jeugdorganisatie, dat anders nooit zou borden ondernomen; er zijn vacantie- en Jhrsushuizen in te richten zooals op Gerra te Haaren, op de Bocht te Goirle, m de steeg, in het K. J. C.-huis te Ginneken, °P de Liebaard te Baarn, in 't Groeneveld [e Venlo en op Bouvigne te Ginneken (dit matste voor werkl. meisjes). Daar wordt 'n jeugdgemeenschap gevormd fbsschen den directeur-leider van het kamp, de werkloozen en de uit de werkloo- ?ehgroeoen gekozen werkleiders; daar wer ken ze voor hun eigen kost, daar heboen ze ®°ntact met een priester, den directeur of fector van het huis; daar is 's avonds zang lied en leute, want er is 'n dag voorbij van werken; en daar was 's moigens 'n „ver heel den dag haar stralen werpende ?°h: het H. Misoffer in een kleine, intieme kapel; daar is den heelen dag door die ka tholieke sfeer door 't tafelgebed, 't rozen- „°®hje, 't lof en alle mogelijke christelijke gebruiken. Uaar werd reeds menigeen geheel opge beurd, daar waren er die opnieuw iets be grepen van den zin van het leven, daar zijn er geweest voor wie zulke dagen tot een beslissend moment zijn geworden m hun jonge leven. Deze kampen worden nog steeds meer gehouden. Duizenden jongens hebben hier door de gelegenheid, hun hart weer eens op te halen aan den lust voor den arbeid, die toch leeft in iederen pootigen kere: als die tenminste niet kunstmatig wordt onder drukt. Deze werkkampen moeten kunnen blij ven doorgaan. Misschien zelfs zuiien ze nooit meer gemist kunnen worden. Maar daarvoor is noodig de sympathie van alle menschen, die de crisis onaange tast liet, of ze zoo genadiglijk behandelde, dat zij nog veel voor een dergelijk mensch- lievend werk, met zoo wijdstrekkenae ge volgen, kunnen doen. Het adres van de Commissie is: Aalmoe zenier Bannenberg, Secr. Nat. R.K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg, Lange Putstraat 44, Den Bosch, Giro 185442. Deze week is een voorstel van B. en W. te verwachten inzake ver laging van de huren der gemeente woningen en met steun gebouwde vereenigingswoningen, aldus bericht „Het Ochtendnieuws". De bedoeling is de verlaging te doen ingaan op 1 Jan. 1935. De verlaging zou van 510 pCt. bedragen. Maandagavond te negen uur heeft de 17- jarige A. B. te Halsteren zijn ouderlijke woning verlaten met medeneming van f 200.Vermoe delijk is de jongen in gezelschap van zekeren G. uit Bergen op Zoom. Dit is reeds de derde maal, dat B. van huls is weggeloopen. De politie heeft de zaak in onderzoek. W.v voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen U w verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Nederlandsen Ongeëvenaard tegen Hoofd- Product pijn( Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenjpijnen^enz. nuwpqn, vrouwenpand, Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct, Volgens recept van Apotheker Dumont 'i'r Nu de gemeenteraad van Leiden ten aanzien van het nieuwe stadhuis het plan van der» ar chitect Blaauw aanvaard heeft en dus eerlang met de uitvoering zal kunnen worden begonnen, komt ook de wederopbouw van den ouden gevel aan de Breestraat aan de orde. De Minister van Onderwijs stelt, na overleg met Ged. Staten van Zuid-Holland over de fi- nencieele draagkracht der gemeente, voor om de helft der op ƒ220.000 geraamde kosten van den gevel tot een maximum van ƒ110.000 voor Rijksrekening te nemen. Maandagavond omstreeks elf uur is een Duitsch dienstmeisje, de 19-jarige A. L., in be trekking bij een familie aan de van Beverling- straat te Den Haag op de van Boetselaerlaan bij de Boreelstraat bij het oversteken van de trambaan zonder op te letten of er en tram naderde, door een motorwagen van lijn 11 ge_ grepen en gedood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De periode van volslagen an archiezal snel afloopen In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Onderwijsbegrooting deelt Mi nister Marchant mede, dat het hem leed doet. dat vele leden aanleiding vonden om zijn hou ding ten opzichte van het spellingvraagstuk ten sterkste af te keuren. Hij kan de aangevoerde gronden niet als juist erkennen. Indien ergens de regeering haai zelfstandigheid heeft te handhaven, dan is het inzake de regeling van een onderwerp, waar over nagenoeg alle sprekers der Kamer zich onbevoegd verklaarden te oordeelen. De schrijfwijze, welke de regeering heeft in gevoerd, is niet die, welke door de aangenomen motie is veroordeeld. Als vingerwijzing voor de regeering was de motie niet bruikbaar. De mi nister achtte het met zijn verantwoordelijkheid niet vereenigbaar, dat hij op dit punt den toe stand liet zooais hij was. De toestand was on houdbaar en de hoofdoorzaak was de wanorde in de schrijfwijze. Elk onderwijsman erkent, dat dwingend voorschrijven van De Vries en Te Winkel niet zou baten. Elke wijziging in de schrijfwijze pleegt in elk volk eenige gemoede ren te verhitten. De geschiedenis leert, dat dit een tijdelijk verschijnsel is. De periode van „volslagen anarchie" zal snel afloopen. Men gelieve hierbij in het oog te hou den, dat deze „volslagen anarchie" niet door de maatregelen der regeering is in het leven ge roepen doch beperkt om weldra voor orde te wijken over de geheele lijn. Een nieuwe schrijf wijze wordt langs den weg van het onderwijs algemeen. Ware de schrijfwijze zoo maar, plot seling, in de wet verschenen en in dienststuk- ken, dan zou men aan vrede hebben ingeboet, wat men aan eenheid had gewonnen. Aan de memorie is toegevoegd een antwoord van den minister op de nota van den heer Ti- lanus. De minister merkt daarin nog op, dat de strijd over de spelling minder fel ware ge weest, indien men zich tot juiste argumenten had beperkt. Het is den minister niet duidelijk, waarom hij hen, die, materieel of ideëel belang hadden bij eenige zekerheid omtrent den te verwachten loop van zaken, in onzekerheid had moeten laten, in plaats van hen op de hoogte te stellen van de voornemens der regeering. De steller der nota constateert niet op feitelijke gegevens. De minister heeft ge daan wat hij vermocht om met België ge lijk op te werken. Door een onvoorzienen samenloop van omstandigheden is deze poging afgebroken. De minister is echter van oordeel, dat de schrijfwijze voor het onderwijs in Nederland moet worden geregeld door de Nederlandsche regeering en niet afhankelijk kan blijven van den loop van zaken elders. Het verheugt hem intusschen zeer, dat het contact met de Bel- 0 "•o t O J\ÜAKAB f* PStAVA y AMARIBb^ Tv" S.s. Stuyvesant", K. 18 en Porta- geesche Meteordienst geven weerberichten Voor het oversteken van den Oceaan tusschen AVest-Afrika en Zuid-Amerika door de „Snip op haar Kerstreis naar de West heeft de K. L. M. de twee navolgende routes in overweging genomen: 1 Van Dakar, op de kust van Noord-West-Afrika naar Natal en vervolgens langs de kust naar Pa ramaribo. De oversteek is hier 3000 K.M., het stuk van Natal tot Para maribo 2560 K.M. 2 van Porto Praja, gelegen op Jago, een der zuidelijkste van de Kaap Verdische Eilanden, recht streeks naar Paramaribo, afstand 3600 K.M. Alle kansen zijn afgewogen, de noodige rege lingen zijn getroffen om de „Snip" bij haar vlucht over den Oceaan alle mogelijke daad werkelijke hulp en voorlichting op meteorologisch gebied te verschaffen. Valt de keuze op route 2, dan zijn de gemid delde weersomstandigheden zeer gunstig, ter wijl, indien eventueel route 1 zou worden ge volgd, de normale weersomstandigheden zeker niet ongunstig mogen worden genoemd. Men heeft dan echter voor een gedeelte van het traject kans op buiig weer, maar men is er mede bekend en kan zijn maatregelen nemen. Zware stormen, als tropische cyclonen, welke in een ander jaargetijde indit zeegebied tot ontwikkeling kunnen komen, zijn voor de maand December daar totaal onbekend. Omtrent de meteorologische overwegingen bij de keuze der route en de getroffen maatregelen om tijdens de vlucht de meteorologische om standigheden zoo volledig mogelijk bekend te maken, deelt ons het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut het volgende mede. De tweede route (Porto-PrajaParamaribo) is van meteorologisch standpunt bezien de gun stigste; dat zij niet met uitsluiting van elke andere in studie is genomen, ligt in de om standigheid, dat aanvankelijk het traject Da kar—Paramaribo (4135 K.M.) in één trek te groot geoordeeld werd. Het inbouwen van reserve benzinetanks en de later gebleken waar schijnlijkheid, dat van een vliegveld bij Porto Praja zal kunnen worden gestart, maken het thans zeer waarschijnlijk, dat route 2 zal wor den gevolgd. De meteorologische omstandigheden op zee niveau, welke op de routes, hetzij 1 of 2, gemid deld verwacht kunnen worden, zijn vrij nauw keurig bekend aan de hand van de door schepen verrichte waarnemingen, dank zij de prijzens waardige medewerking van de Nederlandsche Zeevaart sinds 80 jaren. Aan de hand van die waarnemingen zijn de gemiddelde grenzen van de passaten en van den equatorialen lage- druk gordel maand voor maand voldoende be kend en vastgelegd in den atlas van den Atlan- tischen Oceaan, die op meer dan zeven mil- lioen, voor 99 pet. Nederlandsche, waarnemin gen berust. Voor December is de toestand zoo, dat route 2 geheel valt in het gebied van den Noord- Oostpassaat, normaliter dus in een gebied met „wind mede", helder weer, zonder lage be wolking. Route 1 daarentegen snijdt het equato riale lage druk gebied met weinig of geen lucht drukgradiënt, waar plaatselijk dichte lage be wolking zich voordoet, gepaard met regenbuien en kans op onweer. Waarnemingen van den bovenwind over de oceanen, alhoewel reeds omstreeks 1905 door meteorologen van verschillende nationaliteit bevorderd en daarna meer in het bijzonder yan Duitsche zijde georganiseerd, zijn nog slechts In zeer gering aantal beschikbaar, zeer zeker totaal onvoldoende om op grond van deze alleen, de gemiddeld beste routes aan te geven. Echter, hoe goed deze seizoenroutes ook zou den worden uitgezocht aan de hand van een rijk materiaal op zeeniveau en in de boven lucht, daaruit kan slechts worden verkregen de beste gemiddelde toestand over jaren, maar de toestand op een bepaalden dag kan daarvan afwijken. Zoo kan ook niet gegarandeerd wor den, dat tijdens den oversteek op route 2, welke geheel in de Noord-Oostpassaatstreek valt, steeds „wind mede" zal worden ondervonden, want ook in de passaatstreken heeft de wind nu en dan een richting, welke van de overheer- schende windrichting aanzienlijk verschilt. Het is dan ook hoogst gewenscht, dat het vlieg tuig tijdens den oversteek beschikt over z.g. synoptische waarnemingen van verschillende schepen, teneinde de route zoonobdig te kun nen verleggen. Voor het verzamelen, eventueel in kaart brengen van die waarnemingen van schepen van verschillende nationaliteit, en het daarna doorgeven van de berichten aan de „Snip" is een regeling getroffén met het hier na nog te noemen s.s. „Stuyvesant", met Hr. Ms. onderzeeboot K. XVIII, die daarvoor op een speciale plaats op de route 2 zal gaan postvat ten, en met den Portugeeschen Meteorologischen Dienst. Dit werd vergemakkelijkt door het voorbe reidende werk der Internationale Meteorologi sche Organisatie voor de uitwisseling van weer berichten tusschen schepen en landstations, waarby van de zyde van Radio Holland steeds alle medewerking wordt ontvangen. Hulp van de K.N.S.M. Maar een zeer byzondere hulp in de Meteo rologische voorlichting tijdens het traject zal de „Snip" ontvangen van de zijde der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappü- Deze toch is onmid- delhjk bereid gevonden om door haar sa „Stuyvesant", hetwelk ten tyde, dat de over steek zal worden gemaakt, zich aldaar onge veer in het midden van den Oceaan zal be vinden, hoogtewindwaamemingen te doen ver richten. De instrumenten daartoe worden door het Instituut in bruikleen gegeven, maar de waarnemingen zelve, naar de methode door dr. Schoute ontwikkeld, zullen door de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappü worden ver richt, die daartoe geruimen tüd een harer of ficieren in het gebruik van die instrumenten heeft doen oefenen, welke oefening aan boord tot Madeira nog wordt voortgezet onder leiding van een wetenschappeiyk medewerker van het Instituut. Mitsdien zal de „Snip" niet alleen over synoptische waarnemingen op zeeniveau beschikken, maar tevens voorlichting krygen op welke vlieghoogte de gunstigste wind waait. De eeniffst overgebleven antieke bollen sorteer machine. Zie het artikel op de foto-pagina. gische regeering is behouden gebleven; er is een gemengde Nederlanasch-Belgische commis sie in het leven geroepen voor het samenstellen van een woordenlijst van bastaardwoorden enz. Schadelijk verschil in de schrijfwijze vreest de minister in geen geval. Een officieele woordenlijst behoudens van voor de zooeven genoemde bastaardwoorden is voor de juiste toepassing van de spelling regels niet noodig. De steller der nota noemt o. m. dat voor den RÜksdienst de nieuwe schryfwijze nog niet wordt gevolgd. Dat hierdoor de wanorde grooter zou zijn geworden, valt bezwaarlijk vol te hou den. Dat de Rijksdienst het onderwüs zal vol gen, staat vast. Onzeker is alleen wanneer. Wat het onderwijs betreft, kan de Minister reeds thans verklaren, dat de nieuwe schrijf- wüze algemeen is ingevoerd, zoowel in het bü- zonder als bü het openbare. De gemeentebe sturen, die nog niet medewerken, zün uitzon deringen. De Minister neemt gaarne aan, dat de ver- eeniging, die zich ten deel stelt handhaving van de Vries en Te Winkel, zoolang niet tot stand is gekomen een hervorming, die een meer bevredigend karakter draagt met de beste be doelingen is opgericht. Dit neemt niet weg, dat zü een hersenschim najaagt. De hervorming van een meer bevredigend karakter zal niet komen. Alle pogingen daartoe zün mislukt. Tenslotte de vraag, of de voorschriften, by Koninkiyk Besluit gegeven voor de eind-exa mens en voor het leerplan voor gymnasia en hoogere burgerscholen, steunen op die wet. De vraag kan slechts bevestigend worden beant woord. De minister acht stellig iemand, die niet be- hooriyk Nederlandsch kan schreven, niet be kwaam voor de studie aan de Universiteit. Van een nieuw onderzoek van „een alzijdig samengestelde commissie" valt niets te ver wachten. Verdere beperking der uitgaven wellicht onvermijdelijk De minister van Onderwüs is het, biykens zün memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, geheel eens met de vele leden, die, ook en juist in verband met de groote werkloosheid, waardoor voor velen jongens en meisjes de ge legenheid tot directe opleiding in de praktijk ontbreekt, een behooriyke verzorging van het nyverheidsonderwüs noodzakelijk achten. In de toekomst zal wellicht verdere beperking van de inderdaad zeer aanzieniyke uitgayen voor dit onderwüs onvermüdeiyk biyken. Het ligt in de bedoeling, bü de in voorberei ding zijnde herziening van den algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van art. lfi der Nijverheidsonderwüswet de mogeiykheid te bevorderen van de instelling van een com missie voor georganiseerd overleg van directeu ren en leeraren bü dit onderwijs. De Minister overweegt, in hoever aan het ambulante landbouwhuishoudonderwijs meer vrijheid van beweging kan worden gegeven. Er wordt thans aan het departement in over leg met de Rijksinspectie een algemeene her ziening voorbereid van het z.g. bevoegdheden- besluit en de daarby behoorende aktenprogram- ma's. Het ligt in de bedoeling, voor de toelating tot deelneming aan de examens ter verkrijging van onderscheidene typen van akten verschil lende graden van algemeene ontwikkeling te eischen. Groote behoefte bestaat aan hulp voor de in functie zünde inspecteurs bij de inspectie en controle van het zeer groot aantal nijverheids- avondscholen voor jongens gedurende 5 6 wintermaanden. Dat laatste kan het doeltref fendst worden bereikt door tydeiyke aanstelling van eenige niet te oude ter zake kundige per sonen in nevenbetrekking, met den titel van adjunct-inspecteur. Het zal in een daarvoor bij uitstek geschikte duinpan tot stand gebracht worden In een buitengewone ledenvergadering van de V. V. V. te Bergen is met overgroote meerderheid besloten aan het bestuur vol macht te geven tot het stichten van een openluchttheater. Dit theater zal tot stand worden gebracht op het landgoed van den heer Macdonal in een daarvoor by uitstek geschikte duinpan. Het theater zal evenals dat te Rheden am- phitheatersgewüze worden gebouwd en plaats bieden aan ruim 1000 personen. De zitplaatsen zullen worden gemaakt van doorgezaagde boomstammen. Het werk zal, behoudens goedkeuring van den minister van Sociale Zaken als objec. voor jeugdige werkloozen ter hand worden genomen, terwül de materialen door de V. V. V. zullen worden betaald. Men hoopt zoo spoedig moge lijk met den bouw een aanvang te nemen, op dat men in het komende seizoen de beschikking over dit theater zal hebben, dat ook dienstbaar zal worden gemaakt voor landelijke bijeenkom sten en openluchtbioscoop voorstellingen. In de vergadering deelde de voorzitter, dé heer C. F. Zeiler mede, dat op initiatief van den Bond van Noordzeebadplaatsen in samen werking met Horecaf een comité van actie zal worden ingesteld, waarvoor de medewerking van de K. v. K.'s, de middenstandorganisaties en de Ned. Dagbladpers zal worden verzocht, om er bij de Regeering op aan te dringen een pasbelasting van 2.50 per dag in te stellen, om den uittocht van Nederlanders naar het buitenland tegen te gaan, zoolang de ons om liggende landen maatregelen nemen, die de buitenlanders beletten naar Holland te komen. In 1933 gaven Nederlanders in het buitenland 30.4 millioen uit en buitenlanders in Neder land 5.1 millioen, zoodat maatregelen drin gend noodzakeiyk worden geacht. Meester P. Boschman, de stichter van het „Museum voor Bloembollen-cultuur Zie het artikel op de foto-pagina. De Minister van Onderwüs verdedigt in zün Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer uitvoerig zün beleid ten aanzien van het lager onderwüs, waarbij hy er met klem tegen op komt, dat hier van afbraak zou mogen worden gesproken. Op den voorgrond mag worden ge steld, dat in veel gevallen de opheffing van een of meer openbare scholen niet anders betee- kende dan de aanpassing van de structuur van het openbaar onderwüs by de verschuivingen tusschen openbaar en büzonder onderwijs, die sedert 1920 algemeen hebben plaats gehad. Ook was het aangewezen ten aanzien van het open baar onderwüs maatregelen te treffen, omdat op 1 Januari 1932 110 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs bestonden, elk met minder dan 24 leerlingen als gemiddeld over 1931, waartegenover geen enkele bijzondere lagere school met een zoo gering aantal leer lingen stond. De Minister biyft vertrouwen op de vrij willige medewerking van het bijzonder on- derwUs om ons geheele onderwüsapparaat terug te brengen tot een geheel van zoo danige samenstelling en zoodanige diffe rentiatie, als met de financieele draag kracht van ons volk in overeenstemming is. Dit vertrouwen vindt ook reeds steun in de feiten. Sedert 1 Juni 1933 zyn door de schoolbesturen 37 büzondere lagere scholen opgeheven. Sedert 20 Juli 1933 zün 340 openbare lagere scholen opgeheven (311 voor gewoon en 9 voor uitgebreid lager onderwüs.) Nog hoogere opvoering van het aantal leer lingen per leerkracht, zooals enkele Tweede Kamerleden meenden, dat mogelük zou zün, zou slechts door wetswijziging kunnen geschieden; voor het oogenblik acht de Minister de daaraan verbonden bezwaren, althans voor het gewoon lager onderwüs te groot. Een andere vraag is, of redelükerwüze een onbegrensd bedrag aan Overheidsgeld beschik baar kan blijven voor byzondere scholen, die men plaatselijk wenscht op te richten, zonder dat de Overheid eenige voorwaarde van doel matige distributie van scholen vermag te stel len. Deze vraag is in onderzoek. Verschenen is het eerste nummer van et christelijk ochtendblad „Het Ochtendnieuws". Het bevat o.m. een vriendeiyk schrijven van minister Colün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9